Ventoux is lief voor Nederlanders De Tour winnen is belangrijker c3b>< aria Lance Armstrong heeft weer bonje met de Fransen Schumacher grijpt vijfde wereldtitel Ajax terug in de race voor Sikora Van kilometer tot kilometer Armstrong moet revanche laten varen, maar deelt gevoelige tik uit Lefevere weg ARNHEM - Vitesse heeft international Victor Siko ra zaterdag aangeboden bij Ajax. Dit is gebeurd toen de Arnhemse club in Londen problemen kreeg over de financiële afwik keling van de overgang naar Fulham. De Engelse club uit de Premier League met wie Vitesse en Sikora's zaak waarnemers een akkoord hadden bereikt, wenste de betaling van de transfer som te spreiden over vier jaar. „Dit vonden wij on voldoende voorwaarden", zei Vitesses voorzitter Jos Vaessen. „Wij hebben slechte ervaringen opge daan met Benfica in Lis sabon (over Pierre van Hooijdonk). Wij vonden dat Fulham betere zeker heden moest aanbieden. Intussen hebben wij Ajax gemeld dat wij bereid zijn weer te onderhandelen over een overgang van Si kora. Ajax heeft 4,5 mil joen euro geboden", aldus Vaessen. ANP MONT VENTOUX - Het pelo- I tonvertrektomll.20uurvanuit Lodeve voor de veertiende etap pe van de Ronde van Frankrijk. De bestemming is de Mont Ven- toux, volgens gele-truidrager Lance Armstrong de zwaarste beklimming van deze Tour. 10 km: Er ontsnappen twaalf renners, onder hen de Fransman Virenque, de Amerikaan Hamil ton en de Italianen Mazzoleni en Gotti. 21 km: Het twaalftal heeft het niet gered, maar op het moment dat het peloton aansluit gaat een deel van de groep opnieuw inde aanval. 65 km: Het elftal heeft een voor sprong van 11.45 op het peloton. Ï1 km: Eerste tussensprint: 1. Morin (Fra), 2. Edaleine (Fra), 3. Hushovd (Noo). 121 km: Voorsprong 11.41. 160 km: Tweede tussensprint: 1 Hushovd, 2. Auge (Fra), 3. Moreni (Ita). Verschil 10.15. 191 km: De voorsprong is terug gelopen naar 8.40. 201 km: Aan de voet van de be klimming van de Mont Ventoux volgt het peloton op 7.10 van de koplopers. 203 km: De Italiaan Moreni valt aan, kopgroep dimt uit tot zes i renners. 205 km: De Pool Baranowski voert het tempo op, Moreni moet I lossen. 208 km: De Rus Botsjarov valt aan, waarna Baranowski moet lossen. Alleen Virenque kan uit eindelijk nog volgen. 210 km: Virenque valt aan. In de achtervolgende groep raakt Armstrong zijn ploeggenoten Heras en Rubiera kwijt. 213 km: De Spanjaard Beloki valt aan en wordt gecounterd door Armstrong, die meteen zelf demarreert. 215 km: Armstrong op 4.26 van Virenque. Enkele van de vroege vluchters bevinden zich nog tussen het tweetal. 216 km: Virenque leidt, met Bot- sjarovop 1.25, Serpellini op 2.00 en Armstrong op 3.50. 221 km: Richard Virenque wint de 14e etappe van de Ronde van Frankrijk voor Botsjarov en Armstrong die zijn leidende po sitie in het klassement verste vigt. door Ad Pertijs MONT VENTOUX - Lance Armstrong heeft het weer aan de stok met de Fransen. Onder weg naar de Mont Ventoux, waar het nationale troetelkind Richard Virenque de etappe won, ergerde hij zich groen en geel aan het feit dat hij constant het woord 'dope' (doping) toe geschreeuwd kreeg. „Wat zoeken die mensen hier", sprak Armstrong vol veront waardiging. „Ze worden dron ken en schelden mij uit voor ge drogeerde renner. Ze komen niet voor de sport. Nou, blijf dan thuis." De Amerikaan zegt zich nooit bedreigd gevoeld te heb ben door