LPF'ers willen toch nieuw bestuur Bieb is pas echt multicultureel Wat beaufortjes erbij en het is perfect Beroofde toeristen loven 2000 uit voor gouden tip Zeeuwse getuige kan het boek sluiten na jherbegraving Fortuyn Vrouw zwaargewond Man aangehouden voor bedreiging Mishandeling in Middelburg Vlissinger in cel voor vernieling Bejaarde vrouw bestolen Ongeval met paardentram dissidenten wachten niet tot hoofdbureau orde op zaken stelt Boetes voor illegale recreatie Vernielingen op Hogezoom Buitenlamp weg Kettingbotsing bij Bruinisse maandag 22 juli 2002 SINT PHILIPSLAND - Een 66-jarige vrouw (woonplaats on bekend) is zaterdagmorgen even voor half tien zwaargewond geraakt bij een aanrijding op de kruising Rijksweg met de La- geweg op Sint Philipsland. De vrouw op bromscooter werd over het hoofd gezien door een 50-jarige bestuurder van een tractor uit de gemeente Tholen die op de Rijksweg bij Anna Jacobapolder reed. Bij het linksafslaan liet hij de vrouw, die hem op dezelfde weg tegemoet kwam, niet voorgaan. Zij liep inwendig letsel op en raakte gewond aan hoofd en benen. Traumahelikopter en ambulance zijn beide ter plaatse geko men. De vrouw is per ambulance overgebracht naar een zie kenhuis in Rotterdam. Haar bromscooter was totaal vernield. De tractor raakte niet beschadigd. GRIJPSKERKE - Een 42-jarige man uit Nieuwdorp is in de nacht van vrijdag op zaterdag in een woning in Grijpskerke aangehouden. Hij had eerder die avond in Nieuwdorp een 30- jarige vrouw uit Borsele ernstig bedreigd. Daarnaast had hij twee auto's, één van de vrouw en één van haar kennis, met zijn eigen auto vernield. De man was door de tuin gereden en ver nielde daarbij het tuinmeubilair en een hek. De man is overge bracht naar het huis van bewaring Torentijd in Middelburg. De oorzaak van de bedreiging lag in de relatiesfeer. MIDDELBURG - Een 24-jarige Middelburger is zaterdag om kwart voor drie in de Oosterscheldestraat in Middelburg aan gehouden voor mishandeling en vernieling. Hij had twee be kenden van hem geschopt en geslagen. Van twee woningen in de Oosterscheldestraat vernielde hij een paar ruiten. De man raakte daarbij zelf gewond en is voor behandeling naar het ziekenhuis gebracht. VLISSINGEN - Een 30-jarige Vlissinger is ingesloten voor vernieling. De man had zaterdag om een uur of vijf 's ochtends ruiten ingetrapt bij twee winkelpanden in de Lange Zelke in Vlissingen. OOST-SOUBURG - Een 90-jarige inwoonster van Oost-Sou burg heeft zaterdag aangifte gedaan omdat ze vrijdagmiddag is bestolen door een oplichter. De vrouw werd om kwart voor twee bij haar woning benaderd door een onbekende man die met smoesjes binnen wist te komenEen kwartier later was hij weer weg. De vrouw mist portemonnees. WATERLANDKERKJE - Op de Wildeweg in Waterland kerkje raakten vrijdagavond twee vrouwen gewond toen een paardenkoetsje waarin zij reden omsloeg. Het koetsje werd getrokken door twee paarden en raakte door nog onbekende oorzaak uit balans. Een 52-jarige vrouw uit het Belgische Ja- beke raakte zwaargewond aan haar hoofd en werd per trau mahelikopter overgebracht naar het ziekenhuis in Brugge. Volgens de laatste berichten maakt ze het redelijk goed. De andere vrouw liep een aantal schaafwonden op. Een van de paarden raakte gewond aan een achterbeen, maar kon door een dierenarts behandeld worden. ^orEsme Soesman LeS - Een handvol LPF'ers •jlhardt in de poging voor de le- L een verkiezing van een [fF-Zeeland-bestuur op poten L zetten. Daartoe is zaterdag, Ijdens een slecht bezochte bij- Unkomst in Goes, besloten. Het tjbje verwijt het huidige - door U niet erkende - bestuur ge- tok aan openheid. Voorzitter Sturm van LPF-Zeeland taande de aanwezigen hun ge feild te bewaren. j vindt dat de ontevreden LP- fers op de zaken vooruit lopen, j wordt door het hoofdbureau pRotterdam, stelt hij, keihard ewerkt om orde op zaken stellen. De organisatorische ;:oblemen waar de LPF op lan- jelijk niveau meekampt, heb- jen hun weerslag in de provin ce. Zo is er nog altijd geen lijst ranZeeuwse leden beschikbaar. Pas als die er is kan er, meent jiurm, een ledenvergadering jijeen worden geroepen. Onzin, cenen de LPF'ers die besloten hebben hun eigen weg te gaan. Erkan via Rotterdam een uitno- iiging onder Zeeuwse LPF'ers Kirden verspreid of er kan ge adverteerd worden om mensen jij elkaar te roepen. Van belang is, dat er snel duidelijkheid somt. Tempo lijkt nog het meest urgent te zijn in Zeeuws-Vlaan- aeren, waar in november raads verkiezingen worden gehouden. Een partijlid uit Hulst gaf met klem aan zich voor deze verkie zingen te willen inzetten met een programma gebaseerd op LPF-beginselen. In dat streven voelt hij zich alles behalve ge steund door zijn partij. Regio coördinator R. Muste legt din gen op zonder kennis van de situatie ter plekke, luidt het ver- Wijt van Zeeuws-Vlaamse kant. „Waar is de democratie?", ver woordde de Hulstenaar zijn frustratie. Ook op provinciaal niveau is het noodzaak aan de weg te gaan timmeren. De Sta tenverkiezingen komen er begin volgend jaar aan. D. de Quist uit 's-Heer Arends- kerke en H. van der Lans uit Goes zijn initiatiefnemers van de bijeenkomst van ontevreden LPF'ers. Zij benadrukken niet op een splitsing in de partij te willen aansturen, maar juist tot een homogene club te willen ko men. Zij scharen zich dan ook niet achter de anonieme website Platform LPF-leden, waar de bestuursleden van LPF-Zee land (Fortuynlijk Zeeland ge noemd) voor pedante apen wor den uitgemaakt. De Quist: „Het is niet de bedoeling elkaar uit te schelden. We willen dit correct doen." Maar het huidige bestuur van LPF-Zeeland wordt niet door De Quist en Van der Lans er kend, wat het moeilijk maakt uitspraken van die zijde over spelende kwesties te accepte ren. Dat leidde tijdens de bij eenkomst in Goes tot gesteggel over het al dan niet officieel zijn van het LPF-Zeelandbestuur. Zo zetten De Quist en Van der Lans vraagtekens bij het omdopen van Fortuynlijk Zee land in LPF-Zeeland. Volgens voorzitter Sturm is zijn eerdere partij Fortuynlijk Zeeland ech ter wel als afdeling van de Lijst Pim Fortuyn opgericht. Verder vindt het tweetal dat er be stuursverkiezingen moeten ko men. Een bijeenkomst die in maart is gehouden en georganiseerd was door de 'vrienden van Fortuyn' is niet voldoende. De Quist: „Ik durf me geen vriend van Pim Fortuyn te noemen. Ik ben een fan, een volgeling en voelde me dan ook niet door de advertentie die toen geplaatst is aangespro ken." De, inclusief initiatiefnemers, zeven aanwezige ontevreden LPF'ers gaven zaterdag allen aan door te willen gaan op de in geslagen weg. Dat betekent handtekeningen verzamelen. De statuten schrijven namelijk voor dat met instemming van tien procent van de leden een rechtsgeldige LPF-Zeeland-vergadering kan worden gehouden. Op die bij eenkomst, die zaterdag 17 au gustus in Sportpunt Zeeland in Goes staat gepland, willen de ontevreden LPF'ers stemmen over een nieuw bestuur. Vijfenveertig platbodems deden mee aan de Van Loon hardzeildagen. foto Lex de Meester door Miriam van den Broek VEERE - Voor het publiek zijn de omstandigheden zaterdag perfect bij de tiende editie van de Hendrik Willem