VLKs Goes' bestemmingsplan rammelt Brand zorgt voor veel rook in Kloetingse cyberbunker 7 Dijk staat vol met dolfijnkijkers Fietstocht langs verlichte woningen op Walcheren Coördinator biedt hulp bij evenementen in kernen van Veere Deel LPF Hulst breekt uit onvrede met partij GS volgen met gedeeltelijke afkeuring advies van planologische commissie Wesp zorgt voor kop-staartbotsing Duits echtpaar krijgt klappen in Domburg IHHHHHBi Man gewond bij vechtpartij zeeuwse almanak Koe BEVELANDEN/THOLEN maandag 29 juli 2002 door Rolf Bosboom GOES - Gedeputeerde Staten (GS) hebben het bestemmings plan Landelijk Gebied van de gemeente Goes gedeeltelijk af gekeurd. Het provinciebestuur volgt daarmee in grote lijnen het advies dat de Provinciale Pla nologische Commissie (PPC) had gegeven. De gemeente heeft enkele jaren aan het plan gewerkt. Het oor deel van de provincie betekent dat Goes op korte termijn met een herziening van het bestem mingsplan moet komen, waarin een aantal plooien dienen te worden gladgestreken. GS achten de gemeente bijvoor beeld te streng als het gaat om denieuwvestiging van grondge bonden agrarische bedrijven. Goes wilde die mogelijkheid be perken tot bedrijven die elders moeten worden gesaneerd. De HAAMSTEDE - Op de Seroos- kerkseweg in Haamstede heeft gistermiddag rond half vier kop-staartbotsing plaatsge vonden waarbij drie auto's be trokken waren. Een 24-jarige man uit Zeven- bergschen Hoek reed over de Se- rooskerkseweg. Voor hem reed een 54-jarige man uit Zweden, daar weer voor reed een 3 7-jari ge man uit Heerenveen. Het on geval ontstond toen de voorste van de drie auto's stopte voor een rood verkeerslicht. De Zweedse auto remde om achter zijn voorganger aan te sluiten. Op dat moment vloog bij de 24- jarige man een wesp de auto binnen en was hij even afgeleid. Hij kon zijn voertuig niet tijdig stilstand brengen. De 24-jarige botste tegen de Zweed, deze schoof door te gen de auto van de man uit Hee renveen. DOMBURG - Een Duits echt paar is in de nacht van zaterdag op zondag in Domburg in het ge zicht geslagen. De twee maakten ruzie op de parkeerplaats aan de Schelp- weg. De man schold zijn vrouw uit. Twee mannen die voorbij liepen dachten dat de woorden voor hen bedoeld waren. Een van hen liep naar de Duitse man toe en sloeg hem meerdere keren in het gezicht, waardoor het slachtoffer een gezwollen, bebloed gezicht en twee losse boventanden opliep. Toen de vrouw tussenbeiden kwam, werd zij ook geslagen. Haar lip is kapot. provincie vindt dat, weliswaar onder strikte voorwaarden, nieuwe bedrijven ook een kans moeten krijgen, zoals in het ge val van startende ondernemers of na een bedrijfssplitsing. Verder moeten er voorschriften komen voor agrarische gebie den die grenzen aan percelen met een woonbestemming. In geval van fruitteelt dient er een bufferzone van vijftig meter te zijn, in verband met de toepas sing van bestrijdingsmiddelen. De gemeente heeft toegezegd in de komende herziening van het plan daarvoor een regeling op te nemen. Evenals de PPC had de provin cie graag gezien dat er locaties voor windenergie in het plan waren verwerkt. De PPC sprak zelfs van een 'gemiste kans', maar GS hebben die kwalifica tie niet overgenomen. De ge meente is, in de omgeving van de Wilhelminapolder, nog bezig met een onderzoek naar de beste locaties voor het plaatsen van windturbines. De provincie is blij dat de ge meente net als zij selectief wil omgaan met het toestaan van nieuwe economische activitei ten in het buitengebied. Het bij behorende 'instrumentarium' (voorwaarden en toetsingsnor men) ontbreekt echter in het be stemmingsplan, wat 'bezwaar lijk' wordt gevonden. Dat zou in de komende herziening moeten worden recht