Bolkestein maakt diesel duurder Telecomreus WorldCom zakt in financieel moeras Europees vakantieverkeer loopt vast 26 juli NY Times: acties VS in Afghanistan kosten vele burgers het leven Han voor gelijke minimum-accijnzen in hele Europese Unie Ecevit blijft vechten tegen Ivervroegen verkiezingen Acht doden door treinongeval op Sicilië SUPER SUMMER SALE Vanaf Weg open naar federale staat Soedan Korea's openen luchtverbinding Britse Labour-partij in geldnood Montenegrijnen naar stembus Automobilist rijdt roltrap op Tribunaal laat Gruban vrij Rebellenbeweging AUC in Colombia valt uiteen maandag 22 juli 2002 I-oor Mare Peeperkorn IsRUSSEL - Europees Commis saris Bolkestein (Interne Markt) y diesel voor automobilisten Huurder maken. Hij stelt voorde hccijns op de brandstof de ko- aende jaren te verhogen van -4,5 eurocent per liter tot mini- naai 36 cent. Deze maatregel kjdt vooral in Luxemburg, IGriekenland, Spanje, België en IOostenrijk tot fikse prijsstijgin gen. In Nederland kan de privé- Idieselrijder (laagzwavelig) re- (senen op ruim vier cent extra per liter aan de pomp. Bolkestein wil verder een aparte dieselaccijns voor het professio nele vervoer (vracht en passa giers) in de Europese Unie. Dat moet een eind maken aan de huidige concurrentievervalsing doordat internationaal werken de vervoerders kunnen profite ren van de accijnsverschillen tussen de lidstaten. Bolkesteins plannen worden woensdag door de voltallige Commissie bespro ken. Nauw betrokkenen voor spellen een 'verhit debat'. In zijn nog vertrouwelijke voor stellen wijst Bolkestein erop dat het aantal verkochte dieselwa gens de afgelopen tien jaar is verdubbeld. Bijna de helft (43 procent) van alle nieuwe auto's rijdt op diesel. Hoewel deze brandstof schoner wordt (min der zwavel) is zij nog steeds be lastender voor het milieu dan ongelode benzine. Bolkestein wil daarom de minimum-ac cijns op diesel voor privé-ge- bruik verhogen van 24,5 naar 36 eurocent per liter, hetzelfde ta rief als voor gewone benzine. Het nieuwe minimum moet in 2006 zijn bereikt. Het staat lid staten vrij meer accijns te hef fen. Tien van de vijftien EU-landen hebben een lagere dieselaccijns dan de voorgestelde 36 euro cent. De dieselrijders in Grie kenland (24,5 cent) en Luxem burg (25,2 cent) worden het meest getroffen als Bolkestein zijn zin krijgt, gevolgd door de Oostenrijkers (28,3 cent) en de Belgen (29 cent). In Nederland is de accijns op laagzwavelige die sel 32,5 cent per liter. Het nieu we EU-minimum leidt dan tot een verhoging van 3,5 cent aan accijns. Als het kabinet de BTW (19 procent) niet wijzigt, dan gaat de prijs aan de pomp met ruim vier cent omhoog. Voor het professionele vervoer wil Bol kestein geen minimum-accijns meer, maar één vast tarief dat overal in de EU geldt. Dat voor komt dat internationale ver voerders in die landen tanken waar de dieselaccijns het laagst is. Nationaal opererende trans portbedrijven kunnen niet van deze prijsverschillen profiteren. Groot-Brittannië De Commissaris kiest voor een EU-tarief voor de professionele diesel van 35 cent per liter, in gaande per 2003. Landen die daar ver boven of onder zitten, krijgen tot 2010 de tijd zich aan te passen. Het professionele tarief zal vooral in Groot-Brittannië tot een spectaculaire prijsdaling leiden. De accijns op de meest verkochte diesel daar bedraagt 74,2 cent per liter. Ook Duitse commerciële vervoerders kun nen zich verheugen op lagere accijnzen: van 44 naar 35 cent per liter. Voor de Nederlandse transpor teurs betekent het EU-tarief een accijnsstijging met circa 2,5 cent per liter. GPD ANKARA - De Turkse premier Ecevit heeft gisteren gewaar schuwd voor een overwinning van islamitische en pro-Koerdi- sclie partijen als de verkiezin gen worden vervroegd. Een