Bedrijven uit op bouw raketschild PZC VS zeggen steun bevolkingsfonds op Waffen-SS in Estland krijgt eigen monument J oods-Amerikaanse auteur Chaim Potok overlijdt aan kanker 26 juli Werk voor EADS moet Europese weerstand verminderen Recordpartij anabolen aangetroffen Gewonden bij treinongeval België Havel verlaat ziekenhuis Hond zwemt zestien kilometer Ecevit staakt verzet tegen vervroegde verkiezingen Gewelddadige milities houden huis in Atjeh Maansteendieven gepakt IJslanders eten weer walvis Williams hoofd Anglicaanse Kerk SUPER SUMMER SALE Vanaf woensdag 24 juli 2002 van onze redactie buitenland TALLINN - Organisaties van veteranen in Estland hebben een monument laten bouwen voor de Estlanders die tij dens de Tweede Wereldoorlog bij de Waffen-SS hebben ge diend. Het monument, een Estlandse soldaat in SS-uniform, wordt volgens de krant Postimees binnenkort in de kustplaats Parnu onthuld. Op het gedenkteken komt een inscriptie met de tekst: „Voor alle Estlandse soldaten die in de Tweede Vrijheidsoorlog voor hun vaderland en een vrij Europa tussen 1940 en 1945 zijn gevallen." Ongeveer 100.000 inwoners van de Balti- sche staat zouden in de Waffen- SS aan de zijde van de nazi's hebben gestreden. Een deel van hen zou vrijwillig tot deze elite-eenheid zijn toegetreden. Tijdens de Duitse bezetting, van 1941 tot 1944, werden in Estland ongeveer duizend Est landse en verscheidene duizen den buitenlandse joden ver moord. Maar de historici zijn het erover oneens of de Waffen- SS bij de slachtingen betrok ken was. Estland heeft vaak kritiek gekregen over de ma nier waarop het met zijn geschiedenis omgaat. De woordvoerder van het gemeen tebestuur van Parnu zegt dat zijn stad niet erg blij met het monument is, maar er zich ook niet tegen verzet. DP A door Klaas Hoeneveld en Dick van Willigen FARNBOROUGH - Het Ameri kaanse lucht- en ruimtevaart concern Boeing gaat samen met zijn Europese branchegenoot EADS werken aan de ontwik keling van een raketschild in de ruimte. De twee concerns maakten dit gisteren bekend op de internationale luchtvaart- I show in het Engelse Farnbo- I rough. Boeing-topman Phil Condit I verklaarde dat de Amerikaanse en Europese bedrijven de han- den ineen slaan 'om eenheid te tonen tegen een gemeenschap pelijke bedreiging'. EADS liet weten trots te zijn om partner van Boeing te worden. „We ge loven dat de afweer van raket ten een belangrijk deel van de veranderende defensie is en dat die ertoe bijdraagt de vrede in de wereld te handhaven." Het is voor het eerst dat Boeing enEADS, producent van de Air bus-vliegtuigen, samenwerken. Ze zijn aartsconcurrenten op het gebied van de vliegtuig bouw. De Amerikanen zouden de Europeanen bij dit omvang rijke defensieproject willen be trekken om op die manier tege moet te komen aan weerstand in Europa tegen het omstreden Internationaal Binnen het Amerikaanse minis terie van Defensie is al maanden gesproken over een manier om de tegenstanders in Europa vriendelijk te stemmen over het dure ruimteschild. Met de aan kondiging van de alliantie tus- BRUSSEL - Bij huiszoekingen heeft de Belgische politie 550 kilo anabole steroïden inbeslag- genomen. Het is de grootste par tij anabolica die ooit in West- Europa werd onderschept. De vangst heeft een waarde van 137,5 miljoen euro. Een vrouw en twee mannen zijn aangehouden, onder wie een Nederlander. Gistermiddag zijn twee van hen op last van Justitie voorlopig op vrije voeten ge steld, omdat zij goed hebben meegewerkt aan het onderzoek. De aangehouden Nederlander woont in de Belgische grens plaats Maaseik. Wat zijn rol precies is, moet de politie nog uitzoeken. „De drie hebben be kentenissen als trafikant (tus senpersoon, red.) afgelegd. Het kan zijn dat de opdrachtgever uit het buitenland komt", aldus gerechtelijk directeur De Buys- scher van het arrondissement Tongeren. De huiszoekingen vonden dins dag en vorige week vrijdag plaats in de plaatsen Bocholt, Maaseik en Zonhoven, ook vlak over de grens in Belgisch-Lim burg. De anabolica trof de poli tie aan in Zonhoven, in een ver laten huis. De producten waren bestemd voor