Lach op bleek toetje als beloning Wandelen langs geschiedenis VOC VVD eist oplossing voor ligplaats historische klipper Souburger verdacht van oplichting Gastgezinnen vangen Albanese en Kosovaarse kinderen op Auto in sloot langs A58 Celstraf voor drugsdealer Auto ontdaan van wielen Aanrijding op Stromen weg Auto's gestolen in Domburg Initiatief-wetsvoorstel vossenjacht VAN DER ZWAN bij nader inzien ZOMER IN ZEELAND agenda door Rosalie Buizer GOES - „Als je die gezichtjes soms ziet, krijg je gewoon kip penvel. Ze kunnen al blij wor- den van iets kleins als een ap pel", vertelt Karla Nijssen. Ze is gastouder van drie van de vierentwintig Albanese en Kosovaarse kinderen die tot 9 augustus in Zeeland verblij ven. Gisteren kwamen alle gastge zinnen bij elkaar op de Hol landse Hoeve in Goes om ervaringen uit te wisselen. De kinderen waren druk aan het knutselen voor hun 'ouders'. „Kijk nou toch, is dat niet mooi", zegt mevrouw D. Dierecks uit Hansweert. „Heb je dat voor mij gemaakt?" Haar pleegkind Avdyl (13) uit Albanië kijkt trots naar zijn zelfgemaakte doosje. „Het is zulk dankbaar werk, ik ben heel blij dat ik dit gedaan heb", vertelt Dierecks. Het is de eer ste keer dat ze meedoet aan het project van Stichting Europa Kinderhulp. „In eerste instan tie zag ik het niet zo zitten, maar ik heb het zo getroffen met mijn 'kinderen'. Ik heb gis teren zelfs met ze gedanst op muziek van K3, dat is toch prachtig!" Toch is het niet altijd makke lijk om een kind uit Kosovo of Albanië in huis te hebben. Bij na alle kinderen zijn getrau matiseerd in de oorlog. Som migen hebben de meest vreselijke dingen meegemaakt. Ook een van de gastkinderen van Birgit van Zijl heeft het moeilijk hier. „Ze heeft de eer ste paar dagen alleen maar ge huild en wil 's nachts alleen met het licht aan slapen. Maar we doen er alles aan om het voor haar zo leuk mogelijk te ma ken. We doen gewoon de dage lijkse dingen van een gezin met ze. Maar ook lekker een dagje naar het strand. Dat vinden ze heerlijk." Een ander probleem is de taal. Geen van de kinderen spreekt Engels. „Dat is best wel eens GOES - Een 30-jarige automobilist uit Oost-Souburg is giste ren op de A58 ter hoogte van Goes in de sloot beland, nadat hij moest uitwijken voor een andere bestuurder. Deze voegde nogal onbezonnen in vanaf de invoegstrook die de Deltaweg met de zuidbaan van de snelweg verbindt. Het slachtoffer kwam met de schrik vrij. De automobilist waar hij voor uit moest wijken, is doorgereden. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft een 36- jarige Vlissinger veroordeeld tot negen maanden gevangenis straf wegens dealen in harddrugs. De man, zelf ook verslaafd, verkocht de drugs vanuit zijn woning in de binnenstad van Vlissingen. De rechtbank legde de Vlissinger een proeftijd van twee jaar op waarbij hij onder toezicht komt te staan van de reclassering. Er was achttien maanden geëist. KOUDEKERKE - De eigenaar van een auto die geparkeerd stond in de Vlissingsestraat in Koudekerke keek gisteroch tend vreemd op. De auto stond op bakstenen en de vier banden en velgen waren verdwenen. De eigenaar deed aangifte bij de politie. De schade bedraagt meer dan duizend euro. MIDDELBURG - Een 47-jarige motorrijder uit de gemeente Veere is gistermiddag in Middelburg gewond geraakt aan zijn voet na een aanrijding met een auto. De 64-jarige automobi liste uit de gemeente Veere reed