Pim F ortuyn herbegraven PZC 2PZC Rumoer binnen LPF over baan Melkert bij Wereldbank Opschudding over verleden Bijlhout verbaast Suriname Massale belangstelling blijft uit Politie controleert extra op rustplaatsen bij snelwegen Zeker vijf doden in weekeindeverkeer Boot van melkpakken Paraffine op strand Vlieland Kamernood studenten blijft hoog Bennie Jolink gewond bij cross Noodweer in Zuid-Limburg Kunstenaar JAS overleden Gedwongen tbc-kuur asielzoeker Man omgekomen bij achtervolging 22 juli 1952 maandag 22 juli 2002 nonze redactie binnenland IpROVESANO - „De show is tover." Met die woorden vatte Marten Fortuyn de gebeurtenis- jen van zaterdag, toen de ver moorde politicus Pim Fortuyn werd herbegraven in het Noord- Italiaanse plaatsje Provesano, goed samen. De LPF-leider vond zijn laatste rustplaats in een grote graftombe op de plaatselijke begraafplaats. De verwachte massale publieke belangstelling bleef zowel in Nederland als in Italië uit. Op Rotterdam Airport keken nog wel enkele duizenden mensen loe hoe de witte kist met het stoffelijk overschot van For tuyn naar het vliegtuig werd ge dragen. Voordat definitief koers werd gezet naar Italië, maakte het toestel nog een rondje boven de stad waar Fortuyn woonde. In Provesano di San Giorgio waren enkele honderden Neder landers en Italianen aanwezig om de uitvaart bij te wonen. De plaatselijke autoriteiten had den rekening gehouden met de komst van vele duizenden Ne derlanders. De kerkdienst voor Fortuyn bleef overigens exclusief voor de familie en vrienden van de politicus. De 'gewone' belang stellenden en de verzamelde Nederlandse en internationale pers konden de dienst op het plein voor de kerk volgen via luidsprekers. De dienst duurde ongeveer een van onze redactie binnenland APELDOORN - Het Korps Landelijke Politiediensten (KLPD) gaat de controle op ver zorgingsplaatsen langs snelwe gen uitbreiden vanwege het toenemende gevoel van onvei ligheid. Bezoekers van deze rustplaatsen worden steeds va ker geconfronteerd met crimi naliteit. Het gaat om berovin gen, drugsgebruik, agressie en bedreigingen. Het KLPD voert daarom lande lijk het Pavlov-project in. Pa vlov staat voor Projectgerichte Aanpak Veiligheid en Leefbaar heid op Verzorgingsplaatsen. De stap volgt op een reorganisa tie binnen het KLPD. Het project draait sinds enkele jaren al in Oost- en Noord-Ne derland en richt zich op vijftig verzorgingsplaatsen met even veel benzinestations en twaalf doorArmand Snijders PARAMARIBO - Was Philome- na Bijlhout (LPF), die vandaag tot staatssecretaris van Eman cipatie en Gezinszaken wordt beëdigd, nu wel of niet 'fout' in het begin van de jaren tachtig, toen zij openlijk het militaire re gime van Dési Bouterse steun de? De commotie in Nederland over het verleden van Bijlhout wordt in Suriname zelf ervaren als een storm in een glas water. ..Iedereen die veranderingen wilde, stond na de coup achter Bouterse." Bijlhout (44) behoorde op 22-ja- rige leeftijd tot de grote groep Surinamers die zich openlijk achter Bouterse schaarde. Zelf heeft zij dat nooit onder stoelen of banken gestoken, maar ze zegt nooit actief aan militaire acties te hebben deelgenomen. Haar sympathie bleef beperkt tot het meelopen in marsen en bijeenkomsten, waarbij het nieuwe regime een hart onder de riem werd gestoken. Haar steun aan het militaire bewind paste in die tijdsgeest, zo beamen de meeste Surinamers nu. Vrijwel iedere Surinamer was op 25 februari 1980 opgelucht en optimistisch toen militairen onder leiding van Bouterse de van onze redactie binnenland DEN HAAG - Verkeersongeval lenhebben in het weekeinde aan zeker vijf mensen het leven ge kost, onder wie een 3-jarig jon getje uit Heerlen. Het kind over leed in de nacht van zaterdag op zondag aan de verwondingen die het zaterdagmiddag had op gelopen. Het jongetje werd geschept door een auto, toen hij