Snel besluit over nieuwe zeesluis Nat zand bouwt het best Vlaspluk 11 Brugman ZVT weer op de buis met verkiezingsshow Gentse havenschepen verwacht dat knoop dit jaar wordt doorgehakt Jongste inspreker pleit voor speeltuin Brand in raffinaderij zeeuwse almanak Balkenende H AutoTrack.nl ZEEUWS-VLAANDEREN zaterdag 20 juli 2002 door Wout Bareman TERNEUZEN - De Zeeuws- Vlaamse Televisie (ZVT) keert vier jaar na het mislukken van een eerste poging terug op de buis. Het wachten is op medewerking van de Euregio Scheldemond. Binnenkort vin den er aftastende gesprekken plaats tussen vertegenwoordi gers van de ZVT, de Oost-Vlaamse regiozender AVS en het secretariaat van de Eure gio in Gent. Op 20 november willen AVS en ZVT, bij wijze van vingeroefe ning, een avondvullende ver kiezingsshow uitzenden vanuit het Scheldetheater in Terneu- zen. In de foyer van het theater wor den de uitslagen van de drie fu serende Kanaalzonegemeenten bekend gemaakt. Tot nu toe ge beurde dat in de gemeentehui zen, maar in met name in Terneuzen en Axel is positief ge reageerd op het voorstel van theaterexploitant F. Lievens de krachten te bundelen. In het verleden verzorgden de combinatie ZVT/AVS een weke lijkse uitzending via het AVS- kanaal. Door alle mogelijke po litieke strubbelingen werd de grensoverschrijdende televisie een halt toegeroepen. Maar nu willen de initiatiefnemers van weleer de draad weer opnemen. In september vorig jaar werd bij wijze van experiment al een re portage uitgezonden over de opening van het Scheldetheater en als het aan producent B. De Coninck van AVS en theaterex ploitant Lievens (één van de drijvende krachten achter Eu- regio-TV) ligt, wordt dat expe riment op de verkiezingsavond. ZVT/AVS zou die avond ook ruime aandacht besteden aan het verloop van de verkiezingen in de twee nieuwe flankgemeen ten, Sluis en Hulst. Na die expe rimentele fase heeft de nieuwe Euregiozender op jaarbasis zo'n 70.000 euro nodig om de tv-zen- der (AVS levert de know-how en apparatuur, de ZVT de vrijwil ligers) draaiende te houden. Het initiatief wordt gesteund door de Regionale Raad Kabeltelevi sie, de gemeenten en mogelijk ook de kamer van Koophandel en de VW. De zender richt zich niet op het maken van nieuwsuitzendin gen, maar wil wekelijks thema- -uitzendingen verzorgen over zaken als recreatie, leefbaar heid, cultuur, toerisme en het platteland. De uitzendingen moeten vooral een promotioneel krijgen. Advertentie VAN 12.00 TOT 18.00 UUR KEUKENS BADKAMERS Hulst, Ahsdaalseweg 19 voor meer informatie bel gratis: 0800-0234560, of kijk op www.brugman.nl OOSTBURG - Als jongste ooit maakte de vierjarige Jasper Ras uit Breskens donderdag tijdens de raadsvergadering in Oost burg gebruik van het spreek recht voor burgers. Hij lichtte zijn vurige wens voor een speel tuin aan het Molenwater in zijn woonplaats toe. Veel woorden had de jeugdige inspreker niet nodig. De over handiging aan burgemeester Brommet van een lijst met handtekeningen van overwe gend jeugdige medestanders en een tekening met de speeltoe stellen die naar zijn mening in de nieuwe voorziening moeten komen, achtte hij voldoende. Gelukkig was zij n moeder Mari anne meegekomen om de argu menten van haar zoon verbaal kracht bij te zetten. Zij hield een pleidooi voor een speelvoorzie- ning voor alle kinderen van de basisschool. ,,In Breskens is er op dit gebied heel weinig te doen. Het Molenwater is de uit gelezen plek om hier iets aan te veranderen", aldus Jaspers moeder. Burgemeester Brom met hoorde de woorden van me vrouw Ras welwillend aan, ter wijl haar zoon ondertussen bij wethouder