Plannen N57 stuiten op bezwaar Een Grimbergen spaart de benen I Grote hoeveelheid zeewier verwijderd Stopzetten van rechtszaak sluiting kerncentrale verbaast Greenpeace Gemeente Middelburg ontvangt meer dan honderd reacties VAKANTIE VAKANTIE VAK V! Domburgse betrapt inbreker zeeuwse almanak Residence "Als je elke dog op de steiger staat ta je toch niet stil bij energie?" WALCHEREN donderdag 25 juli 2002 rinorNadia Berkelder MIDDELBURG - Op het plan voor de nieuwe rijksweg N57 rond Middelburg is massaal ge reageerd. Vooral de plannen voor de aansluiting van de weg op de A58 bij Nieuw- en Sint Joosland, op de Veerseweg en de varianten bij Sint-Laurens houden de gemoederen bezig. Bij degemeente zijn 107 reacties inet in totaal 142 zienswijzen binnen gekomen. Het voorontwerp bestemmings plan heeft de afgelopen weken bij de gemeente ter inzage gele gen. In het plan wordt het tracé van de weg in en langs de ge meente Middelburg beschreven. Reacties Uit Nieuw- en Sint Joosland zijn dertig reacties gekomen, bewoners van de Veerseweg stuurden 23 zienswijzen, de be woners van Sint-Laurens heb ben 64 bezwaren ingediend. Bij die brieven zitten ook reacties van de dorps- en wijkverenigin- gen, die namens meer mensen zijn geschreven. Verder zijn er mensen die bezwaar maken te gen het totale plan of die infor matie willen over planschade. Voor de aansluiting van de N57 met de Golsteinseweg Van 't Hoffweg bij Sint - Laurens zijn nog twee varianten moge lijk: Een fietstunnel ter hoogte van de Golsteinseweg en een tunnel onder de Van 't Hoffweg voor al het verkeer of alleen een tunnel voor al het verkeer tus sen de Van 't Hoffweg en de Gol steinseweg. Bewoners van Sint Laurens geven volgens P. Kors- tanje van de gemeente de voor keur aan de eerste variant. De mensen die langs de Veerseweg wonen, maken bezwaar tegen één van de twee voorgestelde varianten, waarbij er voor hun deur een viaduct wordt aange legd. In Nieuw en Sint-Joosland zijn de meningen verdeeld. Sommige bewoners willen dat er een geluidswal langs de aan sluiting van de N57 op de snel weg komt, anderen maken daar weer bezwaar tegen. Plannen De reacties worden de komende tijd geïnventariseerd„Daarna kijken we of we er wat mee kun nen en worden de plannen even tueel aangepast", zegt Korstan- je. „Het college van B en W zal keuzes moeten maken." In het najaar wordt een ontwerp-be- stemmingsplan gemaakt, waar op vervolgens weer kan worden ingesproken. De PvdA-fractie in de gemeenteraad had het col lege van B en W gevraagd in welke mate de gemeente invloed kan uitoefenen op het traject van de N57. De partij vindt bo vendien dat niet duidelijk is aangegeven op welk moment de gemeenteraad haar mening mag geven over de nieuwe weg. Het college van B en W laat nu weten dat de gemeenteraad komende winter over het definitieve be stemmingsplan kan beslissen. De gemeente heeft via een werk groep de visie en de voorkeuren van Middelburg kenbaar kun nen maken. Het college trekt de conclusie dat Rijkswaterstaat daar ook naar geluisterd heeft en dat men zich kan vinden in de oplossingen die in het vooront werp bestemmingsplan zijn op genomen. Advertentie Tijdens werkzaamheden moeten treinen via een afwijkende route of dienst regeling rijden. Als er geen treinen kunnen rijden, zet NS bussen in. Houdt u rekening met een langere reisduur. Leiden C-Alphen a/d Rijn 29 juli t/m 4 okt 4 aug t/m 22 sep Amsterdam C-Utrecht C Amsterdam C-Woerden- Rotterdam C Amsterdam C-Lelystad C 28 juli (*lnternationaal) Meer weten? - Kijk op Teletekstpagina 754. - Kijkopwww.ns.nl. Haal de folder aan een NS-loket. - Bel 0900 - 9292 (€0,50 p.m.). -'Bel 0900 - 9296 0,25 p.m.). Onze medewerkers staan u graag te woord. door Harmen van der Werf AMSTERDAM - Het stopzetten van de rechtszaak tegen de eige naar van de kerncentrale