Belgowiet blijft voorlopig illegaal Megawati is een ramp voor Indonesische democratie PZC PZC Kritiek op graties Tjechische president Volksmilitie van Bouterse was de Surinaamse NSB 4 Zuiderburen kunnen nog lang wachten op gedoogbeleid voor cannabis 25 juli 1952 donderdag 25 juli 2002 Op de dag van de opening van de growshop Flow in Antwerpen op 1 april 2001 deed de politie meteen een inval na protesten van extreem- -rechts. foto Bert Hulselmans/GPD 'België gaat gebruik van softdrugs gedogen', stond in januari 2001 vet ge drukt te lezen in de Belgi sche kranten. Anderhalf jaar later is de omstreden drugsnota nog steeds niet door het parlement goed gekeurd en treedt de poli tie harder op tegen drugs gebruik dan ooit tevoren. door Pascale Thewissen Enkele vrienden van hem kraakten ooit de webpagina van Filip Dewinter, dè Ant werpse voorman van het Vlaams Blok. De reehts-extre- mistische propaganda vervin gen ze door reclame voor soft drugs. „Mooie stunt was dat", grijnst Nico De Wilde van Can- nabis-België. Het was de ultie me wraak voor de sluiting van de eerste Antwerpse growsliop, die op de dag van de opening als gevolg van protesten van ex- treem-rechts al meteen weer door de politie werd verzegeld. De soap rond growshop 'Flow' speelt zich af in mei/april 2001. In België is op dat moment een heksenjacht gaande op alles wat met (soft)drugs te maken heeft. De regering-Verhofstadt heeft eerder dat jaar met veel tamtam een liberaler drugsbeleid aan gekondigd. In de toekomst zal het gebruik van marihuana en hasj net als in Nederland ge doogd worden. Er gaan zelfs stemmen op om heroïne te lega liseren. Maar zover komt het niet. De omstreden drugsnota verdwijnt in de ijskast. De Wilde: „Drugs gebruik is nog altijd even straf baar als vroeger. En in plaats van soepeler, wordt er tegen woordig - mede onder druk van het Vlaams Blok - veel harder tegen opgetreden. Alleen: veel mensen weten dat niet. Ze den ken door alle heisa over de drugsnota dat wiet en hasj al le gaal zijn." Op zijn website www.cannabis- belgie.com komen geregeld vra gen binnen van mensen die bij- door Armand Snijders Bij het horen van de naam volksmilitie, waar de af getreden staatssecretaris Philomena Bijlhout deel van uitmaakte, lopen bij de meeste Surinamers nog al tijd de koude rillingen over de rug. De kort na de staats greep van 25 februari 1980 opgerichte groep fanatieke aanhangers van legerleider Dési Bouterse, die de militie zelf instructies gaf, was in feite niets minder dan een verlengstuk van het leger, vol verklikkers. Dat de belastende foto's van Bijlhout in het uniform van de volksmilitie in Suriname maandag, dus op de dag van haar benoeming, bij RTL-4 op de redactie belandden, is puur toeval. Correspondente Nina Jurna wist ze bij een oud-militielid uit de kast te vissen, waarmee haar ge denkwaardige primeur een feit was. Maar ook andere Nederlandse journalisten kregen op diezelfde dag van andere bronnen foto's te zien die de leugens van Bijlhout blootlegden. Veel toenmalige militieleden besloten afgelo pen weekeinde hun stilzwij gen te doorbreken. Haar langdurige lidmaat schap van de beruchte volks militie werd de ondergang van Bijlhout. En niet geheel ten onrechte, want wie na de Decembermoorden van 1982, waarbij vijftien tegen standers van het militaire re gime werden geëxecuteerd, lid was van de militie, werd op één lijn gesteld met de moordenaars. Oud-militiele den in Suriname kunnen worden vergeleken met voor malige NSB 'ers inNederland en worden niet zelden met de nek aangekeken. Maar om dat het een nogal'geheimzin nige beweging was, is nog al tijd niet volledig duidelijk wie wel en niet lid waren. Ook voor de dramatische de- cembernacht stond de militie bekend als een allesbehalve aangename club, die op het hoogtepunt tussen de vier- en vijfhonderd leden telde. De ze leden beschikten stuk voor voorbeeld willen weten hoeveel hennepplantjes ze mogen heb ben. Het antwoord: géén. Op grond van de huidige wetge ving, die dateert uit 1921, zijn alle opiaten verboden en wordt geen onderscheid gemaakt tus sen soft- en harddrugs. Verwarring Wekenlang staan in België de kranten vol van het liberale drugsbeleid. Veel mensen ver