Voedselhulp Afrika geweigerd Asteroïde stormt af op de aarde Oostenrijk schrikt op van omvangrijk corruptieschandaal Britten machteloos bij terreuraanslagen Politie VS pakt moslimactivist op Fietsambulances crossen door Londen Cel geëist tegen kopstuk Golkar Doodvonnis afgekocht met meisjes Maurice Papon blijft in gevangenis Piraten actiever en gewelddadiger Monument Waffen-SS weggehaald Zimbabwe en Mozambique blokkeren transport gemanipuleerd graan Gruwelijke vondst Extra militairen naar N-Ierland Voorvechter extreemrechts VS overleden Europa steunt Bevolkingsfonds van VN met extra miljoenen LONDEN - Wie dezer dagen op bezoek in Londen een ongeval krijgt, moet niet vreemd opkijken wanneer het ambulanceper soneel per fiets arriveert. In de hoofdstad van Groot-Brittannië zijn volgens de BBC sinds gisteren de zes fietsambulances ac tief. De met zwaailichten, sirenes uitgeruste fietsen hebben defibril- atoren 'aan boord', voor hulp bij een hartstilstand. De fietsam bulance is bedacht door Tom Lynch, een oud-kampioen op de BMX-crossfiets, die tegenwoordig werkt op een ambulance. „Fietsen zijn ideaal om snel door langzaam rijdend verkeer of fi les te komen, zodat medische hulp snel kan worden gegeven, nog voordat andere hulpverleners er zijn", aldus Lynch. RTR donderdag 25 juli 2002 JAKARTA - Voor de rechtbank van Jakarta is gisteren een ge vangenisstraf van vier jaar geëist tegen Akbar Tandjung, de van corruptie en machtsmisbruik beschuldigde voorzitter van het Indonesische parlement. Aanklager Yudi Handono zei bewezen te achten dat Tandjung zichzelf en anderen ver rijkte met overheidsgeld. Tandjung, ook voorzitter van de Golkar-partij, is aange klaagd op verdenking van diefstal van omgerekend 4,75 mil joen euro van het staatsbedrijf Bulog. Het geld was bestemd voor de aankoop van voedsel voor armen. President Megawati Sukarnoputri beloofde af te rekenen met coiTupte politici. De zaak tegen Tandjung geldt als een lak moesproef. AP ISLAMABAD - Vier Pakistanen die voor de moord op twee mannen ter dood waren veroordeeld, hebben hun executie ontlopen door de nabestaanden van de slachtoffers acht meis jes en 8 miljoen roepie (ruim 130.000 gulden) te geven. Dat heeft de Pakistaanse krant The News gemeld. Lokale politici hebben in de zaak bemiddeld. Volgens de plaatselijke traditie (Vani) kunnen bloedige conflicten tussen families worden opgelost door jonge meisjes en geld aan te bieden. De familieleden van de nabestaanden eisten aanvan kelijk twaalf meisjes en 12 miljoen roepie, maar matigden hun eisen onder invloed van de politici. De acht meisjes worden uitgehuwelijkt aan familieleden van de nabestaanden. DPA j door Jessica Smeenk LONDEN - Groot-Brittannië is niet in staat zichzelf te verdedi gen tegen terreurdaden zoals die van 11 september vorig jaar inde Verenigde Staten. Het land is ook niet voldoende in staat adequaat in actie te komen als zo'n aanslag zich zou voordoen. Dat zegt de Defensiecommissie van het Lagerhuis in een ver trouwelijk rapport, zo meldde de BBC gisteren. De commissie vindt dat de reac tie van de regering-Blair op 11 september tekortschiet en con stateert een gebrek aan regie. Daarom zou er een nationale i politiedienst voor terrorisme- bestrijding moeten komen. Commissievoorzitter Bruce Ge orge zei dat minister van Bin- i nenlandse Zaken Blunkett wel iswaar zeer competent is, maar dat hij vermoedelijk niet in staat is al zijn energie te steken in de coördinatie van rampen plannen en dergelijke. De commissie concludeert dat het kabinet onvoldoende na ging of