Mosselsector moet grens bepalen SSveuighêid Kerk biedt cultuur en bezinning Gemeente laat noodlokalen scholen slopen Afscheid van armada Vereniging moet van gemeente over Bruse vissershaven nadenken Producentenorganisatie dreigt te veel taken te krijgen Schouwen werkt Op Jongen (13) loopt bij val hoofdletsel op Goesenaar opgepakt voor stalking Mishandeling na autorit zeeuwse almanak Camera waarin opgenomen KfgjH de Zierikzeesche Nieuwsbode SifW 1844 - 1998 «Ml SCHOUWEN-DUIVELAND maandag 22 juli 2002 door Famke van Loon BRUINISSE - De coöperatieve producentenorganisatie van de Nederlandse Mosselcultuur moet haar grenzen bepalen: wat iril de sector zelf doen, maar vooral welke taken aan de over heid overgelaten moeten wor den. Volgens W. van den Berg, voorzitter van de Vereniging Al gemeen Vissersbelang loopt de sector bij te veel taken het risico door interne conflicten uiteen gedreven te worden. OokP. Loonen, de nieuwe voor zittervan het Productschap Vis, en burgemeester J. Asselbergs benadrukken het belang van eensgezindheid in de mossel branche. Gezien de laatste en komende ontwikkelingen in de visserijwereld doen zij tevens een beroep op het nieuwe kabi net het visserijbeleid bij de mi nister onder te brengen in plaats van bij de staatssecretaris. De coöperatieve producenten organisatie van de Nederlandse Mosselcultuur (PO) vormt het dagelijks bestuur van de mos selsector. Het PO-bestuur heeft stukje bij beetje steeds meer ta ken op zijn bordje gekregen, die in eerste instantie door cle over heid werden gedaan. Zo zorgt de organisatie onder meer voor de verdeling van het mosselzaad en voor de handhaving van de vis- serijwet via het mosselregle ment. Aangezien deze organisatie steeds meer taken krijgt toege schoven vindt Van den Berg, voorzitter van de Bruse Vereni ging Algemeen Vissersbelang, dat de sector goed moet naden ken over de toekomst. ,,De PO is sterk gegroeid, maar een blauw druk voor de gewenste ontwik keling ontbreekt", stelt hij tij dens de jaarlijkse reünie van de vereniging, afgelopen zaterdag. Temeer omdat het pleidooi van het rapport 'Uit de Schulp' - meer initiatief vanuit de sector zelf - een jaar na dato gestalte gegeven moet worden. Centraal in deze toekomstvisie CADZAND - Een 13-jarige jon gen uit de gemeente Oostburg is gistermiddag rond half vier ge wondgeraakt. De jongen reed op het terrein van het AZC aan de Vierhon derdpolderdijk in Cadzand en kwam door nog onbekende oor zaak ten val. Hij werd met hoofdletsel per traumahelikopter overge bracht naar het ziekenhuis in Brugge. De provinciale weg is een korte periode afgesloten geweest in verband met het landen van de traumahelikopter. een nieuwe thuishaven hebben gekregen. Inmiddels is een deel van de vloot vei*huisd naar De luchthaven en verblijven al- GOES - Een 34 -jarige Goese naar is zaterdag aangehouden op verdenking van stalking. Een 27-jarige vrouw uit Goes heeft daarvan aangifte gedaan. Het tweetal had tot begin juli een relatie. Na het verbreken van die relatie viel de Goesenaar de vrouw voortdurend lastig, door hinderlijke aanwezigheid voor de deur van de vrouw en door sms-jes te sturen en te bel len. De man is in verzekering ge steld. voor de PO moet volgens Van den Berg staan welke grenzen de mosselsector aan zijn taken pakket wil stellen. „Handha ving van de visserij wet en de daaraan gekoppelde publieke vergunningen is een wettelijke taak van de overheid. Moeten wij dat blijven doen?" Want naarmate de PO meer taken van de overheid overneemt wordt de aeze situatie voigenu jaar ver beterd is. Want wanneer de ver eniging er niet in slaagt de lege plekken op te vullen, dan zal 'het gemeentebestuur met be paalde ideeën moeten