Voor mij is onze Cédric perfect Op vakantie met trombose Geen tijd om moe te zijn Van explosief tot geneesmiddel Het rijke bezit van Sylvia Luitwieler Familie ingezet in verpleeghuis Miljoenen voor celonderzoek Poliovirus kunstmatig gemaakt Open vuur leidt tot longkanker homeopathie maandag 22 juli 2002 door Anita de Jong VLISSINGEN - Mensen zeggen wel eens: 'Ach, wees blij dat je er nog eentje over hebt.' Maar ik heb niet een kindje over, ik heb er altijd een tekort." De Vlis- singse Sylvia Luitwieler-Rodts beviel zes jaar geleden, na een zwangerschap van amper 25 weken, van een tweeling. Cédric vocht vier maanden in een cou veuse voor zijn leven. Zijn zusje Lara overleed bij de geboorte. Over die periode schreef ze een boek, dat nu in de winkel ligt. Cédric woog 865 gram toen hij geboren werd. ,,Zijn arm paste precies naast mijn pink, en zijn handje was even groot als mijn nagel"vertelt zijn moeder. Dan moet je hem nu zien. Zes jaar, groot voor zijn leeftijd, een vrolijke knul. „Het is een ban diet", lacht zijn opa. „En ver schrikkelijk pienter", vindt oma. „We hebben geluk gehad", zegt Sylvia Luitwieler. „Ontzet tend veel geluk. Nog iedere dag knijp ik mijn handen samen. Hij is zó ziek geweest en nu doet hij gewoon overal aan mee. Maar die blijdschap maakt het ook complex. Het is een heel dubbel gevoel, want tegelijkertijd is er altijd het verdriet om zijn zus je." In haar boek Een rijk bezit; als zwanger worden en bevallen an ders lopen schrijft Sylvia Luit wieler heel openhartig over de geboorte van de tweeling, de be grafenis van Lara en de couveu setij d van Cédric. Maar het gaat ook ook over de tijd die eraan voor-af ging, hoe ze na diverse mislukte pogingen toch zwan ger raakte via kunstmatige bevruchting. De toon is soms ontroerend, soms bijzonder luchtig. Bewust, want het mocht absoluut geen tranen trekker worden. „Het is van zichzelf natuurlijk al een rot- verhaal. Maar er zijn ook lach wekkende momenten. Als je zelf met je eicellen in een koelbox naar Gent moet rijden, kun je daar maar beter de humor van inzien. Anders hou je het niet vol." Ze schreef het boek eerst en DEN HAAG - Verpleeghuizen schakelen steeds vaker fami lieleden van bewoners in om het personeelstekort het hoofd te bieden. Veel instellingen hebben vooral in de zomermaanden moeite om voldoende personeel te krijgen. Op familie van be woners wordt soms grote druk uitgeoefend om een handje mee te helpen. „Je kan je soms afvragen hoe 'vrijwillig' dat nog is", zegt K. Last van de Landelijke Organisatie vanThuis- verzorgers. Het gaat meestal om zaken als activiteitenbegeleiding of de bezorging van maaltijden. Arcares, de brancheorganisatie voor verpleging en verzor ging, erkent dat een aantal instellingen een beroep doet op fa milie van bewoners. „Het is natuurlijk geen ideale situatie maar soms kan het niet anders. In onze sector kim je nu een maal niet zeggen: we sluiten even een afdeling.aldus direc teur M. Rompa. GPD DEN HAAG - De Nederlandse Organisatie voor Wetenschap- pelijk Onderzoek (NWO) heeft 8,4 miljoen euro beschikbaar gesteld voor onderzoek naar de moleculaire basis van de be gin van het leven: cle cel. De bedoeling is dat onderzoekers op zoek gaan naar aankno pingspunten voor nieuwe geneesmiddelen en 'gezondma- kend' voedsel. Bovendien moet het vier jaar durende programma inzicht opleveren in ziekten met een complexe achtergrond, zoals bijvoorbeeld kanker. ANP WASHINGTON - Amerikaanse wetenschappers zijn erin ge slaagd de verwekker van kinderverlamming (polio) kunstma tig te vervaardigden. Zij gebruikten daarvoor genetisch ma teriaal dat ze bestelden bij een laboratorium en de genenkaart van het poliovirus, die al lange tijd bestaat. Bij proeven op muizen bleek het kunstmatige virus net zo do delijk als het originele. In een commentaar op de ontwikkeling maakt de directeur van het Amerikaanse centrum voor volksgezondheid in At lanta duidelijk, dat het gevaar dreigt dat terroristische orga nisaties ook op die manier virussen gaan maken. „Het is be hoorlijk ontnuchterend te zien dat. laboranten uit. het niets een virus kunnen maken." Of het ook zou lukken meer gecom pliceerde ziekteverwekkers als het pokkenvirus in elkaar te knutselen is, betwijfelen wetenschappers. DPA PEKING - In veel ai'me landen zijn de stookplaatsen in kleine woonruimten zonder schouw of rookafvoer een van de voor naamste oorzaken van longkanker. Een Chinees - Ameri kaanse groep wetenschappers heeft in de Chinese provincie Yunnan meer dan 21.000 kleine landbouwers op hun gezond heid en op hun woonomstandigheden onderzocht. In de hui zen waar de stookplaats voor koken en verwarmen met een schouw was uitgerust, kwam tot veertig procent minder long kanker voor dan in slecht geventileerde huizen. In een studie in het Amerikaanse 'Journal of the National Cancer Institute' constateren de onderzoekers dat in vele ont wikkelingslanden binnenshuis nog gekookt wordt op een open vuur zonder rookafvoer. Bij het verbranden van hout en kolen komen echter talrijke schadelijke en kankerverwek kende stoffen vrij zoals koolmonoxide, zwaveldioxide, kool stofdioxide (C02), dioxine en andere. GPD vooral voor zichzelf. Om het verhaal op een rijtje te krijgen, en 'de gebeurtenissen dat wel bekende plaatsje te geven'. Maar terwijl ze aan het schrij ven was, groeide het idee dat ze dit soort ervaringen zes jaar ge leden graag zelf gelezen had. „Ik had grote behoefte aan in formatie. Je wordt in een hel ge gooid die totaal onbekend is. Ik had geloof ik nog nooit een cou veuse van dichtbij gezien en zul ke ldeine baby's al helemaal niet. Ik wilde weten hoe anderen daarmee omgaan." Andere ou ders van couveusekinderen, merkte ze, hebben diezelfde be hoefte aan verhalen van lotge noten. Grenzen Vier maanden pendelde de Vlis- singse bijna dagelijks heen en weer naar het Sophia-kinder- ziekenhuis in Rotterdam om Cé dric te bezoeken. Een tijd vol pieken (de beademing eraf!) en dalen (weer een darmoperatie). Maar vooral onzekerheid - als hij maar blijft leven. „Je rekt je grenzen op, dat kun je je vooraf niet voorstellen. Op het moment dat het ernaar uitzag dat ik, veel te vroeg, ging bevallen, heb ik nog gezegd: „Als ze echt niet le vensvatbaar zijn, dan wil ik niet dat jullie alles in het werk stel len om ze te houden. Geen toe ters en bellen aan mijn kinde ren. Maar wat. ben ik blij dat ze dat bij Cédric wel gedaan heb ben." Eigenlijk was Cédric te vroeg geboren om behandeld te wor den. In Frankrijk, waar Sylvia Luitwieler inmiddels met Cé dric en man Rob een nieuwe start heeft gemaakt, beginnen ze niet aan deze hele kleintjes. En ook in Nederland speelt de discussie om de grens voor be handeling op te trekken. „Wat is wijsheid, ik weet het niet. Het zal vast voor een paar kinderen beter zijn als ze niet koste wat het kost in leven worden gehou den. Maar ik ken ook kinderen die