PZC Studiebeurs kan lening worden Oranjes op hun ziekbed stellen zich bescheiden op SummerSale! KLM woest over naakte controle van stewardessen Nieuwe namen in herdruk Asterix vallen verkeerd Alphenaren willen graag betalen Schademeldingen na aardbeving Arbeidsinspectie gaat kermis op Toeristische kijkers onder stroom Recordaantal alcoholvergiftigingen Bomhoff en Remkes botsen over ontslag topambtenaar CPB wil kosten verhalen op afgestudeerden Onderzoek naar beveiliging van Fortuyn later €1295 €250 €900 €145 JMOhTEL L. de Vries overleden Arrestaties in bankpasfraude J De drie zijn volgens de politie I medeplichtig aan de fraude die onlangs is ontdekt bij een tank- station in het centrum van Am sterdam. In mei werd een 27-ja- I rige kassamedewerker van het j tankstation opgepakt. GPD 4BB WMB8I Ufa gg-ggw Vrachtwagen loopt vast onder brug donderdag 25 juli 2002 ALPHEN AAN DEN RIJN - Een groep inwoners van Alphen aan den Rijn wil per se betaald parkeren voor de deux-. De be trokkenen hopen op die manier de parkeei-overlast in hun straten tegen te gaan. Dat ze zelf voor een pai-keervergunning moeten gaan betalen, nemen ze op de koop toe. De bewoners van drie straten die net buiten de betaald-par- kerenzone in het centrum liggen, storen zich al jaren aan de overlast. Velen mijden de parkeermeters door hun auto net buiten de zone te zetten. Hiei'bij wordt ook veelvuldig fout ge parkeerd, op stoepen en groenstroken. ANP MAASTRICHT - De provincie Limburg heeft ruim 150 schademeldingen geregistreerd na de aardbeving van maan dag. Het gaat vooral om scheuren in muren en kapotte schoor stenen. Limburg gaat er niet vanuit dat er schadevergoedingen wor den uitgekeei-d. De provincie coördineert de schademeldin gen die bij veertien gemeenten binnenkwamen. Onder meer het kasteel in het midden-Limburgse Baexem, dat na de zwaardere aardbeving van 1992 werd gerestaureerd, liep maandag opnieuw schade op door de beving met een kracht van 4,9. ANP DEN HAAG - De Arbeidsinspectie gaat strenger letten op werkomstandigheden bij kermissen. Dat heeft de inspectie dienst van het ministerie van Sociale Zaken gisteren bekend gemaakt. De inspecteurs gaan vooral kij ken naar onveilige situaties tij - dens de opbouw en afbraak van attractietoestellen. Daar naast komt ook verscherpte controle op de arbeidstijden, jon- gerenarbeid en te harde geluiden. De kermisondernemers moeten kunnen aantonen dat ze zijn aangesloten bij een ai'bodienst. Uit steekpx-oeven is gebleken dat nog niet alle exploitanten voldoen aan deze plicht, die vier jaar geleden is ingevoex-d. ANP ROTTERDAM - Het Ontwikkelingsbedrijf Rotterdam heeft vier nieuwe toeristische blikvangers moeten uitschakelen omdat gebruikers het risico liepen een stroomschok te krij gen. Het gaat om 'spotters', vier meter hoge stalen periscopen waarmee mensen zowel de omgeving, als een videopresenta tie van activiteiten in de buurt konden bekijken. De spotter in Hoek van Holland was al in gebruik. Toen de exemplaren in Maassluis, Schiedam en Vlaardingen dinsdag wex-den aange koppeld, traden problemen op met de aarding. ANP TERSCHELLING - Het aantal alcoholvergiftigingen op Ter schelling is deze zomer exxorm toegenomen. De afgelopen twee weken zijn vijf gevallen geconstateerd. Het gaat om drie meisjes en twee jongens in de leeftijd van veertien tot zestien jaar. Dat zei huisarts P. Smit van Terschelling gisteren. Alcoholvergiftiging wordt veroorzaakt door het snel en veel drinken van sterke drank. De lever kan daardoor een enox-me klap krijgen. „Als het niet goed behandeld woi-dt, kun je er zelfs dood aan gaan", zegt Smit. Hij heeft nog nooit zoveel ge vallen van alcoholvergiftigingen meegemaakt in de dertig jaar dat hij huisarts is op het eiland. ANP door Wilma de Cort AMSTERDAM - De douane op Bonaire heeft zich volgens de KLM 'overijverig' van haar taak gekweten door stewardessen xxaakt te controleren op heroïne- bolletjes. De KLM-directie is verontwaardigd en twaalf ste wardessen zijn over hun