Boycot van dure bodemmossel Lekker onthaasten in Wemeldinge Aangespoelde buisjes blijken ongevaarlijk Milieuvergunning beperkt hinder loswal Plan voor regionaal bedrijventerrein aan N57 bij Stellendam Handel en consument kiezen voor goedkopere hangcultuurmossel zeeuwse almanak Druiveland VAKANTIE VAKANTIE VAKANT E IP waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND woensdag 24 juli 2002 door Miriam van den Broek ZOUTELANDE - Op het bad- strand in Zoutelande zijn giste ren tientallen kunststof buisjes met vloeistof aangespoeld. De buisjes zijn een centimeter of tien lang en een centimeter breed. Aan de onderkant zit een foto Ruben Oreel soort dop en aan de bovenkant een haakje. De brandweer ging er aanvan kelijk vanuit dat het niet om zo genoemde breeklichtjes ging. Dat is een buisje dat oplicht na dat er een knik in wordt ge maakt. Deze buisjes worden dikwijls gebruikt door vissers. Maar de vloeistof in de aange spoelde buisjes is onder meer bruin van kleur en niet fluorise- rend geel zoals meestal in breek lichtjes. Een bezoek aan hengelsport zaak Koets in Zoutelande bracht uiteindelijk uitkomst. „Het zijn toch lichtbuisjes", zegt R. Corbijn van de Veerse brandweer. „Maar wel zeer pro fessionele. Op het strand heb ben we drie verschillende soor ten gevonden en op een ervan stond 'Easy Light'. Toen kregen we al een vermoeden. Bij Koets hadden ze dezelfde." De buisjes op het strand lekten niet. „We hebben de verpakking gezien en daarop staat dat de in houd niet schadelijk is voor het milieu", aldus Corbijn. De buisjes worden morgen bij de gebruikelijke schoonmaak beurt van het strand, meegeno men. door Famke van Loon BRUINISSE - De gemeente Schouwen-Duiveland wil per dag minder verkeer van en naar de loswal in Bruinisse laten rijden. In de nieuwe milieuver gunning is het maximum aantal toegestane voertuigbewegin gen gehalveerd. Hiermee moet de geluidshinder voor omwo nenden worden beperkt. De nieuwe, tweede vergunning is op meer punten aangepast en verbeterd. Volgens wethouder L. Geluk-Poortvliet (milieu) is de huidige versie vooral nauw keuriger. De hagelnieuwe loswal in De Vluchthaven van Bruinisse, die met 1,1 miljoen euro aan Euro pese subsidies is gerealiseerd, ligt nu al ruim drie maanden buiten gebruik. Dit is veroor zaakt door een uitspraak van de Raad van State, waarmee de af gegeven milieuvergunning werd vernietigd. Deze, zo oor deelden de bestuursrechters in maart, bleef op essentiële on derdelen in gebreke en was op basis van onjuiste gegevens af gegeven. De gemeente heeft inmiddels haar huiswerk overgedaan en een nieuwe milieuvergunning vastgesteld. Deze is wat betreft de geluidshinder gebaseerd op nieuwe, meer gedetailleerde cij fers. „We hebben nieuw akoes tisch onderzoek laten doen door een extern bureau", verklaart wethouder Geluk. Ook aan gaande de stofhinder, die kan ontstaan bij de overslag van zand, grind en andere bouwma terialen, heeft Schouwen-Dui veland de cijfers nog eens onder de loep genomen. Concreter Het resultaat is volgens de wet houder een vergunning, die veel nauwkeuriger is dan zijn voor ganger. „We hebben de activi teiten nauwkeuriger omschre ven en de situatie nauwkeuriger in beeld." Zo zijn de spelregels wanneer er wel en niet geladen en gelost mag worden concreet vastgelegd: op werkdagen van zeven uur 's ochtends tot zeven uur 's avonds. Tot negen uur 's avonds zijn de mogelijkheden beperkt. Slechts twaalf keer per jaar kan de gemeente bij wijze van uitzondering toestemming geven tussen elf uur 's avonds en zeven uur 's ochtends een schip te lossen. Zowel in de strijd tegen de eer ste milieuvergunning als in de bezwaarschriften tegen deze nieuwe versie is gebleken dat de mogelijke kans op geluidshin der voor omwonenden een heet hangijzer is. Bij de afhandeling van de zienswijzen heeft de ge meente daarom advies inge wonnen bij de Provinciale Ge luidshinder Dienst. Volgens de wethouder heeft deze geadvi seerd de bewoners tegemoet te komen. Het college heeft daarop besloten het verkeer van en naar de losvoorziening verder te be