Eten moet opnieuw leuk worden PZC Drie weken bijkomen in Oosterland Mon Plaisir wordt Rijksmonument Rechter verwerpt bezwaar loswal Bewogen verhalen over de Ramp 11 Zelfhulpgroepen voor mensen met anorexia en boulimia nervosa Nachtmarkt met Zeeuwse producten agenda Initiatief-wetsvoorstel vossenjacht Tas gestolen in Renesse Inbraken in vakantiewoningen VAN DER ZWAN Auto gestolen in Zierikzee Reddingsboot vijfmaal in actie bij nader inzien ZOMER IN ZEELAND donderdag 25 juli 2002 door Andrea Bolle SCHUDDEBEURS - Buiten plaats Mon Plaisir in Schudde- beurs wordt opgenomen in de nationale monumentenlijst. De Rijksdienst voor de Monumen tenzorg (RDMZ) heeft het com plete landgoed vanwege zijn ouderdom en de cultuurhistori sche en landschappelijk-visuele waarden aangewezen tot monu mentaal complex. Buitenplaats Mon Plaisir stamt uit het midden van de achttien deeeuw. Het huis, dat als zomer woning moest dienen, werd gebouwd in opdracht van de Zierikzeese regent Anthony Oc- kersse. Het imposante bakste nen gebouw telt negen ramen aan de voorzijde, waarvan de drie linkse als erker naar voren komen. Langs het landhuis is een pad met gele ijsselsteentjes aangelegd en voor de gevel ligt een ondergrondse waterput. Behalve de woning zijn ook het koetshuis, dat aan het huis grenst, het tuinmanshuis en het park aangewezen tot monu ment. De huidige situatie van het park is grotendeels tot stand gekomen na de watersnood ramp van 1953. Toen is het op nieuw aangeplant en zijn de slingervijver en het grand-canal gerestaureerd. Het hek naast het landhuis en de natuurstenen zonnewijzersokkel in de moes tuin zijn ook aangewezen tot be schermde onderdelen. Niet al leen vanwege de ouderdom, maar ook omdat ze een kunst en cultuurhistorische waarde hebben. Het uitroepen tot monumentaal complex heeft als voordeel dat het landgoed wordt beschermd voor het publiek en het nage slacht. Daarnaast komt het in aanmerking voor een subsidie om de onderdelen te restaureren en in stand te houden. Maximaal zeventig procent van de totale kosten van de restau ratie wordt vergoed door de RD MZ. De aanwijzing tot monumen taal complex brengt ook ver plichtingen met zich mee. De gebouwen op het landgoed wor den zowel aan de binnenkant als aan de buitenkant beschermd. Daarom moet de eigenaar, als hij iets wil aanbouwen of afbre ken, overleggen met de RDMZ. De ouderdom en cultuurhistorische waarde maken buitenplaats Mon Plaisir tot een Rijksmonument. foto Pieter Honhoff door Ali Pankow ZIERIKZEE - Mensen met een eetstoornis nemen niet gemak kelijk de stap naar het hulpver leningscircuit. Die ervaring hebben initiatiefneemsters Ma rianne Ketting en Carola de Vos van de zelfhulpgroepen in Goes en Zierikzee. Ze weten dat een zelfhulpgroep daardoor juist een eerste stap kan zijn bij de aanpak van het eetprobleem. Zo'n groep biedt de mogelijk heid met lotgenoten ervaringen uit te wisselen en een stappen plan ter verbetering van de situ atie op te stellen, met als doel dat eten vooral weer leuk wordt. Ketting en De Vos deden in Goes al twee seizoenen en in Zierik zee één seizoen ervaring op met zelfhulpgroepen. Zij willen in beide plaatsen begin september nieuwe groepen opstarten. Samenwerking Dat gebeurt in samenwerking met Emergis en mede dankzij subsidie van de provincie. Ove rigens is die provinciale bijdra ge vooral bedoeld voor de orga nisatorische kant, zoals het vor men van een eigen stichting voor deze vorm van hulpverle ning. Ketting twijfelt nog of de energie niet beter in het uitvoe rend werk kan worden