over de Stromenweg en wilde bij de kruising met de Koudekerkseweg richting Koudekerke rijden. Bij het oversteken verleende ze geen voorrang aan de van links komende motorrijder op de voorrangsweg. De mo torrijder is naar het ziekenhuis gebracht. Beide voertuigen raakten beschadigd. DOMBURG - Twee personenauto's zijn in de nacht van dins dag op woensdag gestolen uit Domburg. Na een inbraak in een woning in de dr. B. Vaandragerstraat is met de gestolen autosleutels een blauwe Mercedes CLK 320 gestolen. De auto heeft het kenteken 13-JP-VZ. In de J.W. Schuurmanstraat werd een grijze Mercedes 320 met het kenteken BIT-AM-821 weggenomen. DEN HAAG - CDA-Kamerlid J. Schreijer-Pierik overweegt een initiatief-wetsvoorstel in te dienen om de jacht op vossen, kraaien en roeken weer ruimer open te kunnen stellen. De provincies kunnen sinds 1 april, de ingangsdatum van de nieuwe Fauna- en Florawet, onder strikte voorwaarden vrij stellingen voor de jacht op vossen, kraaien en roeken afgeven. Schreijer-Pierik heeft geprobeerd dit beleid bij het Rijk te la ten en te versoepelen, maar daar was in de oude Tweede Ka mer een meerderheid tegen. Of zij met een eigen voorstel komt, wil ze laten afhangen van de geluiden uit de provincies. Zij verwacht dat de nieuwe CDA-minister van Landbouw, Veerman, mogelijk zelf met een voorstel komt. Dat het nodig is de regels te veranderen, staat voor haar buiten kijf. „Veel mensen in het buitengebied ondervinden overlast van vossen, kraaien en roeken." De Albanese en Kosovaarse kinderen vermaakten zich in de speeltuin, terwijl hun gastouders ervaringen uitwisselden op de Hollandse Hoeve. foto Willem Mieras frustrerend", vertelt mevrouw Roelse uit Ovezande. „Dan wil je iets vragen, of ze bijvoor beeld iets lekker vinden, maar dan begrijpen ze je helemaal niet." Volgens Dierecks kan je dat makkelijk oplossen door met handen en voeten iets dui delijk te maken. „De oudste van de twee wilde graag mu ziek luisteren. En dan wijst hij alleen met z'n vingertje en dan weet ik al genoeg." Stichting Europa Kinderhulp is dit bijzondere project begon nen in samenwerking met de Kosovaarse stichting Moeder Theresias. Deze organisatie gaat het hele land af op zoek naar kinderen die heel arm zijn en echt toe zijn aan een vakan tie. De meeste kinderen hebben bovendien een trauma in de oorlog opgelopen. Tandenpoetsen Wanneer de kinderen aanko men in Nederland hebben zij vaak helemaal niets. Dierecks: „Die jongens hadden niet eens een fatsoenlijke onderbroek aan. Ook hadden ze geen sok ken aan. En tandenpoetsen, dat kenden ze niet eens. Ze wis ten gewoonweg niet hoe dat moest." De anderen knikken instemmend. „Die van mij kan zowat niet eten omdat ze zo'n pijn in haar mond heeft. Toen ik keek bleek heel haar kies ka pot te zijn. Maar geld voor een tandarts hebben zij daar niet", vertelt Van Zijl. Tijdens het verblijf in Neder land worden de kinderen let terlijk in een nieuw jasje gesto ken. Rommelmarkten worden afgegaan, familieleden die nog wat over hebben of gewoon naar de winkel om iets nieuws. De kinderen vinden het prach tig. Karla Nijssen die naast gastouder ook organisator is van het project vindt dat de middenstand in Zeeland fijn inspringt als zij horen dat de Albanese en Kosovaarse kin deren wat nodig hebben. Ieder een wil een steentje bijdragen. Zo kregen de gastgezinnen kaartjes voor een pretpark, fietsen van