Systeem alarmering moet beter Slecht weer deert toerist niet PZC PZC Horecafamilie vertrekt naar Brabant Vogelwaardes nieuwe dorpsraad van start Schoten gelost op doseerinstallatie 11 Coördinatie noodhulp hapert Oostburgse in beroep tegen boete Brandstichters aangehouden Geld gestolen uit verpleeghuis Inbraak auto Vandalen in de kraag gevat Inbraak bij bedrijf agenda 0800 - 0231 231 (GRATIS) i woensdag 24 juli 2002 door René van Stee BRESKENS - Postcomman- dant J. Carels van de brandweer in Breskens wil dat zo snel mo gelijk de 'schoonheidsfouten' uit de nieuwe uitruksystema- tiek van diverse hulpdiensten worden gehaald. Volgens hem gebeurt het te vaak dat onjuiste oproepen worden gedaan. Zo kwam onlangs bij een ongeval met een zwaargewonde in Num mer Een het korps van Biervliet ter plaatse, terwijl de veel dich- terbijgelegen Breskense brand weergeen oproep had gekregen. „Het is ook voorgekomen dat de brandweer van Cadzand in Schoondijke en Groede op draafde, terwijl dat niet logisch was", verklaart' Carels. De cor rectie achteraf van foutmeldin gen noemt hij onverantwoord. „Regelmatig krijgen we te ma ken met levensbedreigende si tuaties, waarin iedere minuut telt. Door verkeerde meldingen mag er geen tij d verloren gaan. aldus Carels. Hij is ook ontevre den over de centrale aansturing vanuit Vlissingen, waar naar zijn mening te veel mensen zit ten die het Zeeuws-Vlaamse land onvoldoende kennen. Sinds november maakt de brandweer gebruik van het uit Vlissingen aangestuurde uit- ruksysteem waarbij gemeente grenzen niet meer tellen, maar over die grenzen heen het korps wordt opgeroepen dat het snelst bij een brand, ongeval of andere calamiteit aanwezig kan zijn. Volgens commandant J. Mete ring van het brandweerkorps in Terneuzen en zijn collega N. Moskie in Oostburg biedt het nieuwe systeem als belangrijk ste voordeel dat het sneller alar meert dan voorheen. ,,In tegen stelling tot vroeger komt een melding nu tegelijkertijd bin nen bij alle hulpdiensten (brandweer, politie, ambulan cedienst). Iedereen luistert dus mee, waardoor de hulpverle ning veel sneller in gang gezet kan worden gezet", verklaart Meijering. Invoer Moskie en Meijering erkennen dat het systeem nog niet opti maal werkt. Dat komt volgens Moskie vooral omdat bij het op nieuw handmatig invoeren van allerlei - ettelijke duizenden - noodzakelijke gegevens fouten zijn opgetreden die pas worden opgemerkt bij een alarmmel ding. Zijn collega Meijering noemt hierbij als voorbeeld de opheffing van een wegaf sluiting die nog niet is gemeld. Desondanks werkt het nieuwe systeem volgens de Terneuzense commandant sneller dan het oude, met name omdat bij een foute melding meteen een cor rectie plaatsvindt van de offi cier van dienst. Meijering hierover: „Dit is nog altijd een verbetering ten op zichte van vroeger, maar dat neemt niet weg dat het aantal foutieve meldingen verder terug moet." Gevoelens Meijering verwacht dat het uit- ruksysteem op zeer korte ter mijn vlekkeloos zal functione ren. Zonder zijn collega Carels te willen tegenspreken, denkt hij dat bij veel brandweerman nen nog een omslag in hun den ken moet plaatsvinden. „Het grote probleem zit hem vooral in hun gevoelens die niet de juiste blijken te zijn. Hierdoor geven ze vaak een interpretatie aan een uitruk die er niet moet zijn." Maarten en Sylvia Berings verruilen Zeeland voor Brabant en het hotelbestaan voor de restaurantbranche. foto Peter Nicolai door René Hoonhorst TERNEUZEN - De familie Berings wilde na zestien jaar helemaal niet weg uit Zeeuws- Vlaanderen. Een grote horecazaak naar hun zin, en dan het liefst een restaurant, was echter niet in de regio te vinden. Terwijl het ondernemersbloed na enkele jaren consul tantschap weer begon te kriebelen. Bij het binnentreden van restaurant Le Bouc in 's Gravenmoer was Maarten Berings direct verkocht. Modern, strak design in het interieur en kunst aan de muur. Een zaak naar zijn hart, die vrijkomt omdat