van Loon Hardzeildag voor de rede van Veere. Voor de deelnemers aan de zeilwedstrijd kan het beter. Windkracht drie is magertjes. „Maar voor zeilers kan het weer altijd beter", zegt Jan Hendrik- sen van de 'Stichting Behoud Hoogaars. Deze stichting orga niseert de wedstrijd waaraan vijfenveertig platbodems mee doen. „Als het op de competitie aan komt, zijn zeilers zelden te vreden. Het moet altijd harder. Toch zullen er vandaag geen re cords gebroken worden. Hope lijk krijgen we later op de dag er nog een beaufortje bij." Het is kwart over elf als de eerste hoogaars die de boei nabi j Arne- muiden gerond heeft, in zicht komt. Het schip is op weg naar de Veerse Dam, waar het op nieuw moet keren. Drie keer wordt die ronde gevaren. In to taal leggen ze achttien mijl af. „Er is absoluut sprake van com petitie tussen de deelnemers", zegt Hendriksen. „Er wordt op het scherpst van de snede ge streden voor de eerste plaats." Sommige deelnemers oefenen regelmatig en zijn in de zomer periode op woensdagavond te vinden op het Veerse Meer. „De snelheid wordt bepaald door het schip zelf", legt Hendriksen uit. „Maar een vaste rolverdeling aan boord is ook erg belangrijk. Door te oefenen, raakt iedereen beter op elkaar ingespeeld. Dat kan tijdwinst opleveren." Om dat het schip de belangrijkste factor is voor de snelheid, wordt een handicap ingebouwd. De winnaar wordt bepaald door de tijd te vermenigvuldigen met de handicapfactor. De in berekende tijd snelste hoogaars van de wedstrijd is de Windroos van R. Platschorre uit Kortgene. Hij wint de hoofd prijs, de Zilveren Jetty. De Bos kalis-trofee voor het snelste houten schip is voor de Wet van schipper P. Baaij uit Veere. Het snelste schip van alle deelne mers is de schokker de Droncke Oort van M. van Duivendijk uit Tholen. Hij wint een schets van de kunstenaar Rudolf Schön- berg die in Veere heeft gewoond. Bijkomstigheid is dat de win naar een van de nazaten is van Van Duivendijk die de hoogaars van Schönberg bouwde. ■door Miriam van den Broek- iVLISSINGEN - De herbegrafe- Inis van Pim Fortuyn in het Woord-Italiaanse dorpje Pro- Ivensano 'was heel, heel mooi'. 'Vlissinger G. Schimmelpen- ninck van de LPF-Zeeland was een van de honderdtwintig mensen die zaterdag aanwezig waren bij de herbegrafenis. Het geeft me een fantastisch gevoel, te weten dat ik hem be geleid heb naar zijn laatste rust plaats." Schimmelpenninck was, zoals flij dat zegt, op eigen titel naai de begrafenis gegaan. De uitno diging daarvoor kreeg hij niet vanzelf. „Maar ik zeg maar zo, waar een wil is, is een weg." De Vlissinger miste de eerste dienst voor Fortuyn in Rotterdam om- VLISSINGEN - In de nacht van 'rijdag op zaterdag zijn er op Walcheren zeven mensen bekeurd voor illegale recreatie. Het gaat om vijf Duitsers, een Belg en een Spanjaard. Waar ze precies stonden, is on bekend. •CRGH-HAAMSTEDE - Van- dalen hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag een spoor van vernielingen achtergelaten ÖP de Hogezoom tussen Renesse en Burgh-Haamstede. In Renesse viel een schutting van een woning ten prooi aan de vandalen. Enkele latten werden van de schutting afgetrokkken, waardoor ook de schuttingpaal werd vernield. In Haamstede moesten een aantal tuinorna- ®enten het ontgelden. In de tuin van een woning werden een tuinbeeld en twee bloembakken kapot gesmeten. HULST - Vandalen hebben in de nacht van vrijdag op zater dageen buitenlamp gestolen bij een café aan De Schuttershof in Rulst. Voor de uitbater een schadepost van enkele tiental len euro's. dat hij geen uitnodiging had ge kregen. „Daar