Madrid wantrouwt aanbod Rabat Indonesische rijstvelden uitgedroogd Vlaming kiest vanaf 2006 burgemeester Zangeres Céline Dion zet Waals dorpje op zijn kop Marokko zegt toe eilandje Perejil niet opnieuw te bezetten Stichtster bosbrand niet vervolgd Nederlandse primatoloog beboet Elite-militairen Georgië stappen op Kleuter Mexico levend begraven Klachten tegen slanke modellen Nederlanders omgekomen in Oeganda Dodenlijst Britse Dr Death loopt op tot zeker 215 Nieuwe auto kopen? Kijk en vergelijk (S) AutoTrack.nl zaterdag 20 juli 2002 HEBER-OVERGAARD - De wouw die in juni ongewild de grootste bosbrand uit de geschiedenis van de Amerikaanse staat Arizona heeft veroorzaakt, wordt niet vervolgd. Dat heeft het Openbaar Ministerie besloten. De 31-jarige Valinda Elliott heeft verklaard puur uit nood zaak te hebben gehandeld. Zij was al twee dagen verdwaald in de wildernis van het indianen-reservaat Fort Apache en wilde door middel van een vuur- en rooksignaal de aandacht trekken van een overvliegende helikopter. Het brandje dat zij daartoe met een aansteker aanstak ont wikkelde zich volkomen onverwacht tot een megabrand, die een kleine 200.000 hectare in de as legde. AP RIO DE JANEIRO - Het Braziliaanse milieubureau Ibama heeft de Nederlandse primatoloog Marc van Roosmalen een boete van 1800 dollar opgelegd voor het vangen van zeldzame apen in het Amazonegebied. De apenkenner werd zondag betrapt toen hij vier apen uit een reservaat in de jungle in het noordwesten van Brazilië wilde meenemen. Een aap stierf door uitdroging. Volgens een woordvoerder van Ibama kan Van Roosmalen worden ge straft volgens de Braziliaanse wet op milieucriminaliteit. ,,Ik ben onschuldig", zo verklaarde de wetenschapper. „Die boete betaal ik niet, want dan wordt ik beschouwd als een bio- piraat." Hij verklaarde dat hij de apen wilde meenemen naar het onderzoekscentrum dat hij aan huis heeft. ANP TBILISI - Ongeveer honderd officieren en onderofficieren van een elite-eenheid van het Georgische leger hebben giste ren hun ontslag ingediend omdat zij vinden dat er te weinig werk gemaakt wordt van hervormingen. Kolonel Nika Dzjgangava, bevelhebber van de eenheid en lid van de groep ontevredenen, zei dat het besluit was genomen omdat 'alle gesprekken over de hervorming van het Georgi sche leger bij woorden zijn gebleven'. AP CIUDAD JUAREZ - Een zesjarig jongetje is gisteren in Mexi co overleden na levend te zijn begraven door zijn broertje en neefje. De drie waren met elkaar aan het spelen dat zij dood waren. Het achtjarige broertje en het tienjarige neefje vertelden de politie dat zij wilden zien hoe lang hun speelgenootje het on der de grond zou volhouden. Zij begroeven hem op een verla ten terrein vlakbij hun huis. De vader heeft het jongetje uitgegraven en een ambulance ge beld. Het kind overleed in het ziekenhuis. AP BRUSSEL - Reclame moet niet altijd veel te slanke modellen vertonen, vindt de Belgische organisatie Zorra, die optreedt tegen rolpatronen in advertenties. Vorige maand heeft Zorra daarom in totaal 113 klachten in gediend tegen slanke vrouwen in advertenties. De klachten zijn bij het meldpunt ingediend door consumenten. Een spe ciale Jury voor Ethische Praktijken in de Reclame moet nu oordelen over de klaagschriften. Eerder had de zelf tamelijk zwaarlijvige Vlaamse regionale minister van Welzijn en Gelijke Kansenbeleid Vogels al ge pleit voor een meer realistisch beeld in de reclame. ANP van onze redactie buitenland RABAT - De Marokkaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, Benaïssa, heeft Spanje gisteren een belangrijke toezegging ge daan in het conflict om het ei landje Perejil. Marokko zal het eiland niet herbezetten als de Spanjaarden het ontruimen. Daarmee kwam hij tegemoet aan een eis van zijn Spaanse ambtgenoot. Maar ondanks de ze opening blijft de sfeer tussen beide landen geprikkeld. Ineen interview met de Spaanse radiozender Cadena Serzei Be naïssa dat zijn land Perejil, door Marokko Leila genoemd, niet opnieuw zal bezetten als Spanje de 75 militairen terugtrekt die sinds woensdag op het eiland zijn. Als de militairen weg zijn, dan kan volgens hem overleg begin nen. Met die uitspraak leek hij afstand te nemen van de Marok kaanse claim op de absolute soevereiniteit over het onbe