de landsverdediging en de veiligheidsmaatregelen toe reikend waren om aanslagen te voorkomen en om adequaat te kunnen reageren bij een aanval. Onderminister van Binnen landse Zaken John Denham stelt dat de regering alle veilig heidsmaatregelen tegen het licht heeft gehouden en dat het land nu beter in staat is op te tre den bij een terreuraanslag. De commissie constateert echter dat de hulpdiensten te weinig materieel hebben en te slecht zijn opgeleid om te kunnen rea geren op een chemische, biolo gische of nucleaire aanslag. De radiosystemen van hulpdien sten en de strijdkrachten zijn niet op elkaar afgestemd. Als militairen zouden moeten wor den ingezet bij hulpverlening, zouden zij hun mobiele tele foons moeten meenemen om contact te kunnen houden met crisiscentra en hun collega hulpverleners. ANP PARIJS - Een rechtbank in Parijs heeft negatief beschikt op het verzoek tot invrijheidstelling van de 91-jarige Maurice Papon. Hij werd in 1998 veroordeeld tot tien jaar wegens zijn rol in de deportatie van bijna 1700 joden uit Vichy-Fx-ankrijk. Volgens de advocaten van Papon is diens opsluiting wx-eed en inhumaan, gezien zijn leeftijd en zwakke gezondheid. De rechter oordeelde echter dat Papon 'onvoldoende blijk heeft gegeven van een sociale betrokkenheid'. Papon was in de be zettingstijd hoofd van de politie in Bordeaux. AP KUALA LUMPUR - Piraten overvielen in de eerste helft van 2002 meer schepen vergeleken met dezelfde periode vorig jaar. Dat staat in het gisteren gepubliceeixle halfjaarrappox-t van het Internationaal Maritiem Bureau. In 2002 zijn al zes scheepslieden gedood bij een aanval door piraten, een verdubbeling ten opzichte van de eerste zes maanden van 2001. Piraten pleegden in 2002 al 171 aansla gen, tegen 165 in het eerste halfjaar van 2001. De wateren rond Indonesië gelden als de gevaarlijkste. De zeerovers sloegen er dit jaar al 44 keer toe. De kustwateren van Bangladesh zijn ook berucht. Wie bij Somalië ankert stuit vrijwel zeker op ellende. Piraten enteren daar de schepen, waarna ze de reders afpersen. ANP TALLINN - Het gemeentebestuur van de Estlandse kust plaats Parnu laat een monument voor de Waffen-SS wegha len. Dat heeft het Baltische persbureau BNS gisteren gemeld. Het omstreden gedenkteken voor de Estlanders die tijdens de Tweede Wereldoorlog bij de Waffen-SS hebben gediend, zou zondag worden onthuld. Organisaties van veteranen hadden het initiatief voor het gedenkteken genomen. AFP/DPA i HnorEelco van der Linden PRETORIA-De dertien miljoen mensen die in Zuidelijk Afrika de hongerdood dreigen te ster ven, hebben een nieuwe vijand: genetisch gemanipuleerd voed- sel. De regeringen van onder meer Zimbabwe en Mozambi que, dat als doorvoerhaven voor l voedselhulp een cruciale rol vervult, weigeren graan en maïs met bewerkte genen. Gisteren deed de voedselhulp- I organsiatie van de Verenigde Naties (WFP) opnieuw een ge- j passioneerde oproep aan het westen de naderende catastrofe te keren. Zeker 500 miljoen dol- I lar is nodig om de door droogte, overstromingen en politiek wanbeleid ontstane voedsel- I schaarste te bestrij den Terwijl het WFP Europa opriep haar landbouwoverscliotten op transpoxt naar Afrika te zetten, vroegen Amerikaanse hulpor ganisaties en diplomaten aan Afrikaanse landen hun weer stand tegenover gen-voedsel op te geven. Met name president Moegabe van Zimbabwe is per tinent. In juni weigerde hij 10.000 ton Amerikaans graan en nu lijkt hij opnieuw donaties niet te zullen accepteren. Aan Amerikaanse zijde reageert men pex-plex. „Het is spul