was ik heel triest over, maar ik heb het nu recht gezet. Ik ben achter het mail adres van Marten Fortuyn geko men en heb hem uitgelegd dat ik zeer vereerd zou zijn als ik bij de herbegrafenis aanwezig mocht zijn. Ik schreef hoe het gegaan was met de uitnodiging voor Rotterdam, 's Avonds ant woordde hij dat ik er bij mocht zijn." Er was wel een klein probleem. „Marten kende me niet en zou me dus ook niet herkennen bij het kerkje. Daarom heb ik een oude button van Fortuynlijk Zeeland opgedaan. De nieuwe buttons van LPF-Zeeland zijn nog in de maak." Ontroerend De kerkdienst in Provensano was ontroerend, vertelt Schim melpenninck. „Er was een Ne derlandse priester en een Itali aanse. De dienst was tweetalig. Er was een koortje uit het dorp dat werkelijk prachtig zong. Ik zat naast Peter Langendam (op richter LPF Nederland, red) en ook hij moest op zoek naar een zakdoek. Vanessa was er trou wens ook met haar man. Verder kende ik bijna niemand. Er was veel familie." De meeste indruk op Schimmel penninck maakte een tandarts uit Groningen die goed bevriend was met Pim Fortuyn. „Zij on derhielden blijkbaar een filoso fische briefwisseling. Hij sprak erg mooi over Pim." Verdeeld De dienst duurde een uur en een kwartier en daarna liep het ge zelschap zo'n zeshonderd meter naar de begraafplaats. „Die zag er keurig onderhouden uit. Het graf van Pim vind ik ook heel mooi, maar in het dorpje zijn de meningen verdeeld. De ene helft vindt het protsig en de andere vindt het best omdat hij ervoor betaald heeft." Aanvankelijk was het de bedoeling dat na af loop alle genodigden naar een restaurant zouden gaan voor een soort receptie. „Dat is niet doorgegaan. Vliegveld Zestien- hove sluit om elf uur 's avonds dus moesten veel mensen direct weg." In de woorden die Marten For tuyn tijdens de dienst sprak 'De show is over' kan de Vlissinger zich helemaal vinden. „Het boek is nu dicht. Pim is dood." door Emile Calon MIDDELBURG - Die kran- tenhoek van de Zeeuwse Bi bliotheek in Middelburg is misschien wel de meeste mul ticulturele plek van Zeeland. Het Algemeen Dagblad, Al Mutamar (Irak), de Allochto- nenkrant, Asharq al Awsat (Pan-Arabisch), De Faam, het Financieel Dagblad en de Frankfurter Allgemeine (Duitsland) alsmede tal van andere kranten liggen daar te wachten op lezers. Elke dag komen mensen van vele nationaliteiten daar bij een om samen te lezen. Meestal in stilte. Maar soms wordt er ook volop gediscussieerd, ver telt J. Francke. Hij is een trouw bezoeker van die hoek en een uitgesproken fan van NCR-Handelsblad. Vooral de columns van EBomhoff las hij graag. Hij is dan ook zeer be nieuwd naar de daden van de ze nieuwe minister van Volks gezondheid. Regelmatig bediscussieerde hij Bomhoffs columns met an dere lezers. Daarbij wijst hij naar zijn buurman F. Koster; iemand die bijna alles leest wat in de krantenbakken is te vinden. Ze vertellen hoe ze na 11 sep tember vele gesprekken had den met Arabischtaligen om te weten te komen hoe in hun kranten geschreven werd over de aanslagen in New York. Daar in de krantenhoek vindt dan ook het politieke debat plaats. Francke: „Maar altijd op een rustig toon." M. Örcelik knikt als hij die woorden hoort. Hij is geboren en getogen in Turkije maar woont alweer vele jaren in Ne derland. Hij bezoekt regelma tig de Zeeuwse Bibliotheek om kranten uit zijn geboorteland te lezen. Daarnaast is de kran tenhoek volgens hem de plek bij uitstek om het nieuws van de dag te vergelijken en te be spreken, zegt hij. Woordenschat Voor J. Cheung gaat het ge sprek nog wat te snel. Hij is nog niet