Stroke-service Cornelia succes PZC PZC Asselbergs ontvangt Gelukstrofee Schoten gelost op doseerinstallatie in Goes ul Kozakkenkoor imponeert in volle kerk Slachtoffer beroving zoog verhaal uit duim Computerfreaks leven zich uit in Kruiningen 11 Nazorg voor patiënten na beroerte agenda Lezing en expositie over Suzanna Lonque Hennepkwekerij ontdekt na brand Inter Scaldis naar Engeland Drankrijders tegen de lamp Inbraak auto Vandalen in de kraag gevat Inbraak bij bedrijf 0800 - 0231 231 (GRATIS) woensdag 24 juli 2002 Hnnr Piet Kleemans I ZIERIKZEE - De 'stroke-servi- I ce' van verpleeghuis Cornelia in Zierikzee voorziet duidelijk in een behoefte. Op de afdeling wordt nazorg verleend aan I mensen die een beroerte hebben I gehad. I De beroerte is een van de be- I langrijkste veroorzakers van in validiteit op latere leeftijd. Jaarlijks krijgen 24.000 Neder landers een beroerte. In tachtig procent van de gevallen betreft heteen herseninfarct en in twin tig procent gaat het om een her senbloeding. Bij een hersen bloeding is sprake van een gebarsten of geknapt bloedvat. Bij een herseninfarct is een bloedvat verstopt door een bloedpropje. Tweeëntwintig procent van de beroertes doet zich voor bij mensen jonger dan 65 jaar. Een beroerte kan onder meer verlammingen, inconti nentie en geheugenstoornissen veroorzaken. Handelingen die voor de beroerte volautoma tisch gingen, kosten erna soms enorm veel moeite en ook ver stoort een beroerte de emotione le stabiliteit. Snelle opname Snelle opname in een zieken huis is na een beroerte erg belangrijk. In de praktijk over lijden meer mensen aan de com plicaties na een beroerte dan het REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl herseninfarct of de hersenbloe ding zelf. Zowel in het Van Weel-Bethesdaziekenhuis in Dirksland als in het Ooster- scheldeziekenhuis in Goes is een 'stroke-unit' te vinden waar die snelle hulp wordt verleend. Voor de nazorg kunnen mensen die een beroerte hebben gehad terecht in verpleeghuis Cornelia in Zierikzee. Daar worden sa men met de herstellende patiënt allerlei therapeutische oefenin gen gedaan, met als uiteindelijk doel het zoveel mogelijk beper ken en zo mogelijk herstellen van de aangerichte schade. Patiënten die een beroerte heb ben gehad worden in Zeeland na gemiddeld dertien dagen in het ziekenhuis doorverwezen naar een verpleeghuis of revalidatie centrum. Het landelijk gemid delde ligt met 28 opnamedagen op meer dan het dubbele van het Zeeuwse gemiddelde. J. van 't Westende van Verpleeghuis Cornelia: „Vroeger hadden we geen plaats voor mensen die een beroerte hadden gehad. Nu heb ben we onszelf via het project Stroke Service verplicht vijf bedden daarvoor vrij te hou den." Het project Stroke Service is een samenwerkingsverband tussen Zeeuwse zorginstellin gen. De vijf bedden in de Corne lia zijn volgens Van 't Westende van meet af aan goed bezet ge weest. „De zorgketen waarvan wij via het project onderdeel zijn, werkt goed. We zijn nog wel bezig de verschillende protocol len nog beter op elkaar af te stemmen, maar het contact met de stroke-unit in het Ooster- scheldeziekenhuis in Goes is in tensief. Dat is nodig, want je moet snel kunnen handelen. Asselbergs zegt dat de trofee een opsteker is voor het hele gemeentebestuur. foto Pieter Honhoff door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Zijn tomeloze in zet voor de gemeente Zierikzee en later de gemeente Schou- wen-Duiveland. Dat is voor ZOC-Actief de belangrijkste re den geweest de Gelukstrofee 2002 toe te kennen aan burge meester J. Asselbergs. De prijs voor