gehandicapt uit de couveuse gekomen zijn, en dat zijn fan tastische kinderen. Bovendien: Cédric zou dan geen kans heb ben gehad, en hij is perfect. Na Sylvia Luitwieler en haar zoon Cédric. foto Lex de Meester tuurlijk, hij heeft maar één nier tje, maar daar kun je honderd mee worden. Zijn fijne motoriek is ook niet goed, maar dat heb ben legio kinderen. Voor mij is hij helemaal perfect." Nooit zal Luitwieler te weten komen of en hoe Lara door de couveusetijd was gekomen. „Ze heeft de kans niet gehad. Dat is verschrikkelijk." Lara werd als eerste geboren in het Sophia, onder begeleiding van een gy- neacoloog in opleiding. Pas na tweeënhalf uur persen werd duidelijk dat ze dwars in de baarmoeder lag, dat wat de arts zag was niet haar hoofd, maar haar rugje. „Voor mijn gevoel heb ik haar doodgeperst. Dat is vreselijk. De gyneacoloog was heel aardig en heeft me verze kerd dat hij het was die haar sterven veroorzaakt heeft, toen hij probeerde haar uit de baar moeder te halen. Ze was immers nog in leven toen we de OK in gingen. Dat weet ik wel, maar ik ben niet achterlijk. Als ik niet zo mijn best op haar had gedaan, dan hadden ze ook niet zo hoe ven wringen om haar eruit te krijgen. Dat schuldgevoel ver dwijnt nooit." Vragen Er blijven ook vragen open. Bij voorbeeld over de eerste opvang Ln het Ziekenhuis Walcheren, toen de weeën zich veel te vroeg aandienden. De gyneacoloog kende de voorgeschiedenis. Waarom kwam hij niet uit bed maar liet hij zijn patiënte uren aan de verpleging over? En dan het Sophia-ziekenhuis. Was het verantwoord om zo'n complexe situatie aan een arts-in-oplei- ding over te laten? Waarom rea liseerde niemand zich dat zo'n mini-baby er na een uur persen al lang uit moet zijn? Het Sophia heeft, hoewel nooit officieel, erkend dat er fouten zijn gemaakt. Een ingediende klacht werd echter onbevredi gend afgehandeld. We moeten ons er maar bij neerleggen, zegt Sylvia Luitwieler. Wat je ook doet, het brengt Lara niet terug. „Ik denk nog heel vaak: hoe zou ze het gedaan hebben? Aan de ene kant denk je: twee kinderen die zo goed uit him couveusetijd komen, dat kan niet, dat geluk bestaat niet. Maar aan de ande re kant: wie weet zit het wel in onze genen dat we vechtertjes maken." Het boek is af; de auteur is er blij mee. Maar de gedachte dat dit boek voor haarzelf de hele pe riode zou afsluiten, is een idee- fixe gebleken. „Het slijt. De scherpe kantjes gaan eraf, maar het is niet 'over'. Zo gaat dat niet. Toch heb ik wel een deel af gesloten. Ik ga niet meer wroe ten: hoe zat dat ook alweer. Alles staat op een rijtje. Het verhaal is nu compleet." Het boek 'Een rijk bezit; als zwanger worden en bevallen an ders lopen' van Sylvia Luitwie ler is verschenen bij uitgeverij Archipel. Prijs 13,50 euro. door Jacques van Dam Nitroglycerine wordt in de homeopathie ge bruikt onder de naam Glo- noinum, wat een samentrek king is van glycerine, oxyge- niurn en nitrogenium. Nitro glycerine is een explosieve vloeistof en is bekend sinds 1846. Alfred Nobel was de eerste die nitroglycerine op grote schaal produceerde. Niet zonder ongelukken, want zijn eerste fabriek ging door explosie? in rook op. Hij mix te nitroglycerine met silicaat tot een pasta en noemde het dynamiet. De acute giftige effecten van nitroglycerine zijn misselij k- heid, overgeven, buikkram pen, hoofdpijn, verwarring, ademhalingsmoeilijkheden en krampen. De effecten die ontstaan na langdurige