komen', zo verzekert Asselbergs. Hoewel de gemeente zelf met Zierikzee als voorbeeld geen voorstander is van pleziexwaaxi; in de Bruse vissershaven, drei gen 'Franse toestanden' voor Bruinisse, zolang de haven niet gevuld wordt met beroepssche pen. Voorzitter van de Vereniging Al gemeen Vissersbelang, W. van den Berg, laat in reactie op de uitspraak van de burgemeester nog eens duidelijk doorscheme ren dat hij alles in het werk zal stellen om een vermenging van beroeps- en reci'eatievaart in de oude vissei'shaven te voorko men. Van den Berg: „Ik heb al wel eens tegen Kees Veerhoek gezegd: mosselbootje, zeilboot je, rotzooitje." organisatie gedwongen 'politie- agentje' te spelen over de eigen mensen. De vrees bestaat dat hierdoor de eenheid binnen de mosselsector in het geding komt. Met twee lopende recht zaken tegen de quotering van het mosselzaad constateert de voorzitter al dat 'sleet gekomen is op dit adagium' van eenheid. De voorzitter van het Product- Zomerpredikant S. Lemsom be denkt ieder jaar weer nieuwe activiteiten die goed bij het re- creatie-pastoraat in Renesse passen. De gehele zomer is er een drietal exposities in de kerk te bezichtigen waarvoor ook Duitse uitleg beschikbaar is. Eén van de tentoonstellingen is die van de zogenoemde honger doeken, die hun oorsprong vin den in de Middeleeuwen. Vroe ger werden de doeken tijdens de vastentijd in de kerken opge hangen. Tegenwoordig symbo liseren ze de honger in de we reld. „We proberen te laten zien dat er meer is dan alleen een kerk binnen deze muren. Je moet niet alleen van binnen kij ken, maar ook naar de wereld om je heen, de honger om je heen", vindt Lemsom. Op een van de doeken, twee bij drie me ter groot, is de aankomst van Columbus in Zuid-Amerika vastgelegd. Daaromheen heeft schap Vis, Loonen, is het met Van den Berg eens dat eensge zindheid geboden is in de mos selsector. „Ik doe een beroep op u: zorg dat u het met elkaar eens bent." Zeker met het oog op ko mende Nederlandse en Europe se discussies over het toekom stige vissei'ijbeleid voor de Noordzee en de Waddenzee. In het kader van die ontwikke- een Latijns-Amerikaanse schil der de onderdrukking en honger geschilderd. „Als je daar dan naar kijkt dan realiseer je je dat wij het zo slecht nog niet heb ben", zegt Lemsom. Een andere hongerdoek, van Indiase af komst, toont verschillende bij belse vrouwen die zich allen hebben ingezet voor een betere samenleving. De doeken zijn niet de enige kunstvoorwerpen die kerk in huis heeft. Achterin de kerk, in het inloophuis, is de schilder- en decoratiekunst van de Balinees Nyoman Darsane te zien. Met de zogenoemde batik-methode heeft hij op zes schilderijen de wereld vanaf de wording tot aan lingen wordt op de reünie ook gepleit voor ministeriële be moeienis met het visserijbeleid in het nieuwe kabinet. „Ik ben van mening dat het een veirekt goede zaak is wanneer de minis ter zelf deze zaken voor zijn kie zen zou nemen en niet zou over laten aan de staatssecretaris", aldus burgemeester Asselbergs. Ook de voorzitter van het Pro- de apocalyps weergegeven. Bo ven in de kerk zijn zestien schil derijen met zee- en duingebie den op Schouwen-Duiveland van Fini Roolvink te zien. Duitse diensten Zomerpredikant Lemsom werkt nauw samen met zijn Duitse collega T. Stockkamp. Na iedere reguliere dienst op zondag gaat Stockkamp de Duitse diensten voor. Hoogte punt van de samenwerking is de Duits-Nedeiiandse dienst op zondag 18 augustus. Voor het vierde achtereenvolgende jaar treedt dan een gemengd koor op. Kerkraadslid en echtgenote van de zomex-predikant J. Lemsom- ductschap vindt dat de beoogd minister C. Veerman zich over de visserij moet ontfermen. Te meer, omdat Europa