PZC Boycot van dure bodemmossel Lekker onthaasten in Wemeldinge Vliegers kleuren gemeentehuis Aangespoelde buisjes blijken ongevaarlijk Vrachtwagens Axel en Hulst massaal doelwit inbraak en vernieling Politie vindt wietkwekerij na brand Inter Scaldis naar Engeland zeeuwse almanak Druiveland Handel en consument kiezen voor goedkopere hangcultuurmossel VAKANTIE VAKANTIE VAKANTIE VAKANTIE ZEEUWS-VLAANDEREN woensdag 24 juli 2002 door Jean-Lou de Gucht HULST - Oost-Zeeuws-Vlaan- deren lijdt onder een golf van vrachtwageninbraken. Binnen zes weken is in de omgeving van Hulst en Axel in honderd trucks en trailers ingebroken. Tot heden zijn tien transportbe drijven doelwit van de daders geweest. De politie staat voor een raadsel,Het is ons nog niet duidelijk of we hier met een een ling of een bende te maken heb ben", zegt woordvoerder J. Crombeen. „Vrachtwagenin braken zijn in het verleden wel meer voorgekomen, maar nooit in de omvang van de laatste we ken." In een periode van zes weken is er tijdens zes nachten toegesla gen. Niet bij alle bedrijven zijn spullen gestolen. „In sommige gevallen is er alleen sprake van vernieling en is er niets gesto len", zegt Crombeen. „Het lijkt er op dat de daders op zoek zijn naar waardevolle spullen." Bij een bedrijf in Hulst zijn de navi gatieschermen uit vrachtauto's meegenomen. Bij transportbedrijf Wieland uit Axel zijn aan tien vrachtwagens vernielingen aangericht. „Het is mij wel duidelijk dat ze gericht naar iets op zoek zijn", zegt A. Wieland. „Er is niets gesto len, maar de zeilen van de vrachtwagens zijn wel kapot gesneden. Het mooie is er dan ook wel vanaf. In het buitenland zijn deze praktijken heel ge bruikelijk. Blijkbaar is het nu ook in Nederland doorgedron gen." Extra controle Wieland weet niet hoe hij zijn bedrijf tegen braak moet be schermen. „Ik heb diverse nach ten gepost, maar dat hou je ook niet lang vol." De politie houdt wel extra controles, maar moet toegeven dat ook die niet af doende zijn. Crombeen: „Toe zicht in zo'n groot gebied is toch lastig. Bovendien hebben we nog andere taken." Daar is Wie land al bang voor. „We zullen het zelf moeten uitzoeken. De politie zie je toch niet." De golf van vrachtwageninbra ken komt na de tientallen wo ninginbraken die Oost- Zeeuws-Vlaanderen van eind vorig jaar tot begin dit jaar in de greep hield. De inbraakgolf hield op na de arrestatie van een 24-jarige Belg die op heterdaad werd betrapt bij een woningin braak in Clinge. ARNEMUIDEN - Bij een brand in een schuurtje in Arnemuiden is in de nacht van maandag op dinsdag een hennepkwekerij ont dekt. De brand werd rond kwart over twaalf gemeld. In het schuurtje waar de brand ontstond en in een ander schuurtje op het terrein vond de politie 336 wietplanten. Alle planten en de apparatuur zijn in beslag genomen. De eige naar van het pand, een 53- jarige Arnemuidenaar is aangehouden. Hij heeft een proces-verbaal gekre gen en is inmiddels weer op vrije voeten. Volgens de brandweer is de brand vermoedelijk ontstaan als gevolg van kortsluiting. Hennepkwekerijen ge bruiken veel stroom voor de speciale lampen die de planten goed laten groei en. In Goes ontstond het afgelopen jaar twee keer brand bij hennepkweke rijen! Op Walcheren komt dat niet vaak voor, zegt brandweercommandant RMalj aars,Het is in drie jaar de eerste keer." door Miriam van den Broek ZOUTELANDE - Op het bad- strand in Zoutelande zijn giste ren tientallen kunststof buisjes met vloeistof aangespoeld. De buisjes zijn een centimeter of tien lang en een centimeter breed. Aan de onderkant zit een soort dop en aan de bovenkant een haakje. De brandweer ging er aanvan kelijk vanuit dat het niet om zo genoemde breeklichtjes ging. Dat is een buisje dat oplicht na dat er een knik in wordt gege ven. Deze buisjes worden dik wijls gebruikt door vissers. Omdat de vloeistof in de aange spoelde buisjes onder meer bruin van kleur was, en niet fluoriserend geel zoals meestal in breeklichtjes, gingen de brandweer en Rijkswaterstaat er van uit dat het om iets anders