Proeven van eikaars cultuur Humoristische snelle krabbels Eurochor Brugge zingt in Kloetinge Van Geel pleit voor stopzetten rechtszaak sluiting Borssele 'GELICHT Kunst onder de blote hemel 13 lezers schrijven Radio Explosief IV Speedboot weg kunst cultuur Vlatrosjka's in de bieb Combiticket Weitjerock Countryfestival Begrip kweken Beeltenis van muzikante Tori Amos. foto Willem Mieras door Rolf Bosboom KLOETINGE - Een gelegen heidskoor met jonge zangers uit heel Europa komt vrijdag 26 juli naar Kloetinge. Het gezelschap geeft daar als Eurochor Brugge 2002 een concert in de Geertes- kerk. Het optreden begint om 20.00 uur. De Europese koepeloi'ganisatie AGEC, wat staat voor Arbeits- gemeinschaft Europaischer Chorverbande, organiseert elke zomer onder de naam Eurochor een uitwisselingsproject op het gebied van koormuziek. Het ge legenheidskoor is telkens in een andere lidstaat te gast. Dit jaar is Brugge als uitvalsba sis gekozen. Sinds zaterdag zijn daar zo'n 45 zangers tussen de achttien en dertig jaar bijeen. Vijftien uit België en maximaal vier uit de overige lidstaten. De deelnemers besteden deze week dagelijks meerdere sessies aan het instuderen van een koorpro gramma. De zangers krijgen ook de gelegenheid om indivi dueel te werken aan hun vaar digheid onder leiding van een stempedagoog. De intensieve week wordt afgesloten met drie concerten. Deze worden gehou den in onder meer Brugge zelf en in de Sint-Michielskerk in Gent. SAKO Zeeland, de provinciale organisatie voor vocale muziek, MIDDELBURG - Kunst in de openlucht. Dat is het thema van de Kunst- en Cultuurroute in Middelburg op zondag 4 augus tus. De vaste deelnemers aan het maandelijkse evenement zullen zoveel mogelijk iets op straat laten gebeuren. Op het Abdijplein wordt een kunstmarkt geïnstalleei'd, met als extra's een hoedenshow, pottendraaien, leuke muziek en i'aku-stoken. Dat is een techniek om in het vuur klei tot steen te vormen. Het is van oorsprong een Japanse manier om tij dens de theeceremonie voor iedere gast zijn eigen theekom te maken. Tegenwooi'dig gebruiken veel keramisten deze me thode om hun werk een eigen karakter te geven. De Kunst- en Cultuiuroute is open van 13.00 tot 17.00 urn-. is erin geslaagd het Eux-ochor ook naar Kloetinge te halen voor een optreden. Het koor staat onder leiding van de Let Kaspars Putnins. Hij is met ingang van dit jaar aange steld als artistiek leider voor een periode van drie jaar. Dat bete kent dat Putnins ook de komen de twee edities van Eurochor, volgend jaar in Bexiijn en in 2004 in Zwitserland, zal leiden. De hoofddix'igent wordt bijge staan door de Vlaming Luc An- thonis. Het x-epertoire omvat vooxma- melijk twintigste-eeuwse koor muziek. Op het pi-ogi-amma voor de concexten staan werken van onder anderen Knut Nystedt, Ax~vo Part, Anton Bruckner, William Bx-ooks, Vic Nees, Raymond Schi'oyens en Rudi Tas. Verder zijn diverse be werkingen van volksliederen te horen. woensdag 24 juli 2002 Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Met vex'bazing kennis genomen van het besluit van de Px-ogram- maraad om Veronica Radio m.i.v. 22 juli via de kabel door te geven ten koste van RTBF Ra- dio21. Let wel, bij Veronica is nog géén sprake van reguliei'e programmering, men di'aait voorlopig non-stop. Pi'esentatie enkel in de avonduren. Ook be schikt het station (nog) niet over etherfx-equenties. Het is mij on- dxxidelijk waarom men in dit stadium voor Veronica gekozen heeft. Naamsbekendheid? Draagvlak onder de bevolking kan dit besluit onmogelijk heb ben. (Veronica, dat is nu toch Yorin?) En dat terwijl Radio 192 al geruime tijd actief is (ether 1332 Khz) en probeex-t in Zee land op de kabel te komen. Ra- diol92 beschikt wél over regu