1 Geding over terras Colijnsplaat Een Grimbergen spaart de benen 9 Grote hoeveelheid zeewier verwijderd 's je elke dag op de steiger staat, toch niet stil bij energie?" Residence Te smal voetpad zou toegang tot eetgelegenheid bemoeilijken Stoppen rechtszaak zeeuwse almanak VAKANTIE-VAKANTIE V/<.'1 J BEVELANDEN/THOLEN Zaken, en elektriciteits-topman Ketting hebben duidelijk aan gegeven dat er in 1994 een af spraak is gemaakt." Advertentie Wij feliciteren onze collega's van de deze week geopende MuZEEum-brasserie De gecroonde liefde Nieuwendijk 13 in Vlissingen nieuw verschenen: Jan Kuipers Maritieme Geschiedenis van Zeeland 15,00 vanavond vanaf 17.30 uur Brasseriemenu crostini en risotto met gorgonzola (vegetarisch) of bouillabaisse en aardbeien voor 11,50 of 9,00 (vegetarisch menu) kijk ook op www.drukkeriimiddelbure.nl de DRVK KERY Winkel in Woorc Beeld &Geluid Brasserie Markt 51 Tiddelburg 8) 886886 Dat Zuid-Bevelandse gezin was maar wat trots op zijn nieuwbouiowoning, die hen weer een divisie hoger bracht in de huizenmarkt. Bijna twee jaar hadden ze erop moeten wachten, maar het residtaat mocht er best zijn. Bijna alle vrije tijd was er dan ook in geïnvesteerd en ook de financiële grenzen waren intensief verkend. De projectontwikkelaar was kennelijk eveneens in zijn nopjes, want hij verraste de familie met een aardigheidje, in de vorm van een jaarabon nement op het glossy magazi ne Residence. Het eerste nummer is inmiddels in de bus gevallen. Het tijdschrift blijkt vooral te leven van advertenties van zeer exclu sieve woningen, in de prijs klasse van pakweg een mil joen euro en ver daarboven. In het weekeinde hebben de kersverse huiseigenaren zich vergaapt aan de foto's van exorbitante villa's en weelde rige paleisjes, in de weten schap dat zij nog een jaar lang elke maand er fijntjes aan zullen worden herinnerd dat zij slechts een armzalig optrekje bewonen. Advertentie Keukenpremie voor thuisblijvers Wegens uitbreiding heeft onze eigen fabriek in Nederland extra productieruimte. Om deze capaciteit optimaal te benutten geeft Tulp tijdens de bouwvak flinke premies op alle nieuwe keukens. Hoeveel? Vraag onze adviseurs in de showroom. Tulp. De keuken van je leven Goes Nobelweg 2-26 Tel 0113-216230 Een Zeeuwse ondernemer in de Bouw Hoe interessant even stilstaan bij energie op de zaak is, laten we ondernemers in Zeeland binnenkort graag zien. Op dit moment leggen we samen met diverse brancheorganisaties de laatste hand aan een compleet energieprogramma voor ondernemers. DELTA DELTA N.V., POSTBUS 5048, 4330 KA MIDDELBURG,TEL. 0118-88 38 83, E-MAIL DELTAZAKELIJK@DELTA-ZLD.NL DELTA: Energie voor ondernemers Het terras van café Juliana in Colijnsplaat zou buurman Nelly's Fish and Chips omzet kosten, omdat de doorgang te smal is geworden. foto Willem Mieras door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE Langs de kustlijn tussen de Punt van Westerschouwen en de strandovergang Domeinen- 2 ter hoogte van de Boswach- terij is gisteren een grote hoe veelheid zeewier aangespoeld. ,,Het zijn lange, draderige slierten. Het lijkt wel een beet je op i-astahaar", luidt de om schrijving die hoofd plantsoe nendienst afdeling west S. de Feiter ervan geeft. Hij ver moedt dat de stevige wind en de flinke branding er de oor zaak van zijn dat het zeewier is losgewoeld en naar de kust van Schouwen is gespoeld. De le den van cle Strandreddings- brigade Westerschouwen klopten gisteren bij de ge meente aan met het verzoek de troep te komen opruimen. Vliegen ,Dat zijn we meteen gaan doen. Het is echt een enorme hoeveelheid en als dat