Parkmanager voor Mortiere Jeugd al tien jaar thuis in honk pyr 1= Fietsbeleid vergt keuzes van Goes 7 Stichting Grensarbeid heeft geen haast met belastingverdrag Witrik Zwaakse Weel laat zich aaien zeeuwse almanak Camera Oproep voor eensgezindheid in mosselsector Terneuzenaar betrapt met vuurwapen Goese stalker opgepakt Mishandeling na autorit Cheque voor Klimopschool Nieuwe functionaris moet spil worden tussen gemeente en bedrijfsleven WALCHEREN maandag 22 juli 2002 Geschrokken liet de automo bilist op de doorgaande route tussen Vlissingen en Middel burg het gaspedaal los. Uit ij- delheid had hij zijn bril weer eens niet op, maar met het blote oog dacht hij het onheil te zien naderen. Stond daar even verderop langs de weg niet zo'n came ra waarmee haastige wegge bruikers voor het politiear chief worden gekiekt? Naderbij gekomen kwam de camera in beweging. Het bleek een reiger te zijn die in eengedoken op een paal had zitten rusten en nu traag klapwiekend opvloog. Vermoedelijk op weg naar een andere paal en een nieuw bijziend slachtoffer. door Sheila van Doorsselaer HULST - Het nieuwe belasting verdrag met België zal naar ver wachting niet per 1 januari 2003 van kracht kunnen worden, zo als de bedoeling was. Stichting Grensarbeid, die al jaren strijdt voor een nieuw verdrag met ge lijke voorwaarden van zowel Nederlanders en Belgen werk zaam over de grens, maalt hier in tegenstelling tot hun doel stelling niet over. „Al duurt het nog drie jaar voor dat het verdrag er komt, als het maar goed is", aldus I. Cools vi- ce-voorzitter van de stichting. Zowel in Nederland als België dreigt vertraging omdat het parlement grote vraagtekens zet bij de voorgestelde maatre gelen. Het verdrag is van belang voor Nederlanders die in België werken en voor Nederlanders die in België zijn gaan wonen. Ongeveer zesduizend Neder landers met een baan vlak over de grens in België, gaan er met het nieuwe verdrag fors in inko men op achteruit. Ruim vier jaar werd gewerkt aan een oplossing voor dit probleem. Ook werd be sloten dat een aantal aspecten, waaronder de administratieve lastenverzwaring en de hef fingskortingen, overgelaten wordt aan de leden van de Ka mer. Het verdrag moet dat van 1970 vervangen en kwam op 5 juni vorig jaar tot stand. Onkies De CDA-fractie in de Tweede Kamer heeft moeite met de com pensatieregelingen die gelden voor Nederlandse grensarbei ders en met de regelingen die gelden voor pensioenen. „Die wil de fractie er het liefst uit hebben", zegt Cools. „Daar gaan wij niet mee akkoord. We hebben vier jaar lang gestreden voor deze compensatieregeling. Daarbij vind ik het bepaald on kies dat het CDA voor zichzelf deze beslissing heeft genomen zonder er eerst met ons over te praten. Het zal duidelijk zijn dat wij niet op een lijn zitten met het CDA." Demissionair staats secretaris van Financiën Bos wilde het belastingverdrag nog voor 15 september door de Ka mer loodsen. De stichting is hier fel op tegen en ook de WD- fractie twijfelt aan de ingangs datum van januari 2003. Groen- Links wijst erop dat niet alleen de Stichting Grensarbeid maar ook de belastingadviseurs twij fels hebben over een te voortva rende aanpak van de regering. Cools:„Belastingadviseurs wij zen erop dat als een grensarbei der naar de rechter stapt naar aanleiding van het nieuwe ver drag, bepaalde aspecten ervan voor de rechter geen stand hou den. Juridische gatenkaas, bij voorbeeld de heffingskortingen en de pensioensoverdracht van Nederlanders in België. Daar om