Meer pensioenfondsen in gevaar Vlicomp maakt kassa tot spil bedrijf 19 Twee directeuren voor één salaris u Topbanken verdienden aan fraude Enron Starbucks bouwt aan koffieketen Hypotheekgarantie Twintig procent zit onder limiet van toezichthouder het bedrijf van onze redactie economie APELDOORN - Tweehonderd van de duizend pensioenfond sen in Nederland bevinden zich door het slechte beursklimaat in de gevarenzone. Ze hebben een dekkingsgraad tussen de 110 en 100 procent, maakte hun toe zichthouder, de Pensioen- en Verzekeringskamer (PVK), gis teren bekend. Eind vorig jaar zaten 120 pensioenfondsen on der de PVK-limiet van 110 pro cent. De dalende aandelenkoersen slaan een gat in de beleggingen van de pensioenfondsen. De fondsen hebben een groot deel van het vermogen in aandelen belegd omdat zij daar op de lan ge termijn het beste rendement van verwachten. Nu dalen de koersen echter zo hard dat de verhouding tussen de verplich tingen en het vermogen, de dek kingsgraad, te klein wordt. De toezichthouder wil dat pen sioenfondsen dagelijks kunnen aantonen of zij in staat zijn aan hun verplichtingen te voldoen. „Het zou normaal moeten zijn dat wij als toezichthouder op dagbasis weten wat de dek kingsgraad is van een fonds", stelt voorzitter D. Witte veen in een interview met het Finan- cieele Dagblad. De fondsen zouden in het ver volg volgens Witteveen kwar taalcijfers moeten publiceren, zoclat toezichthouder en pu bliek beter op de hoogte blijven van de (beleggings)prestaties en de actuele dekkingsgraad. Nu publiceren pensioenfondsen al leen jaarcijfers, waardoor de PVK slechts met grote vertra ging kan reageren als er iets mis is. Strikter De PVK hanteert een dekkings graad van minimaal 110 pro cent. De definitie van de dek kingsgraad moet volgens de PVK ook scherper. Volgens cle toezichthouder gebruiken de fondsen geen eenduidig begrip, waardoor de marges en beleids vrijheid van de fondsen soms onvoldoende duidelijk zijn. Vanwege de dalende tendens op de beurs heeft de PVK driehon derd pensioenfondsen aange spoord vóór 1 november een adequaat bedrijfsplan in te le veren. Sinds anderhalf jaar is dat plan wettelijk vereist, maar de bedoelde groep (eenderde van het totaal) heeft daar nog niet aan voldaan. In een be drijfsplan moeten de fondsen onder meer laten zien welke noodscenario's klaarliggen als de beurskoersen lange tijd da len. Witteveen noemt de huidige middelen om toezicht te houden achterhaald en 'van voor de Tweede Wereldoorlog'. Maar hij onderstreept ook dat er geen re den is voor paniek: „Nederland heeft nog altijd een van de aller beste pensioensystemen ter we reld. Het domste wat we nu zou den kunnen doen, is in paniek de pensioenfondsen dwingen om aandelen te gaan verkopen." Voorzitter D. Terpstra van de vakcentrale CNV is nijdig over de mededeling van de pensioen kamer. „Buitengewoon onge lukkig. Hierdoor ontstaat een volledig onnodige schrikreac tie. Er is volstrekt geen reden voor paniek", vindt Terpstra. De vakbond zit in het bestuur van tientallen fondsen. Terpstra benadrukt dat alle pensioen fondsen meer dan 100 procent aan hun verplichtingen kunnen voldoen. ANP/GPD WASHINGTON - De Ameri kaanse banken Citigroup en J.P. Morgan Chase Co., verdien den ruim 200 miljoen dollar aan transacties die schulden van Enron moesten verdoezelen. Dat meldde The Wall Street Journal gisteren. Bij een door het Congres gehou den hoorzitting kwamen dins dag onderzoekers al met voor de banken belastend materiaal. De documenten suggereren dat me dewerkers van Citigroup en J.P. Morgan Chase (de grootste ban ken in de VS) wisten van Enrons doel om met pseudo-handel zijn failliet te maskeren. Ze zouden andere energieconcerns hebben geholpen om soortgelijke trucs toe te passen. Het