liere programma's die zich inhoudelijk onderscheiden van overige kabelstations. Dit kan van Veronica onmogelijk be weerd wox-den. Radiol92 klinkt als het oorspronkelijke Radio Veronica. Veronica Radio zal hoogstwaarschijnlijk ontaar den in een kloon van Yorin, meer van hetzelfde dus. Triest dat dit ten koste gaat van RTBF Ra- dio21. Van een evenredige (talen) vei'deling is amper meer sprake (2 engels, 2 frans, 2 duits) Nog één fx-anstalige radiozen der rest ons, terwijl er drie duitstalige op zitten. Wat geo grafie betreft lijkt de RTBF zen der een meer logische keuze dan een zender uit Frankrijk. Men sen die écht in de Franse cultuur geïnteresseerd zijn zorgen im mers wel dat ze over een schotel beschikken. Graag Radio21 te rug en 192 alsnog op de kabel! C.M. Stapper Molenstraat 50 Vlissingen Hierbij een reactie op het artikel over het projectiel in de bouw put aan de Kanaalweg in Mid delburg (PZC, 16-7). De foto geeft de verwoesting weer van het bombardement op het sta tionsemplacement in Middel burg van 11 oktober 1944 en heeft niets te maken met de be schieting van Middelbui'g voor de bevrijding van 6 november 1944Het volgende heeft plaats gevonden. Woensdag 11 okto ber 1944 is vanaf een Engelse vliegbasis number 5 Bombex-- group gestart, met als doel een bombardementsvlucht richting Veere om de dijk daar te bom- bardex-en t.b.v. de inundatie van Walchex-en, die op dat moment nog niet voldoende was. De flight bestond uit 61 Lancasters en 2 Mosquitos.. De opdracht is noi-maal uitgevoerd op 1 Lan caster na. Dit vliegtuig kon zijn bommen niet kwijt, een alterna tief doel was het gevolg. Dit is nor-maal in die soort sooxt situa ties. Op de tex-ugweg naar Enge land heeft deze Lancaster het stationsemplacement van Mid delburg gebombardeerd. De ge volgen zijn gedeeltelijk op de fo to zichtbaar De eerste bom viel op de taxistandplaats naast het brugwachtershuisje, wat bin nenkort woi-dt gesloopt. De tweede bom viel in het kanaal tegen de glooiing. De dei-de bom viel op het emplacement, zie fo to. De andex-e bommen zijn op de veiling gevallen, x-echts naast de seinpaal. Hierbij zijn Duitse mi litairen om het leven gekomen en gewond geraakt. Wij waren met ons gezin geëvacueerd voor het water vanuit onze woning aan de Schroeweg te Middel burg, naar het huis van brug wachter Vermaak, nog net zichtbaar rechts op de foto, te genwoordig opslag van antiek. J.A. van Almkerk Meestoof 118 Middelburg KATTENDIJKE - Op de par keerplaats aan de Oude Zeedijk bij Kattendijke is maandag nacht een speedboot gestolen. De boot is enkele tienduizenden euro's waard. doorEsme Soesman I GOES - Met zijn portret van Pim Fortuyn verwierf de Goese I Léon van den Akker in één klap landelijke bekendheid. Dat de jonge kunstenaar meer in zijn raars heeft dan het omstreden werk At Your Service is tot be gin september te zien in Heart- breakcafé aan de Grote Markt in Goes. Onbevangenheid lijkt sleutel woord te zijn in het ratjetoe aan werken dat Van den Akker op de bovenverdieping van de kroeg exposeert. In een mum van tijd zette hij met spuitbussen zange res en muzikante Tori Amos op I doek neer. In uitvergx-ote details I herkenbaar voor wie toekijkt. De brede roodgestifte mond, twee uitstaande roodbruine slierten bij wijze van kapsel. Haar lichaamshouding vervat in twee slungelige armen die de piano beroeren. Van den Akker zet Amos op eigen hunxoristi- I sche wijze neer. „Gewoon een I poppetje", oordeelt hij zelf. De rode kat die op de piano zit raakt hem dieper, omdat hij zelf sinds korte tijd zo'n exemplaar bezit. Maar die humor is waar. „Ik HULST - In de openbare biblio theek van Hulst is momenteel een kleine expositie te zien van Matros j ka's. I DeMatrosjka's - houten poppe- I