ging. Voorzichtigheid is bij een onbekende vloeistof geboden, legt R. Corbijn van de Veerse brandweer uit. Een bezoek aan hengelsportzaak Koets in Zou telande bracht uiteindelijk uit komst. „Het zijn toch lichtbuis- jes", zegt Corbijn. „Maar wel zeer professionele. Op het strand hebben we drie verschil lende soorten gevonden en op een ervan stond 'Easy Light'. Toen we dat zagen kregen we al een vermoeden. Bij Koets had den ze dezelfde." De buisjes op het strand lekten niet. Was dat wel het geval, dan had het nog geen kwaad ge kund. „We hebben de verpak king gelezen en daarop staat dat de inhoud van de buisjes niet schadelijk is voor het milieu", aldus Corbijn. De buisjes wor den morgen bij de gebruikelijke schoonmaakbeurt van het strand meegenomen. VLISSINGEN - De Zeeuwse doedelzakband Inter Scaldis Pipes and Drums vertrekt mor gen voor zes dagen naar Enge land. Voor de tiende keer openen ze de Minden-day parade in Berwick - upon - Tweed. De parade wordt afgenomen door generaal Frank Couts, één van de bevrij ders van Walcheren. Na de para de wordt een mars door Berwick - upon - Tweed gehouden. Inter Scaldis is de band van de Scot tish Old Comrades Association, een vereniging van Schotse oud-strijders die regelmatig bij herdenkingen op Walcheren aanwezig is. Agrarisch Nederland is al dan niet noodgedwongen continu op zoek naar nieuwe manieren om het boerenbe drijf in deze soms barre tijden toekomst te geven. Op dat noord-Zeeuwse ei land ontspringen ze deze dans niet. Met kamperen bij de boer en slapen in het hooi versterken zij de toeristische aantrekkingskracht, terwijl hun collega's op andere ter reinen experimenteren. Zo ook die gemeentebestuur ster. Al heeft ze wel eens het genoegen van een halfpipe op haar erf geproefd, iglotentjes op het terrein zijn niet haar cup of tea. Nee, dan zoekt ze het liever in een Dreister Pri meur. De vakantie wordt nu dan ook besteed om op Duitse en Luxemburgse bodem wat druivenkennis op te doen. De Chateau de la Campagne ligt in gedachten al te rijpen. De trotse burgervader van het eiland weet wel raad met dit creatief ondernemerschap. Over twee jaar - zo verzekert hij - zal hij de gemeente enthousiast en met de nodige cérémonie protocolaire omdopen. De nieuwe naam laat zich raden: Schouwen- Druiveland. I dnnrAli Pankow i ZIERïKZEE - Niet alleen bij de handel maar ook bij veel consu menten lijkt de grens wat betreft de prijs voor de bodein- 1 cultuurmosselen bereikt. Vis handelaar Ko Hogerheijde in Zierikzee besloot alleen nog bangcultuurmosselen te verko pen. In een groot deel van de Vlaamse horeca wordt geen bodemraossel meer geserveerd. Hogerheijde voelt zich met zijn actie gesteund door zijn klan ten. ,.Het is voor ons niet leuk, maar voor de consument toch ook niet als hij tegen de 9 euro voor een kilo mosselen moet gaan betalen", meent Hoger heijde. Hij zegt maandag nog met zijn collega Dion Saman uit de Visstraat te hebben overlegd. „Ook hij besloot geen bodem mosselen meer in te kopen zo lang de prijzen zo hoog blijven", aldus Hogerheijde terwijl hij rap doorwerkt met het schoon maken van de haring. Bij Bout. Mosselhandel en Hangcultuurbedrijf in Bruinis- se kunnen ze de vraag naar de hangcultuurmosselen niet meer aan. Volgens Bout lift de hang- cultuur natuurlijk mee met de publiciteit rond de start van het seizoen voor de bodemcultuur. „Wij kweken de hangcultuur zelf, maar omdat er nou een maal altijd mensen zijn die de bodemmosselen lekkerder vin den, kochten we daar tot nu toe ook elk seizoen wel wat van in. Advertentie Natuurlijk GEOPEND tijdens de BOUWVAK!! Glashandel Moerstee Kapelle - Biezelinge ^0113-341688 Nu doen we dat niet, want ze zijn echt veel te duur," zegt Bout. Bij restaurant Servus op de Schuithaven in Zierikzee vermeldt het prijskaartje 15,50 euro voor een pan mosselen. „Wij verkopen alleen hangcul tuurmosselen", zegt gastvrouw Gaby. Volgens haar zou ze voor een maaltje bodemmosselen te gen de 20 euro moeten gaan vra gen. Dat vindt ze te gek worden. Er zijn ook andere meningen. Bij