Schumi in voetsporen van Fangio PZC Mooie tocht met een kleine kater 21 Fisichella crasht niet ver van vaste muur Jacqueline Poelman met pr naar EK Vroemen mag bij banket naast prins Albert plaatsnemen Rode lantaarn was niet altijd lucratief In evenwicht Duitse Formule-l-coureur behaalt vijfde wereldtitel Kortsluiting ^cfbc?bcfb(^c?bcfbcfbcJ Schoenen Matchpoint Kogel jfodfodfodfodfodfodfocfbd maandag 22 juli 2002 van onze sportredactie MAGN Y-COURS - De Italiaan se formule-1-coureur Giancar- lo Fisichella is zaterdag tijdens de vrije training voor de Grote Prijs van Frankrijk zwaar ge crasht. De Jordanrijder raakte lichtgewond aan zijn linker- hand. Zijn bolide daarentegen werd vernield. Na het ernstige ongeval werd de training op het circuit van Magny-Cours me teen gestaakt. Gisteren nam de Italiaan ook niet deel aan de ra ce. Fisichella vloog met hoge snelheid in een muur van rub berbanden, nadat de voorvleu gel van zijn auto was los ge schoten en onder zijn voertuig was geraakt. Daardoor schoot de wagen de lucht in. Bij de bot sing op de bandenmuur vlogen de twee voorwielen en de voor- kap van de auto af. De coureur kon zelf uit het wrak klimmen. Voor nader onderzoek werd hij naar de medische kliniek ge bracht en daama naar een zie kenhuis in Nevers. De zicht baar geschrokken Fisichella klaagde vooral over pijn in zijn hand. Achteraf had hij nog geluk dat hij in de shock-absorberende bandenrij belandde. Enkele meters verderop staat op het circuit een vaste muur. AFP van onze sportredactie MAGNY-COURS - Iedereen wist al maanden dat Michael Schumacher wereldkampioen zou worden. Zelden was het for mule-1-seizoen zo saai. Toch was Schumacher zondag zeer emotioneel bij het binnenhalen van de titel in Frankrijk. Hij evenaarde met zijn overwinning Juan Manuel Fangio en staat met vijf kampioenschappen op dezelfde hoogte als de legenda rische Argentijn. Die wetenschap bracht tranen bij de coureur van Ferrari. Fan gio was een legende. De Zuid- Amerikaan haalde wereldtitels in 1951 en van 1954 tot 1957. De autosportwereld bewierookt Fangio als de grootste aller tij den. Of Schumacher die status ooit bereikt is de vraag. Fangio had voor zijn vijf titels maar 51 wedstrijden nodig, Schumacher 172. De Argentijn beheerste zijn tijdperk volledig en maakte bijna geen foutenHij genoot bovendien grote popula riteit, terwijl de meningen over Schumacher altijd verdeeld zullen blijven. Een belangrijke smet op zijn ti tel is dit jaar de bekonkelde zege in Oostenrijk. Rubens Barri- chello liet zijn 33-jarige kop man opzichtig voorgaan. Het le verde Schumacher helse fluit concerten op. Zijn geintjes uit het verleden in de titelkampen met Damon Hill en Jacques Vil- leneuve kan iedere raceliefheb ber zich ook voor de geest halen. Het was opmerkelijk dat Schu macher zichzelf na afloop in de schaduw stelde van Fangio. „Wat hij destijds presteerde, kan ik niet bereiken. Ik mag me niet met hem vergelijken. Toen was de autospox-t veel gevaarlij ker. Vroeger stond de mens ook veel centraler, nu is de winst meer een teamprestatie", sprak hij. Op Magny-Cours was Schuma cher sowieso zeer bescheiden. „Ik heb dit weekeinde helemaal niet het gevoel dat ik kan win nen", sprak hij vooraf. In derace zag het er ook lang naar uit dat het kampioensfeestje een week moest worden uitgesteld, naar de Duitse Grand Prix op Hoc- kenheim. Schumacher maakte een foutje door na een pitstop over de witte lijn te rijden. Hij moest voor straf een keer door de pitstraat rijden, een 'drive through penalty'. Barrichello moest voor de start van de race al opgeven. De Bra ziliaan kreeg zijn Ferrari niet aan de praat. Montoya begon goed van poleposition, maar viel uiteindelijk terug naar de vierde plaats. Schumacher belandde op de tweede plaats achter Kimi Raikkonen. De Fin leek zijn eer ste GP-zege te halen, maar slip te vijf ronden voor het einde