tjes - zijn beschilderd en ver- I iraaid door Olga Janssen uit I Hulst. Zij is van oorsprong Rus sisch, maar woont al enkele ja- ron in Nederland. Zij schildert en tekent en maakt allexiei voorwerpen die een goed en mooi beeld van Rusland geven. Ze vindt dat er vaak door de me dia een verkeerd beeld wordt geschetst van haar geboorte land en met de verzameling wil I ze laten zien dat er naast de ver- I schrikkelijke beelden van Rus- I land toch ook een mooie cultuur is-Naast de serie Matrosj kas ex- Poseert zij ook door haar zelf beschilderde eieren met afbeel dingen van Rusland en Neder- 'and. Deze expositie is te bezichtigen tijdens de ope- I ningsuren van de bibliotheek I l°t 15 augustus. vind het belangrijk om een vleugje humor in m'n wei'k te stoppen." Dat is ook duidelijk bij zijn cartoonachtige - eigen lijk zijn favoiiete - werk te zien. Met acrylverf produceert hij in één beeld een grap, al dan rxiet voorzien van het bekende tekst ballonnetje. Enoi-me uiei-s drijven richting zon, een koe gewichtloos met zich meedragend. „Soms heb je tekst nodig om de verbeelding aan te spx-eken, soms zegt het beeld zelf genoeg." Wc-rol Van den Akker houdt er wel van om met weinig veel te zeggen. Daarom vindt hij zelf het doek met de in het Chinees gestelde tekst 'te veel sambal' geweldig. Een in het luchtledige zwevende wc-rol geeft de omgeving weer waarin het pex-sonage verkeert. Uitslaande vlammen is alles wat de kunstenaar nog toe te voegen had omzijn verhaaltje te vertellen. „Ik wil maken wat ik leuk vind en wat anderen aan spreekt", licht de Goesenaar zijn beweegi'edenen toe. Bijna anderhalf jaar zat hij op de car- toonschool in Amsterdam, tot hij zijn opleiding niet meer kon betalen. Nu wordt hij wijzer door z'n creaties aan heel veel mensen om hem heen te laten zien. „Als zij het niks vinden of ik vind het niks dan gaat er weer wat overheen." Met snelle tekeningetjes - die opvallend vaak piesende pop petjes bevatten - vermaakt hij mensen daar waar hij gaat. Zijn snelle krabbels zijn makkelijk te verkopen. Wat Van den Akker op andere momenten fabriceert is, zegt hij, vooral afhankelijk van z'n bui. Hij produceexd veel al serietjes tot hij het beu is, om dan weer even een nieuwe weg in te slaan. Zijn bekende gespo ten werk 'At Your Service', dat eei'st gekuist en later deels ver nield werd vanwege de haken kruis op Fortuyn's hoofd, maakt deel uit van zo'n serie en is even eens in café Heai-tbreak te zien. Naast andex-e bekende koppen als André Hazes, Jimi Hendrikx en Freddy Mercury. Het is zijn minst onbevangen aandoende werk. Waarschijnlijk onxdat hij voor de portretten mallen ge bruikt. Het werk van Van den Akker is tot begin september in Heartbreak te zien, onder openingstijden. door Romain van Damme De verbazing staat nog in haar ogen. „Ik was in de Grote Kerk van Breda en zag daar een expositie. Doen wij ook. Hing er een foto van een naakte vrouw... Mooie foto hoor, prachtig zelfs. Maar niet in een kerk! Ondenkbaar voor mij." Piroska Ander is 25 jaar en komt uit de Roemeense stad Arad, dichtbij de Hongaarse grens. Zij is er dominee ('een noodgeval, er is een groot tekort') van de Evangelisch Lutherse Kerk en bezoekt met elf jongeren uit haar stad Nedexdand. Dat doet ze op uitnodiging van de Stichting Egyëtt, Hongaars voor 'Samen'. Hongaars? Omdat deze jongeren in Roemenië tot de Hongaax-se minderheid horen", zegt Marcel Horck van die stichting. Maar het wordt nog ingewikkelder. Toen de Roemeense jongeren zondag in Breda arriveerden, maakten ze kennis met dertien Chinese jongeren. Zij studeren sinds februari aan de Ho geschool in Vlissingen. Marcel Horck grinnikt: „Het was een wild idee." i Horck is studentenpastor in Vlissin- j gen en daarvoor