gaat om het afsluiten van leningen op basis van te verwachten inkomsten. Maar van de omzetstijging was alleen in de boeken sprake. De banken stelden dinsdag dat de transacties legitiem zijn. Volgens rechtsdeskuncligen is het niet uit te sluiten dat de ban ken strafrechterlijk of anders zins kunnen worden aangepakt. Het Congres onderzoekt mo menteel de ondergang van En ron. Leden van het Congres zijn het eens geworden over een nieuwe wetgeving voor het toezicht op het bedrijfsleven. Michael Ox- ley, voorzitter van de financiële commissie van het Huis, maakte dit gisteren bekend. Er komt in ieder geval meer toe zicht en verder kunnen be stuursvoorzitters die zich aan fraude schuldig maken, rekenen op zwaardere straffen. Later de ze week stemt het Congres over de wet. ANP door Sylvia Marmelstein UTRECHT - Veel bedrijven en overheidsinstellingen kampen met onvervulbare vacatures op managementniveau. Het gaat om banen die geknipt zouden zijn voor hoogopgeleide vrou wen die nu niet of onder hun ni veau werken. Deze vrouwen solliciteren even wel niet op de topfuncties om dat ze wegens zorgtaken niet fulltime aan de slag willen. Om ze toch te porren voor de topfuncties stappen steeds meer bedrijven en overheidsin stellingen over op duobanen: twee werknemers delen één top- baan. „Het fenomeen twee namen op één visitekaartje neemt onmis kenbaar toe", zegt Luise Jeu- nink. Ze werkt (in jawel, een duobaan) voor het bureau Pro- jactive in Utrecht dat sinds drie jaar bedrijven aan duo's helpt. Ze schat dat het bedrijfsleven nu enkele tientallen topduo's heeft. „Door er twee mensen op te zetten die elkaar na 2,5 tot drie dagen aflossen, maken we van twee parttimers één echte fulltimer. Heel veel mensen die parttime willen werken, hebben alles in huis om carrière te ma ken en dus hogere functies te be kleden. Bedrijven zijn daaren tegen nog terughoudend. „Ze zijn vaak bang dat een duo te veel rompslomp met zich mee brengt." Motivatie Jeunink vindt die angst onte recht. „Werknemers die aan een duobaan beginnen, blijken zo ontzettend gemotiveerd dat het bijna altijd goed gaat. Boven dien onderzoekt Proj active van tevoren nauwkeurig of de werk nemers wel bij elkaar passen. „We hebben een test ontwikkeld waaruit blijkt of het duo- een grote kans van slagen heeft." Men moet namelijk perfect op elkaar zijn ingespeeld. Want na de overdracht halverwege de week, moet de ander aan de slag. „Klanten die de ene helft van het duo heeft gesproken, moe ten door de andere helft verder worden geholpen. Als ik 's maandags een besluit heb ge nomen, kan mijn partner dat niet terugdraaien. „Ook al had ze het anders gedaan, ze moet mijn beslissing respecteren. An ders weten collega's en klanten niet waar ze aan toe zijn." Het aantal bedrijven en over heidsinstellingen dat duobanen crëert neemt snel toe. ABN Am- ro en ING experimenteren er mee. Unilever heeft een aantal topduo's rondlopen en hotelres taurant Ibis in Tilburg heeft een duodirectie. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten over weegt duobanen te creëren om het tekort aan raadsleden op te lossen. Redmiddel De duobanen worden ook als redmiddel gezien om een einde te maken aan het tekort aan di recteuren in het basisonderwijs. Het ministerie van Onderwijs is enkele maanden geleden samen met de organisatie Duojob een project begonnen, om directie functies in te vullen door twee personen. „Het loopt als een trein", zegt Peter Rooze, directeur van Duo job. Hoewel het project net is begonnen zijn al zes duo's sa mengesteld om basisscholen te leiden. In Maarssen is al een duo aan de slag. Aan het eind van dit jaar moeten 150 duodirecteuren aan het werk zijn. Rooze merkt wel dat veel onderwijsinstellin gen een afwachtende houding