Brussel wil af van kooptax auto Korpschef: meer cellen is minder misdaad De Vilder nieuwe staatssecretaris Meer echtscheidingen in vakantieperiode Tijd voor de biecht Toestand Claus blijft zorgelijk Commissie wil niet voor bezit maar voor gebruik van wagen laten betalen Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- Politie rolt Walcherse Griekse klassieken in Bonn drugsbende op Water houdt huis in grote delen van de wereld Minister Bomhoff loopt deuk op Hof geeft Papon nieuwe kans Levendige handel in elektriciteit Bewolkte start 's Ochtends bewolkt, maar geleidelijk opklaringen. Matige westenwind bij maxi- maal 22 graden. 245e jaargang no. 175 vrijdag 26 juli 2002 los nummer 1,00 Het onderzoek van de politie heeft twee maanden geduurd. De politie sluit niet uit dat meer arrestaties volgen. „Het onder zoek loopt nog, maar de meesten hebben we wel te pakken", zegt woordvoerder S. Krombeen. Negen verdachten zijn in hech tenis genomen, één verdachte is in afwachting van zijn rechts zaak in vrijheid gesteld. Eén verdachte werd op Aruba gear resteerd. Eén verdachte woont in Dor drecht, de anderen wonen in Zeeland. De meeste verdachten komen uit Vlissingen en zijn van Antilliaanse afkomst. De bende smokkelde de cocaïne in koffers met het vliegtuig mee naar Nederland. De drugs wer den via Schiphol het land in ge bracht. In totaal zijn vijf trans porten onderzocht. Daarbij werd 23,5 kilo cocaïne aange troffen, met een handelswaarde van 500.000 euro. Dat is de waarde die handelaren onder ling betalen. Wat de straat waarde is, kon de politie giste ren niet zeggen. Tijdens huiszoekingen werd on der meer een pistool en contant geld in beslag genomen. CARACAS - Bewoners van Guasdualito in Venezuela kijken vanuit de deurpost van hun overstroomde huis naar het wa ter. Meer dan 32.000 mensen in de staat Apure werden geëvacueerd. Er vielen vier doden. Ook Bangladesh, Nepal en Noordoost-India hebben last van over stromingen. De regering van Bangladesh maakte bekend dat eenderde van het land onder water staat en dat bijna drie miljoen mensen in ondergelopen dorpen vastzitten. Het dodencijfer staat op 74. In Nepal kwamen 150 mensen om door het water en in het noorden van Turkije lieten zeker 25 mensen het leven door noodweer. foto Fernando Llano/AP door Robert Bas DEN HAAG - De politie kan de geregistreerde criminaliteit de komende drie jaar met 20 pro cent terugbrengen. Maar dan moet wel het aantal cellen met 50 procent worden uitgebreid, moeten er meer officieren van justitie en rechters komen en moet het kabinet de politie meer geld geven dan de aangekondig de 350 miljoen euro extra. Dat heeft de Utrechtse korps chef P Vogelzang gisteren namens de Raad van Hoofd commissarissen gezegd in het actualiteitenprogramma Nova. Eerder al kondigde de politietop aan prestatiegericht te willen gaan werken. De door Vogel zang gepresenteerde cijfers zijn hiervan een invulling. Volgens Vogelzang is het moge lijk de geregistreerde criminali teit met een vijfde te laten dalen door met name de aanpak van de zogenaamde veelplegers. Dit zijn veelal verslaafden die tien tallen tot honderden keren per jaar met de politie in aanraking komen voor misdrijven als dief stal, inbraak en berovingen. Volgens Vogelzang zijn zij ver antwoordelijk voor het leeu wendeel van de criminaliteit. Het doel, de criminaliteit met een vijfde terug te dringen, wordt niet gehaald als het kabi net niet meer dan 350 miljoen euro extra aan de politie geeft, DEN HAAG - De zomervakan tie zorgt voor een toename van het aantal echtscheidingen. Dat zegt Geert Warnaar van de Vereniging van Advocaat- Scheidingsbemiddelaars (VAS). Ookbudgetinstituut Nibud her kent in de vakantie een stijging van het aantal informatiever zoeken over echtscheiding. „In de vakantieperiode wordt kennelijk van alles overhoop gehaald", aldus Warnaar, secre tarisvan de VAS. ,,In die buiten gewone situatie worden echtpa ren ineens geconfronteerd met hun relatie en eventueel de kin deren. Dingen die in het dage lijks leven verborgen blijven, worden zichtbaar. Mensen heb ben er ineens geen zin meer in. In plaats dat ze samen uitzoeken waarom ze op vakantie altijd ruzie hebben, gaan ze uit el kaar." De feestdagen in decem ber zorgen ook voor topdrukte op advocatenkantoren. Uit cijfers van het Centraal Bu reau voor de