Wachtlijsten bij kredietbank Rij wiel vierdaagse bereikt mijlpaal Schoten gelost op doseerinstallatie Flash-Lan laat gamebeesten feesten Van Loon zeker derde Kamerlid Zeeuws-Vlaanderen Hennepkwekerij ontdekt na brand Brandstichters aangehouden Geld gestolen uit verpleeghuis Inter Scaldis naar Engeland Vandalen in de kraag gevat Drankrijders tegen de lamp Gemeentelijke bank Vlissingen op achterstand door personeelstekort Extra gruwelijk griezelige tocht in Domburg agenda 0800 - 0231 231 (GRATIS) woensdag 24 juli 2002 ARNEMUIDEN - Bij een brand in een schuurtje in Arnemui- den is in de nacht van maandag op dinsdag een hennepkweke rij ontdekt. De brand werd rond kwart over twaalf gemeld. In het schuurtje waar de brand ontstond en in een ander schuur tje op het terrein vond de politie 336 wietplanten. Alle planten en de apparatuur zijn in beslag genomen. De eigenaar van het pand, een 53-jarige Arnemuidenaar is aangehouden. Hij heeft een proces-verbaal gekregen en is inmiddels weer op vrije voeten. Volgens de brandweer is de brand vermoedelijk ontstaan als gevolg van kortsluiting. Hennepkwekerijen ge bruiken veel stroom voor de speciale lampen die de planten goed laten groeien. In Goes ontstond het afgelopen jaar twee keer brand bij hennepkwekerijen. Op Walcheren komt dat niet vaak voor, zegt brandweercommandant R. Maljaars. ,,Het is in drie jaar de eerste keer." MIDDELBURG - Een 19-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats en een 11-jarige jongen uit Middelburg zijn maandagavond rond acht uur aangehouden. Ze hadden in de tuin van een leegstaande woning in de Keldermansstraat in Middelburg vernielingen aangericht en twee brandjes ge sticht. Ze zijn na verhoor door de politie weer op vrije voeten gesteld. De 19-jarige heeft een dagvaarding gekregen. MIDDELBURG - Bij een inbraak in een verpleeghuis in Mid delburg is een paar duizend euro meegenomen. De kluis moet tussen maandagavond vijf uur en gisterochtend zijn ge kraakt. VLISSINGEN - De Zeeuwse doedelzakband Inter Scaldis Pi pes and Drums vertrekt morgen voor zes dagen naar Enge land. Voor de tiende keer openen ze de Minden-day parade in Berwick-upon-Tweed. De parade wordt afgenomen door ge neraal Frank Couts, één van de bevrijders van Walcheren. Na de parade wordt een mars door Berwick-upon-Tweed gehou den. Inter Scaldis is de band van de Scottish Old Comrades Association, een vereniging van Schotse oud-strijders die re gelmatig bij herdenkingen op Walcheren aanwezig is. RENESSE - Een 18-jarige man uit Roosendaal en een 34-jari- ge man uit Oss zijn door de politie in Renesse in de nacht van maandag op dinsdag beboet wegens vandalisme. De 18-jarige had van een op het transferium geparkeerd staande auto een spiegel vernield. De man uit Oss werd op heterdaad betrapt toen hij op de Hogezoom de voorruit van een passerende auto vernielde. Dat deed de Ossenaar naar eigen zeggen omdat de auto in kwestie over zijn voet gereden was. BROUWERSHAVEN - Een 54-jarige Zierikzeeënaar is in de nacht van maandag op dinsdag door de politie in Brouwers haven betrapt op rijden onder invloed. Dat kwam hem op een rijverbod van vijf uur en een proces-verbaal te staan. Wat la ter liep een 21-jarige drankrijder uit Heerlen tegen de lamp. Hij werd op de Stoofweg bij Noordwelle aangehouden en kreeg een rijverbod van vijf uur en een proces-verbaal. Hoor Nadia Berkelder VLISSINGEN - De Gemeente lijke Kredietbank in Vlissingen kampt met een wachtlijst. Door moeilijk vervulbare vacatures werkt de kredietbank op halve