AZC Cadzand wil langer open Een Grimbergen spaart de benen Jeugd gaat boot bouwen voor schipbreukelingen COA vraagt gemeente Hedenesse niet in 2004 te sluiten Nieuwe woning tast "Als je elke dag op de steiger staat sta je toch niet stil bij energie delta VAKANTIE VAKANTIE VAKANTIE zeeuwse almanak Residence ZEEUWS-VLAANDEREN donderdag 25 juli 2002 De gecroonde liefde Maritieme Geschiedenis van Zeeland door René van Stee CADZAND - Het Centraal or gaan Opvang Asielzoekers (COA) wil asielzoekerscentrum (azc) Hedenesse in Cadzand langer openhouden dan aan vankelijk de bedoeling was. Bij de opening van het centrum in juni 1999 was overeengekomen dat het vijf jaar later in 2004 weer dicht zou gaan. Het COA heeft nu bij de gemeente Oost burg een verzoek ingediend tot verlenging van die termijn. Ondanks de lagere instroom van asielzoekers in de loop van dit jaar, kampt het COA nog steeds met huisvestingsproblemen. Omdat Hedenesse in de loop dei- jaren een goede locatie is geble ken, is het volgens wethouder R. Leentfaar - belast met de por tefeuille asielzoekers- niet ver wonderlijk dat het COA nu bij de gemeente aanklopt met het Advertentie) Tijdens werkzaamheden moeten treinen via een afwijkende route of dienst regeling rijden. Als er geen treinen kunnen rijden, zet NS bussen in. Houdt u rekening met een langere reisduur. Leiden C-Alphen a/d Rijn 29 juli t/m 4 okt 4 aug t/m 22 sep Amsterdam C-Utrecht C Amsterdam C-Woerden- Rotterdam C Amsterdam C-Lelystad C 28 juli (internationaal) Meer weten? - Kijk op Teletekstpagina 754. - Kijkopwww.ns.nl. - Haal de folder aan een NS-loket, - Bel 0900 - 9292 0,50 p.m.). -"Bel 0900- 9296 0,25 p.m.). Onze medewerkers staan u graag te woord. Advertentie Keukenpremie voor thuisblijvers Wegens uitbreiding heeft onze eigen fabriek in Nederland extra productieruimte. Om deze capaciteit optimaal te benutten geeft Tulp tijdens de bouwvak flinke premies op alle nieuwe keukens. Hoeveel? Vraag onze adviseurs in de showroom. Tulp. De keuken van je leven Goes Nobelweg 2-26 Tel. 0113-216230 Een Zeeuwse ondernemer in de Bouw Nieuwendijk 13 in Vlissingen nieuw verschenen: Jan Kuipers vanavond vanaf 17.30 uur Brasseriemenu croscini en risotto met gorgonzola (vegetarisch) of bouillabaisse en aardbeien voor 11,30 of 9,00 (vegetarisch menu) kijk ook op www.d rukkeri i m iddelbu rejil door René van Stee MIDDELBURG - Op de hoek Jonkvrouw Geilstraat en de Graaf Jansdijk in Sint Anna ter Muiden mag van de provinciale planologische commissie een woning worden gebouwd. De commissie adviseert aan Gede puteerde Staten de protesten van natuurbeschermingsver eniging 't Duumpje tegen het bestemmingsplan Beschermd Dorpsgezicht Sint Anna ter Muiden ongegrond te verklaren. 't Duumpje is van mening dat door de bouw van de woning het karakter van het beschermd ge zicht en de specifieke land schappelijke waarden worden aangetast. Verder stelt de ver eniging dat er sprake is van strijdigheid met het streekplan. Bovendien zou er sprake zijn van precedentwerking als be bouwing wordt toegestaan. Op de hoorzitting van de pro vinciale subcommissie gemeen telijke plannen betoogde amb tenaar P. Claeijs van de afdeling ruimtelijke ordening in Sluis- Aardenburg gisterochtend dat het beschermd dorpsgezicht van Sint Anna ter Muiden altijd bijzonder is gekoesterd. Hij wees verder op de stringente ei sen ten aanzien van bebouwing en het bij het bestemmingsplan behorende daken- en beplan tingsplan. Gezien deze zorgvul dige werkwijze kan volgens Claeijs geen sprake zijn van pre cedentschepping. Ook zei hij dat het streekplan dergelijke bebouwing toelaat. Verder bleek uit een kopie van de Kadastrale Atlas van Zee land van 1832 de bebouwing aan het begin van de negentien de eeuw beperkt was en die be bouwing ook nu, met toevoe ging van twee woningen in 1990 en 1995, nog aanwezig is. Claeijs: Vanuit de structuur is het verantwoord bebouwing neer te zetten die in de stijl van Sint Anna ter Muiden past. Van uit de Antworpstraat is goed zicht op de potentiële bouwlo- Advertentie Hoe interessant even stilstaan bij energie op de zaak is, laten we ondernemers in Zeeland binnenkort graag zien. Op dit moment leggen we samen met diverse brancheorganisaties de laatste hand aan een compleet energieprogramma voor ondernemers. DELTA N.V., POSTBUS 5048,4330 KA MIDDELBURG, TEL. 0118-88 38 83, E-MAIL DELTAZAKELIJK@DELTA-ZLD.NL I Eddy Coppejans en An Decorte gaan zodadelijk een flink stuk fietsen. Maar éérst een Grimbergen. foto Peter N icolai verzoek om het centrum langer open te houden. De wethouder wilde gisteren niets kwijt over het standpunt van het college van B en W over de toekomst van het maximaal 350 asielzoekers tellende azc, omdat hierover nog nadere be raadslagingen moeten plaats vinden. „Afgezien van het feit dat ikzelf wel een persoonlijke mening heb over het verzoek, acht ik het onverstandig om er in dit stadium al iets over te zeg gen", verklaarde Leentfaar gis termiddag. Bewoners Wel is zeker dat de bewoners van Cadzand nauw betrokken zullen worden in de besluitvor ming. Vermoedelijk in septem ber komt er een bijeenkomst waarin de bewoners over de stand van zaken zullen worden geïnformeerd. Vervolgens komt er een enquête. De gemeente raad neemt uiteindelijk de defi nitieve beslissing. „Ook over dit oordeel kan ik geen zinnig woord zeggen. Ik verwacht wel dat de raad in haar besluitvor ming rekening zal houden met een duidelijke enquête-uit slag", aldus Leentfaar. De opening van Hedenesse had overigens nog heel wat voeten in de aarde. Mede als gevolg hier van moest de aanvullend op vang asielzoekers in Schoondij- ke dicht. Hier vond de overgrote meerderheid van de bevolking de sluiting onaanvaardbaar omdat de opvang alleen dicht moest op basis van papieren af spraken en het menselijke as pect hierin geen enkele rol speelde. Ook was er grote ver ontwaardiging over het feit dat het leven van de asielzoekers vlak voor kerst 'volledig op zijn kop werd gezet'. Het mogelijk langer openhou den van het azc in Cadzand heeft geen gevolgen voor de aanvullende opvang in Zuid- dorpe en Sluiskil. Die voorzie ningen blijven ongeacht de besluitvorming in Oostburg ge opend. door Jeanette Vergouwen HULST - De 29e Jeugdvakantie Week Hulst (4 tot en met 10 augustus) staat voor de deur en de leden van de gelijkna mige stichting zijn elke dag bezig om alle spelen voor te bereiden. In het Houten kwartier liggen overal decorstukken. Een boot is af en de bussen verf met kwasten staan uitnodigend klaar. „Het begint weer te kriebelen, 4 augustus is het weer zover", vertelt voorzitter Denny MacTaggart, die ijverig vlagge^ tjes staat te strijken. Terwijl anderen de ballonnen die met krantenpapier be plakt zijn, van een kleurtje voorzien, pro beren stichtingsleden Sieto Beckers en Eva Wisse de boot uit, waarmee drie enorme kakkers zullen aanspoelen op het onbewoonde eiland Petribonium. ,Dat is gewoon een naam die lekker bekt. Hij doet denken aan de strips van Aste- rix. Toen we een titel zochten voor de mu sical, die weer de rode draad is van de vakantieweek, kwamen we op Aange spoeld op het eiland Petribonium, onbe woond? Als je dan namen als Marie- Claire, Elzejasmijn en Rupert-Jan ge bruikt voor de kakkers, weet ieder kind meteen dat het echt wereldvreemde men sen zijn", legt Eva uit. MacTaggart vertelt in een notendop het musicalverhaal. „Is dat eiland nu onbe woond of niet? Het bekakte trio zit lekker te klagen, wanneer Still de papagaai komt en een lofzang over het eiland kraait. Tromgeroffel maakt duidelijk dat het eiland niet onbewoond is. Drie in boorlingen slaken gevaarlijke kreten en brabbelen in onbegrijpelijk koeterwaals terwijl ze het drietal in een grote pot stoppen. Gelukkig