PZC Warme hap komt uit Oostburg Een kwestie van feeling Laat kinderen spelen! Beton Flash-Lan laat gamebeesten feesten Van Loon zeker derde Kamerlid Zeeuws-Vlaanderen Financiële injectie voor dorpscentrum van Lamswaarde 12 Protestantse Ouderenzorg Walcheren brengt thuismaaltijd gekoeld bij klant Abseilen in Nieuwvliet woensdag 24 juli 2002 door Miriam van den Broek MIDDELBURG - De Stichting Protestantse Ouderenzorg Wal cheren gaat warme maaltijden vanaf 1 oktober uit Zeeuws- Vlaanderen halen. Gebruikers krijgen dan niet meer elke mid dag een warme maaltijd thuis gebracht, maar een gekoelde maaltijd die ze op een zelf geko zen tijdstip kunnen verwarmen in bijvoorbeeld een magnetron. Vanuit zorgcentrum Swerf- Rust in Middelburg worden elke dag tussen de 260 en 290 warme maaltijden bereid. Ze moeten allemaal omstreeks het middag uur bezorgd zijn bij het zorgcen trum Hof ter Veste, Het Bastion, verpleegcentrum Nieuw-San- denburgh in Veere en bij de hon derd gebruikers van de thuis- voorziening. ,De vraag naar maaltij den voor particulieren stijgt sterk", zegt directeur M. den Haan van de SPOW. „Het wordt steeds moei lijker om al die maaltijden in korte tijd te bereiden en ze op de gewenste temperatuur af te le veren. Daarom hebben we be sloten de ongeveer honderd thuismaaltijden uit Oostburg te laten komen." In Oostburg zit Zorgcuisine, een bedrijf dat gespecialiseerd is in de bereiding van gekoelde maaltijden voor zorgcentra in Zeeuws-Vlaanderen. „De komst van Zorgcuisine was des tijds een initiatief van de ver schillende Zeeuws-Vlaamse zorginstellingen. Op Walcheren willen wij ook zoiets opzetten. Daar zijn al wel gesprekken over gevoerd, maar het plan be vindt zich nog in een zeer vroeg stadium." Koeling Voor de bezorgers en de mensen die de maaltijden gebruiken, gaat er per 1 oktober wel het een en ander veranderen. Zo moeten de auto's die de maaltijden be zorgen niet langer voorzien zijn van een warmhoudsysteem, maar van een koeling. Daar naast hoeven de maaltijden niet meer elke dag bezorgd worden. Eén of twee keer per week is ge noeg om mensen ze "voorzien van maaltijden voor de hele week. „We gaan de mensen wel duide lijk uitleg geven over hoe ze moeten omgaan met de maaltij den", zegt Den Haan. „Want ze moeten goed worden opge warmd en zijn beperkt houd baar. Het voordeel is dat de mensen dan zelf kunnen kiezen hoe laat ze hun maaltijd nutti gen. Want stipt twaalf uur eten, dat hoeft tegenwoordig niet MUZIKANT Bij de zomervakantie hoort bij na spreekwoordelijk muziek. Festival hier, braderie daar, of gewoon een feestje. Daar horen bandjes bij. Ieder heeft zijn ei gen, persoonlijke muzikale ont wikkeling doorgemaakt. We zochten een aantal van deze mu zikanten op. door Ronald Verstraten Wie weet lag het geluid van de smidshamer wel aan de basis van Johnny Groosmans latere drummerschap. Het am bachtelijk bedrijf waar eerst zijn vader en later zijn broer spetterend werk afleverden. En als Johnny drumt, spettert het ook. Klap, klap, klap! Als jong ventje werd hij lid van de plaatselijke drumband. Het oefenblokje heeft hij nog. Hij wijst ernaar: „Als dat kon pra ten!" Begonnen met het beken de pan-ne-koe-lce, maar al snel bleek dat er meer in Johnny zat. Als twaalfjarige mocht hij even aan een heus drumstel zitten. „Ik was er gelijk weg van." Zijn eerste orkestje was het Scheldekwartet. Van zes jaar pianoles aan de muziekschool in Oostburg had hij weliswaar veel geleerd, maar. ook dat piano niet zijn instrument was. Het was 1978 en hij werd drummer. „Twintig jaar, van Vader Abra ham tot Bruce Springsteen. We hebben haast in elke zaal, in elk