Spreekuur raadsleden in oktober Lekker onthaasten in Wemeldinge Boycot van dure bodemmossel Van Loon zeker derde Kamerlid Zws-Vlaanderen Buisjes blijken ongevaarlijk zeeuwse almanak Druiveland Plan Reimerswaal VAKANTIE VAKANTIE VAKANTIE VAKANTIE Agrarisch Nederland is al dan niet noodgedwongen continu op zoek naar nieuwe manieren om het boerenbe drijf in deze soms barre tijden toekomst te geven. Op dat noord-Zeeuwse ei land ontspringen ze deze dans niet. Met kamperen bij de boer en slapen in het hooi versterken zij de toeristische aantrekkingskracht, terwijl hun collega's op andere ter reinen experimenteren. Zo ook die gemeentebestuur ster. Al heeft ze wel eens het genoegen van een halfpipe op haar erf geproefd, iglotentjes op het terrein zijn niet haar cup of tea. Nee, dan zoekt ze het liever in een Dreister Pri meur. De vakantie wordt nu dan ook besteed om op Duitse en Luxemburgse bodem wat druivenkennis op te doen. De Chateau de la Campagne ligt in gedachten al te rijpen. De trotse burgervader van het eiland weet wel raad met dit creatief ondernemerschap. Over twee jaar - zo verzekert hij - zal hij de gemeente enthousiast en met de nodige cérémonie protocolaire omdopen. De nieuwe naam laat zich raden: Schoiiwen- Druiveland. door Harmen van der Werf DEN HAAG - M. van Loon uit Ossenisse wordt vrijdag be noemd en beëdigd als Kamerlid. Dit gebeurt als de Tweede Ka mer bijeenkomt voor de rege ringsverklaring van het kabi net-Balkenende. Zeeuws-Vlaanderen heeft met haar komst naar Den Haag voor het eerst sinds 1972 weer een vertegenwoordiger op het hoog ste politieke niveau in Neder land. De politiek is vergankelijk, want Van Loon kon zich onlangs tijdens een interview met deze krant niet herinneren 'dat er ooit een Zeeuws-Vlaams Ka merlid is geweest'. En als die er al is geweest, moet dat volgens haar 'wel heel lang geleden zij n Van Loon is 36 jaar en het valt haar niet kwalijk te nemen dat haar herinneringen niet zover teruggaan, maar zij heeft wel degelijk Zeeuws-Vlaamse voor gangers. De recentste voorganger van Van Loon is W. Dusarduijn van de Katholieke Volkspartij (KVP), die van 1967 tot 1972 het lidmaatschap van de Tweede Kamer combineerde met dat van Provinciale Sta ten. De oud-voorzitter van de ka tholieke raad voor maatschap pelijk werk in Zeeland verloor in 1972 zijn Kamerzetel bij lo ting en werd in 1973 benoemd tot burgemeester van Sas van Gent. Deze functie vervulde hij tot zijn dood op 57-jarige leef tijd in 1986. Lockefeer Een ander Kamerlid uit Zeeuws-Vlaanderen was E. Lockefeer, zo blijkt uit de complete lijst van Kamerleden die in Den Haag bij de griffie van de Tweede Kamer wordt bijgehouden. Ook Lockefeer was rooms-ka- tholiek. Van 1929 tot 1937 zat hij voor de Rooms-Katholieke Staatspartij (RKSP) in het par lement. Lockefeer was een au toriteit in de streek. In 1931 opende hij de derde Zeeuwse klompenbeurs in Clinge, het centrum van de toen sterk verte genwoordigde klompenindu strie in Oost-Zeeuws-Vlaande- ren. Het CDA zet met Van Loon een traditie voort. De partijen waarvoor Lockefeer en Dus arduijn in de Tweede Kamer za ten, de RKSP (1926-1945) en de KVP (1945-1980) zijn voorgan gers van het in 1977 opgerichte CDA. Populair Ook buiten CDA-kring ligt de verkiezing van Van Loon in de Tweede Kamer goed. C. van Schaik, lijsttrekker voor de PvdA in de nieuwe gemeente Terneuzen, is er in elk geval mee in zijn nopjes. „Wij zullen dank baar gebruik van het feit dat er een Zeeuws-Vlaamse in Den Haag zit. Het maakt niet uit van welke partij zij is." Van Schaik betreurt het dat zijn eigen partij zo weinig regionale kandidaten heeft. „Dat zou moeten veran deren." Met enige fantasie heeft Zeeuws-Vlaanderen straks zelfs twee vertegenwoordigers in Den Haag. Cardioloog F. Dekker (Lijst Pim Fortuyn) woont net over de grens, in Zei- zate. Hij is een boerenzoon uit Biervliet. Advertentie Natuurlijk GEOPEND tijdens de BOUWVAK!! Glashandel Moerstee Kapelle - Biezelinge •E* 0113-341688 BEVELANDEN/THOLEN woensdag 24 juli 2002 door Miriam van