getrokken. Waarde GS hebben er ook moeite mee dat de gemeente voor niet-agra- rische bedrijven mogelijkheden schept om met meer dan 20 pro cent uit te breiden. Een ander kritiekpunt is dat de hoge ar cheologische waarde van perce len bij 's-Heer Arendskerke en Kattendijke niet in het plan is aangegeven. Van de vijf ingediende bezwa ren van particulieren en instan ties tegen het plan, verklaren GS er vier ongegrond. J. Ver boom uit 's-Heer Arendskerke krijgt in zoverre gelijk dat het provinciebestuur vindt dat de Goese gemeenteraad nog eens goed moet kijken naar de groot te en situering van het bouw- Met een verrekijker is de tuimelaar goed te zien. door Rolf Bosboom 's-GRAVENPOLDER - Wie het afgelo pen weekeinde met een ijskar bij de Biezelingse Ham was gaan staan, had goede zaken gedaan. Het gebied blijkt ineens uiterst in trek te zijn bij dagjes mensen. Zij kwamen allemaal met één doel: de dolfijn zien. Ze werden niet te leurgesteld. Het is een merkwaardige drukte. Auto's rijden van dijkopgang naar dijkop- gang. Her en der lijken mensen de beste strategie te bepalen en ervaringen uit te wisselen. Over een lengte van vele hon derden meters staan toeschouwers bo venop de dijk, de vlakke hand als zon- neklep boven de ogen, wijzend naar de horizon. Passerende fietsers vragen verbaasd wat er toch aan de hand is. Berichten in de media over het verblijf van een dolfijn heeft menigeen naar de Biezelingse Ham gelokt. Het gaat om een zogeheten tuimelaar die sinds enige tijd in de Westerschelde vertoeft en zich veelvuldig laat zien. Zijn publiek groeit met de dag. ,,Zo vol heb ik het hier nog nooit gezien", zegt een mevrouw ver baasd. „Het is glad druk hé", vindt ook een andere bezoekster. De opvarenden van een plezierboot zit ten zaterdagmiddag eerste rang. Zij dobberen rond de 'thuisboei' van de tui melaar en bewonderen de privé-voor- stelling die de dolfijn met genoegen geeft. Veelvuldig zwemt hij langs de boeg en maakt sierlijke sprongen. De boot vormt een mooi richtpunt voor de nieuwsgierigen aan de kant. De af stand is groot, maar velen zijn zo ver standig geweest een verrekijker mee te nemen. „Jaaa", klinkt het regelmatig enthousiast, als iemand de dolfijn met eigen ogen heeft kunnen waarnemen. Uitstapje De familie Van de Zande uit Kamper land vindt het een mooi uitstapje. „We wilden eigenlijk vandaag gaan fietsen, maar onze logé bleek geen fiets bij zich te hebben. Daarom kwamen we op het idee om naar de dolfijn te gaan kijken. We hadden erover gelezen, maar we foto Willem Mieras dachten: eerst zien, dan geloven. Met een goede verrekijker kun je hem inder daad uitstekend zien. Hij heeft er van daag echt plezier in." De opgang bij de zuiveringsinstallatie blijkt de beste stek te zijn. Twee dames die het zonder verrekijker moeten stel len, blijven echter sceptisch. „Als je iets per se wil zien, zie je soms ook dingen die er niet zijn." Even later menen ze toch, daar ergens in de verte, de tuime laar te zien opduiken. „Nu zag ik het ook. Maar je moet het wel weten, hoor." Eén typisch Zeeuwse wijsheid blijkt in middels wijdverbreid te zijn onder de toestroom aan tuimelaartoeristen. „Bij het Dolfinarium moet je ervoor betalen; hier is het gratis." doorValeska Nastaly ZOUTELANDE - Elke Wal- chenaar wordt verzocht van 19 tot 24 augustus zijn wo ning zo mooi mogelijk te ver lichten. Dat vragen de Zui delijke Land- en Tuinbouw Organisatie (ZLTO) en de Vereniging Kamperen bij de Boer Vekabo) voor hun fiets tocht tijdens de 'Verlichte boerderijen week'. De eerste fietstocht gaat langs en door Zoutelande, Koudekerke en Biggekerke. Om te bepalen hoe de route volgend jaar loopt, bekijken ze dit jaar waar de woningen het mooist verlicht zijn. De fietstocht