Statistiek blijkt de toename van het aantal huwe lijksbreuken mee te vallen, al is de stijging wel zichtbaar. Vooral juni en juli blijken favoriete maanden. Rond de zomer krijgt ook het Nibud meer vragen over echt scheidingen. Het instituut advi seert mensen over de financiële afloop van een scheiding. GPD TORONTO - Priester Trevor Scarfon luistert naar de biecht van een jonge katholie ke gelovige tijdens de Wereld jongerendagen in het Canade se Toronto. De Roermondse hulpbisschop E. de Jong riep daar gisteren de Nederlandse en Vlaamse deelnemers op da gelijks een zout dropje te nut tigen. „Dat herinnert je aan je christelijke roeping om het zout van de aarde te zijn", zei De Jong. 'Zout van de aarde' en 'Licht van de wereld' vor men de twee thema's van het religieuze jongerenevene- ment, dat woensdag van start ging en zondag 28 juli eindigt. De paus draagt de laatste dag een mis op met de deelnemers. De Wereldjongerendagen worden sinds 1985 elke twee jaar gehouden op uitnodiging van de paus. In Toronto zijn 200.000 jongeren, onder wie500 Nederlanders, bijeen, foto Frank Gunn/AP waarschuwt Vogelzang. De Raad van Hoofdcommissaris sen heeft eerder al gezegd min stens een miljard euro extra no dig te hebben. ANP DEN HAAG - De toestand van prins Claus blijft zorgelijk. De lichte verbetering die woensdag optrad heeft zich gisteren niet voortgezet. De informatie over de gezond heidstoestand van de prins is tamelijk summier. De Rijks voorlichtingsdienst meldde gis teren kort voor het middaguur dat de toestand van de prins op nieuw 'zorgelijk' was en liet laat in de middag weten dat er sinds dien geen verandering was op getreden. De prins ligt sinds dinsdag op de afdeling intensieve zorg van het Academisch Medisch Centrum in Amsterdam. Die dag noemde de RVD de situatie van de prins voor het eerst 'zorgelijk'. Nooit eerder liet de dienst zich zo ver ontrustend uit over Claus. De 75-jarige prins werd zondag in het ziekenhuis opgenomen, na dat een infectie aan de luchtwe gen onvoldoende was genezen. Koningin Beatrix brengt sinds dinsdag dagelijks vele uren aan het bed van haar man door. Bij het ziekenhuis zijn gisteren dranghekken neergezet om de pers en andere belangstellenden op afstand te houden. ANP Hoor Mare Peeperkorn BRUSSEL - De Europese Commissie wil de belas ting op de aankoop van nieuwe auto's (bpm) af- schaffen. In plaats daar- I van zou de jaarlijkse we- genbelasting omhoog moeten, zodat niet het be zit, maar het gebruik van de wagen wordt belast. Schonere voertuigen ko- men in aanmerking voor een milieubonus. Verantwoordelijk Eurocommis saris Bolkestein (Interne Markt enBelastingen) meent dat zowel de automobilist, de autoindu strie als het milieu baat hebben bij zijn plannen. Hij wijst op de enorme verschillen in bpm (be lasting personenwagens en mo torrijwielen) tussen de lidstaten van de Europese Unie. In Ne- derland bedraagt de standaard - bpm 45 procent van de netto- prijs (zonder btw). Voor diesel rijders komt daar nog eens 328 euro bovenop, voor benzinewa gens gaat er 1540 euro vanaf. Deense automobilisten zijn veel duurder uit. Zij betalen liefst 180 procent bpm bovenop de nettoprijs van hum nieuwe wa gen. Volgens Bolkestein versto ren deze verschillen de vrije handel in de EU. In de plannen die hij vandaag presenteert, stelt de Commissa ris voor de bpm in de EU gelei delijk af te schaffen. Bolkestein denkt aan periode van vijf tot tien jaar. Tegelijkertijd zou de van onze redactie binnenland DEN HAAG - De LPF heeft Fio na de Vilder voorgedragen als opvolgster van Bijlhout als de nieuwe staatssecretaris van Emancipatie en Gezinszaken. De Vilder heeft dit gisteravond bevestigd. Zij heeft gesproken met LPF-leider Mat Herben, maar nog niet met premier Bal kenende. Het antecedentenonderzoek naar haar is nog niet afgerond. De 44-jarige De Vilder is als kandidaat aangedragen door LPF-Tweede-Kamerlid Hoo- gendijk. Zij is een 'nieuwe kan didaat' en is niet bij de vorige ronde afgevallen. De 44-jarige De Vilder werkt als coördinator van het prestigieu ze Foto Festival Naarden en is moeder van drie kinderen. Ze is tevens secretaris van de Rob de Vilderstichting, die onderzoek naar kanker steunt. De Vilder is pas in laatste instantie in beeld gekomen voor de post. Eerder deze week sprak LPF-fractie- voorzitter Mat Herben met