zes landen. Welke dat zijn, zegt de politie niet. De politiewoordvoerster in Brussel erkende dat het voor de hand ligt. dat Nederland daar bij zit. Zij gaat ervan uit dat er nog meer anabolen boven water ko men. DeBuysscher verwacht op korte termijn meer aanhoudingen te verrichten. ANP Advertentie Rolf Benz, Ligne Roset, TopForm, Molinari, Jori, Auping nu met fikse zomerkortingen: uit voorraad leverbaar! de Jonge Hoek van Dijke Heinkenszand sen Boeing en EADS wil het Witte Huis van het vooral Ame rikaanse programma veel meer een internationaal project ma ken. In het beginselakkoord van de twee concerns is nog niets afge sproken over financiële ver plichtingen. De overeenkomst biedt echter voldoende ruim te aan beide zijden van de At lantische Oceaan om op rege ringsniveau de handen ineen te slaan. Harde politieke steun vanuit de Europese hoofdsteden is vol gens de twee partijen nodig, wil het beginselakkoord kans van slagen hebben. EADS heeft de ze week bij monde van een van zijn directieleden laten weten dat het concern grote belang stelling heeft voor het raket schild. Zolang de Europese regerings leiders niet met financiële toe zeggingen over de brug ko men, heeft EADS nog geen hoop op een order vanuit Was hington. ANP LEDE - Een politieagent bekijkt de schade aan de trein, waarvan de wagons gistermiddag op elkaar klapten. Bij het incident vielen zestien lichtgewon den. Ter hoogte van het station van het Belgische plaats je Lede, tussen Gent en Aalst, brak tijdens het rij den de zogenoemde koppelingsbrug tussen twee wa gons. Het voorste deel van de trein kwam door het automa tische remsysteem tot stilstand, waarna het achterste deel erop botste. Daardoor brak de trein in drie stuk ken. foto Thierry Roge/RTR van onze redactie buitenland WASHINGTON - De Verenigde Staten staken hun financiële bijdrage aan het VN-bevol- kingsfonds UNFPA. Het fonds zou het geld hebben gegeven aan Chinese organisaties die zich zouden bezighouden met gedwongen abortus en sterilisa tie. De 34 miljoen dollar die voor dit jaar was gereserveerd voor UN FPA gaat nu naar ontwikke lingshulp en niet naar de VN- organisatie, deelde de woord voerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Was hington gisterochtend mee. Het bevolkingsfonds, dat zich bezighoudt met gezinsplanning en geboortebeperking, ontkent dat het steun heeft gegeven aan gedwongen abortus en sterilisa tie. VN-secretaris-generaal Ko fi Annan betreurt de stap van de VS. Die kan tot gevolg hebben dat andere landen meer moeten bijdragen om het werk van de UNFPA op peil te houden. Het hoofd van de UNFPA, Thoraya Obaid, waarschuwde de Ameri kaanse regering dat het stopzet ten van de hulp tienduizenden mensen het leven gaat kosten. Het verlies van 34 milj oen dollar is 'verwoestend voor vrouwen en kinderen in de armste lan den', aldus Obaid. Het geld zou twee miljoen ongewenste zwan gerschappen, 800.000 abortus sen, 4700 doden onder zwangere vrouwen en 77.000 gevallen van kindersterfte hebben voorko men, zo rekende de UNFPA- cheffin voor. Volgens de nieuwe staatssecretaris voor Ontwik kelingssamenwerking Van Ar- denne heeft Nederland geen re den te twijfelen aan de kwaliteit van het werk van UNFPA. De beschuldigingen tegen het fonds zijn meermalen onder zocht. Een onafhankelijke missie vond eerder dit jaar geen bewijs voor de aantijgingen. Nederland zal bij de VS pleiten terug te komen van het besluit. RTR/AFP/ANP PRAAG - President Vaclav Havel van Tsjechië heeft gisteren het militair ziekenhuis in Praag verlaten. Hij werd er vorige week opgenomen, nadat hij wegens chronische bronchitis een bezoek aan Frankrijk had moeten afbreken. De 65-jarige president zal volgens de Tsjechische radio eerst enkele dagen uitrusten in zijn zomerverblijf, het Lany-kas- teel, ongeveer dertig kilometer van Praag. Daarna gaat hij op vakantie naar Portugal. Havel werd in 1996 geopereerd, na dat in zijn rechterlong kanker was vastgesteld. Sindsdien lag hij verscheidene keren in het ziekenhuis. DPA/AFP LONDEN - De tweejarige labrador Todd heeft zich het leven gered door zestien kilometer te zwemmen, nadat