C. Bolijn op schoot zat. Beloftes of toezeggingen kon de burgervader niet doen. VLISSINGEN-OOST - In het hart van de Total raffinaderij in Vlissingen-Oost is gisteroch tend tegen tien uur brand uitge broken bij werk aan een destil latiekolom. Gedurende een paar minuten was de brand erg fel, maar de bedrijfsbrandweer had het bin nen tien minuten geblust. Nie mand raakte gewond en de brand vormde geen bedreiging voor het milieu. Jochem staat voor een grote stap in z'n jonge leven. Van de basisschool naar het voortge zet onderwijs. Dat ivas nog een heel getob met die Cito- toets, want rekenen, daar heeft hij een broertje aan dood. Maar taal, dat is z'n lust en z'n leven. Zijn basisschooltijd had hij goeddeels doorgebracht in Groningen, maar in het Zeeuwse kon hij inmiddels aardig aarden. Het besluit van zijn ouders om een week endje in Groningen door te brengen, werd door hem ech ter meteen toegejuicht. Hij wilde in ieder geval naar de kinderboerderij, want daar had hij het idee opgevat om boer te worden. Aangekomen op die droomplek zocht hij direct de stokoude ezel op. Benieuwd of die hem nog zou herkennen. Maar wat hij ook zocht, geen ezel te bekennen. De manager van de kinder boerderij loste snel zijn pro bleem op. „Jochem, het is heel zielig, maar die ezel is dood. Erg hè." Jochem was secondenlang uit het veld geslagen, maar tenslotte kwam z'n reactie. „Balkenende dus. Advertentie Off-road rijden, bergbeklimmen, abseilen en kanoën- Vertegenwoordig jijAutoTrack.nl tijdens de IO-daagse spectaculaire Kia Sorento Driving Experience? Schrijf je snel in via AutoTrack.nl en win! door Wout Bareman GENT - De Vlaamse en Neder landse regering nemen nog dit jaar een besluit over de bouw i vaneen nieuwe zeesluis bij Ter- neuzen. De Gentse havensche- 11 pen D. Termont is daar vast van 11 overtuigd. Alle voorbereidende studies - voor de bouw van een 140.000 r iionssluis, die de huidige zeesluis t met een capaciteit van 80.000 ton moet vervangen, zijn afge- - rond. Ze worden komend naj aar officieel gepresenteerd, maar circuleren wel al onder water- staatskundigen. De onderzoeksresultaten zijn ook direct doorgestuurd naar de - Vlaamse regeri ng in Brussel met het dringende verzoek zo snel mogelijk de onderhandelingen met Nederland te openen. Wa- i ierstaatdeskundigen denken dat de voorbereidingen ruim vijf jaar in beslag zullen nemen Advertentie Natuurlijk GEOPEND tijdens de BOUWVAK!! Glashandel Moerstee Kapelle - Biezelinge •b 0113-341688 Advertentie doorValeska Nastaly De zee heeft zich ver teruggetrokken en de zon laat zich af en toe zien. Het zijn haast volmaakte omstandig heden voor het bouwen van een zand kasteel. Daar is een aantal badgasten het wel mee eens. Met of zonder ouders gaan de veelal jeugdige deelnemers omstreeks twee uur aan de slag. Vijf teams deden gistermiddag op het Vlissingse Badstrand mee aan de twee de wedstrijd zandkastelen bouwen die deze krant organiseert. De winnaars, de tienjarige Robbert Wevers en even oude Coen Westerduin, waren nog lang niet klaar met bouwen toen het einde van de wedstrijd in zicht kwam, maar dePZC-jury vond het verhaal dat zij bij hun kasteel vertelden en hun creativi teit in uitvoering doorslaggevend. Coen uit Vlissingen heeft zijn vriend Robbert gevraagd mee te doen. „We hebben van tevoren niets bedacht. We zijn gewoon gaan bouwen." Al bou wend vertellen de twee vrienden wat er in en om hun kasteel gaat komen. „Er moet een hele verdediging voor ons kasteel komen. En hier komt een vul kaan waarin een draak woont. Als de vulkaan uitbarst, loopt de gracht vol met lava", legt Robbert