Brandweerman niet van steen Oorverdovend Voordeel Passie voor zee en schepen The Nimmo Brothers hoofdact op Pee-Rock Korpsen uit het land jaloers op oplossing inbraken in Zeeland Wedstrijd met trekpaarden [in Veere Bedrijfs- opvangers 13 kunst cultuur Nieuwe auto kopen? Kijk en vergelijk AutoTrack.nl donderdag 25 juli 2002 jVEERE - Trekpaarden komen op sportieve wijze in actie. Dat I ocbeurt op de zesde Power Hor se Competition op 2 en 3 augus tus in Veere. De organisator Stichting Trekpaard en Recrea tie (STER) wil met de wedstrijd het sportief en recreatief men nen met geregistreerde trek paardrassen stimuleren. De internationale competitie van dit jaar is in mei begonnen in België en duurt nog tot eind september. Op elke locatie duurt de wedstrijd twee dagen. Het programma in Veere begint bei de dagen om half negen en ein digt om vijf uur. Veertig aanspanningen uit Bel gië, Frankrijk, Duitsland en Ne derland gaan op vrijdag 2 au gustus de strijd met elkaar aan. Er doen deelnemers mee met één paard voor de wagen, maar er zijn ook dubbel- en vierspan nen. Volgens coördinator An- drie de Buck komen er steeds meer deelnemers bij. „Er doen ongeveer tien ringrijders mee. Zij laten het ringrijden even voor wat het is en gaan met deze wedstrijd een nieuwe uitdaging aan." De wedstrijd begint met dres suur, gevolgd door een lange af- standsrit rond Veere en over de ruiterpaden van het Veerse Bos. Bij terugkomst op het hoofdter rein Bastion moeten de deelne mers nog vier hindernissen ne men die daar staan opgesteld. De vaardigheidsproef en de trekpaardproeven beginnen op zaterdagmorgen op het Bastion èn de Gedempte Haven. Bij de vaardigheidsproef moeten de deelnemers een kegeltjespar- èouts afleggen. Ze dienen hun aanspanning dan in verraderlij kebochten naar de finish te stu- fen zonder de balletjes van de pylonen te rijden. De Buck is van mening dat de deelnemers intensief bezig moe ten zijn met de sport, omdat de paarden anders het pai'cours niet volhouden en niks bakken van de behendigheidsparcour- sen. Op beide dagen is de toegang gratis. De reguliere bussen wor den vanaf Sandenburgh ver vangen door twee paarden trams, die het publiek gratis op plaats van bestemming brengen in Veere. door A.J. Snel Soms heeft de hulpverlener hulp no dig. De brandweerman die de auto heeft opengeknipt waarin zwaar ge wonde of dodelijke slachtoffers van een ongeluk bekneld zaten, heeft na afloop iets te verwerken. De man of vrouw die fysiek contact heeft gehad met één of meer slachtoffers, draagt vaak een nog zwaardere last met zich. Bij de brandweer van het Stadsgewest Vlissingen-Middelburg wordt daar binnenkort, in navolging van de Ter- neuzense brandweer, op ingespeeld. Van het stadsgewest worden in oktober twaalf mensen opgeleid tot bedrijfsop- vanger. Zij zullen zich in de eerste lijn bezighouden met collega's die tijdens hun werk traumatische ervaringen hebben opgedaan. Van oudsher heerst bij de brandweer een macho-cultuur. Maakte je deel uit van die organisatie, dan moest je maar tegen een stootje kunnen, zo was de heersende gedachte. Er is een kentering opgetreden. Commandant R. Maljaars van de stadsgewestelijke brandweer: „Ook een brandweerman is niet van steen. Je doet in dit beroep schokkende ervaringen op. Dat kun je wegwuiven, maar op een bepaald moment kom j e j e- zelf toch tegen. Het is voor de brand weerman én voor de hele organisatie goed in een vroeg stadium te bekijken hoe je verstandig met emoties omgaat. Vroeger moest in de praktijk blijken of je voldoende stressbestendig was. Dat werd proefondervindelijk vastgesteld. Er werd gekeken hoe iemand reageerde als hij voor de eerste keer in het werk geconfronteerd werd met een dode. Kon hij daar niet tegen, dan moest hij maar een beetje achteraf gaan staan. Of de koffie inschenken. We zijn daar an ders tegenaan gaan kijken. In de eerste helft van de jaren tachtig hebben we drie mensen uit het korps laten oplei den om beter aan bedrijfsopvang te gaan doen:—Na een traumatische ge