Kabinet herziet wachtgeld Zonnig geprijsd Geen condoom om Lange Jan EU eist hormoontest varkens defr Licht herstel Claus I Dat Wordt eer lange zomer Militairen uit Kaboel weggestuurd Snel vertrekkende bewindslieden krijgen mogelijk minder geld Straf kasteeldief mm rfw Michaels mooiste Hongerend Afrika weigert voedsel Opvang voor brandweerlieden Boer als minister valt goed Telefonica stopt met umts in Duitsland Israëlische clubs naar Cyprus voor Europese bekerwedstrijden Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- WÊÊÊÊÊfJÊÊÊË Bewolkte dag Overwegend bewolkt en af en toe regen. Matige, aan zee vrij krachtige westenwind bij maximaal 19 graden. Profiteer zo lang het kan van extra hoge kortingen tijdens de ZonnesteekwekerV bij Primafoon. Tot en met 4 augustus geldt: hoe hoger de temperatuur, hoe hoger de korting. 245e jaargang no. 174 donderdag 25 juli 2002 los nummer 1,00 BOTTERDAM - Twee Neder landse militairen van de lucht mobiele brigade in de Afghaan se hoofdstad Kaboel zijn per direct naar huis gestuurd omdat ze materieel van Duitse colle ga's hebben beklad. Zij zouden afgelopen zaterdag nacht hakenkruizen hebben aangebracht op enkele voertui nen. De Koninklijke Mare chaussee en de landmacht heb ben een onderzoek ingesteld naar het incident. De marechaussee, die ook met een afvaardiging in Kaboel is gevestigd, ontving zondag een klacht van de Duitse mili tairen over de bekladding. „Wij hebben de zaak daar onder zocht en bij twee verdachten verklaringen afgenomen", zegt de woordvoerster van de mare chaussee. Het Nederlandse duo maak te deel uit van de 226 Neder landse militairen die gesta tioneerd zijn in Afghanistan. Deze Nederlandse eenheid be hoort tot de International Secu rity Assistance Force (ISAF), die uit meer dan vijfduizend mi litairen uit negentien landen be staat. De militairen zijn niet gearres teerd. „Dat kan pas wanneer hen iets ten laste wordt gelegd. Ook over de straf is nog niets be kend", aldus de woordvoerster van Defensie. „Ontslag is een mogelijke consequentie, maar dat is een zaak van het Open baar Ministerie," zegt majoor R.Weemering in Kaboel. Deoverige 224 Nederlandse mi litairen vertrekken dit weekein de vanuit Kaboel, om na drie maanden terug te keren in Ne derland. van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het kabinet gaat kijken of de wacht geldregeling voor oud-be windslieden moet worden aangepast. Dit zei minis ter Remkes van Binnen landse Zaken gisteren na afloop van de vergadering van de ministerraad. Aanleiding is de ophef die is ontstaan over het feit dat de maandag afgetreden staats secretaris Philomena Bijlhout recht heeft op twee jaar wacht geld. Dit komt neer op 80 procent van haar salaris in het eerste jaar en 70 procent in het tweede. Bijlhout is maar een paar uur in functie ge weest. Remkes zei te begrijpen dat dit burgers lastig is uit te leggen. „Maar ik kan niets anders doen dan de bestaande regels uitvoe ren." Wel vindt hij het reden ge noeg om nog eens goed naar de regels te kijken, zodat dit in toe komstige gevallen niet meer MONTBRISON - De leider van een dievenbende die tal van Franse kastelen heeft leegge roofd, een 50-jarige Nederland se antiekhandelaar, is gisteren veroordeeld tot een gevangenis straf van veertien jaar. De Fran se rechter achtte bewezen dat de man tussen 1998 en 2000 op dracht heeft gegeven tot bijna 600 inbraken. AP van onze redactie binnenland DEN HAAG - De gezondheids toestand van prins Claus is ver geleken met dinsdag iets verbe terd. De behandelende artsen in het Academisch Medisch Cen trum in Amsterdam zijn niet on tevreden. Er is sprake van een licht herstel, zo meldde de Rijksvoorlichtingsdienst gis teravond. De prins-gemaal blijft overi gens op de afdeling intensieve zorg. waar hij sinds dinsdag middag dag en nacht wordt bewaakt. Ook gisteren was de 75-jarige Claus