over een oliespoor van de baan. Schumacher glipte Raikkonen voorbij, al was het de vraag of hij dat deed op het moment dat de gele vlag werd getoond. Op dat moment, een teken dat er ge vaar dreigt, mogen coureurs el kaar niet voorbij gaan. Onder zoek na de race wees uit dat de Duitser niet in de fout was ge gaan. De McLarenstal van Raikkonen kan nog wel in be roep gaan tegen deze beslissing. Schumacher finishte voor Raik konen en de Schot David Coulthard, die beiden een McLaren bestuurden. Naast zijn vijfde wereldtitel vestigde hij in zijn Ferrari nog een ander van onze sportredactie HEUSDEN - Atlete Jacqueline Poelman heeft zich zaterdag avond gekwalificeerd voor de Europese kampioenschappen in München. De 28-jarige Utrechtse liep op de 200 meter een persoonlijk record van 23,00. Kamiel Maase kwalifi ceerde zich met een tijd van 13.20,27 op de 5000 meter en overweegt in München dat on derdeel te combineren met de 10.000 meter. Stella Jongmans verspeelde haar laatste kans. Op de 800 meter kwam ze na 200 meter ten val. „Na al die jaren eindelijk een persoonlijk record, hier ben ik heel blij mee", aldus een glunde rende Poelman. In 1994 liep ze 23,17, een tijd die ze vorig jaar pas evenaarde, maar nooit ver beterde. „Ik heb eindelijk zon der blessures door kunnen trai nen en voelde het hele seizoen al dat ik die limiet wel zou halen. En deze wedstiijd is mijn favo riet", zo reageerde ze op de 'Nacht van de Atletiek', tradi tioneel de laatste kwalificatii mogelijkheid voor een grot toernooi. Over haar kansen in Miinche wil ze zich nog niet uitlaten.I had de halve finale als doel. M( deze tijd weet ik niet of er met in zit, maar laat ik daar een maar eens lopen." Eerder op de avond liep ze op d 100 meter met 11,43 haar best tijd van dit jaar. „Maar op di afstand heb ik in München niet te zoeken. Ik loop er de 2Ó0 me ter en de estafette." Kamiel Maase overweegt i München na de 10.000 mete ook de 5000 meter te lopen. „1 ben nu 30 jaar, heb veel gezaaii en het is tijd om te oogsten. Bo vendien is de tien kilometer hec extreem bezet, ik verwacht wa minder atleten op de vijf. Waar om zou ik het niet proberen?", a reageerde hij na zijn vierdi plaats in Heusden. „Ik verwachtte wat dichter b| mijn Nederlands record va 13.14 te zullen komen, maaj ik was al wat verkleumd vooj we startten", aldus Maast) ANP Hoewel allang bekend was dat hij de wereldtitel in het F ormule 1-racces zou opeisen, kon Michael Schumacher het na afloop van de race in Magny-Cours maar niet geloven dat hij zijn vijfde titel binnen had. record. Nooit was een autocou reur zo vroeg in het seizoen we reldkampioen. Er zijn nog zes races te gaan. Schumacher, geboren in het plaatsje Kerpen, was in 1994 en 1995 kampioen met Benetton. De laatste drie jaar haalde hij de titel voor Ferrari. Het einde lijkt nog lang niet zicht voor de man die dit jaar al acht GP's won. Zijn contract bij Ferrari loopt door tot 2004 en volgens zijn manager Willi Weber denkt de racer zelfs na over een langer verblijf bij de Italiaanse stal. „Het kan zijn dat we tot 2006 verlengen. Ik zou niet weten waarom Michael over twee jaar stopt", aldus Weber in een Duit se krant. ,Na de eerste titel met Ferrari in 2000 heb ik gezegd dat ik alleen nog maar voor mijn plezier lijd. foto Pierre Verdy/AFP Dat klopt natuurlijk niet hele maal, zoals ik vandaag heb la ten zien. Ik wil nog steeds elke race winnen. Dat zal niet zo snel veranderen", stelde Schuma cher zelf. Opnieuw dreigen saaie seizoe nen. RTR van onze sportredactie MONACO - Simon Vroemen kreeg in Monaco zelfs het ko ningshuis op de banken. Prins Albert sprong op van enthousi asme bij het zien van het Euro pees record van de Nederlander. Hij gunde Vroemen een ere- plaatsje tijdens het slotbanket van het Golden League-gala in zijn woonplaats, naast zichzelf. De 33-jarige atleet had vrijdag avond clan ook iets heel