woonde eilandje. Garantie De Spaanse regeling noemde de uitspraak van Benaïssa een po sitief signaal. Zij vindt echter uitlatingen in de media niet vol doende en verlangt een schrifte lijke garantie van de regering in Rabat of van koning Moham med VI. Benaïssa spreekt morgen of maandag in Brussel met verte genwoordigers van de Europese Unie om het standpunt van Ma rokko uiteen te zetten. Met wie hij praat is nog niet dui delijk. Een woordvoerder van EU-buitenlandcoördinator So- lana zei gisteren dat er nog geen afspraak in de agenda staat. Maandag zijn in Brussel de EU- ministers van Buitenlandse Za ken bijeen voor hun maande lijkse ontmoeting. Of zij Benaïs sa spreken, is op dit moment niet bekend. De Marokkaanse regering heeft herhaaldelijk gezegd het te be treuren dat de Europese Unie vanaf het begin van de crisis op 11 juli, toen Marokkaanse poli tiemannen de Marokkaanse Een Marokkaanse jongen slingert stenen in de richting van het door Spaanse militairen bezette eilandje Perejil (op de achtergrond). vlag op Perejil hesen, de kant van Spanje heeft gekozen. De woordvoerder van de Europese Commissie benadrukte dat de EU geen standpunt heeft inge nomen over de juridische status van het eiland, in weerwil van een eerdere verklaring waarin de EU repte van 'schending van de territoriale rechten van Spanje' door Marokko. De Spaanse minister van Bui tenlandse Zaken, De Palacio, zei gisteren dat haar land niet van plan is met Marokko af spraken te maken over gedeelde soevereiniteit over Perejil. Zij herhaalde dat Spanje wel wil praten over gezamenlijk ge bruik van het eiland dat een schuilplaats is voor drugssmok kelaars. Versterking In een interview met het Marok kaanse persbureau MAP riep Benaïssa de Spaanse regering op haar troepen ook van andere locaties aan de Marokkaanse kust weg te halen. Marokko maakt niet alleen aanspraak op Perejil, maar ook op andere Spaanse enclaves als Ceuta en Melilla. Spanje heeft opnieuw extra troepen naar de omstreden ge- foto Desmond Boylan/RTR bieden gestuurd, ter afschrik king van eventuele Marokkaan se acties. De veiligheidsmaatregelen op de voor de Marokkaanse kust liggende Canarische Eilanden zijn aangescherpt in verband met de gespannen situatie rond Perejil. ANP/DPA/AFP door Pascale Thewissen BRUSSEL - Bousval, een stip op de landkaart in de buurt van het Waalse Genappe, is in rep en roer. Het gerucht gaat dat de Canadese zange res Céline Dion drie maanden in het dorp komt De inwoners vrezen een invasie van Dion-fans. De plaatselijke cafébaas op zijn beurt ziet een gat in de markt: hij wil voor één euro per stuk routebeschrijvingen gaan verkopen naar de (tijdelijke) woning van Dion. Céline Dion komt in het najaar naar België om te repeteren voor haar nieuwe theatershow die in maart volgend jaar in Las Vegas in première gaat. De show wordt geproduceerd door Fran co Dragone, die als zoon van een Italiaanse mi grant opgroeide in La Louvière, een asgrauwe industriestad tussen Charleroi en Bergen- /Mons. Na zijn studie aan het conservatorium van Ber gen vertrok hij naar Canada, waar hij interna tionale roem vergaarde met het gerenommeer de circusgezelschap Cirque du Soleil, waarvan hij directeur en medeoprichter is. Amusementsfabriek Maar Dragone is terug. Als het aan hem ligt, verruilt La Louvière kolen en staal voor mu ziek en dans. Met riante financiële steun van de Waalse overheid bouwt hij in de verpauperde stad een amusementsfabriek, die moet uit groeien tot één van de belangrijkste productie huizen van Europa. Te beginnen met de show van Céline Dion die daarmee volgend jaar haar comeback hoopt te maken. De Franstalige kranten zien het helemaal zit ten. 