Studie havengeld voor binnenvaart PZC PZC Wijkraad Hulst woedend over parkeerenquête Mosselrestaurants boos om kermis Sluis wil andere plek gemeentehuis wél onderzoeken Visserij buurt koestert wapen 13 Nieuw gemeentehuis Sluis is geldsmijterij Avondmarkten in Sluis Kunstwerk voor wijk Zuiderpark Motor gestolen Vrouw onzedelijk betast Wijkraad wil stiller carillon Huisvredebreuk in Sas Orgelconcert zaterdag 20 juli 2002 door René van Stee ZUIDZANDE - De nieuwe West-Zeeuvvs-Vlaamse lokale partij Nieuw West noemt de voorgenomen verbouwing van het huidige gemeentehuis in Oostburg of nieuwbouw op de zelfde of een andere locatie schaamteloze geldsmijterij. De partij, die in november wil meedoen aan de gemeente raadsverkiezingen, stelt dat op geen enkele wijze de noodzaak wordt aangetoond van centra le huisvesting voor het ambte narenapparaat van de nieuwe gemeente Sluis. Het kosten plaatje dat aan de huisves tingsplannen hangt, minstens vijftien miljoen euro, kwalifi ceert Nieuw West als roekeloos voor een gemeente die op fi nancieel zwaar weer afkoerst. „Evenals de noodzaak van een snelle beslissing, komt het stre ven naar een centrale locatie niet voort uit een logische noodzakelijkheid. Het is eer der een politieke keuze. Het is goed om te beseffen dat alle medewerkers van de fusiege meenten op dit moment een werkplek hebben en ook ge woon hun werk doen. Het bij elkaar stoppen van mensen in een gebouw is geen vervanging voor een goede organisatie van het werk dat moet worden ge daan en van goede leiding die moet worden gegeven", ver klaart voorzitter A. Rosendaal van Nieuw West. Hij meent dat het productieverlies dat zou optreden bij het werken vanuit diverse locaties niet opweegt tegen de kosten van herhuis vesting. Rosendaal sluit overigens niet uit dat er op lange termijn als nog een nieuw gemeentehuis voor Sluis zal komen. „Maar nu is het daar nog veel te vroeg voor." j Schippers nu nog vrijgesteld doorWout Bareman TERNEUZEN - Het haven schap Zeeland Seaports onder zoekt of de binnenvaart in Ter- neuzen voortaan havengeld moet gaan betalen. Toen Ter- neuzen nog over een schippers- beurs beschikte, werd afgespro ken dat schepen die op een beursreis lagen te wachten, vrij gesteld waren van havengeld. Nu de beurs is verdwenen, moe ten ook de regels worden aange past. Alleen schepen die in de haven vanTerneuzen laadden of losten moesten tot nu toe liggeld beta len. Dat gebeurde via een zoge noemd havenbriefje. In de ha ven van Vlissingen betalen de schippers voor zo'n briefje - in de schippersmond: het zevenda- genbriefje - meer dan in die van Terneuzen. Het verschil is onge veer twee eurocent per kubieke meter inhoud van het schip. Vlissingen is wat dat betreft duurder dan Terneuzen. Om alle mogelijke financiële romp slomp rond dat liggeld te voor komen, stelde Koninklijke Schuttevaer als vertegenwoor diger van de binnenvaart in een recente vergadering van Bin- nenvaartoverleg Scheldemond (BOS) voor de tarieven gelijk te trekken. Het havenschap wilde dat best in overweging nemen, maar bij nader onderzoek bleek dat er in Terneuzen ook nog steeds schepen voor de wal la gen, die geen liggeld betaalden. SLUIS - De middenstand van Sluis houdt tijdens de komende weken op dinsdag weer een viertal avondmarkten. Bezoe kers krijgen diverse straat- en pleintjesactiviteiten aangebo den. Straatorkesten en dweilbands zorgenvoor de muzikale omlijs ting. Ook aan de jeugd wordt ge dacht, want er zijn diverse op tredens van gezelschappen en clowns. De verschillende wijk- comités organiseren in toene mende mate hun activiteiten. Er is gekozen voor een centraal thema: 'Beleef Sluis