den Broek ZOUTELANDE - Op het bad- strand in Zoutelande zijn giste ren tientallen kunststof buisjes met vloeistof aangespoeld. De buisjes zijn een centimeter of tien lang en een centimeter breed. Aan de onderkant zit een soort dop en aan de bovenkant een haakje. De brandweer ging er aanvan kelijk vanuit dat het niet om zo genoemde breeklichtjes ging. Dat is een buisje dat oplicht na dat er een knik in wordt gege ven. Deze buisjes worden dik wijls gebruikt door vissers. Omdat de vloeistof in de aange spoelde buisjes onder meer bruin van kleur was, en niet fluoriserend geel zoals meestal in breeklichtjes, gingen de brandweer en Rijkswaterstaat er van uit dat het om iets anders ging. Voorzichtigheid is bij een onbe kende vloeistof geboden, legt R. Corbijn van de Veerse brand weer uit. Een bezoek aan hengelsportzaak Koets in Zou telande bracht uitkomst. „Het zijn toch lichtbuisjes", zegt Cor bijn. „Maar wel zeer professio nele. Op het strand hebben we drie verschillende soorten ge vonden en op een ervan stond 'Easy Light'. Toen we dat zagen kregen we al een vermoeden. Bij Koets hadden ze dezelfde." De buisjes lekten niet. Was dat wel het geval, dan had het nog geen kwaad gekund. De buisjes worden morgen meegenomen bij de gebruikelijke schoon maakbeurt van het strand. foto Ruben Oreel door Rob Paardekam KRUININGEN - Het burger- ;preekuur in de gemeente Rei merswaal gaat zo goed als zeker in oktober van start. De ge meenteraad moet in september nog wel akkoord gaan met een notitie die de leidraad voor het spreekuur vormt. Dat lijkt een formaliteit, omdat de notitie is opgesteld door het raadspresidium. Daarin hebben enkele raadsleden van zowel co alitie- als oppositiepartijen zit ting. Het raadsledenspreekuur - zoals het fenomeen is de toe komst wordt aangeduid - biedt burgers de mogelijkheid met een delegatie van de gemeente raad van gedachten te wisselen over zaken die zij belangrijk vinden. Het vloeit voort uit de wet dualisering die eei"der dit jaar van la-acht werd. Het spreekuur wordt geen besluit vormend orgaan, maar eerder een plaats waar burgers en raadsleden met elkaar van ge dachten kunnen wisselen. Dat moet duidelijk aan bewoners worden overgebracht, zodat geen valse verwachtingen wor den gewekt. Uil de notitie blijkt dat er be hoorlijk wat veranderingen zijn doorgevoerd ten opzichte van in maart gemaakte afspraken. Zo is besloten dat alle fracties tij dens het spreekuur aanwezig zullen zijn en niet één vertegen woordigernamens de coalitie en éénnamens de oppositie. Als al le zeven partijen meedoen, kan worden voorkomen dat een bur ger onaangenaam is verrast, omdat cle vertegenwoordiger van zijn of haar politieke kleur ontbreekt. Ook het eerder overeengekomen tijdstip is veranderd. Het raads ledenspreekuur vindt niet plaats op maandagmiddag om half vijf, maar woensdagavond vanaf acht uur. Het raadspresi dium wil dat het spreekuur laagdrempelig wordt en dat zou niet kunnen met een aanvangs- tijdstip van half vijf in de mid dag. Mensen met een baan of zoi-g voor kinderen hebben dan geen tijd. Het spreekuur zal één keer per maand plaatsvinden. Waarschijnlijk twee weken voor de week waarin de vergaderin gen van de verschillende com missies plaatsvinden. Vergunningen In de notitie valt verder te lezen dat burgers niet alle onderwer pen kunnen aansnijden tijdens het spreekuur. Er kan niet wor den geklaagd over ambtenaren of bestuurders en ook de aan vraag van vergunningen en het behandelen van bezwaar- en beroepschriften is uit den boze. Deze zaken kennen al hun eigen procedures. Mensen die gebruik willen ma ken van het spreekuur moeten zich zo mogelijk van tevoren aanmelden bij de griffier. Wie zich op de avond zelf pas aan meldt, loopt het risico dat hij lang moet wachten of helemaal niet te woord wordt gestaan we gens tijdgebrek. In principe wordt voor elke burger een half uur tijd gereserveerd. Het spreekuur is - mits de bezoekers daar geen bezwaar tegen heb ben - openbaar. SGP-raadslid J. Sinke wordt voorzitter. Vishandelaar Ko