Fietsbeleid verst keuzes van Goes moet de riJen Folklore is kracht Wissenkerke 7 Mosselsector gesloten houden Stichting blij met latere invoering belastingverdrag Aandacht voor Zwaakse Weel Lijst aan wenselijke investeringen kost in totaal 3,7 miljoen euro Jongen (13) loopt bij val hoofdletsel op Blikseminslag Goesenaar opgepakt voor stalking StichtLicht moet monument Wolphaartsdijk verlichten Mishandeling na autorit zeeuwse almanak Camera BEVELANDEN/THOLEN maandag 22 juli 2002 door Rolf Bosboom GOES - Na het zomerreces kan de gemeenteraad van Goes be palen welke knelpunten op fietsgebied in de gemeente als eerste dienen te worden opge lost. Er ligt een lange lijst met moge lijkheden, die in totaal een in vestering van ruim 3,7 miljoen vergen. Het maken van keuzen en het bepalen van een volgorde is daarom noodzakelijk. Het fietsbeleid is de afgelopen tijd hoog op de politieke agenda van de gemeente Goes komen te staan. Het college van burge meester en wethouders besloot aanzienlijk meer in investeren in maatregelen ten gunste van de 'zwakke weggebruiker'. De gemeenteraad ging zelfs nog een stap verder. Vorige maand leg den de fracties eenmalig een half miljoen euro extra opzij om te besteden aan het fietsbeleid. Een van de aanleidingen van de politiek om zich nadrukkelijk te richten op de tweewieler is het rapport dat de Fietsersbond re cent over het fietsbeleid van de gemeente heeft gepresenteerd. Daarin wordt nogal wat kritiek geuit op onder meer de kwaliteit van het wegdek, het te vaak noodgedwongen omrijden en de tekortschietende aanpak van fietsendiefstallen. Uitvoering Nu er volop geld beschikbaar is, is de tijd rijp om werk te maken van de voornemens. Er circu leert binnen het gemeentehuis al enige tijd een lijstje met daar op de voornaamste knelpunten op fietsgebied. Daar staan een kleine dertig onderdelen op die nogal variëren in omvang en kosten. Het duurste project (925.000 euro) is het omvormen van de route Westerstraat- Nieuwstraat tot een fietsstraat. Naar aanleiding van opmerkin gen van met name GroenLinks en WD hebben B en W nog en kele punten aan de lijst toege voegd, zoals de voltooiing van het fietspad langs de Krukweg (90.000 euro), verlichting langs de Ringbaan-Oost (20.000 euro) en het veiliger maken van het kruispunt Westhavendijk-Gel- deloozepad (65.000 euro). Het is de bedoeling van het col lege de lijst na de vakantie voor te leggen aan de gemeenteraad. Die moet bepalen hoe zij be schikbare gelden moeten wor den ingezet. Als voorzet hebben B en W wel aangegeven welke projecten zij het wenselijkst achten. Kattendijksedijk Wat het college betreft zou de aandacht in eerste instantie on der meer moeten uitgaan naar de situatie op de Katten dijksedijk tussen de Mannee- weg en Kattendijke. Daar moet in samenspraak met water schap Zeeuwse Eilanden een oplossing worden gevonden. .Andere projecten die bij het da gelijks gemeentebestuur hoog op het lijstje staan zijn: het ver beteren van de situatie op de kruising van de Beukenstraat en de 's-Gravenpolderseweg en het realiseren van meer fietsen stallingen bij de Stenen Brug, de Kreukelmarkt, de Singelstraat en de Oost wal. CADZAND - Een 13-jarige jon gen uit de gemeente Oostburg is gistermiddag rond half vier ge wondgeraakt. De jongen reed op het terrein van het AZC aan de Vierhon derdpolderdijk in Cadzand en kwam door nog onbekende oor zaak ten val. Hij werd met hoofdletsel per traumahelikop ter overgebracht naar het zie kenhuis in Brugge. De provinciale weg is een