toeren. De douane vindt dat ze gewoon haar werk deed. Maandag controleerden doua nebeambten op het vliegveld van Bonaire alle twaalf stewar dessen van de KLM-jumbo- vlucht KL 754 naar Amsterdam op heroïnebolletjes. De vrou wen werden naakt gevisiteerd en volgens KLM-directie- woordvoerder H. Baas moesten de stewardessen daarbij in ver schillende posities staan en bukken. Dat daarmee een grens is over schreden, staat voor Baas vast. „Voor de stewardessen is dit een ti-aumatische ervaring geweest. De methode van controle was heel erg indringend." Volgens Baas heeft ook de officier van justitie op Bonaire intussen toe gegeven dat 'dit niet meer mag gebeuren'. Maar het hoofd van het douanekantoor op de lucht haven van Bonaire, U. Anthony, is zich van geen kwaad bewust. „Wij controleren iedere dag passagiex-s en nu hebben we voor het eerst ook cabinepex-so- neel gevisiteerd. Dat hebben we steekpx-oefsgewijs gedaan, we doen het heus niet iedere dag. Ook het personeel van een vlieg tuig kan verboden goederen smokkelen. Iedereen weet dat het wel eens gebeurt. Ik zie niet in wat we verkeerd hebben ge daan. Kapiteins van schepen of bemanningsleden van vliegtui gen vallen niet buiten onze wet en ook niet buiten die van Ne derland." Aanvankelijk liet de KLM de pers weten dat de controle voor al vernederend was geweest om dat de vrouwen zich weliswaar voor seksegenoten hadden moe ten ontkleden, maar onder toe zicht van mannen. Gisteren liet de KLM een beetje in het midden of er mannen bij de visitatie hadden toegekeken. „Informatie lijkt uit te wijzen dat dit is gebeurd", aldus direc tiewoordvoerder Baas. „Maar niet valt uit te sluiten dat bij alle emoties het verschil tussen een mannelijke en een vx-ouwelijke douane-beambte in ambtskle- ding niet helder is opgemerkt." Hoofd douane Anthony ontkent dat er een man heeft toegeke ken. „Iedere stewardess is met twee vrouwen de visitatiekamer ingegaan met de deur dicht. In hetzelfde kantoor werkt wel een man, maar die is niet in de visi tatiekamer geweest. Ik derxk dat sonxmige mensen het goed vin den dat er bij anderen op heroï nebolletjes wordt gecontro leerd, maar niet bij henzelf." GPD DEN HAAG - Minister Bomhoff van Volksgezondheid en minis ter Remkes van Binnenlandse Zaken, beide vice-premier voor hun partijen LPF en WD, zijn gisteren met elkaar in aanva ring gekomen tijdens een over leg van de ministerraad. Bomhoff wil een topambtenaar van zijn departement de laan uitsturen. Remkes, die als mi nister van Binnenlandse Zaken over het personeelsbeleid bij de overheid gaat, weigert echter het ontslag goed te keuren. Hierdoor dreigt Bomhoff al en kele dagen na zijn aantreden ge voelig gezichtsverlies te lijden. De rel is ontstaan rond direc teur-generaal Peter van Lies hout, verantwoordelijk voor de invoering van het nieuwe zorg stelsel. Van Lieshout zei recent in een interview dat het nieuwe kabinet drie miljard euro te wei nig uittrekt om de wachtlijsten in de zorg te kunnen oplossen. In zijn vorige leven als hoogleraar- /columnist beweerde Bomhoff iets soortgelijks. Als kersverse minister vindt hij echter dat een topambtenaar geen kritiek hoort te uiten op het regeerak- koord. Remkes zei na afloop van de mi nisterraad dat hij 'niet over tuigd is dat er voldoende grond is om Van Lieshout de deur uit te zetten'. De directeur-genex-aal heeft een uitstekende staat van dienst. Bomhoff weigex-de de pers te woord te staan. GPD van onze redactie binnenland GRONINGEN - In de stripwe reld is ophef ontstaan over de nieuwste vertaling van Aste rix en Obelix, omdat de na men van een aantal persona ges is veranderd. De bard As- surancetourix heet voortaan Kakofonix en dorpshoofd Abraracourcix wordt Heroïx. Fans spreken er schande van. K. Kousemaker, eigenaar van sti'ipwinkel Lambiek in Am sterdam en groot Asterix-lief- hebber noemt het arrogantie van de uitgever om na zoveel j aar ineens de namen te veran deren. „Deze strip staat als cultuui'goed in ieders geheu gen gegrift. Daar moet je