Der Michael bekroont titel Rivaldo tekent bij AC Milan PZC PZC Sikora debuteert voor winnend Ajax NAC uitgeschakeld, Willem II verder Oranje verspeelt kansen op eindzege in eerste slagbeurt 15 Volleyballers verrassen bondscoach Schumacher-festival op vernieuwde Hockenheimring Dagen Yoong in formule I lijken geteld Kadijk en Leenstra missen finale Tobias Dier beste in Dutch Open Jongmans te laat met EK-limiet Van Dijk grijpt opnieuw goud Zib wint Challenger Hilversum Sabirova wint in Thüringen maandag 29 juli 2002 HAVANA - Zelfs met een half- fitte Richard Schuil en Nico Freriks is het Nederlandse vol leybalteam op dit moment de meerdere van de voormalige grootmacht Cuba. Dit weekein- de won Oranje tweemaal van Cuba (3-1 en 3-2) en plaatste j zich daarmee voor de finale van de World League. Al na de eerste overwinning" was Nederland verzekerd van een 1 plek bij de prestigieuze eind strijd. eind augustus in Brazilië. Daarom speelde bondscoach Bert Goedkoop met de gedachte om Schuil (rugproblemen) en spelverdeler Freriks (maag klachten) rust te geven De internationals gaven echter aan dat ze erop gebrand waren i ook het tweede duel in winst om te zetten en wilden daarom met 1 de sterkste opstelling het veld betreden. ,,Zij betoogden dat ze die goede lijn van de laatste we- I ken wilde doorzetten en dat niet I te verzieken door op halve I kracht te spelen." j Goedkoop hield er rekening mee I dat enkele spelers toch zouden afhaken, omdat ze op het einde van hun krachten zaten. Tot verbazing van de keuzeheer kon Oranje het opbrengen om de I volledige wedstrijd agressief te I volleyballen. „Ik ben positief j verrast", erkende Goedkoop. „We hebben veel rally's ge speeld, maar bleven deson danks fysiek overeind. Volley ballen tegen Cuba kost veel energie, omdat je steeds ver zórgd moet spelen, anders kom je niet langs dat blok. Nadat zes topspelers tijdens een I toernooi in België naar Italië de- I serteerden is Cuba niet meer de j volleybalgrootmacht van vroe ger. De ploeg moest noodge- dwongen sterk worden verjongd en mist duidelijk erva- ring. Toch herbergt de formatie van coach Ramos erg veel talent en lijkt het slechts een kwestie van tijd alvorens Cuba weer tot de wereldtop behoort. Al zal de I Cubaanse bondscoach daarvoor wel nog een paar jaar voor nodig hebben. Op dit moment is het eveneens verjongde Oranje een stap verder. Al leunt de ploeg erg op de kracht van de ervaren Schuil, Görtzen en Nummer- f dor..ANP door Guido van Riet HOCKENHEIM - De Grand Prix Formule I van Duitsland leek gisteren veel op een pop concert. Bijna 120.000 toe schouwers bezochten op de ver nieuwde Hockenheimring het 'Scliumacher-festival'. Overal waren rode vlaggen, klonk oor verdovend lawaai en werd vuurwerk afgestoken voor één man: Der Michael. De grote held gaf de fans wat ze verlangden. Schumacher won en deed het feestje van zijn vori ge week behaalde wereldtitel nog eens dunnetjes over. Hoewel hij al voor de negende keer dit seizoen de sterkste was, een eve naring van het record dat hij al met Nigel Mansell deelde, bete kende de zege veel voor de 33- jarige Duitser. Schumacher stond in 1995 al eens voor Benetton op het podi- HOCKENHEIM - Aan de staart van het formule-I- veld heeft Alex Yoong zijn langste tijd gehad. De Ma- Ieisiër wist zich in de Mi nardi