Madrid en Rabat tekenen vrede Martelaren zweren wraak op Israëliërs bij uitzetting Prins Claus weer in ziekenhuis opgenomen ioyrjde france Drugstoerist spekt middenstand Breda (Êk Van der Schans blijft hongerig ikkoord over demilitarisering rotseiland Perejil voor Marokkaanse kust Dronken kapitein van boord gehaald Goese politie lost schoten bij aanhouding Kok is niet tegen lintje £tos 3 halen, 2 betale SI x rncfhf fr- Bolkestein wil duurdere diesel Lezers aller landen in bibliotheek Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- 19° jl4; Meest droog Perioden met zon, later kans op een buitje. Matige westenwind bij ongeveer - 19 graden. 245e jaargang no. 171 naandag 22 juli 2002 los nummer 1,00 r door Henk van den Boom t BARCELONA - Het rots- jeiland Perejil is weer ei gendom van geiten en kogels. Vandaag onderte- jkenen Spanje en Marokko 'in Rabat het 'vredesak koord' dat zaterdagavond onder druk van de VS tot stand kwam. VLISSINGEN - De wa- terpolitie heeft gisteren op de rede van Vlissingen een 43-jarige kapitein van een kustvaarder een vaar- verbod opgelegd, omdat hij te veel alcohol had ge dronken. De politie was gealar meerd door de loods die het 1300 ton metende schip naar open zee zou begeleiden. Het schip met negen be manningsleden, dat voer onder de vlag van Barba dos, was geladen met steengruis. Het was on derweg van Antwerpen naar Spanje. In overleg met het Open baar Ministerie in Mid delburg besloot de politie om de kapitein een vaar- verbod van vierentwintig uur en een boete van 2500 euro op te leggen. De werkgever van de ka pitein heeft de man on middellijk teruggeroe pen. Het schip heeft later de reis onder het comman do van een andere gezag voerder voortgezet. Het was al donker toen twee mi litairen van het Spaanse Vreem delingenlegioen zaterdagavond de Spaanse vlag streken. Een helikopter bracht vervolgens de bezettingsmacht van 7 5 militai ren terug naar de Spaanse en clave Ceuta. Negen dagen was de rotspunt voor de Marokkaanse kust inzet van een snel escalerend conflict tussen beide landen. Op 11 juli werd het onbewoonde Peterselie-eiland door Marok kaanse militairen bezet. Een week later werd het bij verras sing door Spaanse commando's heroverd. Spanje en Marokko hebben beloofd geen militairen meer op het eiland te zullen sta tioneren. De VS, die met beide landen vriendschappelijke betrekkin gen onderhouden, hebben zich vanaf het begin met de ruzie be moeid. Minister Powell van Buitenlandse Zaken trad zelf op als bemiddelaar. Hij bracht za terdag het bericht naar buiten dat een akkoord was bereikt. Dat werd even later bevestigd door de regeringen in Rabat en Madrid. Zuiderburen In Spanje is het akkoord met ge mengde gevoelens ontvangen. Men is blij dat er een oplossing is, maar dat dit alleen bereikt kon worden met hulp van de VS wordt algemeen gezien als een zwaktebod van de regering-Az- nar. Het is opnieuw een bewijs van de slechte betrekkingen met de zuiderburen. De oppositie wil op korte termijn een debat in het parlement over de relatie met Marokko. In Marokko wordt de oplossing van het conflict toegeschreven aan koning Mohammed VI, die contact heeft gehad met Powell. De Marokkaanse minister van Buitenlandse Zaken waar schuwde dat nu moet worden gewerkt aan een oplossing van GOES - De politie heeft zater dagmorgen rond half zeven in de Schumanstede in Goes twee waarschuwingsschoten gelost bij de aanhouding van een 36- jarige bewapende Goesenaar. De man werd aangehouden om dat hij drie personen in de wo ning bedreigde met een geladen vuurwapen. Vermoedelijk gaat het om problemen in de relatio nele sfeer. Het drietal wist de woning te verlaten en alarmeer de om tien voor zes de politie. Binnen enkele minuten was de politie met drie voertuigen en een diensthond ter plekke. De politie had uit voorzorg de straat afgezet. Omstreeks half zeven kwam de verdachte uit ei gen beweging naar buiten en werd hij door de politie aange houden. Daarbij zijn wel waar schuwingsschoten gelost. De verdachte is ingesloten. De poli tie heeft de zaak in onderzoek. Marokkanen vieren het vertrek van Spaanse militairen van Perejil (op de achtergrond). foto Alberto Pellaschiar/AP HILVERSUM - Als premier Kok een lintje zou krijgen, dan zal hij dat gewoon aanvaarden. „Het is een wijdverbreid misverstand dat ik, als FNV-voorzitter, een lintje zou hebben geweigerd. Dat is niet zo." Dat heeft Wim Kok gisteren ge zegd op zijn