wordt gehou den op woensdag 21 augus tus van negen uur 's avonds tot half twaalf. Elke belang stellende kan gratis deelne men. De route heeft een lengte van circa vijftien kilo meter. Tij dens de tocht zij n er diverse stopplaatsen. Jopie Dingemanse-Hengst van de Vekabo Walcheren, vertelt dat de fietstocht be doeld is om het platteland te promoten. „We willen het ei land 's avonds laten zien, om eens de andere kant te be lichten. We doen het in het zomerseizoen, omdat we de toeristen ook iets extra's wil len bieden. We hebben wel rekening moeten houden met de datum, want vroeger in het seizoen is het pas later donker. Nu is het jammer dat dan de basisschoolvakanties voorbij zijn. Voor de kinde ren is de tocht net iets te laat als ze de volgende dag weer naar school moeten." De Vekabo en ZLTO zijn af gelopen winter al begonnen met het bekendmaken van de tocht bij de Walchenaren. ,We hebben zeer enthousias te reacties ontvangen van be woners. Ze beloven hun best te doen om iets moois van hun woning te maken. Dat we de naam 'Verlichte boer derijen week' hebben geko zen, is voor de aantrekkelijk heid. Het woord boerderij spreekt meer aan en duidt aan dat de tocht langs het buitengebied gaat. Maar het soort woning die verlicht wordt, maakt niet uit." De fietstocht begint in Zou telande, omdat dat dorp erg toeristisch is, aldus Dinge- manse. „Dan hebben we kans op grotere deelname. Als de tocht aanslaat, hopen we vol gend jaar op een uitgebreider vervolg." De tocht gaat dan over een andereroute. Die gaat langs de huizen die de organisatie dit jaar het mooist verlicht vindt. door Rolf Bosboom KLOETINGE - In de bunker aan de Zomerweg in Kloetinge heeft zaterdag een grote brand gewoed. Drie mensen die aan wezig waren, werden met adem halingsproblemen naar het zie kenhuis gebracht. Een van hen, een 42-jarige man uit Arnhem, had ook brandwonden aan zijn arm. Het bouwwerk, in de jaren 50 gebouwd om een nucleaire oor log te kunnen doorstaan, was tot enkele jaren geleden in ge bruik als commandobunker. Toen verkocht Defensie het aan een internetbedrijf, dat de loca tie omdoopte tot Cyberbunker. Sindsdien wordt de ruimte ge bruikt voor diverse internet diensten. Ook enkele zusteron dernemingen en aanverwante bedrijfjes zijn erin gehuisvest. De brand brak zaterdag rond het middaguur uit terwijl enke le mensen er bezig waren met verbouwingswerkzaamheden. Waarschijnlijk begon de brand in een verfmenginstallatie, waarna ook wat nabijgelegen hout en afval vlam vatte. Het vuur leidde tot grote hitte en veel rook. Pogingen om de brand zelf te blussen mislukten. Daarom werd hulp gevraagd bij de brandweerkazerne, die vlak bij de bunker is gelegen. De brandweer had aanvanke- lijk veel moeite om de situatie goed in beeld te krijgen. Het was onduidelijk wat zich in de bun ker bevond en waar de brand woedde. De bunker, van binnen een complex bouwwerk, telt meerdere ondergrondse verdie pingen. De brandhaard bleek op de eerste benedenverdieping te zijn. Brandweerlieden met pers- luchtapparatuur gingen uitein delijk naar binnen om de vuur haard te zoeken. Toen die een maal was gevonden, was het vuur snel geblust. Het duurde nog enige tijd voordat men er van overtuigd was dat de brand helemaal onder controle was, omdat de rookontwikkeling fors bleef. Het nabluswerk en opruimen duurde tot half vijf. Voor de bestrijding van dé brand zette de brandweer onder. blok op diens perceel. In het bestemmingsplan wordt dat be perkt tot 2000 vierkante meter, vooral omdat de gemeente uit breiding van manege-achtige activiteiten en praktijkonder wijs op het bedrijf wil voorko men. GS zijn het daarmee welis waar eens, maar vinden wel dat de onderneming de kans moet krijgen om