dergelijke ontwikkeling kan 'ernstige problemen' ver oorzaken voor het bestuur van 'net land, zei hij in een gesprek met de staatstelevisiezender TRT Het economisch herstel zou kunnen ontsporen omdat verdere ondersteuning door het Internationaal Monetair Fonds in gevaar kan komen. Ecevit, die de meerderheid in het parlement kwijtraakte door het opstappen van een groot deel van zijn DSP-fractie, pro beert te voorkomen dat de ver kiezingen worden vervroegd. De oppositie wil op 3 november verkiezingen. Uit opiniepeilingen is af te lei den dat verkiezingen een forse winst voor de conservatief-isla- mitische AK Partij kunnen op leveren, waardoor die partij de grootste fractie zou kunnen krijgen. De machtige Turkse strijdkrachten zouden echter vrijwel zeker AK-leider Erdo- gan verwerpen als premier. AFP Bush in het nauw door omstreden aandelenverkoop WASHINGTON - George Bush werd in 1990 overstelpt met ver trouwelijke informatie over de I financiële problemen waarin j Harken Energy Corp verkeerde voordat hij zijn aandelen in het I bedrijf van de hand deed. Dat I blijkt volgens The Washington Post uit documenten van de I beursvvaakhond SEC. Volgens de archiefstukken die I dankzij de Amerikaanse wet op openbaarheid van bestuur vrij- I kwamen, heeft Bush vier maan- I den voordat hij zijn aandelen 1 verkocht, waarmee hij 850.000 dollar verdiende, al een schrif telijke waarschuwing gekregen over tegenvallende bedrijfsre- sultaten. Het bedrijf zou 'ge bukt blijven gaan onder een ernstig tekort aan liquide mid- I delen waardoor activiteiten be- lemmerd zouden worden'. I De waardering van de kiezers voor Bush als crisis-manager voor de economie, is tanende. ANP Bij de Zwitserse Seelisberg-tunnel bij Beckenreid liep het drukke vakantieverkeer vast en ontstonden files van zeven kilometer. foto Sigi Tischler/EPA van onze redactie buitenland MÜNCHEN - Op de Europese autowegen zijn gisteren door het drukke vakantieverkeer opnieuw lange files ontstaan. In Frankrijk stonden vakantiegangers zater dag tot diep in de nacht in de file. De totale lengte liep zaterdag op tot de recordlengte van 610 kilometer, deel de het Franse wegeninformatiecentrum gisteren mee. Vooral de autosnelweg door het Rhönedal naar het zui den kreeg bijzonder veel verkeer te verwerken. Aan het einde van gisterochtend bedroeg in Zuid- Duitsland de totale lengte al meer dan vijftig kilometer. Vooral automobilisten die gebruikmaakten van de we gen Frankfurt-Wiirzburg, München-Salzburg en Mün- chen-Neurenberg kregen ermee te maken. Zaterdag was het al heel druk op de wegen in de deelstaat Beieren Dat kwam door het begin van de vakantie in Noord- Rijnland-Westfalen, de grootste Duitse deelstaat. De uittocht leidde ook tot opstoppingen in Oostenrijk en Zwitserland. Voor de Oostenrijkse Tauerntunnel in de richting Italië en voor de Gotthardtunnel in Zwitser land stonden lange rijen auto's te wachten. Bij beide tunnels liepen de wachttijden op tot meer dan vier uur. De verschillende Europese steunpunten van de ANWB kregen afgelopen weekeinde een flink aantal hulpvra gen te verwerken.Zaterdag was de drukste dag, vooral bij de steunpunten in Lyon, Barcelona en München. „De auto is dit jaar verreweg het populairste vervoer middel om naar het vakantieadres te reizen", aldus een woordvoerster van de ANWB. Dat is een gevolg van de aanslagenincleVSopll septemb er. D e angst om te vlie gen is redelijk weggeëbd, maar toen mensen hun vakan tie boekten speelde die nog wel een rol. DPA/ANP van onze redactie economie LONDEN - Miljoenen klanten, duizenden bedrijven en ettelij ke schuldeisers wachten met spanning op wat er met het Amerikaanse telecomconcern WorldCom gaat gebeuren. Uit stel van betaling is onvermijde lijk geworden voor WorldCom, dat in een