laatste dag als pre mier in een speciale uitzending van het tv-programma Nova. De scheidend minister-presi dent heeft geen principiële be zwaren tegen een lintje. Maar destijds heeft hij wel aangege ven dat hij vond dat hij het niet bij uitstek verdiende, omdat hij als vakbondsvoorzitter gewoon zijn werk deed. Een groot afscheidsfeest geeft Kok niet. Daaraan heeft hij geen behoefte. „Er komt geen af scheidsreceptie in Den Haag. Maandag is de overdracht (van het premierschap). Later in het najaar is er nog een bijeenkomst in partijverband. Dat is het", al dus Kok. ANP Advertentie van onze redactie buitenland JENIN - De extremistische Al Aksa Martelaren Brigade zal fa milieleden van Israëlische func tionarissen doden als de Israëli sche regering haar omstreden uitzettingsplannen doorzet. De regering-Sharon wil naaste fa milieleden van Palestijnen die volgens Israël terroristen zijn, verbannen van de Westelijke Jordaanoever naar de Gaza- strook. Het hoogste Israëlische ge rechtshof zei gisteren geen oor deel te kunnen vellen over de uitzettingsplannen. Onder aan voering van de Israëlische men senrechtenactiviste Lea Zemel hadden 21 familieleden van twee vermeende, ondergedoken Palestijnse extremisten het hof gevraagd een dreigende depor tatie naar de Gazastrook tegen te houden. De uitzetting zou strijdig zijn met de Geneefse Conventies. Die verbieden de portaties van mensen uit bezet te gebieden. De groep trok het verzoek giste ren weer in, nadat het hof had bepaald dat er geen officieel be sluit tot deportatie is. Daardoor is een gerechtelijk oordeel nu nog niet mogelijk. Het hof oordeelde wel dat de aangekondigde vernietiging Een Palestijns meisje bivakkeert in een tent, nadat Israëlische mili tairen het huis van haar familie hebben verwoest bij Netzarim in de Gazastrook. foto Suhaib Salem/RTR van twee huizen van de betrok ken Palestijnse familieleden na bij Nabloes door Israëlische strijdkrachten niet door mag gaan. De bewoners zouden niet tijdig zijn gewaarschuwd en ze konden daardoor geen juridi sche stappen ondernemen. Bewijs Eind vorige week maakte de Is raëlische procureur-generaal Rubinstein tijdens een ontmoe ting met functionarissen van het ministerie van Defensie dui delijk dat deportaties alleen mogelijk zijn als er bewijzen zijn voor directe betrokkenheid bij een aanslag. Een biologische relatie met een dader of de orga nisatoren van de aanslag mag geen reden voor verbanning zijn, bepaalde Rubinstein. Tijdens de bijeenkomst werd ook besloten om verbannings zaken per individu te bekijken. Van collectieve deportaties zou geen sprake meer zijn. Het dag blad Ha'aretz haalde gisteren bronnen binnen Defensie aan die meldden dat van de 21 gear resteerde Palestijnen er slechts enkelen in aanmerking zouden komen voor mogelijke verban ning naar de Gazastrook. De Israëlische plannen voor de portaties zijn internationaal he vig bekritiseerd. Secretaris-ge neraal Annan van de Verenigde Naties verklaarde dat Jeruza lem geen 'collectieve straffen' aan het Palestijnse volk mag op leggen. Ook de Verenigde Staten hebben negatief op het plan ge- reageerd. Volgens Washington worden Israëls veiligheidspro blemen niet opgelost door straf maatregelen tegen onschuldige burgers. De Israëlische strijdkrachten gaan uit vrees voor aanklachten bij het Internationale Strafhof de identiteit van de in de Pales tijnse gebieden ingezette mili tairen afschermen. De Israëlische krant Ha'aretz meldde gisteren dat de legerlei ding de openbaarmaking van bijzonderheden over militairen nog verder wil beperken. De media zou worden verboden de achternaam, woonplaats en op dracht van soldaten en officie ren van lagere rang te vermel den. Wel mogen ze nog worden ge filmd en gefotografeerd tijdens acties in de Palestijnse gebie den. AFP/DPA/ANP Heod Shoulders shampoo keuze uit alle varianten normaal per stuk r 21 van onze redactie binnenland DEN HAAG - Prins Claus is gis teren rond het middaguur ter observatie overgebracht naar het Academisch Medisch Cen trum (AMC) in Amsterdam. De behandelend artsen verwachten dat de prins zeker een aantal da gen in het ziekenhuis zal moeten blijven. Dat maakte de rijksvoorlich tingsdienst gisteren bekend. Claus is opnieuw opgenomen omdat het herstel sinds zijn vo rige opname, begin deze maand, minder voorspoedig verloopt dan was verwacht. Tot de zie kenhuisopname is besloten, hoewel de prins zich niet onwel voelde. De prins