krijgen de kakkers hulp van Grover, een ouwe sok, die de taal van de inboorlingen spreekt en hun duidelijk maakt dat ze beter vegetariër kunnen worden. Grover haalt er de slim merik Lu bijdie voor alles een oplossing weet. Die denkt lang na en tekent een boot in het zand." En daar zit de overeenkomst tussen de spelen en de musical. „Ja, de boot waar mee ze aangespoeld zijn is kapot, dus moet er een nieuwe boot gebouwd wor den en dat is de grote opdracht voor de deelnemers aan de Jeugdvakantie Week. Er komen spelen waarin materiaal voor de boot verzameld moet worden, er wor den hutten gebouwd, een soort survival- spel gehouden en natuurlijk is er het wa- terspel. De musical wordt zondag 4 augustus op gevoerd op de kiosk op 't Jagertje in Hulst. Daaraan vooraf wordt er om 19.00 uur verzameld op de Grote Markt voor de Lawaaioptocht naar 't Jagertje. David Theunisse, Martine van Dorsse- laer, Tamara Hemelaar, Eva Wisse, Mar jolein Theinisse (van links naar rechts), hond Floor en op de voorgrond Denny MacTaggart zijn druk bezig om de schip breuk gladjes te laten verlopen. foto Wim Kooyman catie. Hierop wordt aansluiting gezocht, waardoor bebouwing het besloten karakter van deze straat zelfs versterkt." door René Hoonhorst Een witte pinotwijn van Joseph Cat- tin als ideale compagnon om de mosselen te vergezellen? Wat een flau wekul. Een dubbele Grimbergen is een veel betere partner om de zilte smaak van de schelpdieren tot hun recht te la ten komen. Zeker een bruine van het vat, op de juiste wijze getapt. Bij De Tol in Eede weten ze volgens Ed dy Coppejans uit het Vlaamse Middel burguitstekend hoe dat moet. In het te gen de grens geplakte café-restaurant serveren ze de Grimbergen koel, met een ruime schuimkraag. De andere, ook veelal Vlaamse gasten, houden het tegen het middaguur nog op aperitief- jes, wijn en simpele Maespilsen. Maar Eddy, zijn vrouw Monique en hun gas ten An Decorte, Johan en Veronique Vermeesch hebben er geen enkele moeite mee om net na de noen al enkele Grimbergens te degusteren. „Een Grimbergen smaakt altijd goed. Wij zijn gelegenheidsdrinkers, en het eten van Zeeuwse mosselen is een prachtige gelegenheid", stelt Eddy. An voegt er, na de eerste achterover te hebben ge slagen, aan toe dat het drinken van Grimbergen nog gezonder is dan een boterham met pindakaas. „Er zitten veel pitamientjes in en mijn moeke zegt dat het goed voor me is"grapt ze. Het groepje Grimbergenliefhebbers wil niet voor drinkebroers en -zussen wor den aangezien. Ze zijn op weg voor een fikse fietstocht - een kilometertje of 25 - naar Sluis en terug. Weliswaar heb ben ze daar slechts driehonderd meter van afgelegd als ze bij De Tol aanleg gen, maar dat ligt enkel en alleen aan het lunchtijdstip. De tocht naar het enige Nederlandse belfortstadje wordt na de mosselmaaltijd voortgezet, al is het maar omdat ze het de twee zoontjes van Johan en Veronique hebben be loofd. Toltarieven Julian, de oudste van de twee, viert zijn zevende verjaardag en hem kan dus so wieso niets geweigerd worden op deze wat miezerige zomerdag. Nou ja, een Grimbergen misschien, want die vin den Julian en zijn broertje Gert-Jan nog niet zo lekker. Mocht de smaakont- wikkeling van de broers tot wasdom zijn gekomen, dan moeten ze toch weer eens terug naar Eede. De aanbeveling 'Hier drinkt men de echte Grimbergen' hangt niet voor niets al vijftien jaar in de gelagkamer. Alleen het plakkaat met het 'Tarief van tolheffing op dezen weg' hangt er nog langer. Dat het om een Koninklijk Besluit 'van den eersten juni 1860' gaat, blijkt uit de tarieven en de voertuigen waarvoor tol geheven wordt. Zo kost elk los paard of muilezel de ei genaar bij het passeren van cle grens een stuiver. Een 'runderbeest' of ezel doet anderhalve cent en voor een kalf, schaap of varken moet een cent accijns worden betaald. Voor elke