boekhoudschandaal is verwikkeld en gebukt gaat onder grote schulden. Het uitstel van betaling zal vol- De ontspoorde wagons liggen kriskras over de spoorlijn na het ongeluk op Sicilië. foto Tony Gentile/RTR de politie mee. De machinist zou het ongeluk niet overleefd hebben. De trein was op weg van de Si- ciliaanse hoofdstad Palermo naar Messina in het noordoosten van het eiland. Het ongeluk gebeur de kort voor zeven uur 's avonds bij een brug nabij Messina. De locomotief en vijf van de zeven wa gons gleden zes tot zeven meter omlaag van een talud, aldus het Italiaanse persbureau Ansa. De oorzaak van de ontsporing is nog niet bekend. Op Sicilië is direct na het ongeluk kritiek losge barsten over het achterstallige onderhoud van de spoorlijnen op het eiland. ANP/DPA/RTR vgn onze redactie buitenland PALERMO - Een ontsporing van een passagiers hein heeft zaterdag op Sicilië zeker acht mensen levens geëist. Twintig tot dertig passagiers raak ten gewond van wie er enkelen slecht aan toe zijn. Volgens de Italiaanse zender RAI waren er 190 mensen aan boord, onder wie een onbekend aan tal toeristen. Onder de doden zijn een Marok kaans gezin van vier personen en een in Duitsland Wonende vrouw van Siciliaanse afkomst, deelde gens ingewijden op zeer korte termijn worden aangevraagd. Surseance krachtens hoofdstuk 11 van de Amerikaanse faillis sementswetgeving geeft een on derneming de gelegenheid orde op zaken stellen. Lukt dat bij WorldCom niet, dan ontstaat het grootste faillissement in de Amerikaanse geschiedenis, gro ter dan dat van het energiecon cern Enron. WorldCom is na AT&T de groot ste in de Verenigde Staten in langeafstandstelefonie. Het concern staat met een omzet van 35,2 miljard dollar op plaats 42 van de ranglijst van de vijfhon derd grootste bedrijven in de VS. Het moest in juni toegeven te hebben gerommeld met zijn boekhouding. WorldCom heeft investeringen van 3,85 miljard dollar in de boeken gezet als kosten, met als gevolg dat het fi nanciële resultaat er een stuk beter uitzag dan in werkelijk heid het geval was. Het schandaal had een sterke daling van de aandelenkoers tot gevolg. Mocht WorldCom fail liet gaan, dan blijft er voor de aandeelhouders helemaal niets over. Het concern had op zijn hoogtepunt een beurswaarde van 160 miljard dollar. Nu staat het aandeel op 9 dollarcent, wat overeenkomt met een beurs waarde van 267 miljoen dollar. Lening Toen het schandaal aan het licht kwam, stond het telecomcon cern, dat een schuld heeft van 3 2 miljard dollar, op het punt een lening bij zijn banken aan te gaan van 5 miljard dollar. Die lening ging niet door. Enkele dagen geleden bleek WorldCom niet in staat rente te betalen. Nu zijn de banken erop uit om zoveel mogelijk van hun eerder verstrekte leningen terug te krijgen. Bij een surseance moeten ze die pogingen tijdelijk staken. Donderdag verbood een rechter de banken overigens een deel van toegezegde, maar nog niet overgemaakte leningen te blok keren. WorldCom heeft nog 60.000 mensen in dienst. De af gelopen tijd zijn er 17.000 banen geschrapt. Het concern heeft nog maar een paar honderd mil joen dollar in kas. Het Ameri kaanse dagblad The Washing ton Post schreeft zaterdag dat de banken J.P. Morgan Chase en Citigroup plus de investerings maatschappij General Electric Capital aan WorldCom een le ning van maximaal 2 miljard dollar willen verstrekken. Een voorwaarde zou zijn dat het concern zich beschermt tegen zijn schuldeisers. ANP/DPA Advertentie domburg men's fashion 50% KORTING 10% KASSAKORTING Ooststraat 2, tel. 011K-5S430J KHARTOEM - De rege ring van het Afrikaanse Soedan en de strijders van het Soedanese Volksbe vrijdingsleger (SPLA) hebben zaterdag een prin cipe-akkoord gesloten over de scheiding van kerk en staat en het recht