Armstrong mag niets weggeven PZC De Mont Ventoux, het blijft een beul Sparta nog dieper in de problemen 20 Amerikaan gunt anderen hun succesmaar moet eerst aan zichzelf denken Herstel en straf voor Leipheimer Van kilometer tot kilometer Mourhit betrapt op doping Durand uit koers gehaald Sandstod breekt acht ribben Santini bondscoach Frans elftal Coulthard rijdt snelste ronde Visser weg als chef de mission Niermann even de weg kwijt Kroon ziet af FC Den Bosch krijgt alsnog proflicentie zaterdag 20 juli 2002 door Ad Pertijs PLATEAU DE BEILLE - Lance Armstrong gunt ieder zijn deel. Hij kan en mag echter niets weg geven. Donderdag op weg naar de Tourmalet gunde hij de 'oude vechter' Jalabert een ritzege. „Maar omdat Gonzalez de Gal- deano loste, moesten we het tempo wel omhoog jagen." Gis teren wilde de Amerikaan zijn meesterhelper Roberto Heras iets teruggeven voor al het werk dat hij de dag er voor had ver richt. „Beloki was echter taaier dan verwacht. Toen was het be ter om op een andere gelegen heid te wachten." Kortom, Lance Armstrong is na twee loodzware dagen in de ber gen (Pyreneeën) weer de alleen heerser, die alle touwtjes stevig in handen heeft. Joseba Beloki van Once was in beide, bijna identieke etappes (Jalabert opent van ver, Heras 'zet voor', Armstrong wint) de enige die nog enigszins het wiel van de Amerikaan kon volgen. De rest zag de achterstand oplopen tot boven de drie minuten. „Ik denk dat Beloki, Heras en ik de beste klimmers van deze Tour PLATEAU DE BEILLE - Zijn eerste kennismaking met een bergrit in de Ronde van Frank rijk was Levi Leipheimer don derdag slecht bevallen. Een dag later volgde het herstel. Met de dertiende plaats in de rit naar Plateau de Beille, op 2.47 van ritwinnaar Armstrong, kon de Amerikaanse kopman van Rabobank leven. Leipheimer kreeg ver na de koers nog een tijdstraf opge legd. De jury constateerde dat de Amerikaan in de laatste vijf tien kilometer nog water of eten uit de ploegleiderswagen kreeg aangereikt. Dat mag niet. Het kostte de Amerikaan twintig extra seconden. ANP PLATEAU DE BEILLE - Met Lance Armstrong in het geel vertrekt het peloton iets voor elf uur vanuit Lannemezan voor de twaalfde etappe van de Ronde van Frankrijk. Het is de tweede bergrit in deze Tour met aan komst na 199,5 kilometer op Plateau de Beille. 30 km: Eerste tussensprint: 1. McE- wen (Aus), 2. Zabel (Dui), 3. O'Gra- dy(Aus). 39 km: Aanval van de Fransman Oriol. 47 km: In de beklimming van de Col de Mente vormt zich achter Oriol een groep van 13 renners, onderhen de Fransman Jalabert, de Span jaard Sevilla en de Zwitser Zberg. 56 km: Doorkomst Col de Mente (le cat.): 1. Oriol, 2. op 0.34 Jalabert, 3. op 1.35 Mazzoleni (Ita), peloton op 2.10. 58 km: Jalabert sluit aan bij Oriol. 71 km: Doorkomst Col de Portet d'Aspet (2e cat.): 1. Jalabert, 2. op 0.05 Dufaux (Zwi), 3. Nozal (Spa), peloton op 2.24. 81 km: Tweede tussensprint: 1. Jala bert, 2. Dufaux, 3. Nozal. Op 1.21 volgt een groep met de Fransman Vi- renque. Peloton op 3.25. 107 km: Doorkomst Col de la Core (le cat.) 1. Jalabert, 2. Dufaux, 3.Nozal. Groep Virenque op 2.45, peloton op 4.10. 155 km: Doorkomst Col de Port (2e cat.): 1. Jalabert, 2. Dufaux, 3. No zal. Achtervolgende peloton op 4.40. 179 km: Voorsprong drietal op pelo ton met US Postals op kop bedraagt nog 3.40. 186 km: Jalabert is in de slotklim ge demarreerd. Groep Armstrong op 1.44. 