op Hockenheim al voor de derde keer dit sei zoen niet te kwalificeren. Yoong blijft het hele jaar al seconden achter bij teamgenoot Mark Webber en is met afstand de slechtste coureur van het veld. Ondanks de vele mil joenen die Yoongs spon sors in het armlastige team pompen, lijkt ook het geduld van Paul Stod- dart op. ,,We vervangen hem misschien de komen de races en laten hem tes ten", vertelde de team baas. Kandidaat voor de stoel is de Spanjaard Fer nando Alonso. RTR door Gert Lammerink RIJSWIJK - Ajax heeft ook zijn tweede duel gedurende het trai ningskamp in Groot-Brittannië gewonnen. Zaterdag versloegen de Amsterdammers Norwich City: 1-0. Het doelpunt, voor de rust, kwam op naam van de Zweed Ibrahimovic. Enkele dagen geleden was Ajax te sterk voor Celtic: 3-1. In te genstelling tot dat duel speelde Koemans formatie tegen Nor wich weer met twee vleugelaan vallers; Van der Meyde en Wam- berto. Machlas zou in de spits beginnen, maar bleek kort voor aanvang te geblesseerd aan de knie. Bij de landskampioen, met Ste kelenburg in het doel, zat nieu weling Sikora voor de eerste keer op de bank. Hij werd een week geleden overgenomen van Vitesse. In de tweede helft debu teerde hij, als vervanger van Wamberto. Van Halst, Pasanen, Witschge, Boukhari en Pienaar bekeken het duel van de tribu ne. Ibrahimovic speelde voor de niet fitte Machlas. Ibrahimovic scoorde na 23 mi nuten. Ook daarna was Ajax wat beter dan Norwich, dat vo- SPORTREDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484454 Fax: (0118)470102 E-mail: sport@pzc.nl Jan Dagevos (chef) Frits Bakker (coördinator zuid) Koen de Vries (coördinator midden) Rudy Boogert (coördinator noord) Björn Goorden Roeland van Vliet Eldridge Pentury CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl um, maar voor Ferrari won hij nog nooit in eigen land. Hocken heim liep de laatste jaren steeds uit op een teleurstelling. In 1999 keek 'Schumi' toe met een ge broken been, in 2000 crashte hij in de eerste bocht met Giancarlo Fisichella en vorig jaar verpest te Luciano Burti zijn kansen door op hem in te rijden. „Ik dank God", verzuchtte de kampioen daarom na zijn 62e GP-zege. „Vorige week mijn vijfde wereldtitel, nu winnen voor het Duitse publiek. Spor tief is er niets mooiers denk baar." Hoe groot was het contrast met zijn jongere broer Ralf. De 27- jarige coureur van Williams keek zuur. Hij lag comfortabel op de tweede plaats, tot hij vier ronden voor het einde een on verwachte pitstop moest ma ken. Uitgerekend zijn teamge noot Juan Pablo Montoya kon hem lachend passeren, zowel op de baan als in het klassement om de wereldtitel. Twijfels „Het is om doodziek van te wor den", zei Ralf. „Ik heb me nog nooit zo geërgerd." De Colombi aan Montoya troeft 'Schumi IF de laatste weken voortdurend af; in de kwalificaties, de races en in de media. Zo zeer dat teambaas Frank Williams en technisch directeur Patrick openlijk twijfelen aan Ralfs ca paciteiten. „We maken ons een beetje zorgen om hem. Mis schien moeten we eens met hem gaan praten", was het veelzeg gende commentaar. Maar hoe goed Montoya het ook doet, hij kan bij lange na niet tippen aan de oudste Schuma cher. In de WK-stand staat hij met veertig punten een straat lengte achter op de kampioen (106). Montoya moet het doen met de titel best of