Bors- sele, EPZ, is het domste wat de rijksoverheid kan doen. Volgens milieuorganisatie Greenpeace verspeelt het Rijk daarmee zijn onderhandelingspositie in de komende discussie over de toe komst van de kerncentrale. Greenpeace-campagnemede- werker J. Thijssen gaf gisteren deze reactie op de suggestie van de nieuwe staatssecretaris voor duurzaamheid en milieu, de CDA'er Van Geel, de rechtszaak tegen EPZ te stoppen. Van Geel kwam eerder deze week met dit voorstel tijdens de presentatie van het kabinet-Balkenende aan de pers. Zoals bekend wil het kabinet- Balkenende met EPZ een nieu we afspraak maken over een la tere sluiting van Borssele. Vol gens Van Geel is het goed die onderhandelingen met een schone lei te beginnen. De rechtszaak tegen EPZ gaat over de afspraak die in 1994 is gemaakt over de sluiting van de kerncentrale op 1 januari 2004. EPZ erkent die afspraak niet. Eind september velt de recht bank in Den Bosch een vonnis in deze rechtszaak, die door het tweede kabinet-Kok is aange spannen. Uitspraak Het kabinet-Balkenende zou er, aldus Greenpeace-medewerker Thijssen, goed aan doen die uit spraak gewoon af te wachten, ook al wil de nieuwe regering Borssele langer openhouden. „Want", verklaarde hij„anders heeft de Nederlandse Staat straks in de besprekingen met EPZ geen enkele joker in han den. EPZ kan dan achterover leunen en van alles vragen." De EPZ-directie heeft eerder be kend gemaakt de centrale tot 2013 open te willen houden. Thijssen hamert zo op het af wachten van het vonnis in Den Bosch, omdat hij ervan uitgaat dat de Staat de rechtszaak wint. „De hoofdrolspelers Wijers, toen minister van Economische Zaken, en elektriciteits-topman Ketting hebben duidelijk aan gegeven dat er in 1994 een af spraak is gemaakt." Greenpeace is van plan zich niet neer te leggen bij het langer openhouden van Borssele. De milieuorganisatie wil in eerste instantie een politieke lobby opzetten, met name richting het CDA. „Het is toch vreemd", vindt Thijssen, „dat het CDA geen nieuwe kerncentrales wil van wege het kernafvalprobleem en Borssele ongemoeid wil laten. Dat wringt." doorRené Hoonhorst Een witte pinotwijn van Joseph Cat- tin als ideale compagnon om de mosselen te vergezellen? Wat een flau wekul. Een dubbele Grimbergen is een veel betere partner om de zilte smaak van de schelpdieren tot hun recht te la ten komen. Zeker een bruine van het vat, op de juiste wijze getapt. Bij De Tol in Eede weten ze volgens Ed dy Coppejans uit het Vlaamse Middel burguitstekend hoe dat moet. In het te gen de grens geplakte café-restaurant serveren ze de Grimbergen koel, met een ruime schuimkraag. De andere, ook veelal Vlaamse gasten, houden het tegen het middaguur nog op aperitief- jes, wijn en simpele Maespilsen. Maar Eddy, zijn vrouw Monique en hun gas ten An Decorte, Johan en Veronique Vermeesch hebben er geen enkele moeite mee om net na de noen al enkele Grimbergens te degusteren. „Een Grimbergen smaakt altijd goed. Wij zijn gelegenheidsdrinkers, en het eten van Zeeuwse mosselen isteen prachtige gelegenheid", stelt Eddy. An voegt er, na de eerste achterover te hebben ge slagen, aan toe dat het drinken van Grimbergen nog gezonder is dan een boterham met pindakaas. „Er zitten veel pitamientjes in en mijn moeke zegt dat het goed voor me is", grapt ze. Het groepje Grimbergenliefhebbers wil niet voor drinkebroers en -zussen wor den aangezien. Ze zijn op weg voor een fikse fietstocht - een kilometertje of 25 - naar Sluis en terug. Weliswaar heb ben ze daar slechts driehonderd meter van afgelegd als ze bij De Tol aanleg gen, maar dat ligt enkel en alleen aan het lunchtijdstip. De tocht naar het enige Nederlandse belfortstadje wordt na de mosselmaaltijd voortgezet, al is het maar omdat ze het de twee zoontjes van Johan en Veronique hebben be loofd. Toltarieven