Circus zet er flink de vaart in Vier dagen wereldmuziek op Sfïnks-festival 19 Bonte stoet trekt door Rotterdam jong woensdag 24 juli 2002 Het Groot Russisch Staatscircus treedt vanaf vandaag in Vlissingen op met een compleet nieuwe show genaamd Maestro. Deze show moet een breder publiek trekken, zegt directeur Ilja Smitt. Alles gaat sneller en is moderner. Dat moet de tieners, die wij voorheen niet zo goed konden berei ken, aanspreken." De showvertragende elementen, zoals oli fanten en paarden, zijn bij de huidige acts niet meer aanwe zig. En alle artiesten zijn compleet nieuw. Smitt: „Ons circus is sowieso anders dan een normaal klassiek circus. Je treft geen ronde bak aan met zaagsel en houten bankjes. We moeten nog een goede naam verzinnen voor wat wij werkelijk zijn. Want we zijn geen theater en passen ook niet volledig onder de noemer circus." De directeur is laaiend enthousiast over de diversiteit aan acts en het tempo waarmee ze worden opgevoerd. „Een kenmerk van het Russische cir cus is dat alles snel moet en het liefst met een zo hoog mogelijke moeilijkheidsgraad. En alles gebeurt onder begeleiding van heerlijke muziek." De clowns hebben in Maestro een speciale rol. „Ze zorgen voor een overbrugging van de ene naar de andere act. Zo kan op de achtergrond van decor worden verwisseld, terwijl het publiek wordt vermaakt." De hoofdrol speler Maestro is een briljante gek, die de show leidt op een dwaze manier. Smitt vertelt dat er gedurende de hele show veel interactie is met het publiek. „De clowns weten hier en daar altijd de juis te personen eruit te pikken. Ook komt het voor dat de dompteur een bezoeker tussen zijn tijgers zet. Die dieren doen echt niets", verzekert hij. De dieren waarmee in de nieuwe show gewerkt wordt, zijn enkel katachtigen. „We hebben een il lusie-act met witte tijgers, waarbij de dieren worden weg getoverd. Ook is er een act met een grote variatie aan roofdie ren. In volle harmonie werken onder meer een tijger, een leeuw en een poema met elkaar sa men." Het publiek geniet volgens Smitt van alle comfort. „Onze tent is geschikt voor alle soorten shows en is zo ontwikkeld dat bezoekers vanaf elke plek goed zicht hebben. Ook hebben wij een verhoogd podium, waar door alles nog beter zichtbaar wordt." Mensen in een rolstoel krijgen zelfs een speciale behandeling. „Zij worden bij de ingang door ons opgewacht. Onze begelei ders rijden ze achter het toneel langs naar een speciaal plateau voor aan de piste. Zo komen ze dus even backstage", zegt Smitt. Valeska Nastaly Groot Russisch Staatscircus: wo„ do., vr., za. 16.00 en 20.00 uur, zo. 13.00 en 16.00 uur, Westduin, Vlissingen Clowns zorgen in de voorstelling Maestro voor de overgangen tus sen de spectaculaire acts. Voor de achttiende keer trekt komende zaterdag (27 juli) een lange bontgekleurde stoet door het centrum van Rotterdam. Het Zomercarna val begon ooit als een Antilli- aans feestje, maar inmiddels doen ook veel andere nationa liteiten aan dat evenement mee. Rotterdam verwacht zo'n 800.000 bezoekers langs de vijf kilometer lange route in de binnenstad. De stoet telt twee duizend deelnemers (praalwa gens en orkesten) en is 2,5 km lang. De optocht begint om 13.00 uur op de Schiedamse- dijk bij de Erasmusbrug en is rond 15.30 op de Cool singel (vijf minuten lopen vanaf het Centraal Station). Meer infor matie: www.solerozomercarna- val.nl en 010-4141772. Zomercarnaval: zaterdag, 13.00 uur, Rotterdam Zo rond de 55.000 