Zeker 83 doden bij vliegshow Rechtbank blunderde met vrijlating xtc-smokkelaars Tuurlijk. de france Eurocommissaris Verheugen hekelt zuinig Nederland Het zijn de meiden die het doen Zomerweer zorgt voor lange files richting kust I I Kokkin met wok-elleboog eist geld Bonte kermis (bijna) iedereen gaat naar.h verschoore Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- wmmm Minister Oekraïne treedt af Premier Sharon verlicht maatregelen Palestijnen Optimisme over dialoog Kashmir Turen naar de tuimelaar 29° 4 N 3 OO O Zon Zonnig en zeer warm weer. Een matige noordenwind, maximum temperatuur rond de 29 graden. 245e jaargang no. 177 maandag 29 juli 2002 los nummer 1,00 VLISSINGEN - De drommen mensen die gisteren het strand opzochten, zorgden voor grote drukte op de wegen. Al om tien uur gistermorgen leidde het strandverkeer tot files op snel wegen richting Zandvoort, Scheveningen, Hoek van Hol land en de Zeeuwse stranden. Later slibden aan de hele gezegd dat hij verscheidene strafmaatregelen die eerder te gen de Palestijnen waren ge troffen, gaat verlichten. Hij heeft onder meer opdracht ge geven om de bevroren belas tingtegoeden die de Palestijnse Autoriteit toekomen over te ma ken. I Ook worden sommige wegblok kades opgeheven om de bewe- Igingsvrijheid van de bevolking te vergroten. Sharon zegt op de ze manier het dagelijks leven HONGKONG - Na de muisarm en de sms-duim is er nu de wok-elleboog. Een kokkin in Hongkong heeft haar werkgever aangeklaagd omdat ze door overmatig koken de ze aandoening zegt te hebben opgelopen. Volgens de South China Morning Post moest de vrouw meer dan driehon derd bedrijfsmaaltijden per dag bereiden in een er gonomisch onverant woorde omgeving. Ze eist nu 30.000 dollar schade vergoeding van haar werkgever. ANP/DPA Noordzeekust lokale wegen naar het strand dicht. Parkeer plaatsen stonden in een mum van tijd vol. Badgasten die de auto namen, kregen te maken met vertragingen die konden oplopen tot twee uur. Op de A58 sprak gisteren van een kleine, maar belangrijke stap'. De Israëlische minister van Bui tenlandse Zaken Peres kondig de eerder gisteren aan dat ook de avondklok in veel bezette ge bieden zal worden versoepeld en dat de voorwaarden onder welke Palestijnse arbeiders Is raël in mogen, worden verlicht. De Amerikaanse regering heeft intussen een hoge Palestijnse delegatie uitgenodigd voor een gesprek begin volgende maand in Washington. Het zal het eer ste belangrijke onderhoud zijn tussen de VS en de Palestijnen sinds president Bush vorige maand afstand nam van Arafat. De besprekingen vinden vol gens de Palestijnse onderhan delaar Erekat plaats op vijf en zes augustus. Het geweld ging gisteren niette min door. In de Palestijnse stad Hebron op de Westelijke Jor- daanoever koelde een groep joodse kolonisten zijn woede op huizen van Palestijnen. Een meisje is daarbij om het leven gekomen, zo meldden Palestijn se bronnen. De Israëlische radio meldde dat de ongeregeldheden begonnen toen de kolonisten door Palestijnen met stenen werden bekogeld. Het Israëlische leger pakte gis teren in Ramallah één van de hogere leiders van Harnas op. Behalve Hussein Abu Kwaik zouden ook vier andere Hamas- activisten zijn gearresteerd. Ook bij Jenin zijn drie Palestij nen opgepakt. ANP/DPA/RTR richting Zeeland was het zo druk dat er slechts 60 kilometer per uur gereden kon worden. Bezoekers van het dansfestival Beachbop aan het Bloemen- daalse strand konden gisteren aan het eind van de middag gra- van onze redactie binnenland DEN HAAG - De rechtbank in Den Haag heeft begin dit jaar ten onrechte drie verdachten tis met de bus van Zandvoort naar Bloemendaal. Vorig jaar zorgden de tienduizenden men sen die op het festival afkwa men tot in het begin van de nacht voor chaos op de plaatse lijke wegen. van grootschalige smokkel van xtc naar de Verenigde Staten la ten lopen. Dat vindt de Hoge Raad. De drie verdachte Colom- bianen zijn tot grote woede van De NS zette voor badgasten ex tra treinen in. Naar Zandvoort aan Zee vertrokken vanuit Haarlem ieder half uur twee ex tra treinen zodat er op deze rou te in totaal zes treinen per uur reden. Aan het eind van de de Amerikaanse justitie inmid dels spoorloos. De drie werden oktober vorig jaar op verzoek van Justitie in New York in Nederland aange- middag waren deze overvol, waardoor vertragingen tot maximaal een half uur ontston den. Tussen Rotterdam en Hoek van Holland konden