korte periode afgesloten geweest in verband met het landen van de traumahelikopter. SINT LAURENS - Bliksemin slag heeft zaterdag forse schade veroorzaakt aan een woning in Sint Laurens. Ook viel in de buurt de elektriciteit uit. Door de blikseminslag werd de schoorsteen van het dak van de woning aan de De Meylaan ge blazen. Delen van de schoor steen vielen op het naastgelegen garagedak dat hierdoor gedeel telijk bezweek. Alle elektrische apparaten raakte onklaar. De bewoonster werd opgevangen door de buren. De schade wordt geschat op vijftigduizend euro. GOES - Een 34-jarige Goese naar is zaterdag aangehouden op verdenking van stalking. Een 27-jarige wouw uit Goes heeft daarvan aangifte gedaan. Het tweetal had tot begin juli een relatie. Na het verbreken van die relatie viel de man de vrouw voortdurend lastig, door hinderlijke aanwezigheid voor de deur van de wouw en door sms-jeste sturen en te bellen. De Goesenaar is in verzekering ge steld. WOLPHAARTSDIJK - De Vereniging Gemeenschap Wolfaartsdijk heeft StichtLicht uit Goes in de arm genomen om de monumenten van Wol phaartsdijk zo mooi mogelijk in de schijnwerpers te krijgen. De organisatie bekostigt het licht- project onder meer vanuit het door de gemeente Goes ver strekte dorpenbudget. Als eerste is de molen in Wol phaartsdijk aan de beurt. Later volgt de kerk. De stichting StichtLicht is in Goes al langer bezig cultuur-historische ob jecten verlicht te krijgen. De te levisietoren is daar het duide lijkste voorbeeld van. Op dit moment buigt E. Beekman van de stichting zich over een licht plan en het bijbehorende kos tenplaatje. Zodra de prijs be kend is, wil de dorpsvereniging een sponsor gaan zoeken die be reid is de stroomkosten te beta len. Ook moet nog toestemming van Monumentenzorg worden gevraagd. Stekker De bedoeling is de verlichting gelijk te laten ontbranden met de Goese projecten. Elke don derdag-, vrijdag- en zaterdag avond tot middernacht zal er licht op de molen vallen. Bij speciale gelegenheden kan eveneens de stekker in het stop contact worden gestopt. De Vereniging Gemeenschap Wolfaartsdijk heeft fot dusverre nog geen negatieve reacties op het plan ontvangen. In het plaatselijke dorpsblad De Schalm roept ze tegenstanders op zich tijdig te melden, zodat er rekening kan worden gehouden met hun bezwaren. Er was veel belangstelling voor de witrik tijdens de open dag bij de Zwaakse Weel in Kwadendamme. door Esme Soesman KWADENDAMME - Het gaat nog een tijdje duren voor het toekomstige, 280 hectare grote natuurgebied Zwaakse Weel compleet en in volle glorie te zien zal zijn. Maar nu al valt er van - een deel van - het gebied te genieten. Natuurmonumenten hield er zaterdag voor het eerst open dag en is vastbesloten dat initia tief volgend jaar te herhalen. Er zijn zoveel mensen die wagen hebben over het ge bied, weet boswachter R. Wirik. Met een dit weekein de gepresenteerde wandelroute rondom de Zwaakse Weel probeert Natuurmonumenten aan die nieuws gierigheid tegemoet te komen. Het huidige natuurge bied, leert de bijbehorende folder, is een restant van getijdengeul De Zwake en moet in de toekomst tien keer groter worden. Van de 280 hectare natuurgebied die de organisatie in gedachten heeft, zijn inmiddels al zo'n honderd hec taren aangekocht. Die grond is nu nog in gebruik dooi de landbouw, maar zal uiteindelijk als natuurgebied worden ingericht. Daarbij is de oorspronkelijke situ atie uitgangspunt. De Zwaakse Weel wordt in de toe komst natter en krijgt daarmee een