190 km: Jalabert ingelopen door de groep Armstrong waar de Span jaard Rubiera het tempo bepaalt. 191 km: Er zijn nu elf koplopers, be halve Armstrong onder andere de Spanjaarden Heras, Beloki, Gonza lez de Galdeano en de Litouwer Rumsas. 193 km: Heras nestelt zich aan kop en voert meteen het tempo op. Al leen Armstrong en Beloki volgen. 194 km: Armstrong valt aan. 195 km: Heras gaat op jacht naar zijn ploeggenoot Armstrong. 197 km: Poging Heras mislukt, hij wordt bijgehaald door Beloki. 199 km: Armstrong wint ook de 12e xit in de Tour, zijn derde xitzege al dit jaar. Heras wordt tweede. Boo- gerd is de eerste Nederlander: 39eop 8.20 .ANP BRUSSEL - De Belgische atleet Mohammed Mourhit is betrapt op doping. Mourhit werd zondag 5 mei bij een controle tijdens het wereld kampioenschap halve mara thon in Brussel positief bevon den. Belga zijn", concludeerde Armstrong. De rest moet hopen dat dit trio de komende bergritten (vanaf morgen) instemt met een vlucht, die tot een zege kan leiden. De eerste die in aanmerking komt is Roberto Heras. Ook gis teren was hij voor Armstrong weer de tempomaker, die ieder een het snot voor de ogen reed. Zijn versnelling, vijf kilometer onder de top, was er voor de laatste aanklevers (Rumsas, De Galdeano, Botero, Serrano) te moeten beginnenHet waren er slechts drie. Armstrong liet donderdag door schemeren dat het hem speet dat hij 'Jaja' tot de orde had moeten roepen. Maar een buitenkansje om Gonzalez de Galdeano op achterstand te rijden, mocht hij niet laten liggen. Gisteren was hij vol lof over de man die beide bergritten als enige echte aan valler veel kleur gaf. „Wat een mentaliteit heeft die man. De meeste renners die aankondigen te stoppen, zie je achter in het peloton rijden. 'They party all day'. Laurent niet." De Amerikaan gaat nu op zoek naar een goede gelegenheid om in Heras het hele team te bedan ken. „Het zou ook een droom zijn om samen het podium te ha len. Als bewijs dat we de sterk ste ploeg ooit zijn." Blijven over de cadeaus voor Armstrong zelf. Om te beginnen de eindzege. „Na zijn dubbel slag in de Pyreneeën, durft hij die nog niet uit te pakken. „Pas in Parijs ben je zeker van de ze ge. Ik heb nooit een overwinning gevierd voor die binnen was. Armstrong vreest enigszins de mytische Mont Ventoux, die morgen beklommen wordt. Dat is de plaats waar Armstrong er twee jaar geleden - tot zijn grote spijt - achter kwam dat je in de Tour niet zomaar iets kunt weg geven. Na een vlucht met Panta- ni, liet hij de Italiaan de zege. Eddy Merckx sprak van een be lediging aan alle grote renners die er ooit gewonnen hadden. Pantani zelf was allerminst dankbaar voor de als eresaluut bedoelde geste. „Daarom, mocht ik zondag weer in die po sitie komen (wat ik alleen maar kan hopen)dan zal ik zeker niet dezelfde fout maken als toen." GPD Meer over de TOUR op de PZC-i veel aan. Op Beloki na dus. De Spanjaard moest pas passen toen Armstrong versnelde. „De opzet was om Roberto te laten winnen", zei Armstrong. „Van daag voelde ik me beter dan gis teren. Toen was Roberto duide lijk beter dan ik. In zijn wiel was ik geen blije caravan. Ik finishte niet voor niets met mijn handen naar beneden." Gisteren liet Heras dë kans om te winnen zelf liggen. Hij mocht Beloki achter laten, maar kreeg het gat naar Armstrong niet rap genoeg dicht. Aangezien de On- ce-kopman op korte afstand bleef volgen, werd het opzetje afgeblazen. Jalabert