topkok John van Bokhoven zijn kookkunsten liever in een wat kleiner restaurant botviert. Zo'n kans konden Maarten en Sylvia Berings niet laten lopen, dus vertrekt het gezin eind vol gende maand naar Brabant om met ingang van maandag 2 september de scepter in Le Bouc te zwaaien. Maarten Berings (45) kwam zestien jaar ge leden naar Terneuzen om het Churchillhotel na een valse start goed op de kaart te zetten. Het hotel had jaren leeg gestaan, omdat de opdrachtgever vlak voor het gereedkomen van het prestigieuze logeer-, eet-, feest-, en vergaderhuis failliet ging. Het groepje fi nanciers dat het hotel uiteindelijk afbouw de, trok de ambitieuze jonge horecaman, die een paar jaar had warmgedraaid in het Hi- att-hotel in Brussel, aan als directeur. Een paar jaar later werd het Roosevelthotel op getrokken en ook van dat hotel kreeg Be rings de dagelijkse leiding. Vlak nadat de zelfde financiers in Sluiskil een budgethotel begonnen, vond Berings het tijd om voor zichzelf te beginnen. Oostblok De eigenaars van het Terneuzense hotelke tentje wilden hem nog niet kwijt en ver kochten hem Hotel Sluiskil op voorwaarde dat hij nog een tijdje (adviserende) hand- en spandiensten verleende ten bate van de an dere hotels. Naast contracten voor logies van tijdelijke werknemers van bedrijven uit de regio richtte Berings zich op hotelgasten uit het voormalige Oostblok. Hij ging per soonlijk de touroperators af. „De muur was net gevallen en de mensen begonnen er langzaam op uit te trekken. Vooral de vroe gere Oost-Duitsers wilden op vakantie. De ossies wilden hetzelfde als de wessies, dus kwamen ze graag naar de Nederlandse kustprovincies", zegt Berings. De gasten werden aan Sluiskil gebonden door ze een heel toeristisch programma (tophit nog steeds: de Keukenhof) voor te schotelen. Het echtpaar Berings hadHotel Sluiskil nog wel een tijdje willen runnen. Ze hadden net een aantal prefab-units bij het hotel ge plaatst om onder meer tijdelijke tunnel werknemers te kunnen huisvesten toen er plotsklaps een prachtig bod voor overname van het hotel kwam. Omdat het allerminst zeker was dat er een paar jaar later weer zo'n aanbod zou komen, hapte Berings toe. Toen de nieuwe eigenaar besloot het hotel toch maar op te doeken ten faveure van een asielzoekerscentrum, was Berings de gebe ten hond bij de dorpsbevolking. Hij had ten slotte zelf eerder beloofd het hotel niet voor huisvesting van vluchtelingen te gebruiken. „De dorpelingen gingen uit van voorbe dachten rade, maar ik wist tot vlak voor on dertekening van het contract niet dat er als nog asielzoekers in het hotel zouden komen. En als verkopende ondernemer kun je niet teveel eisen stellen aan de nieuwe eigenaar. OOSTBURG - Voor schuld aan een verkeersongeval op de kruising tussen de Turkijeweg en de Rijksweg N61 te Oost burg is gisteren in hoger beroep tegen een 74-jarige Oostburg se een boete geëist van duizend euro. Daarnaast wil de advo caat-generaal bij het Haagse gerechtshof, J. Wittop Koning, dat de vrouw haar rijbewijs inlevert. In hoger beroep zei de vrouw zich nauwelijks iets te kunnen herinneren van de botsing op 2 juli vorig jaar met een auto met twee Duitse toeristen. Getuigen zeiden dat Duitsers met de maximaal toegestane snelheid van tachtig kilometer over de Rijksweg reden toen de Oostburgse de weg overstak. De vrouw zag de auto niet, waardoor een forse botsing volgde. Beide voertuigen raakten totaal vernield. De twee inzitten den van de Duitse auto liepen een gebroken borstbeen en rib- fracturen op. Uitspraak over twee weken. MIDDELBURG - Een negentienjarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats en een elf jarige jongen uit Middelburg zijn maandagavond rond acht uur aangehouden. Ze hadden in de tuin van een leegstaande woning in de Keldermans straat in Middelburg vernielingen aangericht en twee brand jes gesticht. Ze zij n na verhoor door de politie weer op vrij e voeten gesteld. De negentienjarige man heeft een