Botero uniek op z'n eigen manier Tour toont ook menselijke trekjes Sparta is blij met vertrek Boukhari Ullrich zes maanden geschorst Knau wijst 33 atleten aan voor EK atletiek Colombiaan droomt niet van gele trui Virenque naar Quick-Step Moreau geeft op Vandereycken trainer FC Twente Toch licentie voor TOP Oss PSV laat fans en bestuur thuis Richard Schuil naar Padova ■HMMHBBa» Van kilometer tot kilometer woensdag 24 juli 2002 door Ad Pertijs LES DEUX-ALPES - Santiago Botero heeft het in zich de Tour de France te winnen. De 29-jari- ge Colombiaan kan Lance Arm strong aan in de tijdrit. Dat be wees hij vorige week. En de Kelme-renner kan tegen een berg op knallen. Dat liet hij gis teren zien in de rit naar Les Deux-Alpes, waar de dagzege op hem lag te wachten. Toch droomt Botero geen mo ment van de gele trui. „Het win nen van de Tour is een illusie. Een tijdrit, of een bergetappe kan ik pakken, maar de hele ronde is veel te moeilijk voor mij." Botero staat bekend als een renner, die tijdens een ronde geheid een slechte dag tegen komt. Dit keer liep hij forse klappen op op de Mont Ventoux. „Aan de voet voelde ik me nog goed, plots was het over", zegt de man, die zo lang mogelijk LES DEUX ALPES - De Franse wielrenner Christophe Moreau heeft in de vijftiende etappe van de Ronde van Frankrijk, Vai- son-la-Romaine - Les Deux Al lies, opgegeven. De renner van Credit Agricole, die twee jaar geleden als vierde eindigde in het algemeen klas sement, was betrokken bij een valpartij en staakte daarop de strijd. Het was zeker niet de eer ste tegenslag die hij in de Tour moest verwerken. Al in het be gin van de ronde verspeelde hij door een valpartij een kans op een goede klassering. Daarna kwam de renner ook nog nega tief in het nieuws toen hij na een vechtpartij met de Spanjaard Carlos Sastre een tijdstraf kreeg opgelegd. ANP wilde aanklampen bij Arm strong. „Volgens mij is het puur een psychische aangelegen heid", zegt zijn ploegleider Vin- cente Belda. „Santiago kan de druk van het klassement niet aan." Botero pikt liever zijn da gen uit. „Een rit moet me liggen. Als het profiel mee aanstaat, val ik aan. Net als vandaag." Op de eerste col van de dag (Col de Premol) vertrok hij samen met de Belg Mario Aerts en de Deen Nicky Sorensen. Later sloten nog drie renners aan en met een ruime voorsprong begon het sextet aan de laatste beklim ming. Na een eerste uitval van Aerts, nam Botero de koers rap zelf in handen. Als een tij drij der snelde hij naar boven. De groep van gele-truidrager Armstrong kwam (op gepaste afstand) geen meter dichterbij. De krachtpat ser kwam in stijl over de finish. Hij toonde zijn spierballen en hij toonde zijn blijdschap. Botero won twee jaar geleden het bergklassement in de Tour en de etappe naar Briancon. Toen was hij trots in de voetspo ren van Luis Herrera te treden, nu zegt hij niet met de 'kleine tuinman' vergeleken te kunnen worden. „Luco was een echte klimmer, ik moet het van mijn snelheid hebben." De Kelme- renner is in meer opzichte geen typische Colombiaan. Hij is blond, heeft blauwe ogen en komt uit een gegoede familie. Santiago Botero is altijd een unieke coureur gebleven. Hij begon als mountainbiker, won direct zijn eerste wedstrijd en zette in 1995 zijn zinnen op het WK baan, dat dat jaar in Colom bia werd