bij kennis, en hoefde hij niet te worden be ademd. Familieleden Familie- en gezinsleden togen gisteren weer naar het Amster damse ziekenhuis, waar de prins sinds zondag verblijft. Koningin Beatrix arriveerde Advertentie CORDOBA® 100 Gebruiksvriendelijk en voordelig DECT toestel Geheugen voor 10 nummers Stand-by tijd 60 uur. gesprektijd 360 minuten Geschikt voor NummerWeergave Voorzien van gesprekstijdindicatie en uit te breiden tot maximaal 5 handsets Hoe h pger de temperatuur, hoe hoger de kortingl Primafoon' opent je wereld mogelijk is. Eerder pleitte de SP al voor een aanpassing van de wet, zodat een minister of staatssecretaris die binnen drie maanden aftreedt net als Ka- of Bijlhout van haar recht op merleden maar een half jaar wachtgeld gebruik maakt. Eer wachtgeld krijgt. der zei ze dit wel te overwegen, Overigens is het nog onduidelij k omdat ze een gezin te onderhou- 's ochtends als eerste bij het uni versiteitsziekenhuis; zij bleef het grootste deel van de dag en avond bij haar man. Later in de ochtend voegde prins Friso zich enkele uren bij haar. In de mid dag verbleven prins Constantijn en zijn echtgenote prinses Lau ren tien bij het bed van Claus. Zij hadden hun pasgeboren doch tertje Eloïse, het eerste klein kind van de patiënt, meegeno men. Enkele uren later kwamen Willem-Alexander en Maxima, in de avond gevolgd door op nieuw prins Friso en zijn tante en oom prinses Margriet en Pie- ter van Vollenhoven. Premier Balkenende staat voortdurend in contact met de koningin over de gezond heidstoestand van prins Claus. Tijdens een al geplande mi nisterraad heeft Balkenende zijn collega's op de hoogte gesteld van de toestand van Claus. GPD pagina 3: Oranjes bescheiden Michael Boogerd geniet intens van zijn overwinning in de zeventiende etappe van de Tour de France, het mooiste moment uit zijn loopbaan. foto Jasper Juirien/ANP van onze sportredactie LA PLAGNE - In grootse stijl heeft Michael Boogerd gisteren de zestiende etappe van de Ronde van Frankrijk gewonnen. In de rit over drie Alpenreuzen was de Nederlander uit de Raboploeg alle concurrenten de baas. Boogerd reed bijna de hele etappe op kop. Hij kwam na een zeer lange solo aan in La Plagne. Boogerd was de hele dag in de zware Alpenrit vooraan te vinden. Na de start in Deux Alpes zat hij op de Galibier in het groepje dat op een tiental seconden van de Colombiaan Santiago Botero de top passeerde. In de afdaling kwa men twee vluchtgroepjes bijeen. Op de tweede klim, de Madeleine, ging Boogerd op avontuur. De rest van het peloton zag hem pas terug aan het einde van de rit in La Plagne. In de slotfase werd het nog spannend. De Spanjaard Carlos Sastre en klassementsleider Lance Armstrong leken het gat nog te dichten. Armstrong ach terhaalde Sastre nog wel, maar Boogerd bleef buiten bereik. „Ik kan het zelf niet geloven. Dacht dat ik het niet ging redden. Dit was altijd mijn droom: een keer zoiets moois winnen. Ik heb niet veel gewonnen in mijn leven, maar als ik win zijn het meestal wel mooie zeges. Dit was de eerste en de laatste keer", zei de Hagenaar over zijn lange solo. Boogerd klom in het klassement naar de twaalfde plaats. De solo van Boogerd deed denken aan de etap pezege van Geit-Jan Theunisse in 1989, die eveneens na een lange solo de rit van Briangon naar l'Alpe d'Huez, over 169 kilometer, won. Voor Boogerd was het zijn tweede ritzege in de geschiedenis van de Tour. Eerder won de Hage naar de rit naar Aix-les-Bains in 1996. De overwinning betekende ook de 150e Neder landse etappezege in de Tourgeschiedenis. Boogerd bezorgde de Rabobank het tweede dagsucces in de 89e editie van de ronde. Eerder won Karsten Kroon een rit. ANP den heeft. Twintig jaar geleden werd de wachtgeldregeling ook al eens onder de loep genomen. Toen was de aanleiding het af treden van de toenmalige staatssecretaris Schwietert (Defensie), twee dagen na zijn benoeming. De regeling werd toen niet aangepast. Het kabinet-Balkenende wil ook de wet op de Inlichtingen en Veiligheidsdiensten aanpassen om het onderzoek naar kandi daat-bewindslieden te verbete ren. Dit naar aanleiding van de kritiek op het antecendenten- onderzoek naar Bijlhout. Niet de ATVD, opvolger van de BVD, maar journalisten kwa men erachter dat Bijlhout ook nog na de Decembermoorden in Suriname lid was van de Volk smilitie van Bouterse. Zelf be weerde ze voor de moorden de militie reeds te hebben verlaten. Onderzoek Volgens Remkes strekken de be voegdheden van de ATVD zich niet zover uit dat er ook uitge breid onderzoek mogelijk is naar het verleden van kandi daat-bewindslieden. Alleen een antecedentenonderzoek in de dossiers van de veiligheids dienst is nu wettelijk mogelijk. Het kabinet wil de wet nu aan passen. Remkes verwerpt in een verkla ring het idee dat de AIVD zijn werk niet goed zou hebben ge daan. Ook de suggestie dat de inlichtingendienst bewust zou hebben gemanipuleerd, noemt hij 'volstrekt onjuist'. Koningin Beatrix heeft Philomena Bijl hout officieel eervol ontslag verleend. GPD/ANP 1. Boogerd 5.48.29 2. Sastre 1.25 3. Amstrong z.t. 76. Engels (foto) 26.32 ALG. KLASSEMENT 1. Amstrong 68.43.22 2. Beloki 5.06 3. Rumsas 7.24 12. Boogerd 17.32 zie pagina 17 en 18 Meer over de TOUR op de PZC-site: www.pzc.nl Zimbabwe en Mozambi que, belangrijke door voerhavens voor voedsel hulp aan zuidelijk Afrika, weigeren genetisch gema nipuleerd graan en maïs. In Zimbabwe en Malawi dreigt voor mil joenen mensen de hongerdood. De brandweer van het stadsgewest Vlissingen-Middelburg laat binnenkort twaalf mensen opleiden tot bedrijf sop van gers. Zij zullen zich bezighouden met collega's die tijdens het werk traumatische ervaringen hebben opgedaan. De nieuwe minister van Landbouw, Cees Veerman, is eige naar van een akkerbouwbedrijf in de Hoeksche Waard. Bo vendien kent hij de groente- en fruitteelt van zeer nabij. Dat schept vertrouwen, maar ook verwachtingen bij Pe ter de Koeijer, voorzitter van de Zeeuwse tak van de Zuidelijke Land- en Tuinbouw Organisatie. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; radio en televisie: 7; zeeland: 9,11,13 en 15; sport: 16,17 en 18; economie: 19 en 21. MADRID - Het Spaanse te- lecomconcern Telefonica stopt in Duitsland met zijn ac tiviteiten op het gebied van umts. De groep 3G, waar concern deel van uitmaakt, zal het werk aan een netwerk dat mobiel inter netten mogelijk maakt, stop pen. Telefonica meldde verder dat het door afschrijvingen op umts-vergunningen op een miljarden verlies is uitgeko men. Het concern, onder meer eigenaar van televisiproduc- tiebedrijf Endemol, leed een nettoverlies van 5,57 miljard euro .ANP NYON - Drie Israëlische voet balclubs gaan voorlopig hun thuiswedstrijden voor de Euro pese bekertoernooien op Cyprus spelen. Dit gebeurt uit veilig heidsoverwegingen. De drie clubs zijn Maccabi Hai fa (kwalificatie Champions League), Maccabi Tel Aviv en Hapoel Tel Aviv (kwalificatie Uefacup). Israël wordt dit jaar geteisterd door zelfmoordaanslagen. De Europese voetbalunie Uefa, waarvan Israël lid is, heeft goedkeuring voor de 'ver huising' verleend. SID door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De Lange Jan in Middelburg mag niet worden gebruikt als reclamezuil voor een condoomfabrikant. De ge meente heeft het verzoek om de toren in te pakken in een reus achtig condoom afgewezen. Voor een groot aantal mensen zou de aanblik 'te confronte rend' zijn. De Duitse fabrikant Condomi heeft alle Nederlandse provin ciehoofdsteden en Amsterdam verzocht de bekendste torens in die steden te mogen voorzien van een reuzencondoom. Mid delburg voelt daar niets voor en ook de gemeentebesturen in Maastricht, Utrecht en Arnhem hebben al aangegeven niet mee te willen doen. De