door te groeien tot volwaardig agrarisch bedrijf. De bezwaarmakers kunnen be roep instellen bij de Raad van State. Zij hebben daarvoor tot 5 september de gelegenheid. door Ab van der Sluis DOMBURG - B en W van Veere willen een evenementenstich ting oprichten met een eigen co ordinator. Het college is bereid om de kosten daarvan voor mi nimaal drie jaar voor zijn reke ning te nemen. De coördinator moet op 1 januari volgend jaar in dienst treden. Hij moet eve nementen op elkaar afstemmen, activiteiten evalueren en in een later stadium nieuwe evene menten ontwikkelen en spon sors werven. In de gemeente Veere werden vorig jaar bijna tweehonderd evenementen georganiseerd. De meeste vonden plaats in juli en augustus. Opvallend is dat vooral ring- en sjeesjesrijden werden gehouden. Markten en muziekevenementen vonden veel minder vaak plaats. Koplo per in het houden van allerlei festijnen is Zoutelande, gevolgd door Oostkapelle, Westkapelle, Veere en Domburg. De georga niseerde evenementen hadden vooral een lokaal of regionaal karakter. Slechts negen activi teiten hadden een zogeheten bo venregionaal karakter. Het gaat om de Van Loon Hardzeildagen in Veere, Jazz by the Sea in Domburg en vliegtuigdemon straties in Oostkapelle. B en W van Veere hechten grote waarde aan evenementen in de dorpen. Ze leveren, aldus de eind vorige week verschenen conceptnota Evenementenbe- leid, een welkome bijdrage aan het culture, sociaal-maatschap pelijke en toeristisch recreatie ve product van Veere. „De ver scheidenheid aan evenementen is in de zomermaanden een aan trekkelijke voorziening voor de gasten en de inwoners van de gemeente. Juist op dagen dat het minder mooi weer is, zijn evenementen een welkome slecht-weer-voorziening. Eve nementen kunnen ook voor een verlenging van de verblijfsduur van bezoekers en daardoor voor een verhoging van de bestedin gen zorgen." Een bureau heeft uitgerekend dat elke bezoeker iets meer dan negen euro uit geeft tijdens een evenement. Om te voorkomen dat evene menten elkaar overlappen, stelt het college de gemeenteraad voor om een evenementenka lender samen te steUen. Organi satoren van activiteiten moeten voor 15 januari een aanvraag indienen. Alleen de evenemen ten die voor die datum zijn aan gevraagd en waarvoor een ver gunning is verleend, komen op de kalender. Het college zou het prima vinden als er in het voor- en naseizoen meer evenementen worden georganiseerd. Daar voor zijn twee mogelijkheden: bestaande evenementen ver schuiven of nieuwe organiseren waarbij ingespeeld wordt op de verschillende thema's van de kernen: cultuur-natuur-gezond in het gebied van Domburg tot Veere, sport-spel-strand van Westkapelle tot Vlissingen en plattelandstoerisme in het mid dengebied. Stichting Uit een onderzoek is gebleken dat organisatoren van evene menten te weinig tijd en geld hebben om tot kwalitatief goede activiteiten te komen. Zij heb ben behoefte aan een coördina tor. De gemeente heeft bekeken welke vorm het beste is. Daaruit kwamen twee mogelijkheden naar voren: een gemeentelijke coördinator of een aparte stichting. De laatste heeft de voorkeur van B en W. De stich tingscoördinator kan sneller reageren, heeft niet te maken met de ambtelijke cultuur van een gemeente en hij kan spon sors werven. De coördinator moet zich in eer ste instantie bezighouden met het afstemmen van evenemen ten, het geven van informatie over allerlei regeltjes en het co- ordineren van vergunningaan vragen. Later kan de coördina tor dan evenementen promoten, activiteiten vernieuwen en nieuwe evenementen werven. door Jean-Lou de Gucht HULST - De LPF Hulst is uit eengevallen in twee partijen. Een aantal leden die zich stoor den aan een weinig democrati