gesto- BURGH-HAAMSTEDE - Voor de tweede en tevens laatste keer dit seizoen kunnen belangstel lenden op zaterdag 27 juli een nachtmarkt bezoeken in Burgh- Haamstede. In de Noordstraat en op de Ring staan die avond 135 kraampjes opgesteld. Er worden onder meer Zeeuwse producten als babbelaars en bo lussen verkocht en voor de kleintjes is er een draaimolen en een springkussen. De markt is te bezoeken van zeven uur s avonds tot middernacht. REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.ni Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl ken. Volgens haar kunnen de Zeeuwse zelfhulpgroepen orga nisatorisch gezien voorlopig nog wel ressorteren onder de landelijke Stichting Anorexia en Boulimia Nervosa. Ketting erkent dat zij en De Vos zelf ooit met eetstoornissen kampten. „Als ervaringsdes kundige kun je van belang zijn binnen zo'n zelfhulpgroep. Je bent het lichtend voorbeeld dat je de eetproblemen weer onder controle kunt krijgen", aldus Ketting. Uit haar verhaal blijkt hoe ver- radelijk snel mensen in zo'n eet stoornis verstrikt kunnen ra ken. Ruim twintig jaar geleden werkte ze ergens waar vlak om de hoek een bakker was geves tigd. Dat betekende vaak 'wat lekkers' halen bij de koffie. Tot het moment dat ze vond dat er wat kilootjes af moesten. Ge woon een beetje afslanken dus, maar voor ze het wist schoot ze daar volledig in door en leed ze aan anorexia nervosa. „Dat ging bijna van de ene op de andere week. Je schiet door in je fanatisme, het hongergevoel er vaar je als een beloning. Je vindt jezelf helemaal niet te mager worden, ook als iedereen dat te gen je zegt. Je kunt de zaken niet meer zuiver beoordelen omdat je emoties ook heel anders gaan functioneren", aldus Ketting. De problemen van mensen met boulimia nervosa zijn vergelijk baar. Zij eten zich op bepaalde momenten overvol om vervol gens de hele troep weer uit te braken. Een andere stoornis wordt omschreven als binge ea ting disorder, meestal afgekort als b.e.d. In dat geval gaat het om dwangmatige 'vreetbuien' die zich minstens tweemaal per week manifesteren. Alleen de walging van zichzelf is in die ge vallen meestal de reden om uit eindelijk pas ver voorbij de grens van verzadiging te stop pen met eten. Volgens Ketting zijn er tal van oorzaken te noemen voor eetstoornissen, zoals onzeker heid en het overdreven slank- heidsideaal in de huidige maat schappij. Ze liggen altijd op het emotionele vlak. De zelfhulp groepen streven niet naar een therapeutische aanpak van die oorzaken, maar naar een con creet gerichte aanpak voor ver betering van het eetpatroon. Bij voldoende aanmeldingen gaan de zelfhulpgroepen op 10 september van start, in Goes op de dinsdagavond van 19.00 tot 21.00 uur en in Zierikzee op de dinsdagmiddag van 13.00 tot 15.00 uur. Belangstellenden kunnen zich aanmelden bij Carola de Vos: 0113-251955 of bij Marianne Ketting: 0111-481784. STREEKACTIVITEITEN HAAMSTEDE - Centrum, 10.00 uur-17.00 uur: Ringpromotiedagen; RENESSE - Achter Hervormde kerk, 10.15 uur: Start excursie naar Slot Moer- mond; SIRJANSLAND - Knotwilgendreef tus sen Sirjansland en Dreischor, 13.30 uur: Excursie Dijkwater; Cynthia, Jennifer en Alexandra (vlnr) spelen meestal liever buiten dan dat ze op de bank zitten; Dick van Zuidland speelt in het gastgezin voor tolk. foto Pieter Honhoff Tientallen kinderen uit diverse Europe se landen en windstreken van Neder land vertoeven deze weken bij gastge zinnen op Schouwen-Duiveland. Het zijn jongens en meisjes die binnen het eigen gezin ivegens geldgebrek of ande