gehouden. Botero had nog nooit op de baan gereden, maar hij haalde de mondiale ti telstrijd. Het aloude Kelme onderkende als eerste zijn talent, maar koud in Europa bleek Botero in meer dere opzichten een medisch wonder. Bij zijn allereerste do pingcontrole (in de Ronde van Romandië) liep hij tegen de lamp vanwege een te hoog tes tosterongehalte. Dat overkwam hem later nog vier keer kort ach ter elkaar. Inmiddels heeft de UCI vastgesteld dat hij een ex treem hoge natuurlijke waarde heeft. In eigen land, waar in de macho-cultuur het testosteron gehalte niet hoog genoeg kan zijn - werd hij gezien als een sex- Rambo, maar Botero was meer bezorgd om zijn reputatie als wielrenner. „Ik voel dat ik me steeds weer moet verweren te gen de verdachtmakingen", zei hij twee jaar geleden. Zorgen Inmiddels is Botero een graag geziene renner. Hij valt aan en kan een nummertje hardrijden opvoeren. Zijn vaderland is nu een van zijn grootse zorgen. „Ei genlijk kim je bij ons niet nor maal meer trainen. Allerlei groeperingen bestrijden er el kaar met wapens. Onderweg ben je je leven niet veilig." Vori ge winter bleef hij daarom in Europa. „Het beviel me niet. Ik reed daarna minder goed dan het jaar ervoor." In de Tour kon hij geen potten breken en dus zocht Botero af gelopen winter toch maar weer zijn explosieve vaderland op. „Daar kan ik tenminste op grote hoogte trainen." Om het gevaar van kidnapping zo klein moge lijk te houden, wist niemand van zijn missie en trainde hij in cognito op een speciaal bevei ligde route. De resultaten zijn er dit seizoen naar. De overwinning in de tijd rit van vorige week, werd in ei gen land gezien als een triomf op de verfoeide Amerikanen. Nu kluistert het volk er zich aan de radio en tv, omdat Botero de toptien is binnengedrongen. Er wachten nog veel bergen en een tijdrit. „Vergeet het maar", wimpelt hij de hoop op een eind zege af. „Lance Armstrong is de beste renner van de wereld.Bo- tero is liever uniek op zijn eigen manier. GPD Santiago Botero op wegnaar zijn tweede etappezege in de Tour. foto Eric Gaillard/RTR van onze sportredacvtie FRANKFURT - Jan Ullrich is gisteren in Frankfurt door de tuchtcommissie van de Duitse wielerbond voor zes maanden geschorst. De Tourwinnaar van 1997 werd op 12 juni betrapt op het verbo den gebruik van amfetaminen. De schorsing werd medegedeeld door de Duitse wielerbond. Eer der op de dag verklaarde voor zitter Schenk dat pas op 9 au gustus uitspraak zou worden gedaan. De schorsing van de 28- jarige renner gaat onmiddellijk in en duurt tot 23 maart 2003. December en januari gelden niet als wielermaanden. De straf is mild. Ullrich had voor twaalf maanden uitgesloten kunnen worden. Voorzitter Barth van de tuchtcommissie verklaarde dat zijn commissie ervan overtuigd was dat Ullrich het verboden middel niet had ingenomen met de bedoeling er harder van te gaan fietsen. DPA LES DEUX ALPES - Richard Virenque rijdt volgend jaar in de nieuwe Quick- Step-formatie. Dat maakte Patrick Lef eve- re, ploegleider van Quick-Step in 2003, gisteren bekend. De Fransman, die in 1998 centraal stond in het grote doping- schandaal rond Festina, vond vorig jaar bij Domo onderdak nadat hij zijn schorsing had uitgezeten. Ook Johan Museeuw wil zijn carrière bij Quick-Step voor enkele maanden voort zetten. De Belg zal