wordt het verdrag voor mijn part pas over enkele jaren van kracht. Liever een doortimmerd stelsel dan iets snel door de Ka mer jagen." BRUINISSE - De coöperatieve producentenorganisatie van de Nederlandse Mosselcultuur moet haar grenzen bepalen: wat wil de sector zelf doen, maar vooral welke taken aan de over heid overgelaten moeten wor den. Volgens W. van den Berg, voor zitter van de Vereniging Alge meen Vissersbelang loopt de sector bij te veel taken het risico door interne conflicten uiteen gedreven te worden. Ook R Loo- nen, de nieuwe voorzitter van het Productschap Vis, en burge meester J. Asselbergs bena drukken het belang van eensge zindheid. Zij doen tevens een beroep op het nieuwe kabinet het visserijbeleid bij de minister onder te brengen in plaats van bij de staatssecretaris. I TERNEUZEN - In de Rozen straat in Terneuzen werd in de nacht van vrijdag op zaterdag een 39-jarige Terneuzenaar aangehouden omdat hij in het I bezit was van een vuurwapen. I Het wapen zat verstopt in de ba- gageruimte van zijn bromfiets. j De man deed afstand van het wapen waarna het in beslag is genomen. Hij kreeg een dag vaarding uitgereikt en mocht zijn weg weer vervolgen. GOES - Een 34-jarige Goese- naar is zaterdag aangehouden op verdenking van stalking. Een 27-jarige vrouw uit Goes heeft daarvan aangifte gedaan. Het tweetal had tot begin juli een relatie. Na het verbreken van die relatie viel de man de vrouw voortdurend lastig, door hinderlijke aanwezigheid voor de deur van de vrouw en door sms-jes te sturen en te bellenDe man is in verzekering gesteld. THOLEN - Een 46-jarige auto mobilist uit Tholen is vrijdag avond bij zijn woning aan de Jhr. van Vredenburchlaan door ven onbekende medewegge bruiker mishandeld. Daarnaast is de man door onbe kenden geïntimideerd. De Tho- lenaar arriveerde rond half elf bij zijn woning, komende uit West-Brabant. Onderweg had hij waarschijnlijk de irritatie gewekt van een andere wegge bruiker, die hem richting huis achtervolgde. Eenmaal thuis aangekomen werd het slachtof fer geslagen en geschopt. De da der heeft blijkbaar ook nog en kele andere mensen opgeroe pen, die eveneens naar de wo ning zijn gereden. Zij hebben enige tijd op ramen en deuren gebonkt. De Thoolse man liep wat schrammen en builen en letsel aan zijn mond op. Hij heeft aangifte gedaan van mis handeling. MIDDELBURG - De Klimop- school in Middelburg, voor spe ciaal onderwijs, heeft zaterdag een cheque van vijfduizend gul den gekregen van de organisatie van het Mossel- en Zeebanket Festival in Middelburg. fcferooraakUan eeiwoning 151 ikscillllisltl^ V (3 F O O T Z tl tl k t fOF.SC SCllHClC de garage werd gestut. in Sint Laurens. De bewoonster werd opgevan- 0ok viel in de buurt de elektri- schoorsteen van het dak van de steen vielen op het naastgele- trische apparaten raakte on- werd besloten om het dak zo- gen door de buren. De schade citeit uit. woning aan de De Meylaan ge- gen garagedak dat hierdoor ge- klaar. Vanwege de weersom- veel als mogelijk waterdicht te wordt geschat op vijftigdui- Door de blikseminslag werd de blazen. Delen van de schoor- deeltelijk bezweek. Alle elek- standigheden en het tijdstip maken met reservepannen. Het zend euro. tf|doorMiriam van den Broek MIDDELBURG - De gemeente Middelburg wil een parkmana- |»er aanstellen op het bedrijven park Mortiere. De manager :e I moet een spil worden tussen de 'bedrijven en de gemeente en tussen bedrijven onderling. De kwaliteit van het bedrijven terrein kan zo bewaakt worden. De