re omstandigheden niet met vakantie kunnen. Europa Kinderhulp zorgt er voor dat velen toch drie weken elders kunnen vertoeven. In een serie van drie artikelen wordt een beeld geschetst van enkele jeugdige bezoekers en hun gast gezinnen in deze regio. Deel 1: Drie Franse zusjes in Ooster land. door Andrea Bolle OOSTERLAND - Alexandra (15), Jen nifer (11) en Cynthia Poifol (8). Drie Franse zusjes uit een gehucht vijftig ki lometer boven Dijon. Vanwege de hoge werkloosheid in het bergachtige ge bied, waar him vader ook door is getrof fen, gaan ze nooit op vakantie. Dankzij Europa Kinderhulp kunnen de kinde ren even ontsnappen uit hun situatie en kennismaken met een andere taal en cultuur. Drie weken lang worden ze op gevangen door de familie Van der Bie uit Oosterland. „Ze mogen hier alles en hoeven niks. Als ze maar genieten", vindt Nellie van der Bie. De zusjes zitten naast elkaar op de bank. Er wordt een beetje zenuwachtig gegiecheld. Normaal gesproken plaatst Europa Kinderhulp één gastkind per gezin, maar de familie Van der Bie wil de er drie tegelijk. De meisjes hebben nog twee zusjes en een jonger broertje. Zusje Amélie viert nu vakantie bij een gezin in Groningen en het broertje zit thuis. Voorgaande jaren heeft zus Jessi ca ook vakantie gevierd in Oosterland, maar die is nu op zomerkamp in Frank rijk. „Als ik plaats had, zou ik ze alle maal in huis nemen, want het zijn een beetje mijn kinderen", vertelt Nellie van der Bie. Steun en toeverlaat Het lijkt een hele opgave voor de Oos- terlandse en haar autistische man. Zelf heeft ze artritis, is moeilijk ter been en onderging vorig jaar nog een operatie. Steun en toeverlaat voor het echtpaar Van de Bie is Dick van Zuidland. Hij woont al jaren bij hen in en het is fijn dat hij als Franse tolk kan optreden. Nellie en Bas van der Bie vinden hun handicap eventjes minder belangrijk dan een kind drie weken gelukkig ma ken. Acht jaar geleden zagen zij de ad vertentie waarin gastgezinnen werden gevraagd. Ze reageerden direct en kwa men succesvol door de strenge screening van Europa Kinderhulp. Hun wens drie kinderen tegelijk te ontvan gen, werd gehonoreerd. „Je doet het niet voor jezelf, maar voor kinderen die het hard nodig hebben. Kinderen die normaal niet op vakantie kunnen", zegt Nellie. Alexandra komt al voor het zevende j aar vakantie vieren in Oosterland. Jennifer kwam een paar jaar later met haar mee en Cynthia is nu voor het eerst in Nederland. „Ze kunnen hier zoveel mogelijk zichzelf zijn en hoeven niets in de huishouding te doen", zegt de gast- moeder. „Thuis moet Alexandra wel veel werken. Soms staat ze tot half twee 's nachts af te wassen." Na zeven jaar kent Alexandra Ooster land wel. Ze spreekt ook namens haar twee zusjes, die nog steeds verlegen zijn. De jongste is bij haar gastmoeder op schoot gekropen. „We hebben het hier echt naar ons zin. Het is hier mooi en rustig en de mensen zijn heel aar dig." Dan noemt ze een paar namen van kinderen met wie ze altijd buiten speelt. „Ik ken er nog wel meer hoor, maar daar weet ik de namen niet van", zegt ze. De familie Van der Bie is een paar keer in Frankrijk geweest om de thuissitua tie van de kinderen te leren kennen. De laatste keer was anderhalf jaar gele den. „Toen hebben die ouders hun bed afgestaan aan ons en sliepen zij op de grond. Ze lenen ook rustig geld om ons te eten te geven, maar we wilden niet dat ze voor ons in armoede zouden le ven. Toen zijn we naar de supermarkt gegaan en mochten ze alles wat ze wil den in het karretje gooien", zegt Nellie. Europa