Ontvangst bij Ajax voelt als warm bad Klimmen gaat De Roo nog goed af Licentie Sparta nagenoeg binnen Nieuwe wielerploeg krijgt oranje tintje Victor Sikora blij met transfer naar Amsterdam Joey Didulica geblesseerd Youri Mulder stopt met voetballen Jenson Button naar BAR 'Pele weet niets van voetbal' Hermann Maier maakt rentree Zico bondscoach Japan Bolletjestrui zou afscheid Jaja glans geven Armstrong naar Nederland dinsdag 23 juli 2002 door Harry Hekkert AMSTERDAM - Er was cham pagne en applaus voor de nieu we Ajacied. Victor Sikora ge noot gistermorgen van het warme welkom in de Arena. Zijn nieuwe ploeggenoten ont vingen hem met handgeklap op het trainingsveld. „Het is alsof hier ik in een warm bad stap", aldus de van Vitesse overgeko men aanvaller. Tot zaterdag zag het er naar uit dat Sikora met Mohamed Al Fayed zou proosten op een nieu we voetbaltoekomst. Gister morgen hief Arie van Eijden, di recteur van Ajax, het glas met de 24-jarige international en niet de puissant rijke voorzitter van Fulham. Voor Sikora kwam daarmee alles toch nog op zijn pootjes terecht, want ondanks een verblijf van vier dagen in Londen zag hij Fulham hele maal niet zitten. Tenminste, dat deed Sikora gisteren voorko men. Met in zijn kielzog vader, vrien din en zaakwaarnemer Rob Jansen, voelde de Deventenaar vorige week geen warm welkom in Londen. Terwijl de ploeg van trainer Jean Tigana op trai ningskamp was in Parijs, werd het gezelschap uit Nederland aan het lot overgelaten. „Ik had meteen het gevoel dat ik met iets bezig was wat ik eigen- AMSTERDAM - Joey Didulica is gisteren tijdens de training geblesseerd geraakt. De doelman van Ajax verrekte de banden van zijn rechteren- kel. Bovendien is een botsplin ter aan de binnenkant van de enkel losgeraakt. Naar ver wachting is hij zes weken uitge schakeld. ANP lijk niet moest doen", aldus Si kora. „Ik ben er vier dagen ge weest en heb drie nachten bijna geen oog dicht gedaan. Ik heb met mijn vriendin de hele nacht gepraat of we het wel moesten doen. Vermoeiende dagen. Ook al omdat ze een medische keu ring hadden van 13 uur. Op een paar details na waren we verder wel rond. Maar op donderdag voelde ik al dat het niet goed zat. Het was te wazig." Sikora droomde nog van Ajax en zag Fulham vanaf het begin niet zitten. Nadat de overgang naar de landskampioen aan vankelijk was afgeketst voelde hij zich echter richting Enge land gedreven. Vitesse wilde im mers geld zien en had trainer Mike Snoei ook niet laten door schemeren Sikora's terugkeer naar Arnhem niet te zien zitten? „Wat Snoei heeft gezegd is voor zijn rekening. Ik kom binnen kort afscheid nemen bij Vitesse en dan druk ik iedereen de hand. Nee, ik voelde me niet onder druk gezet. Ik had in mijn hoofd alleen al afscheid genomen van Vitesse. Maar achteraf ben ik wel blij dat Fulham niet door ging. Ik wil naar de Premier League, maar wel via een Ne- dei'landse topclub, via Ajax. Net zoals Mare Overmars dat heeft gedaan. Mare heeft me vo rige week ook nog gezegd dat ik uiteindelijk toch naar Ajax zou gaan." Vader Sikora was gistermorgen bij de eerste training van zijn enige zoon. En hij zag dat het goed was. Zweetdruppels parel den op het voorhoofd van de kersverse Ajacied. die zijn con ditie de afgelopen weken met een paai- duurloopjes over de bruggen van de IJssel trachtte te onderhouden. In gezelschap van John O'Brien en Tomas Ga- lasek, die ook met een trainings achterstand kampen, draafde Sikora een groot deel van de training zonder bal over het veld. „Toch voelt het geweldig om nu het Ajax-shirt te dragen", be weerde Sikora puffend na de anderhalf uur durende arbeid. „Ik kijk er vooral naar uit om weer met Ronald Koeman sa men te werken. Hij heeft bij Vi tesse van mij een buitenspeler gemaakt in plaats van een scha duwspits. Toen hij weg ging zei hij dat hij het werk met mij nog niet had afgemaakt. Dat ik nu