the rest, waarop ook Ralf Schumacher (36), Rubens Barrichello (35) en David Coulthard (30) nog kans maken. Frank Williams klonk in de krant Bild am Sonntag tamelijk wanhopig over de achterstand. „Als deze Michael doorgaat, krijgen we het ontzettend zwaar. Ik hoop dat hij zo snel mogelijk stopt." Williams vindt de dominantie van Ferrari een ramp. „Toen ik voor dit seizoen de nieuwe Ferrari zag dacht ik: onze lieve heer heeft een auto gebouwd en uit de hemel laten vallen." Ook voor komend seizoen hoeft de concurrentie zich weinig il lusies te maken. De Italianen zijn druk bezig met de bouw van een nieuwe motor en president Luca di Montezemolo probeert zijn gouden team bij elkaar te houden. Alle hoofdrolspelers in het succes kunnen bijtekenen tot 2006. Grootheid Volgens ex-wereldkampioen Jacques Villeneuve valt het ech ter allemaal wel mee met de grootheid van Schumacher. „Onder druk maakt hij veel fou ten", meende de Canadees. „Hij hoefde er alleen niet zo vaak de prijs voor te betalen. De laatste jaren kon hij eenvoudig de we reldtitel binnenhalen. Dat gun ik hem. Maar met een Prost of een Senna kun je hem niet ver gelijken." ANP rig seizoen net naast promotie naar de Premier League greep. Enigszins gehinderd door de ho ge temperaturen en het droge veld, waarop de bal niet gemak kelijk liep, kwamen de Amster dammers niet aan verdere tref fers toe. Wel schoot Wamberto nog op de paal. Ook FC Twente speelde tegen een club uit de First Division; Sheffield United. Voor de En- schedeërs verliep dat minder succesvol. Het elftal van de Bel gische coach Vandereycken leed zijn eerste nederlaag in de voor bereiding: 4-1. Het enige Neder landse doelpunt kwam op naam van de jeugdige spits Houwing. Vitesse won op het veld van Arnhemse Boys van Hapoel Tel Aviv: 2-1. Mbamba scoorde als enige van de formatie van de nieuwe coach Mike Snoei. Vi tesse's winnende treffer kwam in de vorm van een eigen doel punt van Israëliër Calvon. We gens het overlijden van oud trainer Dorjee speelde de eredi visieclub met rouwbanden. Er werd ook een minuut stilte in acht genomen. Excelsior Eveneens stond men stil bij het overlijden van Dorjee op Wou- destein, waar Excelsior ter gele genheid van het honderdjarig bestaan buurman Feyenoord ontving. Ook Feyenoord werd in het verleden getraind door Dor jee. Excelsior, gepromoveerd naar de eredivisie, gaf goed par tij. Pas door een late treffer van Kalou, vijf minuten voor tijd, won de houder van de Uef a-be ker. Kalou scoorde twee keer, ook Buffel (ex-Excelsior) en Emerton troffen doel. Bij Feyenoord speelde Van Haa- ren negentig minuten. De vleu gelverdediger, die een jaar gele den kwam van Roda JC, zag zijn debuutjaar in Rotterdam be dorven door een blessure. Van Wonderen en Paauwe ontbra ken nog, waardoor Feyenoord dit keer achterin wat problemen kende. „In elk geval deed het me goed", verklaarde coach Van Marwijk, „dat we voor het eerst deze voorbereiding gemakke lijk scoorden." PSV kwam vrijdagavond in ac tie en versloeg het uit de Bun- desliga gedegradeerde Frei burg: 3-2. Gakhokidze, Vogel en Vennegoor of Hesselink maak ten de doelpunten voor Hid- dinks formatie. De Eindhove- naren sloten met de wedstrijd hun trainingskamp in Zuid- Duitsland af. ANP Michael Schumacher wint eindelijk op Hockenheim en viert dat feit