Grontmij heeft onderzoek gedaan naar de mogelijkheden van parkmanagement. Voordat h er een besluit valt, wordt het rapport ter advisering voorge- legd aan het Consortium Mor tiereen de inmiddels opgerichte 11 Coörperatie Parkmanagement - Mortiere. Deze coörperatie moet ervoor zorgen dat alles op het bedrij- 5 venpark goed verloopt. Dat doet ze door een pakket van diensten e aan te bieden aan eigenaren en gebruikers van de Mortiere en aan de gemeente. De bedoeling is dat op die ma nier de milieubelasting wordt beperkt, de bedrijfsresultaten verbeteren, de huisvesting vei- e lig is en blijft, de omgeving groen blijft en de ruimte op het park efficiënt gebruikt wordt. e Voor de praktijk kan daarvoor een parkmanager worden inge- schakeld. - Pakket Grontmij heeft met onderne- mers en toekomstige onderne- mers op cle Mortiere gesprekken 1 gevoerd om te horen wat er in 1 dat pakket van collectieve voor- zieningen kan komen. In het rapport wordt geadviseerd ter- reinonderhoud, beveiliging en bewegwijzering daarin op te ne men. Hiervoor lijkt draagvlak te zijn onder de bedrijven. De on derzoekers zijn van oordeel dat ook het onderhoud van open baar en privaat groen gezamen lijk kan worden aanbesteed. Bij het opstellen van het pakket moet er tevens gekeken worden naar de komst van fietsverbin- dingen en openbaar vervoer naar de Mortiere. Om de kwaliteit van het park te kunnen bewaken, moeten dui delijke prestatie-eisen voor be drijven worden vastgesteld, vindt Grontmij. Het vaststellen van die eisen dient te gebeuren in samenspraak met de bedrij ven. Daarnaast kan er regelma tig een beclrijvenparkschouw worden gehouden. Grontmij stelt voor dat de park manager beperkt aanwezig is op het terrein zelf. Wel kunnen be drijven acute vragen aan hem voorleggen. De rolverdeling tussen de coöperatie die bestu rend bezig is en de parkmanager die de uitvoering op zich neemt, moet goed worden aangegeven. Subsidie Het inschakelen van een park manager kost in het eerste jaar, met eenmalige kosten inbegre pen, ongeveer 50.000 euro. Het idee is om deze kosten te verde len over de gemeente, Consorti um Mortiere en de provincie. Ook is het wellicht mogelijk subsidie te krijgen. De bijdrage van de bedrijven is gesteld op één euro per vierkante meter verkochte grond. Er was veel belangstelling voor de witrik tijdens de open dag bij de Zwaakse Weel in Kwadendamme. foto Wi I lem Mieras door Rolf Bosboom GOES - Na het zomerreces kan de gemeenteraad van Goes be palen welke knelpunten op fietsgebied in de gemeente als eerste dienen te worden opge lost. Er ligt een lange lijst met moge lijkheden, die in totaal een in vestering van ruim 3,7 miljoen vergen. Het maken van keuzen en het bepalen van een volgorde is daarom noodzakelijk. Het fietsbeleid is de afgelopen tijd hoog op de politieke agenda van de gemeente Goes komen te staan. Het college van burge meester en wethouders besloot aanzienlijk meer in investeren in maatregelen ten gunste van de 'zwakke weggebruiker'. De gemeenteraad ging zelfs nog een stap verder. Vorige maand legden de fracties eenmalig een half miljoen euro extra opzij om te besteden aan het fietsbeleid. Een van de aanleidingen van de politiek om zich nadrukkelijk te richten op de tweewieler is het rapport dat de Fietsersbond re cent over het fietsbeleid van de gemeente heeft gepresenteerd. Daarin wordt nogal wat kritiek geuit op onder meer de kwaliteit van het wegdek, het te vaak noodgedwongen omrijden en de tekortschietende aanpak van