toch bij Ajax en met Koeman wordt herenigd is inderdaad vreemd. Alsof het zo moest zijn." Koeman - gisteren afwezig van wege privé-zaken in Barcelona - heeft met Sikora dan toch zijn grote aankoop en Ajax zijn lin kerspits. Sikora houdt met Ajax vast aan zijn carrièreplanning. Uiteindelijk komt hij over een paar jaar toch in de Premier League terecht. Daar is Sikora van overtuigd. GPD van onze sportredactie ZEIST - Sparta is zo goed als zeker van een licentie voor komend voetbalseizoen. Dat stelt Kees van den Boer, pre sident van de raad van com missarissen van de eerstedi- visionist. Van den Boer was gisteren in Zeist, waar hij voor het be roepscollege van de licentie commissie van de KNVB de financiële stand van zaken toelichtte. Na een lange zitting bleek Van den Boer zeker van zijn zaak. „We moeten voor don derdagmorgen 9 uur nog wat stukken overleggen. Dat gaan we doen." Volgens Van den Boer is alles daarmee op gelost. „Het is op een oor na gevild." Sparta kampte vlak voor de zitting nog met een gat van 400.000 euro. Vrijdag kreeg de club een tegenvaller te verwerken toen de arbitrage commissie van de KNVB Sparta geen toestemming gaf om zes spelers, drie trainers en een verzorger te ontslaan. Desondanks zal Sparta vol gens Van den Boer komend seizoen in de eerste divisie mogen spelen. ANP Victor Sikora staat er nog onwennig bij, tijdens zijn eerste training bij de Ajax-selectie. foto Hans van Weel/GPD LES DEUX ALPES - Youri Mulder stopt met voetballen. De aanvaller (33) vertrok na afgelopen seizoen bij zijn Duitse werkgever Schalke 04, waar hij negen seizoenen volbracht. Daarvoor kwam Mulder uit in de jeugd van Ajax en speelde hij drie seizoenen voor FC Twente. Hij kwam negen keer uit voor het Nederlands Elftal. Nu gaat Mulder aan de slag bij Studio Sport, als voetbalana list. Dit wex-k deed hij ook al tijdens het afgelopen WK voet bal. Mul der was deze zomer dichtbij een akkoord met FC Gro ningen, maar dat ketste af. „Daarna kwam er niets meer dat nog beter was. Toen heb ik besloten iets anders te gaan doen. Ik denk niet dat ik sti'aks elke dag bij Studio Sport zit, dus heb ik tijd over. Wie weet, ga ik op termijn eens een trainerscursus doen." A/VP LONDEN - Jenson Button rijdt komend formule-1--seizoen voor het team Bx*itish American Racing (BAR). De renstal maakte bekend dat de 22-jarige Bx-it een contract heeft gete kend voor twee jaar, met een optie voor nog eens twee jaar. Button moet bij Renault het veld x-uimen voor de Spanjaard I Fernando Alonso. BAR vermeldde niet of de komst van But ton betekent dat de Fransman Olivier Panis moet vex-trekken. I Kopman Jacques Villeneuve maakte vorige week bekend dat hij in 2003 opnieuw voor BAR rijdt, al heeft de teamleiding dat bex'icht nog niet bevestigd. RTR SANTIAGO - Pele heeft geen vex-stand van voetbal. De Brazi liaanse bondscoach Luiz Felipe Scolari heeft dit in een vraag gesprek met de Chileense krant La Tercera gezegd. Volgens de trainer nam de legende tegen de zin van de spelex-s deel aan de ceremonie na het behalen van de wereldtitel ten koste van Duitsland. „Ze wilden de beker helemaal niet aan Pele ge ven", beweert Scolari. „Als je iemand vijf keer hebt bekritiseerd, kun je niet ver wachten dat hij je ineens aardig vindt. Pele weet niets van voetbal. Hij wex-kt niet als coach en al zijn analyses zijn waar deloos. Als je een titel wil winnen, moet je altijd het tegen overgestelde doen van wat Pele zegt." RTR ZERMATT - Skiër Hermann Maier heeft zijn rentree aange kondigd. Na de eerste training met het Oostemijkse team hel hij gisteren weten komend seizoen terug te keren in het we reldbekercircuit. „Ik maak komend seizoen definitief mijn comeback", aldus de 29-jarige Maier. „Ik kom terug." De drievoudig winnaar van de wereldbeker algemeen raakte vorig jaar ernstig gewond bij een ongeluk met zijn motor. Hij miste hierdoor de