dat al le Amerikanen al tien jaar eten zonder er wat van te krijgen", zegt een diplomaat van de Ame rikaanse ambassade in Pretoria. Hij onderstreept dat dit week einde in Durban een schip aan komt met 53.000 ton voedsel. In de komende weken moeten in andere Afrikaanse havens sche pen arriveren met nog eens 110.000 ton aan Amerikaanse voedselhulp. De diplomaat zegt dat het wei geren van Amerikaans voedsel 'een probleem voor het WFP' is, maar erkent ook dat het in de VS tot veel onbegxip zal leiden. Voor het WFP is de situatie erg moeilijk, want de toegezegde donaties van Washington zijn ixiet door andex-e landen of groe pen op te brengen, waardoor de hele operatie zou kunnen mis lukken. Groot probleem is vei'der dat Mozambique geen gen-voedsel via zijn havens naar Malawi en Zimbabwe - de twee zwaarst ge troffen landen - wil laten door voeren. Men is bang dat genen van het gemanipuleerde voedsel binnendringen in de eigen plan ten, zodat op een gegeven mo ment geen eigen 'pure' soorten meer bestaan. Volgens Richard Ragan, WFP- vertegenwoordiger in Zimbab we. kan dit besluit desastreuze gevolgen hebben voor het hele logistieke proces. „Als we de haven van Dar es Salam in Tanzania moeten ge bruiken, moeten we ook het ver- volgvervoer per trein of vracht wagen omgooien. De kosten zullen in dat geval aanzienlijk hoger zijn." De discussie rond het gemani puleerde voedsel voedt bij velen de overtuiging dat de politiek een groter probleem is dan droogte of overstromingen. Zimbabwe, bijvoox-beeld, ligt al onder vuur omdat de honger ze ker voor een deel te danken is aan het onteigenen van de grote, blanke boerderijen. GPD FRANKFURT - Duikers van de politie onderzoeken in de Main bij Frankfurt de plek waar twee, aan elkaar vastgebon den, verdronken kinderen zijn gevonden. De kinderlijkjes werden gisteren ontdekt door opvarenden van een binnen schip. Volgens de Duitse politie zijn het broertjes van vier en vijfjaar uit een Duits gezin van Indiase afkomst. Vermoedelijk heeft zich een familiedrama afgespeeld. De 36-jarige moeder had de kinderen vrijdag voor het weekeinde aan de in Offenbach wonende vader toevertrouwd. Toen die ze niet volgens af spraak zondagavond had teruggebracht, schakelde de vrouw de politie in. De vader en de kinderen bleken verdwenen; naar de man wordt nog gezocht. foto Kai Pfaffenbach/RTR LONDEN - Groot-Brittannië kondigde gisteren groot offen sief aan tegen het geweld in Noord-Ierland. Daar hebben aanslagen door bendes de plaats ingenomen van de strijd van vóór het vredesak koord van 1998. Premier Blair zei dat honderden extra politiemensen en militai ren worden ingezet om para militairen van zowel de protes tantse loyalisten als de katho lieke republikeinen ervan te weerhouden het vredesproces tetorpedex-en. De Noord-Ierse premier Trim ble had zondag een beroep ge daan op Blair. RTR AMSTERDAM - Astronomen hebben enkele weken geleden een asteroïde ontdekt, die over zeventien jaar mogelijk de aar de raakt. Volgens berekeningen zou de enorme steenklomp, as teroïde 2002 NT7 gedoopt, op 1 februari 2019 de aarde kunnen rammen. Maar er bestaan nog veel onzekerheden over deze voorspelling. Onderzoekers in de Amerikaan se staat New Mexico zagen de asteroïde voor het eerst op 5 juli. Sindsdien houden astronomen uit de hele wereld het brokstuk nauwlettend in de gaten. Vol gens NASA zou nader onder- zoek kunnen uitwijzen dat 2002 NT7 de aarde toch niet zal ra ken. De mensheid hoeft nog niet direct in paniek te raken, zegt dr. Huib Henrichs, hoofddocent sterx'enkunde aan de