met je poten vanaf blijven", vindt hij. „Je noemt kapitein Had dock in Kuifje toch ook niet ineens kapitein Schelvis?" De naamswijzigingen staan in de nieuwe edities met harde kaft die sinds enkele weken in de Nederlandse stripwinkels liggen. De kleuren zijn verbe terd, de teksten opnieuw ver taald en sommige onvertaalde Fx-anse namen zijn nu dus ook gewijzigd. Het verdwijnen van de vertrouwde namen was niet aangekondigd en is de trouwe lezers nu pas opgeval len. Vertaler F. van der Heide had de ophef wel verwacht. „Ik begrijp dat liefhebbers schx-ikken, maar het gaat ook om de komende generaties," zegt hij. Volgens hem was de uitgave van deze nieuwe edi tie een goed moment om enke le altijd onvex-taald gebleven woordgrappen te vertalen. Niet alleen Galliërs verander den van naam, maar ook de Romeinse legerplaatsen Peti- bonum en Babaorum. Zij he ten voortaan Grootmocum en Adfundum. De Romeinse le gionair Caligula Minus wordt Caligula Mincucelus. Volgens Van der Heide zijn de nieuwe namen voor oudge diende fans even doorbijten en wennen, maar is de nieuwe vertaling veel consistenter dan de oude. Striphandelaar Kousemaker: „Ik zou deze man de bijbel niet graag laten vertalen." ANP door Bernice Breure DEN HAAG - Wijlen koning George VI van Engeland haalde zijn neus op voor zo iets ordi nairs als ziekenhuizen. Dus toen de kettingrokende vorst een longoperatie moest ondergaan, werden twee ontvangstzalen van Buckingham Palace inge richt als operatiekamers. Na en kele maanden overleed de ko ning alsnog. „Waanzin", oordelen artsen nu over dit 'paleis-ziekenhuis'. El ke patiënt, ook een koninklijke, is beter af in een officieel zie kenhuis. Prins Claus ligt inmiddels al weer het grootste gedeelte van deze maand in het Academisch Medisch Centrum in Amster dam. Afgelopen voorjaar moest hij maar liefst twee maanden doox-brengen in dit ziekenhuis. Over de Oranjes en hun gezond heidszorg bestaan veel mythes. De Rijksvoorlichtingsdienst is niet al te scheutig met informa tie en de behandelend artsen be- x-oepen zich op hun ambtsge heim. Maar gex-uchten over complete medische afdelingen op paleis Huis ten Bosch kloppen van geen kant, erkent px-of. dr. Smal hout. „Een paleis is nu eenmaal geen ziekenhuis, hoeveel geld of ruimte er ook ter beschikking is. Zeker bij een patiënt met zulke uiteenlopende klachten als de prins zal er thuis altijd iets ont breken, van een specialist op een ander vakgebied tot aan een röntgenapparaat." Aardig Smalhout, als hooglei'aar ane sthesiologie ruim twintig jaar- verbonden aan het Universitair Medisch Centrum in Utrecht (toen nog Academisch Zieken- Ixuis), heeft een flink aantal le den van de koninklijke familie behandeld. „Bernhard, Juliana, Claus en ook Beati'ix zelf heb ik als patiënt gehad", vertelt hij. 'Britse toestanden' deden zich in zijn tijd niet voor. „Het zijn over het algemeen hele aardige mensen die geen bijzondere ei sen stellen." Ook in het ziekenhuis krijgen de koninklijke patiënten geen im mense ruimtes tot hun beschik king, zegt Smalhout. „Uiter- aax-d liggen ze niet op een zaal. Hun aangx-enzende kamer is meestal bedoeld voor de mare chaussee. Zij houden dag en nacht de wacht en bewaken ook de gang. De medische dossiex-s van de leden van het koninklijk huis worden doorgaans met ex- tx-a zorgvuldigheid uit de open baarheid gehouden. Zo hebben studenten die stage lopen in het ziekenhuis geen toegang tot het bestand met deze gegevens." De Oranjes hebben net als ieder gezin een huisarts. Wel wordt sneller de stap gezet naar een specialist. Prins Bernhard be schikt over een team behande lend artsen in het Universitair Medisch Centx-um in Utrecht. Prins Claus gaat de laatste jaren naar het AMC. „Zo'n team be staat meestal uit een internist, die als een soort 'lijfarts' dient, en nog enkele specialisten." Het is niet bekend of de Oranjes vex-zekerd zijn, maar volgens Smalhout wordt niet vaak een rekening naar Huis ten Bosch verstuux-d. „De specialisten zien het als een erebaan. En