onder leiding van Lefevere nog de voor jaarsklassiekers rijden om vervolgens zijn fiets definitief in de schuur te laten staan. Gisteren werd ook duidelijk dat wereldkampioen Oscar Frei- re niet zal overstappen naar Quick-Step. De Belgische forma tie wil het jaarsalaris van 1,5 miljoen euro niet ophoesten ENSCHEDE -RenéVandereyeken is de nieuwe coach van FC Twente. De Belg volgt John van der 't Schip op. De voormalige Belgische international was als laatste werkzaam bij het Duitse Mainz 05. Hij heeft een contract voor twee jaar gete kend. Vandereycken maakte in 1980 deel uit van het Belgische na tionale voetbalelftal dat toen de EK-finale haalde. Zes jaar later was hij ook 'Rode Duivel' toen België vierde werd op het WK. Als speler was Vandereycken onder meer actief bij Club Brugge, Genoa, Anderlecht en AA Gent. Als trainer werkte hij AA Gent, Standard Luik, RWDM, Anderlecht en Mainz 05 ANP ZEIST - TOP Oss mag komend seizoen toch uitkomen in de eerste divisie. De Brabantse voetbalclub heeft alsnog een li centie gekregen van de KNVB. De aanvraag werd aanvanke lijk afgewezen, maar TOP tekende met succes beroep aan. De club heeft de zaken toch nog op orde gekregen. Voorzitter Paul Lansaat verloor nooit het vertrouwen in een goede af loop. „We kregen zelfs complimenten van de commissie", al dus de preses. Eerder ontvingen NAC en FC Den Bosch toch nog een licentie. Vandaag valt een beslissing over Fortuna Sittard. De KNVB verwacht morgen uitsluitsel te kunnen ge ven aan Sparta. ANP ZEIST - PSV neemt geen supporters mee naar de wedstrijd om de Johan Cruijff Schaal tegen Ajax, omdat cle gemeente Amsterdam vasthoudt aan een verplichte treincombi. In de ogen van de Eindhovense club is deze maatregel overtrokken omdat Ajax-PSV geen reguliere competitie- of bekerwed strijd is. Ook het bestuur zal op 11 augustus niet bij het ope ningsduel van het nieuwe seizoen aanwezig zijn. Voorzitter Harry van Raaij dreigde al eerder met een boycot. „Gezien de ze discriminerende maatregelen tegen onze supporters zullen wij niet bij de wedstrijd verschijnen", reageerde de preses. ANP STEENWIJK - Richard Schuil speelt komend seizoen in de Italiaanse volleybalcompetitie bij Padova. Hij tekent daar een contract voor een jaar met een optie voor een tweede. De Nederlandse international werd onlangs onaangenaam ver rast door zijn Zuid-Italiaanse club Tarantodie van het ene op het andere moment ophield te bestaan. Schuil speelde eerder in de Serie A ook voor Macerata. ANP Meer over de TOUR op de PZC-site: www.pzc.nl Zeeuwse lobby onopvallend in Frans wielercircus door Frits Bakker LES DEUX ALPES - De Tour- baas heeft even geknikt, vanaf zijn riante zitplaats voor het peloton. Het enorme span doek, met de tekst 'Zeeland Jan van Haneghem (rechts) en Adrie de Winter bij hun Zeeuwse 'uithangbord'. foto Wouter Borre/GPD LES DEUX-ALPES- elf vertrekken in Vaison-la-Ro- maine 163 renners voor de vijf tiende etappe van de Ronde van Frankrijk. Het is de eerste al penrit die leidt naar het skioord Les Deux-Alpes. 60 km: De eerste aanvallers zijn de Colombiaan Botero, de Belg Aerts en de Deen Sörensen. Op 15 seconden volgt een vijftal met daarin Michael Boogerd. 68 km: Doorkomst Col de Pré- mol (3e cat.): 1. Botero, 2. Aerts, 3. op 0.10 Sörensen. Een grote groep renners volgt op 0.32. 