zo lang in Nederland en heeft nog steeds moeite met de Nederlandse taal. Om zijn taalkennis op niveau te bren gen komt hij naar de bieb en leest daar Privé. „Is niet zo moeilijk", zegt hij in enigszins gebroken Nederlands. De Pri vé helpt hem zijn woorden schat te vergroten en als hij een woord niet kent vraagt hij soms de betekenis aan een van de anderen in de leeshoek. Bibliotheken zijn de succes volste instellingen als het gaat om integratie van allochtonen, blijkt uit een onderzoek in op dracht van een aantal biblio theken. Volgens dat onderzoek heeft de bieb een belangrijke emancipatie- en inburge- ringsfunctie gekregen. Al lochtonen vinden in groten getale daar hun weg naar in ternet, kranten en tijdschrif ten in de eigen taal, cursussen en thema-avonden. S. Beth van de Zeeuwse Bi bliotheek kan de uitkomsten van het onderzoek alleen maar onderschrijven. Met de nodige trots vertelt hij hoe vluchtelin gen, zodra ze in Middelburg arriveren, snel de weg naar de Zeeuwse Bibliotheek vinden. Hij kan genieten als allochto nen rondom een internetcom puter opgewonden de situatie 'thuis' bespreken of hun favo riete zanger ontdekken in de rekken met cd's. „Bewust heb ben we veel wereldmuziek." Openbaar Hij stelt dat allochtonen, meer nog dan autochtonen, de ware betekenis snappen van de openbare bibliotheek. Zij ko men niaar de bieb om inf orma- tie te zoeken en wereldwijd contacten te leggen. Zij weten dat de bieb geen uitleenfa- Veel allochtonen blijken opvallend goed gebruik te maken van de bibliotheek als verzamelpunt van informatie. foto Lex de Meester briek van boeken is maar dat daar kennis is te vergaren. Beth hoopt dat dat besef ook nog eens doordringt bij de achttien j arige N ederlandse jongen die ligt te sleutelen aan de versnellingsbak van zijn Golfje. „Alles over die versnel lingsbak is hier op te vragen en na te lezen." Voor heel veel allochtone jon geren kent de bieb geen gehei men, weet hij. Heel wat zijn lid en ze 'slepen' tal van boeken, cd's en cd-roms mee naar huis. Ook weten ze vaak de weg in de ruim driehonderd digitale be standen. Bewust heeft de bibliotheek weinig kinderboeken in vreemde talen in de collectie omdat jongeren vooral in aan raking moeten komen met de Nederlandse taal. Voor vol wassenen zijn er echter heel wat boeken in het Engels, Frans, Duits, Arabisch en Turks om maar een paar talen te noemen. Die groep moet goed bediend worden, aldus Beth. Hij merkt ook op dat de tole rantie onder de lezers van vreemde talen hoger is dan on der de lezers van Nederlandse boeken. De eerste categorie krast nauwelijks woorden door en scheurt, zover hij weet ook geen pagina's uit boeken wegens een mogelijk aan stootgevend karakter terwijl Nederlandse boeken daar wel onder lijden. Hulp Allochtonen stappen volgens Beth ook redelijk snel naar een van de medewerkers van de bi bliotheek. Zo kreeg hij een tijdje terug van een Iranees te horen dat de bieb de verkeerde Iraanse krant in de collectie had opgenomen. Die bewuste krant was na de revolutie overgenomen door de staat en omgevormd tot een propagan- da-orgaan. Een deel van de oorspronkelijke redactie was echter gevlucht naar Londen en gaf daar, onder de zelfde naam, ook een krant uit. Na dat gesprek veranderde de Zeeuwse Bibliotheek het abonnement zodat Irakezen nu de Londense 'vrije' editie kunnen lezen. „Want wij wil len geen staatspropaganda verspreiden." Volgens hem weten allochtonen dat, zodat ze bij wijze van spreken als bij en op de honing afkomen op de vrije informatie. door Miriam van den Broek DOMBURG - Het toeristische