bok, geit of hond, gespannen voor een rij- of voer tuig met twee wielen, betaalt de bege leider anderhalve cent. Heeft het kar retje vier wielen, dan geldt het dubbele tarief. Cafe De Tol, residentie houdend op Tol 1, wil nog wel weten waar haar naam vandaan komt. Tolgeld wordt aan de grens al lang niet meer geheven. Dat Zuid-Bevelandse gezin was maar wat trots op zijn nieuwbouwwoning, die hen iveer een divisie hoger bracht in de huizenmarkt. Bijna twee jaar hadden ze erop moeten wachten, maar het resultaat mocht er best zijn. Bijna alle vrije tijd ivas er dan ook in geïnvesteerd en ook de financiële grenzen waren intensief verkend. De projectontwikkelaar was kennelijk eveneens in zijn nopjes, want hij verraste de familie met een aardigheidje, in de vorm van een jaarabon nement op het glossy magazi ne Residence. Het eerste nummer is inmiddels in de bus gevallen. Het tijdschrift j blijkt vooral te leven van advertenties van zeer exclu- l sieve woningen, in de prijs- j klasse van pakweg een mil- joen euro en ver daarboven. In het weekeinde hebben de kersverse huiseigenaren zich vergaapt aan de foto's van exorbitante villa's en weelde rige paleisjes, in de weten schap dat zij nog een jaar lang elke maand er fijntjes aan zullen worden herinnerd dat zij slechts een armzalig optrekje bewonen. Herman Tessely uit Hansbeke heeft er al ruim dertig kilometer op zijn koers- fiets opzitten als hij De Tol binnen stapt. De alternatieve terugweg naai zij n woonplaats zal zo'n 35 kilometer bedragen, schat hij. Maar dat weer houdt hem er niet van rap een Grimber gen te bestellen. „Het bier is niet zo zwaar, hé? Zeker niet van het vat. En twee is mijn limiet. Daar heb ik nor maal geen last van. Behalve als de tem peratuur tot boven de dertig graden stijgt. Dan houdt ik het bij frisdrank." Met zulk weer als vandaag kan hij er dan wel eens een keer drie vatten, stelt Walter Tilleman uit Middelburg en biedt Herman er tegelijk één aan. Tille man vindt het abdijbier zelf te zwaar, maar zijn maat Mare Versieck slaat er net een achterover. „Ik drink ook graag een ander biertje, maar zo'n Grimber gen van de tap is niet te versmaden." André Bonheure uit Brugge is ook een echte Grimbergenliefhebber. Maar hij laat de tapjes van De Tol aan zich voor bijgaan en giet een flesje in het karak teristieke glas. Want uit de tap stroomt alleen de dubbele Grimbergen en bruin KERY Beeld Geluid Een vol terras. Een doorrookt café. Een eetzaal waar bestekgetinkel en tafelconversatie de muziek overstemmen. Allemaal mensen, allemaal verhalen. Deze week volgen we, in een aantal Zeeuwse etablissementen, HET GLAS. Van de bar naar een klant, terug naar de bar en weer naar een andere klant. Enzovoorts. Om verhalen te horen. bier is aan André niet besteed. Voor Bonheure moet gerstenat goudgeel zijn. Dus heeft hij nu een blonde laten aanrukken. „Een blonde is niet zo zwaar en het is nog vroeg in de middag. Wat later op de dag smaakt een tripel me ook uitstekend." Trimmers Alle Grimbergendrinkers zijn Vlamin gen deze middag. Niet zo gek, want Ne derlanders hebben zich voor vier uur 's middags nauwelijks laten zien. „Die zie je ook niet vaak vroeg aan het bier. Maar ook Nederlanders weten weg met Grimbergen. Kom in de vooravond maar eens terug, dan zitten er altijd veel tevreden trimmers achter een glas", betoogt serveerster Lutgart. Herman Tessely hoort een medestand- ster en ziet zijn kans schoon. „Zie je wel. Ook Nederlandse trimmers en toerrijders durven er wel één of twee weg te klokken zonder dat ze bang zijn dat het in him benen slaat.En hoewel Lutgart net schoorvoetend heeft be kend zelf nooit een Grimbergen ('of welk ander bier dan ook') te drinken, bevestigt ze Hermans gelijk: „Grim bergen is een beetje zoet. Er zit veel sui ker in. Goed voor de verbranding."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 33