bijzon ders gepresteerd. Met zijn tijd van 8.06,91 liep hij op de 3000 meter steeple chase een stokoud i'ecord uit de boeken. De toptijd stond sinds 24 augustus 1984 op naam van de Fransman Joseph Mahmoud (8.07,62). EenNeder landse atleet als de ster van di avond, Albex-t wist die zelc zaamheid op waarde te schai ten. Elly van Hulst liep in 198! indoor een wei'eldrecord op 3000 meter (8.33,32), Jos Her mens heeft nog altijd het Euro pees uxurecord staan (20.944 uit 1976). Vroemen zette in Mi naco zijn sport weer even opi kaart. Hij is met zijn tijd zelf kandidaat voor een gouden me daille tijdens de Europese kam pioenschappen, die 6 augustu in München beginnen. „Das ben ikzelf ook nogal verbijsten over", zei hij. „Ik kon het nad finish niet bevatten en was ker twee uur niet aanspreek baar.ANP De wedstrijd van de Nederlandse honk- balploeg tegen Taiwan is zaterdag avond in Haarlem gestaakt op 3-3 in de tiende inning. Er brak bx*and uit in een me terkast bij de lichtmast bij het derde honk in het Pim Mulierstadion. Regen en elektra speelden een grote rol in de eerste wed strijd van Oranje in de 21e honkbalweek. De wedstrijd begon door de regen vijf kwai*tier te laat en eindigde door kortslui ting in de eerste slagbeurt van de verlen ging- Het is de nachtmerrie voor elke hardlo per: je loopschoenen vergeten. De Middelburger Peter Rotte overkwam het zaterdag bij de kwart-triatlon in het Belgi sche Beerse. Het was hem jaren geleden al eens overko men bij een schaatswedstrijd, dat hij zijn schaatsen vergeten was. Maar toen woon de hij slechts zo'n tien kilometer van de baan en kon hij snel nog even naar huis. Maar nu... ruim honderd kilometer van huis, zonder loopschoenen. Op de parkeer plaats kreeg de 61-jarige Rotte van een Belgische deelnemer een paar schoenen. Niettemin bleef Rotte bezorgd. Hij zweert immers bij zijn Nike Pegasus, die zaterdag in de kast waren achtergebleven. Hij liep in het verleden ook op andere merken, maar die bezoi'gdenhem blessures aan zijn spie ren en gewi-ichten. De enige pijn die hij za terdag na zijn tweede plaats in de H60-ca- tegorie en de honderdste plaats overall had, waren blaren op zijn hielen. Rob Konings uit Ovezande had minder problemen. Hij eindigde op de zestiende plaats in de H21-categoiüe, 24e overall. door Roeland van Vliet Het was een tocht om nooit te vergeten. Menno Vercouteren (35) en Roel van der Mast (37) zeilden vrijdag met de cata maran van Dishoek naar Ramsgate en weer terug. „Het was grandioos", vertelt Vercouteren. Toch heeft het tweetal er een kleine kater aan overgehouden. Al maanden was het Walcherse duo bezig aan de voox'bereidingen voor het retourtje Engeland. Alles werd optimaal geregeld voor die ene doelstelling: heen en weer bin nen één dag en liefst bij daglicht. Het twee tal dacht er zo'n vijftien uur over te zullen doen en als het tegenzat iets langer. Maar dat 'iets langer' werd bijna twee keer zo lang: pas na 29 uur liepen de twee drijvers vast op het strand van Dishoek. En daar mee was de 24 uur overschreden. Vercouteren: „Aan het begin ging het hart stikke goed. Met eennoox'denwind en 3 a 4 Beaufort waren we na drieënhalf uur al bij de Westhinder, een grote boei halvexwege. Maar daax-na viel de wind nagenoeg hele maal weg. We hielden windkracht 1, hoog uit 2 over. Daardoor wairen we pas om vier uur 's middags in Ramsgate. Het was wel voorspeld dat er minder wind zou komen, maar dat was voor zatex-dag. Dat het nu al gebeurde, was vrij frustrerend." In de Engelse kustplaats rustten ze een halfuurtje uit, maakten een fotootje én aten ze jïsh and chips. „Dat hadden we ge zegd hè", lacht Vercouteren. Met een noordoostenwind en stroom tegen was het voor de catamaranzeilers niet mo gelijk om in een rechte lijn terug te varen. De mannen koersten daaxom eerst aan op Dover om vervolgens de oversteek te wa gen naar Calais. Maar daar