hoogseizoen is begonnen. Dat betekent niet alleen een tijd van zon, zee en vakantie, maar soms ook van ellende. Dat is het geval bij familie Frangié die op va kantie is in Domburg. In hun va kantiehuis is ingebroken en er is naar schatting voor vijfduizend euro aan spullen gestolen. De familie looft een beloning uit van tweedu:zend euro voor de tip die leidt tot het oppakken van de dader. De familie verblijft in een acht- persoons bungalow op vakan tiepark Hof Domburg aan de Schelpweg. Afgelopen woens dag, is daar ingebroken tussen half drie en half vijf 's middags. „Tussendoor is mijn dochter nog even thuis geweest om wat water te drinken", vertelt A. Frangié ontdaan. „Ze weet zeker dat ze daarna alles goed achter zich heeft dichtgetrok ken. Toen we terugkwamen om half vijf, merkten we eerst niets. Totdat mijn zoon vroeg of ik zijn portemonnee had gezien. Ik werd eerst een beetje boos en zei dat hij beter op zijn spullen moest letten. Maar toen zag ik dat de tickets naast het zakje la gen waarin ze zaten. Ik vroeg wie de tickets eruit had gehaald en toen zei een van mijn kinde ren: mam, waar is de videoca mera?" Behalve de Sony videocamera is een discman weg, een porte monnee, een diamant van bijna één karaat, een Russische trouwring, een gouden ketting en een elektronische zakagenda (palmtop). „Die palmtop vind ik nog het ergste van al", zegt Frangié. „Daar stond alles in. Ik ben er helemaal ontredderd door. Toen ik merkte dat ik die ook kwijt was, heb ik een potje zitten janken. En het stomme is, ze hebben er niks aan. Want het deel waarmee je de palmtop met de computer verbindt, hebben ze laten liggen." Mooie spullen De in Dubai wonende Frangié erkent dat ze veel waardevolle spullen mee op vakantie heeft. „Ik heb een man die het leuk vindt om mij mooie spullen te geven. En die spullen draag ik ook. Bij de receptie zeiden ze te gen ons dat we alles telkens goed moesten afsluiten. Als ze nou hadden gewaarschuwd voor inbraken, hadden we nog beter opgelet. Dan was de bood schap duidelijk geweest. Toen de politie kwam zei de agent: het zal wel weer één van de randwo- ningen zijn. En dat is ook zo. Ons vakantiehuis staat aan de rand van het park. Het schijnt dat dit hier vaak gebeurt." Inkepingen De inbrekers zijn volgens de fa milie via het raam binnengeko men. Aan de ramen, tien centi meter vanaf de onderkant van het kozijn, zitten kleine inke pingen. „Het lijkt wel of ze met een schroevendraaier gepro beerd hebben het raam open te maken. We hebben daarna ge merkt dat het raam best makke lijk open kan." De buren hebben niets gezien. „Ik heb de politie gemeld dat die dag ook de glazenwasser is ge weest. Maar volgens mij doet de politie er weinig mee." Even twijfelt Frangié nog of ze een beloning zal uitloven. Dan zegt ze: „Doe maar. Tweeduizend eu ro. Maar alleen voor de tip die leidt tot het oppakken van de dader of tot het terugvinden van mijn spullen die samen dezelfde waarde vertegenwoordigen." De familie verblijft tot 2 augus tus in Domburg. Eind augustus vertrekt ze uit Nederland. BRUINISSE - Op de N59 ter hoogte van Bruinisse zijn zater dagmiddag twee auto's betrok ken geraakt bij een kop-staart- botsing. Een 38-jarige bestuurder uit Genderen (Brabant) reed rond twee uur 's middags over de rijksweg richting Zierikzee, toen hij plotseling moest rem men. De achterop komende auto van een 28-jarige Amsterdammer zag dit te laat en kon niet meer tijdig tot stilstand komen. Hij botste hierdoor op zijn voorgan ger. Er was alleen schade aan de au to's.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 29