uitbundig met champagne. foto Kai Pfaffenbach/RTR van onze sportredactie AUXERRE - NAC is in de der de ronde van het toernooi om de Intertoto Cup uitgescha keld. De Bredase formatie speelde zaterdag gelijk tegen Troyes: 0-0. Dat was onvol doende voor plaatsing. Willem II bekert wel verder, na de zege (2-0) op eigen veld tegen het Russische Krylia Sovetof Het eerste duel tussen NAC en Troyes in Nederland was ge ëindigd in 1-1, waardoor de Franse formatie op basis van het in de uitwedstrijd gemaak te doelpunt verder ging. Troy es, dat zijn thuiswedstrijd in Auxerre afwerkte, ontsnapte zaterdag aan een nederlaag. NAC, gesteund door zon 750 fans uit Breda, kreeg de betere kansen. De nieuwelingen Van den Eede (Den Bosch) en Bous- saboun (Groningen), alsmede Penders slaagden er niet in die te benutten in de vrij harde wedstrijd. Bij NAC viel Schreuder al na een halfuur uit. De aanvoerder raakte ge blesseerd aan zijn dijbeen. Waarschijnlijk is het kwetsuur niet al te ernstig. Coach Henk ten Cate van NAC had naderhand gemengde ge voelens. „Er is teleurstelling omdat we zijn uitgeschakeld. Aan de andex-e kant hebben we ons met een zeer jong elftal goed staande weten te houden. Dat geeft reden tot tevreden heid. Helaas hebben we de kansen niet benut. Er had ze ker meer ingezeten." Willem II moet nu nog twee ï'onden overleven, wil het zich plaatsen voor het toernooi om de Uefa-beker. De formatie van coach Wotte bereikte te gen Krylia Sovetof de noodza kelijke zege van 2-0 - na de ne- derlaag van 3-1 in Rusland - door treffers van Janssens en Sektioxxi. De Tilbxxrgers spelen in de halve finales tegen het Spaanse Malaga, dat AA Gent uitschakelde. „De tegenstand wordt steeds zwaarder, maar dat weet je als je in een Europees toernooi zit", aldus Wotte. „Maar we zijn groeiende. We hebben hard moeten werken tegen Ki-ylia. De ploeg verdient een compliment omdat we de nul hebben gehoudenD at was erg belangrijk. Na de eerste goal kwam het vertrouwen." ANP van onze sportredactie MILAAN - Rivaldo heeft een contract voor drie jaar getekend bij AC Milan. De Italiaanse club heeft dit zaterdag bekendge maakt. AC Milan benaderde de Brazili aanse voetballer, die met zijn land de wereldtitel veroverde, nadat vorige week zijn verbin tenis met Barcelona was ont bonden. Rivaldo stond nog een jaar onder contract in Spanje, maar moest vertrekken toen Louis van Gaal terugkeerde als coach. De Italianen hoefden geen transfersom voor de dex-- tigjarige aanvaller te betalen. Zijn jaarsalai'is wordt vier mil joen euro netto. Vice-voorzitter Adx-iano Gallia- ni x-eageerde verheugd op de komst van Rivaldo. Hoewel de speler ook met andex-e clubs in vexhand wex-d gebx-acht, was Galliani tijdens de ondex-hande- lingen al vol vertrouwen. „In elk gesprek dat we hadden bleef Ri valdo hex-halen dat hij naar Mi laan wilde komen. We bleven daarom hoop houden en hij liet weten nooit echt een ander al ternatief te hebben." Door zijn overgang naar Italië zal Rivaldo in de Milanese derby met Inter tegenover zijn landgenoot Ro- naldo komen te staan. Rivaldo meldt zich op 1 augustus in Mi laan. Hij ondex-gaat dan ook nog een medische keuring. De Braziliaan wordt ploegge noot van Clarence Seedorf en ex-Feyenoox'der Jon Dahl To- rnasson. RTR/AFP Rivaldo verbindt zich voor drie jaar aan AC