op Franse wijze'. Op diverse pleintjes ko men de kenmerkende bijzonde re Franse gebouwen als Moulin Rouge en Eiffeltoren te staan. De laatste avondmarkt op 13 augustus wordt op passende wijze afgesloten met een optre den van de Belgische groep X Session bij de Steenen Beer. Het optreden is gratis en begint om 22.30 uur. De avondmarkten beginnen tel kens om 17.00 uur en duren tot 22.00 uur. Dat wil het schap nu recht trek ken. Zeeland Seaports gaat nu eerst onderzoeken op welke wijze de vrijstelling kan worden afge schaft. Voor een aantal kades in de Zeeuws-Vlaamse Kanaalzo ne gelden namelijk aparte vrij stellingsregelingen omdat het in die gevallen gaat om afmeer plaatsen, die geen eigendom zijn van het havenschap. Dat geldt bijvoorbeeld voor de kade van Rijkswaterstaat tussen de zeesluis en de middensluis in Terneuzen, voor de kade van Hydro Agri Sluiskil en voor de laad- en losinstallatie bij Ceres- tar in Sas van Gent. Al die uitzonderingen moeten, vindt het havenschap, worden weggepoetst; er moet een uni forme havengeldregeling ko men. Regiocoördinator J. de Vries van Schuttevaer Zeeland is niet blij met de nieuwe opzet. Los van het feit dat Schuttevaer zelf de kat de bel heeft aangebon den, vindt hij dat het havengeld helemaal zou moeten afgeschaft voor schippers, die afmeren in hun thuishaven. Als het echt niet lukt de nieuwe regeling tegen te houden, zullen we in elk geval proberen te be dingen dat voor schepen met Terneuzen als thuishaven - en trouwens ook gedurende de feestdagen - een algehele vrij stelling van havengeld blijft be staan." Het onderzoek moet dit najaar gereed zijn. door Sheila van Doorsselaer HULST - Wijkraad Hulst Bin nenstad is woedend op wethou der W. Kayser vanwege de parkeerenquête die bij de bin nenstadbewoners op de mat is gevallen. De wijkraad vindt het in strijd met de Wet Bescher ming Persoonsgegevens dat het enquêteformulier de naam van de bewoners bevat. Ook vindt de raad het van geen stijl getuigen dat de brief midden in de vakan tieperiode is verstuurd en dat diegenen die het formulier niet retourneren automatisch voor stander zijn van het nieuwe par keerbeleid. Kayser wil af van het oude par keerbeleid in de binnenstad. Nu gelden drie parkeerregimes: gratis, tegen betaling en de ver gunninghoudersplaatsen. Kay ser wil een eenduidig par keersysteem invoeren. Overal in de binnenstad wordt voor be zoekers betaald parkeren inge voerd, met uitzondering van REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: (0115) 645769 Fax:(0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Pascalle Cappetti René van Stee René Hoonhorst Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114) 372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl vier bolwerken. Binnenstadbe woners kunnen een nieuwe ver gunning kopen die in de hele binnenstad geldig is, dus niet meer alleen voor het 'plaatsje voor de deur'. De binnenstadbewoners kun nen er in de enquête echter ook voor kiezen alles bij het oude te laten. Degenen met een eigen parkeervergunning mogen deze dan houden, maarzij mogen en kel op de aangewezen plaats parkeren. Elders in de binnen stad moet dan wel worden be taald voor het stallen van de au to. De wijkraad wil juist dat alles bij het oude blijft. „Nu ben je er als vergunninghouder tenmin ste nog van verzekerd dat je al tijd een plaatsje hebt dicht bij je huis. Straks niet meer en vooral voor senioren is dat erg", zegt voorzitter J. Steenbergen. De enquête is hem danig in het ver keerde keelgat geschoten. „Kayser had ons beloofd geen enquête te versturen. Hij zou wachten tot wij met onze ach terban, de bewoners, hadden