plotseling de straat voor zijn ouderlijke wo ning overstak, en raakte daarbij ernstig gewond. Het kind over leed in het ziekenhuis. Bij de afslag Delft-Noord van de Al 3 in de richting van Den Haag kwamen zaterdag twee mannen nit Rotterdam om het leven, toen een 30-jarige Amsterdam se automobilist op hun busje botste dat met pech op de vluchtstrook stond. Zeven men sen raakten gewond. Een 42-jarige man uit Duiven en een 6 7 -j arige vrouw uit Arnhem verloren zaterdagmiddag het leven door een ongeval op de A27 bij Almere. Zij reden mee in de auto van een 29-jarige vrouw uit Arnhem. Deze verloor door nog onbekende oorzaak de macht over het stuur, waarna de auto via de berm op de kop in het water langs de weg belandde. De Duivenaar wist twee vrou wen uit de auto te bevrijden, maar overleed even later, ver moedelijk aan inwendige bloe dingen. De 67-jarige vrouw overleed door verdrinking. Twee kinderen werden door om standers bevrijd. ANP uur en werd deels in het Itali aans en deels in het Nederlands gehouden. Broer Marten For tuyn sprak tegen het einde van de dienst de hoop uit dat de rust in Provesano na de begrafenis snel terugkeert. „De show is over. Hopelijk krijgen de familie en vooral de bevolking van Pro vesano nu eindelijk de rust die hen toekomt." Hij greep de uit vaartdienst ook aan om nog eens in te gaan op de naar zijn me ning verkeerde beeldvorming rond zijn broer. „Er is in het ver leden een verkeerd beeld van je geschetst. Maar je vrienden hebben de afgelopen maanden hard gewerkt om dat beeld te corrigeren. Ik denk dat er nu een beeld van je is ontstaan zoals je echt was." Jan 't Hooft, een goede vriend van Pim Fortuyn, hield ook een korte toespraak. Daarin zei hij dat Fortuyn een 'oorverdovende stilte'heeft achtergelaten. „Wat De famile Fortuyn bezoekt zondaghetgraf van Pim Fortuyn in Provesano. foto Robin Utrecht/ANP was het leuk geweest met Pim als president." De hex-begrafenis verliep zonder noemenswaardige incidenten. De vrees van de plaatselijke au toriteiten voor een verkeerscha os rond Provesano door een massale opkomst van Neder landse en Italiaanse Fortuyn- fans bleek ongegrond. De Itali aanse skinheads die hun komst via een regionale krant hadden aangekondigd, lieten het afwe ten. Het laatste hoofdstuk van de uitvaartplechtigheden van For tuyn begon al op vrijdag. De rechtstreeks op televisie uitge zonden opgraving van de kist met Fortuyn uit diens tijdelijke wegrestaurants. Pavlov be steedt aandacht aan inbraken in bedrijven, bedreiging van medewerkers, vernielingen, diefstal van en uit voertuigen. Ook verdachte personen en voertuigen op de verzorgings plaatsen hebben speciale aan dacht. Enige tijd geleden waarschuw de de politie voor een snelweg bende die automobilisten op de Al en A28 geld probeerde af te troggelen. De slachtoffers er voeren dat als zeer bedreigend. De laatste tijd krijgt de politie regelmatig meldingen van weg gebruikers dat Roemeense zi geuners de parkeerplaatsen in ons land afstropen om sieraden te verkopen. Volgens het KLPD worden zo'n beetje alle Gelderse en Overijsselse snelwegen aangedaan. De politie kan niet anders doen dan een boete uit schrijven voor het venten zon der vergunning. GPD macht grepen. Men had het ge had met de corrupte en niets presterende politici die sinds de onafhankelijkheid in 1975 de dienst hadden uitgemaakt. Bouterse zou het allemaal an ders gaan doen. Dat hij zich la ter deed gelden als een dictator die mensen vermoordde en het land naar de afgrond dreef, kon niemand voorzien. OokBijlhout niet. Toen het fout ging heeft zij zich evenals vele andere landge noten de militairen de rug toe gekeerd. En korte tijd later ook Suriname, om haar geluk in Ne derland te zoeken. Bij de Nationale Democratische Partij (NDP) van Bouterse lacht men in het vuistje over de Ne derlandse argwaan. „Het past gewoon in het