Milan. foto Paulo Liebert/AP RHODOS - Rebekka Kadijk en Marrit Leenstra zijn er niet in geslaagd zich te plaatsen voor de finale van de World Tour beachvolleybal in Rhodos. Het Nederlandse tweetal verloor in de halve eindstrijd met 14-21 12-21 van het Australische koppel Potthax-st/Cook. Kadijk en Leenstra zorgden op het Griekse eiland vooral in de achtste finales voor een verrassing door het als eerste gerangschikte Amerikaanse koppel Walsh- /May met 2-0 (21-17 21-18) uit te schakelen. Het was voor het eerst in zes toernooien dat Walsh en May zich niet wisten te kwalificeren voor de laatste acht. ANP HILVERSUM - Tobias Dier heeft het 83e Dutch Open gewon nen. De Duitse golfer, die op de eerste dag het Europees record evenaarde met zestig slagen over achttien holes, hield op de laatste dag stand tegen de aanvallen van de concurrentie. Hij finishte in 263 slagen. De Engelsman Jamie Spence eindigde als tweede met 264. Dier verdiende met zijn overwinning 300.000 euro. Voor de 25-jai'ige speler uit Neux-enberg was het de tweede overwinning in zijn loopbaan. Vorig jaar won hij North West of Ix-eland Open. Beste Nederlander in het Dutch Open was Maarten Lafeber op de gedeelde 31e plaats. Guido van der Valk eindigde als gedeeld 64e. Dier zoi'gde voor de derde Duit se overwinning in het Dutch Open in vijf jaai\ In 1997 won Sven Strüver, in 2001 Bernhard Langei'. ANP GDANSK - Zes dagen te laat heeft Stella Jongmans voldaan aan de EK-limiet. Bij intex-nationale wedstrijden in Gdansk kwam de atlete tot 2.01,00 en liep hiermee op de 800 meter precies de vereiste tijd. „Dit is ontzettend zuur", baalde Jong mans, die als vierde eindigde. Vorige week kwam Jongmans bij haar laatste officiële poging in Heusden na 2 0 0 meter al ten val. Ze heeft toen nog uitstel gevx-aagd, maar de atletiekunie hield vast aan de uitei*ste datum van 21 juli. „Het is jammer dat de KNAU zich niet wat coulanter opstelt. De inschrijving voor het EK liep tot vandaag (27 juli), dus ik had nog inge schreven kunnen worden. Met mijn tijd heb ik laten zien dat ik op een Europese titelstrijd thuis hoor." ANP POTSDAM - Edith van Dijk is zondag in Potsdam ook Euro pees kampioene gewoi-den op de 10 kilometer. De 29-jai-ige langeafstandszwemster uit Wognum won dondex-dag al een gouden medaille op de 25 kilometer. Van Dijk zwom op het laatste stuk in de verkeerde richting, maar hei-stelde haar fout op tijd om als eerste aan te tikken in 2.06.20,3Zilver en brons gingen naar de Duitsen Angela Maurer (2.06.22,5) en Britta Kamx-au (2.06.22,7). Etta van der Weijden finishte als vijfde in 2.06.23,2. De derde Nederlandse deelneemster, Bianca de Bruijn, viel uit met een blessure. ANP HILVERSUM - De Tsjechische tennisser Tomas Zib heeft het Challengex-toernooi in Hilversum gewonnen. Hij was giste- i-en in de finale met 7-6 6-1 te sterk voor de Fransman Flox-ent Serra. Zib plaatste zich voor de eindstrijd met een overwin ning op de Kx'oaat Zovko. Serra klopte de Ax-gentijn Delfino. De 26-jai-ige inwoner van Praag behaalde in Hilversum zijn tweede eindzege in de Challenger Series van dit jaar. Eerder zegevierde hij in Eisenach. ANP door Rob Kramp HAARLEM - Na veertien ballen werd pitcher Jeroen Deken gis teren van de heuvel gehaald. Ze ventien ballen later verdween zijn opvolger Dave Draijer. In die