was sinds vorige week zaterdag weer thuis, nadat hij zich op maandag 1 juli onwel had gevoeld en in het AMC was opgenomen. Artsen vermoed den toen een infectie aan de luchtwegen. Zijn herstel verliep alle slepende kwesties tussen Spanje en Marokko. Behalve de controverse over de Westelijke Sahara hebben beide landen ruzie over visserijrech ten en over de toestroom van Marokkaanse illegale immi granten naar Spanje. Historisch oud zeer zijn ook Ceuta en Melilla, de twee Spaanse enclaves op Marok kaans grondgebied. Marokko beschouwt die als door Spanje bezet gebied. GPD 2. Etxebarria 3. Boogerd 21. De Groot 14e etappe 1. Virenque (foto) 5.43.26 2. Botsjarov 1.58 3. Armstrong 2.20 23. Boogerd 7.47 ALG. KLASSEMENT 1. Amstrong 56.51.39 2. Beloki 4.21 3. Rumsas 6.39 17. Boogerd 18.33 zie pagina 13 en 14 Meer over de TOUR op de PZC-site: www.pzc.nl Europees Commissaris Bolkestein wil diesel voor automobi listen duurder makenHij stelt voor de minimumaccijns op de brandstof de komende jaren te verhogen tot 36 euro cent. In Nederland kan de privé-dieselrij der rekenen op ruim vier cent extra per liter aan de pomp. De krantenhoek van de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg is misschien wel de meeste multicultu rele plek van Zeeland. Er liggen dagbladen en tijd schriften uit alle hoeken van de wereld. Elke dag komen mensen van vele nationaliteiten daar bij een om samen te lezen en te dis- cussiëren. varia 2; binnenland: 3; radio en televisie: 4; buitenland: 5; ge zondheid: 6; zeeland: 7,9 en 11; sport: 13,14,15,17,19 en 20 van onze redactie binnenland BREDA - De merendeels Franse drugstoeristen zijn een zegen voor de economie van Breda. Jaarlijks spekken ze de kassa's van de lokale middenstand met zo'n 2,5 miljoen euro. Dat stelt de 27-jarige M. Rotte veel, die de gevolgen van het softdrugstoerisme naar de stad heeft onderzocht. Hij studeerde onlangs af aan de Nederlandse Hogeschool voor Toerisme en Verkeer. De anti-softdrugsclan is niet blij met de conclusie van zijn onderzoek: softdrugstoe risten geven gemiddeld meer uit dan andere toeristen, brengen 2,5 miljoen euro in de Bredase kassa's en zorgen nauwelijks voor overlast. Een ideale nieuwe toeristen doelgroep dus, die softdrugs- toeristen? Bij de Bredase afde ling van Koninklijke Horeca Nederland zijn ze niet enthousi ast. En het lijkt onwaarschijn lijk dat de VW buitenlandse softdrugskopers gaat lokken en Breda zich als wietstad met ka rakter gaat profileren. Toch zouden winkeliers, zo blijkt uit Rotteveels onderzoek, best een beetje blij mogen zijn met de jonge Belgen en Fransen - ongeveer 785 per weekeinde - die in Breda hun joint komen scoren. De jonge Europeanen kopen namelijk niet alleen soft drugs, ze kopen veel méér. Veertig procent van de hasjtoe- risten geeft meer dan veertig eu ro uit in Breda (naast het geld dat aan softdrugs wordt uitge geven). Dat geld gaat vooral naar winkels in de binnenstad. Daarnaast bezoekt 22 procent culturele bezienswaardighe den. Hotels hebben overigens weinig aan de gemiddelde bui tenlandse wietkoper. In de meeste gevallen (57 procent) dient de auto als slaapplaats. GPD na zijn terugkeer op het Paleis Huis ten Bosch echter minder voorspoedig. De 75-jarige prins verbleef dit voorjaar ook al twee maanden in het AMC. Hij werd opgeno men wegens longemboliën. Tijdens zijn verblijf in het zie kenhuis kreeg Claus een hartinfarct, waarop hij werd ge dotterd. Hij kampt al langer met gezondheidsproblemen. Hij lijdt onder meer aan de ziekte van Parkinson. GPD/ANP (Advertentie) ..iaCijöU. naam:,q. noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor €15,- nf. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcode: staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) telefoon:'-D noteert u mij voor een abonnement De eerste twee weken ontvang ik de e-mail: krant gratis, Daarna wil ik Voor automatische incasso stem ik toe in betalen: afschrijving van mijn (post)bankrekening- Q per maand met nummer: j j~ j automatische incasso (€19,25). handtekening: n per kwartaal met automatische incasso 52,-). „,r1per jaar met PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege- a utomatische i ncasso vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. 198 Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice 8 "7132Ï4I!ÖÖÖÖÖ2M iSS^SSK M di wo do vr za (postzegel niet nodig) HHHi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1