op (een vorm van) autono mie van de zuidelijke pro vincies. Dat heeft de staatsradio gemeld. Over dat laatste thema moet een referendum worden gehouden. Vol gens een lid van de Soeda nese regeringsdelegatie maakt de overeenkomst de oprichting mogelijk van een verenigd federaal Soedan. In het land woedt sinds 1983 een burgeroor log tussen de moslimrege ring in Khartoem en de SPLA, die voornamelijk bestaat uit leden van de Dinka-stam, de grootste etnische groep in het over wegend christelijke en animistische zuiden van het land. De oorlog heeft al aan ruim een miljoen mensen het leven gekost. De staatsradio bracht verslag uit vanuit de Ke- niaanse hoofdstad Nairo bi. Daar werd zaterdag een overlegronde afgeslo ten tussen de regering en de SPLA, die op 17 juni waren begonnen. Medio augustus spreken de par tijen verder. Waarnemers toonden zich sceptisch over de overeenkomst. Eerdere akkoorden wer den met voeten getreden. In januari waren Khar toem en de SPLA al een staakt-het-vuren over eengekomen. Dat ak koord kwam tot stand na bemiddeling van Zwitser land en de VS. AFP/RTR SEOUL - Noord- en Zuid-Korea onderhouden sinds zaterdag weer een directe luchtverbinding. Een Noord-Koreaans toe stel landde op de Zuid-Koreaanse luchthaven Yangyang. Het betrof een testvlucht. De vliegroute, de eerste directe verbinding die door beide na ties is erkend, staat overigens niet open voor gewone burgers. Ze is vooral bedoeld voor Zuid-Koreanen die in Noord-Korea helpen bij de bouw van een kerncentrale. Beide Korea's zijn formeel nog altijd in staat van oorlog. Na de Koreaanse Oorlog (1950-1953) is er nimmer een vredesak koord getekend. ANP LONDEN - De Labour-partij van de Britse premier Tony Blair verkeert in financiële problemen. Dat meldde de BBC op basis van een document dat de zender in handen heeft gekre gen. De partij staat 6 miljoen pond (9,3 miljoen euro) rood. Volgens het document kunnen de financiële problemen ern stige gevolgen hebben voor de verkiezingsstrijd van volgend jaar in Schotland en Wales. Een woordvoerder van de partij ziet het minder somber in. De partij zal in de verkiezingsstrijd voldoende geld en strijdlust hebben, aldus de zegsman. ANP PODGORICA - De inwoners van de Joegoslavische deelrepu bliek Montenegro kiezen op 6 oktober een nieuwe volksverte genwoordiging. Dat maakte de Montenegrijnse president Djukanovic zaterdag bekend. Het parlement besloot vorige week al zichzelf te ontbinden, om zo uit een politieke crisis te kunnen geraken. Die crisis ontstond in april toen het parlement akkoord was gegaan met de vorming van de federatie Servië en Montenegro. Twee par tijen die voor afscheiding van Montenegro zijn, trokken hun steun aan de regering in en premier Vujanovic stapte op. Ook Djukanovic is voor volledige onafhankelijkheid van Montenegro, maar hij ondertekende het akkoord in maart on der druk van de Europese Unie. Het akkoord geldt voor ten minste drie jaar. AFP/DPA EINBECK - Een 33-jarige Duitse automobilist is gisteren door de boordcomputer in zijn auto een roltrap naar een on dergronds winkelcentrum in de plaats Einbeck opgestuurd. De man had kennelijk een blind vertrouwen in de apparatuur, want toen de stem van de computer hem vertelde dat hij moest afslaan, deed hij dat prompt. De auto raakte klem op de tre den van de roltrap. Niemand raakte gewond. „Veel voetgan gers lopen door het winkelcentrum, omdat dat een snellere route door de stad is", zei de politie. „Mogelijk wist de boord computer dat." DPA DEN HAAG - De Bosnische Serviër Momcilo Gruban is zater dag op vrije voeten gesteld. Hij mag het begin van zijn proces in Joegoslavië afwachten. Dat heeft het Joegoslavië-Tribu- naal bekendgemaakt. Momcilo gaf in 1992 leiding aan een ploeg bewakers in het concentratiekamp