pastor in de Bx-edase Jeruzalemparochie. „In Breda heb je een werkgroep die banden heeft met Wismar uit het voormalige Oost- Duitsland en Arad uit Roemenië. Er I wordt hulp geboden en ervaringen worden uitgewisseld." door Harmen van der Werf DEN HAAG - Staatssecretaris Van Geel (CDA, duurzaamheid en milieu) is voor het stopzetten van de rechtszaak over de slui ting van de kerncentrale Bors sele op 1 januari 2004. Hij wil de onderhandelingen over een nieuwe afspraak over de toe komst van Borssele met een schone lei beginnen. Eind september wordt de uit spraak verwacht in de rechts zaak die het vorige kabinet tegen de eigenaar van de kern- centrale, EPZ, aanspande. De Staat eist in dit geding nako ming van de afspraak uit 1994 dat de kerncentrale 1 januari 2004 dicht moet. Deze zaak is echter achterhaald door het ak koord tussen de nieuwe x-ege- ringspartijen CDA, LPF en WD over het langer openhouden van Box-ssele. Het kabinet-Balke nende wil met EPZ een nieuwe afspraak maken. Volgens Van Geel, oud-gedepu teerde in Noord-Brabant, is het gezien de nieuwe politieke situ atie logisch de ï-echtszaak niet door te zetten. „Wij willen een nieuwe afspraak maken met de eigenaar van de kerncentrale, waarbij rekening moet worden gehouden met de veiligheid en de technische levensduur van de fabriek. We zullen gezamenlijk ergens een goed evenwicht moe ten vinden. Dat kan 2007 wox- den, of latexx Dat zal uit de onderhandelingen moeten blij ken." Kabinetsbesluit De kersverse minister van Eco nomische Zaken Heinsbroek (LPF) heeft zich nog niet zo in het vraagstuk-kerncentrale Borssele verdiept, dat hij een mening kan geven over het al dan niet staken van de rechts zaak. „Borssele blijft open, dat lijkt mij het belangrijkste", stelt hij. Het ministerie van Econo mische Zaken is als eerste ver antwoordelijk voor de verdere gang van zaken rond de rechts zaak. Als de zaak wordt stopge zet, zal dat via een kabinetsbe sluit moeten, zoals ook het aangaan van de zaak een kabi netsbesluit was van Paars 2. Tijdens de kabinetsformatie kwam nog even aan de orde dat er in Nederland mogelijk nieu we kerncentrales zouden ko men. WD en LPF waren daar voorstanders van, onder meer omdat kerncentrales geen broeikasgassen uitstoten en daarmee een bijdrage kunnen leveren aan het minder snel op lopen van de tempex-aturen op aarde. Van Geel steekt niet on der stoelen of banken dat het CDA deze stap te ver vond gaan. „Voor het kernafvalpx-obleem is tenslotte nog steeds geen defini tieve oplossing." Minister Heinsbroek laat weten ook geen voorstander van uit- breiding van kernenergie te zijn. „We moeten daar heel voorzichtig mee zijn, ook gezien de veiligheidsrisico's." IJZENDIJKE - Het popfestival Weitjerock in IJzendijke is za terdag te bezoeken met een spe ciaal combiticket. Dit kaartje geeft zowel recht op toegang tot het festivalterrein als busver voer naar en vanaf het terrein. Vanaf 14.00 uur kunnen geïnte- resseex-den opstappen in achter eenvolgens Cadzand-Bad (Joy- café), Nieuwvliet-Bad (x-ecx-ea- tiecentrum De Pannenschuur), Gi-oede (eetcafé De Groese Duintjes) en Breskens (camping De Napoleonhoeve). Om 1.30 uur vertrekt de bus vanaf de in gang van het festivalterrein en stopt bij bovengenoemde plaat sen. Combi-tickets kunnen bij de opstapplaatsen worden ge kocht. Weitjex'ock telt dit jaar tien acts, waarvan het Vlaamse Monza en het Nederlandse Hal lo Venray tot de bekendste bands behoren. AAGTEKERKE - De Country Coast Line Dancers uit Aagte- kerke houden vrijdag 26 juli een Country Familie Festival in Aagtekerke. Het evenement begint om 14.00 uur met een kindei-circus. Daar na zijn er demonstraties, er staat een springkussen, er is een ballonnenclown en western ri ding. Vanaf 