Julian, de oudste van de twee, viert zijn zevende verjaardag en hem kan dus so wieso niets geweigerd worden op deze wat miezerige zomerdag. Nou ja, een Grimbergen misschien, want die vin den Julian en zijn broertje Gert-Jan nog niet zo lekker. Mocht de smaakont- wikkeling van de broers tot wasdom zijn gekomen, dan moeten ze toch weer eens terug naar Eede. De aanbeveling 'Hier drinkt men de echte Grimbergen' hangt niet voor niets al vij f tien j aar in de gelagkamer. Alleen het plakkaat met het 'Tarief van tolheffing op dezen weg' hangt er nog langer. Dat het om een Koninklijk Besluit 'van den eersten juni 1860' gaat, blijkt uit de tarieven en de voertuigen waarvoor tol geheven wordt. Zo kost elk los paard of muilezel de ei genaar bij het passeren van de grens een stuiver. Een 'runderbeest' of ezel doet anderhalve cent en voor een kalf, schaap of varken moet een cent accijns worden betaald. Voor elke bok, geit of hond, gespannen voor een rij- of voer tuig met twee wielen, betaalt de bege leider anderhalve cent. Heeft het kar retje vier wielen, dan geldt het dubbele tarief. Cafe De Tol, residentie houdend op Tol 1wil nog wel weten waar haar naam vandaan komt. Tolgeld wordt aan de grens al lang niet meer geheven. Herman Tessely uit Hansbeke heeft er al ruim dertig kilometer op zijn koers- fiets opzitten als hij De Tol binnen stapt. De alternatieve terugweg naar zijn woonplaats zal zo'n 35 kilometer bedragen, schat hij. Maar dat weer houdt hem er niet van rap een Grimber gen te bestellen. „Het bier is niet zo zwaar, hé? Zeker niet van het vat. En twee is mijn limiet. Daar heb ik nor maal geen last van. Behalve als de tem peratuur tot boven de dertig graden stijgt. Dan houdt ik het bij frisdrank." Met zulk weer als vandaag kan hij er dan wel eens een keer drie vatten, stelt Walter Tilleman uit Middelburg en biedt Herman er tegelijk één aan. Tille man vindt het abdijbier zelf te zwaar, maar zijn maat Mare Versieck slaat er net een achterover. „Ik drink ook graag een ander biertje, maar zo'n Grimber gen van de tap is niet te versmaden." André Bonheure uit Brugge is ook een echte Grimbergenliefhebber. Maar hij laat de tapjes van De Tol aan zich voor bijgaan en giet een flesje in het karak teristieke glas. Want uit de tap stroomt alleen de dubbele Grimbergen en bruin Een vol terras. Een doorrookt café. Een eetzaal waar bestekgetinkel en tafelconversatie de muziek overstemmen. Allemaal mensen, allemaal verhalen. Deze week volgen we, in een aantal Zeeuwse etablissementen, HET GLAS. Van de bar naar een klant, terug naar de bar en weer naar een andere klant. Enzovoorts. Om verhalen te horen. door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE Langs de kustlijn tussen de Punt van Westerschouwen en de strandovergang Domeinen-2 ter hoogte van de Boswachterij is gisteren een grote hoeveelheid zeewier aangespoeld. „Het zijn lange, draderige slier ten. Het lijkt wel een beetje op rastahaar", luidt de omschrij ving die hoofd plantsoenen dienst afdeling west S. de Feiter ervan geeft. Hij vermoedt dat de stevige wind en de flinke bran ding er de oorzaak van zijn dat het zeewier is losgewoeld en naar de kust van Schouwen is gespoeld. De leden van de Strandreddingsbrigade Wes terschouwen klopten gisteren bij de gemeente aan met het ver zoek de troep te komen oprui men. „Dat zijn we meteen gaan doen. Het is echt een enorme hoeveel heid en als dat opdroogt, gaat het stinken en trekt het vliegen aan. Dat kunnen we zeker in de vakantieperiode niet hebben", zegt De Feiter. Shovels De gemeente zette gistermiddag twee shovels en een tractor in om het zeewier te verwijderen. Halverwege de middag moest het werk wegens de opkomende DOMBURG - De bewoonster van een woning aan de Eb en Vloed in Domburg heeft in de nacht van dinsdag op woensdag een