PROVIN Golf van kritiek op aanval Israël •PAKKER Toestand prins Claus is zorgelijk I* g trance OM wil meer tijd voor onderzoek moord Fortuyn Fietsend door de Westerscheldetunnel m Internationale gemeenschap verbijsterd over dood Palestijnse burgers F Twee jaar wachtgeld voor Bijlhout EURO PA 1U I N PPTjaze dagen bij n* PANTALON issingen Alles de gehele HALVE moet weg! zomercollectie PRIJS Eibergen is misdragingen raadslid beu ZEEMAN WIE SLIM WINKELT, KOOPT BIJ ZEEMAN! Buisjes met vloeistof op strand Doseerpaal Goes beschoten Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- 19° 14° NW 4 Eerst buien In de ochtend wegtrekkende buien, later enkele opklaringen. Matige noordwesten wind, maxima circa 19 graden. 245e jaargang no. 173 woensdag 24 juli 2002 [os nummer 1,00 HnnrFrits Bakker IES DEUX ALPES - Het Zeeuwse Tourcomité heeft een idee gelanceerd om de Wester- scheldetunnel één maand voor de officiële opening een dag open te stellen voor fietsers. De ex-profs Jan Janssen, Kees Bal en Jo de Roo zullen de tunnel een internet: www.pzc.nl ■■BBH week eerder per fiets verken nen. Daarna zou de massale fietsdag moeten volgen. Kees Bal vertelde gisteren in de Tour dat hij dat initiatief al heeft doorgesproken met de di rectie van de Westerscheldetun nel. „Ze vinden het een mooi idee, maar willen eerst alle as pecten van de veiligheid goed bekijken. Ik bespeurde een lich te vrees voor een ongeval zoals bij de skeelertocht door de Velsertunnel." Volgens Bal zijn die risico's uit te sluiten. „We kunnen bi] een massale opkomst altijd be sluiten om in blokken van hon derd fietsers te rijden." Het pro ject is opgezet voor een goed doel. De eventuele opbrengst gaat naar Ride for the Roses, dat zich met Lance Armstrong als G(om fiussisun Staatscircus in VJissinijari boegbeeld inzet voor kankerbe strijding. Voor de massale fietsdag zal ook Tourdirecteur Jean Marie Le- blanc worden uitgenodigd. Zo als bekend wil het Zeeuwse Tourcomité in 2005 (of liever 2004) een etappe organiseren met een passage van de Wester scheldetunnel. fftl if* H pc pc pt 1. Botero(foto) 5.55.16 2. Aerts 1.51 3. Merckx 2.30 23. Boogerd 7.23 ALG. KLASSEMENT I 1. Armstrong 62.53.36 2 Beloki 4.21 3. Rumsas 6.39 17. Boogerd 19.15 zie pagina 17 en 18 Meer over de TOUR op de PZC-site: www.pzc.nl is besloten hem op deze afdeling op te nemen. Volgens de Rijks voorlichtingsdienst (RVD) is zijn toestand 'zorgelijk', maar de prins zou bij kennis zijn en niet worden beademd. Het is al de tweede keer deze maand dat de echtgenoot van koningin Beatrix in het Amster damse ziekenhuis verblijft. Op 1 j uli werd Claus nog met gillende sirenes naar het Haagse Rode Kruis Ziekenhuis vervoerd om dat hij zich 'niet zo lekker' voel de. Later op de dag werd hij overgebracht naar het AMC, waar zijn vaste artsen hem on derzochten. De koninklijke familie bleef gis teravond tot omstreeks half elf aan het ziekbed van de prins. Koningin Beatrix arriveerde al direct gistermiddag in het zie kenhuis. 's Avonds kreeg Claus bezoek van Willem-Alexander en Maxima en Constantijn met zijn vrouw Laurentien. Ook prins Johan-Friso kwam over uit Londen. De prins lag afgelopen voorjaar nog twee maanden lang in het ziekenhuis wegens longembo- lieën. Tijdens dat verblijf kreeg hij bovendien een licht hartin farct. Direct na zijn ontslag, be gin mei, haalde de prins fel uit naar de roddelpers die hem na genoeg had afgeschreven. Claus diende een klacht wegens smaad in tegen Privé, dat had gesuggereerd dat de prins slechts het ziekenhuis had ver laten om te sterven in een Duitse kliniek. In hofkringen haastte men zich vervolgens om de vitaliteit van de prins te benadrukken. Onder meer vrijgegeven foto's van een vertederde Claus met zijn eerste kleinkindkwamen daarbij goed van pas. Toen de prins drie weken later toch weer in het ziekenhuis be landde, werd er duidelijk voor gewaakt geen paniek te zaaien. De eerste uren na cle opname werd zelfs