Extreem zuinige huizen in Goes PZC PZC Vlaspluk Ook in uw vakantie dagelijks de PZC Zonnetips gaan rimpels tegen Snel besluit over nieuwe zeesluis Kinderen? s 14 Voorbeeldproject aan de Elvis Presleylaan l mP"' mmmÈËËfflSSSÊtÊSSÊÈËÊÊÉÉÈÈÈËÉÊÉm Man rijdt op fietsers in Ons onderhoud vraagt van u even wat aandacht! zaterdag 20 juli 2002 L: «,111111 -N P- }k ms m'y'}:ïé Sy 4' feihf m SI JM» i#sssï. doorWout Bareman fel door Rolf Bosboom GOES - In de nieuwe wijk Ouverture in Goes-Zuid komt een voorbeeldproject met twaalf extreem energiezuinige woningen. De gemeente Goes heeft enkele maanden geleden diverse partijen gevraagd daar voor een plan in te dienen. Zij beoordeelde deze week het project dat makelaardij Faasse Faasse uit Goes samen met de bouwbedrijven Rijk uit Heinkenszand en Nonnekes uit Goes heeft opgezet, als beste. De stadsuitbreiding, waar uit eindelijk enkele honderden wo ningen komen, wordt al geken merkt door een ruime aandacht voor duurzaam bouwen. Het opvallendst is wel het verwar mingssysteem. De wijk kent geen aardgasnet, maar de wo ningen worden verwarmd (en in de zomer ook gekoeld) door een ingenieus systeem met warmte pompen. Op een van de prominentste lo caties in Ouverture, aan de Elvis Presleylaan, wil de gemeente nog een stap verder gaan met duurzaam bouwen. De bedoeling is een nieuw voor beeldproject op dat gebied, als opvolger van de zogeheten Eco- solar-woningen die enkele jaren geleden in Overzuid zijn verre zen. Energienulwoningen Her en der in den lande bestaan al zogeheten energienulwonin gen. Dat houdt in dat door de vormgeving van het pand en het gebruik van installaties even veel energie wordt opgewekt als wordt verbruikt aan warmte, water en licht. Daarbij wordt echter geen reke ning gehouden met het energie verbruik door huishoudelijke apparaten. Dat gebeurt in het Goese voor beeldproject wel. Als de toe komstige bewoners spaarzaam omgaan met elektriciteit en ook zuinige huishoudelijke appara ten aanschaffen, dan moet het mogelijk zijn om evenveel ener gie aan het nutsbedrijf te leve ren als er wordt afgenomen. De energierekening is dus uiteinde lijk nul. Faasse Faasse, Rijk en Non nekes mogen het project uitein delijk gaan uitvoeren. „Ons plan is wel vernieuwend, maar met opzet niet experimenteel", zegt M. Faasse. „We combineren allerlei technologieën die zich inmiddels bewezen hebben. Ko pers moeten er ook op kunnen vertrouwen dat ze een goed pro duct krijgen." De voorlopige ontwerpen laten twaalf vrijstaande woningen zien die volledig op de zon zijn georiënteerd. De noordzijde kent vrijwel geen ramen, terwijl er aan de zuid westkant over de gehele hoogte van het huis een serre is gedacht. Die dient, dankzij de opwar ming door de zon, in de winter als buffer tussen binnen en buiten. Verder wordt gebruik gemaakt van onder meer intelligente ventilatie, extreme isolatie, korte en dunne water leidingen en op het dak een grote zonneboiler en zonnepa nelen. Subsidies De maatregelen vergen forse in vesteringen. De meerkosten ten opzichte van een standaardwo ning bedragen zo'n 45.000 euro. Een deel kan naar verwachting worden gedekt door subsidies van diverse instanties. Daar naast verdienen de eigenaren de kosten uiteindelijk ook deels te rug door een fors lagere energie rekening. Een andere eis die de gemeente had gesteld is dat de toekomsti ge bewoners meer dan gebrui kelijk inspraak moeten hebben in