de plaatselijke fiet senmaker en werden er ver schillende donaties gedaan. Toch is de organisatie op zoek naar nieuwe sponsors en gast gezinnen. Nijssen: „We willen zo veel mo gelijk kinderen helpen aan een fijne vakantie in Nederland, maar helaas is er een tekort aan gastgezinnen. Ook sponsors zijn nog van harte welkom. Het is erg dankbaar werk, ik krijg echt de kriebels als er een lach verschijnt op die bleke toetjes, als je weet dat zij verschrikke lijke dingen hebben meege maakt. Daar doen we het voor." donderdag 25 juli 2002 WINKEL DAGELIJKS OPEN 09.00-18.00 u. ZATERDAG 15.00 u. PALINGVISSERIJ EN ZEEVISGROOTHANDEL door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De Middel burgse VVD-fractie wil het col lege van B en W dwingen een oplossing te zoeken voor de his torische klipper die aan het Kle- verskerkse Jaagpad ligt. De bewoners hebben te horen ge kregen dat ze de gemeente voor 4 september moeten verlaten. De VVD vindt dat het schip be houden moet blijven voor de stad. De twee eigenaren kochten het schip bijna twee jaar geleden. Het was toen in een deplorabele staat. Inmiddels is de klipper voor een groot deel opgeknapt. Omdat ze geen officiële lig plaats hebben, vroegen de eige naren de gemeente om eeh ver gunning. Als antwoord kregen ze te horen dat ze Middelburg moeten verlaten. Volgens het college ligt het schip er illegaal. De WD-fractie drong al eerder REDACTIE WALCHEREN Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl aan op een oplossing en heeft nu schriftelijke vragen gesteld om dat het college zijn standpunt niet wenst te herzien. „Als het college dan nog niet wil, dienen we een initiatiefvoorstel in", zegt fractievoorzitter E. de Vis ser. „Maar we geven het college eerst de tijd om een antwoord te formuleren." Departij steltvoor om in het haventje bij PontMey- er een museumhaven in te rich ten waar historische woonsche pen kunnen liggen. „Misschien zijn er wel meer mensen die iets dergelijks met hun schip willen doen. Ze zijn toch nog niet bezig met de N57, en als er straks wo ningen in die silo komen, kun nen de schepen een stukje op schuiven en kijken die mensen tegen mooie gerestaureerde schepen aan." Het college heeft aangegeven wel bereid te zijn ligplaatsen te creëren voor historische sche pen, maar alleen als die schepen niet bewoond zijn. De VVD vindt juist dat de gemeente een onderzoek moet doen naar de mogelijkheden om vaste lig plaatsen voor bewoonde histo rische schepen te realiseren. Door ligplaatsen voor bewoon de historische schepen ter be schikking te stellen, kan het va rend erfgoed behouden blijven. De oude vrachtschepen worden vaak alleen gerestaureerd om ze om te bouwen tot woonschepen. In afwachting van de uitkomst van dat onderzoek moeten de ei genaren van de klipper mini maal een jaar ontheffing krij gen, vindt De Visser. Als de WD een voorstel indient moet dat tijdens de raadsverga dering van augustus worden be handeld, nog voor de datum dat de boot weg moet. De Visser hoopt op steun van andere frac ties. „De raad heeft heel veel zeggenschap, meer dan sommi ge raadsleden denken. Het col lege moet gewoon dingen uit voeren als ze de opdracht krijgen." Zeeuws-Vlaanderen heeft de vorige eeuw in elk geval nog één Tweede Ka merlid geleverd, naast de gisteren in de ze krant genoemde E. Lockefeer en W. Dusarduijn. Van 1956 tot 1966 zat J. van Dongen uit Aardenburg