Geen haast met belastingverdrag Jeugd vermaakt zich op Folkoristische Dag Smokkeltijden herleven in Sint Margriete VVD Hulst wil meer bouwmogelijkheden in kleine kernen Blikseminslag veroorzaakt forse schade Stichting Grensarbeid vindt overeenkomst met België juridische gatenkaas Drankrijders opgepakt Goese stalker opgepakt Terneuzenaar betrapt met vuurwapen Platina paar feest in De Vurssche Axel Proletarisch tanken zeeuwse almanak Camera ZEEUWS-VLAANDEREN maandag 22 juli 2002 SINT LAURENS - Bliksemin slag heeft zaterdag forse scha de veroorzaakt aan een woning in Sint Laurens. Ook viel in de buurt de elektriciteit uit. Door de blikseminslag werd de schoorsteen van het dak van de woning aan de De Meylaan ge blazen. Delen van de schoor steen vielen op het naastgele gen garagedak dat hierdoor bezweek. Alle elektrische ap paraten raakte onklaar. Van wege de weersomstandigheden en het tijdstip werd besloten om het dak zoveel als mogelijk waterdicht te maken met reser vepannen. Het kapotte dak werd met een zeil afgeschermd. Ook het dak van de garage werd gestut. De bewoonster werd opgevangen door de bu ren. De schade wordt geschat op vijftigduizend euro. door Sheila van Doorsselaer HULST - Het nieuwe belasting verdrag met België zal naar ver- ,j ^achting niet per 1 januari 2003 lt van kracht kunnen worden, zo als de bedoeling was. Stichting Grensarbeid, die al jaren strijdt voor een nieuw verdrag met ge lijke voorwaarden van zowel Nederlanders en Belgen werk zaam over de grens, maalt hier in tegenstelling tot hun doel stelling niet over. ,A1 duurt het nog drie j aar voor dat het verdrag er komt, als het maargoed is", aldus I. Cools vi- ce-voorzitter van de stichting. Zowel in Nederland als België dreigt vertraging omdat het parlement grote vraagtekens zet bij de voorgestelde maatre gelen. Het verdrag is van belang voor Nederlanders die in België werken en voor Nederlanders die in België zijn gaan wonen. Ongeveer zesduizend Neder landers met een baan vlak over de grens in België, gaan er met het nieuwe verdrag fors in inko men op achteruit. Ruim vier jaar werd gewerkt aan een oplossing voor dit probleem. Ook werd be sloten dat een aantal aspecten, waaronder de administratieve lastenverzwaring en de hef fingskortingen, overgelaten wordt aan de leden van de Ka mer. Het verdrag moet dat van 1970 vervangen en kwam op 5 juni vorig jaar tot stand. Onkies De CDA-fractie in de Tweede Kamer heeft moeite met de com pensatieregelingen die gelden voor Nederlandse grensarbei- en met de regelingen die :h voor pensioenen. „Die ZANDSTRAAT - In de buurt schap Zandstraat verloor een 27-jarige automobiliste uit de gemeente Sas van Gent zater dagochtend de macht over het stuur. Ze botste tegen een boom en haar auto raakte hierbij vol ledig vernield. Zelf raakte ze niet gewond. Uit nadere controle bleek dat ze gedronken had. Ze kreeg een rij verbod van twee uur. Op de Hul- sterweg in Kuitaart werd in de nacht van vrijdag op zaterdag een 39-jarige automobilist uit Hulst betrapt op rijden onder invloed. Hij bleek meer dan drie keer te veel te hebben gedron ken. Zijn rijbewijs werd ingeno men en in plaats daarvan kreeg hij een dagvaarding. Ook een 20-jarige bestuurder uit de ge meente Sluis-Aardenburg I kreeg een dagvaarding in ruil voor zijn rijbewijs. Hij werd in diezelfde nacht betrapt in de I Hoogstraat in Sluis. Hij had drie I maal te veel alcohol in zijn bloed. I Een 23-jarige automobilist uit Breskens werd vrijdagavond op de Lange Heerenstraat in Oost burg gezien toen hij zijn auto flink de sporen gaf. Hij reed 131 waar tachtig kilometer per uur is toegestaan. Hi] moest meteen zijn rijbewijs inleveren. I GOES - Een 34-jarige Goese- I naar is zaterdag aangehouden J op verdenking van stalking. I Een 27-jarige vrouw uit Goes heeft daarvan aangifte gedaan. Het tweetal had tot begin juli een relatie. Na het verbreken van die relatie viel de man de vrouw voortdurend lastig, door hinderlijke aanwezigheid voor de deur van de vrouw en door sms-jes te sturen en te bellen. De man is in verzekering gesteld. TERNEUZEN - In