fietsendiefstallen Uitvoering Nu er volop geld beschikbaar is, is de tijd rijp om werk te maken van de voornemens. Er circu leert binnen het gemeentehuis al enige tijd een lijstje met daar op de voornaamste knelpunten op fietsgebied. Daar staan een kleine dertig onderdelen op die nogal variëren in omvang en kosten. Het duurste project (925.000 eu ro) is het omvormen van de route Westerstraat-Nieuwstraat tot een fietsstraat. Naar aanleiding van opmerkin gen van met name GroenLinks en WD hebben B en W nog en kele punten aan de lijst toege voegd, zoals de voltooiing van het fietspad langs de Krukweg (90.000 euro), verlich ting langs de Ringbaan-Oost (20.000 euro) en het veiliger ma ken van het kruispunt Westha- vendijk-Geldeloozepad (65.000 euro). Lijst Het is de bedoeling van het col lege de lijst na de vakantie voor te leggen aan de gemeenteraad. Die moet bepalen hoe zij be schikbare gelden moeten wor den ingezet. Als voorzet hebben B en W wel aangegeven welke projecten zij het wenselijkst achten. Wat het college betreft zou de aandacht in eerste instantie on der meer moeten uitgaan naai de situatie op de Katten- dijksedijk tussen de Mannee- weg en Kattendijke. Daar moet in samenspraak met water schap Zeeuwse Eilanden een oplossing worden gevonden. Andere projecten die bij het da gelijks gemeentebestuur hoog op het lijstje staan zijn: het ver beteren van de situatie op de kruising van de Beukenstraat en de 's-Gravenpolderseweg en het realiseren van meer fietsen stallingen bij de Stenen Brug, de Kreukelmarkt, de Singelstraat en de Oostwal. door Esme Soesman KWADENDAMME - Het gaat nog een tijdje duren voor het toekomstige, 280 hectare grote natuurgebied Zwaakse Weel compleet en in volle glorie te zien zal zijn. Maar nu al valt er van - een deel van - het gebied te ge nieten. Natuurmonumenten hield er zaterdag voor het eerst open dag en is vastbesloten dat initiatief volgend jaar te herhalen. Er zijn zoveel mensen die vragen hebben over het ge bied, weet boswachter R. Wink. Met een dit weekeinde gepresenteerde wandelroute rondom de Zwaakse Weel probeert Natuurmonumenten aan die nieuwsgierigheid tegemoet te komen. Het huidige natuurgebied, leert de bijbehorende folder, is een restant van getijdengeul De Zwake en moet in de toekomst tien keer groter worden. Van de 280 hectare natuurgebied die de organisatie in gedachten heeft, zijn inmiddels al zo'n honderd hecta ren aangekocht. Die grond is nu nog in gebruik door de landbouw, maar zal uiteindelijk als natuurgebied wor den ingericht. Daarbij is de oorspronkelijke situatie uitgangspunt. De Zwaakse Weel wordt in de toekomst natter en krijgt daarmee een gevarieerde flora en fauna. Daarnaast wordt een meer aaneengesloten geheel gefa briceerd van de plukken natuurschoon die de Zak van Zuid-Beveland al rijk is. Wat je krijgt, schetst Wink, is een half open natuurlijk landschap. „Weilanden, met hier en daar wat bebos sing." Het plan is om voor de begrazïng Zeeuws vee in te zetten, eventueel aangevuld - om ook in de winter gra zers tot de beschikking te hebben - met vee van mensen uit de streek. De Zeeuwse witrik is één van de gegadigden voor die taak en kon daarom zaterdag ook bewonderd worden bij de werkschuur van Natuurmonumenten in Kwaden damme. Behalve de Stichting Zeeuwse Witrik hielpen meer organisaties waar Natuurmonumenten mee sa menwerkt aan de open dag mee. Zo waren onder meer de stichtingen Landschapsbeheer, Zeeuwse Schaaps kudde en Bescherming Zak van Zuid-Beveland met een kraam van de