op droogt, gaat het stinken en trekt het vliegen aan. Dat kun nen we zeker in de vakantiepe riode niet hebben", zegt De Feiter. De gemeente zette gistermid dag twee shovels en een tractor in om het zeewier te verwijde ren. Halverwege de middag moest het werk wegens de op komende vloed worden ge staakt. In de loop van vanoch tend wordt het restant verwij derd. Het zeewier wordt afgevoerd naar de opslag van de afdeling reiniging in Zierikzee. donderdag 25 juli 2002 door Rob Paardekam COLIJNSPLAAT - Twee onder nemers uit Colijnsplaat stonden gisteren tegenover elkaar bij de bestuursrechter in Middelburg. Eigenaar P. Stroes van Nelly's Fish and Chips aan de Voor straat wil dat zijn buurman J. Orij, eigenaar van café Juli ana, een deel van zijn terras ver wijdert. Feitelijk ging het om een zaak tussen Stroes en de gemeente Noord-Beveland, omdat die de vergunning voor het ten-as heeft verstrekt. Volgens de eigenaar van Nelly's Fish and Chips komt de verkeersveiligheid in het ge drang nu zijn buurman een ter ras heeft dat haast heel het trot toir beslaat. Maar, zo gaf hij toe, hij vreest vooral zelf schade te lijden. Stroes gaf aan dat hij zijn zaak jaren geleden heeft gekocht, toen er nog een bepaalde loop Advertentie Tijdens werkzaamheden moeten treinen via een afwijkende route of dienst regeling rijden. Als er geen treinen kunnen rijden, zet NS bussen in, Houdt u rekening met een langere reisduur. Leiden C-Alphen a/d Rijn 29 juli t/m 4 okt 4 aug t/m 22 sep Amsterdam C-Utrecht C Amsterdam C-Woerden- Rotterdam C Amsterdam C-Lelystad C 28 juli (*lnternationaal) Meer weten? - Kijk op Teletekstpagina 754. Kijkopwww.ns.nl. - Haal de folder aan een NS-loket. - Bel 0900 - 9292 0,50 p.m.). - 'Bel 0900 - 9296 0,25 p.m.). Onze medewerkers staan u graag te woord. naar zijn onderneming was. Die zou met de komst van het nieu we terras van zijn buurman zijn verdwenen. ,,Ik heb alle begrip voor het feit dat hij als onderne mer dat terras wil", stelde St roes. „Maar het gaat wel over mijn broodwinning. Het trottoir is niet goed toegankelijk meer en ik lijd daardoor omzetscha- de." De eigenaar van café Juliana veegde dat argument van tafel. „Dat omzetverlies komt niet door ons terras", stelde J. Orij. „Er is gewoon nog niet veel toe risme en bovendien werkt het weer niet mee. Ook wij draaien minder omzet." Volgens Orij is er nog genoeg ruimte over voor passanten. Te smal Daar zette rechter T. Damsteegt zijn vraagtekens bij. Hij consta teerde dat het voetpad volgens de vergunning minimaal ander halve meter breed moet zijn, wat niet het geval is. J. van de Velde van de gemeente gaf toe dat het slechts om een meter en tien centimeter gaat. „We gedo gen dat." Het voetpad ligt tus sen het café en het terras en dus zou het terras veertig centime ter verder naar de straat moeten opschuiven om het trottoir op de gewenste breedte te krijgen. Dat vindt de gemeente geen optie. Volgens Van de Velde kon de burgemeester op basis van de Algemene Plaatselijke Verorde ning (APV) niets anders dan de vergunning voor het terras ver strekken. Hij gaf toe dat het om een hoogst ongelukkige situatie gaat. Daar zou verandering in komen als de gemeente de kruising bij het café op termijn opnieuw inricht. Wanneer dat precies gaat gebeuren, is ondui delijk. Het argument van de ver minderde verkeersveiligheid gaat volgens de gemeente niet op. De politie zou een positief advies hebben verstrekt. Stroes vroeg de rechter een voorlopige voorziening te tref fen. De uitspraak volgt van daag. door Harmen van der Werf AMSTERDAM - Het stopzetten van de rechtszaak tegen de