strandgan- gers ook extra treinen nemen en waren de reguliere treinen lan ger dan op minder zonnige da gen. ANP pagina 9: extreme drukte houden. De Amerikanen waren de criminelen op het spoor ge komen na een tip van de Duitse Justitie. Die was erachter geko men dat de verdachten van plan waren op grote schaal xtc-ta- bletten naar de VS te smokke len. Undercoveragenten van de Drugs Enforcement Admini stration infiltreerden daarop in de drugsbende. Uit het onderzoek bleek dat de verdachten achter de smokkel van honderdduizenden xtc-pil- len naar de VS zaten. De drie Colombianen, twee mannen van 34 en 39 en een 36-jarige vrouw, werden uiteindelijk vorig na jaar in Amsterdam gearres teerd. Ook pakte de politie een veer tigjarige inwoner van Zaandam op. Hij zou de pillen aan de Co lombianen hebben geleverd. Justitie heeft de aanhoudingen niet bekend gemaakt. De VS vroegen Nederland me teen om uitlevering van het kwartet. De rechtbank in Den Haag, die hierover moest oorde len, liet de verdachten echter vrijDe Haagse rechters achtten zich niet bevoegd omdat de ver dachten in Amsterdam waren aangehouden. De rechtbank in Amsterdam had volgens hen over de uitlevering moeten oor delen. Het Openbaar Miniserie was het oneens met deze beslissing en ging in cassatie. De Hoge Raad stelt het OM nu in het gelijk. De rechtbank in Den Haag heeft volgens het hoogste rechtscolle ge een fout besluit genomen door de verdachten vrij te laten. Van de drie Colombianen ontbreekt volgens een woord voerder van het OM ieder spoor. Ze staan internationaal gesig naleerd bij Interpol. De Neder landse verdachte werd ook vrij gelaten, maar is kort daarna opnieuw aangehouden. ANP door Mare Peeperkorn BRUSSEL - De Nederlandse re gering maakt zich 'erg onge loofwaardig' met haar verzet te gen de kosten van de uitbreiding van de Europese Unie, vindt Eu ropees Commissaris Verheugen (Uitbreiding). „Nederland heeft tot nog toe alle besluiten, en dat zijn er dui zenden geweest, over de uitbrei ding gesteund. Dan kun je moei lijk op het allerlaatste moment tegen de kandidaatlanden zeg gen: sorry, maar bij nader inzien vinden we het te duur", aldus de commissaris. Verheugen meent dat Den Haag onrust zaait door te blijven ha meren op vermeende extra uit gaven als tien Midden- en Oost- Europese landen begin 2004 tot de EU toetreden. „Ik ken geen extra kosten. Alle uitgaven voor de uitbreiding blijven binnen het budget', aldus de Commis saris. Hij benadrukt dat het bui tensluiten van de kandidaat- landen veel duurder is. „Vergelijk het met voormalig Joegoslavië: de EU betaalt ver houdingsgewijs meer aan de wederopbouw van de Balkan dan aan de komst van tien kan didaatlanden. Nederland zou daar wat vaker bij moeten stil staan", aldus Verheugen. Hij gaat ervan uit dat de onder handelingen met de nieuwko mers eind dit jaar worden afge rond. Alleen de Ieren kunnen roet in het eten gooien als zij dit najaar voor de tweede keer het Verdrag van Nice - dat de toetre ding regelt - verwerpen. GPD pagina 2: niet uitbreiden ook duur Advertentie —BB RENESSE - Spanning op de kermis in Renesse. De Discovery voert het publiek de lucht in, op zijn kop en dan is er de kans om kletsnat te worden door omhoog springende waterstralen. Maar dat is nog niks vergeleken bij de Vertical Shot, ook wel katapult genoemd. Deze attractie voor echte waaghalzen blijkt zaterdagavond een enorme trekpleister. Er staat voortdurend een lange rij wachtenden voor het bakje dat plaats biedt aan twee personen en dat, bevestigd aan kabels, met enorme snelheid de lucht in schiet en vervolgens talrijke buitelingen maakt. Op de Lange Reke staan in totaal dertig attracties opgesteld. Markt- en kermismeester Glijn de Ma- sier is tevreden met de dynamische kermis in Re- nesse, al is het jammer dat de verwachte wildwa terbaan er niet is. „Het had een Nederlandse primeur moeten worden, maar deze attractie staat nog bij de fabriek", zegt De Masier. foto Marijke Folkertsma Advertentie naamiq noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken vo°r 15.- straat' nr lk 9eef daarb'i éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcode: staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) telefoon:O noteert u mij voor een abonnement. De eerste e maj|. twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik Voor automatische incasso stem ik toe in betalen- afschrijving van mijn (post)bankrekening- D per maancj met nummer: j j j j j j j j automatische incasso (€19,25). handtekening: O per kwartaal met automatische incasso 52,-). a per jaar met PZC dv gaat zorgvuldig om met persoonsgege- vees In de colofon treft o nadere Informatie aan. JgT-) 'nCaS!° Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice 8 "7132Ï4MÖÖÖÖÖ2 JKS&Z "3 di wo do vr za (postzegel niet nodig) door Frank Hendrickx MOSKOU - Oekraïne is in nationale rouw ge dompeld, nadat een straaljager zaterdag een bloedbad aanrichtte on der de toeschouwers van een vliegshow. Zeker 83 mensen kwamen om het leven toen het gevechts vliegtuig van het type Su- 27 neerstortte in het pu bliek. Rondvliegende brokstukken verwondden nog eens 199 men sen. Alle beschuldigende vin gers wijzen inmiddels naar de Oekraïense luchtmacht, die de vliegshow organiseerde. De show in de stad Lviv in het westen van Oekraïne was be doeld als feestelijke afsluiting van het zestigjarig bestaan van de 14de divisie van de lucht macht. Een paar minuten na dat de Su-27 rond één uur plaatselijke tijd was opgeste gen, veranderde het lustrum in de grootste ramp uit de ge schiedenis van vliegshows. Tij dens de eerste, gewaagde, ma noeuvre verloren de twee piloten de controle over het ge vechtsvliegtuig. De Su-27 scheerde daarna door het pu bliek. De piloten hadden het vliegtuig enkele seconden voor de crash via de schietstoel ver laten. Overlevenden verklaarden dat mensen 'als grassprietjes' wer den neergemaaid door rond vliegende brokstukken. Onder de 83 doden zijn dertien kinde ren. Van de gewonden verkeren nog 60 mensen in kritische toe stand. Inmiddels is duidelijk dat tij dens de vliegshow alles mis ging wat er mis kon gaan. De twee piloten vlogen lager dan de toegestane 400 meter. Bo vendien maakten ze hun ma noeuvre boven het publiek, wat blijkbaar was toegestaan door de organisatoren. Nor maal gesproken is dat strikt verboden. De piloten probeerden moge lijk indruk te maken op hun commandanten, die tijdens de show aanwezig waren. Het is twijfelachtig of de piloten de laatste jaren voldoende vlieg uren maakten. De Oekraïense luchtmacht kan door geldge brek de straaljagers amper nog De Su-27 scheert het publiek in en explodeert. Bij de ramp in Lviv kwamen 83 mensen om, onder wie 19 kinderen. foto's AP/RTR in de lucht krijgen.De Russi sche producent Soechoi van de Su-27 liet gisteren weten dat het zeker mogelijk is dat het vliegtuig door technische man kementen neerstortte. Oekra- ine heeft sinds het einde van de Sovjet-Unie nooit meer nieu we reserveonderdelen inge kocht. Gisteren, een dag na de ramp, stortte opnieuw een Su-27 van de Oekraïense luchtmacht neer. Het toestel maakte een testvlucht. De piloot kwam om het leven. De top van de luchtmacht hangt zware gevangenisstraf fen boven het hoofdwegens ernstige nalatigheid.. Bevel hebber Strelnikov en drie an dere hooggeplaatste lucht machtofficieren zijn inmiddels gearresteerd. Minister van Defensie Sj- kidtsjenko diende gisteren zijn ontslag in. De bevelhebber van de Oekraïense strijdkrachten werd later op de avond op staande voet ontslagen. In de buurt van Moskou, ten slotte, stortte gisteren een lijn- toestel neer. Er waren geen passagiers aan boord. Het toe stel van type Iljoesjin-86 dook vlak na de start en crashte in een bos. Veertien bemannings leden kwamen om. GPD door Anna Ferschtman JERUZALEM - De Israëlische premier Sharon heeft gisteren van de 'burgerbevolking die niet gekleurd is door terrorisme' te willen verlichten. De Pales tijnse minister van Financiën ALG. KLASSEMENT 1. Armstrong 82.05.12 2. Beloki 7.17 3. Rumsas 8.17 12. Boogerd 20.33 Meer over de TOUR op de PZC-site: www.pzc.nl De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Colin Po well heeft gisteren zijn optimisme uitgesproken over een dia loog tussen India en Pakistan over de grensregio's Jammu en Kashmir. Hoewel nog niet alle problemen zijn opgelost, ziet hij wel dat beide partijen steeds nader tot elkaar ko men. De leiders van de twee landen hebben elkaar in geen jaren gesproken. Grote drukte op de dijk bij 's-Gravenpolder. Veel dagjesmensen drommen samen om de dolfijn in de Westerschelde te zienMet succes. Het dier liet zich dit weekeinde veelvuldig be- "Tl wonderen. varia: 2; binnenland: 3; radio en televisie: 4; buitenland: 5; ge- zondheid: 6; zeeland: 7,9 en 11; actie cambodja: 12; sport: 13, 14,15,17,19 en 20.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1