degene die Zierikzee het best heeft gepromoot werd gis teravond uitgereikt. De Gelukstrofee is volgens ZOC-Actief-voorzitter D. Schiettekatte een welverdiende pluim op de hoed van de burge meester. „Hij heeft Zierikzee op de kaart gezet. En hij heeft zich enorm ingespannen voor de ge meente Schouwen-Duiveland. Niet alleen dit jaar, maar ook in voorgaande jaren. Daarom von den wij het als ZOC-Actief leuk om hem een hart onder de riem te steken. Daar waren we het in het bestuur héél snel over eens. Asselbergs, die de Gelukstrofee vijf jaar geleden zelf aan naam- geefster Ria Geluk uitreikte, toonde zich compleet verrast door de eer die hem ten deel viel Hij stelde ook meteen vast dat de trofee nooit voor hem alleen kan zijn. „Deze trofee moet, denk ik, een beloning zijn voor het complete gemeentebe stuur." Het gemeentebestuur van Schouwen-Duiveland heeft het, stelde Asselbergs, de laatste jaren niet makkelijk gehad. De herindeling heeft een zware wissel getrokken op het ge meentelijk apparaat. Het ge meentebestuur heeft puin moe ten ruimen en nieuwe structu ren moeten scheppen. Dat werk bracht, dat moest As selbergs toch even kwijt, het ge meentebestuur niet de waarde ring waarop het hoopte. „We zijn hier op het eiland nogal goed in negativisme. Deze Ge lukstrofee is een stukje waarde ring richting gemeentebestuur. En wij zullen ook voluit blijven gaan voor de gemeente Schou wen-Duiveland." Asselbergs kreeg de bij de pro- motieprijs horende wisselbeker uit handen van Brogumvoorzit- ter F. Kruijff, die vorig jaar de Gelukstrofee in de wacht sleep te. „Wij waren er vorig jaar ont zettend trots op. Dus ik zou zeg gen: geniet ervan", was de raad van Kruijff aan Asselbergs. De burgemeester moet de wis selbeker volgend jaar weer inle veren, maar mag een verzilverde kopie van de trofee houden als blijvend aandenken. De Geluks trofee werd eerder gewonnen door achtereenvolgens Ria Ge luk, Stichting Historische Spe len, Koninklijke Harmonie Kunst en Eer, Stichting Muse umhaven Zeeland en Muziek- en theaterpodium Brogum. I STREEKACTIVITEITEN: BROUWERSHAVEN - Parkeerterrein bij brandweergarage, 10.00 - 13.00 uur: Start Dorcas-fietstocht; BURGHSLUIS - Haven, 18.30 uur: Natuurvaartocht met Breeveertien; SEROOSKERKE - Einde Prunjeweg, 13.30 uur: Excursie Plan Tuleluur; ZIERIKZEE - 1e Weegje, 8.00 uur: Vlooi enmarkt; OOSTERLAND - Een expositie en een lezing worden in septem ber gewijd aan het leven van Su zanna Maria Cau-Lonque, am- I bachtsvrouwe van Oosterland, I Sirjansland en Oostersteyn. Amateurhistoricus en provinci aal gids B. Blikman-Ruiter- j kamp verzorgt twee lezingen. Op 1 september is het 250 jaar geleden dat Suzanna Maria Cau-Lonque stierf. De am- bachtsvrouwe van Oosterland I was een bijzondere vrouw, ie- I mand die haar sporen in de Oos- I terlandse samenleving heeft I achtergelaten en dat was voor Blikman-Ruiterkamp aanlei ding er de schijnwerper op te I richten. Voorafgaand aan de ex- I positie in de Vierschaar van het I oude stadhuis in Zierikzee op 2 I september verzorgt Blikman- I Ruiterkamp haar lezing voor de I eerste maal. Dat gebeurt in de I Trouwzaal van het stadhuis. Omdat de ruimte daar zeer be- I perkt is, doet Blikman-Ruiter kamp vrijdag 6 september haar lezing nog eens dunnetjes over I en wel in de Nederlands her vormde kerk in Oosterland. Het Don Kosakenkoor treedt op zonder instrumentale begeleiding of microfoons. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Geen microfoons, geen geavanceerde geluidstechnische snuf jes, maar simpelweg met de eigen stem wist het Schwarzmeer Don Kosaken Koor gisteravond in de Lutherse Kerk in Zierikzee het talrijke publiek te im poneren. Met voor de pauze een ingeto gen, bijna sobere presentatie van sacra le zang en in het tweede deel vooral ou de volksliederen gaven de acht leden een indrukwekkend staaltje van hun kunnen. Vooral in de liederen van de Russisch- orthodoxe kerk weet het koor de gloed van troost te laten doorklinken. Dit eer betoon aan muziek en zang is onlosmakelijk verbonden aan de wei nig rooskleurige geschiedenis van de Kozakken. In het oude Rusland werden zij afwisselend onderdrukt of gewaar deerd. Uiteindelijk werden uitroeiing, vlucht en verbanning hun deel. In bal lingschap en in andere moeilijke situa ties waren muziek, zang en dans een troost voor de Kozakken. Het Schwarz meer Don Kosaken Koor laat die tradi tie herleven in dit boeiende concert. Direct bij binnenkomst van de zangers in hun sobere, maar toch plechtige zwarte tenue, verandert de sfeer in de kerk. De onrust die de massale toeloop teweeg brengt, ebt al weg als het octet zich opstelt. Luttele seconden later is de kerk volledig gevuld met de prachti ge contrasten tussen de bassen en de te norstemmen. Verdieping en verstilling wisselen elkaar af. Aan de eenheid van dit ensemble moet een zeer ruime scho ling ten grondslag liggen. De Lutherse kerk blijkt akoestisch een prima locatie, hooguit lijkt de ruimte af en toe iets te klein te worden voor het geweldige volume dat dit koor kan ont wikkelen. De prachtige stemmen zin gen niet alleen de tekst, maar maken foto Pieter Honhoff ook de muzikale begeleiding. Instru menten zouden hier geen enkele meer waarde kunnen brengen. Het octet blijkt wars van elk uiterlijk vertoon. Oprechte sacrale zang is het enige waar het om lijkt te gaan. Juist die soberheid verschaft dit optreden een opmerkelij ke grandeur. De speelse afvrisselingen tussen solo's en samenzang, de perfecte timing en het soms overrompelend vo lume houden de aandacht van het pu bliek voortdurend gevangen. Na de pauze laten de Kozakken iets van hun plechtigheid los en bezingen ze in oude volksliederen onderwerpen als liefde, broederschap en krijgslust. ARNEMUIDEN - Bij een brand in een schuurtje in Arnemui- den is in de nacht van maandag op dinsdag een hennepkweke rij ontdekt. De brand werd rond kwart over twaalf gemeld. In het schuurtje waar de brand ontstond en in een ander schuur tje op het terrein vond depolitie 336 wietplanten. Alle planten en de apparatuur zijn in beslag genomen. De eigenaar van het pand, een 53-jarige Arnemuidenaar is aangehouden. Hij heeft een proces-verbaal gekregen en is inmiddels weer op vrije voeten. Volgens de brandweer is de brand vermoedelijk ontstaan als gevolg van kortsluiting. Hennepkwekerijen ge bruiken veel stroom voor de speciale lampen die de planten goed laten groeien. In Goes ontstond het afgelopen jaar twee keer brand bij hennepkwekerijen. Op Walcheren komt dat niet vaak voor, zegt brandweercommandant R. Maljaars. „Het is in drie jaar de eerste keer." VLISSINGEN - De Zeeuwse doedelzakband Inter Scaldis Pi pes and Drums vertrekt morgen voor zes dagen naar Enge land. Voor de tiende keer openen ze de Minden-day parade in Berwick-upon-Tweed. De parade wordt afgenomen door ge neraal Frank Couts, één van de bevrijders van Walcheren. Na de parade wordt een mars door Berwick-upon-Tweed gehou den. Inter Scaldis is de band van de Scottish Old" Comrades Association, een vereniging van Schotse oud-strijders die re gelmatig bij herdenkingen op Walcheren aanwezig is. BROUWERSHAVEN - Een 54-jarige Zierikzeeënaar is in de nacht van