81 km: Eerste tussensprint: 1. Aerts, 2. Botero, 3. Hvastija (Slv) die deel uitmaakt van een groep met verder de Belg Merckx, de Fransen Casar en Magnien en de Spanjaard Gar- cia-Acosta. 83 km: Het tweetal laat zich in lopen door de vijf achtervolgers. 116 km: Doorkomst Col de Gri- mone (2e cat.): 1. Merckx, 2. Magnien, 3. Casar. Peloton op 8.45. 123 km: Doorkomst Col de Cro- ix-Haute (3e cat.)1. Merckx, 2. Aerts, 3. Botero. Peloton op 9.40. 136 km: Doorkomst Col duBan- chet(3ecat.): 1. Merckx, 2. Mag nien, 3. Botero. Voorsprong 10.50. 160 km: Doorkomst Cote de Ponsonas((3ecat.): 1.Merckx,2. Botero, 3. Aerts. Verschil 8.45. 190 km: Doorkomst Col d'Or- non (2e cat.): 1. Merckx, 2. Bote ro, 3. Aerts. 203 km: Tweede tussensprint: 1. Magnien, 2. Casar, 3. Aerts. Het peloton volgt op 9.30. 218 km: Na aanvallen van Merckx en Aerts demarreert Bo tero. 221 km: Botero heeft 42 secon den voorsprong op Merckx, 50 op Aerts. 223 km: Aerts gaat over Merckx heen. 224 km: De Spanjaard Heras valt aan uit de groep favorieten, gevolgd door zijn landgenoot Beloki, die de Amerikaan Arm strong achter zich aan krijgt. 226 km: Santiago Botero wint, voor Aerts en Merckx. Michael Boogerd is op 7.23 23e en beste Nederlander. ANP Westerscheldetunnel was ook haast niet te missen. „Zo ko men we mooi in beeld, heel de Tour lang", verzekert Adrie de Winter, die de ronde met een camper op de voet volgt. Kees Bal reed maandag langs het spandoek, toen hij in een race met prominenten met de fiets Les Deux Alpes opreed, i „Het is de beste manier om Zeeland als etappeplaats te I promoten: opvallend maar niet hinderlijk." De Tour komt in 2 0 04 niet naar l Zeeland, dat is nu wel duide- lijk. Het comité heeft zich daar al bij neergelegd. Kees Bal: „Wij vinden een jaar later ook al mooi, als hij maar komt. En daar ben ik al bij na zeker van Jean Marie Leblanc heeft in een informeel gesprek met Jan Janssen gezegd: 'ze moeten ge duld hebben, dan komt het wel goed'. Hij zou dat nooit zeggen als hij niet van plan was om te komen." Kees Bal volgde de ronde, op uitnodiging van Rabobank, de laatste dagen vanuit het ski oord Les Deux Alpes. Twee keer reed hij op de rustdag die berg opmet topsporters als Jo- chem Uytdehaage, Gretha Smit, Ron Zwerver en Henk Angenent, „Ik heb Alpe d'Huez ook nog even beklom men, omdat we hier toch zijn", zei Bal vlak voordat hij de bus instapte voor de terugreis. Campers Kees Bal is een groot voorstan der van de rustige, bescheiden lobby. Zoals die van Adrie de Winter. De organisator van de ZLM Tour rijdt al mee vanaf de start in Luxemburg, samen met de Zeeuws/Brabantse consul Jan van Haneghem en de respectieve echtgenotes. „We hebben voor het eerst campers gehuurd, die we in el ke etappe langs de route zet ten." De Tour wordt gecombi neerd met een vakantie, zoals duizenden wielerfans dat al ja ren doen. Met de camper een berg op, na de doorkomst van het peloton opbreken, terug naar beneden rijden en dezelf de avond nog een plaats zoeken op een berg voor de volgende etappe. Het was altijd een vast ritueel, ook van Zeeuwen die de ronde al heel lang volgen. Jan Diele- man uit Axel: „Maar zo druk als dit jaar heb ik het nog nooit meegemaakt. Wij waren twee dagen van tevoren op de Mont Ventoux en toch stond alles langs de route al vol. Ik moest van