Universi teit van Amsterdam. Maar aan de andere kant: het is wel de eer ste keer dat een hemellichaam i s ontdekt dat een reële kans maakt - hoe klein ook - om op de aarde te botsen. „Dit ding moet heel nauwkeurig worden ge volgd, dat is van ongelooflijk groot belang", aldus Henrichs. Dat de miniplaneet niet eex-der is ontdekt, terwijl die toch al miljarden jax-en door ons zonne stelsel moet zwerven, komt vol gens Henrichs doordat de steen klomp relatief klein is en een hoge snelheid heeft. Uit de eexste vergelijkingen van de baan van de asteroïde met die van de aarde blijkt dat de 2002- NT7 in februari 2019 in elk ge val dicht bij onze planeet zal ko men. De trefkans is volgens Henrichs op dit moment onge veer één op de miljoen. Naarma te meer waaxmemingen zijn ge daan en de baan nauwkeuriger is bepaald, kan de tx-efkans pre ciezer worden bepaald. Over ui terlijk twee jaar, vei-wacht de sterrenkundige, staat vast of we een rampzalige botsing moeten vrezen of niet. Raket Maar zelfs als de asteroïde recht op de aarde blijkt af te stormen, is nog niet alles verloren. Hen richs: „Er bestaan uitgewerkte plannen voor wat je irx dat geval moet doen. We kunnen er een ra ket op af sturen die op de plane toïde landt en haar met de moto ren een zetje geeft, waardoor zij iets uit haar baan raakt. Lukt dat niet, dan kun je de asteroïde bestoken met atoombommen om haar te vergnxizen. Dat zijn reële, uitvoerbare mogelijkhe den." Falen dit soort pogingen, dan zou de catastrofe niet te over zien zijn. „Een heel continent zou worden weggevaagd en het gros van het leven op aarde is in één klap uitgestorven", zegt Henxichs. Vijfenzestig miljoen jaar geleden is dat al eens ge beurd. De inslag van een astero- ide leidde toen tot het einde van onder meer de dinosauriërs. Een maand geleden passeerde een lang onopgemerkte asteroïde zo groot als een voetbalveld de aar de op een afstand van maar 120.000 kilometer - minder dan eenderde van de afstand tot de maan. Theox-etisch is de kans op een botsing van de aarde met een ander hemellichaam een maal per tweehonderd miljoen jaar. GPD/ANP CHARLESTON - Op een ranch in de bergen van West Virginia is dinsdag de grote inspirator van Amerikaanse rechtsextremis- ten overleden. William Pierce, schrijver van The Turner Diaries en oprichter van de extremistische National Alliance, is volgens volgelingen bezweken aan kanker. Hij werd naar verluidt 68 jaar oud. Pierce heeft een lange carrière in extreemrechtse kringen ach ter de rug. In 1965 nam hij als doctor in de natuux-kunde en universitair docent ontslag bij de Oregon State University om zich aan zijn radicale politieke ideeën te wijden. Zijn boek heeft vex-moedelijk veel racistisch geweld in de VS veroorzaakt. Volgens de FBI zette het geschrift Timothy McVeigh aan tot de aanslag in Oklahoma City in 1995 waarbij 168 doden vielen. ANP/RTR van onze redactie buitenland DENVER - De Amerikaanse fe derale politie heeft in de stad Denver een moslimactivist op gepakt die zij verdenkt van ban den met Osama bin Ladens ter- rorristische netwerk Al Qaeda. Het gaat om de 36-jarige James Ujaama uit Seattle. Hij wex'd maandag aangehouden tijdens bezoek aan een tante in Denver, zo meldde de krant Denver Post. De aanhouding lekte uit via de media. De officier van Justitie in Seattle en de FBI wilden geen commentaar geven. Ujaama was een gex-egelde be zoeker aan de moskee in zijn woonplaats. Die moskee stond onder bewaking wegens ver meende connecties met terroris- ten, sinds een van de bezoekers was gearresteei'd omdat hij ge