de Rozen straat in Terneuzen werd in de nacht van vrijdag op zaterdag e<?n 39-jarige Terneuzenaar aangehouden omdat hij in het bezit was van een vuurwapen. Het wapen zat verstopt in de ba gageruimte van zijn bromfiets. He man deed afstand van het wapen waarna het in beslag is genomen. Hij kreeg een dag vaarding uitgereikt en mocht zijn weg weer vei-volgen. wil de fractie er het liefst uit hebben", zegt Cools. „Daar gaan wij niet mee akkoord. We hebben vier jaar lang gestreden voor deze compensatieregeling. Daarbij vind ik het bepaald on kies dat het CDA voor zichzelf deze beslissing heeft genomen zonder er eerst met ons over te praten. Het zal duidelijk zijn dat wij niet op een lijn zitten met het CDA." Demissionair staats secretaris van Financiën Bos wilde het belastingverdrag nog voor 15 september door de Ka mer loodsen. De stichting is hier fel op tegen en ook de WD- fractie twijfelt aan de ingangs datum van januari 2003. Groen- Links wijst erop dat niet alleen de Stichting Grensarbeid maar ook de belastingadviseurs twij fels hebben over een te voortva rende aanpak van de regering. Cools:„Belastingadviseurs wij zen erop dat als een grensarbei der naar de rechter stapt naar aanleiding van het nieuwe ver drag, bepaalde aspecten ervan voor de rechter geen stand hou den. Juridische gatenkaas, bij voorbeeld de heffingskortingen Dankzij het kermispaard van Ronald Spiessen kon ook de jeugd ringrijden. foto's Peter Nicolai door Wilma Valk IJZENDIJKE - Sinds meer dan dertig jaar wordt er op de derde zaterdag van juli in IJzendijke een Folkloristische Dag ge houden. Veel medewerkers, handelaren en ambachtslieden waren al vroeg in de morgen op de gezellige markt van het vroegere garnizoensstadje te vinden. In het Streekmuseum, er loopt een tentoonstelling over snoep in de regio, werden zoetwaren- verkoopster Petra en haar as sistente in Cadzandse kleder dracht gehesen. Het verliep met de nodige hila riteit, waren de mensen vroe ger echt zoveel kleiner dan nu? Onderwijl waren Nel en Jaap Struijk bezig hun mosterdmo len in het museum te installe ren en begon de lucht van azijn en mosterdzaad zich te vermengen met het aroma van de vele zoetwaren die deze zo mer in het museum te vinden zijn. Omstreeks tien uur liep de markt vol met boerenpaarden en kwamen de versierde sjezen oprijden voor het ring rijden. Zoals ieder jaar praatte Pol van de Vijver alle onderdelen van deze dag aan elkaar. Hij spoorde de ringrijders aan, riep naar bekenden in het publiek en was bij tijd en wijle ook op het parcours van de sjezen te vin den. Het eerste sportieve onderdeel van deze dag werd niet te paard maar met duiven gehou den. Ze werden op de markt ge lost en dan ging het erom, niet alleen welke vogel het snelst kon vliegen, maar vooral wel ke loper de ring van zijn duif het vlugst kon inleveren bij de jury. Ieder jaar weer leidt dit in de straten van IJzendijke tot grote hilariteit en onderlinge concurrentie. Kermispaard Voor de kleintjes was er een mogelijkheid om zich ook als ringlijder te bekwamen. Ro nald Spiessen stond er met zijn eigengemaakt draaiorgel dat alleen dankzij veel spelden en elastiekjes lijkt te functione ren. Tevens had hij een heus ker mispaard meegebracht waar op via een ingenieus systeem heel jonge ringrijders hun kun sten konden laten zien. Was de ring gestoken, dan ontvingen de kinderen een fraai certifi caat. Dit parcours bleek dan ook een van de drukst bezochte deze dag. De mosterdmolen in het Streekmuseum draaide de hele dag volop. Alle bezoekers van het museum mochten gratis snoep proeven. Er was bij de ruim vierhonderd museumbe zoekers geen verschil te zien tussen jong en oud, iedereen graaide volop in de bakken met snoep. Wie tussendoor even rustig wilde zitten kon dit doen op een van de térrassen of tijdens het concert in de namiddag in de Nederlandse-hervormde kerk waar de muziek van IJ zendijke en een tweetal koren voor veel luistergenot zorgden De bezoekers konden uit volle borst lieten meezingen. Het werd een dag vol zon en vertier die uiteindelijk door de natuur zelf werd afgesloten