Tour gaat voor de tentamens De overtreffende trap van mooi Ploegleiders leven met Boogerd mee Michael Boogerd hervindt het gevoel van toenin koninginnenrit Rivaido haait uit naar Van Gaal Armstrong blij voor Boogerd Sörensen stopt Alsnog licentie Fortuna Sittard Paauwe laat enkel onderzoeken Argentinië wil toch door met Bielsa Karsten Jancker naar Udinese Ajax wint van Celtic Schalken verliest in Los Angeles Van kilometer tot kilometer Sevilla stapt af Ad Martens geniet van maand werken bij Rabobank-ploeg donderdag 25 juli 2002 door Ad Pertijs LA PLAGNE - Negentig kilo meter lang was ploegleider Adri van Houwelingen de enige vluchtmakker van Michael Boogerd. Hij gaf hem zijn drin ken, hij schermde hem met zijn auto zoveel mogelijk af van de zijwind die door het dal tussen de Galibier en de Madeleine waaide, hij sprak bemoedigen de woorden toen het zwaarder werd, hij rekende mee op de laatste col. Met succes, Boogerd won. Het meest hield Van Houwelin gen zijn pupil op de been toen die acht kilometer onder de top van de laatste beklimming (La Plagne) overvallen werd door de kramp. „Tot in zijn vingertop pen. Michael begon zich bezig te houden met het aanpakken van water om dat over zich te spren kelen. Daar ging naar mijn zin te veel energie - en ook snelheid - mee verloren. Ik ben naast hem gaan rijden en heb gezegd: laat dat water en die mensen toch. Concentreer je op je rijden. Dat deed hij en daarna ging hij weer vlotter omhoog en liep de voor sprong niet meer zo snel terug. De andere ploegleider, Theo de Rooy, volgde de koers achter de grote groep met Armstrong en Leipheimer. „Michael had zich voorgenomen in een vroeg sta dium aan te vallen. Nu het spel om de gele trui gespeeld is, ligt er ruimte voor dit soort ont snappingen. Het is dan aan de durvers om die ruimte te benut ten. Michael kreeg een goede groep mee na de Galibier en het was logisch dat hij ze op de Ma deleine gelijk weer kwijt was. Met drie spurters (O'Grady, Fa- gnini en Hunter) moet Michael zijn eigen tempo rijden. Daarna weet je dat in de vallei de grote groep achter stil valt omdat men de tijd neemt om te herstellen en te eten. Je krijgt zomaar vier mi nuten cadeau." D e naar het podium gesnelde De Rooy vertelde het met kippevel over zijn hele lijf. De spanning in de auto was bijna ondraaglijk groot geweest. Tijdens de pers conferentie kreeg De Rooy het als tolk ook af en toe te zwaar. Rekenmeester Adri van Houwelingen moest de rust juist bewaren achter Boo gerd. Hij was de rekenmeester van de renner. „Dat stuk van de Madeleine naar de voet van La Plagne is erg lang. Gelukkig stond de wind er gunstig. Heb je die daar tegen, clan kun je het schudden. Nu reed Michael sommige stukken meer dan vijf tig kilometer per uur. Dan weet j e dat ze achter j e niet met minu ten terugkomen. Op de berg naar La Plagne bleef hij rekenen. Rabobank-direc- teur Hans Smits zat naast hem in de auto. Langzaam kroop de opwinding de wagen binnen, „De laatste kilometer zie je Mi chael wel vijf keer omkijken naar me. Maar ik mocht niet meer naast hem komen. We wis ten echter allebei dat het gelukt was." Theo de Rooy: „Een renner zal op zo'n laatste klim nooit ver lamd raken door de spanning. Die spanningen voelen wij wel in de auto, maar een renner is met andere dingen mensen. Hij rijdt door hagen van mensen en denkt alleen maar aan trap pen." De Rooy stak zijn fierheid niet onder stoelen of banken. „Dit soort dingen gebeurt in een ploeg die al vanaf de eerste week goed draait. Michael is al dagen goed. Vooral omdat hij na de komst van Leipheimer als kop man rustiger in zijn hoofd is ge worden." GPD LA PLAGNE - Lance Arm strong keek gisteren naar het klassement. Niet naar de ritze- ge. „Ik hoef niet altijd te win nen", zei de Amerikaan, die op het punt staat zijn vierde Ronde van Frankrijk op rij te winnen. De nummer één van