sterkte. Leningen kunnen niet «orden afgesloten omdat de medewerker die bevoegd is om die af te sluiten met vakantie is. Jk moet drie tot zes maanden wachten", zegt E. Janga. Hij heeft zich tot de kredietbank ge wend omdat hij snel geld nodig heeft. Op dit moment is hij dak loos. Janga wil graag op zoek naar een kamer of een woning in Vlissingen, maar daar heeft hij geld voor nodig. ,,Het beste zou zijn als de gemeente spoedig dingen kan regelen voor daklo zen", zegt hij. ,,De mensen lopen nu op straat." C. Klaassen van de gemeente er kent het probleem. Bij de kre dietbank zijn lange tijd twee fulltime vacatures onvervuld gebleven. „De mensen die nog over zijn, zitten tot over hun oren in het werk. Het is buiten- DOMBURG - Wegens grote be langstelling wordt er een extra Gruwelijk Griezelige Spook- locht gehouden bij Kasteel Westhove in Domburg. De jaarlijkse tocht, die morgen bij Kasteel Westhove in Dom burg wordt gehouden, is volge boekt. Maar wegens het groeiend aan tal deelnemers wordt de tocht donderdag 24 oktober nog een keer gehouden. Deelnemers moeten zich vooraf inschrijven bij Kasteel Westhove op 0118- 5812 54. Er kunnen maximaal tweehon derd deelnemers meedoen. Kin deren onder de tien jaar mogen onder begeleiding meedoen aan de tocht. Deelname kost twee euro per persoon. gewoon moeilijk om goed ge kwalificeerd personeel te krij gen." Inmiddels zijn die twee mensen wel gevonden, maar ze kunnen pas in september aan de slag. Naast de personele problemen had de bank ook nog te maken met een verhuizing. Binnen drie weken is de kredietbank twee keer van plaats gewisseld. „Dan wordt het wel moeilijk om de continuïteit te waarborgen", zegt Klaassen. Persoonlijke leningen kunnen op dit moment helemaal niet worden afgesloten. De mede werker die daar over gaat, is vier weken met vakantie. Voor mensen die acuut in de proble men komen, is er een noodpro- cedure, zegt Klaassen. Het gaat bijvoorbeeld om mensen die door een betalingsachtei-stand uit hun huis gezet dreigen te worden. „Bij de aanschaf van consumptiegoederen is er geen sprake van acute nood." Sociale dienst Als de nieuwe medewerkers be ginnen, kan de wachtlijst aan het eind van het jaar zijn wegge werkt, vernacht Klaassen. Ove rigens betwijfelt ze of de situa tie van Janga wel zo dringend is als hij zegt. „Als er iets acuuts speelt, krijg ik daar bericht over. Ik heb nog niets gehoord." Ze wijst erop dat Janga ook via de sociale dienst om bijzondere bijstand kan vragen. Janga zit inmiddels in de nacht- opvang. Hoe lang hij daar kan blijven, is onduidelijk. Het aan tal opvangplaatsen is beperkt. „Als er een nieuwe komt, sta ik zo buiten." De situatie in de op vang is nijpend, zegt hij. „Er is plaats voor één vrouw. De ande ren moeten buiten blijven. Dat is gewoon erg." Kredietbanken worden sinds de invoering van de wet schuldsa nering natuurlijke personen in 1998 geconfronteerd met een toename van de vraag om hulp. Ook het gedrag van mensen leidt tot meer aanvragen. Men sen sluiten tegenwoordig bij voorbeeld makkelijker leningen af om dingen te kunnen aan schaffen. Deelnemers aan de Zeeuwse Rijwiel Toervierdaagse bestuderen de route voor de eerste tocht. f oto Wi 11 e m M ie ras door Rolf Bosboom GOES - Het gaat de Zeeuwse Rijwiel Toervierdaagse voor het eerst in haar bestaan lukken om de grens van duizend deelne mers te passeren. Gisteren, op de eerste dag, waren rond het middaguur al 960 fietsers van start gegaan. Samen met degenen die vanaf vandaag in Middelburg vertrek ken en de daginschrijvingen