blootstelling, de chronische vergiftigingsverschijnselen, kenmerken zich door hallu cinaties, ernstige hoofdpij nen en huiduitslag. Alcohol verergert deze klachten en leidt tot een ernstige bloed drukdaling, Vermoedelijk is Afred Nobel gestorven aan de gevolgen van langdurige, dan wel herhaaldelijke blootstelling aan nitroglyce rine. Nitroglycerinepreparaten worden gebruikt bij acute symptomen van angina pec toris (pijn op de borst). Bin- nen enkele seconden geven J deze mecücijnen verlichting i van de klacht. De werking I berust waarschijnlijk op een bloedvatverwijding van de eoronairvaten, de kransslag aders. De bijwerkingen zijn tijdelijk maar kunnen ern- stig zijn zoals hoofdpijn en I duizeligheid. Vergeetachtigheid Glonoinum is in de homeo pathische geneeskunst geïn troduceerd door Hering. De belangrijkste indicatie is j congestie; overmatige gaan in het lichaam. Meestal zijn het oudere mensen die te I maken hebben met klachten i die door Glonoinum verhol- I pen kunnen worden. De pati- enten zijn vaak mentaal ver- I ward. Karakteristiek is de vergeetachtigheid. Heel een voudige gewoontes, dingen die ze goed kennen, vergeten ze. Bijvoorbeeld waar ze wonen, de naam van hun partner. Dit kan leiden tot ernstige paniekaanvallen. Ze kunnen zelfs de weg kwijtra ken in hun eigen huis. Meest al vertelt de patiënt dat hij het gevoel heeft dat er iets ruis is met zijn tijdsbeleving; iets wat pas is gebeurd, heeft naar zijn idee heel lang gele den plaats gevonden. In een later stadium kan de patiënt psychotisch worden. Meestal heeft hij daarbij vreemde ge waarwordingen; hij kan het gevoel hebben dat zijn hoofd te groot is, dat zijn hersenen te groot zijn. Door hitte ver ergeren al deze klachten. Glonoinum is een belangrijk medicijn tegen de gevolgen van een zonnesteek. De pati ent kan lijden aan afschuwe lijke, barstendehoofdpijn. Hij voelt de hoofdpijn als een enorme druk van binnen uit. Hij kan heel bang zijn een hersenbloeding te krijgen, een hersentumor te hebben. Hij kan het gevoel hebben alsof het bloed in zijn hoofd heen en weer golft. Soms voelt hij schokken of explo sies in zijn hoofd. Hij kan zelfs bang worden om gek te worden. Congestieve klachten doen zich voor in het hoofd, maar zeker ook in de borst. Deze klachten kunnen zich gelijk tijdig voordoen, maar kun nen zich ook afwisselend manifesteren. De bloed- aandrang ter hoogte van het hart, wordt vaak gevoeld als warmte. De patiënt kan lij den aan hevige hartkloppin gen, vaak zien we kloppende halsslagaders, de bloeddruk is meestentijds te hoog. Bij vrouwen in de overgang kan Glonoinum ook uit komst bieden indien de op vliegers ontstaan in de borst kas en uitstralen naar het hoofd. Bijna bij elke licha melijke klacht heeft de pati ent last van vergeetachtig heid. Verder verslechteren alle klachten door warmte. Jacques van Dam is homeo- paat te Oostkapelle door Marieke van Schie Als ik aan wil bellen, zie ik dat de deur al half open staat. „Kom maar verder, dok ter", zegt mevrouw Van der Bosch. Ze woont sinds drie jaar in een aanleunwoning van het verzorgingshuis. Ze is nu 87 jaar, moeder van elf kinderen. Ik meet haar bloeddruk. „Prachtige bloeddruk", zeg ik. „Toen ik u net leerde kennen, was die nog niét zo mooi. Maar dat was dan ook net na uw ver huizing. Nu heeft u gelukkig geen zorgen meer, denk ik." Ze lacht wat, en zegt dan: „Een moeder heeft altijd zorgen, en zeker als je elf kinderen hebt ge