hij bij de noordpunt van het Zuid-Engelse eiland Wight van de boot van zijn baas overboord sloeg. Zes uur lang worstelde hij zich door het ijskoude water van de zee en de inham Southampton Water, waar hij niet ver van zijn woonplaats aan wal kwam. Een voorbijganger bracht de hond naar de politie, die dankzij de chip met gegevens in Todds nek wist te achterhalen waar hij thuishoorde. Toen agenten het dier thuis brachten, arri veerde daar net de eigenaar. Die had nog urenlang op zee ge zocht en had de hoop opgegeven de hond ooit nog te zien. DPA van onze redactie buitenland ANKARA - Premier Ecevit van Turkije heeft zijn verzet tegen vervroeging van de parlementsverkiezingen gis teren opgegeven. Hij besloot daartoe, nadat een van de drie partijen in de regering, de extreem rechtse Nationalistische Ac tie, maandag had gedreigd de regering te verlaten. De vervroegde verkiezingen zullen waarschijnlijk 3 no vember worden gehouden. De regeringscoalitie is de meerderheid in het parle ment kwijtgeraakt, nadat vele leden van Ecevits cen trumlinkse DSP uit de partij waren gestapt. „Met onze co alitiepartners en andere par tijen die eerdere verkiezin gen willen, heeft het geen zin dat wij alleen ons daartegen verzetten. Maar we waar schuwen er nog wel voor", zei Ecevit na een ontmoeting met oppositieleidster Ciller. De oorspronkelijke datum voor verkiezingen was in april 2004, als de officiële termijn van het kabinet af loopt. Ecevit wilde daaraan vasthouden. Hij had zondag gewaarschuwd voor een overwinning van islamiti sche en pro-Koerdische partijen als de verkiezingen zouden worden vervroegd. AFP/RTR Leden van de rebellenbeweging Vrij Atjeh (GAM) tijdens een militaire oefening in het noorden van de Indonesische provincie. foto Tarmizy Harva/RTR door Bengt van Zwol SYDNEY - In de opstandige In donesische provincie Atjeh dui ken steeds vaker op Oost-Timo rese leest geschoeide milities op. Met buitensporig geweld treden ze op tegen vermeende onafhan kelijkheidsstrijders en hun aan hangers. Volgens de lokale bevolking worden deze extreem geweld dadige groepen gesteund en op geleid door het leger, zo meldde The Sydney Morning Herald gisteren. Ondanks officiële lezingen van het Indonesische leger, dat het Nationaal Bevrijdingsfront At jeh Sumatra (Anslf) verant woordelijk is voor het geweld tegen de bevolking, zijn de bur gers zelf een andere mening toe gedaan. Zij geven het leger, de politie en de nauw met hen sa menwerkende milities de schuld van moorden, verdwij ningen, brandstichtingen, mar telingen en vernielingen. Naast het opsporen van separatisten en hun aanhangers hebben de milities ook opdracht systema tisch de economische en sociale structuren van de Atjeehse sa menleving te vernietigen, zo vertelt de plaatselijke bevol- king. Opdracht Een voormalig lid van zo'n mili tie bevestigde deze verhalen te genover de Australische krant „We kregen opdracht van het le ger de Atjehers te laten lijden, te laten zien dat ze niet kunnen winnen, en hun maatschappij te vernietigen", aldus een militie- TAMPA - De Amerikaanse federale recherche heeft vier men sen gearresteerd wegens de diefstal van maanstenen. De FBI meldde maandag dat onder de arrestanten drie stagiairs van de NASA zijn. De dieven gingen in Houston aan de haal met een 270 kilo we gende kluis waarin 113 gram maanstenen lag opgeslagen. De NASA ontdekte pas op 15 juli de diefstal uit het Johnson Space Centre in de Texaanse stad. De FBI was in mei dit jaar echter al getipt door een Belg die verklaarde dat de stenen via internet te koop werden aangeboden. De dieven vroegen 2000 tot 8000 dollar per gram, aldus de FBI. De leider van het on derzoek zei dat al het materiaal is teruggevonden. RTR REYKJAVIK - In IJsland is deze week weer walvisvlees te koop. Het komt uit Noorwegen, dat eerder deze maand de ex port hervatte. Het is een kwestie van tijd voordat IJsland zelf weer op walvissen gaat jagen, zo liet de regering weten. Sinds 1986 geldt een verbod op de commerciële walvisvaart. Sinsdien konden IJslanders het vlees alleen nog kopen als een walvis in visnetten verstrikt