de fans. „Het waren ook niet alle Fransen die dope riepen." Zijn Zwitserse perschef Jogi Müller wil vandaag met Arm strong de ergernis doornemen. „Ik weet niet of hij als Ameri kaan moeite heeft dit gedrag te relativeren. Aan de andere kant zou het triest zijn dat nu ook in de wielersport fans deze hou ding aannemen tegen de tegen partij." Het voorval van gisteren was voor Armstrong extra wrang omdat de man die voorop reed, geldt als het symbool van het 'epo-tijdperk'. Virenque viel in 1998 van zijn sportieve voet stuk, toen hij werd meegesleurd in de Festina-affaire. De Tour organisatie probeerde in 1999 vergeefs de renner uit de ronde te weren. Reus Het Franse volk heeft hem ech ter nooit laten vallen. Tot in de rechtbank bleef hij handteke ningen uitdelen. Dus was het lo gisch dat Frankrijk gisteren gek werd van enthousiasme toen Vi renque in zijn eentje voorop reed op de Mont Ventoux. Het shirt losgei'itst, de mond wijd open en met een vechtlust, die hem in eigen land zo populair maakt, probeerde hij als een Da vid de Amerikaanse reus Arm strong voor te blijven. Aangezien Armstrong zich op zijn beurt altijd laatdunkend heeft uitgelaten over Frankrijk en de Franse pers in het bijzon der, ontstond er op de hete berg plots een broeierige sfeer. Een Feyenoorder noemt een Ajacied een jood, al dan niet met het voorvoegsel kanker, een Frans man grijpt naar het woord dat Armstrong het meest kwetst: dope. Vooral de Franse pers probeert hem, volgens Armstrong, voort durend in verband te brengen met het gebruik van doping. Armstrong schuwt het gevecht met de pers niet en gisteren was het kennelijk bijltjesdag op de Mont Ventoux. De Fransen had den eindelijk iemand die de Amerikaan, die hun land niet wil begrijpen (en mede om die reden Nice verliet om in Spanje te gaan wonen) van repliek wil de dienen en wilden dat weten ook. Het komt niet gemakkelijk meer goed tussen Armstrong en de Fransen. Uitgerekend in het land waar hij de koers van zijn leven heeft gevonden. GPD PZC Michael Boogerd kan klus niet klaren IBationo ziet voor het eerst bergen Volleyballers slaan een dubbelslag maandag 22 juli 2002 Chela bekroont zijn terugkeer Van der Schans is Terneuzen is nog Simon Vroemen zit onverzadigbaar even bekervrij j g naast de prins Michael Schumacher sleepte gisteren zijn vijfde wereldtitel in de wacht. foto Jean-Paul Pelissier/RTR van onze sportredactie MAGNY-COURS - Michael Schumacher is gisteren door een overwinning in de Grand Prix van Frankrijk voor de vijfde maal wereldkampioen Formule 1De 33-jarige Duitser evenaart daarmee het recordaantal we reldtitels van de Argentijn Juan Manuel Fangio. Schumacher vestigde in zijn Ferrari ook een ander record. Nooit was een autocoureur zo vroeg in het seizoen wereldkam pioen. Er zijn nog zes races te gaan. In Frankrijk finishte hij voor de Fin Kimi Raikkonen en de Schot David Coulthax'd, die beiden een McLaren bestuur den. Schumacher, geboren in het plaatsje Kerpen, was in 1994 en 1995 kampioen met Benetton. De laatste drie jaar haalde hij de titel voor Ferrari. Het einde lijkt nog lang niet zicht voor de man die dit jaar al acht GP's won. Zijn conti'act bij Fex-rari loopt door tot 2004 en volgens zijn manager Willi Weber denkt de racer zelfs na over een langer vei'blijf bij de Italiaanse stal. „Het kan zijn dat we tot 2006 verlengen. Ik zou niet weten waax-om Michael