had, Vier zijn er dood, maar ik heb er nog zeven in leven. En spreekuur") dan de kleinkinderen niet te vergeten. Neem nou Marlies, mijnkleindochter, die verpleeg ster is geworden. Ze heeft de studie net afgerond, heeft een leuke vriend, en ging naar het buitenland. Helemaal naar Azië. Toen ze terug kwam werd ze ziek, ze hadden net een huis gekocht. Ze moest in de ziekte wet. Ze is moe, kan er maar niet over heen komen, en de dokters kunnen niets vinden. Ik vind het zo erg, daar heeft ze toch niet al die tijd voor geleerd! Wat vindt u er nou van?" Importziekten Ze vertelt dat haar dochter door de huisarts naar het Havenzie kenhuis in Rotterdam was ver wezen, daar weten ze tenslotte alles van tropische en import- ziekten. Niets gevonden. En daarna heeft ze ook nog een ho- meopaat en een acupuncturist geraadpleegd. Ze is er niet wij zer geworden, ligt grote delen van de dag op bed, haar vader loopt haar na, hij is net met pen sioen. Haar vriend werkt, het nieuwe huis is net opgeleverd. Mevrouw Van der Bosch kan er niet over uit. „Ik begrijp niets van zo'n ziekte. Toen ik de win kel nog had, moest ik bevallen van de vijfde. De huisarts had niet door, dat ik in verwachting was van een tweeling. Toen de bevalling op gang kwam, merk te hij dat het kind verkeerd lag. Hij haalde het, moest het armpje forceren en toen kwam er nog' een tweede kind na. Ik was hele maal uitgescheurd, dus stuurde hij me naar het ziekenhuis. De vrouwenarts heeft het gehecht, ik had gelukkig twee gezonde kinderen! Eenmaal thuis, kon ik twee weken opknappen, daarna moest ik terug naar de winkel. Ik vond het niet erg, ik wist dat er geen andere oplossing was. Plotseling stond daar de domi nee. Hij had een plekje in een rusthuis geregeld. Lief aanbod, maar dat ging niet; wie zou er moeten zorgen voor mijn gezin? 'Dan kan ik er ook niets aan doen', zei hij en vertrok. Mijn man heeft me zo goed en zo kwaad als het ging geholpen. Maar tijd om moe te zijn heb ik nooit gehad." Ze lacht, ziet er goed uit. „Kon ik Marlies maar wat energie ge ven", zegt ze. „Wat is dat nou toch voor ziekte, die chronische vermoeidheid?" Ik vertel haar dat we het ook niet weten. Nog steeds is het een raadsel, waar om zo veel jonge mensen plotse ling overvallen worden door dit ziektebeeld. Soms denken we dat het iets met ritme te maken heeft. Er moet een evenwicht zitten in de energie die je geeft en die je krijgt. Doordat ons rit me in de westerse maatschappij vaak zo verstoord is, zou dat wel eens een van de factoren kunnen zijn. Daarnaast zoekt men op diverse afdelingen van de universitei ten of er een ziektekiem is, die verantwoordelijk gehouden kan worden voor deze moeheid. Er is nog geen oplossing. In bed blijven liggen verergert het ziekteproces. Revalidatie, soms in psychosomatische behandel centra, waar aandacht gegeven wordt aan lichaam en geest, kan een belangrijke ondersteuning bieden. „Ik bel haar regelmatig op en probeer haar steeds posi tief te houden", zegt mevrouw Van der Bosch. „Ze is zo vol ide alen aan haar vak begonnen. Nu wordt ze zelf verzorgd, in plaats dat ze mensen helpen kan." Marlies raakt, hoop ik, eens uit gerust. Met de daarbij opgedane ervaring kan ze anderen dan wellicht zelfs nog beter helpen en begrijpen. GPD t Marieke van Schie is huisarts Tronibosepatiënte Sanne van Tol heeft met de nieuwe bloedtestapparatuur haar leven in eigen hand. „Nu kan ik eindelijk verre reizen ma ken." foto