Hogerheijde in Zierikzee verkoopt geen bodemmosselen zolang ze zo duur zijn. foto Pieter Honhoff door Ali Pankow ZIERIKZEE - Niet alleen bij de handel maar ook bij veel consu menten lijkt de grens wat betreft de prijs voor de bodem- cultuurmosselen bereikt. Vis handelaar Ko Hogerheijde in Zierikzee besloot deze week al leen nog hangcultuurmosselen te verkopen. In een groot deel van de Vlaamse horeca wordt geen bodemmossel meer geser veerd. Hogerheijde voelt zich met zijn actie gesteund door zijn klan ten. „Het is voor ons niet leuk, maar voor de consument toch ook niet als hij tegen de 9 euro voor een kilo mosselen moet be talen", meent Hogerheijde. Hij zegt maandag nog met zijn col lega Dion Saman uit de Vis- straat te hebben overlegd. „Ook hij besloot geen bodemmosselen meer in te kopen zolang de prij zen zo hoog blijven", aldus Ho gerheijde. Bij Bout Mosselhandel en Hangcultuurbedrijf in Bruinis- se kunnen ze de vraag naar de hangcultuurmosselen niet meer aan. Volgens Bout lift de hang- cultuur natuurlijk mee met de publiciteit rond de start van het seizoen voor de bodemcultuur. „Wij kweken de hangcultuur zelf, maar omdat er nou een maal altijd mensen zijn die de bodemmosselen lekkerder vin den, kochten we daar tot nu toe ook elk seizoen wel wat van in. Nu doen we dat niet, want ze zijn echt veel te duur," zegt Bout. Bij restaurant Servus op de Schuithaven in Zierikzee ver meldt het prijskaartje 15,50 eu ro voor een pan mosselen. „Wij verkopen alleen hangcultuur mosselen", zegt gastvrouw Ga by. Volgens haar zou ze voor een maaltje bodemmosselen tegen de 20 euro moeten gaan vragen. Dat vindt ze te gek worden. Onbeperkt Er zijn ook andere meningen. Bij Auberge Maritiem in Zierik zee moet 19,50 euro voor een mosselmaaltijd worden be taald. „Wij serveren alleen de bodemcultuur en het is bij ons onbeperkt mosselen eten", zegt woordvoerder Steven Kal wij. Hij heeft nog geen enkele ldant over die prijs horen Magen. N£ een beperkte aanvoer bij het be gin van het seizoen vorige week, zijn er volgens hem nu ook vol doende bodemmosselen ver- M'ijgbaar. Bij de AH-super- markt in Zierikzee stonden gisteren ook alleen bodemmos selen in de schappen. In zeer be perkte hoeveelheden overigens. De Vlaamse topleverancier Gil- berte Marchant uit Halle, die honderden restaurants als klant heeft in Brussel, het Pajotten- land en de Denderregio, levert geen Zeeuwse mosselen meer zolang de prijs niet zakt. Als de prijzen zakken overwegen de Belgische restauranthouders opnieuw Zeeuwse mosselen op het menu te zetten. Zoniet, dan duurt de boycot tot 1 augustus. Voorzitter Luc de Bauw van Ho reca Vlaanderen voelt niets voor een algemene boycot, omdat Belgen nu eenmaal verzot zijn op Zeeuwse mosselen. Toch zegt hij de huidige actie bij de res taurants wel te waarderen. „We moeten de Nederlanders kun nen overtuigen dat ze de kip met de gouden eieren aan het slach ten zijn", aldus De Bauw. Mevrouw Van Zanten geniet van de gezichtsmassage die Theunie Beyer-Molenberg haar geeft in kuur-, thalasso- en beautycentrum De Druppel in Wcmeldinge. foto Willem Mieras Een vol terras. Een doorrookt café. Een eetzaal waar bestekgetinkel en tafelconversatie de muziek overstemmen. Allemaal mensen, allemaal verhalen. Deze week volgen we, in een aantal Zeeuwse etablissementen, HET GLAS. Van de bar naar een klant, terug naar de bar en weer naar een andere klant. Enzovoorts. Om verhalen te horen. nu radicaal thuis de kasten leeg te trek ken. Corrie bijvoorbeeld zou haar gou den sieraden eigenlijk voor zilveren moeten verruilen. Ach, je kunt er reke ning mee houden als je wat nieuws koopt, schouderophaalt Monique. Eerlijk is eerlijk, zo'n uitstapje is voor al ook een manier om even tijd voor je zelf uit te trekken. Met twee Mnderen en een baan voor drieënhalve dag in de week komt dat er in het leven van Mo nique niet al te vaak van.,Zo 'n heel ar rangement lijkt me wel wat, lekker relaxen." Een pakking met algen, mas sage, sauna; je vindt het allemaal in het voormalige schippersinternaat in