beurtenis komen de betrokken hulp verleners van de brandweer, liefst sa men met die van de ambulance en de politie, bij elkaar om na te praten. Over de operationele kanten, maar ook over wat het met de mensen gedaan heeft." Herkennen De drie mensen die destijds een cursus volgden, worden nu opgevolgd door twaalf leden van het korps, die in okto ber bij het Instituut Kaderopleiding in Rotterdam gedurende tien dagdelen van vijf uur worden bijgeschoold, on- R. Maljaars: „Veranderend gedrag moet worden onderkend." der meer in het herkennen van en om gaan met emoties. Van de twaalf zijn er zes leidinggevenden en zes die door de eigen ploeg naar voren zijn geschoven. Maljaars: „We hebben ditmaal geen mensen aangewezen, maar de bedrijfs- opvangers geselecteerd in overleg met de ploegen waarin ze werken. Zo creëer je draagvlak. En de man of vrouw die problemen in het werk ondervindt als gevolg van schokkende toestanden, praat makkelijker met een maatje dan met iemand die in de hiërarchie boven hem of haar staat. Als je met het verhaal komt dat je onrustig bent, bijna niet slaapt of eet, dan maak je jezelf kwets baar. Dat is minder moeilijk als je je uit tegenover mensen die precies hetzelfde hebben meegemaakt als jij. De oplei ding wordt ook door leidinggevenden gevolgd omdat zij anders niemand zou den hebben om op terug te vallen." Gedrag De bedrijfsopvangers zullen onder meer geschoold worden in het onder kennen van veranderend gedrag van hun collega's. De een zal na een drama tische gebeurtenis opvallend stil wor den, de ander zal, terwijl hij van nature heel rustig is, juist druk gedrag gaan vertonen. De bedrijf sop vanger kent zijn collega's en wordt verondersteld de veranderingen snel te kunnen signale ren. Maljaars: „Het is vooral van belang met elkaar te praten. In een gesloten groep, alleen met de mensen die bij een bepaalde actie zijn geweest. Haal je er buitenstaanders bij, dan zul je vaak zien dat die over hun eigen ervaringen gaan vertellen, waarmee ze mensen die foto Ruben Oreel vol zijn van een heel recente gebeurte nis, in de weg zitten." Het is voor hulpverleners van betekenis een compleet beeld te krijgen van een actie waarbij ze een rol hebben ge speeld. Maljaars: „Vaak vragen ze zich af of ze niet meer hadden kunnen doen, of ze toch niet hadden kunnen voorko men dat iemand om het leven kwam. Als mensen van de brandweer kunnen napraten met ambulancepersoneel en politie, dan valt de puzzel in elkaar. Ze krijgen een completer beeld. Ze krijgen te horen wat de oorzaak was van een ongeluk en hoe het gaat met het slacht offer waarmee ze zich hebben bezigge houden. Zo krijg je het plaatje statisch en dan is het minder moeilijk een schokkende ervaring een plek te geven. We hebben al een aantal jaren geleden met elkaar vastgesteld dat een hulpver lener moet kunnen zeggen dat hij het op een bepaald moment even gehad heeft. Dingen kunnen gaan stapelen en te zwaar worden. Met de opleiding die we mensen nu laten volgen, willen we de zorg voor het personeel verbeteren. Daar heeft het recht op." door Jacques Cats GOES - Politiecollega's in ande re delen van het land kijken met jaloerse blik naar het team uit het district Oosterscheldebek- ken dat veel succes heeft met een zeer dadergerichte speur tocht naar woninginbraken. De verwachting bestaat dat bin nenkort ruim zestig van zulke misdrijven kunnen worden ont rafeld. Eerder werden al 35 in braken opgelost. Elders in het land komt de poli tie niet veel verder dan het in kaart brengen van woningin braken. Het merendeel van de inbrekers die Zeeland als werk- terrein hebben zit inmiddels vast. Bij het onderzoek wordt gelet op overeenkomsten tussen de verschillende woninginbra ken. Speurhonden Aan de hand daarvan wordt ge post, vinden telefoontaps plaats of wordt aan sporenonderzoek gedaan. Ook vinden sorteer- proeven plaats met speurhon den. Het Zeeuwse politieteam werkt nauw samen met een aan houdingsteam in Rotterdam. Daarnaast speelt de vreemde lingendienst een belangrijke rol