Bijlhout krijgt twee jaar lang wachtgeld PZC 3 Bewindslieden zijn nauwelijks gescreend 799 ans 399 Strafzaak Rowena verdaagd tot oktober Grapje eindigt op politiebureau Bisdom Groningen stoot panden af Bliep houdt chauffeur op de weg Jeugdwerker verdacht van ontucht Voüte-Droste (VVD) uit de Kamer Twintig jaar cel voor dubbele moord Breda Postbeambte steelt en vervalst voor miljoen aan acceptgiro's Eerste protest tegen kabinet Socialistische Partij eist aanpassing wet Heinsbroek ziet economie weer dicht aantrekken Ministerie dringt aan op exportstop varkens en vlees Handbikers zetten tandje bij Meer leden CDA 'Ik ga voor Edah!' 7 Ijl' BBS DORDRECHT - Een zestienjarige Eindhovenaar hield maan dagavond laat aan een geintje een proces-verbaal wegens baldadigheid over. De jongen had zich gekleed in een zwart gewaad en met een masker op, achter een boom in een laantje in Dordrecht ver stopt. Als er iemand voorbij kwam, sprong hij achter de boom vandaan. Dat deed hij ook toen er toevallig een agente passeerde. Die schrok zo dat ze bijna omviel, aldus gisteren een woordvoer der van de politie. Gezien de plaats en het tijdstipvond de po litie het helemaal niet grappig en moest de jongen mee naar het bureau. ANP GRONINGEN - Het noodlijdende bisdom Groningen doet het bisschoppelijk paleis in de stad in de verkoop. Ook de kanto ren van het bisdom in Groningen en Assen worden afgestoten Vorig jaar leed het bisdom een verlies van 142.000 euro. Het bisdom zoekt een nieuw onderkomen waarin alle functies ondergebracht worden, zei de woordvoerder gisteren. Het verlies is te wijten aan de financiële malaise bij de negen tig parochies in Drenthe, Friesland, Groningen en de Noord oostpolder. Daardoor kreeg het bisdom minder inkomsten. ANP ROTTERDAM - Chauffeurs van 35 vrachtwagens en 5 bussen krijgen binnenkort een systeem in hun cabine dat een bliepje of een ratel laat horen als zij van hun rijstrook afwijken. Met dit systeem hoopt het ministerie van Verkeer en Waterstaat de veiligheid op de weg te verbeteren. Het ministerie begint binnenkort een proef met het zoge noemde Lane Departure Warning Assistant (LDWA) systeem. Het geluidssignaal klinkt links in de cabine als de chauffeur naar die kant zwenkt en rechts als hij aan de andere kant de rijstrook raakt. De chauffeur houdt de controle over de wa gen; het systeem dient alleen ter ondersteuning. De proef duurt acht maanden. Over een jaar moeten de resul taten bekend zijn. ANP DEN HAAG - Het Openbaar Ministerie in Den Haag verdenkt een 41-jarige man uit Alphen aan den Rijn van het plegen van ontucht met minderjarigen. Dat maakte zij gisteren bekend. De man, een jeugdwerker van de Baptisten Gemeente Alphen, is vorige week aangehouden na aangifte van twee slachtoffer tjes en de ouders. De kerk heeft de man inmiddels zijn taken als jeugdwerker ontnomen. ANP DEN HAAG - Hella Voüte-Droste stapt op als Tweede-Ka merlid voor de WD. Ze zegt plaats te willen maken voor een jongere. Voüte zat sinds 1994 in de Tweede Kamer. Ze was woordvoerder in economische zaken, financiën en Europese Unie. Vorige week, tijdens de verdeling van de woordvoerderschap pen binnen de fractie, heeft Voüte naar eigen zeggen beslist haar politieke loopbaan te beëindigen. „Als ik al na 15 mei was opgestapt, dan was er iemand op mijn plaats gekomen die al twintig jaar zit. Nu het kabinet is gevormd, zijn de leden zo doorgeschoven, dat jongeren aan de beurt zijn." GPD van onze