dagvaarding gekregen. MIDDELBURG - Bij een inbraak in een verpleeghuis in Mid delburg is een paar duizend euro meegenomen. De kluis moet tussen maandagavond vijf uur en gisterochtend zijn ge kraakt. OUDDORP - In een geparkeerde auto aan de Vrijheidsweg in Ouddorp is maandagavond tussen kwart over zeven en kwart over acht ingebroken. De achterruit van de auto van een vijftigjarige man uit Arn hem werd ingeslagen en een portierslot vernield. Uit de kof ferbak zijn een gsm, fotocamera, enkele sieraden en diverse pasjes gestolen. RENESSE - Een 18-jarige man uit Roosendaal en een 34-jari- ge man uit Oss zijn door de politie in Renesse in de nacht van maandag op dinsdag beboet wegens vandalisme. De 18-j arige had van een op het transferium geparkeerd staande auto een spiegel vernield. De man uit Oss werd op heterdaad betrapt toen hij op de Ho- gezoom de voorruit van een passerende auto vernielde. Dat deed de Ossenaar naar eigen zeggen omdat de auto in kwestie over zijn voet gereden was. ZIERIKZEE - In een bedrijfspand aan het Groene Weegje in Zierikzee is in de nacht van maandag op dinsdag ingebroken. De dieven doorzochten de kantoorruimten in het pand en maakten een bedrag van enkele duizenden euro's buit. De om vang van de braakschade aan het bedrijfspand is bij de politie niet bekend. I door Jean-Lou de Gucht VOGELWAARDE - De dorps- raad van Vogelwaarde gaat deze I week officieel van start. Na een I half jaar van voorbereidingen wordt de oprichtingsakte deze j week bij een notaris vastgelegd. I Het vijfkoppige oprichtingsbe- stuur wordt nu ontbonden en er I wordt gezocht naar bestuursle- I den voor de dorpsraad. In de statuten en het huishoudelijk reglement zijn geen bepalingen opgenomen die aangeven uit I hoeveel leden de nieuwe dorps raad moet bestaan. „Dat heb- ben we bewust gedaan", zegt j woordvoerder R. de Kort. „De I dorpsraad kan bestaan uit vijf, I maar ook uit vijftien leden. We I zoeken mensen uit alle geledin gen. Jongeren en ouderen, man nen en vrouwen; iedereen is I welkom. Hoe breder onze dorpsraad is, hoe beter." De statuten van de dorpsraad I zijn volgens De Kort al helemaal i afgestemd op de nieuwe ge- meente Hulst. „Dat betekent I bijvoorbeeld dat er geen raads- REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: (0115) 645769 Fax:(0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Pascalle Cappetti René van Stee René Hoonhorst Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114) 372776 Fax: (0114) 372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl leden deel mogen uitmaken van de dorpsraad. In de gemeente Hontenisse kan dat wel, maar in Hulst is dat al langer uitgeslo ten." Na de herindeling zal Vogel waarde de dorpsraad volgens De Kort nog hard genoeg nodig hebben. „Nu de nieuwe ge meente een flink stuk groter wordt staat het bestuur van de gemeente dan ook verder af van de bewoners. Zij kunnen hun opmerkingen makkelijker kwijt bij ons, dan bij de gemeente. Dat betekent wel dat we ons eerst zullen moeten waarmaken. Het is immers geen vanzelfspre kendheid dat we het vertrouwen van de mensen hebben. Dat moeten we verdienen. Dat bete kent dat we ons democratisch zullen moeten opstellen naar de burgers toe. We mogen geen groepje vormen dat buiten de bewoners staat." Contact Om in contact te treden met die bevolking zal er een website van de dorpsraad geopend worden. Ook zijn er plannen om een krantje uit te geven. De Kort hoopt dat de bevolking van Vo gelwaarde massaal naar de in spraakavond van Scoop op 21 augustus in Vogelwaarde komt. „Daar wordt immers de basis van het dorpsplan gelegd waar wij de komende jaren mee gaan werken." STREEKACTIVITEITEN AARDENBURG - Schutterslokatie, 19.30 uur: Toeristenschieting; AXEL - Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Koersbal, kaarten en biljarten; 13.45 uur: Fietsclub; De Halle, 14.00 uur: Kaarten, biljarten en spelletjes; Trefpunt, 13.00 uur: Kaarten en biljarten; 14.00 uur: Handwerken; Café 