ellende op een parkeer plaats met nog vijfhonderd campers gaan staan. Dat doe ik nooit meer. De Mont Ventoux en Alpe d'Huez laat ik voort aan links liggen. Het wordt zo druk in de Tour, dat je keuzes moet maken voor de bergetap pes. Het beste is om elke keer één etappe over te slaan." Jan van Haneghem en Adrie de Winter hebben dat ook onder vonden. „We hebben de Mont Ventoux gemeden, omdat hij een dag van tevoren al was af gesloten voor publiek." Bertus Hoek uit Heinkenszand, ex- elftalleider van Veere en Oost- kapelle, had op de beruchte berg wel een eersterangs plaats gevonden, in een scherpe bocht op vier kilometer van de finish. „Je moet er wel bijna een halve dag voor in een file staan, maar dat heb ik er wel voor over. De Tour is voor Bertus een ver slaving. „Je moet het eigenlijk maar één keer doen in je leven. Als je nog een keer gaat, ben je verloren. Dat heb ik ook tegen Angelo Nijskens (trainer van Hoek) gezegd. Hij was voor het eerst op de Mont Ventoux. Ik liep hem toevallig tegen het lijf en heb hem gewaarschuwd: voor je het weet, ben je ver slaafd." Kees Bal heeft die passie, na dat hij was gestopt als prof, nooit gehad. Adrie de Winter des te meer. Hij reist met Jan van Haneghem ook al jaren naar WK's op de weg, zoals vo rig jaar in Portugal en dit jaar in Zolder. En af en toe bezoe ken ze ook klassiekers. Vol gend jaar willen ze zelfs naar Canada, alleen weten de vrou wen het nog niet. Schrikken De Tour van dit jaar is er één met een missie. Jan van Haneg hem is als consul altijd geïnte resseerd in alles wat er sportief en organisatorisch rond een wielerkoers gebeurt. Adrie de Winter maakt voor het Zeeuw se Tourcomité sfeerimpressies en verzamelt beeldmateriaal van locaties bij start- en f inish- plaatsen.,Ik heb eens goed ge keken naar de ruimte die het Tourdorp in beslag neemt. Dat is schrikken hoor. Ik kan het comité straks laten zien dat het bijna de hele markt van Mid delburg beslaat." Bij de finish op Les Deux Alpes werd Kees Bal overvallen door de enorme drukte. „In vlakke etappes zal het iets minder zijn, maar in Zeeland beseffen ze nog niet wat een gigantisch evenement ze binnenhalen. Al leen als alle instanties zich er achter scharen, is het voor ons te realiseren." Want de Tour is een fenomeen. Adrie de Winter kreeg in de eerste week weer eens een staaltje te zien van de manier waarop de Tour zijn autoriteit laat gelden. „We hingen het spandoek van Zeeland elke dag op langs het parcours. In kleine letters had ik er ook ZLM Tour opgezet en de naam van mijn bedrijf. Twee uur voordat de Tourkaravaan langskomt, rijden er vijf auto's voorbij om sluikreclame langs de kant weg te halen. Ze trok ken ons spandoek eraf en wilden het zonder pardon weg gooien. Ik kon gelukkig uitleg gen dat het voor Zeeland was en dat wij de Tour willen bin nenhalen. Toen hebben we stickers van de Tour zelf gekre gen om de reclame af te plak ken." De Tour is onverbidde lijk, maar toont soms ook menselijke trekjes. doorSjoerd Bootsma ROTTERDAM - Mooi voor de speler, mooi voor de club. Een tijd geleden zou bij Sparta nog heel anders worden gedacht over een transfer van Nourdin Boukhari. Maar met de stijgen de financiële nood op het Kas teel kwam de verkoop van de Marokkaanse aanvaller steeds dichterbij. Ajax-directeur Arie van Eijden