gevarieerde flora en fauna. Daarnaast wordt een meer aaneengesloten geheel gefabriceerd van de plukken natuurschoon die de Zak al rijk is. Wat je krijgt, schetst Wink, is een half open natuurlijk landschap. „Weilanden, met hier en daar wat bebos- foto Willem Mieras sing.Het plan is om voor de begrazing Zeeuws vee in te zetten, eventueel aangevuld - om ook in de winter grazers tot de beschikking te hebben - met vee van mensen uit de streek. Witrik De Zeeuwse witrik is één van de gegadigden voor die taak en kon daarom zaterdag ook bewonderd worden bij de werkschuur van Natuurmonumenten in Kwa dendamme. Behalve de Stichting Zeeuwse Witrik hielpen meer organisaties waar Natuurmonumenten mee samenwerkt aan de open dag mee. Zo waren on der meer de stichtingen Landschapsbeheer, Zeeuwse Schaapskudde en Bescherming Zak van Zuid-Beve land met een kraam van de partij. door Esme Soesman WISSENKERKE - Weten wat de tekortkomingen en krachten van je dorp zijn en die kennis uitbuiten om jaarlijks een vro lijk dorpsfeest op poten te zetten. Dat is zo'n beetje het verhaal achter de Zeeuwse Folkloredag Noord-Beveland in Wissenkerke, die zaterdag voor de vijfde keer werd gehou den. Ringrijders te paard, te sjees en op tractoren. In de Voorstraat was er de hele dag door wel iets te zien. De tien oude tractoren die een paar jaar geleden hun opwachting maakten zijn in middels tot een stoet van vijfen twintig exemplaren uitgebreid. Handboogschieters demon streerden in dezelfde straat hun kunnen. Er konden rondritten met een huifkar of oude brand weerwagen worden gemaakt. Het traditionele koeschijten hield dit jaar de gemoederen twintig minuten lang bezig. Vo rig jaar was het twee uur wach ten voor duidelijk was wiens ge kochte vierkante meter een prijs in de wacht sleepte. Deelnemers hadden nu dus meer tijd over voor de rest van de activiteiten. Zoals een bezoekje aan molen De Onderneming, het af struinen van de kramen op de braderie of een vlucht per heli kopter over het dorp. Als enige kern van Noord-Beve land kan Wissenkerke niet bo gen op een haven of ligging direct aan het water. Visserij da gen, havendagen: het gaat alle maal aan de neuzen van Wissen- kerkers voorbij. En dat terwijl de leefbaarheid van het dorp, schetst spreekbuis van de orga nisatie D. Hage, wel vaart bij wat extra aandacht van tijd tot tijd. De ondernemersvereniging Wissenkerke/Geersdijk kwam vijf jaar geleden met een oplos sing op de proppen. Namelijk een feestdag die geënt is op het eigen karakter van Wissenker ke; van oudsher een landbouw- dorp. Inmiddels voelen de onderne mers wel wat voor uitbreiding van het evenement. Het zou mooi zijn als er vrijdagavond al kan worden begonnen met sfeerbrengende activiteiten, mijmert Hage. Daarbij denkt hij in eerste instantie aan optre dens van Zeeuwse muzikanten en dansgroepen. Maar, bena drukt hijdaar zijn de betrokke nen nog niet uit. Temeer omdat uitbreiding van activiteiten be tekent dat er ook meer geld bin nen zal moeten komen. Het ko mende jaar buigt de organisatie zich over de - financiële - haal baarheid van het plan. Ook bezoekers mochten proberen een ring te steken. THOLEN - Een 46-jarige auto mobilist uit Tholen is vrijdag avond bij zijn woning aan de Jhr. van Vredenburchlaan door een onbekende medewegge bruiker mishandeld. Daarnaast is de man door onbe kenden geïntimideerd. De Tho- door Famke van Loon BRUINISSE - De coöperatieve producentenorganisatie van de Nederlandse Mosselcultuur moet haar grenzen bepalen: wat wil de sector