Een cadeautje lag er ook niet te wachten op Laurent Jalabert. De Fransman die heeft aange kondigd na dit seizoen te stop pen, viel gisteren opnieuw van verre aan. „Donderdag ging het me om de zege. Vandaag om de punten voor de bergtrui. Ik dank Dufaux en Nozal dat ze me daarbij geholpen hebben. Hoe wel ik graag weer een Tour etappe win, wist ik dat die er vandaag niet inzat. Dan had ik minstens met tien minuten voorsprong aan de laatste klim Lance Armstrong slaat de beslissende slag in de twaalfde etappe. Op de laatste klim van de dag, die naar Plateau de Beille, laat hij de Once- renner Joseba Beloki (midden) en zijn Spaanse ploeggenoot Roberto Heras achter. foto Bernard Papon/RTR Joanne Simpson beklimt 35 jaar later de Mont Ventoux samen met haar vader' door Edward Swier LA MONGIE - Joanne gelooft erin. Tom Simpson, haar va der, had helemaal niet hoeven sterven op de Mont Ventoux. Morgen zal ze het weer bele ven, de passage van de cou reurs van vandaag de dag. En ze zal zich opnieuw realiseren dat hij er nog had kunnen zijn. Als Tom Simpson, de ongeluk kige, destijds de medische zorg en faciliteiten waren verleend waar tegenwoordig alle ren ners in de Ronde op kunnen re kenen. Joanne, deze dagen logerend in het op 300 meter hoogte aan de zuidwestkant van de Kale Berg gelegen Bedoin, probeert het zich voor te stellen hoe het 35 j aar geleden moet zijn geweest. „Die heisa van nu, die was er allemaal niet. Nauwelijks of geen volg wagens, geen dokter in de buurt. Je staat er nu nooit meer alleen voor in de Tour de France." Als er toen meteen een arts bij was geweest, had ze nu misschien nog een vader ge had. Het klinkt wrang. En Joanne, vier j aar toen haar vader stierf, is er misschien zelfs wel een beetje verdrietig van. Het duurde destijds vijftig minu ten voordat er een helikopter was. „Lance Armstrong is nog niet eens gevallen of gewond geraakt. Maar voor hem staat bovenop de Mont Ventoux nu zomaar een helikopter klaar. Om hem zo snel mogelijk naar beneden te brengen. Mochten die faciliteiten er 35 jaar terug geweest zijn, dan had mijn va der misschien nog wel geleefd. Ik heb geen garantie, maar ik geloof er wel in." Simpson, in 1967 lid van de Britse Tourploeg, was er deze week met dochter Joanne bij, die net als vijf jaar terug, de berg weer beklom. In 1997 had ze willen afmaken wat haar vader niet had weten te vol brengen. Op 13 juli, de 35ste sterfdag van haar vader, was ze opnieuw naar boven gere den. Ze hadden samen geklom men. „Hij en ik. Ja, zo voelde het. Het leek alsof hij mij de kracht gaf boven te komen. En in ze kere zin is dat natuurlijk ook zo. Ik heb zijn genen, dankzij hem is mijn lichaam in staat zoiets als dit te doen." De laat ste kilometers waren zwaar. „Bij het passeren van het mo nument voor mijn vader kreeg ik een brok in de keel. Van de emoties werden mijn benen even slap." Zelf was Simpson trouwens bepaald niet zuinig geweest op zijn lichaam. Met alcohol en amfetaminen had hij het ge sloopt. De onbarmhartige zon, die op de Puist van de Provence schadelijk sterk kan zijn, deed de rest. Hij liet zich nota bene weer in het zadel helpen, wilde hoe dan ook naar boven. Geen dokter in de buurt die hem op andere gedachten kon bren gen. Mecanicien Harry Hall had hem nog wel met zachte dwang proberen te weerhouden van een herstart, maar kreeg nul op rekest. Simpson, de karakter jongen, wilde verder, de laatste twee kilometer zou hij toch ook nog wel halen. 