informeerde onlangs naar Boukhari bij president-com missaris Kees van den Boer van Sparta. Van den Boer wist, met de ophanden zijnde transfer naar Amsterdam ter waarde van 1,5 miljoen euro, vorige week al dat het goed zou komen met de licentieproblemen. Trainer én technisch directeur Dolf Roks kan daarom leven met het vertrek van de voorma lige pleintjesvoetballer uit Crooswijk. „Het was de keuze tussen niet meer voetballen of niet meer voetballen met Nour- door Guido van Riet IJSSELSTEIN - De Koninklij ke Nederlandse Atletiek Unie (Knau) zendt 33 atleten naar de Europese kampioenschappen, die van 6 tot en met 11 augustus in München zijn. De bond gaf gisteren de be- spreekgevallen Eugene Marti- neau (tienkamp) en Stefan Beu- mer (800 meter) het voordeel van de twijfel. De jeugdige ta lenten voldeden net niet aan de richtprestaties voor de EK, maar mogen toch naar het toernooi om ervaring op te doen. De Knau stuurt twee estafette ploegen op de 4x100 meter naar München. Bij de vrouwen is het team compleet. Bij de mannen zijn alleen Troy Douglas, Mar- tijn Ungerer en Timothy Beck zeker van hun plaats. De andere drie sprinters worden komende zaterdag na een test wedstrijd in Eindhoven aangewezen. Hoofdcoach Peter Verlooy maakt een keuze tussen Hulste naar Daniel Ward, Rowdy Mid delkoop, Patrick vanBalkom en din. Mede op basis van deze transfer zullen we wel onze li centie krijgen. Voor Nourdin is het een mooie sprong in zijn car rière. Iedere voetballer wil toch zo hoog mogelijk spelen. Of het Sparta punten kost, is pas ach teraf te beoordelen, maar hij had zeker zijn meerwaarde voor het elftal." Maandag werd de transfer be klonken. Aangezien de medi sche keuring pas gisterochtend volgde, werd alleen de licentie commissie van de KNVB op de hoogte gesteld van de overgang. Ook kon Boukhari geen af scheid nemen van zijn Spar taanse medespelers. Meteen na de keuring signeerde hij een vierjarig contract, waarna de aankoop met de selectie op Schiphol incheckte voor het vertrek naar Glasgow. Ajax speelt vanavond in de Schotse stad tegen Celtic. „Maar ik zal niet meespelen. Ik heb nog steeds last van m'n hamstring", vertelde Boukhari kort voor zijn vertrek. GPD Virgil Spier. De uit 's-Heer Hen drikskinderen afkomstige An- jolie Wisse komt uit op de 1500 meter. De selectie, mannen: Troy Douglas (100 en 200 m), Gregory Sedoc (110 m horden), Thomas Kortbeek (400 in horden), Bram Som (800 m), Stefan Beumer (800 m), Amoud Okken (800 en 1500 m), Gert-Jan Liefers (1500 m), Marko Koers (1500 m Simon Vroemen (3000 m steeple chase), Kamiel Maase (5000 en 10.000 m), Eugene Martineau (tien kamp), Wilbert Pennings (hoog), Rens Blom (polshoog), Ruiger Smith (kogelstoten en discus), plus 4x100 m estafetteploeg (aangewe zen: Douglas, Timothy Beclc, Mar- tijn Ungerer). Vrouwen: Judith Vis (100m horden), Jacqueline Poelman (200 m), Marjo lein de Jong (400 m horden), Anjolw Wisse (1500 m), Nadja Wijenberg (marathon), Monique de Wilt (pols- hoog), Lieja Tunks-Koeman (kogel- stoten), Wendy Koolhaas (kogel slingeren), DebbyvanderSchilt(ko-1 gelslingeren), Karin Ruckstuhl (ze venkamp), plus 4x100 m estafette ploeg (aangewezen: Poelman, Joan van den Akker, Kristel Spierenburg, Pascal van Assendelft, Judith Baar- sen)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 34