Nederlandse be leid om iedere Surinamer slachtoffer te maken van de levende Bouterse-haat", zegt NDP'er Harold Benschop. „Als Bijlhout fout is geweest, dan is de Nederlandse regering ook fout geweest. Die heeftBou- terse en zijn militaire bestuur in de eerste twee jaar gesteund met honderden miljoenen gul dens." Benschop: „Men is bang voor een Surinamer die op regerings niveau meepraat. Dat past niet bij het Nederlandse superiori teitsgevoel." GPD ZEEWOLDE - Tijdens de watersportdagen Sailwolde in de haven van Zeewolde, is gisteren een schip van melkpakken te water gelaten. In vier weken hebben vrijwilligers met 38.000 melkkartonnen van een melkfabriek in Lelystad een VOC-schip nagebouwd. Er was 480 liter lijm nodig om de pakken aan elkaar te plakken. Het schip weegt 2000 kilo. Het bouwsel zal tot 15 augustus in de haven van Zeewolde blijven liggen. foto Koen Suyk/ANP graf op begraafplaats Driehuis bij Velsen trok bi jna 900000 ki j - kers. ANP pagina 9: strijd om bestuur Zeeuwse LPF VLIELAND - Het Noordzee strand van Vlieland is zaterdag over een lengte van twintig kilo meter vervuild met ongeveer tien kubieke meter paraffine. De stof is geloosd door een schip. Rijkswaterstaat is nog tot en met vandaag bezig om het op te ruimen. De paraffine is niet met olie ver ontreinigd. „Het is dus niet een echt schadelijk product, maar het hoort niet in het milieu thuis", aldus een woordvoerder van Rijkswaterstaat. Het lozen van paraffine door schepen is niet verboden. Rijkswaterstaat wil de kosten van de schoon maakactie verhalen op de lozer van de paraffine. Er wordt nog onderzocht welk schip dat is. Rijkswaterstaat verwijdert de paraffine met een speciale ma chine. Die schraapt een laagje zand met daarop de paraffine van het strand. Het zand valt door een rooster en de witte stof blijft achter. ANP UTRECHT - De wachttijd voor een student die een woning zoekt is dit jaar weer schrikba rend opgelopen. Meer studen ten, een verminderde door stroom van afgestudeerden en sancties op onderhuur zijn de grote boosdoeners. Dat blijkt uit cijfers van de Landelijke Studenten Vakbond (LSVb). Studenten in Amsterdam en Utrecht komen er wederom het slechtst vanaf. In Amsterdam moeten ze minstens 2,5 jaar wachten op een studentenka mer en in Utrecht minstens twee jaar. In Groningen kregen stu denten vorig jaar nog binnen drie maanden een huis, nu is dat opgelopen tot zes a negen maan den. Ook Eindhoven (19 maan den) en Rotterdam (12 maanden kampen met grote problemen. Zelfs modelstad Wageningen, waar vorig jaar alle studenten nog binnen drie maanden een kamer hadden, gaat dat dit jaar niet redden. Een van de oorza ken is een grote toename van buitenlandse studenten. Zo ko men er 300 Chinezen naar Wa geningen om te studeren. ANP door Koos van Wees DEN HAAG - Binnen de LPF is rumoer ontstaan over de af spraak die de onderhandelaars voor het nieuwe kabinet hebben gemaakt over een functie bij de Wereldbank voor oud-PvdA lei der Melkert. Verscheidene pro minente LPF'ers, zoals de Rot terdamse havenwethouder Van Sluis en het Kamerlid Van As, zetten vraagtekens bij de af spraak. LPF-onderhandelaar Herben heeft volgens zijn woordvoerder ingestemd met de voordracht van Melkert, maar wel in de we tenschap dat het nieuwe kabi net hem moet voordragen. „Hij heeft dat niet ervaren als een de finitief ja, want de onderhande laars gaan niet over benoemin gen. Dat is het nieuwe kabinet", aldus LPF-woordvoerder Scheffers. Het initiatief tot de voordracht kwam van Melkerts voorgan ger, premier Kok. Die benader de WD-ieider Zalm, die op zijn beurt Herben en formateur Bal kenende polste. Herben ging akkoord op grond van de capa citeiten van Melkert als oud woordvoerder van de PvdA voor financiën en ontwikkelingssa menwerking en als oud-minis ter van Sociale Zaken. „Herben vond dat Melkert capabel was voor die functie", aldus