de Tour was blij voor Michael Boogerd. „Hij reed de wedstrij d van zijn leven. Hij zat de hele dag voorop. Als iemand zolang in zijn eentje rijdt, zo over de bergen gaat, in de zon en met de wind tegen, dan verdient zo iemand te winnen. ANP/RTR BRUSSEL - Rolf Sörensen is met onmiddellijke ingang gestopt als wielrenner. De 37- jarige Deen heeft dit zijn werk gever, de formatie Landbouw- krediet-Colnago, laten weten. Sörensen was prof sinds 1986. Hij kwam onder meer vier jaar uit voor de Nederlandse Rabo bank-ploeg. Belangrijke over winningen waren Luik-Basten aken-Luik (1993), Parijs-Brus sel (1994) en de Ronde van Vlaanderen (1997). Belga MADRID - Rivaido heeft fel uitgehaald naar Louis van Gaal De Braziliaan is woedend over uitspraken van de trainer van Barcelona. Van Gaal beweerde gisteren dat de Calataanse club het contract van de aanvaller ontbond wegens zijn ge brek aan inzet. Rivaido reageerde meteen. Volgens hem is de oud-bondscoach van het Nederlands elftal jaloers op zijn succes tijdens het afgelopen WK. „Hij is jaloers dat ik het toernooi gewonnen heb waarvoor hij zich niet eens gekwalifi ceerd heeft", schamperde de speler op zijn website, verwij zend naar de gouden medaille van Brazilië en de uitschake ling van Oranje in de kwalificatiewedstrijden voor het WK „Ik heb medelijden met Van Gaal en begrijp waarom hij zo boos is. Zelfs met alle sterren van het Nederlandse team kon hij kwalificatie voor het WK niet bereiken.RTR ZEIST - Voetbalclub Fortuna Sittard heeft gisteren van het beroepscollege licentiezaken van de KNVB alsnog een licen tie gekregen om komend seizoen uit te komen in de eerste divi sie. De KNVB had de Limburgse degradant aanvankelijk de licentie geweigerd, wegens de zorgwekkende financiële situ atie van de club. ANP ROTTERDAM - Feyenoorder Patrick Paauwe meldt zich vandaag in het Academisch Ziekenhuis Dijkzigt voor een scan van de linkerenkel. De verdediger wil duidelijkheid over een slepende achillespeesblessure. Hij kampt al sinds de slot fase van het vorig seizoen met enkelproblemen. ANP BUENOS AIRES - Argentinië wil toch verder met bonds coach Marcelo BielsaOnder leiding van deze trainer werd het land recentelijk al in de eerste ronde van het toernooi om de wereldtitel uitgeschakeld. Aanvankelijk had de voetbalbond bekendgemaakt op zoek te gaan naar een opvolger vanBielsa, wiens contract na het WK afliep. De voornaamste kandidaat! Jose Pekerman, liet echter weten geen interesse te hebben! Mede op voorspraak van de belangrijkste spelers kwam Biel sa vervolgens weer in beeld. RTR ROME - Karsten Jancker speelt het komend seizoen bij Udi nese in de Serie A van Italië. De Duitse spits is afkomstig van Bayern München. Recentelijk speelde hij nog voor zijn land op het WK. RTR GLASGOW - Ajax heeft gisteren in een oefenwedstrijd in Glasgow Celtic met 3-1 verslagen. De Amsterdammers leid den bij rust al met 3-0 door goals van Hossam (tweemaal) en Ibrahimovic. Na rust zorgde Sutton voor de tegentreffer. LOS ANGELES - Tennisser Sjeng Schalken heeft zijn goede optreden op Wimbledon geen vervolg kunnen geven. In Los Angeles verloor de Nederlander in de eerste ronde in twee sets van de Israëliër Noam Okun; 7-6 7-6. ANP/AFP LA PLAGNE - Om kwart voor twaalf gaat na een neutrale zone van 10 kilometer de 16e etappe van de Ronde van Frankrijk daadwerkelijk van start. Het is op papier de zwaarste rit van deze Tour met drie beklimmin gen buiten categorie. 25 km: In de beklimming van de Ga libier valt de Italiaan Bruseghin aan. 33 km: Een kilometer onder de top is Bruseghin bijna achterhaald door een negental renners onder wie Mi chael Boogerd, de Fransman Jala- bert en de Colombiaan Botero. 34 km: Doorkomst Col du Galibier (buitencat.): 1. Botero, 2. Bruseghin, 3. op 0.15 Jalabert, Boogerd in groep-Jalabert. Peloton op 1. 00. 