keren in de veronderstelling dat in België vanaf dat moment al eenzelfde gedoogbeleid wordt gevoerd als in Nederland. De verwarring is - nog steeds - groot. Ook Nederlandse dealers denken dat de kust veilig is en ruiken geld. In Antwerpen lan ceert de Nederlandse coffee shop-houder Nol van Schaik plannen voor de eerste Belgi sche koffieshop. De growshop is een idee van Ma rie-José Vermeulen, een Belgi sche die lange tijd in Noord- Brabant woonde. Ze investeert al haar spaarcenten in het zaak je in groeibenodigheden aan de Antwerpse Paardenmarkt. Het Vlaams Blok staat dagen ach tereen te demonstreren voor de deur. Op de openingsdag grijpt de politie in. Vermeulen komt er uiteindelijk vanaf met een lich te straf, een voorwaardelijke boete van een paar duizend eu ro. De rechter houdt in zijn von nis rekening met de grote ondui delijkheid die in België heerst over wat wel en wat niet mag. Ook De Wilde zit niet stil. Om dat in de nieuwe wet sprake is van een gedoogbeleid voor can nabis, maar het verbod op de verkoop en handel in verdoven de middelen gehandhaafd blijft, zet De Wilde samen met de Haarlemse koffieshophouder Van Schaik een postorderbe drijfje op. Via het internet kan de gebruiker in België drugs be stellen in Nederland. De Wilde: „In onze ogen was de on-line verkoop van softdrugs een gouden greep. Maar justitie deed moeilijk. De druk werd te groot en dus zijn we ermee ge stopt." Van Schaik's koffieshop is voor lopig niet meer dan een 'hen nepmuseum'. Er zijn schoenen en kleren van hennep te bezich tigen. Een hasjpijp en extra lang vloeipapier ontbreken: verbo den. Van Schaik zelf heeft zijn werkterrein verlegd naar Groot-Brittannië, waar hij sa men met ms-patiënt Colin Da- vis een koffieshop wil beginnen om softdrugs als pijnbestrij dei- voor zieke Britten aan de man te brengen. „De drugsnota ligt op dit mo ment bij het ministerie van Jus titie en voorlopig gebeurt er niets mee. Als het zomerreces straks voorbij is, wachten ande re belangrijke ethische kwes ties, zoals het homohuwelijk. Nee, ik denk niet dat deze rege ring zich vóór de verkiezingen van volgend jaar nog uitspreekt over de drugsnota", zegt de Bel gische senator Vincent van Quickenborne. Van Quicken- borne - oftewel 'senator Q', zo als hij zich laat noemen - zorgde voor opschudding door daags voor de parlementsverkiezin gen in 1999 in België te verkon digen dat als hij verkozen zou worden, hij een joint zou roken, zittend op het rode pluche van de Senaat (de Belgische Eerste Kamer). Hij werd hard terugge floten door zijn pax-tij en slikte zijn belofte noodgedwongen weer in. Gemiddeld ontdekt de politie twee hennepplantages per dag in België. Het aantal planten dat in beslag wordt genomen, is de voorbije twee jaar verviervou digd. De telers krijgen vaak hulp van Nederlanders. Zo wer den twee weken geleden in Ste- kene, tegen de grens met Zeeuws-Vlaanderen, drie hen nepplantages opgerold. Eén Ne derlander werd aangehouden. Ook in de grensstreek met Noord-Brabant en Limburg worden geregeld grote planta ges aangetroffen. Het omstre den wetsontwerp is intussen on der druk van de tegenstanders aangepast. In de nieuwe tekst is sprake van drie maanden tot een jaar gevangenisstraf en/of een geldboete van 500 tot 10.000 eu ro voor wie in het bijzijn van minderjarigen cannabis ge bruikt. Ook gebruikers die overlast veroorzaken of in het openbaar blowen, lopen het ri sico op een zware boete. Eigen gebruik Eén ding blijft echter onveran derd: het bezit van een kleine hoeveelheid softdrugs voor ei gen gebruik mag in de toekomst. „De grote vraag blijft alleen: wanneer? Als de groenen na de verkiezingen van 2003 niet te rugkeren in de regering, ver moed ik dat het wetsontwerp gewoon wordt afgevoerd en een stille dood sterft", zegt De Wil de. De oplossing: gewoon in Nederland komen wonen, zo oppert een bezoeker van de can- nabis-website van De Wilde. Daar doen ze niet zo moeilijk. door Runa Hellinga De Tsjechische president Vaclav Havel gaat te ver bij het inwilligen van gratie verzoeken. Dat zei de twee weken geleden benoemde voorzitter van het Tsjechi sche parlement, de sociaal democraat Lubomir Zaora- lek onlangs voor de Tsjechi sche televisie. Het