gesproken over het parkeerpro bleem. Hij houdt zich dus niet aan de afspraken." De manier waarop de enquête is opgesteld, kan volgens Steen bergen niet door de beugel. „Waarom wil de gemeente we ten wat de voorkeur is van Jan tje of Pietje? Waarom kan de en quête niet anoniem gehouden worden? Daarbij, de enquête is suggestief en niet gebaseerd op feiten. Ook is de enquête in de vakantieperiode gestuurd en kunnen veel bewoners dus niet voor de sluiting van de inzend- datum reageren. Dit houdt voor de gemeente automatisch in dat ze voorstander zijn van het nieuwe systeem. Dat is hoogst ongebruikelijk en niet fijntjes, zo ga je niet met elkaar om." Leefplezier Steenbergen zegt dat het nieu we systeem enkel wordt inge voerd om de gemeentekas te spekken. „In het verleden zijn de vergunninghoudersplaatsen juist in het leven geroepen om het leefplezier van binnenstad bewoners te garanderen en dat moet nu ineens worden terugge draaid? Tja, overal betaald par keren invoeren betekent na tuurlijk 'kassa', maar dat gaat over de rug van de bewoners." De wijkraad gaat de gemeente raad adviseren de enquête on geldig te verklaren. Daarnaast wil Steenbergen de binnenstad bewoners door middel van een huis-aan-huis folder bewegen ervoor te kiezen het oude sys teem in stand te houden. BRESKENS - De Bressiaanders zijn trots op hun gemeentewapen. Dat is vooral te zien tij dens de Visserijfeesten. Aan veel huizen wap pert dan de groen-rode vlag met het wapen van de vissersplaats. Sinds donderdag is de adelaar met twee hoofden ook in straatstenen te be wonderen. Dit voorjaar zijn tussen het Molenwater en de Steenoven veel vijftig jaar oude bomen ge rooid. Op de vrijgekomen groenstrook hebben de bewoners van de visserijbuurt ter verfraai ing een aantal maritieme objecten geplaatst, zoals meerpalen. Maar er was nog plaats over. Peter de Vrieze van gemeentewerken maakte een tekening en collega Luc Verheije verklaarde zich bereid het wapen in gekleurde straatstenen in het mini- plantsoen te leggen. „Een beetje meer werk dan ik had verwacht, maar ja, het was be loofd", aldus Verheije, die nog wat zand tussen de stenen veegt foto Peter Nicolai Doordat de kermis parkeerplaatsen bezet houdt, vrezen mosselrestaurants omzetdaling. foto Peter Nicolai door Jean-Lou de Gucht PHILIPPINE - De uitbaters van mosselres taurants in Philippine nemen het de ge meente Sas van Gent zeer kwalijk dat de kermis dit jaar samenvalt met de opening van het mosselseizoen. „Dit gaat ons aardig wat geld kosten", zegt woordvoerder Frank Wiskerke. „De kermis neemt zo'n honderd parkeerplaatsen in be slag. Die plaatsen kunnen nu niet benut worden door klanten die een van de mossel - restaurants in ons dorp willen bezoeken. Er zijn wel alternatieve parkeerplaatsen, maar ik ben bang dat veel mensen daar niet naar zoeken en Philippine voorbij rijden." Wiskerke, eigenaar van Hotel Au Port, ver wacht zeker morgen nogal wat schade te lij den, op de nationale feestdag van België. „Dat is voor ons de drukste dag van het jaar. Dan zou de inkomstenderving wel eens heel hoog kunnen zijn. Maar ik kan er nu ook niets meer aan veranderen, we zijn uitge praat met de gemeente. Het foutje dat ze ge maakt hebben is niet meer terug te draai en." Burgemeester P. van den Baar van Sas van Gent noemt de uitspraken van Wiskerke een storm in een glas water. „Ik geloof er niets van dat de restaurants in Philippine dit weekeinde een omzetdaling hebben. We hebben extra parkeerplaatsen laten aan leggen, zodat er plaats genoeg is. Ik denk dat er eerder sprake is van een win-winsituatie. De restaurants trekken extra klanten van de kermis en de kermisexploitanten