bij het achterhalen van de iden titeit van de daders. Een deel van de inbrekersactivi teiten kan worden toegeschre ven aan een groep illegale Joe- goslaven uit Rotterdam. De werkwijze kenmerkt zich door het 'gaatjes boren'. Met een handboor wordt een gaatje in een kozijn geboord waarna met een wrikijzer de vergrendeling wordt opengeduwd. Het boe- ventuig is vooral geïnteresseerd in autosleutels. Daarnaast ne men ze mee wat ze in huis tegen komen: laptops, GSM's en ca mera's. Enkele politieagenten die deel uitmaken van het team dat klaarheid tracht te brengen in woninginbraken is zelf slachtoffer geworden. Ook hier- bij kwamen de daders uit de kring van illegale Joegoslaven. Advertentie homesbopping- Bej Q900-9800 o. ibp/min. of kijk op www.kijkshop.nl door Rolf Bosboom COLIJNSPLAAT - Vier Zeeuw se, één nationale en één Schotse band staan morgenavond vanaf 20.00 uur op het podium van Pee-Rock in Colijnsplaat. Het festival, dat opvalt door de ge moedelijke sfeer en het vaak verrassende programma, be leeft dit jaar zijn negende editie. De locatie is de Paardekuip. Het is de traditie dat Pee-Rock wordt geopend door een lokale band. Helemaal is dat dit jaar niet gelukt, maar de organisato ren zochten het dichtbij huis met Zuidwest 7, dat Geersdijk als thuisbasis heeftDe band be staat uit Joost Krijger (drums), Maxtin Leeuwe (bas), Nico Ot- tink (gitaar) en Majorie-Gracia den Hoedt (zang). Zij spelen vooral stevige rockcovers van onder anderen Skixnk Anansie, Anouk, Live en Heather Nova. Een veelbelovende naam op het affiche van het festival is Zober. Het vijftal werd vorig jaar, kort na de oprichting, winnaar van de Grote Prijs van Nedexdand in de categorie pop/rock. Zober maakt onder de noemer 'totaal pop' dancegerichte popsongs. De band werkt aan haar de buutalbum. Met het optx-eden van Taphar- heelj krijgen de bezoekers van Pee-Rock een mengeling van ska en x-eggae voorgeschoteld. Het gestaag uitbreidende Beve- landse gezelschap wil naar ei gen zeggen 'lekkere feelgood- muziek' maken. In mei presen- teerde Tapharheelj tijdens de Ska Matinee in 't Beest in Goes haar eerste demo-cd. Hoofdact De hoofdact van het festival komt dit jaar uit Schotland. Het gaat om The Nimmo Brothers, die blues brengen in de Chica- go-traditie, met mensen als Pe ter Green, BB King en John May all als lichtende voorbeel den. De Nimmo-broers zijn Ste- vie en Alan Nimmo, die samen met Lindsay Coulson (bas) en Dave Reaburn (drums) op het podium staan. De band heeft een stevige reputatie opge bouwd als het gaat om live-op- tx-edens. Ode De Walcherse band Joyrock brengt een ode aan de vorig jaar overleden Herman Brood. De groep bestaat uit Marcel Beek man (zang), William Koole (gi taar)Jacco de Later (bas) en Er ik Hendriks (drums). Om het oeuvx-e van Brood zo waardig mogelijk te kunnen uitvoeren, kxijgen zij versterking van en kele muzikale 'friends'. De afsluiter van Pee-Rock is de Schouwse groep Crosshead The Southside Horns. Onder aanvoei'ing van zanger Kees de Feiter mixt de feestband blues en rock 'n roll tot nummers voor 'lovers en losers'. De mosterd wordt gehaald bij grootheden als Ex-ic Clapton, Bruce Spring- steen, Ry Cooder en Joe Cocker, maar wel op herkenbare Cross- head-wijze opgediend. De Engelse band The Whisky Priests stond in 2000 op het podium van Pee Rock. archieffoto Willem Mieras door Jan Dirk van Scheyen VEERE - De Belgische beeldend kunstenaar Ignace van Isacker raakt niet uitgepraat over de maritieme gesclxiedenis van zijn vaderland. Hij verhaalt van de blokkade van Oostende onder leiding van Piet Hein, de Neder landse zeeheld die uiteindelijk door het uitgehongerde gepeu pel van het beproefde Oostende op het water werd belaagd en vermoord om vervolgens ixaar Amsterdam te worden vervoerd, waar zijn lijk ten overstaan van d'n 'Ollanders werd opgehan- Hij vertelt over de Belgische te- j genhanger van de VOC.de Oost- I endse Compagnie, die zoveel succes had dat concurrerende I grootmachten, waaronder Ne- I derland, al na vier j aar