52 km: Groep bijna ingelopen. Boo gerd valt aan. 56 km: In de beklimming van de Col du Télégraphe rijdt Boogerd op kop, met kleine voorsprong op de Austra liër O'Grady. 74 km: Bij de ravitaillering heeft Boogerd gezelschap gekregen van O'Grady, de Italiaan Fagnini en de Zuid-Afrikaan Hunter. Een groep met Jalabert volgt op 35 seconden, peloton op 2.15. 90 km: Eerste tussensprint: 1. O'Grady, 2. Fagnini, 3. Hunter, 4. Boogerd. Groep-Jalabert op 1.40. 94 km: In de beklimming van de Col de la Madeleine demarreert Boo gerd. 106 km: Boogerd heeft op 6 kilome ter onder de top 2.50 voorsprong op Jalabert, de Spanjaard Mayo en de Fransman Turpin. 112 km: Doorkomst Col de la Made leine (buiten cat,): 1. Boogerd, 2. op 3.20 Jalabert, 3. Martinez (Fra). 142 km: Tweede tussensprint: 1. Boogerd, 2. op 4.05 O'Grady, 3. Mar tinez. Peloton op 8.57. 163 km: Aan de voet van de slotklim naar La Plagne heeft Boogerd 5 mi nuten voorsprong op 5-tal, 7.12 op peloton. 167 km: Uit de groep-Armstrong de marreert de Spanjaard Sastre. 170 km: Sastre achterhaalt alle ach tervolgers van Boogerd en zit op 4.31 van de Nederlander. 175 km: Armstrong valt aan en gaat op jacht naar Sastre. Verschil tussen Armstrong en Boogerd 2.40. 179 km: Michael Boogerd wint de zestiende etappe van de Tour. Twee de wordt Sastre op 1.25, net voor Armstrong. ANP LA PLAGNE - De Spaanse belofte Oscar Sevilla heeft gisteren opgegeven. De renner uit de Kelmeploeg kampte al twee dagen met maagstoornis sen. Sevilla won vorig jaar het jon- gerenklassement in de Ronde van Frankrijk. Hij bezette toen de zevende plaats in het eind klassement. Sevilla stond voor de zestiende rit elfde op 14 minuten en 10 se conden van Armstrong. Michael Boogerd werkt zich een weg omhoog op de slotklim. foto Joel Saget/AFP door Barry van der Hooft LES DEUX ALPES - De offi ciële benaming voor zijn func tie is media-assistent. Maar ei genlijk doet Ad Martens (31) tijdens de Tour de France van alles en nog wat bij de Rabo bank-ploeg. Gisteren ving hij als eerste de zegevierende Mi chael Boogerd op en na de overwinning van Karsten Kroon in Plouay hield hij de media op gepaste afstand. „Ei genlijk heb ik geen vaste taak omschrijving", weet Martens. „Ik spring gewoon bij wanneer dat nodig is." Voor de prachtige overwinning van Boogerd was de sfeer bin nen de Nederlandse ploeg al goed en die zal alleen nog maar beter zijn geworden. Het ver goedt veel, want de drie weken in de Tour zijn lang en intensief en verlopen vanzelfsprekend niet vlekkeloos. Tijdens de ploegentijdrit van Épernay naar Chateau-Thierry was de in 's-Heerenhoek getogen Mar tens chauffeur van de tweede volgwagen achter de ploeglei ders Theo de Rooy en Adrie van Houwelingen. „Achter mij reed ook een auto met gasten van de Tour de France", vertelt Martens. „En die wilde zo dicht mogelijk bij de ploeg rij den, want dan zagen de gasten alles goed. Ik dacht bij mezelf: 'laat ik de slimste zijn', en ik liet die auto een paar keer voorgaan. Maar op een smal stukje ging het mis. We raakten elkaar vol in de flank en de zij kant van onze auto was flink beschadigd." Een paar dagen later was Mar tens plotseling zijn koffer kwijt. „Eén van de gasten van de Rabobank had per ongeluk mijn koffer meegenomen naar Nederland. Mijn toilettas zat Ad Martens lapt Rabo-kopman Levi Leipheimer op na de etappe van afgelopen vrijdag. foto Wouter Borre/GPD er ook in, dus ik heb twee da gen met stoppels op m'n kin ge lopen", vertelt hij lachend. Het past allemaal in de hectiek van 's werelds grootste wieier- circus en Martens geniet er met volle teugen van. Dat blijkt wel uit het feit dat de Zeeuwse in woner van Eindhoven bijna een maand aan vakantiedagen opnam om in de Tour te kunnen werken. Martens: „Ik ben twee jaar geleden vanwege mijn werk en studie van 's-Heeren hoek naar Eindhoven ver huisd. Daar werk ik bij de Ra bobank en volg ik een studie