Olympische Spelen in Salt Lake City. De eerste wereldbekei'wedstrijd is op 27 oktober in Solden. DPA TOKIO - De voormalige Braziliaanse international Zico heeft gisteren een contract met de Japanse voetbalbond getekend. Hij volgt de Fransman Philippe Troussier op als bondscoach van het nationale elftal. De verbintenis heeft een looptijd van elf maanden. Het is de bedoeling dat het contract per jaar wordt vexiengd. Zico heeft zichzelf tot doel gesteld Japante leiden naar het WK van 2006 in Duitsland. Zico heeft veel er varing met het Japanse voetbal. Hij werkte sinds 1991 bij de club Kashima Antlers. AFP/RTR AVIGNON - „Merci Jaja". Overal waar het Tourpeloton langs komt, klinkt sinds vorige week veelvuldig die ene kreet. Toen kondigde Laurent Jalabert kondigde op de eerste rustdag in de Ronde van Frankrijk aan een punt te zetten achter zijn loop baan als wielrenner. Zijn afscheidstournee begon na zijn met emoties omgeven aan kondiging en kx-eeg met de dag een intensere lading. 'Jaja' viel aan in beide Pyreneeënritten en het berouwde zelfs Lance Arm strong dat hij 'een waar kampi oen' tweemaal van de ritzege had moeten afhouden. „It's a shame. Hij heeft de hele dag op kop gereden. Jalabert had hier moeten winnen", sprak de Amexikaan na de rit naar Plateau de Beille. De eeuwige aanvaller had in beide bergrit ten samen 263 kilometer voorop gereden en was een dag later naar Béziers weer 166 kilometer mee in de aanval. Er was meer lof uit rennerskrin gen. Toen Jalabext op Plateau de Beille finishte, ruim elf minuten na Armstrong, ontving hij een spontaan applaus van enkele collega's. David Millar, een dag later win naar in Béziers, vroeg tijdens de persconferentie na afloop van de rit of fotografen hem fo to's konden bezorgen waarop hij samen met „Jaja" staat afge beeld. „Ik vond het een eer met hem mee te zijn in een ontsnap ping." De man met de eeuwige sombere blik bleef als vanzelfsprekend bescheiden onder alle loftuitin gen. „Ik bekijk de Tour van dag tot dag en stel mezelf niet te veel vragen", mompelde hij in zijn moeilijk te volgen Zuid-Fi-anse dialect. Wie nooit probeert, wint nooit. Ik ben een aanvaller, altijd ge weest. Dat verandex-t niet nu het einde van mijn loopbaan na dert. Ik zal tot de laatste dag een ware professional zijn." Jalabert reed negen jaar bij On ce om aan het einde van 2000 over te stappen naar het Deense CSC. Hij won veel, heel veel: de Ronde van Spanje in 1995, het WK tijdrijden 'in 1997, Parijs- Nice driemaal, de Ronde van Lombardije, Milaan-Sanremo, de Waalse Pijl, vier Touretap pes, maar liefst achttien ritten in de Ronde van Spanje en drie in de Giro. „Natuxxrlijk zou ik graag nog een etappe winnenmaar met de bollentrui in Pai'ijs zal ik een te vreden mens zijn." ANP van onze sportredactie VAISON-LA-ROMAIN - De nieuwe Belgische wielerploeg Quick-Step-Davitamon-La- texco krijgt een Nederlands tintje. Mare Coecke, eigenaar van het beursgenoteerde bedrijf Omega Pharma, heeft die voor waarde gesteld om toe te treden als co-sponsor van de ploeg die geleid gaat worden door Patrick Lefevere. Davitamon, op de markt ge- bracht door Omega en deels ge produceerd in Rotterdam, is in Nederland marktleider in vita mineproducten. „We hebben daarom Lefevere gevraagd een aantal Nederlandse renners on der contract te nemen", zei Coecke tijdens de px-eseixtatie van de nieuwe ploeg op de rust dag in de Tour in Vaison-la-Ro- main. Quick-Step was de afgelopen vier jaar co-sponsor van de Ma pei-ploeg. Het Italiaanse bedrijf houdt het na dit seizoen voor ge zien uit teleurstelling over de vele dopingzaken in de wielex-- sport. Het ligt voor de hand dat de nieuwe ploeg een deel van de inboedel van Mapei overneemt en zo de status van Tx-adeteam I, de hoogste categorie in de wie- lerspox-t, behoudt. Onder andere de Italiaan Paolo Bettini en de Belg Tom Steels maken vrijwel zeker deel uit van