redactie binnenland ZUTPHEN - De eerste zittings dag van de strafzaak tegen de moeder van Rowena Rikkers en haar vriend zit erop. De 26-jari- ge moeder en de 33-jarige vriend Mike J.worden verdacht van de moord op en het ontvoe ren van het 4-jarige meisje. Ro wena was maandenlang bekend als 'het meisje van Nulde'. De vriend kwam tijdens de zit ting terug op zijn eerdere ver klaringen. Het meisje is volgens de vriend niet overleden aan klappen die hij haar gaf. Hij zou haar maar een paar keer een tik hebben gegeven met de rug van zijn hand. Ook ontkende hij dat hij het lichaam van Rowena in stukken had gezaagd. Voor de rechtbank zei hij dat hij dit had laten doen. Mike J. verklaarde destijds dat hij het lijkje in een vriezer had gelegd en later het hoofdje, ar men, voeten en benen van het rompje had gezaagd. Verder was Rowena onherkenbaar ge maakt. Het hoofdje was kaalge schoren, de neus en oren waren verwijderd, de ogen uitgestoken en de lippen weggesneden. Dit zou hij hebben gedaan om de voorste tanden met het spleetje er tussen uit te kunnen halen. Aan dit spleetje werd na recon structie van haar gezicht het meisje van Nulde herkend. De moeder sprak het vermoeden uit dat de dood van haar dochter het gevolg was van de mishan delingen door haar vriend. Hij sloeg Rowena en stompte haar in haar buik. Ze vond hem 'eng agressief'Ze wist dat hij het do de lichaampje in de vriezer had gelegd, maar niet dat het li chaam later in stukken werd ge zaagd. Volgens het Openbaar Ministe rie werd Rowena stelselmatig pijn en letsel toegebracht en werd ze geestelijk en lichame lijk uitgeput. Het meisje werd geslagen, maar ook met kleren aan onder de koude douche ge zet, geboden rechtop in bed te blijven zitten en verboden te slapen. De zaak tegen de twee is aange houden tot 15 oktober. De recht bank wil meer weten over de kans op herhaling van strafbare feiten door de moeder. Deskun digen van het Pieter Baan Cen trum geven aan dat het risico hierop in bepaalde omstandig heden bestaat. De rechtbank wil een contra-expertise op het on derzoek van de deskundigen. Ook zullen de verbalisanten van de recherche nog worden ge hoord door de rechter-commis- saris. Uit een rapportage van het Pie ter Baan Centrum blijkt dat Mi ke J. verminderd toerekenings vatbaar is. Om herhaling te voorkomen zou hij tbs met dwangverpleging moeten krij gen. ANP door Bas de Graaff ROTTERDAM - De rechtbank in Breda heeft gisteren een 34- jarige man uit Breda veroor deeld tot 20 jaar cel wegens de koelbloedige moord op de twee lingbroers Rob en Eric Driesen vorig jaar mei in Breda. De officier van Justitie had ook twintig jaar geëist. De uitspraak werd gedaan in de extra beveiligde zaal van de rechtbank in Rotterdam. De man schoot de slachtoffers in de woning van een van de broers dood, omdat hij hen ervan ver dacht achter een aanslag op hem te zitten. In april vorig jaar raakten de veroordeelde en zijn vriendin gewond toen een bom ontplofte in een auto die hij van de broers Driesen had geleend. Bij de rechtbank verklaarde de man dat hij niet van plan was geweest de broers te doden toen hij ze opzocht. Maar toen hij naar het toilet ging en flarden van een gesprek opving waaruit hij opmaakte dat de broers ach ter de aanslag zaten, vermoord de hij de broers. Volgens het Openbaar Ministe rie heeft de man de broers in koelen bloede doodgeschoten. Raadsman Knoops meende dat sprake was van psychische overmacht. Door gebruik van