gesteld dat Claus wellicht dezelfde dag het hospi taal mocht verlaten. Zijn toe stand werd sussend als 'niet zor- gelijk' omschreven. Niettemin duurde het bijna twee weken voordat de prins naar Huis ten Bosch mocht om daar aan te sterken. Omdat dat herstel 'niet optimaal' verliep, belandde Claus zondag weer in het zie kenhuis. Deze keer liet de RVD opvallend weinig los over de gezondheids situatie van de populaire prins. Tot gisteravond, toen de dienst zijn opname op de afdeling in tensieve zorg bekend maakte. Deze keer werd zelfs onge vraagd het predikaat 'zorgelijk' gebruikt voor de omschrijving van de algehele toestand van de prins. Parkinson Claus, die 6 september 76 jaar hoopt te worden, kampt al jaren met een slechte gezondheid. Hij lijdt onder meer aan de ziekte van Parkinson en in 1998 werd bij hem prostaatkanker gecon stateerd. Nabestralingen ver oorzaakten klachten aan zijn nieren en darmen. Vorig jaar moest zijn linkemier worden verwijderd. GPD Advertentie Ananasplant Zeer fruitige plant. Hoogte 25 tot 30 cm. „5.75 ^75 MOOI WEER 1 Advertentie woensdag 24 juli tot en met zondag 28 juli P.S. zondag 28 juli open van 13.00 tot 17.00 uur door Ad Bloemendaal TEL AVIV - Meer dan hon derdduizend Palestijnen hebben gistermiddag met groot vertoon van natio nale eenheid de vijftien slachtoffers begraven van een Israëlische lucht- machtaanval eerder op de dag. ,,Het bloed van de martelaren zal niet verloren gaan", scan deerde de menigte. En: „Het Pa lestijnse volk zal deze misdaden wreken." De Israëlische aanval had Salah Shehadeh, de com mandant van de I-Iamas-militie in de Gazastrook, als doelwit, maar samen met hem stierven veertien burgers, onder wie ne gen baby's en jonge kinderen. Israël zegt niet de bedoeling te hebben gehad burgers te doden, maar de nationale en interna tionale kritiek was er niet min der om. Zelfs de Verenigde Sta ten, Israëls bondgenoot door dik en dun, omschreef de operatie als 'een overdreven zware aan pak, die niet bijdraagt aan vre de'. In Europese reacties klonk door EIBERGEN - De politieke partijen in Eibergen heb ben gisteren burgemees ter Tjaberings gevraagd stappen te nemen tegen het raadslid B. Rietman van de lokale eenmans fractie Sprookje 2000. Volgens de fractievoorzit ters van het CDA, PvdA, WD en Groenlinks mis draagt het raadslid zich stelselmatig. Dat gebeurt zowel binnen als buiten het gemeentehuis. Vorige week was er op nieuw een incident waar bij het raadslid was be trokken. Het ging om een vechtpartij in zijn voor malige woonstraat. Een maand eerder kreeg Riet man een bekeuring, om dat hij met drank op ach ter het stuur was gekro pen. „Wij zijn het gedrag van Rietman zat. Hij zit onder invloed van alcohol en drugs bij commissiever gaderingen en frustreert de besluitvorming. Bo vendien heeft een raadslid een voorbeeldfunctie te vervullen", verwoordt CDA-fractievoorzitter B. Koens de ergernis. ANP textiel Supers JAAR dat de Israëlische actie niet op een ongelukkiger tijdstip had kunnen komen. „Deze illegale aanslag, uitgevoerd op een dichtbevolkte wijk, valt samen met pogingen door Israëliërs en Palestijnen het geweld terug te dringen en de samenwerking op veiligheidsgebied te herstel len", zei Javier Solana, namens de EU belast met Buitenlandse Zaken. Ook de Verenigde Na ties, Groot-Brittannië en EU- voorzitter Denemarken plaats ten Israël gisteren in de be klaagdenbank. Arafat De golf van internationale kri tiek ten spijt vroeg de Palestijn se president, Jasser Arafat, zich af 'waarom de wereld zwijgt over de Israëlische misdaden te gen ons volk'. Hij omschreef de Israëlische actie als 'een ongelo felijke massamoord'. In Israël is de liquidatie van Sa lah Shehadeh, die werd be schouwd als de fanatiekste Ha- mas-leider, algemeen met instemming begroet. Maar er was volop kritiek op de manier waarop de actie is uitgevoerd, zelfs van extreem-rechtse zijde. Premier Sharon en minister van Defensie Ben-Eliezer waren