aan de Technische Universi teit. Ik heb er nu twee jaar op zitten en ik heb bijna alles ge haald. Behalve in de laatste periode, want ik moest deze maand nog twee tentamens doen terwijl ik al in Luxem burg zat. In augustus mag ik ze overdoen, maar ik weet nu al dat daar niets van komt. Na de Tour heb ik namelijk nog twee dagen vrij en dan moet ik weer gaan werkenVeel tij d om te le ren heb ik dus niet." Maar zou het dan niet verstan diger zijn om de Tour de France een keer te laten schieten? Martens: „Eigenlijk wel en dat zal in de nabije toekomst ook wel gaan gebeuren, denk ik. Maar op dit moment doe ik het nog veel te graag. De juiste mensen op het juiste moment bij elkaar brengen, daar haal ik mijn voldoening uit. Dat gaat steeds makkelijker, want dit is mijn zevende Tour de France. Ik ken de weg nu, en de juiste mensen. En zij kennen mij nu ook." Nuttig „Aan de ene kant vind ik het vooral leuk. Maar daarnaast is het ook nuttig. Ik ontmoet veel mensen, daar kan ik later bij mijn werk voor de bank nog profijt van hebben. Voor het werk in de Tour krijg ik een leuk loon en daar ben ik heel blij mee. Voor mij is het ge woon een gezonde situatie." Iedere dag in de Tour de France is weer anders dan de dag er voor. Ad Martens heeft dan ook slechts een paar 'agendapun ten' die hij dagelijks afwerkt. ,Ik sta iedere dag om zeven uur op en zet meteen mijn laptop aan", legt Martens uit. „Ik be kijk dan de websites van de Nederlandse dagbladen en verzamel het nieuws van die dag. Voor Levi Leipheimer zoek ik nog wat Engelse stuk ken op en dat komt allemaal op de ontbijttafel terecht. Daar naast maak ik ook een selectie uit de succesmails die we via onze website ontvangen. Na twee weken hadden we er bijna drieduizend ontvangen, dus daar zit ook wel wat werk in. Daarna laat Martens zijn ge zicht in de startplaats zien, waar de aanwezige journalis ten verzoeken bij hem kunnen neerleggen. Nadat die zijn af gestemd met de renners ver trekt hij via de alternatieve route naar de finishplaats. „De jongens komen daar vaak hele maal kapot en bezweet aan en wij vangen ze met een paar man op. We zorgen voor een handdoekje en geven ze iets te drinken. We wassen ze vlug en zetten ze een petje op. Op die manier zijn ze snel beschik baar voor de televisie en de schrijvende pers en zien ze er tenminste weer een beetje fat soenlijk uit." Door de overwinningen van Karsten Kroon en Michael Boogerd en de goede klasse ring van kopman Levi Leip heimer is de Rabobank-ploeg aan een uitstekende Tour be zig. Desondanks kijkt iedereen uit naar de finish zondag op de Champs-Elysées. „Want we zijn toch allemaal een maand van huis", zegt Martens, „De Tour de France is weliswaar mooi, maar absoluut geen va kantie." door Ad Pertijs LA PLAGNE - Michael Boogerd is een vat vol emoties. Hij is niet te genieten als een koers hem door de vingers is geglipt. Hij zweeft in de zevende hemel, als op een mooie dag die gedroomde grote zege er toch komt. „Een dag de beste zijn is het mooiste dat er is", glunderde de dolge lukkige coureur nadat hij bo venop La Plagne de koningin nenrit van de Tour de France op zijn naam had geschreven. „Ik heb de mooiste rit van alle maal gewonnen op een ver schrikkelijk mooie manier. Je kunt winnen omdat ze je zeven tien minuten geven. Je kunt winnen in een groepje. Maarzo als ik vandaag heb gewonnen is de overtreffende trap van mooi." Vergeten was de lijdensweg. Zijn schoonmoeder ving hem huilend op. De ploegleiding stond te glunderen van trots. Te levisieploegen stonden te drin gen om een 'quootje' van de held van de dag. Hein Verbruggen, de president van de UCI, zei 'sans gene' dat hij als een onvervalste chauvinist had zitten duimen voor Boogerd. Een Britse ver slaggeefster complimenteerde hem met de mooiste en grootste lach die ze ooit had gezien. Jongensdroom Boogerd werd in de minuten