uit. „Dit moet een ruïne worden", zegt Coen over een klein zandvormpje bui ten zijn kasteel. „De stad wordt steeds aangevallen, vandaar dat het gebouw kapot is." De jongens laten in twintig minuten tijd een fort uit de grond rijzen met uitkijktorens, wegen en een enor me slotgracht. „We noemen het Slot Zandkasteel", zegt Robbert. Naast de twee vrienden is een andere groep bezig met het bouwen van een vliegtuig. Dat mag ook van de jury. Het Waar: Badstrand Vlissingen Aantal deelnemers: ca. 17 Winnaars: Robbert Wevers en Coen Westerduin Volgende wedstrijd: Vrijdag 26 juli in regio Beveland/Tholen (zie PZCvan 25 juli) Kosten deelname: gratis Prijzen: eerste prijs wegwerpca mera, overige deelnemers krijgen tasje met allerlei kleinigheidjes zijn de twaalfjarige Bastiaan Ruster, de zesjarige Marijn Heijmans en vader Anco uit Groningen. „We zijn gewoon helemaal gek van vliegtuigen. Vandaar dat we er eentje maken." Bastiaan ver telt dat ze eerder deze week ook al een vliegtuig hadden gemaakt. „Maar die is helemaal vertrapt", zegt hij wijzend op een grote berg stuifzand. Cockpit Bastiaan strijkt alle delen van het vliegtuig zorgvuldig glad. Hij lijkt een goede toekomst te hebben als stuka door. Marijn zorgt ervoor dat de cock pit een comfortabele zitplaats wordt. Hij maakt daarin drie stoelen, want met zoveel zijn ze. Deze keer zijn de mannen niet bang voor vertrapping. „Pas vanavond wordt het hoog water. wFnlight cruises Rd het Veerse Meer mnd-vaartochten op de ^klady Madeleine' Een avond vol gezelligheid, amusement, eten en varen Zat. 10 en 17 augustus Prijs 33,50 Info; Rederij Dijkhuizen tel. 0118-419367. en dat de sluis op z'n vroegst in 2015 gereed kan zijn. De locatie voor de nieuwe zeesluis is sinds jaar en dag gereserveerd in de Nieuw Neuzenpolder, westelijk van Terneuzen, tussen de huidi ge zeesluis en de Westerschelde- tunnel. Met de bouw is een be drag van naar (ruwe) schatting ruim één miljard euro gemoeid. De Gentse schepen Termont verwacht dat de kostenverde ling tussen België en Nederland een andere zal zijn dan de ver deelsleutel die werd gehanteerd bij de bouw van de vorige sluis. Termont denkt nu aan een kos tenverdeling van 70-30. „Want vooral de Nederlanders gaan van de nieuwe sluis profiteren. Vergeet niet dat de industrie- en bedrijventerreinen in de Gentse haven zo goed als vol zijn, ter wijl er in de Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone nog zeker 750 hec tare braak ligt." Bypass Termont noemt de nieuwe sluis de bypass die de haven van Gent nodig heeft om te overleven. Over de sluisbouw is hij kort: „De vraag is niet óf die sluis er komt, maar wat de capaciteit wordt. Wij vinden dat de nieuwe zeeluis toegankelijk moet zijn voor schepen met een diepgang van minstens 16,80 meter. Kies je voor een kleinere en ondiepe re sluis, dan maak je een strate gische fout. Als schepen met een diepgang tot pakweg 16 meter onze haven straks niet kunnen bereiken, zullen we heel veel trafieken verliezen." moeten overhevelen in kleinere schepen, verliezen 1 tot 1,5 dollar per overgeslagen ton la- ding. De haven van Gent verwacht dit najaar ook een tussentijdse be slissing van 'Brussel' over de vervanging van de windgevoeli ge klapbruggen over de zeesluis door efficiëntere rolbruggen. Daarmee is ruim 40 miljoen eu ro gemoeid. De deelrapporten die nu gereed zijn behandelen zaken als de verzilting van het achterland door de bouw van een nieuwe, grotere zeesluis en de berging van ruim 45 miljoen kubieke meter slib, dat vrijkomt bij het baggeren van een nieuwe sluis, inclusief de toegang. Dan spoelt onze