actie is vol gens de fabrikant bedoeld om veilig vrijen te stimuleren, maar het bedrijf geeft ook toe dat het graag de Nederlandse markt wil veroveren. Die wordt nu gedo mineerd door Durex. „De gemeente stemt wel in met de ruimere aandacht voor veilig vrijen", zegt ambtenaar P. Maas. „Maar we denken dat dit te confronterend is, uitgere kend op een kerktoren. De Lan ge Jan is toch in velerlei opzich ten de trots van Middelburg." Behalve ethische bezwaren staan ook praktische problemen het plan in de weg. De toren is een monument. Bij het inpak ken zou De Lange Jan bescha digd kunnen raken. Verder dient de toren als toeristische attractie. Als hij ingepakt is, verliest het uitkijkpunt haar aantrekkingskracht. Boven dien komt het verzoek van een commercieel bedrijf. „Als een organisatie als het Aids-fonds het zou vragen, was het mis schien nog iets anders geweest", zegt Maas. (Advertentie) door Mare Peeperkorn BRUSSEL - De Europese Unie eist dat alle varkens die met het groeihormoon MPA besmet brijvoer hebben gekregen, wor den getest. Het gaat om zeker tachtigduizend dieren in Ne derland. Weigert de varkens houder de dure tests dan moet hij zijn dieren vernietigen. Van daag buigt de nieuwe minister van Landbouw Veerman zich over de kwestie. De uitspraak van deEU-experts voor voedselveiligheid is een te genvaller voor Nederland. Den Haag had gehoopt steekproefs gewijs te kunnen testen en bij een negatief resultaat (geen MPA) alle dieren vervolgens voor de slacht of export vrij te geven. De lidstaten eisten giste ren echter striktere garanties om te voorkomen dat besmet vlees in de winkelschappen be landt. Het MPA-hormoon mag niet in etenswaren voorkomen, maar schaadt verder de gezond heid niet. Ruim vijftig varkenshouders hebben de met MPA verontrei nigde glucosestroop verwerkt in zogeheten 'nat voer' (brijvoer). Omdat het om hoge concentra ties MPA ging, werden al deze bedrijven afgelopen weken al stilgelegd. Bij proefslachtingen is tot nog toe op 26 bedrijven daadwerkelijk het hormoon in het varkensvlees aangetroffen. Dat aantal kan nog oplopen, stellen Haagse ambtenaren. Voorzorg De EU eist dat op de 'positief' bevonden varkenshouderijen uit voorzorg alle dieren worden getest. Zo niet, dan moeten de dieren vernietigd worden. De 26 betrokken bedrijven herbergen volgens Haagse schattingen zo'n tachtigduizend varkens. Per dier kost een test circa twee honderd euro, ongeveer net zo veel als een varken. Onduidelijk is wat minister Veerman en de varkenssector zullen besluiten. Het ruimen en vernietigen van dieren riep in het verleden (varkenspest, mond- en klauwzeer) veel ver zet op. In totaal telt Nederland veer tienduizend varkenshouderij en. De meeste gebruiken droog voer. Ook daarin is MPA aange troffen, maar in veel lagere con centraties. Voor deze bedrijven geldt dat alle dieren verhandeld en ge slacht mogen worden als zij ten minste zeven dagen 'schoon' (MPA-vrij) voer hebben gekre gen. GPD naam.noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters: m/v 6 weken voor 15,- rt nf. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcodestaand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) telefoon:O noteert u mij voor een abonnement. De eerste e-mail' twee we'<en ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik Voor automatische incasso stem ik toe in betalen: afschrijving van mijn (post)bankrekening- c per maand met nummer: j j j i j j j automatische incasso 19,25). handtekening: per kwartaal met automatische incasso 52,-) P2C bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege- fef f"6* vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. automaUsche mcasso 198,-). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice 8 "7Ï32Ï4"ÖÖÖÖÖ2" ^XvSSSS, di wo da vr za (postzegel niet nodig) lp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1