de zie kenhuizen beschouwen het toch ook als goede i-eclame voor hun instelling." De gepensioneerde hoogleraar is niet meer betrokken bij de be handeling van koninklijke pati ënten. Hij vermoedt dat Claus zoveel last heeft van een ontste king aan zijn luchtwegen door dat zijn algehele immuunsys teem verzwakt is. De prins lijdt onder meer aan de ziekte van Parkinson en in 1998 werd pros taatkanker bij hem vastgesteld. Ook heeft de prins nog maar één nier. Afgelopen voorjaar kreeg hij een longembolie en een licht hartinfarct. „Voor zo'n patiënt kan een infectie die bij u of mij één dagje bed betekent, al le vensbedreigend zijn." GPD DEN HAAG - De commissie die onderzoek doet naar de beveili ging van Pim Fortuyn zal pas begin volgend jaar de werk zaamheden hebben voltooid. De commissie, die werkt in op dracht van de Tweede Kamer, zal voor januax-i 2003 geen tus senrapport uitbrengen. Wel zullen de ministers van Binnen landse Zaken en Justitie bin- nenkox-t een tussentijds bericht ontvangen. ANP Advertentie Design by Montèl. DESIGN BY H Daar zit je beter Woonboulevard Marconistraat Marconistraat 24 - Goes -Tel. 0113 - 23 09 80 I ygnonze redactie binnenland DEN HAAG - Een sociaal leen stelsel of academicusbelasting js beter dan het huidige stelsel van studiebeurzen en niet-kos- tendekkende collegegelden. De eigen bijdrage van studenten in het hoger onderwijs kan best omhoog. Via een leenstelsel met inkomensafhankelijke terugbe taling kan de afgestudeerde zijn schulden aflossen. Dat stelt onderzoeker B. Jacobs van het Centx-aal Planbux-eau (CPB) in een gisteren versche nen publicatie. Die gaat over de gevolgen van de invoering van een belasting voor afgestudeer den of een sociaal leenstelsel ter financiering van de studie van hbo- en wo-studenten. Volgens Jacobs pleit veel voor een wijziging van de studiefi nanciering. Door gebrekkige toegang tot kapitaalmarkten hebben met name studenten uit armere gezinnen moeite hun op leiding te financieren. Ook zijn armere mensen veelal afkeriger van niet-verzekerbare inko mensrisico's en daarom minder geneigd om die x-isico's te nemen bij het volgen van een opleiding. Volgens het CPB komt in het huidige stelstel 80 procent van AMSTERDAM - Schxdjver Leo nard de Vries, bekend van de hobbyclub-boeken, is dinsdag overleden. De Vries, die honder den titels op zijn naam heeft staan, is 82 jaar gewox'den. In de oorlog schreef hij het Jon gens Radioboek Hierin stond onder meer een handleiding om een radio te bouwen. Het boek stelde veel Nederlanders tijdens de bezetting in staat om illegaal een ontvanger in elkaar te zet ten. ANP AMSTERDAM - De politie I heeft drie mannen aangehou- j den wegens betrokkenheid bij grootscheepse bankpasfraude. Advertentie de subsidies terecht bij de rijk ste helft van de bevolking. Het CPB geeft geen uitdrukkelijke voorkeur voor academicibelas ting, dan wel een sociaal leen stelsel. Bij een sociaal leenstel sel schiet de overheid de kosten van collegegeld en beurzen voor. Ex-studenten betalen de lening inkomensafhankelijk terug door een vast percentage van hun inkomen af te lossen. In een sociaal leenstelsel stoppen afge studeerden met betalen als hun schuld is afgelost. Bij een academicusbelasting schiet de overheid beurzen en collegegelden voor aan studen ten door uitgifte van staatsobli gaties. Ex-studenten, ook de niet-afgestudeerden, betalen gedurende hxin werkende leven een vast percentage van hun in komen terug aan de overheid. Ex-studenten met hoge inko mens betalen meer teimg en compenseren zo de verliezen die optreden bij de ex-studenten met lage inkomens die weinig terugbetalen. ANP n NTT DoCoMo, LEEUWARDEN - Medewerkers van de reinigingsdienst ruimen een verloren lading op. Een vrachtwagen, geladen met archiefmateriaal dat vernietigd moest worden, kwam gisteren vast te zitten onder een brug. De lading met vertrouwelijke papieren kwam op straat te liggen. foto J e roen H o rsth u is/A N P

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3