Omarska. Gruban kwam begin mei vrij willig naar Den Haag om zijn on schuld aan te tonen. Omarska was een van de kampen in het noordwest-Bosnische district Prijedor waar tal van moslims en Kroaten werden opgesloten. In Omarska werd gemoord en gemarteld. ANP van onze redactie buitenland WASHINGTON - De manier waarop de Verenigde Staten sinds oktober hun luchtoorlog in Afghanistan voeren, heeft honderden Afghaanse burgers het leven gekost. De strategie om door het gebruik van ge avanceerde technologie te voor komen dat aan eigen kant slachtoffers vallen, heeft geleid tot 'een patroon van fouten'. Dit schreef de Amerikaanse krant The New York Times gisteren. De krant heeft elf plaatsen on derzocht waar luchtaanvallen in totaal zo'n vierhonderd bur gers het leven hebben gekost. Wie die onderzoeken heeft uit gevoerd, vermeldt de krant niet. De NYT concludeert dat Ameri kaanse bevelhebbers soms zwaar hebben vertrouwd op foute of zelfs misleidende infor matie van Afghanen, van wie niet duidelijk is waar hun loya liteit ligt. De voorkeur van de Amerikanen voor luchtaanval len in plaats van voor riskantere operaties op de grond heeft de weg afgesneden naar controle van de inlichtingen uit Af ghaanse bronnen. Daardoor hebben de Amerikanen aanval len gedaan zonder dat zij pre cies wisten wat zij aanvielen, al dus de krant. Zo raakte een bom die bedoeld was voor de mogelijke verblijf plaats van een Talibancomman- dant in november vorig jaar een moskee, waardoor 65 gelovigen om het leven kwamen. Maar dat soort fouten maken de VS niet veel, aldus de NYT. Veel vaker zijn burgers omgekomen door dat bommen precies de doelen troffen waarvoor zij bedoeld waren, maar dat die mogelijk uitgekozen op basis van opzet telijk misleidende informatie. Door de luchtaanvallen van de VS eerder deze maand op dor pen in de provincie Oruzgan, waardoor zeker 54 burgers om kwamen, zijn de Afghaanse au toriteiten zwaar geïrriteerd. Zeggenschap De nieuwe Afghaanse regering eist zeggenschap over de manier waarop luchtaanvallen worden uitgevoerd. Het ondermijnt vol gens The New York Times niet alleen de goodwill die de VS hebben opgebouwd bij de strijd tegen de Taliban, het 'dreigt ook de jacht op de overgebleven strijders van Taliban em Al Qae- da te frustreren'. ANP van onze redactie buitenland BOGOTA - De leider van de be ruchte Colombiaanse paramili taire groep Verenigde Zelfver dedigingsstrijdkrachten van Colombia (AUC) heeft de ont binding van zijn beweging be kendgemaakt. Op de website van de AUC zei Carlos Castano, die een week geleden al zijn vertrek als leider aankondigde, dat de groep uit eengevallen is in eigenmachtig optredende eenheden die be trokken zijn bij de drugshandel. De ontbinding van de AUC maakt het mogelijk een natio nale organisatie van zelfverde- digingsgroepen op te zetten waardoor 'alle eerlijke Colom- bianen zich vertegenwoordigd en verdedigd voelen', luidde een verklaring die door Castano en de militaire bevelhebber van de AUC, Salvatore Mancuso, was ondertekend. De twee zeiden in afwachting van de opichting van een nieuwe landelijke orga nisatie leiding te zullen blijven geven aan de Boeren-zelfverde- digingsstrijdkracht van Cordo ba en Uraba (ACCU), de grootste van de regionale orga nisaties waaruit het AUC was opgebouwd. In het zuiden van Colombia heeft een rebellenleider zich gisteren overgegeven aan het le ger. Omar Bernal, commandant van het 63ste front van de Revo lutionaire Gewapende Strijd krachten van Colombia (Fare), zei dat hij zijn geloof in de guer rillastrijd was kwijtgeraakt. Bernal vocht vijftien jaar bij de rebellen. Hij wordt er volgens een leger- woordvoerder van verdacht twee jaar geleden een senator te hebben ontvoerd. AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5