over twee jaar stopt", aldus Weber in een Duit se kx-ant. Schumacher, begonnen in 1991, won tot nu toe 61 wedstrijden bij 172 starts. Ook een record. Toch vindt de Duitser dat hij zich niet met Fangio, kampioen in 1951 en van 1954 tot 1957, mag vergelijken. „Wat hij des tijds presteerde, kan ik niet be reiken. Toen was de autosport veel gevaarlijker. Vroeger stond de mens ook veel centraler, nu is de winst meer een teampi'esta- tie", aldus Schumacher, RTR pagina 20: Schumi in voetsporen van Fangio Meer over de TOUR op de PZC-site: www.pzc.nl Roemruchte berg toont zijn vriendelijkste kant Richard Virenque kwam gisteren als eerste boven op de Mont Ventoux. foto Olivier Morin/AFP BEZIERS - Ploegleider Patrick Lefevere vertrekt volgend sei zoen bij Domo-Farm Frites. Hij treedt in dienst van de nieuwe Quick Step-foi-matie. De Belg zou aanvankelijk ploegleider worden van het nieuwe fusie team Domo-Lotto. ANP door Edward Swier MONT VENTOUX - Een petje en een flesje water extra waren gisteren geen overbodige luxe. Op de Mont Ventoux, de Killer van de Provence, waar het zo kan spoken, was het gisteren vooral warm. De wind hield zich koest, bracht hooguit wat welkome verkoeling. Slechts een en kele coureur klaagde over te weinig lucht, maar niemand hoefde aan de zuur- stoffles. In het Rabobank-kamp, waar sinds de ritzege van Kax-sten Kroon precies een week eerder weinig meer gelachen werd, was er zowaar zelfs weer sprake van te vredenheid. En de Domo-x-enners Leon van Bon en Servais Knaven konden na tuurlijk helemaal content zijn. Teamge noot Richard Virenque won immers de Rit naar de Maan. Lachend zaten ze op de bumper van een van de ploegleiderswagens. „Was dat even een goed idee om hier de boel te ver kennen", gaf Michael Boogerd zijn ploegmaat Levi Leipheimer mee. Die knikte instemmend, keek langs de kale bergwand tevreden richting het dal. De Mont Ventoux, die vex'schxdkkelijke berg, had even voordien zijn vrolijkste gezicht aan het Rabobank-duo getoond. Niets geen verschrikkingen, geen inzinkingen. Waar het Leipheimer in de Pyreneeën be paald niet naar de zin verliep, mocht hij nu wel tevi'eden zijn. Elfde op 4.25 van Virenque, en in het klassement opge klommen naar de negende stek. Er was echter nog wel een maar: het was op nieuw bij lange na niet genoeg om mee te doen in de strijd om de dagzege. Verkenning Leipheimer had de Ventoux, voor de ge zamenlijke vex-kenningstocht met Boo- gex'd in juni, niet eerder gezien. Hij kende 'm wel van tv. „Maar die training met Mi chael heeft me duidelijk geholpen. Ik had hier toch een heel ander gevoel dan in de Pyreneeën. Wist nu precies hoeveel ik moest overhouden en waar ik weer gas kon geven." Hoe hij de beroemde klim moest omschrijven? „Ik zou het eigerxlijk niet weten. Het is... bijzonder, legenda risch. Ik ben in elk geval nog geen onder deel van de geschiedenis van de Ventoux, zo voel ik dat tenminste xxiet. Er zijn zo veel renners die deze berg net als ik be klommen hebben. Misschien, als ik hier ooit eens win, durf ik daaxvan te spre ken." so had mee gekund." Michael Boogerd was, bovenop de Ventoux, in zijn sas met zijn hexvonden ritme. „Op het laatst schoot ik enorm in gang. Onderaan was ik misschien wel een van de eersten die de groep-Armstrong moest laten gaan, maar later heb ik er zoveel inge haald. Ik kreeg er steeds meer lol in." Boogerd werd 