kwam het tweetal in ongewenst onrustig vaarwater. „Onder de kust heb je echt golven, terwijl op zee meer sprake is van deining", legt Vercouteren uit. En dus liet het koppel de kust weer achter zichAl met al koste het gemanoeuvreer bij de geringe windsterkte veel tijd. Lang zaamaan werd het donker. Vercouteren: „We hadden voor het donker thuis willen zijn, maar nu hadden we nog een hele nacht te gaan. Om de beurt gingen we even slapen. Gingen we even in de tram poline liggen onder het spinnaker. Uitein delijk wai'en we pas om 11.00 uur 's och tends in Dishoek. Daar kregen we een warm ontvangst, een aantal mensen kwam ons in kanootjes tegemoet gevax-en." Volgend jaar wordt het katertje wegge spoeld, belooft de stuurman van de boot. „Dan gaan we weer en zijn we binnen één dag tei'ug." Soms is het moeilijk om een matchpoint te benutten, maar voor Albert Costa was het zaterdag op de Dutch Open wel heel makkelijk. Zijn tegenstander in de halve finale, de Argentijn Gaston Gaudio, kreeg op wedstrijdpunt zijn derde waar schuwing en dus een strafgame tegen. Het duel was meteen afgelopen: 6-4,4-6 en 6-3. Op het moment dat Costa nog één punt no dig had, sloeg de inwendig kokende Argen tijn zijn racket stuk. Waarschuwing, schrijven de regels voor en bij de derde re primande betekent dat ook een strafgame. Einde wedstrijd. „Die straf was wel te recht", zei Gaudio met een zuinig lachje. Sprintster Pintoesevitsj zette de Goese kogelstoter Erwin Simpelaar zater dag opzij bij de Nacht van de Atletiek in het Belgische Heusden-Zolder. Doordat de Belgische organisatie de topsprintster uit de Oekraïne had gestrikt, moest er uit financiële overwegingen een onderdeel geschrapt worden. Laat dat nou net het kogelstoten zijn, waarop Simpelaar een gooi naar de zege wilde doen De laatste plaats in het eindklassement van de Tour kan tegenwoordig een goudmijntje zijn. In de traditionele criteriums na de ronde kan de rode-lantaarndrager nog een aardig financieel slaatje slaan uit zijn onderste plek. Daarmee moest je in het verleden echter niet aankomen. Rond de oorlogsjaren was de laatste plaats in het klasse ment eerder een rood licht dan een rode lantaarn. Wie im mers na een etappe op de laatste plaats stond werd uit de ronde genomen. Maar wie in die tijd de zwaarbevochten strijd om de laatste plaats in zijn voordeel besliste, kreeg na de laatste etappe van de Tour-winnaar een klein lampje overhandigd: de rode lantaarn. Wie denkt dat de schrap-de-nummex -laatst-regel alleen in het verre Toux-verleden werd toegepast, komt bedrogen uit. Zelfs in 1980 werd de drager van het rode lichtje van de zevende tot en met de negentiende etappe rücksïchtlos af gevoerd van de deelnemerslijst. Het was op voorhand dus al oxxmogelijk in de Tour om zonder uitvallers de eind streep in Parijs te halen. De eerste Nederlander die als laatste aantikte in Parijs was J anus Hell emons in 193 8één j aar voor de invoering van de 'schrapregel'. Na Hellemons volgden Frits Hoogex'heide (1970), Aad van den Hoek (1976), Mathieu Hex-mans (1987 en 1989), Rob Harmeling (1991) en John Talen (1994). Na Talen was de rode eer elk j aar voor een Fransman, met Jim my Casper als laatste 'laureaat'. Rudy Boogert Serguey Ulegin en Alexandre Kostoglod liggen zeer diep in het water tijdens de 500 meter in de C2-klasse bij het EK kanova ren in het Hongaarse Szeged. De Russen sloten de race winnend af. Voor de Nederlandse kanosters was het EK eveneens succesvol, al waren er geen podiumplaatsen. De K4 met Nicole Bulk, Femke Roos, Eef Haaze en Tamara Yosef werd gisteren achtste op de 200 meter. Daarmee verzekerde het debuterende viertal zich meteen van een startplaats op het WK, over zes weken in Sevilla. Voor de vijf Nedei'landse mannen in Hongarije waren er geen finaleplaat sen weggelegd. foto Balazs Gardi/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 32