partij. door Miriam van den Broek MIDDELBURG - Ouderen zou den een voorbeeld moeten ne men aan onze jongeren. Dat vindt Corry Luitwieler, beheer ster van het jeugdhonk Dau- wendaele in Middelburg. „Der tien nationaliteiten komen hier over de vloer en het gaat altijd goed. Natuurlijk is er soms wel eens wat, maar dan gaan we zit ten en praten we het uit. Zo cre- eer je begrip voor elkaar." Het jeugdhonk viert deze week haar tienjarig jubileum. Maar eigenlijk begon het al wat eer der, in de huiskamer van Corry. „Daar zaten altijd zo'n vijftien vrienden van mijn zoon. Op een dag kwamen ze bij mij aan de deur om te vragen of ik wilde meedoen aan het opzetten van een wijkvereniging. We kregen een leeg, houten hokje aan het Goudend. We moesten zelf voor de rest zorgen. Dat werkte dus niet en de keet werd in brand ge stoken." Een tweede gebouw kwam en deze keer was er meer hulp voor de inrichting en de activiteiten. „Er kwamen jongeren uit heel Middelburg", zegt Corry. „Alles door elkaar. Mensen zeiden wel eens tegen me: dat gaat niet goed; dat krijg je nooit voor el kaar. Waardoor het komt, is mij ook een raadsel maar de jonge ren luisteren naar me. Als er me ningsverschillen zijn, neem ikze mee naar achteren en dan pra ten we net zo lang tot het pro bleem uit de wereld is." Dat er behoefte was aan een jeugdhonk, werd meteen duide lijk. Bijna altijd zitten er twin tig tot zestig jongeren tussen de twaalf en tweeëntwintig jaar binnen. Ze kijken tv, luisteren muziek of doen een potje tafel voetbal. „Iedereen gaat hier zijn eigen weg. En soms doen ze ook dingen samen, zoals een wed strijd tafelvoetbal. Dan maakt het niet uit hoe oud iemand is." Ook als er een nieuwe bezoeker komt, verloopt alles soepel. „Vaak wordt een nieuweling van top tot teen bekeken. Bij ons niet. We praten gelijk met hem en met de andere bezoekers en dan is het goed." In 1995 ver huisde het honk naar een plek naast het winkelcentrum. Op het Goudend werden senioren woningen gebouwd. Tussen de jongeren en die bewoners klikte het niet altijd. „Eén vrouw kwam op een dag helemaal over de rooie bij ons", zegt Corry. „Ze begon gelijk te tieren over al die buitenlanders die hier komen en rotzooi schoppen. Die begreep er duidelijk niks van. Nu is het contact met de buren goed. We hebben ze allemaal een brief ge stuurd over dat we tien jaar be staan en activiteiten houden." De jongeren zelf zijn in de tien jaar wel veranderd, vindt de be heerster van het jeugdhonk. „Vroeger waren ze actiever. Toen gingen we nog wel eens in de zomer naar De Piet om met een bootje te scheuren over het Veerse Meer. Dat soort dingen hebben we al lang niet meer ge daan. De jongeren van nu zijn gemakzuchtiger. Ze hebben ook veel meer: mobieltjes, een playstation, noem maar op. Ze willen alles op een presenteer blaadje. Maar dat maakt het werk tot een nieuwe uitdaging." Het leukste van haar baan, vindt Corry, die in dienst is bij het Sociaal Kultureel Werk Middelburg, is dat het elke dag anders is. „Vrijdagnog",zegtze. „Zaten we hier en viel ineens de stroom uit. Geen muziek, geen licht, niks. Hebben we maar kaarsjes aangedaan en gekletst. En dan wordt het toch nog hart stikke gezellig." Het jeugdhond houdt woensdag en donderdag voor de viering van het jubileum twee sport-en-spel-dagen. Vrij dag is er een muziekavond en zaterdag is er een reünie voor al le oud-medewerkers. Ook oud bezoekers zijn welkom. Corry Luitwieler tussen haar jongeren. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 7