het ontwerp van hun huis. „Dat is eigenlijk in tegenspraak met het principe van energie zuinigheid", zegt Faasse. De keuzevrijheid zit hem dan ook vooral in de indeling van de bin nenruimte. Aan de buitenzijde valt echter nauwelijks te tor nen. „In principe moet de hoofdvorm blijven staan", al dus Faasse. Hij verwacht dat eind dit jaar kan worden begonnen met de werving van kopers. SINT JANSTEEN - Het vakjar gon spreekt in termen als (dauw)roten, repelen en zwin gelen - alsof ze ontleend zijn aan de Ollie B. Bommel-boeken van Marten Toonder. Minder poë tisch is de oogst zelf, beter ge zegd: de pluk. Hard labeur voor de vlastelers, met lange, lange dagen op het land. De machine legt het vlas in keurige rijen op 'zwad' om te roten. Natuurlijk vocht, dauw bijvoorbeeld, moet de stengel ontsluiten, noodza kelijk voor de verdere verwer king van het vlas. De pluk is nu halverwege en me nig vlasteler maakt bij de huidi ge weersomstandigheden haast. Zeeuws-Vlaanderen is van oudsher het belangrijkste vlas- gebied van Nederland, een op vallende teelt toch in het tradi tionele Zeeuwse bouwplan van granen, aardappelen en suiker bieten. Na een mager jaar in 2001 is de vlasoogst nu goed, zegt R. Mortier van Mortier Vlas in St. Jansteen. Hij spreekt in vergelijking met verleden jaar over 'dubbele kilo's'. Mortier: „De kwaliteit is heel goed, al zijn enkele percelen wat te zwaar geworden. Dat betekent extra werk." foto Camile Schelstraete GENT - De Vlaamse en Neder landse regering nemen nog dit jaar een besluit over de bouw van een nieuwe zeesluis bij Ter- neuzen. De Gentse havensche pen D. Termont is daar vast van overtuigd. Alle voorbereidende studies voor de bouw van een 140.000 tonssluis, die de huidige zeesluis met een capaciteit van 80.000 ton moet vervangen, zijn afge rond. Ze worden komend najaar officieel gepresenteerd, maar circuleren wel al onder water staatkundigen. De onderzoeksresultaten zijn ook direct doorgestuurd naar de Vlaamse regering in Brussel met het dringende verzoek zo snel mogelijk de onderhandelingen met Nederland te openen. Wa terstaatkundigen denken dat de voorbereidingen ruim vijf jaar in beslag zullen nemen en dat de sluis op z'n vroegst in 2015 ge reed kan zijn. Delocatie voor de nieuwe zeesluis is sinds jaar en dag gereserveerd in de Nieuw Neuzenpolder, westelijk van Terneuzen, tussen de huidige zeesluis en de Westerschelde- tunnel. Met de bouw is een be drag van naar (ruwe) schatting ruim één miljard euro gemoeid. Kostenverdeling De Gentse schepen Termont verwacht dat de kostenverde ling tussen België en Nederland een andere zal zijn dan de ver deelsleutel die werd gehanteerd bij de bouw van de vorige sluis. Toen draaiden de zuiderburen nog op voor 80 procent van de kosten, terwijl Nederland zou opdraaien voor de kosten van het onderhoud.. Termont denkt nu aan een kostenverdeling van 70-30. „Want vooral de Neder landers gaan van de nieuwe sluis profiteren. Vergeet niet dat de industrie- en bedrijventer reinen in de Gentse haven zo goed als vol zijn, terwijl er in de Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone nog zeker 750 hectare braak ligt." Termont noemt de nieuwe sluis de bypass die de haven van Gent nodig heeft om te overleven. Over de sluisbouw is hij kort: „De vraag is niet óf die sluis er komt, maar wat de capaciteit wordt. Wij vinden dat de nieuwe zeeluis toegankelijk moet zijn voor schepen met