'Grote Amerikaanse producties in de toe komst Made in La Louvière', juichten die toen het nieuws van Dragone's droomfabriek be kend werd. De inwoners van Bousval zijn minder geluk kig. Zij vrezen dat het gedaan is met de rust als La Dion straks haar intrek neemt in een riante bungalow met overdekt zwembad in de villa wijk La Motte. Niet dat de fans veel te zien zullen krijgen. Pot tenkijkers zijn niet welkom, zo ondervond een medewerker van de Vlaamse krant Het Nieuwsblad enkele dagen geleden. Hij pro beerde een foto te maken van het toekomstige stulpje van Dion en werd prompt door body guards weggejaagd.,De spanning stijgt met de dag, daar in de bossen van Bousval. En dan is Céline Dion nog niet eens gearriveerd", schreef de krant. Of het initiatief van kroegbaas Mare Boels op prijs wordt gesteld, valt dan ook nog te bezien. De caféhouder verwacht weinig drank en spijs te kunnen slijten aan de Dion-fans en gooit het over een andere boeg: de verkoop van platte- grondjes van de streek. Op het gemeentehuis van Genappe, waar Bousval toe behoort, doen ze intussen alsof hun neus bloedt. „We hebben contact opgenomen met het pro ductiehuis van Dragone. Die wilde het nieuws noch ontkennen noch bevestigen. We wachten dus maar af. Maar als ze besluit om een tijdje in Bousval te komen wonen, is ze meer dan wel kom", reageert loco-burgemeester Hector Tu- biermont van Genappe. Overlast? „Ach, dat zien we dan wel weer", zegt hij. GPD Oegandese politiemannen kijken toe, terwijl honderden rouwenden zich verzamelen bij de uitgebran de bus foto Rodrique Ngowi/AP door Theo Haerkens JAKARTA - Gebieden in Indo nesië die een half jaar geleden nog onder ernstige overstro mingen leden, worden nu ge teisterd door buitengewone droogte. Duizenden hectaren rijstvelden zijn veranderd in kurkdroge vlakten van gebar sten klei. Er groeit niets meer. Volgens de autoriteiten komt de beschikbaarheid van het basis voedsel echter niet in gevaar. De droogte doet zich vooral voor °P Java en in mindere mate op Sumatra, Kalimantan, Sulawe si, Bali en de eilanden verder naar het oosten, zoals Lombok, Sumba, Sumbawa, Flores en Ti- mor. Terwijl grote delen van het land, vooral op het hoofdeiland Java, een half jaar geleden ge teisterd werden door overstro mingen die wegen, bruggen en spoorwegen vernielden en de hoofdstad Jakarta half onder water zetten, viel er de laatste maanden extreem weinig regen. Daardoor zien de boeren him rijstvelden verdrogen en nieuwe aanplant verdorren. Normaal duurt de regentijd in Java van september tot april, de rest van het jaar valt er altijd minder re gen, maar nu is dat wel zeer ex- treem. Ook de oogst aan maïs en soja bonen lijdt door het gebrek aan water. In een aantal i-egio's op Oost-Java wilde de overheid duizenden waterpompen uitde len, maar toen was de grond al uitgedroogd. Van het idee om zelf regen op te wekken door wolken met chemicaliën te be sproeien is afgezien, omdat dit maar dertig procent kans geeft op regen en wel een fortuin kost. De oogst voor augustus wordt in de getroffen gebieden als afge schreven beschouwd. Normaal kan een rijstveld twee en soms zelfs drie keer per jaar vrucht dragen. De gebieden met goede irrigatie oveiieven tot nog toe, maar ook hier heerst somber heid omdat de stuwmeren waar uit ze worden gevoed steeds ver der droog komen te staan. Ondanks deze tegenvallers denkt de overheid nog steeds dat de totale rijstoogst die van vorig jaar zal overtreffen. Gere kend wordt op ruim 53 miljoen ton, bijna tien procent meer dan vorig jaar. „We hebben met alle mogelijke tegenvallers reke ning gehouden", liet het minis terievan Landbouw weten. „We houden er bij de ramingen altijd rekening mee dat droogte of overstromingen de opbrengsten beïnvloeden." Ook andere voed- van onze redactie buitenland RUTOTO - Twee van de meer dan zestig mensen die donder dag bij een busongeluk in Oe ganda om het leven kwamen, waren afkomstig uit Nederland. Vrienden van de slachtoffers hebben dat gezegd. De twee waren als ontwikke lingswerker werkzaam in Oe ganda en waren op vakantie ge gaan in het nationale park selorganisaties geloven niet dat er rampen dreigen, al is het uit blijven van regen»voor de ge troffen boei-en desastreus. Zelfvoorzienend Toch valt aan impoi*t van rijst, volksvoedsel nummer één, niet te ontkomen. Medio jaren tach- Queen Elizabeth in het westen van het land, zeiden de vrien den Op de plek van het ongeluk, in de buurt van de westelijke stad Rutoto, kwamen gisteren honderden mensen bijeen om te rouwen. De lichamen van de slachtoffers lagen nog altijd in het wrak van de bus, omdat de schouwartsen nog niet waren gearriveerd. De bus werd donderdag geramd door een tegemoetkomende tankwagen vol paraffine. Na de tig slaagde ex-dictator Soehai*- to er voor het eerst in Indonesië zelfvoorzienend te maken. Hij werd daarvoor uitbundig gepre zen door de