wordt de mijlpaal met gemak gehaald. De afgelopen jaren zat het evenement daar telkens net tegenaan. De internationale fietsvierdaagse is toe aan haar veertiende editie. Zoals gebrui kelijk stonden er gistermorgen bij vertrekpunt Sportpunt Zee land in Goes lange rijen mensen die zich wilden inschrijven. „Een drukte van jewelste", stel de secretaris Leny Verrijzer van het organiserende comité vast. Zo'n driehonderd fietsfanaten konden het wachten omzeilen, omdat ze gebruik hadden ge maakt van de voorinschrijving. De deelnemers kunnen kiezen uit 25, 40 en 60 kilometer per dag. Veruit het populairst is de route van veertig kilometer, ter wijl gezinnen met kinderen veelal de kortste afstand nemen De routes voerden de fietsers gisteren richting Yerseke. Daar kon in dorpshuis De Zaete een film over de mosselcultuur wor den bekeken en het mosselbe- drijf Prins Dingemanse wor den bezocht. Verder waren onder meer siertuin De Se quoiahof in Vlake en het Fruit teeltmuseum in Kapelle als pleisterplaatsen in het parcours opgenomen. Spetter Hoewel het zonnetje zich nau welijks liet zien, was het hele maal geen onaardig fietsweer. „Af en toe een spetter, maar dat hoort erbij", aldus een deel neemster, die al rond lunchtijd de route had volbracht. Voor de organisatie was het vooral cru ciaal dat het 's ochtends redelijk goed weer was. Als het dan flink regent, haken toch veel mensen op het laatste moment af, weet Verrijzer uit ervaring. Voor het tweede jaar kan er ook op Walcheren worden gereden, zij het uitsluitend vandaag en morgen. Het vertrek is bij sport complex De Voorborch aan de Breeweg in Middelburg. Zowel in Middelburg als in Goes kan tussen 9.00 en 13.00 worden ge start. Vóór 17.00 uur moeten de fietsers terug zijn. De fietsvier daagse staat ook open voor wie slechts één dag wil toeren. door Harmen van der Werf DEN HAAG - M. van Loon uit Ossenisse wordt vrijdag be noemd en beëdigd als Kamerlid. Dit gebeurt als de Tweede Ka mer bijeenkomt voor de rege ringsverklaring van het kabi net-Balkenende. Zeeuws-Vlaanderen heeft met haar komst naar Den Haag voor het eerst sinds 1972 weer een vertegenwoordiger op het hoog ste politieke niveau in Neder land. De politiek is vergankelijk, want Van Loon kon zich onlangs tijdens een interview met deze krant niet herinneren 'dat er ooit een Zeeuws-Vlaams Ka merlid is geweest'. En als die er al is geweest, moet dat volgens haar 'wel heel lang geleden zijn' Van Loon is 36 jaar en het valt haar niet kwalijk te nemen dat haar herinneringen niet zover teruggaan, maar zij heeft wel degelijk Zeeuws-Vlaamse voor gangers. De recentste is W. Dusarduijn van de Katholieke Volkspartij (KVP), die van 1967 tot 1972 het lidmaatschap van de Tweede Kamer combineerde met dat van Provinciale Staten. De oud voorzitter van de katholieke raad voor maatschappelijk werk in Zeeland verloor in 1972 zijn Kamerzetel bij loting en werd in 1973 benoemd tot bur gemeester van Sas van Gent, wat hij tot zijn dood op 57-jari- ge leeftijd in 1986 bleef. Lockefeer Een ander Kamerlid uit Zeeuws-Vlaanderen was E. Lockefeer, blijkt uit de com plete lijst van Kamerleden die in Den Haag bij de griffie van de Tweede Kamer wordt bijgehou den. Ook hij was rooms-katho- liek. Van 1929 tot 1937 zat hij voor de Rooms-Katholieke Staatspartij (RKSP) in het par lement. Lockefeer was een au toriteit in de streek. In 1931 opende hij de derde Zeeuwse klompenbeurs in Clinge, het centrum van de toen sterk verte genwoordigde klompenindu strie in Oost-Zeeuws-Vlaande- ren. Het CDA zet