een diepgang van minstens 16,80 meter. Kies je voor een kleinere en ondiepe re sluis, dan maak je een strate gische. fout. Als schepen meteen diepgang tot pakweg 16 meter onze haven straks niet kunnen bereiken, zullen we heel veel trafieken verliezen." Verliezen Het uitblijven van een nieuwe zeesluis met voldoende diep gang zou op langere termijn een verlies van minstens zevendui zend banen betekenen. Volgens voorzitter M. Devogele van de Gentse Havengemeenschap be zorgt de huidige situatie de ha ven al fikse extra kostenposten. Bulkcarriers bijvoorbeeld die, voor ze de sluis kunnen passe ren, op de Rede van Terneuzen 10.000 tot 15.000 ton lading moeten overhevelen in kleinere schepen, verliezen 1 tot 1,5 dol lar per overgeslagen ton lading. De haven van Gent verwacht dit najaar ook een tussentijdse be slissing van 'Brussel' over de vervanging van de windgevoeli ge klapbruggen over de zeesluis door efficiëntere rolbruggen. Daarmee is ruim 40 miljoen eu ro gemoeid. De deelrapporten die nu gereed zijn behandelen zaken als de verzilting van het achterland door de bouw van een nieuwe, grotere zeesluis en de berging van ruim 45 miljoen kubieke meter slibdat vrijkomt bij het baggeren van een nieuwe sluis, inclusief de toegang. Pas in een later stadium wordt ver der onderzoek ingesteld naar de verbreiding en verdieping van het Kanaal Gent-Terneuzen. MIDDELBURG - Een 18-jarige Middelburger is gisteravond aangehouden wegens bedrei ging. Eerder die avond was de man op de Nadorstweg in Mid delburg op twee fietsende plaatsgenoten ingereden. Toen één hen daar wat van zei be dreigde, de 18-jarige hem. VSO STUURT KENNIS DE WERELD IN Aan alle bewoners van ZOUTELANDEBIGGEKERKE, MELISKERKEAAGTEKERKEWESTKAPELLE Ben je moeder at wil je moeder worden? Slop dan met reken. Het Is slecht «oer jezelf en mor je jongeborenj kind. Meer iolnitii? Bel D900-939D |l 0.22/€ 0,10 )/a| RESIDE FACTO Opdat u niet struikelt over ons werk. TE KOOP BEDRIJFSPAND Inlichtingen: Aannemingsbedrijf Frcianje B.V. Lewedorp Contactpersonen: dlir. J. P. Bosman dhr.M. vam de Velde tel: 0113-615500, fax: 01/3-612764, email: m.vansabben@fraanje.com zie ook onze website: www.fraqnje.com Je bent jong en wilt een bruin kleurtje, Misschien leuk voor nu. Maar veel zonnen is een goede manier om al op betrekkelijk jonge leeftijd rimpels te krijgen Verstandig genieten van de zon kan dat - en erger - tegengaan Praktische tips vind je in de folder 'Geniet van de zon, maar maak het niet te gek' van de Neder landse Kankerbestrijding/KWR Je kunt deze folder kosteloos be stellen (bestelnr. G75) via de gra tis Hulp- en Informatielijn 0800 - 0226622 of via www.kankerbe- strijding.nl. Het KWF heeft ook een brochure uitgebracht met achtergrondin formatie. Die heet 'Verstandig zonnen, minder kans op huid kanker' en is eveneens gratis ver krijgbaar (bestelnr. F06). NEDERLANDSE KANKERBESTRIjDING "WWWIHIWWWWW - - Vakantie in Nederland: Wanneer u uw vakantie in Nederland doorbrengt, kunnen wij er voor zor gen dat de PZC op uw vakantieadres wordt bezorgd. De bezorging bij u thuis wordt dan tijdelijk stopgezet. Ook kunt u de PZC tijdelijk bij iërnand anders laten bezorgen. Geef ons naam en adres op en wij bezorgen daar gedurende uw vakantie de PZC. Vakantie in het buitenland: Als u met vakantie naar het buiten land gaat, bieden wij u de volgende mogelijkheden: U doet tijdens uw vakantie een an der een plezier