voor de Katho lieke Volkspartij (KVP) in het parlement. Enkele wandelaars luisteren naar de uitleg van gids Mariska van Hoogenhuyze (r) over de beeldjes boven de Gistpoort. foto Ruben Oreel doorValeska Nastaly MIDDELBURG - Als Zeeuw denk je er niet zo snel aan om deel te nemen aan een toeristi sche wandeltocht door je eigen omgeving. Maar het zal een Walchenaar nog verrassen wel ke geschiedenis er achter het ge bouw schuilt, dat hij vaak arge loos voorbij loopt. De VW in Middelburg houdt tot en met oktober wandelingen 'In de voetsporen van de VOC'. De wandeling begint voor de VW-winkel op de Nieuwe Burg. Deze keer zijn er niet zoveel be langstellenden. Slechts twee oudere dames uit Katwijk heb ben zich aangemeld. Gids Ma riska van Hoogenhuyze is ver baasd: „Het is toch gek hè? De ene keer heb ik meer dan twintig man en de andere keer zo'n se lect groepje. Maar nu kunnen we de vaart erin houden." Belofte Die belofte komt ze na. In een flink tempo stapt de gids weg. De deelneemsters volgen ge dwee. De gids vertelt de ge schiedenis van de bouw van de Abdij. Voor wie het nog niet wist: hier is Middelburg ont staan. De gids neemt het duide lijk niet zo nauw met het onder- werp VOC. Ze vertelt ook steeds over de geschiedenis van oudere gebouwen langs de tocht. Het groepje houdt halt bij een huisje met kleingeblokte glas- in-lood ramen aan de Korte Burg, dat een lusthuisje voor de Abdijmonniken is geweest. De dames reageren enthousiast: „Wat leuk een lusthuisje. Dus daar gingen ze zichzelf verma ken. Ja,ja." De wandeling gaat verder naar de poort van de AbdijHier heeft de gids nog een leuk grapje in petto. Ze vraagt een vrijwilliger om even te luisteren tussen de uitgeholde boog vooraan de poort. Zij gaat aan de andere kant staan en fluistert: „Kan je mij verstaan?" Het is net alsof haar stem uit de muur komt. De dames horen niets. „Wat valt er te luisteren dan?", vragen ze. Van Hoogenhuyze reageert maar niet en loopt door richting het Abdijplein. Vervolgens gaat de wandeling Advertentie Kom morgen, 26 juli, ook naar Katseveer om een zandkasteel te bouwen! Aanmelden om 14.00 uur bij de PZC-stand op het strand, bij de Zandkreekdam. Zelf schep, emmer e.a. meenemen! Deelnemers krijgen een PZC-prijzenpakket. verder door de Gistpoort, over de Dam naar de trots van Mid delburg: de Kuiperspoort. Voor dat het gezelschap daar arri veert, heeft het wat informatie gekregen over de Schudde- beursstraat. Dat is een zij straatje van het beroemde plek je en volgens Van Hoogenhuyze het smalste straatj e van Middel burg. „Normaal duidde Schud- debeurs een plek van rijke men sen aan. Het refereerde aan het flink met geld kunnen strooien. Hier heeft het een omgekeerde betekenis. Het straatje is zo smal dat je makkelijk van je beurs beroofd of geschud kan worden." Na ongeveer een uur wandelen, leidt de gids het groepje naar de Oostkerk. Op de hoek van de Breestraat en het plein staat een huisje, dat de monumentale ra men heeft vervangen door enor me glasvlakken. De gids spreekt er schande van. De tocht gaat verder door nog wat idyllische straatjes en langs huizen van enkele Zeeuwse beroemdheden. Zo waren Jacob Cats en Jacob Roggeveen in de Lange Noord straat slechts door één huis van elkaar gescheiden. Alleen leef den zij elk in een andere tijd na tuurlijk. De wandeling eindigt na anderhalf uur bij het Stad huis. door Miriam van den Broek