cocaïne, slaaptekort en de stress dat hij mogelijk geliquideerd zou worden, zou zijn cliënt niet goed in staat zijn geweest om met de situatie om te gaan. Hij vroeg de rechtbank ontslag van rechtsvervolging. ANP Edah: Prettig winkelen. Compleet assortiment. Scherpe prijzen. van onze redactie binnenland LELYSTAD - Een postbe ambte uit Lelystad wordt ervan verdacht ruim een mil joen euro achterover te heb ben gedrukt door acceptgi ro's en overschrijvingen te stelen tijdens zijn werk bij een postsorteerbedrijf in Nieuwegein. Gisteren eiste het Openbaar Ministerie voor de rechtbank in Lely stad drie jaar cel tegen de 37- jarige man. De vijf grote banken in Ne derland trokken begin dit jaar aan de bel toen beta lingsopdrachten naar het buitenland geregeld verdwe nen in de post. Justitie kwam de man op het spoor door een vingerafdruk op een formu lier. Na grootscheeps onder zoek werd zijn huis door zocht. Daar werd een tas gevonden met voor 14 mil joen euro aan gestolen beta lingsopdrachten. Een ge deelte daarvan (1.231.000 euro) is overgemaakt naar een bankrekening in Duits land. Uit onderzoek bleek dat ingevulde gegevens op betalingsopdrachten met een chemisch middel waren uit gewist en daarna opnieuw zijn ingevuld met andere in formatie. De man uit Lely stad ontkende de aantijgin gen tijdens de zitting. De tas met gestolen formulieren is volgens hem van een kennis. De rechtbank doet uitspraak op dinsdag 6 augustus. ANP UTRECHT - Huisarts S. van Rijn uit Eindhoven, werkzaam voor onder meer de Medische Opvang Asielzoekers (MOA), toont wat er gaat gebeuren wanneer de bezuinigingsmaatre gelen door de nieuwe minister Nawijn (Integratie en Vreem delingenzaken) worden ingevoerd. ,,Die arm is wat overblijft als je 90 procent van een lichaam af hakt", riep hij. In het Jaarbeursgebouw in Utrecht werd gis termiddag op initiatief van de vakbonden een opwarmactie gehouden van asielorganisaties tegen het asielbeleid van het nieuwe kabinet-Balkenende. De manifestatie trok ongeveer 250 mensen. foto Koen Suyk/ANP woensdag 24 juli 2002 I uan onze redactie binnenland DEN HAAG - De maandag af treden staatssecretaris Philo- niena Bijlhout heeft recht op twee jaar wachtgeld. Dit be- I draagt het eerste jaar 80 procent van haar salaris als staatssecre taris, het tweede jaar 70 pro- cent. Het bedrag is niet afhan- kelijk van de duur dat iemand in (functie is geweest, aldus Bin- I nenlandse Zaken. Of Bijlhout haar recht op de uit kering ook zal opeisen, is nog onduidelijk. Zelf zei ze gisteren dit wel te overwegen, omdat ze een gezin te onderhouden heeft. Inmiddels staat de wachtgeld regeling weer flink ter discussie. De SP pleit voor een aanpassing van de wet, zodat een minister of staatssecretaris die binnen drie maanden aftreedt maar een half jaar wachtgeld krijgt. In 1982 werd dezelfde discussie gevoerd. Dat gebeurde naar aanleiding van het aftreden van de toenmalige staatssecretaris Woning Herben weer bewaakt na bedreiging gezin LINSCHOTEN - Fractieleider Mat Herben van de LPF heeft thuis in Linschoten opnieuw politiebewaking gekregen, na dat hij telefonisch is bedreigd meteen aanslag op zijn leven en zijn gezin. Volgens politiewoordvoerder J. Servaas worden diverse poli tici in de regio Utrecht extra in de gaten gehouden. De bedrei ger zou Herben hebben laten weten ontevreden te zijn met de houding van de LPF-voorman inzake de kandidatuur van Ad Melkert voor een positie bij de Wereldbank. Herben