inbreker in haar huis be trapt. De vrouw ging omstreeks half één naar het toilet en zag toen een vreemde man op de trap. Nadat ze tegen hem riep, sloeg hij op de vlucht. Hij zag daarbij nog kans een portemonnee met een paar honderd euro er in, mee te nemen. Dat Zuid-Bevelandse gezin was maar wat trots op zijn nieuwbouwwoning, die hen weer een divisie hoger bracht in de huizenmarkt. Bijna twee jaar hadden ze erop moeten wachten, maar het resultaat mocht er best zijn. Bijna alle vrije tijd was er dan ook in geïnvesteerd en ook de financiële grenzen waren intensief verkend. De projectontwikkelaar was kennelijk eveneens in zijn nopjes, want hij verraste de familie met een aardigheidje, in de vorm van een jaarabon nement op het glossy magazi- vloed worden gestaakt. In de loop van vanochtend wordt het restant verwijderd. Het zeewier wordt afgevoerd naar de opslag van de afdeling reiniging in Zierikzee. Advertentie) Wij feliciteren onze collega's van de deze week geopende MuZEEum-brasserie De gecroonde liefdej Nieuwendijk 13 in Vlissingen nieuw verschenen: Jan Kuipers Maritieme Geschiedenis van Zeeland 15,00 vanavond vanaf 17.30 uur Brasseriemenu crostini en risotto met gorgonzola (vegetarisch) of bouillabaisse en aardbe'ien voor 11,50 of 9,00 (vegetarisch menu) kijk ook op www.drukkeriimiddelbure.nl de Winkel KERY Beeld Geluid tWiBWiBM •IVéTélRénlSj ne Residence. Het eerste nummer is inmiddels in de bus gevallen. Hel tijdschrift blijkt vooral te leven van advertenties van zeer exclu sieve woningen, in de prijs klasse van pakweg een mil joen euro en ver daarboven. In het weekeinde hebben de kersverse huiseigenaren zich vergaapt aan de foto's van exorbitante villa's en weelde rige paleisjes, in de weten schap dat zij nog een jaar lang elke maand er fijntjes aan zullen worden herinnerd dat zij slechts een armzalig optrekje bewonen. bier is aan André niet besteed. Voor Bonheure moet gerstenat goudgeel zijn. Dus heeft hij nu een blonde laten aanrukken. „Een blonde is niet zo zwaar en het is nog vroeg in de middag. Wat later op de dag smaakt een tripel me ook uitstekend." Trimmers Alle Grimbergendrinkers zijn Vlamin gen deze middag. Niet zo gek, want Ne derlanders hebben zich voor vier uur 's middags nauwelijks laten zien. „Die zie je ook niet vaak vroeg aan het bier. Maar ook Nederlanders weten weg met Grimbergen. Kom in de vooravond maar eens terug, dan zitten er altijd veel tevreden trimmers achter een glas", betoogt serveerster Lutgart. Herman Tessely hoort een medestand- ster en ziet zijn kans schoon. „Zie je wel. Ook Nederlandse trimmers en toerrijders durven er wel één of twee weg te klokken zonder dat ze bang zijn dat het in him benen slaat." En hoewel Lutgart net schoorvoetend heeft be kend zelf nooit een Grimbergen ('of welk ander bier dan ook') te drinken, bevestigt ze Hermans gelijk: „Grim bergen is een beetje zoet. Er zit veel sui ker in. Goed voor de verbranding." Advertentie T I P Wegens uitbreiding heeft onze eigen fabriek in Nederland extra productieruimte. Om deze capaciteit optimaal te benutten geeft Tulp tijdens de bouwvak flinke premies op alle nieuwe keukens. Hoeveel? Vraag onze adviseurs in de showroom. Tulp. De keuken van je leven Advertentie Een Zeeuwse ondernemer in de Bouw Hoe interessant even stilstaan bij energie op de zaak is, laten we ondernemers in Zeeland binnenkort graag zien. Op dit moment leggen we samen met diverse brancheorganisaties de laatste hand aan een compleet energieprogramma voor ondernemers. DELTA N.V., POSTBUS 5048,4330 KA MIDDELBURG, TEL. 0118-88 38 83, E-MAIL DELTAZAKELIJK@DELTA-ZLD.NL DELTA Eddy Coppejans en An Decorte gaan zodadelijk een flink stuk fietsen. Maar éérst een Grimbergen. foto Peter Nicolai DELTA: Energie voor ondernemers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 9