Anouk Hebing/GPD door Helma van den Berg Soest - De droomwens van San ne van Tol (23) uit Soest is ver vuld. Voor het eerst kan zij op vakantie. Vanwege een auto- immuunziekte moest zij regel matig naar de trombosedienst. Maar een handig zelfnieetappa- raatje heeft haar hiervan ver lost. Het gaat om het apparaat Co- aguChek van het bedrijf Roche uit Almere. Mensen die bloed- verdunners moeten slikken, kunnen hiermee zelf het stol lingspercentage van hun bloed controleren. Zij kunnen dan ook zelf berekenen hoeveel medicij nen geslikt moeten worden. Van Tol behoort tot de eerste zes Ne derlanders die hiervoor een training hebben gevolgd. In Nederland zijn zo'n 330.000 mensen aangewezen op een trombosedienst. Onder hen zijn vooral mensen met hart- en vaatproblemen die voor de juis te dosering van medicijnen re-^ gelmatig, soms zelfs wekelijks, hun bloed moeten laten testen. Deze mensen zijn gebonden aan een ziekenhuis of andere 'prik- post' van een trombosedienst in hun omgeving. Wie over de grens gaat, moet van te voren af spraken maken. Want in veel landen is controle bij een trom bosedienst niet mogelijk. De doe-het-zelf-controle ont slaat patiënten van deze veelal levenslange verbintenis met de trombosedienst. Initiatiefne mer is Cees de Graaff (56) uit Driebergen, sinds twaalf jaar bezitter van een kunsthartklep en voorzitter van cle Hartpati- entenvereniging Utrecht. „Ro che had zo'n sooid apparaat al in andere landen geïntroduceerd. Ik heb het bedrijf toen gevraagd of ik het, aan de hand van hun gebruiksaanwijzing, zelf mocht testen." De Graaff was direct overtuigd van het succes; „Voor mensen die levenslang antisto'llings- middelen moeten gebruiken, is dit een oplossing. Het apparaat is eenvoudig, overal en altijd te gebruiken. Het prikken is vrij wel pijnloos en de meetresulta ten komen overeen met die van de trombosedienst." Reden voor de Driebergenaar, vroeger werkzaam in de ge zondheidszorg, om Anova in de arm te nemen. Met de zorgver zekeraar (onderdeeel van Agis) en de trombosediensten in de provincie Utrecht werd een sys teem ontwikkeld waarbij de ap- paraten via de trombosedienst aan de patiënten worden gele verd. Internet De medewerkers van deze dienst geven de gebruikers een training en zorgen eens per drie maanden voor controle. Boven dien is een speciaal computer programma ontwikkeld waar mee de zelfcontrole thuis of elders ook via internet door de trombosedienst kan worden ge volgd. Minister Borst gaf dit voorjaar toestemming voor invoering van de zelfcontrole. De kosten, 615 euro per jaar per persoon, mogen van VWS voor diverse categorieën patiënten (vooral hart- en vaatpatiënten die le venslang medicijnen slikken) door de zorgverzekeraars wor den vergoed. Inmiddels hebben 2500 Nederlanders zich voor het apparaat aangemeld. Nog niet alle trombosediensten in het land zijn volgens De Graaff klaar voor de invoering van het systeem. Ook mensen die zich laten onderzoeken door trombosediensten van zieken huizen moeten nog even geduld hebben. Met uitzondering van ziekenhuis Het Hofpoort in Woerden, waar de apparatuur inmiddels is besteld. Sanne van Tol is dolgelukkig dat zij als een der eersten het on derzoek en medicijngebruik in eigen hand heeft. „Dit is heer lijk. Ik kan nu gaan en staan waar en wanneer ik wil. Mijn droom was altijd om een lange reis naar Bolivia te maken. Nu kan dat." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 6