23ste, op 7.47 van Viren que. In het klassement staat hij zeven tiende. Ver achter Leipheimer, de 'import-Hol lander', en Boogex'd, kwam de i~est van het Nederlandse Touxpeloton binnen. De meesten hadden 'de bus' opgezocht. Ook hier werd weinig geklaagd. Leon van Bon had zaterdag, de dag dat hij een van zijn laatste kansen op succes voorbij zag gaan, al gemeld dat hij de rit naar de Ven toux niet als de lastigste beschouwde. „Dit mag dan misschien wel de moeilijk ste bex-g zijn, het is zeker niet de moeilijk ste etappe." Entourage Na afloop zag hij zijn vermoedens ten de le bevestigd. „We mochten vandaag enorm veel tijd verliezen, dus in gevaar kom je niet. En het was natuurlijk maar één klim. Dus eigenlijk heb ik onderweg toch wel een beetje van de hele entourage kunnen genieten. Maar, Armstrong had zijn zinnen op deze etappe gezet, waar door we de eerste 175 kilometer in het pe loton toch harder gingen dan ik had ge hoopt." Addy Engels' eerste kennismaking met de Ventoux was ook al een prettige. Hij kende de verhalen over de Kale Beig, wist dat de natuur er rare fratsen uit kan halen,Maar ik ben hier met een goed ge voel boven gekomen. Dat komt waar schijnlijk vooral omdat ik me een stuk beter voelde dan in de Pyreneeën. Van de wind - ik weet dat het hier kan spoken - heb ik trouwens geen last gehad. Alleen in de laatste twee kilometer voelde ik 'm. En ki-eeg ik ook een beetje gebx'ek aan zuurstof." Karsten Kroon voelde zich wél de hele dag doodongelukkig. Zijn bles sures, opgelopen in de afdaling van de Aubisque, willen maar niet helen. „Ik heb nu zo'n pijn in mijn rug. Kramp ook. Dat komt doordat ik, vanwege die ge scheurde bilspier, helemaal scheef op mijn fiets zit. Het gaat elke dag slechter, de rustdag van maandag kan ik wel ge bruiken." Kx-oon kon de Ventoux, en zijn geschiedenis, even gestolen worden. GPD j foor Ad Pertijs mont VENTOUX - Vanaf de !dag dat Jean-Marie Leblanc de tour van 2002 presenteerde, bad Lance Armstrong lange tijd slechts oog voor één plek: de Mont Ventoux. Het was de plaats waar hij in 2000 de ver assing van zijn nieuwe wieler leven maakte. „Het was een gro te fout de zege weg te geven aan Pantani." Sinds die etappe zocht de Ame rikaan naar x-evanche. „Revan- I chevooral op mezelf." Gisteren kwam die dag, waarop Arm- j strong de Reus van de Provence I de hand had willen schudden, Het pakte anders uit. Richard j Virenque ontvluchtte tijdig het peloton en na een vlucht van ruim 200 kilometer door een ko kend landschap, had hij genoeg voorsprong opgebouwd om ook de Mont Ventoux te overleven en te bedwingen. Tot grote vreugde van zijn fans en zichzelf kroonde hij zich weer eens tot de volksheld van Franki'ijk. „Ik dank mijn supporters voor de manier waarop ze me naar bo ven hebben geholpen." Lance Annsti'ong, die de top als derde bereikte, dacht daar an ders ovex\ „Als ik voor iedere keer dat ik onderweg ben uitge maakt voor gedopeerde renner, een dollar had gekregen, was ik nu een rijk man geweest", zei hij boos. De houding van het chau vinistisch Franse publiek stoor de hem meer dan het feit dat zijn hartenwens niet in vervulling was gegaan. „Daarover ben ik niet ontgoocheld", zei hij ge meend. „Het was wel de opzet te win nen, maar voor we aan de klim begonnen, wist ik al dat dat er niet meer in zat. Met zes minu ten achterstand had het gekund. Acht minuten was te veel