met een reuze donderklap om streeks vijf uur en een hevige plensbui die de markt gelijk schoonspoelde. Uitslagen wedstrijden: Dui- venloop 1 Silvan Vermeulen met als loper Bo Vermeulen, 2 Herman Delaaert met als loper Robin Dellaert. Ringsteken te paard: Kampi oen van IJzendijke Harry Schout, winnaar van de Pol Lepel Jan Kaljouw Ringsteken met sjezenMar- tijn Brouwer en Dingena Vis ser Mooist versierde sjees: Dennis Wille en Sanne Paauwe door Frank Gijsel SINT-MARGRIETE (B) - De tij den van weleer in het grensge bied herleefden zondag in Sint Margriete tijdens de tweede smokkelstoet. Meester-smok- kelaar Roman Hemelsoet liet samen met zijn grote vijand van destijds - douanier Albert Min ne - aan een breed publiek zien hoe smokkelpraktijken in de ja ren vijftig en zestig werden uil- gevoerd. De toeschouwers genieten met volle teugen van de wild-west- toestanden, waarbij een amu sant stukje straattoneel wordt opgevoerd. Verscheidene oude voertuigen zoals fietsen, tracto ren, boerenpaarden, karren, tri- porteur (bakfiets) worden aan een grenscontrole onderwor pen, waarbij regelmatig flessen drank, boter, koeien, graan en tabak worden onderschept. Commiezen en champetters le ven zich helemaal uit. De slotact bestaat uit een spectaculaire achtervolging waarbij bij de grensovergang dwars door de. uitgelegde messen van de doua ne wordt gereden. Ex-beroepssmokkelaar He melsoet geniet samen met de in middels zes-en-zeventigjarige Minne van het geboden spekta kel. De smokkelaar is niet ran cuneus. „We waren destijds wel eikaars vijanden. Nu zijn we vrienden geworden en komen regelmatig samen. We hadden respect voor het werk dat we de den. Albert heeft wel heel veel geld van me afgepakt. Helaas." De douanier kan dat vol trots volmondig beamen. „We kregen Hemelsoet niet te pakken. Dat was niet nodig, want anders zou er voor ons minder werk zijn ge weest. In een week tijd heb ik eens dertienhonderd kilo boter in vier auto's in beslag geno- men.Het heeft ook een keer wei nig gescheeld of we reden hem de benen van onder het lijf", vertelt hij gekscherend. Voorkeur De meestersmokkelaar had een voorkeur voor sterke wagens, weet hij het talrijk opgekomen publiek aan de microfoon te. en de pensioensoverdracht van Nederlanders in België, Daar om wordt het verdrag voor mijn part pas over enkele jaren van kracht. Liever een goed door timmerd stelsel dan iets snel door de Kamer j agen om er maar vanaf te zijn." Piet Faas (94) en Maart je de Koeijer (92) vierden zaterdag hun plati na huwelijksfeest. foto Camile Schelstraete door Sheila van Doorsselaer AXEL - Op koninginnedag in Hulst in 1932 leerden Piet Faas en Maartje de Koeijer elkaar kennen. Zij vierden daar de ver jaardag van hare majesteit, maar de huidige vorstin was het Axelse echtpaar zaterdag op hun zeventigste trouwdag ook niet vergeten. Het platina kop pel kreeg een gelukstelegram en een bloemstuk. Piet (94) is geboren en getogen op Spui, Maatje (92), zijn echt genote, is afkomstig uit de buurt van het Poolse Kruis in Axel. „In Axel was tijdens koningin nedag toen niet veel te beleven, dus ging ik naar Hulst en daar kwam ik Maatje tegen. Het was eigenlijk wel liefde op het eerste gezicht", zegt Piet met een ge lukzalige zucht. Hij moet nog een beetje gniffelen als hij zich herinnert hoe Maatje door fami lie werd genoemd; hèrink (ha ring). „Omdat ze zo mooi slank was." Buurtschap Het paar trouwde in Axel en woonde eerst in de buurtschap Schapenbout. Daarna verhuis den ze naar de Axelse Sassing. In zes jaar tijd (van zijn twaalf de tot zijn achttiende) werkte Piet zich op van landarbeider tot boerenknecht, daarna ging hij aan het werk in de fabriek van de NSM in Sluiskil. Trots vertelt hij dat hij de fabriek heeft helpen bouwen en dat hij ook de hand heeft gehad in het helpen bouwen aan de kaai en duikers. Het platina paar kreeg drie kinderen, een zoon en twee dochters en de familie is intus sen uitgebreid met acht klein kinderen en zes achterkleinkin deren. Trots Al vier jaar woont het echtpaar Faas nu in zorgcentrum De Vurssche in Axel. Piet, die nog