'Put me back on'. Maar Simpson haalde het niet. Vierhonderd meter verder viel hij opnieuw van zijn fiets. En stond nooit meer op. Reanima tie mocht niet baten. Simpson reed zichzelf dood. Een hart stilstand, als gevolg van totale uitputting, werd als doodsoor zaak vastgesteld. Het voorval, dat grote gevol gen zou hebben voor de publie ke opinie over dopinggebruik en min of meer de aanzet vorm de voor de invoering van do pingcontroles, maakte van de Ventoux prompt de Killer van de Provence, een Mythische Berg. De Ventoux was toch al geen lieverdje. Door zijn vervaarlij ke uiterlijk en de afschuwelij ke wind die er doorgaans staat, is het een onsympathieke berg. De waanzinnige ligging in het verder zo lieflijk glooiende Provencaalse landschap, met zijn wijngaarden en lavendel- velden, verhoogt de mystiek alleen maar. De klim is 21,5 ki lometer, met een gemiddeld stijgingspercentage van 8,6 procent. De laatste vijf kilome ters zijn kaal. Hier groeit niets meer, de lucht is ijl. Tot in mei ligt er sneeuw, de mistral waait haast onophoudelijk. Renners hebben het er niet zo op. Gert-Jan Theunisse was het meest helder: „Een hele le lijke, kale, vieze, winderige rotberg." Na de finish in 2000 had Erik Dekker ervaren hoe hard het er kan waaien. „Ik til de mijn fiets op om tussen twee auto's door te glippen. Hij waaide bijna uit mijn handen. Lance Armstrong had schrik van het uiterlijk. „Het is een mysterieuze berg, het lijkt net de maan." Grindbak Karsten Kroon, die op zijn twaalfde met zijn vader de Ka le Berg al eens beklom („op een rode fiets van 18 kilo, ik denk dat-ie van gietijzer was"), maakt een dergelijke associa tie. „Het lijkt het einde van de wereld, een enorme grindbak." Volgens de officiële instanties meet ze 1907,87 meter. Ruim een kilometer onder de top staat, blootgesteld aan de wind en de vaak ijzige kou, het Monument der Wielermonu- menten. De gedenksteen voor Tom Simpson, een bedevaarts oord voor vele wielerfans, ligt een meter of twaalf van de weg. De verzameling wielersouve- nirs wordt dagelijks groter, is in de loop der j aren al deels ver gaan. Klauterend op wielerschoen- tjes is het voor velen een hele klus gebleken Simpson te ge denken. Joanne ervoer het zelf, tijdens haar eerste tocht in 1997. Toen nog reed onder meer Barry Hoban, de collega van Tom Simpson die later met, weduwe Helen hertrouwde, mee. De tocht van dit jaar, met zeven vrouwen, begon in Gent. „Alleen maar trainen om de Ventoux te beklimmen, dat is me te gek." Het aanvankelijke plan om van de rit een Tocht te gen de Doping te maken, werd terzijde geschoven, „Er is meer in de wielersport dan datgeen wat het daglicht niet kan ver dragen. Ik wilde laten blijken dat fietsen plezierig is." Het motto werd drastisch ver anderd. Er moet een trap ko men naar het monument. „Op koersschoenen is het eigenlijk niet te doen. Deze week zijn we bij de burgemeester van Bedo in geweest. Al de aanvraagfor mulieren hebben we ontvan gen. Volgend jaar zullen er trappen staan. Die trap, daar hebben we sponsors voor ge zocht." Via haar site (www22.brink ster. com/montventoux) zijn de vorderingen te volgen. Het mo nument moet de gedachte aan haar vader in leven houden. „Hier, en niet bij zijn graf in Engeland, is de plaats voor mij om te rouwen. Op de berg waar hij stierf, zo dicht bij de he mel." GPD PLATEAU DE BEILLE - Jacky Durand is door de jury van de Ronde van Frankrijk gediskwalificeerd. De Fransman was in de twaalfde etappe betrapt toen hij ruim een kilometer aan de ploegleiderswagen hing. De Fransman Christophe Moreau en de Spanjaard Carlos Sastre kregen tijdstraffen omdat zij tij dens de koers met elkaar hadden gevochten. Sastre werd een tijdstraf opgelegd van twintig seconden, Mo reau kreeg zelfs twee minuten aan de broek. De Fransman werd als hoofdschuldige gezien van een handgemeen, waarbij over en weer klappen werden uitgedeeld. Beiden kregen bo vendien een geldboete van 400 Zwitserse francs. ANP TARBES - De Deense wielrenner Michael Sandstod heeft aan zijn val in de elfde etappe van de Ronde van Frankrijk enkele flinke breuken overgehouden. Sandstod werd donderdag overgebracht naar het ziekenhuis in Tarbes. Sandstod kwam ten val in de afdaling van de Aubisque. De renner van CSC- Tiscali brak acht ribben. Verder kampte Sandstod met problemen met een long. Vol gens de rondearts kende Sandstod een rustige nacht, maar moet hij voorlopig ter observatie in het ziekenhuis blijven. Uit voorzorg ligt de Deense kampioen aan de beademing. Volgens de behandelend arts kunnen er in de komende dagen nog com plicaties optreden. ANP PARIJS - De Franse voetbalbond heeft Jacques Santini aan gesteld als bondscoach van het nationale elftal. Santini is de opvolger van Roger Lemerre, die er onlangs met Frankrijk niet in slaagde de eerste ronde van het WK te overleven. Voor zitter Claude Simonet maakte de benoeming vrijdag in Parijs bekend. Santini (50) stuurde Olympique Lyon afgelopen sei zoen naar de eerste titel in de clubgeschiedenis. De eerste op dracht voor de nieuwe bondscoach is de Franse ploeg naar de eindronde van het EK in 2004 te brengen. In Portugal kan Frankrijk dan de titel van 2000 verdedigen. ANP/RTR MAGNY-COURS - De Schot David Coulthard heeft gisteren na de eerste trainingssessies voor de Grote Prijs van Frankrijk Formule 1 de beste rondetijd neergezet. De coureur reed met zijn McLaren de beste ronde in 1.14,025. Zijn Finse teamgenoot Kimi Raikkonen had de tweede tijd, 1.14,097.De Braziliaan Rubens Barrichello kwam over de he le dag gezien niet verder dan de vierde tijd. De Ferrari-rijder moest op het circuit van Magny-Cours namelijk ook r teamgenoot Michael Schumacher uit Duitsland laten voor gaan. De bolides van Arrows ontbraken bij de training. Zo lang de renstal de zaken financieel niet op orde heeft, doet Ar rows niet aan vrije trainingen mee. ANP/RTR PAPENDAL - Sportkoepel NOCNSF moet op zoek naar een nieuwe chef de mission voor de Winterspelen van 2006 in Tu rijn. Leo Visser heeft besloten zich niet beschikbaar te stellen. Visser was dit jaar in Salt Lake City voor het eerst chef demis sion. Visser heeft om persoonlijke redenen bedankt. De sport koepel toont wel begrip voor zijn motieven, maar had liever gezien dat de voormalige schaatser was aangebleven. De sportkoepel hoopt de nieuwe man of vrouw voor 1 januari 2003 aan te stellen. ANP Een verpleger geeft Tom Simpson mond-op-mond-beademing, nadat hij op de Mont Ventoux in elkaar is gestort in de Tour de France van 1967. Reanimatie mocht niet baten. foto G PD van onze sportredactie ROTTERDAM - Nu Sparta in het ongelijk is gesteld door de arbitragecommissie van de KNVB in de zaak die de voetbal club had aangespannen tegen tien werknemers, zijn de finan ciële problemen nóg groter