Kinderhulp is bedoeld voor kinderen tot zestien jaar. Voor Alexan dra is het dus de laatste keer. Volgend jaar hoopt het Oosterlandse gastgezin broertje Kevin in huis te krijgen, want na al die verhalen van zijn zussen wil hij ook wel eens een kijkje nemen in Neder land. Advertentie DEN HAAG - CDA-Kamerlid J. Schreijer-Pierik overweegt een initiatief-wetsvoorstel in te dienen om de jacht op vossen, kraaien en roeken weer ruimer open te kunnen stellen. De provincies kunnen sinds 1 april, de ingangsdatum van de nieuwe Fauna- en Florawet, onder strikte voorwaarden vrij stellingen voor de jacht op vossen, kraaien en roeken afgeven. Schreijer-Pierik heeft geprobeerd dit beleid bij het Rijk te la ten en te versoepelen, maar daar was in de oude Tweede Ka mer een meerderheid tegen. Of zij met een eigen voorstel komt, wil ze laten afhangen van de geluiden uit de provincies. En zij verwacht dat de nieuwe CD A-minister van Landbouw, Veerman, mogelijk zelf met een voorstel komt. Dat het nodig is de regels te veranderen, staat voor haar buiten kijf. „Veel mensen in het buitengebied ondervinden overlast van vossen, kraaien en roeken." RENESSE - Tijdens de weekmarkt in Renesse is gistermiddag rond twaalf uur een tas weggenomen van een 25-jarige man uit Binnenkom. De man had bij een marktkraam de tas even naast zich gezet. In de tas zat onder meer een fotocamera ter waarde van een paar honderd euro. BROUWERSHAVEN - In twee vakantiewoningen in Den Os- se bij Brouwershaven is dinsdag ingebroken. De woningen werden doorzocht en de dieven gingen er vandoor met porte monnees en een mobiele telefoon. Ook een vakantiewoning in Scharendijke kreeg ongewenst bezoek. Hier maakten de in brekers computerapparatuur ter waarde van enkele honder den euro's buit. PALINGVISSERIJ EN ZEEVISGROOTHANDEL WINKEL DAGELIJKS OPEN 09.00-18.00 u. ZATERDAG 15.00 u. Hermesweg 7, Vlissingen, tel. 0118-410323/463156 door Adri Klinkenberg DEN HAAG - Eigenaresse R. Scheffer van restaurant De Vluchthaven in Bruinisse heeft de strijd verloren tegen de los wal op korte afstand van haar bedrijf en woning. De Raad van State heeft het ho ger beroep verworpen dat Scheffer instelde tegen de bouwvergunning die de ge meente Schouwen-Duiveland zichzelf verleende via een zoge noemde anticipatieprocedure. Zo'n procedure was nodig om dat de loswal in strijd is met het geldende bestemmingsplan. De gemeente had haast met de loswal in de vluchthaven, om dat een Europese subsidie ver- ZIERIKZEE - Een aan de Sloestraat in de Zierikzeese nieuw bouwwijk Poortambacht geparkeerd staande Opel Kadett met het kenteken YH-58-KY is tussen dinsdagmiddag en woensdagavond gestolen. De auto vertegenwoordigt een waarde van enkele honderden euro's. Dinsdagavond is inge broken in een aan de Brouwersdam bij Scharendijke gepar keerd staande auto. Uit de wagen verdwenen sportartikelen, tassen en badlakens met een totale waarde van een paar hon derd euro. OUDDORP - De bemanning van het KNRM-station Ouddorp had gisteren een drukke dag. Door de harde wind kwamen er nogal wat watersporters in de problemen. Het begon gister middag rond half vier toen de kustwacht post Ouddorp de be manning van de reddingsboot De Griend oppiepte voor een zinkende zeilboot. De vier bemanningsleden waren tijdig door een passerende boot aan boord genomen. De Griend sleepte de zeilboot naar de Ossenhoek. Twee bemanningsleden van een catamaran kwamen even voorbij de Kabbelaarsbank in de problemen. Ook dit schip werd met een sleepverbinding teruggebracht. Op de Stam