is niet voor het eerst dat Havel dergelijke kritiek te verduren krijgt. Zijn gratiebesluiten zijn een van de meest omstreden pun ten van zijn twaalfjarig pre sidentschap. De kritiek van Zaoralek volgt op de amnestie voor een man die doorgereden was, nadat hij een vader met zijn achtjarige zoon had doodge reden. Artsen meenden vol gens Havel dat de dader een gevangenisstraf fysiek niet aan zou kunnen. Volgens de Tsjechische Nova-TV kwam die medische verklaring van Havels eigen lijfarts. Toen hij in 1990 aantrad, te kende Havel een zeer omstre den amnestie voor 23.000 van de in het totaal 31.000 mensen die op dat moment in Tsjechoslowakije gevangen zaten. Kort daarop gingen de misdaadcijfers omhoog en veel burgers waren overtuigd dat dat door die gratierege ling kwam. Nadien verleende de Tsjechi sche president aan circa tweeduizend mensen gratie. Die beslissingen leidden re gelmatig tot forse debatten. Grootste knelpunt is dat Ha vel gratie kan verlenen voor dat er een rechtszaak is ge weest. Hij kan vervolgingen stopzetten en grijpt daarmee dus rechtstreeks in het func tioneren van de rechtelijke macht in. Havel maakt van die be voegdheid vooral gebruik in gevallen die hij als gerechte lijke absurditeiten ziet. Daarbij gaat het om alle (vol gens de wet strafbare) bele digingen aan zijn adres, maar ook om bijvoorbeeld een zigeunerin die een paar EERSTE GRAAN - Op het dorsterrein aan de Dorpsweg in Sint Annaland zijn de eerste wagens met gerst aangevoerd. Binnenkorthoopt: men met dorsen te beginnen. SLECHTE WEG - De Weg Cadzand-Retranchement is zo slecht, dat de Stoommaat- schappij Breskens-Maldeg- hem overweegt haar busdienst op te heffen. De bussen lopen regelmatig flinke schade op. De weg is in beheer bij het wa terschap Het Vrije van Sluis, dat niet genoeg geld heeft voor ■herstel; MOTORCROSS - Volgend jaar heeft Zeeland zijn eigen TT jaar geleden voor de televisie had staan schelden op de Tsjechen die een muur mid den in haar straat wilden bouwen. Of om Vader Proti- vinsky, een priester die was aangeklaagd omdat hij de Communistische Partij had bekritiseerd. Verder spelen medische of humanitaire redenen vaak een rol bij zijn beslissingen. Daarnaast grijpt de presi dent in als hij straffen absurd hoog vindt. Volgens Jiri Pehe, naaste vriend en adviseur van Ha vel, grijpt de president voor al in om te voorkomen dat mensen vanwege een klein vergrijp eindeloos in voorar- I rest zitten. Dat geldt ook voor mensen van wie volgens hem bij voorbaat duidelijk is dat ze vrijgesproken moeten worden, zoals de eerder ge noemde Vader Protivinsky. Laatstgenoemde is zelf ove rigens niet blij met de gratie. Hij had liever pas gratie ach teraf gekregen, want hij had graag een principe-uit spraak over zijn zaak gehad. Politiek commentator Vac lav Zak noemt de macht van de president om vervolging stop te zetten, te ver gaan. „Havel had in de afgelopen twaalf jaar veel kunnen doen om het juridisch systeem te verbeteren. Maar wat hij steeds doet, is aan de bevol king laten zien dat hij zelf geen enkel vertrouwen heeft in de rechterlijke macht." Volgens Zaoralek zou in de toekomst ieder gratiebesluit van Havel ook door de pre mier getekend moeten wor den. De vorige regering heeft geprobeerd om Havels macht te beperken via een grond wetswijziging, maar kreeg daarvoor niet de vereiste tweederde meerderheid. Critici menen dat er nog een goede reden is waarom de presidentiële macht moet worden ingeperkt. Havels beweegredenen zijn over het algemeen aantoonbaar hu manitair. Maar Een volgende president kan die macht ook misbruiken. GPD Tussen Plans weert en het dorp Kruiningenis een geschikt parcours van bijna vijf kilo meter, grotendeels bestaande uit klinkerwegen.. Het is de be doeling van Inter Scaldis, de organisatoren van de motor wegwedstrijd, het eerste jaar alleen junioren mee te laten doen, het tweedejaar ookseni- oren en het laatste j aar een in ternationale wedstrijd te hou den. I DOMINEE - De dominee van Colijnsplaat, ds .Hugo van Da- len, heeft gesproken op een bijeenkomst van cle Vereni- ging Nederland-Rusland. Bin nen de Necl. Plerv. Kerk zijn nu I bezwaren gerezen tegen hem. stuk over zware wapens. Enkele