ge worden. PLATEAU DE BEILLE - Het is een beroemde anekdote uit de Tourgeschiedenis, die gisteren navolging kreeg. In 1950 reed de dronken Algerijn Abdel-Kader Zaaf, nadat hij even een tukje had gedaan onder een boom, de verkeerde kant op, het peloton tegemoet. In de rit van Lanne mezan naar Plateau de Beille overkwam het Raborenner Grischa Niermann. De etappe was amper tien kilo meter op weg toen Niermann viel. De uiterlijke schade viel mee, maar de Duitser was dui delijk even de weg kwijt. Moei zaam vervolgde Niermann zijn weg, maar aanvankelijk in de verkeerde richting. In 1950 gebeurde iets dergelijks met Abdel-Kader Zaaf. In de etappe van Perpignan naar Ni- mes nam hij met Marcel Molines een voorsprong van twintig mi nuten. Twintig kilometer voor de finish viel Zaaf van zijn fiets, toeschouwers legden hem onder een boom, waar hij terstond in slaap viel. Nadat hij weer wak ker was geworden, reed Zaaf het peloton tegemoet. GPD PLATEAU DE BEILLE - Is dit verantwoord, vroeg Karsten Kroon zich af. Hij was zojuist op adem gekomen na de twaalfde etappe van de Ronde van Frankrijk. „Dit was het zwaar ste gevecht dat ik in mijn leven geleverd heb?" Kroon kwam donderdag in de elfde rit tweemaal ten val en blesseerde zich daarbij aan vrij wel alle ledematen. Gisteren de den vooral bil en lies nog zeer. Kroon beëindige de rit als 163e op 41.21 van winnaar Arm strong. Lang zat hij sprakeloos in de openstaande kofferbak van de ploegleiders wagen, „Ik dacht even dat ik doodging toen ik hier finishte.ANP Sparta blijft immei's vastzitten aan de verbintenissen met de spelers Monteiro, Van Dalen, Mesaoudi, Sanou, Conteh en Nelstein, de trainers Van den Berg, Franken en Langerak en verzorger Wijnen. Maandag be slist de licentiecommissie van de voetbalbond of de betaald voetbalorganisatie komend sei zoen in de eerste divisie mag uit komen. „Dit hadden we niet verwacht," bekende commercieel directeur Charles van der Steene. „De bitragecommissie vindt dat we de noodzaak voor het ontslag op basis van bedrijfseconomische redenen onvoldoende hebben aangetoond. Wij dachten dat we juist via een goed pleidooi van onze advocaat, mr. De Waal, dat wel hadden gedaan. Jammer dat de commissie er anders over denkt." Voor de Kasteelclub blijft niets anders over dan in navolging van Fortuna Sittard, dat ook een arbitragezaak verloor, met de betrokkenen om tafel te gaan zitten. „De bal ligt nu bij Sparta om maar een gevleugelde term te gebruiken," reageerde Eon van den Berg, één van de tien en vorig seizoen nog assistent-trai ner. „Als ik niets van de club hoor, dan meld ik mij maandag weer." GPD ZEIST - FC Den Bosch speelt komend seizoen betaald voet bal. De club kreeg van de KNVB uiteindelijk alsnog een licentie In eerste instantie had de licen tiecommissie de aanvraag afge wezen, maar het daartegen in gestelde beroep bleek succesvol. De naar de Gouden Gids Divisie gedegradeerde club is voorna melijk gered door de verkoop van het stadion aan de Bossche Investerings Maatschappij (BIM)Ook de verkoop van doel man Maikel Aerts aan RBC le verde geld op, waardoor het beroepscollege van de licentie commissie in het voordeel van Den Bosch besliste. Fortuna Sittard is nog in a'" wachting van een oordeel. Maandag komen TOP Oss en Sparta nog voor het beroepscol lege. Ook zij hebben in eerste in stantie geen licentie ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 66