mensen trekken vanaf morgen weer richting het Belgische Boechout (bij Antwerpen) voor het jaarlijkse wereldmuziek festival Sfinks. Onder hen ook zo'n zesduizend Nederlandse liefhebbers van samba, fla menco, afropop of juist minder gangbare muziekstijlen. Vier dagen duurt het festival, een van de kleinste maar ook ge zelligste (wereld)muziekfestij- nen in de wijde omgeving. In Boechout staan traditiege trouw weinig grote namen op het programma, al is het festi val in zijn 27-jarige bestaan vaak de bakermat geweest voor nu klinkende namen als Youssou N'Dour, Nusrat Fateh Ali Khan of Daniela Mercury. Dit jaar voeren voor het eerst niet de Afrikanen de boven toon, maar opvallend genoeg de Spanjaarden. Er treden maar liefst negen Spaanse acts op. Hoofdact op slotdag/zon dag is flamencogitarist en zan ger Diego Carrasco, in de fla mencowereld groot geworden als begeleider van topdansers als Antonio Gades, tot hij eind jaren tachtig besloot zelf te gaan zingen. Een van de meest in het oog springende onderdelen van Sfinks 2002 is de zaterdag avond in de Clubtent, die bijna geheel gewijd is aan muziek en zang 'van de Zijderoute'. De hele avond en bijna nacht zijn zo'n twintigtal solisten en en sembles uit Centraal-Azië te horen. Vaak speciaal voor Sf inks zijn muzikanten overge vlogen uit Oezbekistan, Kirgi zië of Tadjikistan om hun traditionele muziek te laten horen. Wat te denken bijvoor beeld van twee Oeigoerse zan gers uit het afgelegen islamiti sche deel van China. De muzi kanten zullen de nacht geza menlijk afsluiten met een de monstratie hoe er gefeest wordt in hun landen. Sfinks 2002: do. t/m zo., Boechout (bij Antwerpen) 24t/m30juli WOENSDAG Groot Russisch Staatscircus Het Groot Russisch Staatscircus brengt de show Maestro. Humor en dynamiek, maar ook rock en poëzie wisselen elkaar hierin af. Westduin, Vlissingen, 16.00 en 20.00 uur Circus Bongo Circus Bongo reist weer enkele weken rond door de provincie. Het nieuwe thema-programma is getiteld Circus Juwelen en speelt zich af in een 'koninklijk paleis', waar de hofhouding/ar tiesten zorgen voor hilarische taferelen, gecombineerd met spec taculaire circusacts. Ook zijn er gedresseerde eenden, pony's en kamelen. Camping Schotsman, Kamperland, 19.00 uur Folklore Het Internationaal Folklore Festival Zeeland telt verschillende optredens. Dansgroepen uit Brazilië en Moldavië geven voorstellingen ter gelegenheid van de Dolle Woensdagen in Breskens. Centrum, Breskens, 19.00 uur Dorpskerk In de Dorpskerk in Oostkapelle wordt een concert gegeven. De uitvoerenden zijn Elly Bakker en Lian Huyben op blokfluit en Jos Vogel op klavecimbel. Dorpskerk, Oostkapelle, 20.00 uur Concertserie In de Nieuwe Kerk in Zierikzee loopt een concertserie. Deze keer wordt het Kam van der Meulen-orgel bespeeld door Jaap Kroonenburg, organist te Maassluis. Hij speelt werken van César Frank, Camille Saint-Saëns, Charles Marie Widor en Alexandre Guilmant. Nieuwe kerk, Zierikzee, 20.00 uur Jan van Westenbrugge De organist Jan van Westenbrugge geeft een concert. Op het programma staan werken van onder anderen Sweelinck, BachHandel, Haydn en Saint-Saëns, om te eindigen met een ko raalfinale van Van Westenbrugge zelf. Hervormde kerk, Haamstede, 20.00 uur Zomeravondconcerten Het Ruysdael Kwartet vervolgt de reeks Zomeravondconcerten aan Zee. Dit strijkkwartet, dat in 2001 de Prix de Secam veroverde in de finale van het prestigieuze concours voor strijkkwartetten in Bordeaux, speelt een