wat betreft het visserijbeleid een steeds be langrijkere rol inneemt. Loonen: „Ook in Brussel, want als een minister dat doet spreekt dat veel meer aan dan wanneer een staatssecretaris dat doet." foto Marijke Folkertsma Daane is altijd nauw betrokken bij de vorming van dit koor: „In het begin zijn er altijd maar vijf of zes mensen die zich opgeven, maar uiteindelijk zijn we steeds met zo'n dertig man." Volgens haar zit er achter het gemengde koor veel meer dan alleen het zingen van een buitenlandse tekst. „We moeten vooraf een paar keer oefenen en dan krijg je een echte band. Het gaat niet al leen om de tekst, maar om wat je samen doet." Andere activiteiten die het re creatie-pastoraat organiseert zijn de wekelijkse fietstochten, de excursie naar Slot Moer- mond en de zomei'concerten op donderdagavond. door Famke van Loon ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland wil de verkeersveiligheid op drie plek ken in Zierikzee en Bruinisse verbeteren. Een gedeeltelijke parkeerverbod, de aanleg van een fietsstrook en omdraaien van éénrichtingsverkeer moe ten de verkeersoverlast vermin deren. Op de Bastertsti'aat in Zierikzee wordt bij gebrek aan ruimte op het parkeex-terrein aan de Mos selboomgaard geregeld aan beide kanten van de straat ge- parkeerd. Hierdoor wordt de doorgang voor het andei-e ver keer in de smalle straat belem merd. Dit levert problemen op voor hulpdiensten als ambulan ce en brandweei-. Op 's Heer Lauwendorp in Zierikzee doet zich een gelijksoortig probleem voor: ook hier worden auto's aan beide kanten van de straat ach tergelaten, hetgeen vooral voor fietsers gevaaiiijke situaties op levert. Parkeerverbod De gemeente wil deze proble men oplossen en de veiligheid verbetei-en. In de Bastertstraat willen de bestuurders door mid del van een gedeeltelijk par- keerverbod voorkomen dat de straat geblokkeerd raakt. Aan de kant van de gai'ages en langs de stoep tussen de Touwbaan en het parkeerterrein mogen straks geen auto's geparkeei'd worden. Het probleem aan 's Heer Lau- wendoi-p wil de gemeente oplos sen door aan beide kanten van de weg een fietsstrook aan te leggen. Zo worden twee vliegen in één klap geslagen: met een aparte fietsstrook wordt de straat veiliger voor fietsers en tevens mogen auto's hierdoor niet meer langs de wegkant par keren. In Bruinisse wil de gemeente de verkeersoverlast op de Schip- perslaan verminderen door de rijrichting om te draaien. Nu door Famke van Loon ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland wil de containerscholen in Zierikzee en Seharendijke volgend jaar slopen. De ontsierende noodlo- kalen moeten wijken voor uitbreiding met permanente lo kalen bij de Roonxs Katholieke Basisschool St. Willibrordus (Zierikzee) en de protestant christelijke basisschool Helger- zeeschool (Seharendijke). De zogeheten containerschool aan de Basterstraat in Ziei'ikzee is halverwege de jaren zeventig neergezet als onderkomen voor openbare basisschool Binnen de Veste. Nadat de school verhuis de naar zijn huidge stek aan de Raamstraat zijn de vier lokalen ondermeer gebruikt als Speel'o- theek en als peuterspeelzaal (Harlekijn). Ook de soos van Schouwenoord, Samen Sterk, heeft er enige tijd onderdak ge vonden. De laatste jaren worden de lokalen grotendeels gebruikt door Wieken Omroep Stichting (WOS) voor de opslag van spul len voor de rommelmai'kt. De lokalen in Zierikzee hebben net als die in Seharendijke in middels hun beste tijd gehad. De noodbouw in Schai'endijke staat sinds 1996 leeg en is hier door in verval geraakt. Ook de gebouwen in Zierikzee zijn ont sierend voor de omgeving en vallen door het dichte groen goed ontrokken aan het oog re gelmatig ten pi-ooi aan