met de PZC. Geef ons naam en adres op en wij bezor gen daar gedurende uw vakantie de PZC. ie U iaat de PZC opsturen naar uw va kantieadres in het buitenland. Geef ons uw vakantiebestemming en wij sturen geheel voor uw risico de PZC dagelijks aan u op. Kosten volgens PTT tarief. U onderbreekt tijdelijk uw abonne ment (minimaal voor een week). Het teveel betaalde abonnements geld wordt dan verrekend. Vul de gegevens hiernaast in, knip de ze bon uit en stuur 'm minstens twee weken voor het begin van uw vakan tie naar ons op. Ter voorkoming van onjuiste adressering kunnen opdrachten per telefoon NIET in behandeling worden genomen. GEGEVENS ABONNEE: naam: adres: postcode: woonplaats: telefoonnummer: eerste verzenddag: eerste dag weer thuis bezorgen: bezorg de Icrant op onderstaand va kantieadres: naam: adres: postcode: woonplaats: geef mijn abonnement gedurende mijn vakantie aan: naam: adres: postcode: woonplaats: U onderbreek mijn abonnement en ver reken het abonnementsgeld. eerste dag geen krant: - eerste dag weer thuis bezorgen. Stuur deze bon naar: Provinciale Zeeuwse Courant Afdeling Lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) e-mait: abo@pzc.nl DELTA N.V. gaat werkzaamheden verrichten in ZOUTELANDE, BIGGEKERKE, MELISKERKE, AAGTEKERKE, WESTKAPELLE aan het waterleidingnet op dinsdag 23 juli 2002. Tijdens de werkzaamheden kan mogelijk bruin water uit de kraan komen. Wij adviseren daarom de bewoners van genoemd gebied een kleine hoeveelheid schoon water bij de hand te houden en voorzichtig te zijn met het wassen van wasgoed. Bruin water kan namelijk vlekken op wasgoed veroorzaken. De bewoners ontvangen een brief over de exacte datum van de werkzaamheden. Tevens kan tijdens de werkzaamheden de druk van het water lager zijn dan nomaal. Mocht na onze werkzaamheden toch nog sprake zijn van bruin water, laat de kraan dan enkele minuten doorstromen, Het water behoort dan helder te zijn. Voor meer informatie kunt u terecht op het districtskantoor van DELTA N.V. te Vlissingen, telefoon (0118) 483676 of op Internet http://www.delta.nl/e-mail: info@delta-zld.nl DELTA N.V. aanvaardt geen enkele vorm van aan- sprakelijkheid voor de schade die zou kunnen voortvloeien uit het feit dat /f bedrijven, instellingen of personen niet vooraf individueel zijn gewaarschuwd, lalt Bedrijfspand (te Zierikzee), in zeer goede staat, wordt in week 33 gedemonteerd. Bouwjaar: Afmetingen: Draagconstr.: Gevelelementen: Dak: Kozijnen: 1997 - hoofdgebouw 23,75 x 57,00 x 6,00 m (Ixbxh) -aanbouw 20,00 x 12,00 x 4,50 m - zijaanbouw 24,00 x 18,70 x 4,00 m Staal, vrij overspannen, blauw RAMOX, geïsoleerd en brandwerend Stalen dakplaten (met interieurcoating) Aluminium puien en deuren 1354 m2 (oppervl.) 240 m: 449 nr' In veel ontwikkelingslanden ontbreken goede medische opleidingen. Een zie kenhuis bouwen of alleen medicijnen sturen helpt dan niet. VSO geeft strukturele hulp in ontwik kelingslanden. In Afrika zijn geschool de medische mensen de beste pijnstillers. Daarom leiden medische VSO-deskundigen ginds lokale medici, verloskundigen en verpleegkundigen op- Steun VSO. Stort 35, op giro 92 en u bent zelf één jaar lang 'pijnstiller' voor meer dan dertig ontwikkelings landen. VSO Nederland, Hooghiemstraplein 142, 3514 AZ UTRECHT Telefoon 030 - 276 92 37 E-mail: info@vso.nl of bezoek onze homepage www.vso.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 54