om goed te maken op j ongens als Vi renque en Botsjarov." De Amerikaan concentreerde zich daarna volledig op zijn ei genlijke job: het winnen van de Toui". „Want dat blijft ondanks mijn fascinatie voor de Mont Ventoux toch het belangrijk ste. Het wex-d de dag waarop hij de Spanjaarden een gevoelige tik uitdeelde. Even nog maakte ploegleider Johan Bruyneel zich zorgen toen de vaste gangma kers Heras en Rubiera afhaak ten. Armstrong kwam alleen te zitten met twee Once-renners (Beloki en Azevedo). „Het was niet verontrustend. Die twee reden in een mooi, con stant ritme omhoog", meende de Amerikaan. Bruyneel reed voor de zekex'heid even naar voren om zijn kopman te spx-eken. „Ik keek in het gelaat van Beloki en ik keek in het gelaat van Lance. Toen wist ik al genoeg. Lance zou hem aanpakken." Het gebeurde op een manier, die extra pijnlijk was voor Beloki. Eindelijk had de Zoetemelk van Spanje het lef bijeen geraapt om - voor het eerst in de Tour - in de aanval te gaan, of Armstrong diende hem keihard van repliek. De gele-truidrager achterhaal de de Spanjaard en knalde me teen over de kleine Bask heen. Daarna begon het gevecht met de stoffige ploert vol hete keien. Voor Armstrong is de Mont Ven toux een berg waarmee hij een haat-liefdeverhouding heeft. In 2000 vond hij hem maar niets. Daarna veranderde de angst in een uitdaging. Boomgrens „Ik ben van die berg gaan hou den", zegt hij. „Boven de boom grens lijkt het of er geen zuur stof meer is. Ademhalen wordt een probleem." Op dat terrein had hij het kaf van het koren willen scheiden en - als het even kon - in de voetsporen van Char- ly Gaul (1958), Raymond Pouli- dor (1965), Eddy Merckx (1970), Bernard Thevenet (1972), Jef Bernard (1985) en de vexvloekte Marco Pantani (2000) willen treden. Naast Johan Bruyneel in de auto schreeuwde filmster en vriend Robin Williams zijn keel schor. „Het was 'fucking wonderful' achter hem te lijden", zei de ster, die na drie dagen Tour weer naar huis keert. Bestuurder Bruyneel lachte eveneens. „Lance heeft een slimme wed- strijd gereden. Je moet in de Tour niet koste wat kost alles willen winnen. Zeker niet hier. De winnaar heette nu Richard Virenque. „Het was een goede ontsnapping en zijn beklim ming was niet slecht", zei Arm- strong afgepast. De Fransman ging echter uit zijn dak. „Het was een superbeklimming. Het is magnifiek om een ontketende Lance Armstx'ong voor te blij ven." In 2000 uitte Eddy Merckx zijn woede over het feit dat Arm strong de zege liet aan Pantani. Hij zag het als een belediging aan alle grote x-enners, die tot het uiterste waren gegaan om de Ventoux te veroveren. Dit keer was de Belg vol lof. „Vandaag heeft hij terecht de dagzege uit zijn hoofd gezet. De Tour win nen is belangrijker." GPD Levi Leipheimer beklimt de laatste kilometers van de helse Mont Ventoux. foto Jasper Juinen/ANP Onder aan de mysterieuze berg, ruim voor het Chalet Reynard, had Leiphei mer het meeste geleden.,Het was net een oven"aldus de Amerikaan.,Maar ik ben rustig gebleven, omdat ik nu wel wist wat me te wachten stond.Even was Leiphei mer ongelukkig. Juist toen hij de groep met Ax-mstrong leek bij te halen, demax-- reerde eerst Beloki en meteen daarop de Amerikaanse klassementsleider zelf. „Dat was jammer, want ik denk dat ik dan wel in het tempo van Rumsas en Bas-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 13