met Van Loon een traditie voort. De partijen waarvoor Lockefeer en Dus arduijn in de Tweede Kamer za ten, de RKSP (1926-1945) en de KVP (1945-1980) zijn voorgan gers van het in 1977 opgerichte CDA. Populair Ook buiten CDA-kring ligt de verkiezing van Van Loon goed. C. van Schaik, lijsttrekker voor de PvdA in de nieuwe gemeente Terneuzen, is er in elk geval mee in zijn nopjes. „Wij zullen dankbaar gebruik van het feit dat er een Zeeuws- Vlaamse in Den Haag zit. Het maakt niet uit van welke partij zij is." Van Schaik be treurt het dat zijn eigen partij zo weinig regionale kandidaten heeft. „Dat zou moeten veran deren." Met enige fantasie heeft Zeeuws-Vlaanderen straks zelfs twee vertegenwoordigers in Den Haag. Cardioloog F. Dekker (Lijst Pim Fortuyn) woont net over de grens, in Zei- zate. Hij is een boerenzoon uit Biervliet. REDACTIE WALCHEREN Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Rolf Bosboom GOES - Onbekenden hebben twee kogels afgevuurd op de veelbesproken doseerinstallatie op de Verbartelweg bij Goes. Dat is gebeurd tussen zaterdag avond en maandagochtend. De installatie is inmiddels dusda nig hersteld dat die weer in be drijf is. De doseerinstallatie is bedoeld om het sluipverkeer, met name richting Heinkenszand, te we ren. Daarvoor is ter hoogte van Hotel Goes een blokkade in de weg gemaakt. Die laat automo bilisten één voor één passeren, met tussenpozen van ruim een halve minuut. De wachttijd kan daardoor aanzienlijk oplopen. Met de schietpartij wordt op nieuw een incident toegevoegd aan de lange reeks waarmee de installatie al te kampen heeft gehad. Kort na de ingebruikna me in april werd de blokkade vernield door een automobilist die er met volle snelheid tegen aan reed. Nadien beschadigden diverse mensen hun auto door dat ze niet in de gaten hadden dat er maar één wagen per keer kan passeren. Hun auto stuitte daardoor op het opkomende ob stakel. In mei raakten daardoor zelfs twee inzittenden lichtge wond. Kastje De daders van de schietpartij hadden het gemunt op het kastje langs de weg waarin alle appa ratuur zit die de installatie re gelt. De kogels misten de vitaalste delen. De elektrici teitsvoorziening werd wel ge raakt, waardoor de installatie enige tijd buiten werking was. De stroomtoevoer is inmiddels hersteld, maar de beschadigde kast moet nog worden vervan gen. De schade bedraagt onge veer 4500 euro. De doseerinstallatie is een initi atief van wegbeheerder water schap Zeeuwse Eilanden. Vol gens woordvoerster D. Laing wijst alles erop dat het om een doelbewuste actie gaat. In een eerste onderzoek van de politie kon alleen het kaliber van het gebruikte wapen worden vast gesteld. Ook werd een huls ge vonden. Gistermiddag deed het waterschap officieel aangifte van vandalisme. Voor het waterschap betekent de vernieling een onverwachte domper. „Het ging de laatste weken juist allemaal hartstikke goed", zegt Laing. „Er zijn ook geen ongelukken meer gebeurd, na de onwennigheid van het be gin." Volgens haar haalt de ver nieling weinig uit. „We kunnen er op deze manier niets mee. Als iemand problemen heeft met de installatie, kan die dat beter bij ons melden." De afgelopen tijd heeft het waterschap nauwe lijks negatieve geluiden meer gehoord over de dynamische wegblokkade. Laing: „Het aan tal klachten is echt op één hand te tellen." STREEKACTIVITEITEN: BIGGEKERKE - Kaasboer Biggekerke, 9.00-12.00 uur: Tossen. DOMBURG - Pleintje 't Groentje, 19 - 19.30 u: Meeleeftheater; Strandpavil joen De Oase, 14.00 u: Kinderactiviteiten; GRIJPSKERKE - Imkerij Poppendamme, 14.00 -17.00 uur: Demonstratie stichting Het Werkend Trekpaard Zeeland; MELISKERKE - Ons Huis, 13.30 uur: Bil jart en bejaardensoos; OOSTKAPELLE - Zionskerk, 19.00-21.30 uur: Hobby- en huisvlijttentoonstelling; SEROOSKERKE - Zandput, 13.30 uur: Koersbal, biljarten en kaarten; VLISSINGEN - Wijkcentrum Open Hof, 13.30 uur: Soosmiddag voor 50-plus- sers; In- en Uitloophuis, Van Goghlaan 241a, 13.30-16 uur: Sociaal spreekuur; WESTKAPELLE - Polderhuis, 10.00 - 20.00 uur: Benefietexpositie; ZOUTELANDE - Speelweide Kustlicht, 19.00-21.30 uur: Voetbaltoernooi; Langstraat, 20.30-23.00 uur: Looporkest. 8Ks8£5|80J mm Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen Advertentie Fabien van der Windt, Chris op 't Hof en Marco van Witsen (vlnr) willen met gelijkgestemden drie dagen lang computerspelletjes spe len en bestanden uitwisselen. foto Willem Mieras door Rob Paardekam KRUININGEN - Zeeuwse computer- en gamefreaks ver zamelen zich vanaf donderdag 1 augustus in het dorpshuis van Kruiningen voor een drie dagen durende LAN-party. Ze kunnen zich uitleven met schietspelletjes en supersnel bestanden met elkaar uitwis selen. Marco van Witsen uit Kruinin gen heeft samen met Chris op 't Hof en Fabien van der Windt uit Hansweert een stichting opgericht die vier keerper jaar een LAN-(Local Area Net- work)-party gaat organiseren. Het initiatief kwam van Op 't Hof, die zelf al enkele keren deelnam aan een dergelijk evenement. „In onder meer Limburg en Noord-Holland worden veel LAN-party's ge houden", legt hij uit. „Maar Zeeland loopt een beetje ach ter. Dat willen we verande ren." Tijdens een LAN-party verza melen tientallen computer freaks zich om hun apparaten op een centraal netwerk aan te sluiten en zo spelletjes tegen elkaar te spelen en bestanden uit te wisselen. „Ik schat dat zestig procent van de deelne mers echt voor de spelletjes komt", vertelt Witsel. „De rest komt meer voor het uitwisse len van data." Bestanden delen Volgens Op 't Hof is het heel aantrekkelijk om tijdens een LAN-party bestanden met el kaar te delen. „Dat gaat veel sneller dan via internet", legt hij uit. „Als je surft via de tele foonlijn gaat het downloaden op een LAN-party 1800 keer zo snel, maar ook als je thuis de snelste vorm van kabelinter- net hebt, gaat het nog 25 keer sneller. Een complete film heb je binnen zes of zeven minuten binnengehaald Ervaring Op 't Hof weet uit ervaring dat vooral de echte computer freaks op een LAN-party af komen. Slapen is er dan weinig bij. ,Er zijn weinig deelnemers die drie dagen achter elkaar door gaan", vertelt hij. „Maar twee dagen wel. Vaak wordt er maar een paar uur geslapen, met het hoofd op het toetsenbord." De komende LAN-party is de eerste die de nieuwe stichting, Flash-Lan, organiseeit. Er is ruimte voor zestig deelnemers maar tot nu toe hebben zich maar twintig computerfreaks aangemeld. De organisatoren hopen dat er uiteindelijk zo'n dertig deelnemers zijn, maar in de toekomst willen ze verder groeien. Uiteraard 'lant' bijna niemand onder zijn eigen naam, maar met een zelfgeko zen nickname. Zodoende toont de deelnemerslijst na men als Kill-a-lot, Kermit, Thunder en Lizard. Informatie over de komende LAN-party kan gevonden worden op de website van de organiserende stichting: www.flash-lan.nl. Overigens wil de stichting zich in de toekomst ook gaan bezighouden met computer workshops voor zowel jonge ren als ouderen, eventueel in combinatie met de LAN-par ty's.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 11