grenzen. „We hadden ingezet op maximaal 320 voertuigbewe gingen (per etmaal, red.), maar dat hebben we teruggebracht naar 160. We hopen dat de be woners daar vrede mee kunnen hebben." Consequenties Dat er per dag minder verkeer van en naar de loswal zal mogen rijden heeft indirect consequen ties voor de capaciteit van de Bruse voorziening. Volgens wethouder Geluk zal deze tege moetkoming aan de bewoners echter geen negatieve gevolgen hebben voor de exploitatie van de loswal. „Op dit moment kun nen we hier goed mee uit de voe ten." De nieuwe milieuvergunning ligt de komende vier weken ter inzage op het gemeentehuis. Advertentie Natuurlijk GEOPEND tijdens de BOUWVAK!! Glashandel Moerstee Kapelle - Biezelinge ir 0113-341688 door Famke van Loon STELLENDAM - De gemeente Goedereede wil langs de N57 bij Stellendam een regionaal be drijventerrein aanleggen. Wan neer de planologische procedu res die nu in gang gezet zijn, niet al te veel vertraging oplopen, zullen de eerste nieuwe bedrij ven zich in de tweede helft van 2003 op bedrijventerrein Korte- weg kunnen vestigen. Goedereede is op zoek naar ruimte waar nieuwe, schone be drijven terecht kunnen. Het huidige bedrijventerrein in Stellendam is zo goed als vol. Daarnaast spelen het verstevi gen van de (regionale) economie en het verbeteren van de werk gelegenheid in de gemeente een belangrijke rol, zo legt D. Groe- neboom, beleidsmedewerker grondzaken op het cluster VROM uit. Voor een nieuw be drijventerrein heeft de gemeen te nu haar oog laten vallen op een stuk grond van bijna tien hectare dat wordt ingesloten door de N57, de Korteweg en de dijk direct langs de Zuiderdiep- straatweg. Dit gemeentelijke plan past goed bij de ideeën van de pro vincie Zuid-Holland. In het Streekplan Zuid-Holland Zuid bieden de provinciale bestuur ders ruimte om tot 2010 45 hec tare nieuw (regionaal) bedrij venterrein te ontwikkelen op Goeree-Overflakkee. Hoewel bij Stellendam 'de uitbreidings mogelijkheden vanwege aan wezige natuur- en landschaps waarden uiterst beperkt' worden geacht, staat de beoog de grond langs de N57 in de kaarten wel aangestipt als ge bied waar nieuwe bedrijvigheid gewenst is. Zware industrie Inmiddels zijn de eerste stappen gezet om het Stellendamse terrein te realiseren. „Het moet een regionaal bedrijventerrein worden, maar we willen geen zware industrie", stelt Groene- boom. Dit betekent dat Goede reede zich voor het nieuwe ter rein richt op dezelfde soort bedrijven als op het bedrijven terrein aan de Straalweg in Zie- rikzee gevestigd mogen worden. Niet alleen aan het soort bedrij ven, maar ook aan het uiterlijk van het bedrijventerrein zelf stelt de gemeente hoge eisen. De architectuur van de bedrijfs panden moet voldoen aan be paalde kwaliteitsvoorwaarden. Het terrein zal gekenmerkt worden door veel groen. Er komt ook een watergang om het terrein. De bedoeling is in de tweede helft van 2003 de eerste bedrijven aan de Korteweg te ontvangen. Of de gemeente het plan in verschillende fasen gaat uitvoeren, is nog niet beslist. Agrarisch Nederland is al dan niet noodgedwongen continu op zoek naar nieuwe manieren om het boerenbe drijf in deze soms barre tijden toekomst te geven. Op dat noord-Zeeuwse ei- land ontspringen ze deze j dans niet. Met kamperen bij de boer en slapen in het hooi versterken zij de toeristische aantrekkingskracht, terwijl hun collega's op andere ter reinen experimenteren. Zo ook die gemeentebestuur ster. Al heeft ze wel eens het genoegen van een halfpipe op haar erf geproefd, iglotentjes op het terrein zijn niet haar cup of tea. Nee, dan zoekt ze het liever in een Dreister Pri- j meur. De vakantie wordt nu dan j ook besteed om op Duitse en j Luxemburgse bodem wat druivenkennis op te doen. De Chateau de la Campagne ligt in gedachten al te rijpen. De trotse burgervader van het eiland weet wel raad met dit creatief ondernemerschap. Over twee jaar - zo verzekert hij - zal hij de gemeente enthousiast en met de nodige cérémonie protocolaire I omdopen. De nieuwe naam laat zich raden: Schouwen- I Druiveland. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Niet alleen bij de handel maar ook bij veel consu menten lijkt de grens wat betreft de prijs voor de bodem- cultuurmosselen bereikt. Vis handelaar Ko Hogerheijde in Zierikzee besloot alleen nog hangcultuurmosselen te verko pen. In een groot deel van de Vlaamse horeca wordt geen bodemmossel meer geserveerd. Hogerheijde voelt zich met zijn actie gesteund door zijn klan ten. „Het is voor ons niet leuk, maar voor de consument toch ook niet als hij tegen de 9 euro voor een kilo mosselen moet gaan betalen", meent Hoger heijde. Hij zegt maandag nog met zijn collega Dion Saman uit de Visstraat te hebben overlegd. „Ook hij besloot geen bodem mosselen rtieer in te kopen zo lang de prijzen zo hoog blijven" aldus Hogerheijde terwijl hij rap doorwerkt met het schoon maken van de haring. Bij Bout Mosselhandel en Hangcultuurbedrijf in Bruinis se kunnen ze de vraag naar de hangcultuurmosselen niet meer aan. Volgens Bout lift de hang- cultuur natuurlijk mee met de publiciteit rond de start van het seizoen voor de bodemcultuur. „Wij kweken de hangcultuur zelf, maar omdat er nou een- I maal altijd mensen zijn die de bodemmosselen lekkerder vin den, kochten we daar tot nu toe elk seizoen wel wat van in. Nu doen we dat niet, want ze zijn echt veel te duur," zegt Bout. Bij restaurant Servus op de Schuithaven in Zierikzee ver meldt het prijskaartje 15,50 eu ro voor een pan mosselen. „Wij verkopen alleen hangcultuur mosselen", zegt gastvrouw Ga by. Volgens haar zou ze voor een maaltje bodemmosselen tegen de 20 euro moeten vragen. Dat vindt ze te gek. Onbeperkt Bij Auberge Maritiem in Zierik zee moet 19,50 euro voor een mosselmaaltijd worden be taald. „Wij serveren alleen de bodemcultuur en het is bij ons onbeperkt mosselen eten", zegt woordvoerder Steven Kalwij. Hij heeft nog geen enkele klant over die prijs horen klagen. Na een beperkte aanvoer bij de start van het seizoen, vorige week, zijn er volgens hem nu voldoende bodemmosselen ver krijgbaar. Bij de AH-supermarkt in Zie rikzee blijkt dinsdag ook alleen bodemcultuur in de schappen te staan. In zeer beperkte hoeveel heid overigens. Er zijn twee soorten: de kleine van Zeelands Roem in bakken van twee kilo voor 8,99 euro en de jumbo's van Prins en Dingemanse voor 10,95 euro per zak van twee kilo. De Vlaamse topleverancier Gil- berte Marchant uit Halle die Vishandelaar Ko Hogerheijde in Zierikzee verkoopt geen bodemmosselen zolang ze zo duur zijn. honderden restaurants als klant zolang de prijs niet zakt. Als de heeft in Brussel, het Pajotten- prijzen zakken overwegen de land en de Denderregio, levert Belgische restauranthouders geen Zeeuwse mosselen meer opnieuw Zeeuwse mossels op het menu te zetten. Zoniet, dan duurt de boycot tot 1 augustus. Voorzitter Luc de Bauw van Ho reca Vlaanderen voelt niets voor foto Pieter Honhoff een algemene boycot, omdat Belgen zo van de Zeeuwse mos sel houden. Toch zegt hij de hui dige actie wel te appreciëren. Mevrouw Van Zanten geniet van de gezichtsmassage die Theunie Beyer-Molenberg haar geeft in kuur-, thalasso- en beautycentrum De Druppel in Wemeldinge. foto Willem Mieras Een vol terras. Een doorrookt café. Een eetzaal waar bestekgetinkel en tafelconversatie de muziek overstemmen. Allemaal mensen, allemaal verhalen. Deze week volgen we, in een aantal Zeeuwse etablissementen, HET GLAS. Van de bar naar een klant, terug naar de bar en weer naar een andere klant. Enzovoorts. Om verhalen te horen. nu radicaal thuis de kasten leeg te trek ken. Corrie bijvoorbeeld zou haar gou den sieraden eigenlijk voor zilveren moeten verruilen. Ach, je kunt er reke ning mee houden als je wat nieuws koopt, schouderophaalt Monique. Eerlijk is eerlijk, zo'n uitstapje is voor al ook een manier om even tijd voor je zelf uit te trekken. Met twee kinderen en een baan voor drieënhalve dag in de week komt dat er in het leven van Mo nique niet al te vaak van. „Zo'n heel ar rangement lijkt me wel wat, lekker relaxen." Een pakking met algen, mas sage, sauna; je vindt het allemaal in het voormalige