We- meldinge terug. Ma Corrie: „Ik zie zo'n hele dag niet zitten, hoor. Dat raak ik snel beu." Wat nou aandacht voor haarzelf? „Dat heb ik echt al genoeg." Maskertje Hoe anders ligt dat voor de zussen S. van Zanten uit Goes en H. Methorst uit Steen wijk, die een uitgebreide ge zichtsbehandeling eveneens afsluiten met een glas op het terras. Gezicht schoonmaken, lotionnetje, massage en een masker. Zij aan zij onderhanden genomen worden is een welkome af wisseling voor het tweetal op het leven van alledag. Om de één a anderhalve maand schuiven de zussen bij De Drup pel naar binnen. Dan trekt de Overijs selse helft van het duo voor een weekje bij haar Goese zus in, om zo in geza menlijkheid de zorg voor hun 99-jarige moeder op zich te nemen. Moeder zit in het Goese zorgcentrum Poel wijk en wordt in ploegen door haar kinderen bezocht. Is dochter Methorst er niet, dan komt dochter Van Zanten trouw vijf dagen in de week voor haar zorgen. Óm de paar weken wordt ze door zuslief afgelost, die dan een week lang dag in, dag uit vijf uur per dag bij haar moeder gaat zitten. Klagen doen ze niet, die twee. Maar even weg uit het zorgcentrum betekent wel lekker ge nieten. „Dus altijd als ik hier naar toe kom, gaan wij druppelen", vertelt de Steenwijkse. Geen gezondheidsgedoe ofzo, zo ervaart Methorst de behande ling niet. Leuk detail hoor, zo'n sapje. Maar Methorst laat zich er niet door ra ken. „Als ze me nu een borrel geven, dripk ik die ook." door Esme Soesman TTersgeperste jus d'orange in een V sierlijk glas-op-steel, opgedirkt met een glinsterend toefje. Detail in een decor waar het om vele details draait. Zachte badlakens, waarvan de frisse gele kleur weerspiegeld wordt in de verse bloemen op de bartafel, in lam penkappen en gesjabloneerde versier selen op muren. Een bezoek aan kuur-, thalasso- en beautycentrum De Drup pel in Wemeldinge kan snel worden af gehandeld, maar kan - bij wijze van dagje uit - ook urenlang worden gerekt. „Ik ben zelf heel sfeergevoelig", vertelt eigenaresse Theunie Beijer-Molenberg tussen het vertroetelen van haar gasten door. „Als het me niet aanstaat, denk ik: 'wegwezen'. Daarom probeer ik het hier zo aangenaam mogelijk te ma ken." Met openingstijden die zich uit strekken van de vroege ochtend tot de late avond, doet ze daar verstandig aan. Vandaar: zinnenprikkelende geu ren uit in stopcontacten gestoken par- fumverspreiders. Vandaar: een gemoe delijk brandende open haard op een dag dat je buiten peentjes zweet. En daarom ook die verse jus, net even iets mooier gepresenteerd dan bij een an der. Oké, er speelt nog iets, ei'kentBeij- er. Een bezoekje aan een kuur- en beau tycentrum is meer dan eventjes de ledematen laten ontharen of een zo mers Meurtje pikken. Het is een manier om te onthaasten, te ontspannen. „Ge woon even weg willen zijn." Even weg zijn in ieder geval moeder Corrie Dominicus, dochter Monique van Sabben en twee maanden oude Meindochter Beatrijs uit Kruiningen. Ze hebben een kleurenanalyse laten doen en 'en passant' de wenkbrauwen laten epileren. Toch al gauw goed voor een ochtendje weg. Als afronding drinkt het tweetal een verkwikkend drankje in de met verschillende zitjes uitgeruste tuin van centrum De Drup pel. „Moeders was jarig en ze wist weer eens geen cadeau. Een Meurenanalyse had ik al langer in gedachten", licht Monique hun uitstapje toe. „Ja, wat moest ik vragen?", vult CoiTie haar dochter aan. „Als ik wat wil hebben, dan ga ik er om." Schot in de roos Dus blijkt Monique's cadeau een schot in de roos. Het effect van een kleuren analyse haal je niet even in de winkel, dat moet je ervaren. Je ziet het gebeu ren, vertellen moeder en dochter eens gezind. Met het voorbijtrekken van lappen stof verlevendigen of betrekken de gezichten. Beiden blijken koele ty pes, maar met een belangrijke nuance. Moeder is een wintertype en dat vraagt donkere kleuren. Dochter is een zomer- type en moet het voortaan met fellere kleuren doen. Niet dat ze van plan zijn

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 25