hebben weer baat bij de grote aantallen mensen die in de mosselrestaurants zitten." Volgens Wiskerke blijft de omzetdaling niet beperkt tot dit weekeinde. Hij ziet nog veel meer ellende in het verschiet, doordat vanaf volgende week het aanbod aan mosselen drastisch zal dalen. Dit zal zeker gevolgen hebben voor de prijs. „Waarwenu 18,50 eu ro rekenen voor een portie, zal dat volgende week wellicht stijgen naar 20 euro. Gezien het geringe aanbod denk ik er aan het aantal reserveringen in ons restaurant terug te brengen." Hij verwacht pas eind augustus uit de problemen te zijn. TERNEUZEN - De Terneuzense wijk Zuiderpark is na de bouw van een aantal luxueuze herenhuizen opgevrolijkt met speelvoorzieningen, zit- en picknickbankjes. De aanleg van brede trappen doet de vijver in het park nog groter lijken. Om de wijk helemaal af te maken, wil de gemeente bij Bellamys- traat, de belangrijkste toegangsweg naar de wijk, een kunst werk plaatsen. Het gemeentebestuur wil drie kunstenaars een schetsontwerp laten maken voor een duurzaam, functio neel en van verschillende kanten te bekijken kunstwerk. De bewoners van de wijk mogen vervolgens meebeslissen over de uiteindelijk te vervaardigen creatie. Terneuzen heeft tiendui zend euro uitgetrokken voor het kunstwerk. Burgemeester en wethouders willen de opdracht nog dit jaar, voor de herinde ling op 1 januari 2003, verstrekken. HULST - In de nacht van donderdag op vrijdag is een motor fiets die aan het 's Gravenhofplein in Hulst stond gestolen. De motorfiets, een grijze Yamaha type TMD850 met het Belgi sche kenteken MBQ197, heeft een waarde van enkele duizen den euro. SLUIS - Op de Wallen in Sluis is donderdag tussen 11.50 en 12.20 uur een 53-jarige vrouw uit de gemeente Sluis-Aarden burg door een bromfietser lastiggevallen. De vrouw liep over de Wallen, waar de bromfietser haar al verschillende keren voorbijgereden was. Toen hij haar weer van achteren naderde betastte hij de vrouw. Hij ging er vervolgens vandoor in de richting van de Stenen Beer. De vrouw heeft aangifte gedaan van aanranding. HULST - De wijkraad Hulst Binnenstad is niet van plan zich neer te leggen bij de weigering van het gemeentebestuur van om het carillon het zwijgen op te leggen. Wijkraad-voorzitter JSteenbergen heeft serieuze plannen om zich verdiepen in de kwestie van de Willibrordustoren in Terneuzen. Terneuze- naar A. van Puijvelde heeft het bij de Raad van State voor el kaar gekregen dat het Terneuzense carillon helemaal het zwijgen is opgelegd. Na klachten van omwonenden heeft de gemeente de frequentie van het spelen van het klokkenspel in de periode van 1 oktober tot en met 31 maart teruggebracht naar twee keer per uur. Van 1 april tot en met 30 september klinkt het klokkenspel als vanouds elk kwartier. Daar nam de wijkraad Hulst Binnenstad geen genoegen mee. In een be zwaarschrift wordt voorgesteld om ook tijdens de zomer maanden het carillon slechts twee keer per uur te laten spelen Uit metingen zou volgens de wijkraad blijken dat het carillon de hinderwet overtreedt. De gemeente is niet onder de indruk van het bezwaarschrift en verklaart het ongegrond. Steen bergen: „Het geluid van het carillon verstoort de rust als de mensen in de tuin zitten. Hulst moet eens een voorbeeld ne men aan een echte stad, waar een beiaardier het carillon be speelt. Dat is tenminste aantrekkelijk voor een stad." SAS VAN GENT - Een 34-jarige man uit Sas van Gent is donderdag aan het eind van de middag in een woning aan de Beneluxstraat in zijn woonplaats aangehouden wegens huis vredebreuk. De man bevond zich in een woning waar hem eer gisteren de toegang tot ontzegd