café gespeeld. In België en Zeeuws-Vlaanderen", vat hij die periode samen. Het kwartet stopte echter enkele jaren gele den, want voor sommige leden werd het te zwaar. Avontuur Het bloed kruipt zoals gewoon lijk waar het niet gaan kan, dus toen (solo-)gitarist Peter de Krijger hem benaderde, was hij direct in voor een nieuw avon tuur. André Kuipers (bas/zang) en Ruud Eggermond (slaggi taar/zang) kwamen erbij en That's It! was geboren. Aanvan kelijk als gelegenheidsbandje, oogstten ze zodanig succes dat ze doorgingen. Optredens op een Dolle Woensdag in Breskens en het Midzomerconcert in IJ- zendijke achter de rug, staat er op 31 augustus een gepland op het plaatselijke voetbalveld. Het repertoire omvat de popmu ziek van de j aren 6 0 tot en met 8 0 en weerspiegelt ook Johnny's ei gen voorkeur. „The Beatles, Creedence Clearwater Revival, The Eagles", noemt hij er een paar. En dan wil hij ook nog wel de namen van zijn favoriete drummers kwijt: Phil Collins, jazzdrummer Buddy Rich en Si mon Philips (Toto). Zoals hij vroeger de techniek leerde uit instructieboekjes en door drumlessen, luistert hij nu naar de groten uit het vak. „Je instrument, de techniek beheer sen, dat kan jaren duren. Je kunt het of je kimt het niet. Het is vooral een kwestie van feeling. En het is tenslotte een moeilijk instrument. Je speelt immers met twee handen en voeten te gelijk." In het dagelijks leven automon teur in Oostburg, koestert hij Bestanden delen Volgens Op 't Hof is het heel aantrekkelijk om tijdens een LAN-party bestanden met elkaar te delen. „Dat gaat veel sneller dan via internet", legt hij uit. „Als je surft via de telefoonlijn gaat het downloaden op een LAN-party 1800 keer zo snel, maar ook als je thuis de snelste vorm van kabelinternet hebt, gaat het nog 25 keer sneller. Een com plete film heb je binnen zes of zeven minu ten binnengehaald." Op 't Hof weet uit ervaring dat vooral de echte computerfreaks op een LAN-party af komen. Slapen is er dan weinig bij. „Er zijn weinig deelnemers die drie dagen achter el kaar doorgaan", vertelt hij,Maar twee da gen wel. Vaak wordt, er maar een paar uur geslapen, met het hoofd op het toetsen bord." De komende LAN-party is de eerste die de nieuwe stichting, Flash-Lan, organiseert. Er is ruimte voor zestig deelnemers, maar tot nu toe hebben zich maar twintig compu terfreaks aangemeld. De organisatoren ho pen dat er uiteindelijk zo'n dertig deelne mers zijn, maar in de toekomst willen ze verder groeien. Uiteraard 'lant' bijna nie mand onder zijn eigen naam, maar met een zelfgekozen nickname. Zodoende toont de deelnemerslijst namen als Kill-a-lot, Ker- mit, Thunder en Lizard. Informatie over de komenden LAN-party kan gevonden worden op de website van de organiserende stichting: www.flash-lan.nl. Overigens wil de stichting zich in de toe komst ook gaan bezighouden met computer workshops voor zowel jongeren als oude ren, eventueel in combinatie met de LAN- party's. meer voor iedereen." De bewo ners van de zorgcentra krijgen voorlopig nog wel warme maal tijden vanuit Swerf-Rust. Maar daaraan moet over enkele jaren ook een einde komen. „In Nieuw-Sandenburgh in Veere bouwen we momenteel een zo genoemde compactkeuken. Daarmee kunnen de maaltijden koud worden samengesteld en hoeven ze alleen maar te worden afgebakken. We kunnen op die manier de mensen die bij ons wonen of bij ons aan de open ta fel komen eten, meer service verlenen. Ze kunnen dan korter van te voren kiezen wat ze wil len eten. De compactkeuken in Veere moet in maart of april 2003 klaar zijn. Voor Swerf- Rust zal het langer duren voor dat we zo'n keuken gebouwd