OOST-SOUBURG - Een 23-ja- rige man uit Oost-Souburg is in Bruinisse aangehouden op ver denking van oplichting. De man heeft in juli 2001 verschillende personen, bedrijven en een bank op Walcheren opgelicht. Er zijn vijf gevallen van oplichting en valsheid in geschrifte bij de po litie bekend. De gedupeerden zijn samen voor ruim 40.000 eu ro opgelicht. De slachtoffers werden opge licht toen ze een pc bij de man bestelden. De computer werd na aanbetaling niet geleverd. De bank raakte gedupeerd doordat de man een lening kreeg die ge baseerd was op valse gegevens. Uit onderzoek is gebleken dat de verdachte zelf tot twee keer toe valse aangifte bij de politie deed. Op 27 juli vorig jaar deed hij aangifte van ontvoering. Hij zou in de nacht van 26 op 27 juli door twee onbekende mannen uit zijn woning zijn ontvoerd en zijn vastgehouden op twee ver schillende locaties. De daders zouden de Souburger met de dood hebben bedreigd. Bij Neel- tje Jans was hij uit de auto gezet, verklaarde hij. Om de ontvoe ring echt te laten lijken, bracht hij zichzelf verwondingen toe. De verdachte heeft inmiddels bevestigd dat de aangifte vals was. „We hadden toen al het idee dat het verhaal niet klopte", zegt S. Krombeen van de politie Zee land. „Maar we konden niets bewijzen. Dat veranderde toen hij vorige week, op 16 juli, op nieuw valse aangifte deed. Dat ging over beroving met geweld. De Souburger beweerde dat er 's middags rond drie uur bij zijn woning in Bruinisse, waar hij de laatste tijd woont, werd aange beld. Hij opende de deur en kreeg direct een klap in het ge zicht en in zijn maag. Hij verloor het bewustzijn en toen hij bij kwam, was de aanvaller ver dwenen met een paar duizend euro. Ook deze aangifte was vals. De kwestie van de oplich ting was lastiger te bewijzen. „Het is altijd moeilijk vast te stellen of het inderdaad om op lichting gaat of om een conflict tussen twee partijen", zegt Krombeen. „De man is voorge leid aan de officier van justitie. Die concludeerde dat het hier wel om oplichting gaat. Vijf ge vallen is ook wel erg veel." De politie verwacht de komende dagen reacties te krijgen van nog meer slachtoffers van de op lichter. De Souburger zit vast in het huis van bewaring Torentijd in Middelburg. 1 STREEKACTIVITEITEN DOMBURG - Kasteel Westhove, 22.00- 0.00 uur: Spooktocht; Strandpaviljoen De Oase, 10.30-11.30 uur: Beachfitness; Pleintje 't Groentje, 19.00-19.30 uur: Meeleeftheater; MELISKERKE - Ons Huis, 09.30 uur: Koersbal; MIDDELBURG - Artemis Koudekerkse weg 133,13.30-15.30 uur: Training voor vrouwen die te kampen hebben met he vige emoties; OOSTKAPELLE - Zionskerk, 14.00-21.30 uur: Hobby- en huisvlijttentoonstelling; VEERE - Stadhuistoren, 15.00-16.00 uur; Carillonbespeling; VLISSINGEN - Theo van Doesburgcen trum, 14.00 uur: middag 50-plussers; In- en Uitloophuis, Van Goghlaan 241a, 9.30-12 00 uur: Koffie-contactochtend; Sint Jacobskerk, 13.30-14.00 uur: Toren- blazen; vanaf 14 uur: Naamdag Jacobus de meerdere met muzikale activiteiten; Hotel Arion, 18.30-19.15 uur: Inschrijven zomeravondbridge; WESTKAPELLE- Polderhuis, 10.00-20.00 uur: Benefietexpositie; Polderhuis (tuin), 11.00 uur: Roofvogelshow; ZOUTELANDE - Strand West, 13.00- 16.00 uur: Strandspelen; Parkeerplaats Kustlicht, 19.00-20.30 uur: Schatgraven; Hermesweg 7, Vlissingen, tel. 0118-410323/463156

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 11