vanda lisme. Na verschillende inbra ken in het pand heeft de WOS enkele maanden geleden beslo- nog mogen auto's vanaf de Bur gemeester Hagelaan deéénrich- tingsstraat inrijden, maar straks moet dat via de andere kant, vanaf de Tarwestraat. Hierdoor hoopt de gemeente het sluipverkeer op de Schipper- slaan te verminderen en de snel heid van het verkeer hier terug te dringen. Daardoor moet ook de overzichtelijkheid op het kruispunt van de Schipperslaan en de Burgemeester Hagelaan verbeteren. De voorgenomen verkeers maatregelen in Zierikzee en Bruinisse liggen ter inzage op het gemeentehuis in Zierikzee. THOLEN - Een 46-jarige automobilist uit Tholen is vrijdagavond bij zijn wo ning aan de Jhr. van Vre- denburchlaan door een onbekende medewegge bruiker mishandeld. I Daarnaast is de man door i onbekenden geïntimi deerd. De Tholenaar arri veerde rond half elf bij zijn woning, komende uit West-Brabant. Ondeiwveg had hij waai'schijnlijk de irritatie gewekt van een andere weggebruiker, die hem richting huis achter- volgde. Eenmaal thuis aangekomen werd het slachtoffer geslagen en i geschopt. De dader heeft blijkbaar j ook nog enkele andere mensen opgeroepen, die I eveneens naar de woning j zijn gereden. Zij hebben j enige tijd op ramen en i deuren gebonkt. De Thoolse man liep wat j schi-ammen en builen en letsel aan zijn mond op. Hij heeft aangifte gedaan i van mishandeling. ten de sleutel terug te geven aan de gemeente. Nu de panden geen functie meer hebben wil de ge meente de beide containerscho len slopen. De ruimte die de noodlokalen innemen is nodig om uitbreidingsplannen bij ba sisschool St. Willibrordus en de Helgei-zeeschool mogelijk te maken. „Afbraak van de semi- permanente bouw is nodig om meer speelxuximte te creëren en uitbx-eidingop die plek mogelijk te maken", legt J. Slicher, be leidsmedewerker accommoda- tiebeleid, wat betreft de sloop- plannen in Schax-endijke uit. Ook in Zierikzee moeten de noodlokalen wijken voor per manente klaslokalen. Parkeerterrein De uitbreidingsplannen van St Willibi'ordus staan immers ge pland op een aantal vakken van het parkeex-terrexn aan de Mos selboomgaard. Om geen par keerruimte in de binnenstad in te leveren wil de gemeente op het terrein van de container- school aansluitend aan de Mos- selboomgaai'd nieuwe parkeer vakken maken. Of Zierikzee zodoende een kleine uitbreiding van de parkeermogelijkheden krijgt - omdat meer nieuwe plaatsen worden aangelegd dan worden ingeleverd - is volgens Slicher nog niet bekend. De gemeente heeft bij zichzelf nu een vergunning aangevx*aagd voor de sloop van de noodloka len in Zierikzee en Seharendij ke. Volgens Slicher zal het niet eerder dan 2003 zijn voordat de lokalen ook daadwei'kelijk te gen de vlakte gaan. Geschrokken liet de automo bilist op de doorgaande route tussen Vlissingen en Middel burg het gaspedaal los. Uit ij- delheid had hij zijn bril weer eens niet op, maar met het blote oog dacht hij het onheil te zien naderen. Stond daar even verderop langs de weg niet zo'n came ra waarmee haastige wegge-. bruikers voor het politiear chief worden gekiekt Naderbij gekomen kwam de camera in beweging. Het bleek een reiger te zijn die in eengedoken op een paal had zitten rusten en nu traag klapwiekend opvloog. Vermoedelijk op weg naar een andere paal en een nieuw bijziend slachtoffer. Honderden bezoekers van de Visserijdagen varen mee in de vlootshow van Bx-uinisse. door Famke van Loon BRUINISSE - Bij de hoge waterstand is het voor veel ongeduldige opvarenden een hele klauterpartij om aan boord van de kotter te komen. Met een ferme been- zwaai klimmen de meeste bezoekers over de dekrand op het dek van de Bru 6. Voor Miss Visserij 2002 lijkt