eige naar van de kerncentrale Bors- sele, EPZ, is het domste wat de rijksoverheid kan doen. Volgens milieuorganisatie Greenpeace verspeelt het Rijk daarmee zijn onderhandelingspositie in de komende discussie over de toe komst van de kerncentrale. Greenpeace-campagnemede- werker J. Thijssen gaf gisteren deze reactie op de suggestie van de nieuwe staatssecretaris voor duurzaamheid en milieu, de CDA'er Van Geel, de rechtszaak tegen EPZ te stoppen. Zoals be kend wil het kabinet-Balkenen de met EPZ een nieuwe af spraak maken over een latere sluiting van Borssele. Volgens Van Geel is het goed die onder handelingen met een schone lei te beginnen. De rechtszaak tegen EPZ gaat over de afspraak die in 1994 is gemaakt over de sluiting van de kerncentrale op 1 januari 2004. EPZ erkent die afspraak niet. Eind september velt de recht bank in Den Bosch een vonnis in deze rechtszaak, die door het tweede kabinet-Kok is aange spannen. Het kabinet-Balkenende zou er, aldus Greenpeace-medewerker Thijssen, goed aan doen die uit spraak gewoon af te wachten, ook al wil de nieuwe regering Borssele langer openhouden. „Want", verklaarde hij, „anders heeft de Nederlandse Staat straks in de besprekingen met EPZ geen enkele joker in han den. EPZ kan dan achterover leunen en van alles vragen." De EPZ-directie heeft eerder be kend gemaakt de centrale tot 2013 open te willen houden. Hoofdrolspelers Thijssen hamert zo op het af wachten van het vonnis in Den Bosch, omdat hij ervan uitgaat dat de Staat de rechtszaak wint. „De hoofdrolspelers Wijers, toen minister van Economische Advertentie foto Peter Nicolai door René Hoonhorst Een witte pinotwijn van Joseph Cat- tin als ideale compagnon om de mosselen te vergezellen? Wat een flau wekul. Een dubbele Grimbergen is een veel betere partner om de zilte smaak van de schelpdieren tot hun recht te la ten komen. Zeker een bruine van het vat, op de juiste wijze getapt. Bij De Tol in Eede weten ze volgens Ed dy Coppejans uit het Vlaamse Middel burguitstekend hoe dat moet. In het te gen de grens geplakte café-restaurant serveren ze de Grimbergen koel, met een ruime schuimkraag. De andere, Ij ook veelal Vlaamse gasten, houden het tegen het middaguur nog op aperitief - jes, wijn en simpele Maespilsen. Maar I. Eddy, zijn vrouw Monique en hun gas- Iten An Decorte, Johan en Veronique Vermeesch hebben er geen enkele moeite mee om net na de noen al enkele Grimbergens te degusteren. „Een li Grimbergen smaakt altijd goed. Wij zijn gelegenheidsdrinkers, en het eten van Zeeuwse mosselen is een prachtige gelegenheid", stelt Eddy. An voegt er, na de eerste achterover te hebben ge slagen, aan toe dat het drinken van Grimbergen nog gezonder is dan een boterham met pindakaas. „Er zitten veel pitamientjes in en mijn moeke zegt dat het goed voor me is", grapt ze. Het groepje Grimbergenliefhebbers wil niet voor drinkebroers en -zussen wor den aangezien. Ze zijn op weg voor een fikse fietstocht - een kilometertje of 25 - naar Sluis en terug. Weliswaar heb ben ze daar slechts driehonderd meter van afgelegd als ze bij De Tol aanleg gen, maar dat ligt enkel en alleen aan het lunchtijdstip. De tocht naar het enige Nederlandse belfortstadje wordt na de mosselmaaltijd voortgezet, al is het maar omdat ze het de twee zoontjes van Johan en Veronique hebben be loofd. Toltarieven Julian, de oudste van de twee, viert zijn zevende verjaardag en hem kan dus so wieso niets geweigerd worden op deze wat miezerige zomerdag. Nou ja, een Grimbergen misschien, want die vin den Julian en zijn broertje Gert-Jan nog niet zo lekker. Mocht de smaakont- wikkeling