bruik maakte van vervalste im migratiepapieren en wegens het bezit van een gestolen wapen. Volgens de FBI is het mogelijk dat Ujaama computers heeft ge leverd aan trainingskampen van texroristen in Afghanistan. De verdachte heeft enkele jaren geleden in Londen gewoond. Daar zou hij hebben gewerkt voor een internetpagina die wierf voor een paramilitaire training in de VS voor de jihad, schreef de Denver Post. Ujaama heeft een website die stelling neemt tegen de Amerikaanse buitenlandse politiek. ANP door Jan Kooy WENEN - Oostenrijk wordt op geschrikt door een van de groot ste corruptieschandalen sinds de Tweede Wereldoorlog. In die termen schreef Die Presse giste ren over een onderzoek van Jus titie. De krant citeert daarbij uit een honderden pagina's omvat tend onderzoeksdossier. Een van de opvallendste zaken betreft het ornkopen van een lid van het stadsbestuur van Wenen en een politiechef. Zij zouden een miljoen dollar hebben ont vangen van een Russische maf fiabaas. Als tegenprestatie kreeg deze het staatsburger schap van Oostenrijk. De beschuldigingen tegen de stadsbestuurder en de politie functionaris komen van een lid van EDOK, een in georganiseer de misdaad gespecialiseerd on derzoeksteam. Deze zit samen met twee collega's sinds april in de gevangenis. Zij zouden ook diensten hebben verleend aan criminelen. Een van de agenten zou van een Russische zaken man 60.000 dollar hebben ge kregen in ruil voor een schoon strafblad. Deze Rus werd latex- honorair consul van Oezbekis tan. Moord Een andere vex-dachte in de zaak is een Poolse zakenman. Deze politie-informant werd in juli Advertentie Rolf Benz, Ligne Roset, TopForm, Molinari, Jori, Auping nu met fikse zomerkortingen: uit voorraad leverbaar! de Jonge Hoek van Dijke Heinkenszand 2001 in zijn x-iante villa aange houden. De Pool, die ook be schikt over de Oostenrijkse na tionaliteit, wordt verdacht van betrokkenheid bij de moord op zes mensen. Hij zou het brein zijn achter de moord op Jacek Debski, de vroegere minister van Sport in Polen. Debski werd in april 2001 doodgeschoten in Wax-schau. De zakenman zou ook opdracht hebben gegeven voor het liquideren van vijf mannen in de Gammabar in Berlijn. Huurmoordenaars voerden deze misdaad uit in maart 1999. In september begint het proces. Op voorhand staat dat te boek als een van de gx-ootste schanda len in de geschiedenis van Oos tenrijk. ANP BRUSSEL - De Europese Com missie, het dagelijks bestuur van de EU, heeft gisteren 32 mil joen euro extra steun toegezegd aan het VN Bevolkingsfonds. Het geld is bedoeld voor een programma ter promotie van de volksgezondheid en familie planning in 22 ontwikkelings landen. De EU gaat daarmee in tegen de Verenigde Staten, die eerder de ze week de steun aan het VN- fonds stopzetten. President Bush deed dat onder invloed van christelijke groepei-ingen, die vinden dat het VN-fonds abortus in China stimuleei-t. China voex-t een bevolkingspoli tiek waarbij de geboorte van maar een kind per gezin wordt gestimuleerd. Volgens Europees commissaris Nielson (Humanitaire Hulp) opereex*t het VN-fonds echter binnen raamafspraken die in 1994 in Cairo zijn gemaakt tus sen diverse lidstaten van de Ver enigde Naties. De Eux-opese Unie vex-strekte in 2000 voor 300 miljoen euro hulp aan het VN- fonds. Cijfers over 2001 waren gisteren nog niet beschikbaar. Het totale EU-budget voor ont wikkelingspolitiek bedraagt dit jaar 4,6 miljard eux-o. ANP Advertentie) Zorg dat u het niet mist. Nü bij de Opel dealer. OPEL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5