zelf doen, maar vooral welke taken aan de over heid overgelaten moeten wor den. Volgens W. van den Berg, voorzitter van de Vereniging Al gemeen Vissersbelang loopt de sector bij te veel taken het risico door interne conflicten uiteen gedreven te worden. Ook P. Loonen, de nieuwe voor zitter van het Productschap Vis, en burgemeester J. Asselbergs benadrukken het belang van eensgezindheid in de mossel- branche. Gezien de laatste en komende ontwikkelingen in de visserijwereld doen zij tevens een beroep op het nieuwe kabi net het visserijbeleid bij de mi nister onder te brengen in plaats van bij de staatssecretaris. De coöperatieve producenten organisatie van de Nederlandse Mosselcultuur (PO) vormt het dagelijks bestuur van de mos selsector. Het PO-bestuur heeft stukje bij beetje steeds meer ta ken op zijn bordje gekregen, die in eerste instantie door de over heid werden gedaan. Zo zorgt de organisatie ondermeer voor de verdeling van het mosselzaad en voor de handhaving van de vis serij wet via het mosselregle ment. Blauwdruk Aangezien deze organisatie steeds meer taken krijgt toege schoven, vindt Van den Berg, voorzitter van de Bruse Vereni ging Algemeen Vissersbelang, dat de sector goed moet naden ken over de toekomst. „De PO is sterk gegroeid, maar een blauw druk voor de gewenste ontwik keling ontbreekt", stelt hij tij dens de jaarlijkse reünie van de vereniging, afgelopen zaterdag. Temeer omdat het pleidooi van het rapport 'Uit de Schulp' - meer initiatief vanuit de sector zelf - een jaar na dato gestalte gegeven moet worden. Centraal in deze toekomstvisie voor de PO moet volgens Van den Berg staan welke grenzen de mosselsector aan zijn taken pakket wil stellen. „Handha ving van de visserijwet en de daaraan gekoppelde publieke vergunningen is een wettelijke taak van de overheid. Moeten wij dat blijven doen?" Want naarmate de PO meer taken van de overheid overneemt wordt de organisatie gedwongen 'politie- agentje' te spelen over de eigen mensen. De vrees bestaat dat hierdoor de eenheid binnen de mosselsector in het geding komt. Met twee lopende recht zaken tegen de quotering van het mosselzaad constateert de voorzitter al dat 'sleet gekomen is op dit adagium' van eenheid. De voorzitter van het Product schap Vis, Loonen, is het met Van den Berg eens dat eensge zindheid geboden is in de mos selsector. „Ik doe een beroep op u: zorg dat u het met elkaar eens bent." Zeker met het oog op ko mende Nederlandse en Europe se discussies over het toekom stige visserijbeleid voor de Noordzee en de Waddenzee. In het kader van die ontwikke lingen wordt op de reünie ook gepleit voor ministeriële be moeienis met het visserijbeleid in het nieuwe kabinet. „Ik ben van mening dat het een verrekt goede zaak is wanneer de minis ter zelf deze zaken voor zijn kie zen zou nemen en niet zou over laten aan de staatssecretaris", aldus burgemeester Asselbergs. Ook de voorzitter van het Pro ductschap vindt dat de beoogd minister C. Veerman zich over de visserij moet ontfermen. Te meer, omdat Europa wat betreft het visserijbeleid een steeds be langrijkere rol inneemt. Loo nen: „Ook in Brussel, want als een minister dat doet spreekt dat veel meer aan dan wanneer een staatssecretaris dat doet." door Sheila van Doorsselaer HULST - Het nieuwe belasting verdrag met België zal naar ver wachting niet per 1 januari 2003 van kracht kunnen worden, zo als de bedoeling was. Stichting Grensarbeid, die al jaren strijdt voor een nieuw verdrag met ge lijke voorwaarden van zowel