aannemen. Hij verwacht echter niet dat dat een rem zet op de groei van het aantal duobanen. Een duodirecteur heeft daar naast veel voordelen, vindt Rooze. „Als twee mensen één baan bemannen, kunnen ze de taken zo verdelen dat ze allebei de dingen doen waar ze goed in zijn." Jeunink ziet ook voordelen voor werkgevers. „Als één werkne mer ziek is, komt het werk nooit helemaal stil te liggen. En om dat een duo niet meer kost dan één fulltime werknemer krijgt de baas twee stel hersens voor de prijs van één." GPD donderdag 25 juli 2002 AMSTERDAM - Het Amerikaanse bedrijf briek gebouwd in de Amsterdamse Afrika- Starbucks wil voet aan de grond krijgen in haven. Voorst wil het concern in het hele Nederland. Daartoe wordt een koffiefa- land veertig koffiehuizen openen, waar de eigen soorten worden geschonken. In okto ber moet de fabriek klaar zijn. foto: Evert Elzinga/GPD door Frans Bothof door Brenda van Dam DEN HAAG - Een groeiend aantal huizenbezitters heeft problemen met het aflossen van de hypotheek. Dat con stateert de Stichting Waar borgfonds Eigen Woning, uitvoerder van de Nationale Hypotheek Garantie (NHG). De stijgende werkloosheid leidt tot plotselinge terugval in inkomen - onder meer als gevolg van een niet in alle ge vallen voorziene beëindiging van een tijdelijk arbeidscon tract. Een andere boosdoener hangt samen met huwelijkse twisten, resulterend in een vaak ook financieel pijnlijke echtscheiding. Toch zijn er mogelijkheden om de risico's te beperken, zo onderstx-eept directeur K. Schiffer van het Waarborg- fonds Eigen Woning. Wie leent met NHG is er van vex*- zekerd dat de totale hypo theekschuld wordt afgelost, ook als gedwongen verkoop van de woning onontkoom baar is en - nog erger - de op- bx-engst van die woning te klein is om de schuld geheel af te lossen. In het laatste ge val betaalt het Waarborg fonds de x-estschuld. De voor malige huiseigenaar heeft dan nog wel een schuld bij het Waarbox-gfonds, maar die wordt in de praktijk vaak kwijtgescholden. Wie voor de NHG in aanmerking wil komen, mag geen hypotheek afsluiten boven de 200 dui zend euro. Schiffer verwacht dat er dit jaar circa duizend huishoudens die een hypo theek met NHG afsloten, in de problemen komen. Dat is bijna een vex'dubbeling ten opzichte van 2001, ook al be treft het slechts een kwai*t procent van het totaal. Schif fer: „Maar er is wel sprake van een trend die we goed in de gaten moeten houden." Een bank die leent met NHG moet het Waarbox-gfonds in lichten zodx-a een cliënt vier maanden achtexioopt met betalen. Het fonds stuux-t de betx-effende huiseigenaar een brief met suggesties om uit de problemen te raken. Zo is het mogelijk contact op te nemen met een gemeentelijke kre dietbank, of om de werkge ver te verzoeken het betref fende deel van het inkomen rechtstreeks door te sluizen naar de hypotheekbank. Is ex- drie maanden later niets ver anderd, dan wordt het beta lingsprobleem aangemerkt als structureel en is gedwon gen verkoop van de woning doorgaans de enige uitweg. NHG betekent ook dat er slechts wordt geleend als wordt voldaan aan de inko mensnormen van het Natio naal Instituut voor Budget voorlichting (Nibud).- Vol gens die noi-men dient er na afdracht van de woonlasten voldoende geld over te blij ven. Schiffer zou de limiet van de NHG graag ophogen tot 300.000 euro, maar zover is het nog niet. De potentiële huizenkoper die een hypo theek nodig heeft boven de 200.000 euro, heeft nu dus niets aan de NHG. Toch kan hij zijn voox-deel doen door de normen van dit instrument tot de zijne te maken. Dat kan met inschakeling van een bemiddelaar die vol doet aan de criteria van de Stichting Keux-mex-k Hypo theek Bemiddeling. Daarbij zijn x-uim vijfhonderd kanto ren aangesloten die het