hebben." door Raymond de Frel LAMSWAARDE - Het Oranje Fonds heeft twee stichtingen in Zeeuws-Vlaanderen bedeeld met bijdragen. De Stichting Dorpscentrum Lamswaarde heeft 15.000 euro in het vooruit zicht. De Stichting Netwerk Vrijwillige Thuiszorg Zeeuws- Vlaanderen kan een bijdrage van 2500 euro tegemoet zien. R van Driessche, voorzitter van de Stichting Dorpscentrum Lamswaarde, toonde zich logi scherwijs een blij man. De toe gekende 15.000 euro is volledig bestemd voor de uitbreiding van het dorpscentrum De Lui fel. Volgens Van Driessche is uit breiding van het centrum een absolute noodzaak. „Er is drin gend behoefte aan extra! bergin gen voor de leden van de muziekvereniging Vrijheid Eendracht uit Lamswaarde. Hun instrumenten vragen om meer opslagruimte", aldus Van Driessche. Daarnaast heeft de stichting ook een doucheruimte voorzien voor de leden van ta feltennisvereniging RDT. Om deze doelen te bereiken, vroeg Van Driessche de beno digde vergunningen en subsidie aan bij de gemeente Hontenisse. De voorzitter verwacht dat de gemeente in september uitsluit sel geeft over de gewenste uit breiding van het dorpscentrum. Daarnaast schreef hij het Oran je Fonds aan. Dit fonds, waarin op 27 juni jongstleden het Juli ana Welzijn Fonds en Oranje Fonds samengingen, stimuleert maatschappelijk welzijn en so ciale cohesie. Daarbij richt het fonds zich onder andere op buurtbewoners, die de handen ineenslaan en zich inzetten voor een leefbare buurt. Ook geeft het financiële bijdragen voor inventaris en gebouwen. Kosten Van Driessche schat het kosten plaatje voor de uitbreiding op 60.000 euro. Bij goedkeuring van de gemeente hoopt de stich ting in oktober met de verbou wing te kunnen starten. De werkzaamheden zullen zo'n vier maanden in beslag nemen. In maart jongstleden werd het dorpscentrum ook al aangepast. Het gebouw is sindsdien ook goed toegankelijk voor gehan dicapten. De Stichting Netwerk Vrijwilli ge Thuiszorg Zeeuws-Vlaande ren zal de toegekende 2500 euro besteden aan de aanschaf van zes rolluiken. Deze rolluiken zijn inmiddels aan het nieuwe onderkomen in Terneuzen (Achter de Kerk 7-9) bevestigd. door Harmen van der Werf DEN HAAG - M. van Loon uit Ossenisse wordt vrijdag be noemd en beëdigd als Kamerlid. Dit gebeurt als de Tweede Kamer bijeenkomt voor de regeringsverklaring van het kabinet-Balkenende. Zeeuws- Vlaanderen heeft met haar komst naar Den Haag voor het eerst sinds 1972 weer een vertegenwoordiger op het hoog ste politieke niveau in Neder land. De politiek is vergankelijk, want Van Loon kon zich onlangs tijdens een interview met deze krant niet herinneren 'dat er ooit een Zeeuws-Vlaams Ka merlid is geweest'. En als die er al is geweest, moet dat volgens haar'wel heel lang geleden zijn' Van Loon is 36 jaar en het valt haar niet kwalijk te nemen dat haar herinneringen niet zover teruggaan, maar zij heeft wel degelijk Zeeuws-Vlaamse voor gangers. De recentste is W. Dusarduijn van de Katholieke Volkspartij (KVP), die van 1967 tot 1972 het lidmaatschap van de Tweede Kamer combineerde met dat van Provinciale Staten. De oud-voorzitter van de ka tholieke raad voor maatschap pelijk werk in Zeeland verloor in 1972 zijn Kamerzetel bij lo ting en werd in 1973 benoemd tot burgemeester van Sas van Gent. Dat ambt bekleedde hij tot zijn dood op 57-jarige leef tijd in 1986. Lockefeer Een ander Kamerlid uit Zeeuws-Vlaanderen was E. Lockefeer, blijkt uit de com plete lijst van Kamerleden die in Den Haag bij de griffie van de Tweede Kamer wordt bijgehou den. Ook hij was rooms-katholiek. Van 1929 tot 1937 zat hij voor de Rooms-Katholieke Staats partij (RKSP) in het parle ment. Lockefeer was een au toriteit in de streek. In 1931 opende hij de derde Zeeuwse klompenbeurs in Clinge, het centrum van de toen sterk verte genwoordigde klompenindu strie in Oost-Zeeuws-Vlaande- ren. Het CDA zet met Van Loon een traditie voort. De partijen waarvoor Lockefeer en Dus arduijn in de Tweede Kamer za ten, de RKSP (1926-1945) en de KVP (1945-1980) zijn voorgan gers van het in 1977 opgerichte CDA. Populair Ook buiten CDA-kring ligt de verkiezing van Van Loon goed. C. van Schaik, lijsttrekker voor de PvdA m de nieuwe gemeente Terneuzen, is er in elk geval mee in zijn nopjes. „Wij zullen dank baar gebruik van het feit dat er een Zeeuws-Vlaamse in Den Haag zit. Het maakt niet uit van welke partij zij is." Van Schaik betreurt het dat zijn eigen partij zo weinig regionale kandidaten heeft. „Dat zou ei genlijk welmoeten verande ren." Met enige fantasie heeft Zeeuws-Vlaanderen straks zelfs twee vertegenwoordigers in Den Haag. Cardioloog F. Dekker (Lijst Pim Fortuyn) woont net over de grens, in Zei- zate. Hij is een boerenzoon uit Biervliet. NIEUWVLIET - In- en Qutdoorcentrum Sport- Nieuwvliet houdt morgen van 13.00 tot 16.00 uur op het terrein aan de Sint Jansdijk een inloopmid dag. Op het programma staan een hoge-touwenpiste met tokkelbaan en absei len, speleologie in een ver nieuwd parcours, klim men, hindernisbaan en boogschieten. Inschrijven is vooraf ge wenst. nog altijd de herinnering aan een televisie optreden, begin ja ren 80. De groep Avalanche van Ries de Vuyst was uitgenodigd om in het BRT-programma Mike aan Zee op te treden, maar de drummer kon niet. Als invaller ging Johnny mee. „Zaten we daar in dezelfde kleedkamers als Agneta Faltskogg, de Abba- zangeres die op de solotoer was gegaan. Een groot buffet na het optreden, een bijzondere erva ring. Alleen had ik geen chauf feur. Zij wel. Dat is het verschil: ik moest de volgende dag ge woon weer naar mijn baas toe." Als kinderen samen spelen leren ze samenleven. Denk samen met uw kinderen na over waar en hoe zij kunnen spelen. Vraag het gratis SpelenSpel aan bij Jantje Beton! NATIONAAL JEUGD FONDS Drummen is lastig te leren; je kunt het of je kunt het niet. En Johnny Groosmans kan het, bleek al vroeg. foto Camile Schelstraete door Rob Paardekam KRUININGEN - Zeeuwse computer- en gamefreaks verzamelen zich vanaf donder dag 1 augustus in het dorpshuis van Krui- ningen voor een drie dagen durende LAN- party. Ze kunnen zich uitleven met schiet spelletjes en supersnel bestanden met el kaar uitwisselen. Marco van Witsen uit Kruiningen heeft sa men met Chris op 't Hof en Fabien van der Windt uit Hansweert een stichting opge richt die vier keer per jaar een LAN(Local Area Network)-party gaat organiseren. Het initiatief kwam van Op 't Hof, die zelf al enkele keren deelnam aan een dergelijk evenement. „In onder meer Limburg en Noord-Holland worden veel LAN-party's gehouden", legt hij uit. „Maar Zeeland loopt een beetje achter. Dat willen we ver anderen." Tijdens een LAN-party verzamelen tiental len computerfreaks zich om hun apparaten op een centraal netwerk aan te sluiten en zo spelletjes tegen elkaar te spelen en bestan den uit te wisselen. „Ik schat dat zestig pro cent van de deelnemers echt voor de spelle tjes komt", vertelt Witsel. „De rest komt meer voor het uitwisselen van data." Fabien van der Windt, Chris op 't Hof en Marco van Witsen (vlnr) willen met gelijkgestem den drie dagen lang computerspelletjes spelen en bestanden uitwisselen. foto Willem Mieras Postbus 85233, 3508 AE Utrecht, info@jeugdfonds.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 38