Nederlanders en Belgen werk zaam over de grens, maalt hier in tegenstelling tot hun doel stelling niet over. Al duurt het nog drie jaar voor dat het verdrag er komt, als het maar goed is", is de mening van I. Cools vice-voorzitter van de stichting. Zowel in Nederland als België dreigt vertraging omdat het parlement grote vraagtekens zet bij de voorgestelde maatre gelen. Het verdrag is van belang voor Nederlanders die in België werken en voor Nederlanders die in België zijn gaan wonen. Ongeveer zesduizend Neder landers met een baan vlak over de grens in België, gaan er met het nieuwe verdrag fors in inko men op achteruit. Oplossing Ruim vier jaar werd gewerkt aan een oplossing voor dit pro bleem. Ook werd besloten dat een aantal aspecten, waaronder de administratieve lastenver zwaring en de heffingskortin gen, overgelaten wordt aan de leden van de Kamer. Het ver drag moet dat van 1970 vervan gen en kwam op 5 juni vorig jaar tot stand. De CDA-fractie in de Tweede Kamer heeft moeite met de com pensatieregelingen die gelden voor Nederlandse grensarbei ders en met de regelingen die gelden voor pensioenen. „Die wil de fractie er het liefst uit hebben", zegt Cools. „Daar gaan wij niet mee akkoord. We hebben vier jaar lang gestreden voor deze compensatieregeling. Daarbij vind ik het bepaald on kies dat het CDA voor zichzelf deze beslissing heeft genomen zonder er eerst met ons over te praten. Het zal duidelijk zijn dat wij niet op een lijn zitten met het CDA." Demissionair staatssecretaris van Financiën, Bos, wilde het belastingverdrag nog voor 15 september door de Kamer lood sen. De stichting is hier fel op te gen en ook de WD-fractie twij felt aan de ingangsdatum van januari 2003. Twijfels GroenLinks wijst erop dat niet alleen de Stichting Grensarbeid maar ook de belastingadviseurs twijfels hebben over een te voortvarende aanpak van de re gering. Cools: „Belastingadvi seurs wijzen erop dat als een grensarbeider naar de rechter stapt naar aanleiding van het nieuwe verdrag, bepaalde as pecten ervan voor de rechter geen stand houden. Juridische gatenkaas, bijvoorbeeld de hef fingskortingen en de pensioens overdracht van Nederlanders in België. Daarom wordt het ver drag voor mijn part pas over en kele jaren van kracht. Liever een doortimmerd stelsel dan iets snel door de Kamer jagen. foto Willem Mieras lenaar arriveerde rond half elf bij zijn woning, komende uit West-Brabant. Onderweg had hij waarschijnlijk de irritatie gewekt van een andere wegge bruiker, die hem richting huis achtervolgde. Daar aangeko men werd het slachtoffer gesla gen en geschopt. De dader heeft blijkbaar ook enkele anderen opgeroepen, die eveneens naai de woning zijn gereden. Zij heb ben enige tijd op ramen en deu ren gebonkt. De Thoolse man liep wat schrammen en builen en letsel aan zijn mond op. Hij heeft aangifte gedaan van mis handeling. Geschrokken liet de automo bilist op de doorgaande route tussen Vlissingen en Middel burg het gaspedaal los. Uit ij- delheid had hij zijn bril weer eens niet op, maar met het blote oog dacht hij het onheil te zien naderen. Stond daar even verderop langs de weg niet zo'n came ra waarmee haastige wegge bruikers voor het politiear chief worden gekiekt? Naderbij gekomen kwam de camera in beweging. Het bleek een reiger te zijn die in eengedoken op een paal had zitten rusten en nu traag klapwiekend opvloog. Vermoedelijk op weg naar een andere paal en een nieuw bijziend slachtoffer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 21