maanden voor de moorden bezetten zwaar be wapende leden van de volk smilitie het gebouw van de Moederbond, de vakbewe ging die zich tegen het mili taire regime had gekeerd. Moederbond-voorzitter Cy- riel Daal behoorde tot één van de vijftien vermoorde prominente Surinamers. Volgens Harold Belfor, één van de voormalige militiele den, heeft Bijlhout niet actief aan die bezetting of andere militaire acties deelgeno men. „Wij waren vooral be last met de voorbereidingen, zoals het in kaart brengen van de doelen en de omge ving, Bij mijn weten heeft de militie nooit gemoord, maar ik weet wel dat Bijlhout een uitstekend schutter was." Belfor gaf er zelf na de De cembermoorden de brui aan. „Dit ging mij veel te ver. Bijl hout weigerde eruit te stap pen, want ze was ervan over tuigd dat Bouterse het beste met het land voor had. Bel for is, evenals andere voor malige militieleden, in de af gelopen weken onder druk gezet door leden van de Na tionale Democratische Partij (NDP) van Bouterse om niets naar buiten te brengen over de vroegere handel en wan del van Bijlhout. „Andere militieleden zijn door Bijlhout zelf gebeld. Want ze wist dat ze geen staatssecretaris kon worden als de waarheid naar buiten zou komen. Ik heb de afgelo pen dagen met een aantal oud-strijdmakkers gespro ken over de druk die op ons is uitgeoefend om er het zwij gen toe te doen. Gezamenlijk hebben we besloten hier niet aan toe te geven. Vandaar dat opeens allerlei foto's zijn op gedoken. Ik heb hier ook nog een doos vol liggen." Aan hét eind van de jaren tachtig, toen het herstel van de democratie in zicht kwam, stierf de volksmilitie een zachte dood. Bijlhout, van wie niet bekend is of zij er tot het eind deel van heeft uitge maakt, pakte in 1990 het vliegtuig naar Nederland." GPD door Slobodan Lekic Het eerste ambtsjaar van de Indonesi sche president Megawati Sukarnoputri heeft het grootste moslimland ter wereld een zekere stabiliteit gebracht, maar aan de corruptie is niet veel gedaan en democrati sche hervormingen blijven achter. Ondertussen heeft het Indonesische leger, het fundament waar de dictatuur van de af gezette generaal Soeharto op rustte, weer aan invloed gewonnen. De vier jaar sinds het omverwerpen van het bewind van Soe harto zijn chaotisch verlopen, de armoede is enorm en de corruptie schrikt investeer ders, die het land zo hard nodig heeft, af. Voorts wordt de archipel van 13.000 eilan den en 210 miljoen inwoners verscheurd door etnische en religieuze conflicten. De schuchtere Megawati, dochter van de charismatische onafhankelijkheidsleider Soekarno, geniet aanzienlijke steun, zo blijkt uit een recente peiling. Maar veel In donesiërs betwijfelen of zij de redder van het land is en zien niets in haar nauwe ban den met het leger. Deals „De staat van dienst van Megawati toont aan dat zij geen enkel politiek concept heeft, dat de toekomst van het land haar niets kan schelen en dat het haar alleen gaat om deals te sluiten waardoor zij politiek kan overleven", zegt Arief Budiman, die Indo nesische studies doceert aan de University of Melbourne in Australië. Een jaar terug nam Megawati het presi dentschap over van Abdurrahman Wahid, de eerste vrij gekozen Indonesische leider, die door het parlement werd afgezet wegens incompetentie. Critici zeggen dat Megawati de pogingen van Wahid om de democratie te versterken overboord heeft gegooid toen zij een informele coalitie aanging met de partij van Soeharto en de top van de strijdkrach ten. Die groepen waren behulpzaam bij het afzetten van Wahid. „In plaats van de mili tairen naar de kazerne te verwijzen, heeft ze de generaals teruggebracht in het centrum van de politieke macht", aldus Budiman. Sinds het aantreden van Megawati heeft de nationale munt aan waarde gewonnen en is de inflatie gedaald tot onder de 10 procent. Maar de groei, die in 2000 nog 5 pi'ocent be droeg, is afgenomen. „Dat komt door inter nationale effecten", stelt Mahendra Sire- gar, een regeringseconoom. De regering is relatief optimistisch over het behalen van een groei van tussen de 4,5 en de 6 procent in 2003 en het opheffen van het tekort in 2004, aldus Siregar. Megawati was de eerste buitenlandse leider die de