persplaat werden vervolgens drie surfers uit een benarde po sitie gered en naar de haven van Bommenede gebracht. Verder werd een jacht met motorpech vanaf de Veermansplaat even eens naar de haven bij Zonnemaire teruggesleept. Tenslotte kwam er nog een melding van een boot met motorstoring ter hoogte van de Kabbelaarsbank. Deze boot met vier opvaren den werd naar Scharendijke gesleept. door Ali Pankow BURGH - De bange uren in het haventje van Burghsluis, de moeizame redding van de opva renden van de Bore 6 in Wester- schouwen, het bevrijden van mensen op de daken in de onder gelopen polders van Duiveland en het opgroeien als meisje in een gezin waarvan tijdens de rampnacht twee dochtertjes en een zoontje zijn omgekomen. Deze verhalen rond de Ramp van 1953 stonden gisteravond centraal tijdens een drukbe zochte bijeenkomst in de pasto- rietuin in Burgh. De avond werd gehouden op ini tiatief van het kerkelijke sa menwerkingsverband Wind kracht 8. De tuin van hervormd predikante Myrthe Leijdens bood de perfecte ambiance voor een avond verhalen vertellen. Gespreksleider Arie Damman introduceerde de genodigden en bracht een koppeling aan tussen hun indringende verhalen. Gebroeders De gebroeders Huub en Bart Landegent waren intensief be trokken bij de redding van de opvarenden van het Engelse schip Bore 6, dat in de ram pnacht voor de kust van Wester- schouwen in de problemen kwam. Huub wist met hulp van vele an deren het schip met een uitge gooide lijn aan het strand te trekken, waarna de 23 opvaren den van boord werden gehaald. „How is my people? O, my ship, my ship", zijn de woorden van de kapitein die Huub zich altijd blijft herinneren. Zijn broer had inmiddels hulp ingeschakeld om de mensen met een vracht auto naar een nachtelijk onder komen te brengen. Marien Hart woonde zeventig jaar in Burghsluis. Hij memo reerde hoe hij die rampnacht met vrouw en kinderen vier uur lang staande op het bed en han gend aan de hanenbalken heeft overleefd. Ook vertelde hij over de verschrikkelijk aanblik van het verdronken vee dat hij de dag daarna aantrof op de boer derij waar hij werkte. Oud-mosselschipper Wim Schot imponeerde met zijn er varingen tijdens de zware toch ten met de roeiboot door de pol ders in Duiveland, waar veel mensen verkleumd en volko men ontredderd van de daken werden gehaald, terwijl voor veel anderen de hulp te laat kwam. Ella Bom-Scholten werd in 1954 geboren. Haar jeugd wordt gekenmerkt door het verdriet van haar ouders, die in de rampnacht twee dochtertjes en een zoontje verloren. „Ik ben naar alledrie vernoemd. Het is of deze kinderen altijd over mijn schouder in mijn leven meekij ken", aldus Ella. Zeeuws-Vlaanderen heeft de vorige eeuw in elk geval nog één Tweede Ka merlid geleverd, naast de gisteren in de ze krant genoemde E. Lockefeer en W. Dusarduijn. Van 1956 tot 1966 zat J. van Dongen uit Aardenburg voor de Katho lieke Volkspartij (KVP) in het parlement. (Advertentie loren dreigde te gaan. Dat vindt de Raad van State voldoende recht va ardiging Scheffer vreest geluidhinder en stofoverlast van het vrachtver keer en de overslag van zand en grind. Ook stelt zij dat nergens is omschreven wat op de loswal mag worden gelost. Er kunnen dus ook stuifgevoelige stoffen worden overgeslagen. Kom morgen, 26 juli, ook naar Katseveer om een zandkasteel te bouwen! Aanmelden om 14.00 uur bij de PZC-stand op het strand, bi) de Zandkreekdam. Zelf schep, emmer e.a. meenemen! Deelnemers krijgen een PZC-prijzenpakket.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 29