het nieuwe team. Lefevere wilde gisteren niet op namen ingaan. De huidige ma nager van Domo-Fann Frites liet eerder weten zeer te spreken te zijn over Sexvais Knaven, Le on van Bon en Bram Tankink. „Maar ik heb niet naar buiten gebracht dat ik ze daadwerke lijk meeneem. Ze zullen dat toch eex-st zelf horen." Lefevere heeft merkwaardige weken achter de mg. Op 1 juli werd hij gepresenteerd als ploegleider van de volgend jaar te beginnen fusieploeg Lotto- Domo, een px-oject. waarvan hij aan de basis stond. Nog dezelfde avond, zo vertelde hij gisteren, VAISON-LA-ROMAIN - Lance Armstrong rijdt na de Ronde van Frankrijk twee criteriums in Nederland. Op de rustdag van de Tour te kende de Amerikaan conti-acten voor optredens in Stiphout (30 juli) en Chaam (31 juli). ANP ki-eeg hij een ongemakkelijk ge voel. „Ik kreeg last van mijn bloeddruk en voelde me opeens heel moe. Ik geloofde en geloof nog steeds in het px-oject Lotto- Domo, maar zag geen heil in mijn functie. Ik ben gx-aag alleen de baas. Dat ik me slecht voelde was een waarschuwing. Ik heb in het vexieden al eens een seri euze duw gehad." Lefevere zei pas afgelopen don derdag rond te zijn gekomen met Fx-ans de Cock, de grote baas van laminaatproducent Quick-Step. Opmerkelijk ge noeg noemde Coecke de maan dag ervoor als dag dat zijn be drijf Omega Pharma besloot als co-sponsor in het project te stappen. „En het feit dat Patrick erbij betrokken was heeft daar bij zeker meegespeeld." ANP 15e etappe 23 juli 226,5 km Les Deux-Alpes Le Bourg-d'Oisans 203km Ornon 190km^ Ponsonas 160km Chatillon-en- %u ^Le Banchet 137km Diois 98km A r <\ALa Croix-Haute Grimone 124km n .0 FRANKRIJK Rémuzat 42km Vaison-la-Romaine hoogteverschil en moeilijkheidsgraad w i Grimone Les Deux-Alpesl Vaison-la- La Croix-Haule 16» Romaine 1179m Ponsonas n msxr o u 226,5hr'J anp Söeiélé du Tour de Fiarce Vaison-la-Romaine - Les Deux Alpes 226,5 kilometer De eerste Alpenrit, na een broodnodige rustdag. Het is de langste rit van de ronde. Net als op de Mont Ventoux was ook hier was Pantani de laatste win naar, in 1998. In die rit nam de Italiaan de gele trui over van Jan Ullrich om het tricot ook niet meer af te staan. De om standigheden waren vreselijk Het peloton werd gegeseld door slagregens en bittere kou. Het aankomstpunt, een skista tion, ligt op 1644 meter hoogte- De rit is de hele dag heuvelach tig, met de Col de Premol, de Col de Grimone, de Col de la Croix- Haute, de Col du Banchet en de. Col d'Ormon. De slotklim is las-1 tig. In totaal klimmen de ren ners zo'n 37 kilometer. Prominenten beklimmen Les Deux Alpes op rustdag Tour door Björn Goorden LES DEUX ALPES - Sommi ge figuren worden nooit oud. Jo de Roo is er zo één; 65 jaren jong en met twee vingers in de neus de col Les Deux Alpes op. Althans, dat laatste zei de oud-topcoureur gisteren zelf tijdens de door Rabo bank georganiseerde promi- nentendag. Met een uitdagen de grijns, want in werkelijk heid stroomde het zweet van zijn kortgeschoren, grijze hoofd af. Pijnlijden deed niet alleen De Roo. Dat was zeker ook het ge val met tegenstandex-s als Youri Mulder, Ron Zwei-ver en Stephan Veen. „Nee, dat valt niet mee", analyseerde NOS WK voetbal-analist Youri Mulder al na enkele honderden meters van de beklimming. „Maar volgens mij is die fiets niet helemaal in orde. De rem men lopen steeds vast." En in zijn nabeschouwing vertelde Mulder, die overigens zelf niet eens een fiets bezit, dat hij 'een aantal tikkies had gehad'. „In de laatste vijf kilometer voelde ik me alsof ik een olifant was... Pff." Mammoet Oud-voetbalintex-national Re- né van de Kex-khof (51) zal zich waarschijnlijk als een mam moet hebben gevoeld, want hij kwam nog eens 23 minuten la ter dan Mulder junior - bla zend en puffend - als voorlaat ste over de xneet in Les Deux Alpes. „Toen ze me benader den voor deze race, vertelden ze me dat we twaalf