Schef fers. Oude politiek Van Sluis vertelde dat hij dit weekeinde tijdens een lunch met de nieuwe LPF-ministers wat onvrede bespeurde over de gang van zaken. „Er waren wat vraagtekens: moet Melkert op deze manier aan een baantje worden geholpen. Dat is toch een beetje oude politiek." LPF-Kamerlid Van As vindt dat Melkert niet naar Washington mag. Volgens hem is Melkert niet geschikt. Een benoeming op deze wijze is 'regentesk', al dus Van As. „En dat hoort niet bij de LPF." De formatie van het nieuwe ka binet krijgt vandaag zijn beslag met de beëdiging van de nieuwe bewindslieden door de koningin en het daarop volgende poseren voor de groepsfoto op het bordes van paleis Huis ten Bosch. Za terdag al bracht formateur Bal kenende een kort bezoek aan koningin Beatrix, om verslag uitte brengen. Dat gebeurde na dat hij 's morgens zijn bespre kingen met kandidaat-be windslieden had afgerond. Zo ontving hij Van Leeuwen, aan staand LPF-staatssecretaris voor Cultuur en Media. Van Leeuwen heeft een geschil met Verkeer en Waterstaat over zijn woonboerderij in Hoogmade. De op last van de Staat in HUMMELO - Normaal-zanger Bennie Jolink is zaterdag met een klaplong en een gebroken rib opgenomen in het zieken huis. Dat gebeurde nadat Jolink tijdens een training voor een motorcrosswedstrijd een ongeluk kreeg. De 55-jarige zanger vloog over de kop en belandde op een be tonnen plaat. Volgens zijn manager maakt Jolink het naar omstandigheden goed, maar moet hij zeker een aantal dagen in het ziekenhuis blijven. ANP MAASTRICHT - De brandweer heeft het zaterdagavond in Zuid-Limburg en Noord-Brabant druk gehad als gevolg van noodweer. Door hevige regenval kwamen de kelders van on geveer vijftig huizen in onder meer Meerssen, Ulestraten, Spaubeek, Schimmert en Sittard onder water te staan. Dat meldt de Regionale Alarmcentrale in Maastricht. Ook in Noord-Brabant bezorgde het noodweer de brandweer handenvol werk. Het Extrema Outdoor Dance Festival in Best, dat voor de zevende keer werd gehouden, moest enkele keren worden onderbroken. Uit vrees voor blikseminslag moest een aantal acts worden afgelast. ANP FIJNAART - De Nederlandse kunstenaar JAS (Johannes Adriaan Smit) is vrijdagavond overleden. Dat heeft een me dewerker van museum Van Lien in Fijnaart zaterdag bekend gemaakt. JAS was al geruime tijd ziek. JAS, geboren in 1945 in Hillegom, verwierf de afgelopen twintig jaar internationale roem met zijn werken, geïnspi reerd door de bollenstreek. In zijn abstract expressionistische schilderijen is de invloed van kunstenaar Willem de Kooning terug te vinden. JAS heeft een paar maanden bij De Kooning in New York gewerkt. ANP GRONINGEN - Een Russische asielzoeker uit Groningen is vrijdagavond gedwongen opgenomen in het Dijkzigt Zieken huis in Rotterdam omdat hij open tuberculose (tbc) heeft en weigert zijn medicijnkuur voort te zetten. De ruim vierhonderd bewoners en medewerkers van het tijde lijke asielzoekerscentrum in het Groningse Ten Boer waar de man verbleef, worden uit voorzorg onderzocht. De Rus kwam eind 2000 naar Nederland met de niet-besmet- telijke vorm van tbc. Omdat hij zijn medicijnen niet regelma tig slikte, ontstond in maart dit jaar de besmettelijke open va riant van de ziekte. De man weigerde ook toen zijn medicatie regelmatig te slikken. ANP OOSTVOORNE - Een 22-jarige inwoner van Rotterdam is vrijdagavond laat om het leven gekomen in Oostvoorne na een achtervolging door de politie. Dit heeft de politie zaterdag bekendgemaakt. De politie reageerde op een melding dat in Oostvoorne in ver dovende middelen werd gehandeld. Bij aankomst troffen de agenten een man aan in een gestolen auto. Hij ging er echter vandoor waarna een achtervolging volgde, waarbij de man in volle vaart de politiewagen ramde. Een agent loste hierop een schot. De bestuurder reed vervolgens van het talud af en