onder deze om standigheden een elegante inscheping niet weggelegd. Maar een Bruënaar schiet snel te hulp: door een paar sterke vissersarmen wordt Janneke de Waal aan boord gehesen. Op de slotdag van de Visserijdagen is het goed toeven in Bruinisse. Een mooie dag voor een tocht op het water. Nadat de loopplanken zijn uitgelegd, monsteren dan ook honderden bezoekers van de Vis- serijdagen op één van de mosselschepen aan om zelf mee te varen in de vlootshow. Aan boord worden ondeitussen de laat ste voorzorgsmaatregelen genomen: ter wijl de motoren warm draaien, worden de kinderen ingesmeerd met zonne- brandci'eme. Stipt om twee uur gaan de eerste trossen los. Door het plotselinge leven in de oude vissershaven klotst het water met geweld tegen de kademuren. Eén voor één vertrekken de zestien sche pen richting Oosterschelde. Vanaf het havenplateau wordt de mosselvloot uit gezwaaid door een zee van trotse inwo ners van Bruinisse en toeristen. Deze landrotten hoeven zich in afwachting van de terugkeer van de Bruse ai-mada niet te verwelen. Jongeren laten zich door elkaar schudden in de kermisattracties en duizenden bezoekers slenteren over de braderie in het dorp. Veel gasten van de Visserijdagen doen zich ondertussen te goed aan de bodemcultuuraxosselen: aan lange tafels op het Havenplateau keuren ze de nieuwe vangst. Anderen nestelen zich met de lekkernij op de kruin van de dijk om zodoende al etend de verrichtingen van de vloot in de gaten foto Pieter Honhoff te houden. Op het Zijpe maken de Bruse schepen ondertussen rechtsomkeerd. De opstomende vloot richting de thuishaven wordt door menig plezierjacht met ont zag omzeild, al kan een Franse schipper het niet nalaten tussen het geweld door te varen. Door het publiek op de kade wordt de vloot binnengehaald. Eén voor één zoeken de mosselkotters weer hurx plekje op in de kleine haven. Een aantal opva llenden van de Bru 6 houden nauwlettend in de gaten of de boeg van het schip bij het afmeren niet de spiegel van de voor liggende boot zal raken. Rustig deint het schip met zijn passagiers richting de ka de. De trossen gaan weer vast. door Famke van Loon BRUINISSE - Burgemeester J. Asselbergs heeft de Vereni ging Algemeen Vissersbelang gemaand een toekomst voor de oude vissershaven van Bruinis se te presenteren. De oude vissershaven van Brui nisse kan de voltallige mossel- vloot van het Duivelandse dorp niet meer herbergen. De oude vluchthaven van Rijkswater staat bij het Zijpe is daarom om gebouwd tot handelshaven, leen nog wat kleinere mos selschepen aan de steigers in de oude vissershaven in het dorp. De oude haven moet van de ge meente Schouwen-Duiveland een nieuwe toekomst krijgen. De bedoeling van de Bi-use vis sersvereniging is de lege plek ken op te vullen met beroeps- (vissei's)schepen, maar voorals nog ligt de haven maar half vol. „Er zijn behoorlijk wat open ga ten in de haven", constateert burgemeester Asselbergs zater dag tijdens de Visserijdagen. De burgemeester zegt te hopen dat door Andrea Bolle RENESSE - Exposities, avond concerten, tweetalige diensten en excursies. Het recreatie-pas toraat van de hervormde ge meente Renesse heeft in de zo mer haar deuren geopend voor zowel Nederlandse als Duitse toeristen of ze nu kerkelijke ge ïnteresseerd zijn of niet. Eén van de hoogtepunten is het Duits- Nederlandse koor dat zondag 18 augustus een concert geeft. Onder de noemer Windkracht 8 is er tijdens de zomeropenstel- ling van de Jacobuskerk in Re- nesse weer van alles te beleven. De Jacobuskerk in Renesse is in de vakantieweken dagelijks ge- Een hongerdoek van Indiase afkomst toont verschillende bijbelse vrouwen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 23