is gisterochtend overi gens gewoon in de Tweede Ka mer aan het werk gegaan. GPD DEN HAAG - Minister Heins- broek van Economische Zaken j vindt het heel begrijpelijk dat I het vertrouwen van de consu- I ment naar een nieuw diepte- I punt is gedaald. Maar de kers- verse bewindsman denkt dat I ook een dieptepunt in de econo- 1 mie is bereikt en dat het vanaf nu alleen beter kan worden. „The only way is up", sprak Heinsbroek gisteren na afloop van de vergadering van de mi nisterraad. Eerder sprak hij over zijn de partement als het ministerie van 'Psychologische Zaken', om aan te geven dat gevoelens en ver wachtingen van mensen ook be langrijke economische factoren zijn. De effectenbeurs ziet Heins broek als een 'barometer' van onze economie en hij stelt tevre den vast dat de 'pij n uit de beurs is.ANP pagina 6: kooplust laag j DEN HAAG - Het ministerie j van Landbouw heeft de var kenssector dringend verzocht j de export van levende varkens en vlees en de slacht van var kens op te schorten. Onderzoek heeft aangetoond dat met MPA verontreinigde melasse aan een verwerkend be drijf is geleverd. Het restpro- duct van dit bedrijf, dat was verontreinigd met het hormoon mpa is geleverd aan 24 Neder landse veevoederbedrijven. Duizenden varkenshouders in Nederland betrekken voer van deze bedrijven. Zij worden met klem gezocht de export en slacht stop te zetten. Het minis terie werkt nog aan een lijst met varkenshouders die hun voer betrekken van de 24 bedrijven, aldus een woordvoerster van bet ministerie gisteren. De bewerkte melasse wordt te ruggehaald. Dat geldt ook voor bet voer dat de veevoederbe drijven aan varkenshouders nebben geleverd. LTO-Neder- land verzoekt zijn leden drin gend mee te werken aan de maatregelen. Eerder deze maand lag de ex- Port al korte tijd geheel stil we gens het MPA-hormoonschan- daal en mochten 7000 varkens houders niet slachten. Sinds 17 juli was export, onder voor- Waarden weer toegestaan. ANP Schwietert, twee dagen na zijn benoeming. Schwietert maakte overigens geen gebruik van zijn recht op wachtgeld. LPF-fractieleider Herben hoopt vanavond een geschikte opvolger te hebben voor staats secretaris Bijlhout. Hij wil ie mand van buiten de fractie en heeft een 'lichte' voorkeur voor een vrouw. Herben heeft inmid dels vijf kandidaten op het oog. Gisteren sprak hij met twee van hen: een vrouw en een allochto ne man. Het is nog onzeker of hij vandaag met de drie overige kandidaten kan spreken, omdat enkele van hen nog van vakan tie moeten terugkeren. Bijlhout zou het liefste terugke ren in de LPF-fractie. Herben zei dat dat volgens de Kieswet niet kan. Hij gaat ervan uit dat de Rotterdammer W. van der Velden nu in de Tweede Kamer zal komen. Van de zijde van de Kiesraad werd echter de Lim burger L. Geurts genoemd. Herben zei gisteren overtuigd te zijn van de oprechtheid van Bijlhout, die aftrad omdat was gebleken dat zij premier Bal kenende verkeerd had geïnfor meerd over het tijdstip waarop zij uit de Volksmilitie van de Su rinaamse legerleider Bouterse was gestapt. Dat was niet voor de Decembermoorden van 1982, maar daarna. Herben gaat er van uit dat Bijlhout niet opzet telijk heeft gelogen over wat zo'n twintig jaar geleden is ge beurd. Herben vindt het terecht dat Bijlhout is afgetreden, maar wat hem persoonlijk betreft zou zij deel kunnen uitmaken van de LPF-fractie. Mocht in de toe komst een Kamerzetel vrijko men dan zou zij kunnen terug keren, aldus