maandag op dinsdag door de politie in Brouwers haven betrapt op rijden onder invloed. Dat kwam hem op een rijverbod van vijf uur en een proces-verbaal te staan. Een 21- jarige drankrijder uit Heerlen kreeg wat later die nacht de zelfde straf. Hij werd door de politie op de Stoofweg bij Noor- dwelle aangehouden. Een de blaastest wees uit dat hij te veel had gedronken. door Rolf Bosboom GOES - Onbekenden hebben twee kogels afgevuurd op de veelbesproken doseerinstallatie op de Verbartelweg bij Goes. Dat is gebeurd tussen zaterdag avond en maandagochtend. De installatie is inmiddels hersteld dat die weer in bedrijf is. De doseerinstallatie is bedoeld om het sluip verkeer, met name richting Heinkenszand, te we ren. Daarvoor is ter hoogte van Hotel Goes een blokkade in de weg gemaakt. Die laat automo bilisten één voor één passeren, met tussenpozen van ruim een fyalve minuut. De wachttijd kan daardoor aanzienlijk oplopen. Met de schietpartij wordt op nieuw een incident toegevoegd aan de lange reeks waarmee de installatie al te kampen heeft gehad. Kort na de ingebruikna me in april werd de blokkade vernield door een automobilist die er met volle snelheid tegen aan reed. Nadien beschadigden diverse mensen hun auto door dat ze niet in de gaten hadden dat er maar één wagen per keer kan passeren. Hun auto stuitte daardoor op het opkomende ob stakel. In mei raakten zelfs twee inzittenden lichtgewond. De daders van de schietpartij hadden het gemunt op het kastje langs de weg waarin alle appa ratuur zit die de installatie re gelt. De kogels misten de vitaalste delen. De elektrici teitsvoorziening werd wel ge raakt, waardoor de installati'è enige tijd buiten werking was. De stroomtoevoer is inmiddels hersteld, maar de beschadigde kast moet nog worden vervan gen. De schade bedraagt onge veer 4500 euro. Actie De doseerinstallatie is een initi atief van wegbeheerder water schap Zeeuwse Eilanden. Vol gens woordvoerster D. Laing wijst alles erop dat het om een doelbewuste actie gaat. In een eerste onderzoek van de politie kon alleen het kaliber van het gebruikte wapen worden vast gesteld. Ook werd een huls ge vonden. Gistermiddag deed het waterschap officieel aangifte. Voor het waterschap betekent de vernieling een onverwachte domper. „Het ging de laatste weken juist allemaal hartstikke goed", zegt Laing. „Er zijn ook geen ongelukken meer gebeurd, na de onwennigheid van het be gin." Volgens haar haalt de ver nieling weinig uit. „We kunnen er op deze manier niets mee. Als iemand problemen heeft met de installatie, kan die dat beter bij ons melden." De afgelopen tijd heeft het wa terschap nauwelijks negatieve geluiden meer gehoord over de dynamische wegblokkade. Laing: „Het aantal klachten is echt op één hand te tellen. Daar OUDDORP - In een geparkeerde auto aan de Vrijheidsweg in Ouddorp is maandagavond tussen kwart over zeven en kwart over acht ingebroken. De achterruit van de auto van een 50- jarige man uit Arnhem werd ingeslagen en een portierslot vernield. Uit de kofferbak zijn een handtelefoon, fotocamera, enkele sieraden en diverse pasjes gestolen. RENESSE - Een 18-jarige man uit Roosendaal en een 34-jari- ge man uit Oss zijn door de politie in Renesse in de nacht van maandag op dinsdag beboet wegens vandalisme. De 18-jarige had de spiegel vernield van een auto die op het transferium geparkeerd stond. De man uit Oss werd op heterdaad betrapt toen hij op de Hogezoom de voorruit van een passerende auto vernielde. Dat deed de Ossenaar naar eigen zeggen omdat de auto over zijn voet gereden was. ZIERIKZEE - In een bedrijfspand