't Hoeckhuys, 20.00 uur: Kaarten; CADZAND - N.H. kerk, 20.00 uur: Zomer avond concert; HOOFDPLAAT - Schapenboerderij de Goede hope, 14.00 uur: Rondleiding; HULST - Café de Kroon, 14.00 uur: Kaar ten; KLOOSTERZANDE - Café de Reizende Man, 19.30 uur: Bridge; KOEWACHT - De Lange Akkers, 13.30 uur: Kaarten; De Vlaschaard, 13.00 uur: Biljarten; NIEUW-NAMEN - Bezoekerscentrum, 9.45 uur: Excursie Verdronken Land van Saeftinge; Café Sint Cecilia, 19.45 uur: Bingo; NIEUWVLIET - Pannenschuur, 13.00 uur: Braderie; Paardensportterrein, 9.00 uur: Jumping Zeeuws-Vlaanderen t/mn 28 juli; SAS VAN GENT - De Regenboog, 14.00 uur: Kaarten. Op de terasjes aan de kust is het nog steeds niet echt goed toeven, dus zoeken de meeste toeristen hun vertier elders. foto Peter Nicolai door Marco Hamelink CADZAND - Grijze wolken, een straffe bries en achterblijvende temperaturen. De zomer is vooralsnog ver te zoeken in Neder land. Desondanks vermaken de duizenden toeristen, op een enkeling na, zich prima aan de Zeeuws-Vlaamse kust. Een gele vlag wappert strak boven de Cad- zandse duinen uit. Het bord onderaan de mast geeft duidelijkheid: gevaarlijk zwem men! Misschien een overbodige waarschu wing. Niemand haalt het in zijn hoofd om met dit weer te gaan zwemmen. De harde wind maakt de branding met haar witte schuimkoppen uitermate onrustig. De strandpaviljoens horen eind juli op volle toeren te draaien. Nu drinkt er slechts een handjevol mensen een kopje koffie. Even bijkomen van een dagje uitwaaien aan het strand. Ich habe es kalt", zegt Evgenia Koleva uit het Duitse Trier, ondanks dat ze haar muts ver over haar oren heeft getrokken. Ze maakt met haar vriend Olaf Diederich een wandeling over hetstrand en lijkt het liefste bij hem in zijn jas te willen kruipen. Ze zijn hier pas vier dagen, maar houden het van avond al voor gezien. „We zouden langer blijven, maar met dit weer is de lol er snel af. Volgend jaar gaan we wel naar Frankrijk of Spanje", zegt Olaf. De familie Bosma uit het Friese Kollumer- pomp maakt ook een strandwandeling. Het tegenvallende weer lijkt hen niet te kunnen deren. Het gezin met twee kinderen, verge zeld door opa en oma, bracht maandag de hele dag door op het strand. „Het was er toen goed toeven. Dit heeft echter ook zijn charme: een strandwandeling met deze har de wind", licht vader Bosma toe. Lezen De wolkenmassa ziet er dreigend uit. Op een paar spetters na blijft het toch droog. Op Camping Groede brengt de familie Karsten uit Apeldoorn haar tijd lezend door in de voortent van hun caravan. „We zitten hier nu tweeënhalve week. Het weer is nog geen moment super geweest. Het is niet echt slecht, maar strandweer is het zeker niet", vertelt Harry Karsten. De laatste twee jaar vierde de familie vakantie in Istrië. Voor het gezin is het nu al duidelijk dat de reis daar volgend jaar weer naartoe gaat. „Het is daar altijd mooi weer. Als je in Nederland blijft weet je dat je het risico loopt dat het weer minder is. We komen onze dagen nu heus wel door hoor. We gaan vaak fietsen en lezen veel. Normaal lees ik nooit en nu ben ik al in het derde deel van Haxry Potter bezig", zegt Harry. Ze blijven nog tot vrijdag in Gi'oede. „Dat zul je altijd zien. Gaan wij naar huis, geven ze voor komend weekeinde mooi weer af." Een paar 'stx-aten' verder is Monique Stok kink uit Westexvoort aan het tafeltennisen met één van haar drie kinderen. Het minde re weer levert voor haar geen problemen op om haar kinderen te entertainen. „We zijn onlangs naar Plopsaland (het pretpark met als thema Kabouter Plop) geweest. Kinde- ren maken ook snel genoeg vriendjes en zij vermaken zich wel met elkaar." Dat het geen stralend zomerweer is, maakt voor haar niet uit.,Ik heb vakantie en zolang het niet regent, vind ik alles goed. Ik kijk wel el ke ochtend hoopvol naar het weerbericht, hoor", zegt Monique lachend. De Scheldeveste in Breskens doet ondertus sen goede zaken. Veel mensen van nabij gelegen campings