Wereldvoedselorga- nisatie. Maar in de laatste jaren van zijn bewind kon Indonesië zijn sterk toegenomen bevol king, nu zo'n 220 miljoen zielen, botsing onstond een enorme vuurzee. De bus was ondeiAveg van de Oegandese hoofdstad Kampala naar Mpondwe, aan de grens met Congo. Alle inzit tenden kwamen om het leven. Achtendertig slachtoffers had den de Oegandese nationaliteit, achttien kwamen uit Congo. Elf inzittenden waren niet-Afrika nen. Slechts van twee van hen - VN-militairen uit India - is de identiteit door de autoriteiten bevestigd. AP niet meer voeden. Import van rijst werd weer onvermijdelijk. De huidige droogte wordt toe geschreven aan La Nina, het wereldwijde metereologische verschijnsel dat de tegenhanger is van El Nino, die juist een overvloed aan neerslag met zich meebrengt. GPD doorTon van Lierop BRUSSEL - De Vlaamse burger wijst vanaf de gemeenteraads verkiezingen in 2006 burge meesters zelf aan. Daartoe zul len indien noodzakelijk twee kiesronden plaatsvinden. Als de partij van de burgemees ter niet behoort tot de meerder heid die het schepencollege vormt, te vergelijken met het college van burgemeester en wethouders, dan moet de nieu we eerste burger toch met deze oppositie samenwerken. Dat zou bijvoorbeeld het geval kunnen zijn in Antwexpen, waar kopstuk Filip Dewinter van het extreemrechtse Vlaams Blok mogelijk kan rekenen op een meerdei-heid bij recht streeks burgemeestersverkie zingen. Maar zijn partij is niet aanvaardbaar voor de anderen en nu houdt in Antwerpen een bonte coalitie van rooms, rood, blauw en groen het Blok weg van de macht. De Vlaamse regionale regering bereikte gisteren een akkoord over de rechtsti'eekse verkie zing van burgemeestei's. Be sluitvorming hierover is na een Grondwetswijzing vorig jaar, een aangelegenheid van de re gionale overheden. Wallonië is vooralsnog niet toe aan een dis cussie over direct gekozen eer ste burgers. Momenteel kiest in België de gemeenteraad uit ei gen midden een burgemeester. Vervanger In de toekomst mogen alleen kandidaten van politieke par tijen deelnemen aan burge meestersverkiezingen. Ook moeten zij opkomen met een 'mnning mate', zoals in Ameri kaanse pi'esidentsverkiezingen. Deze secondant dient de burge meester te vervangen bij ziekte, en bij bijvoorbeeld overstap naar nationaal of regionaal par lement of een mogelijk minis terschap. In België nemen veel populaire landelijke politici aan gemeen teraadsverkiezingen in eigen stad deel, om na een electorale zege terugte keren in regering of parlement. Vlaamse gemeenteraden mogen in de toekomst ook een motie van wantrouwen aannemen en moeten dan een nieuw schepen college kiezen zonder dat er nieuwe verkiezingen worden gehouden. De raads- en burge meestersverkiezingen blijven in principe om de zes jaar plaats vinden. ANP MANCHESTER - De Britse huisarts Harold Shipman, die inmiddels bekend staat als 'Dr Death', heeft zeker 215 van zijn patiënten om het leven ge bracht. Dat is gebleken uit een officieel onderzoek, waarvan de conclusies gisteren in Manches ter zijn bekendgemaakt. In de 23 jaar dat de nu 56-jarige Shipman zijn beroep in het doip Hyde bij Manchester uitoefen de, diende hij ten minste twee- honderd patiënten dodelijke heroïne-injecties toe. Dat aan tal komt nog bij de vijftien moorden op patiënten, waar voor hij in 2000 al tot levenslang werd veroordeeld. Volgens Janet Smith, de rechter die het onderzoek heeft geleid, bestaat er in nog eens 45 sterfge- vallen onder zijn patiënten een reële verdenking dat Shipman daarin de hand heeft gehad, maar daarvoor is geen bewijs gevonden. Er komt geen nieuwe rechtszaak. Het ondei-zoek bevestigt dat 'Dr Death' een van de productiefste seriemoordenaars ter wereld is. De motieven van Shipman blij ven duister en de oud-arts wei geld te bekennen. De rechter zei dat ze het erg ver ontrustend vond dat Shipman zoveel jaren zijn gang heeft kunnen gaan, zonder ontdekt te worden. 'Dr Death' vermoordde zijn patiënten vaak tijdens huisbezoeken. „De manier waarop Shipman zijn moorden pleegde, omging met de nabe staanden en vervolgens wegliep zonder verdacht te worden, zou in een roman als te fantastisch worden afgedaan", aldus Smith. RTR Advertentie De autosite voor heel Nederland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5