Auberge Maritiem in Zierik zee moet 19,50 euro voor een mosselmaaltijd worden be taald. „Wij serveren alleen de bodemcultuur en het is bij ons onbeperkt mosselen eten", zegt woordvoerder Steven Kalwij. Hij heeft nog geen enkele klant over die prijs horen klagen. Na een beperkte aanvoer bij de start van het seizoen vorige week, zijn er volgens hem nu ook voldoende bodemmosselen verkrijgbaar. Bij de AH-super- markt in Zierikzee blijkt dins dag ook alleen bodemcultuur in de schappen te staan. In zeer be perkte hoeveelheid overigens. Er zijn twee soorten: de kleine afmeting van Zeelands Roem in bakken van twee kilo voor 8,99 euro en de jumbo's van Prins en Dingemanse voor 10,95 euro per zak van twee kilo. De Vlaamse topleverancier Gil- berte Marchant uit Halle die honderden restaurants als klant heeft in Brussel, het Pajotten- land en de Denderregio, levert geen Zeeuwse mosselen meer zolang de prijs niet zakt. Als de prijzen zakken overwegen cle Belgische restauranthouders opnieuw Zeeuwse mossels op het menu te zetten. Zo niet, dan duurt de boycot tot 1 augustus. Voorzitter Luc de Bauw van Ho reca Vlaanderen voelt niets voor een algemene boycot, omdat Belgen nou eenmaal verzot zijn op Zeeuwse mosselen. Toch zegt hij de huidige actie bij de res taurants wel te appreciëren. „We moeten de Nederlanders kunnen overtuigen dat ze de kip met de gouden eieren aan het slachten zijn", aldus De Bauw. Een gemeenteambtenaar bekijkt een aantal van de zelfgemaakte vliegers. foto Peter Nicolai door Raymond de Frel OOSTBURG - Buiten blijft het zonnetje de laatste weken nogal dikwijls achterwege. Ambtena ren in het gemeentehuis in Oost burg krijgen de komende tijd wellicht toch nog de zomer in de bol. Hun kantoor is door een vliegertentoonstelling tijdelijk omgetoverd tot een vrolijk, kleurrijk geheel. De vliegers zijn door kinderen ontworpen en beschilderd. De tentoonstelling, die het Oost- burgse gemeentehuis voor de vierde keer aandoet, is georga- niseerd door de Stichting Kij ken uit Lelystad. De werkne mer-s van deze stichting, Joke en Roby Bellemans, houden zich in binnen- en buitenland al jaren bezig met het promoten van beeldende kunst voor kinderen. Het tweetal is onder andere ini tiatiefnemer van een jaarlijks kunstvliegerfestival, dat luister naar de naam Chakif (afkorting voor Children's Art Kite Festi val). Een selectie van de daar opgelaten vliegers is tot en met 28 augustus in Oostburg te be zichtigen. In samenwerking met het Lilli- ane Fonds heeft ook een aantal gehandicapte jongeren vliegers beschilderd. Na afloop van de tentoonstellingscyclus worden de vliegers verkocht. De op brengst gaat volledig naar de makers van de kunstobjecten. De tentoonstelling is op maandag, dinsdag en donderdag tussen 09.00 en 12.00 uur en van 14.00 tot 16.00 uur te bezichtigen. Op vrijdag is de tentoonstelling alleen 's ochtends te bezoeken, op woensdag van 09.00 tot IS.00uur. «O r<I9MHU Mevrouw Van Zanten geniet van de gezichtsmassage die Theunie Beyer-Molenberg haar geeft in kuur-, thalasso- en beautycentrum De Druppel in Wemeldinge. foto Willem Mieras nu radicaal thuis de kasten leeg te trek ken. Corrie bijvoorbeeld zou haar gou den sieraden eigenlijk voor zilveren moeten verruilen. Ach, je kunt er reke ning mee houden als je wat nieuws koopt, schouder-ophaalt Monique. Eerlijk is eerlijk, zo'n uitstapje is voor al ook een manier om even tijd voor je zelf uit te trekken. Met twee kinderen en een baan voor drieënhalve dag in de week komt dat er in het leven van Mo nique niet al te vaak van. „Zo'n heel ar rangement lijkt me wel wat, lekker relaxen." Een pakking met algen, mas sage, sauna; je vindt het allemaal in het voormalige schippersintemaat in We meldinge terug. Ma Corrie: „Ik zie zo'n hele dag niet zitten, hoor. Dat raak ik snel beu." Wat nou aandacht voor haarzelf? „Dat heb ik echt al genoeg." Maskertje Hoe anders ligt dat voor de zussen S. van Zanten uit Goes en H. Methorst uit Steen wijk, die een uitgebreide ge zichtsbehandeling eveneens afsluiten met