komen, op zoek naar al ternatief vermaak, uit bij het overdekte zwembad. De familie Sluisveld uit Den Bosch heeft ook haar weg gevonden naar het zwembad. Vader en moeder Sluisveld genieten aan de rand van het bad van een drankje tex*wijl hun twee dochters zich prima vermaken in het watei'. „Het is jammer dat het weer niet meewerkt"vertelt Tom Slxiisveld. „We heb ben niets te klagen; alleen een dagj e naar het strand zit er niet in. Nu het niet zo warm is, kun je wel andere dingen ondernemen. Gis teren zijn we naar de Zoo in Antwexqren ge weest. Al het boven de dertig graden is, kruip je niet zo snel in de auto om zo'n stuk te rijden. Natuurlijk is het fijn als de zon schijnt, maar als je daar zeker van wilt zijn, moet je gewoon naar Italië gaan." door Rolf Bosboom GOES - Onbekenden hebben twee kogels afgevuurd op de veelbesproken doseerinstallatie op de Verbartelweg bij Goes. Dat is gebeurd tussen zaterdag avond en maandagochtend. De installatie is inmiddels dusda nig hersteld dat die weer in be drijf is. De doseerinstallatie is bedoeld om het sluipverkeer, met name richting Heinkenszand, te we ren. Daarvoor is ter hoogte van Hotel Goes een blokkade in de weg gemaakt. Die laat automo bilisten één voor één passeren, met tussenpozen van ruim een halve minuut. De wachttijd kan daardoor aanzienlijk oplopen. Met de schietpartij wordt op nieuw een incident toegevoegd aan de lange reeks waarmee de installatie al te kampen heeft gehad. Kort na de ingebruikna me in april werd de blokkade vernield door een automobilist die er met volle snelheid tegen aan reed. Nadien beschadigden diverse mensen hun auto door dat ze niet in de gaten hadden dat er maar één wagen per keer kan passeren. Hun auto stuitte daardoor op het opkomende ob stakel. In mei raakten daardoor zelfs twee inzittenden lichtge wond. Buiten werking De daders van de schietpartij hadden het gemunt op het kastje langs de weg waarin alle appa ratuur zit die de installatie re gelt. De kogels misten de vitaalste delen. De elektrici teitsvoorziening werd wel ge raakt, waardoor de installatie enige tijd buiten werking was. De stroomtoevoer is inmiddels hersteld, maar de beschadigde kast moet nog worden vervan gen. De schade bedraagt onge veer 4500 euro. De doseerinstallatie is een initi atief van wegbeheei'der water schap Zeeuwse Eilanden. Vol gens woordvoerster D. Laing wijst alles erop dat het om een doelbewuste actie gaat. In een eerste onderzoek van de politie kon alleen het kaliber van het gebruikte wapen worden vast gesteld. Ook werd een huls ge vonden. Gistermiddag deed het waterschap officieel aangifte van vandalisme. Domper Voor het watex'schap betekent de vernieling een onverwachte dompei'. „Het ging de laatste weken juist allemaal hax*tstikke goed", zegt Laing. „Er zijn ook geen ongelukken meer gebeurd, na de onwennigheid van het be gin." Volgens haar haalt de ver nieling weinig uit. „We kunnen er op deze manier niets mee. Als iemand problemen heeft met de installatie, kan die dat beter bij ons melden." De afgelopen tijd heeft het wa terschap nauwelijks negatieve geluiden meer gehoord over de dynamische wegblokkade. Laing: „Het aantal klachten is echt op één hand te tellen. Daar staat tegenover dat we juist heel veel positieve reacties hebben gekregen. Er was zelfs iemand die speciaal bij ons langs kwam om zijn tevredenheid te uiten." De doseerinstallatie is bedoeld als proefproject. Metingen heb ben uitgewezen dat het aantal voertuigen dat gebruik maakt van de xoute is gedaald van 3500 tot 2000 per dag. Het watei'- schap heeft als streefgetal 800. „Maar misschien is dat te hoog gegrepen", aldus Laing. In het najaar volgt een uitge breide evaluatie, waarbij vooral ook de bewoners uit de omge ving worden betrokken. Aan de hand van de uitkomsten van de evaluatie wil het waterschap onder meer bepalen of het do- seerinstallaties ook elders kan toepassen. Advertentie Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 37