keur- mei-k dragen en aan kwali teitseisen voldoen. Een daar van is het werken met de ver lengde NHG-tabel. „Wij hebben de noi-men van de NHG uitgebreid voor ho gere inkomens en hogere hy potheken", vex-telt G. de Gier van de Stichting Keurmerk Hypotheek Bemiddeling. „Het kan best zijn dat een hy potheekbank het verant woord vindt een lening af te sluiten die niet binnen de normen valt, maar dat moet dan wel expliciet aan de klant verteld worden." GPD Maximale financieringslast hypotheken met nhg (2002) Toetsings inkomen 15.0Ö0 euro 20.000 euro 25.000 euro 30.000 euro 35.000 euro 40.000 eui-o 43.000 euro maximale hypotheek 61.000 euro 85.000 euro 106.000 euro 129.000 euro 156.000 euro 182.000 eux-o 200.000 euro Meer informatie, via inter net: www.nhg.nl en www. skhb.nl Vragen of reacties? Stuur een e-mail naar de auteur brendavandam@planet.nl Directeur J. Mol (rechts) test of handheld computers probleemloos samenwerken met Vlicomps kasasoftware. foto Lex de Meester. ondernemers eisen, hoe meer de systemen kunnen, constateert Mol. „Een goed voorbeeld is een be drijf dat kamp eer artikelen en caravans verkoopt. Er zijn men sen die kopen een koelbox, reke nen die af en stappen de winkel uit. Dat is eenvoudig optellen en registreren. Maar sommige klanten willen gelijk een af spraak maken om de caravan langs te brengen voor een on derhoudsbeurt. Het is handig als die met hetzelfde kassasys teem kan worden gemaakt, zon der dat de caissièx-e tal van pro gramma's moet openen." De gegevens in de kassa zijn waardevol. „De ondernemer kan bijvoorbeeld opvragen wel ke producten het meest worden verkocht en op welke momen ten. Hij kan zien wat de marge op producten is, zodat die slecht vei'kopende producten uit het assortiment kan halen." Ook bespaart de moderne kassa veel tijd. „Door ruimere open stellingstijden, ook op zondag, en een schaarste aan personeel, willen ondernemers zoveel mo gelijk wex-k automatiseren", zegt Mol. „Bij een kassa moet de wachttijd koxt zijn. Door het systeem eenvoudig te maken en verder te automatiseren - denk aan barcodelezers - is de ver- Naam: Vlicomp Plaats: Vlissingen Opgericht: 1992 Aantal medewerkers: 3 Omzet: 450.000 euro werkingstij d verkoxt. Bij een pretpark als Waterland Neeltje Jans bijvoorbeeld van dertig naar zeven seconden." Een ander voox-beeld is de be diening in de horeca en in res taurants. „Obers werken met draagbare touchscreen's die be stellingen draadloos aan de kas sa doorgeven. Dat scheelt heen en weer lopen naar de kassa, waardoor bedienden meer klan ten in kortere tijd kunnen hel pen." Overigens zijn de speciaal daar voor gemaakte apparaten nogal duur. Daarom schakelen bedrij- ven steeds vaker over naar de veel goedkopere elekti-onische agenda's. Mol: „Denk aan de HP Jornada en de Compaq IPaq. PDA's (Personal Digital Agent) die net als de kassasystemen werken met Windows en draad loos kunnen communicex-en. De software doet de rest." Het handmatig bijhouden van de voorx-aad kost ux-en tijd. Een beetje drogist heeft circa 16.000 artikelen in het schap staan, schat Mol. Elektronisch voor raadbeheer gaat sneller, maar is niet altijd gewenst. Sommige ondernemers kiezen daarom wel voor het wel elektronisch bijhouden van de voorraden, maar voor het zelf vex-zenden van de bestelling. Zo houden ze zelf controle. Mol: „Een bakker vei'koopt niet iedere dag evenveel broden. Is het Koninginnedag, verkoopt hij meer oranjetompoezen dan anders. Dus elektronisch be stellen heeft geen zin. Wel wil de bakker precies weten wanneer hij hoeveel van wat moet bestel len. De kassa geeft dat over zicht. Gemiddeld stuurt een bakker dagelijks 20 procent van de broden retoxir omdat ze niet zijn verkocht. Kan hij dat door middel van de informatie uit de kassa