was. door Frank Gijsel en René van Stee SLUIS - Een grote meerderheid van de gemeenteraad in Sluis- Aardenburg wil dat er een nader onderzoek komt naar nieuw bouw voor het ambtelijk appa raat op een andere plek in Oostburg dan waar het gemeen tehuis nu staat. Ook verbouw en nieuwbouw op de huidige plek verdienen volgens de raad na der onderzoek. Tot die tijd wil len de fracties geen besluit ne men over tijdelijke huisvesting. Door deze opstelling komt de fysieke integratie van beide ambtelijke organisaties per 1 ja nuari 2003 op losse schroeven te staan. Het betekent ook dat de tijdelijke huisvesting in kant en-klare kantoorunits van de gemeente Schouwen-Duive- land niet doorgaat. Er lag slechts tot 1 augustus een optie op deze units, die in Schouwen ook tij delij k dienst deden als ge meentehuis. Alle partijen in Sluis, behalve Dorpsbelangen en Toerisme, bleken na schorsing van de raadsvergadering donderdag op het standpunt te staan dat nieuwbouw op een andere loca tie nog niet uitgesloten mag worden. Als deze optie door gaat, is tijdelijke huisvesting niet nodig. Daarom willen de fracties hierover nog niet beslis sen. In Oostburg vond diezelfde avond een grote meerderheid van de raad echter dat alleen nader onderzoek moet worden verricht naar verbouwing of nieuwbouw op de huidige loca tie. De fracties wilden onder geen beding nieuwbouw elders in de kern, met name vanwege een gebrek aan vooruitzichten voor het huidige pand en vrees voor verpaupering van de beeldbepalende locatie. De Oostburgse raad stemde wél in met tijdelijke huisvesting in de Schouwse kantoorunits, op be drijventerrein Stampershoek in Oostburg. Nadelen Burgemeester Straatsma van Sluis-Aardenburg gaf donder dag aan dat het besluit van zijn raad niet betekent dat het start document (dat beide gemeenten voor de fusie hebben opgesteld) is ondergraven. „Indien het in teressanter is elders nieuwbouw te plegen, moeten we hiervoor kiezen." De relatief geringe ex tra investering die nieuwbouw vergt, kan volgens hem niet op voorhand verworpen worden. Er kleven volgens de burge meester duidelijke nadelen aan vernieuwbouw op de huidige plek. „De bouwkundige situatie van het huidige gebouw vergt veel investering om goede bruikbare ruimte te creëren. En de benodigde vloeroppervlakte kan amper gehaald worden." Sluis is niet overtuigd geraakt dat nieuwbouw onmogelijk is, zegt hij. „Als Oostburg dat kan aantonen, zullen we in hun be sluit meegaan. Maar dat is op dit moment niet het geval." Moeite Volgens burgemeester Brommet van Oostburg is het nu bijna on vermijdelijk dat de nieuwe ge meenteraad van Sluis beslist over het totale huisvestingsdos sier. Daardoor loopt de integra tie van het ambtelijk apparaat vertraging op. Ook treden er ef- ficiencyverliezen op. Brommet heeft grote moeite met de op stelling van het college en de raad in Sluis-Aardenburg. „Die heeft consequenties voor de sfeer waarin we moeten samen werken. Ik weet verder ook niet wat we in Oostburg nog moeten doen om aan te tonen dat nieuw bouw op een andere locatie niet tot de mogelijkheden behoort. Kennelijk wil men er niet van overtuigd raken dat dit voor ons geen optie is", aldus een teleur gestelde burgemeester. BRESKENS - Organist Everhard Zwart geeft vandaag een orgelconcert in de SOW-kerk aan de Dorpsstraat in Breskens. De grote voorliefde van Everhard Zwart gaat uit naar Frans-romantische orgelwerken van onder andere Widor, Vieme, Franck en Gullmant. Hij is eveneens vertolker van composities van grote componisten als Bach, Reger en Reubke. Het con cert in Breskens begint om 19.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 61