sche opstelling van lijsttrekker R. Muste hebben de partij verla ten. Zij hebben Leefbaar Hulst opgericht, waarmee zij aan de gemeenteraadsverkiezingen in november willen meedoen. Woordvoerder van de ex- LPF'ers B. Verbugt beschuldigt Muste van dictatoriaal gedrag. „De leden hebben geen enkele inspraak in de LPF Hulst. Muste zegt gewoon dat hij het beleid bepaalt en niemand anders. Als je vraagt of de leden ook nog iets te zeggen hebben, gebruikt hij- het argument dat hij een carte blanche van het partijbureau in Rotterdam heeft gekregen." Muste zegt niet onder de indruk te zijn van de woorden van één van de 'dissidenten'. „De men sen waar het hier om gaat, zijn net lid. Ze komen uit een ander partijtje en eisen dan bij de LPF de eerste plaats op. Zo gaat dat natuurlijk niet bij ons. Wij zijn niet op zoek naar mensen die er alleen op uit zijn om in de ge meenteraad te komen, zonder zich om de ideeën van een partij te bekommeren. Opportunisten hebben wij echt niet nodig." En met een sneer naar degenen die de partij verlaten hebben: „Wij zitten echt niet te wachten op bestuursleden van wijkraden in onze partij." Verbugt is, evenals het ex-LPF-lid J. Steenbergen, bestuurslid van een wijkraad in Hulst. De LPF is volgens Muste in Hulst wel degelijk een democra tische partij. Wie heeft Muste eigenlijk aangewezen als lijst trekker? „De LPF Zeeland, sa men met de regiocoördinator." En wie is die regiocoördinator? „Dat ben ik zelf." Maar de leden krijgen volgens Muste nog ge noeg inspraak.We gaan in con claaf met de leden om het defi nitieve verkiezingsprogramma samen te stellen." Verbugt is blij dat hij de LPF de rug heeft toegekeerd. „In Leef baar Hulst, een partij voor Hulst en omstreken, hebben de leden tenminste echt iets te vertellen Speerpunten van de partij zijn een herziening van het Hulster drugsbeleid, meer woningen in kernen, handhaving openbare orde en milieu en minder bu reaucratie. Muste zegt niet wakker te liggen van de scheuring in de LPF en de oprichting van een nieuwe par tij. „Een beetje concurrentie kan nooit kwaad. Dat houdt de zaak scherp." VLISSINGEN - Een 20-jarige man uit Heinkenszand is in de nacht van vrijdag op zater dag gewond geraakt toen hij in Vlissingen een ruzie wilde sus sen. De man was rond vier uur op het Bellamypark, toen twee groe pen na een woordenwisseling met elkaar op de vuist gingen. De ene groep waren vrienden van de Bevelander. Toen hij tussenbeide kwam, werd een bierflesje op zijn hoofd kapot geslagen. Hierdoor liep hij ver wondingen op. Ook toen het vuur eenmaal uit was, bleef er nog geruime tijd sprake van stevige rookontwikkeling. foto Willem Mieras meer drie tankautospuiten, de ladderwagen, een hulpverle ningsvoertuig en een verbin dingswagen van de regionale brandweer in. Doordat het pand niet mocht worden betreden voor nader on derzoek, kon de politie gisteren nog geen mededelingen doen over de oorzaak van de brand. Ook de omvang van de schade is nog volstrekt onduidelijk. In Amsterdam ontmoeten al le culturen elkaar, zo ontdek ten Arjaan en Marie. Ze stap ten hongerig en welgezind een Indiaas restaurant bin nen. Varkensvlees hebben ze hier niet", concludeerde Arjaan, de menukaart bestu derend. „Ik zie trouwens ook geen rund", merkt hij vervol gens op. „Nee, dat zie je nooit in een Indiaas restaurant", ant woordde Marie. Arjaan kreeg de bekende kleur toen hij de domheid van zijn op merking inzag. Het gesprek kabbelde verder over andere onderwerpen. Arjaan merkte in een onbe waakt ogenblik op dat je nooit kunt weten hoe een koe een haas vangt. Marie: „Nee, dat is zeker. Bovendien heb ben ze daar niet het minste bezwaar tegen in India.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 21