beperken tot tien procent, dan bespaart dat veel geld." Behalve dat de moderne kassa eenvoudig financiële gegevens oplepelt, koppelt Vlicomp de kassa ook aan reserveringssys temen voor bijvoorbeeld hotels en aan internetwinkels. „De kassa's werken met gege vensbestanden. Zo hebben we bijvoorbeeld het kassasysteem voor Watertand Neeltje Jans ontwikkeld. Barcode Gasten van de Roompot kunnen daar vooraf een kaartje kopen voor Watertand. Daarop staat een barcode. De kassa bij Wa terland Neeltje Jans weet daar door om wat voor soort kaartje het gaat en zorgt voor de juiste financiële verwerking. De ondernemer kan bijhouden hoeveel klanten er via Roompot bij hem op bezoek komen en wanneer ze voor de deur staan. De Point of Sales is daax-mee, meer dan de oude kassa, uitge groeid tot een duurzaam stuk gereedschap voor de ondei-ne- door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - De kassa is al langixiet meer een ordinaire re kenmachine met geldlade. Zul ke rammelbakken belanden in het museum en maken plaats voor Point of Sales. Die kunnen behalve optellen, ook de voor raad bijhouden, automatisch bestellen en de oxxdernemer ver tellen welk product 'hot' is en wat hij verdient. Vlicomp in Vlissingen ontwikkelt dat soort kassasoftware. Ondernemers willen weten wat in hun zaak omgaat. Meer en meer helpt de kassa de ondex-ne- mer om het bedx-ijf zo goed rno- gelijkte runnen. „De computer programma's achter de kassa bieden een ondernemer een to taal-inzicht in de vei'kopen", weet J. Mol, directeur en samen met A. Herbers eigenaar van Vlicomp. „Stel dat de kassa aangeeft dat na negen uur 's avonds nauwe lijks meer iets wordt vex-kocht, terwijl de winkel tot tien uur open is. Een winkelier kan op basis van die informatie beslui ten de deuren een uur eei-der dichtte doen." Producten De kassa is steeds meer de spil in het bedrijf. Vlicomp hield zich sinds de oprichting tien jaar ge leden bezig met de verkoop van computers en x-andapparatuur aan bedrijven. Het bedrijf be sloot daax-mee te stoppen en px-ogx-amma's te gaan schrijven voor kassasystemen, nadat hal verwege jax-en negentig de computex-max-kt instortte ('de marge zakte van 35 naar 7 pro cent'). Het bedrijf ontwikkelde in de afgelopen jax-en twee produc ten: CaReLess Kassa en Phoe nix Touch. Grootste verschil tussen de twee programma's is dat Phoenix werkt met aanwijs- schex-men (touch-screens), ter wijl CaReLess met een toetsen- box-d wordt bediend. De soft- wax-e kan vervolgens tal van ap paraten, zoals bonprinters, pin- en chipautomaten, aansturen. De afzetmarkt van Vlicomp is Nedex-land. De ondex-neming heeft te maken met hooguit twintig concurrenten, schat Mol. „Grote en bekende bedx-ij- ven als ICL en NCR leveren sys temen aan de gx-ote supermark ten. Die markt is voor ons niet interessant, want tegen dat soort bedrijven kunnen we niet op. De markt waar we wel heel stei'k in zijn, is het midden- en kleinbedrijf en de horeca. Daar naast leveren we systemen aan kleine winkelketens, pretpar ken, hotels en recx-eatiebedrij- ven." De kassa is in de afgelopen de cennia uitgegroeid tot een com- putex-systeem dat de onderne mer helpt bij het nemen van be drijfsbeslissingen. Hoe meer Marktleider op de beleggingsmarkt Meteen markipenetratie van 23% in aantallen beleggers, is de Rabobank de nieuwe marktleider op de beleggingsmarkt. Dit is de uitkomst van het jaarlijkse onderzoek 'The Retail Investor! Uit het onderzoek dat gehouden is door het Centrum van Marktanalyse, komt de Rabobank ook als beste op de on-llne beleggingsmarkt naar voren. A Wilt u ook meer halen uit uw beleggingen? Bel voor informatie met uw plaatselijke Rabobank of surf naar www.rabobank.nl. Rabobank Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 19