een stok- I je staken voor haar activiteiten, hij brengt de twijfelachtige re- putatie in herinnei'ing die Oost- I ende eeuwen geleden had als gevaarlijkste havenstad van I Europa; alleen het Ierse Cork I was een mogelijk nog groter zeerovershol dan zijn Vlaamse I zusterstad. I Van Isacker vertelt zo veel ver halen dat je bijna zou vergeten dat hij ook nog kunst maakt; tot en met 12 september exposeert de inwoner van Knokke aqua rellen in het Veerse museum De SchotseHuizen.Maarookindat I schildex-werk is het maritieme I aspect nadx-ukkelijk aanwezig. I Van Isacker heeft gewoon iets met de zee. Hij schildert grote indrukwek kende zeilschepen die in foi'ma- tie, als een armada, recht op de kijker af varen. Het zijn op het eerste gezicht identieke sche pen, maar, zegt Van Isacker, ze hebben toch elk een eigen ka rakter. Net als mensen hebben ze elkaar nodig terwijl het tege lijkertijd individuën zijn. „Ik houd van die herhaling in het beeld", zegt Van Isacker. „Door Ignace van Isacker exposeert in Veere. die hex'haling breng ik die sche pen samenmaar ik laat ook zien dat ze elk afzonderlijk een be staan hebben." Dat de schepen x-echt op de beschouwer af lijken te varen ziet Van Isacker als een symbool van de toekomst, van vooruitzien. „Ja, je kunt het ge rust een uiting van optimisme noemen." Blauwe zee Naast de schilderijen van zeilschepen heeft Van Isacker een reeks werken opgehangen waarop aaneengesloten gevels van gebouwen te zien zijn, die rusten op de kam van een denk beeldige golf. Wat direct opvalt is, dat achter de open ramen en deui'en van elk pand de blauwe zee zich uitnodigend uitsti'ekt. Dat geeft een vervreemdend ef fect, een effect dat versterkt wordt doordat de verschillende gevels qua bouwstijl totaal van elkaar verschillen: moderne ge vels staan pal naast romaanse, gotische, moorse of classicisti sche. Deze aquarellen zijn let terlijk een eclectisch geheel; Van Isacker heeft allerlei bouw stijlen - zelfs Gaudx duikt op - bij elkaar geharkt en daarmee Advertentie iets visueel aantrekkelijks ge daan. Al het werk van de 60-jarige, in Brugge geboren kunstenaar is gemaakt met precisie, oog voor detail, en oog voor het bizarre. Zo kan het gebeuren dat aan het eind van een imposante rij ge velconstructies een minutieus gepenseelde fagade 'opdoemt' van een hondenhok, of dat de kijker op een weinig voor de hand liggende plek op een ge veldak een paar bottines - schoenen - aantreft. Zeilen Van Isacker, in het dagelijks le ven vei-tegenwooi-diger in wij nen, heeft naast het schilderen een andere gx-ote passie: zeilen. „Die liefde voor het water zal ik wel hebben geërfd van mijn En gelse nonkel, de broer van mijn grootmoedei-. Ik trek veel naar hem, zeggen ze in West-Vlaan deren: ik lijk veel op hem; hij was ook een man van het water; hij was kapitein op een klippei-. Zelfs uiterlijk lijk ik op hem: hij was blond en ik ben verder de enige in de familie die ook blond foto Lex de Meester De vraag aan Ignace van Isacker wat hij liever doet: schilderen of zeilen, vindt hij 'een hele goeie', maar hij kan hem moeilijk be antwoorden. „Ik weet wel dat als ik een gx-oter zeilschip zou hebben - ik bezit nu een catama ran - dat ik dan al mijn tijd in het zeilen zou steken. Maar aan de andere kant: het schilderen is iets waar ik helemaal in opga. Ik ben in het dagelijks leven een zeer verstrooid en sloi-dig mens, maar zodra ik begin te schilde- i-en, is die vei-sti-ooidheid ver- dwenen: dan ben ik een en al concentratie." De tentoonstelling van Ignace van Isacker in De Schotse Hui zen woi'dt zatex'dag 27 juli ge opend, maar is nu al toeganke lijk voor het publiek. Tentoonstelling Zicht op Zee in museum De Schotse Huizen, Kaai 25-27, Veere. Tot en met 12 september. Officiële opening, door stadsschepen Danny Lan- noye van Knokke-Heyst: zater dag 27 juli om 16.00 uur. Ope ningstijden: maandag t/m za terdag 12.00-17.00 uur, zondag 13.00-17.00 uur. s De autosite voor heel Nederland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 13