aan het Groene Weegje in Zierikzee is in de nacht van maandag op dinsdag ingebroken. De dieven doorzochten de kantoorruimten en maakten enkele duizenden euro's buit. door Anita de Jong BRUINISSE - De 23-jarige man die vorige maand aangifte deed van een gewelddadige beroving in een woning in Bruinisse, blijkt het verhaal verzonnen te hebben. De man is gisteroch tend door de politie aangehou den op verdenking van oplich ting. De recente 'beroving' zorgde voor veel onrust in Bruinisse. Het verhaal ging dat de ex van de vriendin van de 23-jarige man de dader zou zijn, maar dit gerucht blijkt dus niet te klop pen. De man die nu is opgepakt, had ook voor zijn vriendin ver zwegen dat hij valse aangifte had gedaan. De man deed eerder al valse aangifte, zo heeft hij bekend. Vorig jaar juli meldde hij ont voerd te zijn door twee onbe kende mannen. Hij zou vastge houden zijn op twee locaties en vervolgens bij Neeltje Jans uit een auto zijn gezet. Óm de ont voering echt te laten lijken, had hij zichzelf verwond. De ver dachte, die ingeschreven staat in Oost-Souburg maar regelma tig in Bruinisse zou verkeren, is echter niet opgepakt voor deze valse aangiften maar voor op lichting. Hij heeft volgens de politie vorige zomer diverse personen, bedrijven en een bank opgelicht. De man zou compu ters leveren, maar liet het na een aanbetaling afweten. De bank gaf de verdachte een lening op basis van valse gegevens. Op dit moment zijn er bij de politie vijf gevallen van oplichting en vals heid in geschrifte bekend; het gaat in totaal om een bedrag van ruim 40.000 euro. staat tegenover dat we juist heel veel positieve reacties hebben gekregen. Er was zelfs iemand die speciaal bij ons langs kwam om zijn tevredenheid te uiten." De doseerinstallatie is bedoeld als proefproject. Metingen heb ben uitgewezen dat het aantal voertuigen dat gebruik maakt van de route is gedaald van 3500 tot 2000 per dag. Het water schap heeft als streefgetal 800. „Maar misschien is dat te hoog gegrepen", aldus Laing. In het najaar volgt een evaluatie, waarbij vooral ook de bewoners uit de omgeving worden betrok ken. Aan de hand van de uit komst wil het waterschap bepa len of het doseerinstallaties ook elders kan toepassen. door Rob Paardekam KRUININGEN - Zeeuwse com puter- en gamefreaks verzame len zich vanaf donderdag 1 au gustus in het dorpshuis van Kruiningen voor een drie dagen durende LAN-party. Ze kunnen zich uitleven met schietspelle tjes en supersnel bestanden met elkaar uitwisselen. Marco van Witsen uit Kruinin gen heeft samen met Chris op 't Hof en Fabien van der Windt uit Hansweert een stichting op gericht die vier keer per jaar een LAN-(Local Area Network)- party gaat organiseren. Het ini tiatief kwam van Op 't Hof, die zelf al enkele keren deelnam aan een dergelijk evenement. „In onder meer Limburg en Noord- Holland worden veel LAN-par ty's gehouden", legt hij uit. „Maar Zeeland loopt een beetje achter. Dat willen we verande ren." Tijdens een LAN-party verzamelen tientallen compu terfreaks zich om hun appara ten op een centraal netwerk aan te sluiten en zo spelletjes tegen elkaar te spelen en bestanden uitte wisselen. Volgens Op 'tHof is het heel aantrekkelijk om tij dens een LAN-party bestanden met elkaar te delen. „Dat gaat veel sneller dan via internet", legt hij uit. „Een complete film heb je binnen zes of zeven minu ten binnen gehaald." De ko mende LAN-party biedt ruimte aan zestig deelnemers, maar tot nu toe hebben zich maar twintig computerfreaks aange meld. Advertentie Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 31