kwam tegen een boom tot stilstand. Plet is nog niet bekend waardoor het slachtoffer om het leven kwam. Geen van de agenten raakte gewond. ANP FORMATIE - De AR-fractie stapt uit de kabinetsformatie. De anti-revolutionairen kun nen het met formateur Drees niet eens worden over de zetel verdeling. De partij, die twee ministers zou leveren, claimt Sociale Zaken. Ze heeft grote moeite met het voorstel hier ie mand uit de vakbondswereld te benoemen. VERKEERSCHAOS - De veerdienst Vlissingen-Bres- kens kende gisteren een top dag. Duizenden fietsers en voetgangers plus vierduizend auto's zijn de Westerschelde overgezet. De enorme drukte werd veroorzaakt doordat veel Belgen tijdens hun nationale feestdag Middelburg wilden bezoeken. De PSD zette een derde boot in. Toch liep in de namiddag de wachttijd in Vlissingen op, toen de Belgen huiswaarts keerden. Er ont stond een file tot over de Keer sluisbrug. Toen rond half zes de medewerkers van De Schel de naar huis wildenen de brug ook nog open moest, ontaard de de drukte in een complete chaos. FATA MORGANA - Van Den Haag tot Middelburg was gis teren een fata morgana te zien. De luchtspiegeling liet in Mid delburg de Noordzee zien, en delen van dijken en duinen, al dus een ooggetuige. verband met de HSL-aanleg onteigende boerderij wordt met gebruik van originele onderde len even verderop door Van Leeuwen nagebouwd. De mo numentale boerderij wordt ech ter herbouwd in het Openlucht Museum in Arnhem, en minister Netelenbos heeft Van Leeuwen gesommeerd alle onderdelen te rug te geven. Hij verzet zich daartegen. Salomonsoordeel Balkenende en Van Leeuwen kwamen overeen dat een com missie met president Stuiveling van de Algemene Rekenkamer, vice-voorzitter Tjeenk Willink van de Raad van State en voor zitter Van Delden van de Raad voor de Rechtspraak een salo monsoordeel zal vellen. „Wat de commissie ook uitspreekt, we zullen ons daarbij neerleggen", zei Van Leeuwen na zijn bezoek aan de formateur. GPD Uitgever: J. C- Boersema Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail web@pzc nl Hoofdredactie: A L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113) 273030 E-mail. redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115) 645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114) 372776 Fax. (0114) 372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111)454657 E-mail. redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee. Goes en Hulst: 8.30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van hel Wegener-concern, De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgonomon in een bestand dat wordt gebruikt voor onze (abonnementen)administi atie en om u te (laten) inlormoren over voor u relevante diensten en pro ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener ol door ons zorgvuldig geselecteerde Als u op deze informatie geen prijs steil dan kunt u dit schriftelijk melden bij: PZC, afdeling postbus 18,4380 AA Vlissingen. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden, zaterdags tot 12.00 uur Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag, tijdens kantooruren zondag, van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0118)484000 Fax(0118)470100 Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van /.--) per maand. 19,25 per kwartaal. 52,- - per |aar 198,- - Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: abo@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1.-- zaterdag:€ 1,50 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle adverlentieopdrachten worden uitgevoerd dnder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen. Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd. Voor gewone advertenties Tel: (0118) 484240 Fax:(0118)470100 Voor kleintjes: Tel. (0118)484321 Fax: (0118)484370 Behoort tot UJGQGflGr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3