klassiek, een romantisch en een twintigste- eeuws kwartet. Hervormde kerk, Cadzand, 20.00 uur Desafinado Regelmatig zijn er concerten in Desafinado. Deze keer treedt de Jazz Sessie Band op. Jazz en Blues Eetcafé Desafinado, Middelburg, 21.00 uur DONDERDAG Middagpauze Wekelijks wordt in de zomer een middagpauzeconcert gegeven. Deze dag komt dat voor rekening van Rinus Verhage uit Som- melsdijk, die gedurende een half uur het befaamde de Rijckere- orgel bespeelt. Oostkerk, Middelburg, 12.30 uur Groot Russisch Staatscircus Het Groot Russisch Staatscircus brengt de show Maestro. Zie woensdag. Westduin, Vlissingen, 16.00 en 20.00 uur Staatscircus van Moskou-Holiday Het Staatscircus van Moskou-Holiday doet Zeeland aan. Met ingang van dit seizoen zijn aan het programma van het Staatscircus een aantal facetten van het klassieke circuspro gramma waarmee Circus Holiday furore maakte, toegevoegd. Scheldestraat, Zierikzee, 16.30 en 20.00 uur Folklore Het Internationaal Folklore Festival Zeeland telt verschillende optredens. Dansgroepen uit Buryatië en Turkije geven voorstellingen in het centrum van Bergen op Zoom. Centrum, Bergen op Zoom, 19.00 uur Bernard van Noordwijk Huisorganist Bernard van Noordwijk geeft het tweede van een reeks wekelijkse orgelconcerten. Medewerking verlenen de trompettisten Edith van Wolferen- Radewalt en Peter Vaane. Jacobuskerk, Renesse, 20.00 uur Dragline Dragline treedt op in HeartBreak Café in Goes. De band speelt swingende bluesnummers van onder anderen Stevie Ray Vauhgn. HeartBreak Café, Goes, 21.00 uur VRIJDAG Middagpauze In de Sint Jacobskerk wordt wekelijks een middagpauzeconcert gehouden. Deze keer wordt het orgel bespeeld door Arjen Leistra uit Rot- terdam. Sint Jacobskerk, Vlissingen, 12.00 uur Pia Piac Band De traditionele jaarmarkt in Groede wordt opgeluisterd met een concert van de Pia Piac Band. Dit akoestische trio brengt voornamelijk eigen werk en is geïn spireerd door Westafrikaanse muziek. De Drie Koningen, Groede, 16.00 uur Folklore Het Internationaal Folklore Festival Zeeland telt verschillende optredens. De dansgroep van Buryatië treedt op tijdens Jumping Zeeuws- Vlaanderen. Verder zijn er orkesten, zowel 's-middags als 's- avonds, actief in de café's. Paardensportcentrum, Nieuwvliet, 13.00 uur Horeca, Sas van Gent, 15.00-17.00 en 21.30-24.00 uur Markt, Sas van Gent, 19.00-22.00 uur Groot Russisch Staatscircus Het Groot Russisch Staatscircus brengt de show Maestro. Zie woensdag. Westduin, Vlissingen, 16.00 en 20.00 uur Staatscircus van Moskou-Holiday Het Staatscircus van Moskou-Holiday doet Zeeland aan. Zie donderdag. Scheldestraat, Zierikzee, 16.30 en 20.00 uur Boschhoek Gedurende de zomermaanden is er wekelijks jazzmuziek in Boschhoek. Deze vrijdag is de formatie The Pheonlv Jazz Band te beluiste ren. Café Bar Boschhoek, Oostkapelle, 19.30 uur Eurochor Eurochor Brugge 2002 geeft een concert. Dit koor bestaat uit minimaal 45 zangers tussen 18 en 30 jaar uit tal van Europese landen. Het koor wordt jaarlijks samengesteld ■l'. foto Dick Sluijter/GPD De Antilliaanse Luwengela G. Martis is Miss Zomercarnaval 2002. Schwarzmeer Kozakken geven koorconcert zaterdag in Oostkapelle De band Trippin op Weitjerock zaterdag in IJzendijke Paula van den Elshout exposeert haar werk in donorcentrum Goes Film Dragonfly met Kevin Costner en Kathy Bates in Vlissingen en Hulst Kees van Eersel geeft Bach-concert zaterdag in Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 19