schippersinternaat in We meldinge terug. Ma Corrie: „Ik zie zo'n hele dag niet zitten, hoor. Dat raak ik snel beu." Wat nou aandacht voor haarzelf? „Dat heb ik echt al genoeg." Maskertje Hoe anders ligt dat voor de zussen S. van Zanten uit Goes en H. Methorst uit Steenwijk, die een uitgebreide ge zichtsbehandeling eveneens afsluiten met een glas op het terras. Gezicht schoonmaken, lotionnetje, massage en een masker. Zij aan zij onder handen genomen worden is een welkome af wisseling voor het tweetal op het leven van alledag. Om de één a anderhalve maand schuiven de zussen bij De Drup pel naar binnen. Dan trekt de Overijs selse helft van het duo voor een weekje bij haar Goese zus in, om zo in geza menlijkheid de zorg voor hun 99-jarige moeder op zich te nemen. Moeder zit in het Goese zorgcentrum Poel wijk en wordt in ploegen door haar kinderen bezocht. Is dochter Methorst er niet, dan komt dochter Van Zanten trouw vijf dagen in de week voor haar zorgen. Om de paar weken wordt ze door zuslief afgelost, die dan een week lang dag in, dag uit vijf uur per dag bij haar moeder gaat zitten. Klagen doen ze niet, die twee. Maar even weg uit het zorgcentrum betekent wel lekker ge nieten. „Dus altijd als ik hier naar toe kom, gaan wij druppelen", vertelt de Steenwijkse. Geen gezondheidsgedoe of zo, zo ervaart Methorst de behande ling niet. Leuk detail hoor, zo'n sapje. Maar Methorst laat zich er niet door ra ken. „Als ze me nu een borrel geven, drink ik die ook." tussen het vertroetelen van haar gasten door. „Als het me niet aanstaat, denk ik: 'wegwezen'. Daarom probeer ik het hier zo aangenaam mogelijk te ma ken." Met openingstijden die zich uit strekken van de vroege ochtend tot de late avond, doet ze daar verstandig aan. Vandaar: zinnenprikkelende geu ren uit in stopcontacten gestoken par- fumverspreiders. Vandaar: een gemoe delijk brandende open haard op een dag dat je buiten peentjes zweet. En daarom ook die verse jus, net even iets mooier gepresenteerd dan bij een an der. Oké, er speelt nog iets, erkent Beij- er. Een bezoekje aan een kuur- en beau tycentrum is meer dan eventjes de ledematen laten ontharen of een zo mers kleurtje pikken. Het is een manier om te onthaasten, te ontspannen. „Ge woon even weg willen zijn." Even weg zijn in ieder geval moeder Corrie Dominicus, dochter Monique van Sabben en twee maanden oude kleindochter Beatrijs uit Kruiningen. Ze hebben een kleurenanalyse laten doen en 'en passant' de wenkbrauwen laten epileren. Toch al gauw goed voor een ochtendje weg. Als afronding drinkt het tweetal een verkwikkend drankje in de met verschillende zitjes uitgeruste tuin van centrum De Drup pel. „Moeders was jarig en ze wist weer eens geen cadeau. Een kleurenanalyse had ik al langer in gedachten", licht Monique hun uitstapje toe. „Ja, wat J doorEsme Soesman Versgeperste jus d'orange in een sierlijk glas-op-steel, opgedirkt met een glinsterend toefje. Detail in een decor waar het om vele details draait. Zachte badlakens, waarvan de frisse gele kleur weerspiegeld wordt in de I verse bloemen op de bartafel, in lam penkappen en gesjabloneerde versier- I selen op muren. Een bezoek aan kuur-, 1 thalasso- en beautycentrum De Drup pel in Wemeldinge kan snel worden af gehandeld, maar kan - bij wijze van dagje uit - ook urenlang worden gerekt. „Ik ben zelf heel sfeergevoelig", vertelt eigenaresse Theunie Beij er-Molenberg moest ik vragen?", vult Corrie haar dochter aan. „Als ik wat wil hebben, dan ga ik er om." Schot in de roos Dus blijkt Monique's cadeau een schot in de roos. Het effect van een kleuren analyse haal je niet even in de winkel, dat moet je ervaren. Je ziet het gebeu ren, vertellen moeder en dochter eens gezind. Met het voorbijtrekken van lappen stof verlevendigen of betrekken de gezichten. Beiden blijken koele ty pes, maar met een belangrijke nuance. Moeder is een wintertype en dat vraagt donkere kleuren. Dochter is een zomer- type en moet het voortaan met fellere kleuren doen. Niet dat ze van plan zijn

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 29