creatie weg", weet va der Anco. De dertienjarige Beau Mulder wordt geassisteerd door drie zeer jeugdige dames: de tweeënhalf jarige Wies van Aanholt, de even oude Frederique Mijnlieff en haar zusje Beaudine van anderhalf.,Ik bouw het kasteel en zorg ervoor dat de kleintjes het niet kapot maken", zegt Beau lachend. Ze stuurt de ukkies om schelpjes, zodat die ver bij haar creatie uit de buurt blijven. Even later liggen de schelpjes als ver siering op en om het kasteel. Vier witte veren prijken op elke hoek van het slot. Gespecialiseerd Nick van Winkelman, negen jaar oud, uit Kudelstaart heeft zijn kasteel hele maal in zijn hoofd zitten. Samen met zijn drie jaar jongere broertje Mike en zijn negenjarige vriend Marvin Siecker voert hij het plan uit. „Ik doe het graaf werk, want daar ben ik in gespeciali seerd", zegt Nick. Marvin loopt af en aan met emmertjes zeewater. „Ik stop ermee, want het wa ter loopt steeds weg", zegt hij als hij voor de zoveelste keer water in de kas teelgracht giet. Hij richt zich op het zand buiten het kasteel. Hij bouwt een walletje om een plat vlak. „Hier kun je rennen of zo." Mike weet een betere functie: „Het wordt een speeltuin", schreeuwt hij uit. Dieper Het valt op dat alle deelnemers op het wat hardere, natte zand bouwen. „Dat bouwt gewoon het beste", zegt vlieg tuigbouwer Anco. Zijn zoon Marijn heeft daar nog een toelichting bij. „Kijk, je graaft een gat en dat wordt dan steeds dieper. Op een gegeven mo ment kom je water tegen en met dat zand ga je bouwen", zegt hij met een ui terst serieus gezicht. De materialen waarmee de deelnemers werken variëren van enkel handen tot emmertjes, scheppen en zelfs plamuur- schijven. Er is geen enkele strijd over het gebruik van de gereedschappen. Iedere deelne mer weet zijn taak. Opvallend is de overeenkomstige belevenis van een zandkasteel onder de deelnemers. Elk gebouwd kasteel heeft een gracht, to rens en een verdedigingsmuur. De tra ditionele kantelen, die meestal op kas teelmuren staan, zijn nergens te beken nen. SINT JANSTEEN - Het vakjar gon spreekt in termen als (dauw )roten, repelen en zwingelen - alsof ze ontleend zijn aan de 01- lie B. Bommel-boeken van Mar ten Toonder. Minder poëtisch is de oogst zelf, beter gezegd: de pluk. Hard labeur voor de vlas telers, met lange, lange dagen op het land. De machine legt het vlas in keurige rijen op 'zwad' om te roten. Natuurlijk vocht, dauw bijvoorbeeld, moet de stengel ontsluiten, noodzake lijk voor de verdere verwerking van het vlas. De pluk is nu halverwege en me nig vlasteler maakt bij de huidi ge weersomstandigheden haast. Zeeuws-VIaanderen is van oudsher het belangrijkste vlas- gebied van Nederland, een op vallende teelt toch in het tradi tionele Zeeuwse bouwplan van granen, aardappelen en suiker bieten. Na een mager jaar in 2001 is de vlasoogst nu goed, zegt R. Mortier van Mortier Vlas in St. Jansteen. Hij spreekt in vergelijking met verleden jaar over 'dubbele kilo's'. Mortier: „De kwaliteit is heel goed, al zijn enkele percelen wat te zwaar geworden. Dat betekent extra werk." foto Camile Schelstraete foto Ruben Oreel Verliezen Het uitblijven van een nieuwe zeesluis met voldoende diep gang zou op langere termijn een verlies van minstens zevendui zend banen betekenen. Volgens voorzitter M. Devogele van de Gentse Havengemeenschap be zorgt de huidige situatie de ha ven al fikse extra kostenposten. Bulkcarriers bijvoorbeeld die, voor ze de sluis kunnen passe ren, op de Rede van Terneuzen 10.000 tot 15.000 ton lading De autosite voor heel Nederland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 59