19.00 uur is er line- dancen. Ook bestaat de moge lijkheid zelf te lei-en linedancen. Het festival wordt gehouden in een feesttent aan de Pekelingse- weg. Tegenbezoek Tot iemand tegen Horck zei: „Je moet eens mee, want we willen ook de jon geren bei-eiken. Dat hebben we in de herfst van 2000 gedaan en vorig jaar zijn we met vijf jongeren naar Arad geweest. Uitex-aax-d was het niet meer dan logisch dat er een tegenbezoek kwam." Horck was inmiddels studentenpas tor in Vlissingen geworden en hoorde daar dat de Chinese studenten dol graag Nederland beter wilden lex-en kennen. „Toen dacht ik: die halen we erbij, en we maken een px-ogramma waarin we px-oberen wat meer begrip te kweken voor elkaai-s cultuur." Zo zitten ze op een donderdagochtend in een zaaltje naast de Laurentiuskerk in Breda. Engels is de voex-taal, maar jehoort er ook Duits, Roemeens, Hon gaars Nederlands en Chinees. En soms piepjes van vertaalcomputertjes die de Chinezen tevoorschijn halen als ze een Engels woord niet begi-ijpen. Horck: „In Roemenië vx-oegen we: wat Een groep Roemeense en Chinese kinderen bezoekt de Laurentiuskerk in Breda. willen jullie, jongeren? Het antwoox-d van een van hen vond ik schokkend en ook prachtig. Een jongen zei: in Roe menië hoeven we jullie hulp niet. Jul lie denken toch maar dat we zwex-vers zijn die niets kunnen. Kom maar bij ons kijken, want wij zijn niet achter lijk." „Wel anders", zegt Piroska Andeu „We komen uit een andere cultuur. Hier is het een andere wereld. Bij ons is het leven conservatieven Hier ver- baas ik me over de vrijheid, het indivi dualisme. Ik heb het gevoel dat de vrijheid soms misbruikt wox-dt." Ze lacht en haast zich om te zeggen: „Ik veroordeel niets en niemand. Dat i-echt heb ik niet. Praten over eikaars cultuurverschillen is goed. Begrip voor elkaar kweken. Wij moeten hier de goede dingen oppikken en hopelijk kunnen jullie ook wat van ons leren." Feng Bo heeft al veel geleerd, zegt ze. Ze heet in Nederland Bonnie, dat is wat gemakkelijker in de omgang. Met grote ogen liep ze woensdag rond in een bejaax-dentehuis. „Dat kermen we in China niet. Bij ons zijn ouderen vaak eenzaam. Zoals mijn oma. Mijn ouders werken en de kindei-en gaan naar school. Blijft zij alleen achter Hier kunnen de ouderen elkaar gezel schap houden, dat is beter." FengBo hoopt twee jaar in Nederland te blijven. „Ik studeer in Vlissingen onder andex-e management. Ja, daar na wil ik terug. Nederland is mooi en cle mensen zijn vi'iendelijk. Ze spre ken bijna allemaal Engels. Maar Chi na is mijn land. Daar is mijn thuis." Ach, er is zoveel te vertellen. Over het eten in Nedei'land. „Jullie koken zo kort. Als ik dat doe, voel ik me lui", zegt een Chinese jongen. En Martina uit Arad: „De steden zijn zo groen en vrijwel iedereen ondex-houdt zijn tuintje goed. Dat is me echt opgeval len." Maar niet alleen de verschillen in eten en onderhoud passeren de revue. „De foto Johan Wouters kerk in Nederland heeft een actieve rol", vindt Silviu uit Roemenië. „Bij ons is er bij de orthodoxe kerk sprake van een passieve rol. Opmerkelijk. Wat beter is? De actieve rol! Barbecue Nog ruim anderhalve week toeren ze door Nederland. Naar Vlissingen voor een barbecue en Twente waar ze pra ten over de landbouw. In Friesland staan wadlopen en fierljeppen op het programma. Een overvol programma, dat wel. Horck: „We hopen toch dat ex- begrip voor elkaar komt. Zondag heb ben we om elf uur een dienst in de Laurentiuskerk en daarna zijn we in het zaaltje St. Frans naast de kerk tot 14.00 uur bij elkaar. Iedereen is dan welkom voor een infox-mele babbel. Drankje, hapje en wat culltuur proe ven. Dat kan een aardig begin zijn."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 13