van de broers tot wasdom zijn gekomen, dan moeten ze toch weer eens terug naar Eede. De aanbeveling 'Hier drinkt men de echte Grimbergen' hangt niet voor niets al vijftien jaar in de gelagkamer. Alleen het plakkaat met het 'Tarief van tolheffing op dezen weg' hangt er nog langer. Dat het om een Koninklijk Besluit 'van den eersten juni 1860' gaat, blijkt uit de taxi even en de voei"tuigen waarvoor tol geheven wordt. Zo kost elk los paard of muilezel de ei genaar bij het passeren van de gi-ens een stuiver. Een 'nmderbeest' of ezel doet andei'halve cent en voor een kalf, schaap of varken moet een cent accijns worden betaald. Voor elke bok, geit of hond, gespannen voor een rij- of voer tuig met twee wielen, betaalt de bege leider anderhalve cent. Heeft het kar retje vier wielen, dan geldt het dubbele tarief. Cafe De Tol, residentie houdend op Tol 1, wil nog wel weten waar haar naam vandaan komt. Tolgeld wordt aan de grens al lang niet meer geheven. Herman Tessely uit Hansbeke heeft er al ruim dertig kilometer op zijn koers- fiets opzitten als hij De Tol binnen stapt. De alternatieve terugweg naar zijn woonplaats zal zo'n 35 kilometer bedragen, schat hij. Maar dat weer houdt hem er niet van rap een Grimber gen te bestellen. „Het bier is niet zo zwaar, hé? Zeker niet van het vat. En twee is mijn limiet. Daar heb ik nor maal geen last van. Behalve als de tem- pei-atuur tot boven de dertig graden stijgt. Dan houdt ik het bij frisdrank." Met zulk weer als vandaag kan hij er dan wel eens een keer drie vatten, stelt Walter Tilleman uit Middelburg en biedt Heiman er tegelijk één aan. Tille man vindt het abdijbier zelf te zwaar, maar zijn maat Mare Versieck slaat er net een achterover. „Ik drink ook graag een ander biertje, maar zo'n Grimber gen van de tap is niet te versmaden." André Bonheui'e uit Brugge is ook een echte Grimbex-genliefhebber. Maar hij laat de tapjes van De Tol aan zich vooi'- bijgaan en giet een flesje in het kar-ak- teristieke glas. Want uit de tap stroomt alleen de dubbele Grimbei'gen en bruin Eddy Coppejans en An Decorte gaan zodadelijk een flink stuk fietsen. Maar éérst een Grimbergen. Een vol terras. Een doorrookt café. Een eetzaal waar bestekgetinkel en tafelconversatie de muziek overstemmen. Allemaal mensen, allemaal verhalen. Deze week volgen we, in een aantal Zeeuwse etablissementen, HET GLAS. Van de bar naar een klant, terug naar de bar en weer naar een andere klant. Enzovoorts. Om verhalen te horen. bier is aan André niet besteed. Voor Bonheure moet gerstenat goudgeel zijn. Dus heeft hij nu een blonde laten aanrukken. „Een blonde is niet zo zwaar en het is nog vroeg in de middag. Wat later op de dag smaakt een tripel me ook uitstekend." Trimmers Alle Grimbergendrinkers zijn Vlamin gen deze middag. Niet zo gek, want Ne derlanders hebben zich voor vier uur 's middags nauwelijks laten zien. „Die zie je ook niet vaak vroeg aan het bier. Maar ook Nedeiianders weten weg met Grimbergen. Kom in de vooravond maar eens terug, dan zitten er altijd veel tevreden trimmers achter een glas", betoogt serveerster Lutgart. Herman Tessely hoort een medestand- ster en ziet zijn kans schoon. „Zie je wel. Ook Nederlandse trimmers en toerrijders durven er wel één of twee weg te klokken zonder dat ze bang zijn dat het in hun benen slaat." En hoewel Lutgart net schooxwoetend heeft be kend zelf nooit een Grimbergen ('of welk ander bier dan ook') te drinken, bevestigt ze Hermans gelijk: „Grim bergen is een beetje zoet. Er zit veel sui ker in. Goed voor de verbranding."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 23