kilometer moesten klimmen met een ge middeld stijgingspex-centage van 6,1 procent. Dat klonk me niet al te afschrikwekkend in de oren. Ik dacht: dat doe ik wel even. Dat viel dus vies te gen." Niet alleen de beklimming zelf bezorgde Van de Kei'khof kop- zorgen. Bij de verkenning van de route hield hij het al na de eerste de beste bocht voor ge zien. „Ik had enorm veel moei te om met zo'n stuur en met van die toeclips te rijden. Of beter gezegd: het lukte me gewoon niet. Als ik stil kwam te staan, lag ik voox-tdurend met m'n snufferd op de grond omdat ik mijn voeten niet uit die klem metjes kreeg." Eén van de mecaniciens van de Jukka Vastaranta deed het heel wat beter dan de geboren Helmonder. Het Finse wieier- talent dat al enige tijd in huis woont bij Rabo-ploegleider Frans Maassen was gisteren tijdens de tweede rustdag van de Tour de France vexreweg de beste op de flanken van Les Deux Alpes. Hij voltooide de beklimming, die vandaag als decor voor de finale van de vijftiende etappe dient, in nog geen 26 minuten. Elftstedentochtwinnaar Henk Angenent volgde op eerbied waardige afstand (30.34), gevolgd door tweevoudig olympisch schaatskampioen Jochem Uytdehaage (30.57) en max-athonschaatser Miel Roozendaal (31.18). Bochten Gretha Smit werd beste vrouw. De schaatsster finishte in 35.30 als tiende. „Dit is het zwaarste wat ik dit j aar heb ge daan. In het begin ondex-schat- te ik het enigszins. Ik zag een paar j ongens voor me uit rij den en ik dacht: daar rij ik wel even naax-toe. Niet dus. Ik kwam ex- ineens geweldig doorheen te zitten. Maar vrij snel daarna was ik weer hersteld en ging het weer. Al telde ik de bochten wel één voor één af." Jo de Roo, die uiteindelijk als achtste de eindstx-eep passeer de, had zich uitstekend ver maakt tijdens de prominen- tenrace. Tijdens de opwarming kletste hij even met Gretha Smit. „Da's een leuk en mooi meisje, ja. Maar haar vriend (Miel Roozendaal) is er ook bij, hè. Jammer", grapte de nestor van het deelnemersveld. „Ik vind zo'n beklimming heerlijk om te doen. Effe lekker afzien." Tien kilo Naast De Roo waren ook Piet Rentmeester en Kees Bal van de partij in de Franse Alpen. Bal baalde dat hij de veertien jaar oudere De Roo moest laten gaan in de beklimming. De Roo: „Ach, ik ben wat beter op j rrxijn gewicht, hè. Hij is zeker tien kilo te zwaar. Dat moet je j allemaal mee zien te tox-sen bergop." Bal: „Maar op het vlakke rij ik Jo weer het snot voor de ogen." Rentmeester ging te vroeg van start en beklom Les Deux Al pes daarom buiten mededin ging. Oud-voetballer René van de Kerkhof (links) en Elfstedentocht-winnaar Henk Angenent zijn bijna aan het eind van de beklimming van Les Deux Alpes. Zonder normaal stuur en wat duwwerk van Angenent had Van de Kerkhof het niet gered. foto Wouter Borre/GPD Rabobankploeg zette daarom speciaal voor Van de Kex-khof een fiets in elkaar. Met onder meer een standaard stuur, dat bij de plaatselijke fietsenma ker was aangeschaft. Daarmee kx-eeg Van de Kerkhof zijn zin. Hij bond x-echtop gezeten, als een doox-snee moeder die naar de winkel fietst, de strijd aan met Les Deux Alpes. Duwtje Van de Kerkhof had het overi gens aan onder anderen Elfstedentochtwinnaar Henk Angenent en voox-malig top zwemmer Marcel Wouda, die daarvoor speciaal even terug reden, te danken dat hij de meet in het Franse skiplaatsje in een tijd van 1.06.48 wist te bereiken. „Ik kwam op het laatst niet meer voox-uit, maar toen die Angenent naast me kwam rijden, ging ik weer als een speer.. Wat zeg je? Of hij me wel eens een duwtje gaf? Dat kan wel eens gebeurd zijn, Jo de Roo fietste nog redelijk eenvoudig bergop, vond hijzelf. foto Wouter Borre ja", aldus een breeduit grijn zende Van de Kerkhof. Volgens getuigen liet hij zich ook meer dere malen door de ploeglei dersauto van Frans Maassen voorttrekken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 18