een allochtone man en een vrouwe lijke rechter. Herben zei toen dat die twee zeer gekwalificeerd waren voor de post. In de laatste ronde kwam Fiona de Vilder naai- voren, die over nog betere papieren bleek te be schikken. De Vilder zal, als ze door de screening komt, de op volgster worden van Philomena Bijlhout, die na een paar uur in functie te zijn geweest moest af treden. Het is nog onduidelijk wan neer De Vilder benoemd kan worden. Premier Balken ende heeft al aangegeven de komende twee weken op va kantie te gaan. De nieuwe staatssecretaris zal op zijn vroegst over twee weken kun nen beginnen. GPD/ANP (Advertentie) naam:noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 15,- straat. nr 'k geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcodestaand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) telefoon:O noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de e-mail.3 krant gratis. Daarna wil ik Voor automatische incasso stem ik toe in betalen: afschrijving van mijn (post)bankrekening- n per maand met nummer: j automatische incasso 19,25). per kwartaal met handtekening: automatische incasso 52.-). per jaar met b' 9»' z°'?,u Iom m" "TW automatische incasso vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. jfc 198,-). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice "71991 A"hrihhh9" Antwoordnummer 123 lozit uuuuui 4380 VB Vlissingen di wo do vi za (postzegel niet nodig) jaarlijkse wegenbelasting om hoog moeten gaan. In Neder land betaalt de benzinerijder momenteel tussen de 150 (kleine wagen) en 500 euro (stationcar) per jaar. Voor dieselwagens va rieert de motorrijtuigenbelas ting tussen de 400 en 1000 euro per jaar. Bolkestein voelt er veel voor om schonere auto's een korting te geven. Het voordeel van het verdwij nen van de bpm is dat de fabri kanten voor dezelfde wagen overal in de EU dezelfde netto- prijs kunnen rekenen. Nu zien de producenten zich gedwongen aan 'dure' landen (hoge bpm) speciale 'uitgeklede' modellen (kleiner motorvermogengeen extra's) te leveren, wil de auto betaalbaar blijven. Soms ma ken de fabrikanten ook mis bruik van de bpm-verschillen door in 'goedkope landen' een te hoge nettoprijs te rekenen. Dubbele heffing Burgers die een auto in een an der EU-land kopen, profiteren eveneens van Bolkesteins voor stellen. Nu wordt deze automo bilist vaak zowel in het land van de aankoop als van vestiging aangeslagen voor de bpm. Bol kestein wil aan deze dubbele heffing een eind maken. Het is de tweede keer deze week dat de Commissie met plannen komt die direct ingrijpen in de nationale belastingstelsels van de lidstaten. Vorige week woensdag presenteerde Bolke stein het voorstel om de diesel accijns te verhogen en (voor het vrachtvervoer) te harmonise ren. Fiscale kwesties zijn voor behouden aan de nationale re geringen en bemoeienis vanuit Brussel wordt meestal niet op prijs gesteld. Bolkestein wil dan ook eerst overleg met de lidsta ten alvorens hij het afschaffen van de bpm in een wetsvoorstel giet. GPD VLISSINGEN - De politie heeft elf personen aangehouden die deel uitmaakten van een drugs netwerk. Tijdens het onderzoek I is 23,5 kilo cocaïne in beslag ge- I nomen. De bende smokkelde I dnigs vanuit Curasao en Aruba j en hield zich bezig met handel op Walcheren. Topambtenaar Van Lieshout van het ministerie van Volksge zondheid wordt niet ontslagen, maar overgeplaatst. Minister van Volksgezondheid Bomhoff wilde Van Lieshout weg hebben omdat hij kritiek had op het regeerak koord. Het Europees Hof voor de Rechten van de Mens heeft de Franse oorlogs misdadiger Papon uit zicht gegeven op cassatie. Het Hof oordeelde dat Frankrijk Papons rechten heeft geschonden door hem de laatste nacht voor de behandeling van zijn beroep, 6~ op te sluiten. Nu de energiemarkt is vrijgegeven, is er een levendige handel in elektriciteit ontstaan. Energiebedrijven zoals Delta handelen met elkaar in stroom, via een inge wikkeld spel van vraag en aanbod. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 7; radio en televisie: 8; zeeland: 9, 11, 13 en 15; sport: 17 en 18; kunst cultuur: 19,20,21 en 22. ALG. KLASSEMENT 1. Armstrong 72.50.25 2. Beloki 5.06 3. Rumsas 7.24 12. Boogerd 17.32 Meer over de TOUR op zie pagina 17 en 18 de PZC-site: www.pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1