blaakt van gezondheid, op de verzorgafdeling en zijn vrouw op de verpleegafdeling. Maatjes geheugen laat haar in de steek, maar Piet is nog altijd trots op zijn 'hèrinkje'. Van de cliënten raad kreeg het paar een mooie foto van hen beiden en behalve de familie kwam ook de Axelse wethouder J. van Schaik de Faasjes feliciteren. Het komt nu eenmaal niet vaak voor dat een platina bruiloft mag worden ge vierd. Van Schaik:,, Ik heb het hier nog nooit meegemaakt." door Sheila van Doorsselaer HULST - In de kleine kernen van de nieuwe gemeente Hulst moet ruimte zijn voor zoge naamde 'organische groei'. De leefbaarheid in de dorpen moet op peil gehouden worden door kleinschalige uitbreiding. Hier wil de VVD Hulst zich de ko mende vier jaar hard voor ma ken. Ook moet er in de huursec tor ruimte komen voor dure en daarmee ruime en luxe wonin gen. In het verkiezingsprogram spendeert de WD veel aan dacht aan het thema volkshuis vesting en ruimtelijke ordening. De gemeente Hulst bestaat na de herindeling uit veertien ker nen en de liberalen vinden van belang dat naast de grootschali ge woonfunctie van de grote kernen Hulst, Kloosterzande en Sint Jansteen ook in de kleine kernen ruimte moet zijn voor groei, maar dan kleinschalig. De WD ziet vooral mogelijkhe den in het bouwen op zoge naamde inbreilocaties. Voor wat betreft de invulling van nieuwbouwlocaties willen de li beralen dat er meer aandacht komt voor innovatieve stede- bouwkundige concepten en ver nieuwende architectuur van woningen en voorzieningen. Ook wil de WD dat er gebouwd gaat wordt op ruimere kavels. Daarnaast vindt de partij dat er meer rekening gehouden moet worden met de woonwensen van toekomstige kopers. De ge meente moet bij nieuwbouwlo caties enkel de randvoorwaar den scheppen waarna de burger naar vrije keuze kan bouwen. Het welstandbeleid moet dan ook gedifferentieerd worden toegepast. Welstandvrije zones moeten worden aangewezen waar het verantwoord is. Verre gaande bureaucratie moet ver meden worden. Zo moet er in structuur en bestemmingsplan nen waar mogelijk worden inge zet op kleinschalige locaties waarin huizen gebouwd worden met een eigen identiteit. De WD vindt dat een bestem mingsplan geen keurslijf is waarin geen ruimte is voor pla nafwijkingen. Wijken met ou dere (huur)woningen die ge sloopt moeten worden zouden volgens de WD opgevuld moe ten worden met vooral koopwo ningen, maar ook met huurwo ningen in een duurdere prijs klasse. Daarmee beoogt de par tij meer evenwicht tussen huur- en koopwoningen in deze wij ken. Wel vindt de WD dat een betaalbare voorraad (huurwo ningen in stand moet worden gehouden. AARDENBURG - Een motor rijder heeft vrijdagavond bij het tankstation aan de Oude Kerk straat in Aardenburg getankt zonder te betalen. Hij had zijn tank voor ruim tien euro volgegooid toen hij tegen de pompbediende zei dat hij geen geld bij zich had. Hij bood aan meteen het geld te gaan ha len. De motorrijder reed weg maar is niet teruggekomen om de benzine af te rekenen. melden. „Tussen 1958 en 1964 heb ik zelf gereden. Daarna ben ik gaan organiseren en bouwde zelf de smokkelwagens.Op die manier had de gepantserde auto voldoende massa om door de versperringen te rijden. Alles werd van de weg gereden. Zelfs de dienstwagens van de doua ne." Wie meer over het smokkel ver leden van de streek wil weten kan vrijdag in het Oud Gemeentehuis te Sint Margriete terecht bij de film De Zwarte Ruiter. Geschrokken liet de automo bilist op de doorgaande route tussen Vlissingen en Middel- burg het gaspedaal los. Uit ij- delheid had hij zijn bril weer eens niet op, maar met het blote oog dacht hij het onheil te zien naderen. I Stond daar even verderop i langs de weg niet zo'n came- I ra waarmee haastige wegge bruikers voor het politiear chief worden gekiekt? Naderbij gekomen kwam de camera in beweging. Het bleek een reiger te zijn die in eengedoken op een paal had zitten rusten en nu traag klapwiekend opvloog. Vermoedelijk op weg naar een andere paal en een nieuw bijziend slachtoffer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 27