Amerikaanse president George Bush bezocht na de aanslagen van 11 september. Als onderdeel van de Amerikaanse strijd te gen de terreur wist zij extra gelden in Was hington los te krijgen. Washington ziet In donesië als een belangrijke bondgenoot in Megawati Sukarnoputri roept 'Merdeka' (vrijheid) tijdens een toespraak op nationale kin derdag op Jakarta. foto Muchtar Zakaria/AP de strijd tegen het islamitische extremisme en het leger als garantie voor de stabiliteit. Het Witte Huis hecht daarom groot belang aan het herstel van de militaire banden met Indonesië, die werden verbroken na het brute legeroptreden in Oost-Timor. Vrijdag nam een commissie van de Ameri kaanse Senaat een amendement aan voor hei'stel van de banden. Indonesische men senrechtengroepen hebben hun veront waardiging uitgesproken over de stap. „Jakarta heeft heel goed gebruik gemaakt van de Amerikaanse ambivalentie over de Indonesische mensenrechtensituatie in re latie tot de strijd tegen de terreur", aldus Budiman. Hij stelt dat Megawati de strijd krachten publiekelijk heeft geïnstrueerd de mensenrechten opzij te zetten in de strijd te gen opstandelingen in Atjeh en West-Pa poea. Washington heeft honderden miljoenen dollars aan economische en militaire hulp toegezegd. Het Internationale Monetaire Fonds en de Wereldbank hebben zich bij die initiatieven aangesloten met grote lenin gen, ondanks waarschuwingen dat corrup te functionarissen er met een groot deel van het geld van door zullen gaan. Een functionaris van een internationale fi nanciële organisatie klaagde anoniem dat haar organisatie onder druk gezet wordt om zinloze projecten te financieren, waarbij soms wel 40 procent van de gelden wordt ge stolen. Hoge prijs Indonesië betaalt voor dergelijke praktij ken een hoge prijs: volgens berekeningen van de centrale bank daalden de buiten landse investeringen de eerste vijf maanden van 2002 met 60 procent. In december heeft Megawati haar eigen echtgenoot, een za kenman die naar verluidt actief wil worden op de lucratieve energiemarkt, met een groep ministers naar China gestuurd voor onderhandelingen over een gasdeal ter waarde van miljarden. „Wat betreft demo cratie en hervormingen is Megawati een ramp", zo vat Jeffrey Winters, Indonesië- kenner aan de Amerikaanse Northwestern University, het eerste ambtsjaar van Mega wati samen. AP Uitgever: J. C. Boersema HootdredlactDe: A. L, Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-maiT redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113) 273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115) 64-5769 Fax. (0115)645741 E-mail: redtern@pze.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114) 372776 Fax. (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111) 454647 Fax. (0111) 454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee, Goes en Hulst: 8.30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tol 10.30 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV ii Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail; web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag 1/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12 00 uur. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0118)484000. Fax (0118)470100. Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van /,--) per maand. 19,25 per kwartaal: 52,-- Vgor toezending per postgeld! eén toeslag. E-mail: abo@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uilsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,~ zaterdag:€ 1,50 Alle bedragen zi/n inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd Voor gewone advertenties: Tel: (0118) 484240 Fax:(0118)470100 Voor kleintjes: Tel. (0118) 484321 Fax: (0118)484370 onderdeel van het Wegener-concern. De door u aan ui is verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordl gebruikt voor onze (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en pro ducten van de lilels en de werkmaatschappijen van Wegener ot door ons zorgvuldig geselecteerde derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bi|. PZC, afdeling lezersservice/Postbus 18,4380 AA Vlissingen. Behoórttótujegensr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 4