fase vlogen vijf Amerikaan se honkballers over de thuis plaat (5-0). Die desastreuze opening kwam de Nedex-landse honkbalploeg in de finale van de Haarlemse honkbalweek niet meer te bo ven. De ploeg van bondscoach Robert Eenhoorn miste de kracht toe te slaan in riante sco- x-ingsposities. Ze sprokkelden hier en daar wat puntjes bijeen, maar vex-der dan 5-4 kwam Oranje niet. Voor de zesde keer werd Nederland tweede in Haarlem, voor de dei-de keer, na 1982 en 2000, greep de VS de eindzege. „Die eex-ste slagbeurt betekende een doodsklap", keek Eenhoorn terug. „Ik had de indruk dat De ken overgeconcentx-eerd was. Na de eerste klap was hij de con- ti-ole kwijt.Over zijn ploeg was de bondscoach tevreden. „Het collectief toonde veerkx-acht. We kwamen sterk terug. Ik kan de jongens niets verwijten. De instelling was super." Schaduwzijde Nederland speelde gisteren zijn dei-de finale in drie dagen. Na de nederlaag tegen Taiwan (4-9) moest het vrijdag door overwin ningen op Cuba (7-5) en zatei-- dag op de Verenigde Staten (6-2) de plaats in de eindstrijd af dwingen. In die missie slaagde Ox-anje, maar de krachttoer had een schaduwzijde. Eenhoox-n had voor de finale niet de be schikking over zijn sterkste stai-tende pitchers. Die waren ingezet tegen Cuba (Corde- mans) en de VS (Jansen). Bij de terugblik op het toernooi viel Eenhoox-n terug op zijn stokpaardje. „Het niveau in on ze competitie is te laag. Elke keer zie ik weer dat de jongens een aantal dagen nodig hebben om aan de pitching te wennen." De prestaties van zijn selectie vond hij bovenmaats. „Wij heb ben goed gepx-esteerd. Vroeger verlox-en we van legerteams uit Duitsland. Wij gaan stapje voor stapje vooruit" Bij zijn evaluatie ging Eenhoox-n er gemakshalve aan voorbij dat de 21e week geen topploegen in het veld bi-acht. De organisatie trok klinkende namen aan als 21-voudig wei-eldkampioen Cu ba, olympisch kampioen Ver enigde Staten en gi-ootmachten als Japan en Taiwan, de num mers drie en vier van de wereld. De klinkende namen vaardig den evenwel bescheiden ploe gen af. Cuba, Taiwan en Verenigde Staten stuurden stu- dentenploegen die zich in Haar lem voorbereidden op het WK voor studenten dat in de loop van de week begint in Messina op Sicilië. Japan kwam met een delegatie spelex-s uit de Indu strial League, de minor league in Japan. ANP ZEULENRODA - De Rus sische wielrenster Sulfia Sabirova heeft de Ronde van Thüringen gewonnen. In de laatste etappe, giste ren van Gera naar Zeulen- roda, kwam haar leidende positie niet meer in ge vaar. De ritwinst ging naar de Zweedse Madelaine Lind- berg. De Nederlandse Mi x-jam Melchei-s eindigde in het klassement op de der- de plaats, op 2.23 minuten van Sabirova. Baukje Doedee werd 45e op 13.06. Tot twee keer toe bei-eikte ze een plaats in de toptwintig. In de px-oloog reed ze naar een zestiende tijd, in de derde etappe sprintte de Drieweegse naar een vijftiende plek. „Het was loodzwaar, die Ronde van Thüringen", vond Doedee. „Er was een etappe bij, pff, 't leek wel wielx-enner-mishande- ling." Sachsen Oscar Camenzind schreef gistex-en de Ronde van Sachsen op zijn naam. De Zwitsex-se oud-we- ï-eldkampioen nam de lei derstrui in de laatste etappe van en naar Dresden over van Bo Pe tersen. ANP/DPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 15