na zijn triomf geleid langs alle mo gelijke gedachten, die die dag door zijn hoofd waren gescho ten. Gelukzalige gedachten soms, vertederende gedachten ook. Aan zijn jeugd bijvoor beeld. „Dit is een echte jongens droom. Als klein jongetje speel je dat je wielrenner bent in de Tour. Nu sta je hier." Michael Boogerd werd een fa natieke prof en won in 1996 ver rassend een Touretappe in Aix- les-Bains. Het was zijn door braak, maar tevens het begin van een strijd. Van het steeds maar weer zoeken naar de be vestiging dat hij een topper was geworden. Vaak refereerde hij aan de tijd dat hij onbekom merd wielrenner kon zijn. Gis teren weer. „Toen, na m'n eerste ritzege, moest ik echt huilen. Ik heb altijd gezegd: het gevoel van toen krijg ik nooit meer terug." Hij joeg het gevoel al die jaren wel na. „Ik was er vanochtend op gebrand om in de aanval te gaan. Je denkt niet aan winnen, maar je wilt een keer voorop rij den." Dat moment kwam vlak onder de top van de Galibier, met nog eens twee volledige cols (de Madeleine en La Plagne) van de hoogste categorie te gaan. Ploegmaat Addy Engels trok hem op gang en de nodige grote namen volgden. „Ik dacht: dat heb ik weer. Armstrong laat ons nooit lopen. Toen begonnen die Spanjaarden te discussiëren en te rommelen. Vier kilometer on der de top van de Telegraphe ben ik van ze weg gereden en kreeg na de top drie sprinters mee." Aan winnen dacht hij nog steeds niet. „Welnee, als je zoiets plant, ben je niet goed bij je hoofd." Hij overleefde de Madeleine, werd achterna gejaagd door een groepje met Jalabert en Mayo, vergrootte zijn voorsprong in het dal richting La Plagne en ar riveerde met een voorsprong van vijf minuten op de eerste achtervolgers (en zeven op de groep Armstrong) aan de voet de berg. Nog 21 klimkilometers la gen voor hem. „Ik dacht: dit was het dan. Je hebt je op een mooie manier laten zien. Je schrijft ge schiedenis door als Nederlander weer eens vooraan te rijden in een bergrit, maar ze gaan me pakken." Tien kilometer verder verdween die gedachte een beetje. „De eerste tien kilometer verloor ik niet echt veel van mijn voorsprong. Adri (zijn ploegleider) zei: als je nu niet kapot gaat, win je. Toch kreeg ik Meer over de TOUR op de PZC-site: www.pzc.nl het nog heel moeilijk. Ik moest mezelf dwingen niet een tandje kleiner te schakelen. Ik moest immers snelheid houden om de anderen voor te blijven." Hij dacht terug aan zijn trai- ningstocht met Levi Leipheimer op La Plagne. „Ik wist dat de laatste vijf kilometer minder zwaar waren. Dat was mijn hoop. De laatste kilometers heb ik vooral aan mijn ouders en mijn vriendin Nerena gedacht. „We leven zo met elkaar mee in deze sport. Mijn ouders en mijn vriendin doen er alles voor. Als ik daar nu aan denk, word ik emotioneel. Maar ik schaam me er niet voor. Voor hen moest ik het doen. Ik dacht terug aan al les wat ik er voor gedaan heb om dit te kunnen beleven. Ik heb voor dit seizoen harder getraind dan anders, maar het lukte al maar niet. Dan denk je: zou het nu weer niet lukken als je hoort dat Sastre snel nadert. Op het moment dat je beseft dat je het wel gaat halen, ben je even de gelukkigste man van de we reld." Boogerd voelde zich weer even het jongetje dat in Aix-les- Bains uit de anonimiteit demar reerde. Hij won sindsdien veel mooie koersen, maar hier had hij al die jaren van gedroomd. Een missie is volbracht, straal de het in die minuten na de fi nish aan alle kanten van hem af. Hem werd gevraagd ook even vooruit te denken. Wat hij nog meer wil bereiken in de wieler sport. „Het gaat niet meevallen om dit te overtreffen. Ik wil mis schien nog wel een keer Luik- Bastenaken-Luik winnen. We reldkampioen woi'den is ook leuk. Maar dit blijft waarschijn lijk toch het mooiste moment van mijn loopbaan." GPD Kabobanfr Wielepoeg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 32