als enige regeringsvertegenwoor digers van te voren op de hoogte gesteld. Ben-Eliezer verbleef maandagavond in Londen, waar hij telefonisch van zijn ad judant te horen zou hebben ge kregen dat de kans op burger slachtoffers bij de aanval te ver waarlozen was. Hij keurde het plan goed, waarna het werd voorgelegd aan Sharon. Ben- Eliezer zei later dat Israël ervan was uitgegaan dat er geen bur gers in het gebouw aanwezig waren. Premier Sharon noemde de ope ratie in Gaza 'een van onze be langrijkste successen', ook al heeft Israël 'geen belang bij het doden of verwonden van bur gers'. Hij voegde eraan toe dat het nu zaak is waakzaam te zijn, in verband met de mogelijkheid van wraakacties. GPD Palestijnen dragen drie van de vijftien slachtoffers van de Israëlische aanval op Gaza-stad ten grave. foto M oha m m ed Sa be r/E PA door Bernice Breure DEN HAAG - Prins Claus is gis termiddag overgebracht naar de afdeling intensieve zorg van het Academisch Medisch Cen trum in Amsterdam, het zieken huis waar hij zondag werd op genomen. De toestand van de 75-jarige prins is volgens zijn artsen dermate verslechterd dat Philomena Bijlhout, de maandag al na enkele uren afgetx-eden staatssecretaris, kan twee jaar wachtgeld toucheren. Ze heeft in het eerste recht op tachtig procent van haar salaris en in het tweede jaar zeventig procent. De SP is het hiermee oneens en wil dat de wet wordt aangepast. Tientallen buisjes met ge- kleurde vloeistof zijn gis teren aangespoeld op het badstrand bij Zoutelan- de. De inhoud bleek onge vaarlijk. De buisjes waren zogenoemde breeklicht- jes; als er een knik in wordt gegeven, lichten ze op. Vissers ge bruiken vaak breeklichtjes. De veelbesproken doseerpaal in de Verbartelweg in Goes is beschotexx. Onbekenden hebben twee kogels afge vuurd op de installatie. Het apparaat is inmiddels in zoverre hersteld dat hij weer werkt. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 6; radio en televisie: 8; zeeland: 9, 11, 13 en 15; sport: 17 en 18; uit: 19 en 21; jong: 23. van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het Openbaar Ministerie wil drie maanden meer tijd om het onderzoek naar de verdachte van de moord op Pim Fortuyn af te ronden. Het OM heeft het bewijs tegen de 32- jarige Harderwijker nog steeds niet rond. Het OM wacht nog op de resul taten van het technisch onder zoek door het Nederlands Forensisch Instituut. Dat on derzoek moet meer duidelijk heid geven over de mogelijke kruitsporen op het lichaam of de kleding van de verdachte. „We hebben het instituut duizend en-een-vragen gesteld en daar krijg je niet zo maar antwoord op", zegt OM-woordvoex*der R. Meulenbroek. De officier van justitie zal de rechter op 9 augustus tijdens een zogenoemde pro forma zit ting vragen om de rechtszaak aan te houden. De rechter kan dit verzoek afwijzen. Volgens woordvoerder Meulenbroek willen ook de advocaten van de verdachte uitstel van de rechts zaak. Inmiddels heeft het OM vier nieuwe aangiftes tegen burge meester J. Sala van Wageningen en oud-wethouder J. Bogers uit dezelfde plaats ontvangen, om dat zij hun ambtsgeheim zou den hebben geschonden. Sala en Bogers lieten op maandagavond 6 mei de naam van de verdachte van de moord op Pim Fortuyn uitlekken. Eerder kwamen aan giftes binnen van het LPF-lid M. Kievits en een onbekend per soon. GPD/ANP Advertentie voorletters: O noteert u mij voor een proefabonnement van m/v 6 weken voor 15,- straat: Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcode: staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) telefoon: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: |-|~|- handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. 713214 000002 noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: D per maand met automatische incasso 19,25). per kwartaal met automatische incasso 52,-). D per jaar met automatische incasso 198,-). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1