raakte. AP LONDEN - De Britse regering heeft gistei-en Rowan Williams benoemd tot aartsbisschop van Canterbury. De liberale theo loog uit Wales wordt het geestelijk hoofd van de Anglicaanse Kerk, die wereldwijd 70 miljoen leden telt. Hij volgt George Carey op, die in oktober terugtreedt. Koningin Elizabeth, die formeel aan het hoofd staat van de kerk, heeft het besluit bekrachtigd. Williams, nu nog aarts bisschop van Wales, is de eerste aartsbisschop van Canter bury die niet uit Engeland komt. Hij is voor vrouwelijke bis schoppen en het wijden van homoseksuele priesters. Ook zou hij niet afwijzend staan tegenover een kerkelijk huwelijk van prins Charles en Camilla Parker Bowles, die beiden geschei den zijn en zou hij de banden tussen kerk en staat willen door snijden. RTR/AFP door Peter Kuijt DEN HAAG - De joods-Ameri- kaanse auteur Chaim Potok, be kend van onder meer 'De belof te', 'Uitverkoren' en 'De familie Slepak', is gisteren in zijn huis in Merion, Pennsylvania overle den. Hij is 73 jaar geworden. Bij de schrijver was twee jaar gele den kanker geconstateerd. „Mijn schrijven was een rebellie tegen mijn vader", zei Potok in een interview in 1996. „Eerst wilde ik schilder worden. Maar dat vond mijn vader niets. In de orthodox-joodse traditie zijn woorden op papier meer geac cepteerd dan verf op doek. Mijn vader wilde dat ik rabbijn werd, dat ik overigens ook ben maar dan zonder gemeente." Potok verwoordde het geschil met zijn vader in de roman 'My Name is Asher Lev' uit 1972, overeen or thodoxe jood die beeldend kun stenaar wilde worden. Het hele leven was volgens Po tok een gevecht, tegen de on menselijkheid, tegen het kwaad. Volgens de Talmoed, een van de heilige boeken van het jodendom, moet een mens in zijn leven twee dingen doen: een leermeester zoeken en een vriend maken. Potoks leermees ter was zijn leraar Engels. Voor vele miljoenen lezers was hij een meester. Zijn boeken leerden Advertentie lid dat uit vrees voor represail les anoniem wenst te blijven. Volgens officiële cijfers over af gelopen jaar zijn in Banda Atjeh 1900 huizen in brand gestoken en vielen er ongeveer vierhon derd doden. Jakarta houdt de Anslf verantwoordelijk voor deze vernielingen en moorden. De werkelijk schade in Banda Atjeh ligt vermoedelijk hoger, aldus The Sydney Morning Her ald. Niet alleen de hoofdstad wordt echter zwaar getroffen. Milities zouden verantwoordelijk zijn voor wijdverspreide terreur en verwoestingen die de regionale economie tot stilstand hebben gebracht. Veel scholen en kli nieken zijn vernield en hele dor pen zijn platgebrand of verla ten. Vele duizenden mensen hebben de wijk genomen. ANP domburg men's fashion 50% KORTING 10% KASSAKORTING Ooststraat 2, tel. Ill 18-584303 Chaim Potok over weerbaar burgerschap. „Het gaat er om hoe je mens blijft", zei hij ooit, „zelfs in on menselijke omstandigheden." Hij werd geboren als Herman Harold Potok in de Bronx, New York, als oudste zoon van joodse immigranten uit Polen. Hij groeide op in een orthodoxe fa milie, behaalde een graad in En gels in 1954, verdiepte zich ver volgens in de leer aan de Jewish Theological Seminary en werd tot rabbi gewijd in 1954. Tijdens de Koreaanse Oorlog diende hij als geestelijk raadsman. Zij n debuut was meteen zij n be kendste roman, 'The Chosen' ('De Uitverkorenen') uit 1967, waarin hij de vriendschap schetst tussen twee joodse jon gens die in verschillende religi euze milieus opgroeiden. Het boek werd later bewerkt tot een toneelstuk en een film. Potoks romans vonden gretig aftrek onder lezers van alle ge zindten, maar de critici waren de auteur niet altijd even gun stig gezind. De een beschouwde zijn romans als een subtiele doch diepzinnige kijk op de joodse cultuur, anderen scham perden over zijn eenvoudige stijl en weinig doordachte plots. Niettemin ontving Potok in 1969 de Edward Lewis Wallant Award voor zijn debuut en werd de opvolger 'The Promise' ('De Belofte') bekroond met de Athe- naem Prize. Potok schreef ook toneelstuk ken, kinderboeken, non-fictie en korte verhalen. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5