een glas op het terras. Gezicht schoonmaken, lotionnetje, massage en een masker. Zij aan zij onder handen genomen worden is een welkome af wisseling voor het tweetal op het leven van alledag. Om de één a anderhalve maand schuiven de zussenbij De Drup pel naar binnen. Dan trekt de Overijs selse helft van het duo voor een weekje bij haar Goese zus in, om zo in geza menlijkheid de zorg voor hun 99-jarige moeder op zich te nemen. Moeder zit in het Goese zorgcentrum Poelwijk en wordt in ploegen door haar kinderen bezocht. Is dochter Methorst er niet, dan komt dochter Van Zanten trouw vijf dagen in de week voor haar zorgen. Om de paar weken wordt ze door zuslief afgelost, die dan een week lang dag in, dag uit vijf uur per dag bij haar moeder gaat zitten. Klagen doen ze niet, die twee. Maar even weg uit het zorgcentrum betekent wel lekker ge nieten „Dus altij d als ik hier naar toe kom, gaan wij druppelen", vertelt de Steenwijkse. Geen gezondheidsgedoe ofzo, zo ervaart Methorst de behande ling niet. Leuk detail hoor, zo'n sapje. Maar Methorst laat zich er niet door ra ken. „Als ze me nu een borrel geven, drink ik die ook." doorEsme Soesman Versgeperste jus d'orange in een sierlijk glas-op-steel, opgedirkt met een glinsterend toefje. Detail in een decor waar het om vele details draait. Zachte badlakens, waarvan de frisse gele kleur weerspiegeld wordt in de verse bloemen op de bartafel, in lam penkappen en gesjabloneerde versier selen op muren. Een bezoek aan kuur-, thalasso- en beautycentrum De Drup pel in Wemeldinge kan snel worden af gehandeld, maar kan - bij wijze van dagje uit - ook urenlang worden gerekt. ..Ik ben zelf heel sfeergevoelig", vertelt eigenaresse Theunie Beijer-Molenberg tussen het vertroetelen van haar gasten door. „Als het me niet aanstaat, denk ik: 'wegwezen'. Daarom probeer ik het hier zo aangenaam mogelijk te ma ken." Met openingstijden die zich uit strekken van de vroege ochtend tot de late avond, doet ze daar verstandig aan. Vandaar: zinnenprikkelende geu ren uit in stopcontacten gestoken par- fumverspreiders. Vandaar: een gemoe delijk brandende open haard op een dag dat je buiten peentjes zweet. En daarom ook die verse jus, net even iets mooier gepresenteerd dan bij een an der. Oké, er speelt nog iets, erkent Beij- er. Een bezoekje aan een kuur- en beau tycentrum is meer dan eventjes de ledematen laten ontharen of een zo mers kleurtje pikken. Het is een manier om te onthaasten, te ontspannen. „Ge woon even weg willen zijn." Even weg zijn in ieder geval moeder Corrie Dominicus, dochter Monique van Sabben en twee maanden oude kleindochter Beatrijs uit Kruiningen. Ze hebben een kleurenanalyse laten doen en 'en passant' de wenkbrauwen laten epileren. Toch al gauw goed voor een ochtendje weg. Als afronding drinkt het tweetal een verkwikkend drankje in de met verschillende zitjes uitgeruste tuin van centrum De Drup pel. „Moeders was jarig en ze wist weer eens geen cadeau. Een kleurenanalyse had ik al langer in gedachten", licht Monique hun uitstapje toe. „Ja, wat moest ik vragen?", vult Corrie haar dochter aan. „Als ik wat wil hebben, dan ga ik er om." Schot in de roos Dus blijkt Monique's cadeau een schot in de roos. Het effect van een kleuren analyse haal je niet even in de winkel, dat moet je ervaren. Je ziet het gebeu ren, vertellen moeder en dochter eens gezind. Met het voorbijtrekken van lappen stof verlevendigen of betrekken de gezichten. Beiden blijken koele ty pes, maar met een belangrijke nuance. Moeder is een wintertype en dat vraagt donkere kleurenDochter is een zomer- type en moet het voortaan met fellere kleuren doen. Niet dat ze van plan zijn Een vol terras. Een doorrookt café. Een eetzaal waar bestekgetinkel en tafelconversatie de muziek overstemmen. Allemaal mensen, allemaal verhalen. Deze week volgen we, in een aantal Zeeuwse etablissementen, HET GLAS. Van de bar naar een klant, terug naar de bar en weer naar een andere klant. Enzovoorts. Om verhalen te horen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 35