Herben. GPD/ANP DELDEN - Deelnemers aan de zeventiende Twentse Rolstoelvierdaagse zijn onder weg tussen Hengevelde en Bentelo. Meer dan 17 0 deelnemers verschenen gisteren aan de start. Dit jaar is er een combinatieklassement voor wheelers en handbikers. Handbikers (zoals op de voorgrond) kunnen snelheden van 55 kilometer per uur bereiken, foto Vincent Jannink/ANP pagina 4: kritiek op gehandicaptenbeleid aldus de woordvoerder van Bal kenende gisteren. LPF-staats- secretaris Bijlhout stapte maandag, amper negen uur na haar benoeming, alweer op om dat zij na de Decembermoorden in Suriname nog betrokken was bij de Volksmilitie van toenma lig legerleider Bouterse. „Dat risico loop je altijd", aldus de woordvoerder van de premier. De AIVD heeft zich beperkt tot een antecedentenonderzoek, al dus een woordvoerster van die dienst. Dat is niet meer dan een controle van de levensloop op schrift, die de kandidaten aan de informateur hebben gege ven. Geen tijd Van een uitgebreid veiligheids onderzoek, zoals de ATVD gewoonlijk uitvoert bij ambte naren die met geheime of ver trouwelijke informatie gaan werken, was geen sprake. In zulke gevallen spreekt de AIVD met familieleden of collega's van de betrokkene, om na te gaan of hij of zij een mogelijk veiligheidsrisico vormt. Dat duurt gewoonlijk een paar we ken. Daar is bij deze formatie geen tijd voor geweest. De woordvoerster van de AIVD wil niet zeggen waarom geen veiligheidsonderzoek is gehou den. Ook wil zij niet zeggen of kandidaten van de Lijst Pim Fortuyn scherper beoordeeld zijn dan die van de coalitiepart ners VVD en CDA, die meestal al een hele loopbaan in de politiek of het openbaar bestuur achter zich hebben. Volgens de woord voerder van Balkenende heeft de AIVD deze keer precies de zelfde procedure gevolgd als bij eerdere kabinetten. GPD pagina 4: rekrutering moet anders door Jaco van Lambalgen DEN HAAG - Het verleden van de nieuwe ministers en staatsse cretarissen is slechts oppervlak kig onderzocht. Daarbij is voor al uitgegaan van de informatie die zij zelf gaven. Als de nieuwe bewindslieden zelf hun mond houden, is de kans klein dat de Algemene Inlichtingen- en Vei ligheidsdienst (AIVD, de vroe gere BVD) zaken boven water haalt die tot politieke proble men kunnen leiden, erkent een woordvoerder van premier Bal kenende. „Als het fout gaat kan je dat vooral de betrokkene verwij ten", stelt de zegsman. „Hij of zij krijgt een verantwoordelijke functie. Dan mag je er vanuit gaan dat je diegene op zijn of haar woord mag geloven." Bij de vorming van een kabinet roept de premier in spe de hulp in van de AIVD, om te voorko men dat hij ministers en staats secretarissen benoemt die iets op hun kerfstok hebben. Ook wordt bij Justitie gecheckt of de kandidaten een strafblad heb ben. De gegevens over het verle den van beoogd staatssecretaris Bijlhout in Suriname zijn daar bij niet naar boven gekomen, DEN HAAG - Het CDA heeft sinds het begin van dit j aar 25 00 leden erbij gekregen. Dat zijn er meer dan het aantal bedankers. Hiermee doorbreekt de partij de continu dalende lijn in leden aantal sinds de oprichting van het CDA in 1980. Een deel van de aanwas bestaat uit proefle- den. Met dat lidmaatschap dat sinds januari mogelijk is, wordt ingehaakt de veranderende be hoefte van de burger. GPD Dobbeiman compact of color pak a 3700 gram 125» Advertentie Mager rundergehakt per kilo -5*5-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3