Projecten wijzen toerist de weg Vaandels brengen verhalen naar boven PZC GroenLinks vraagt naar samenwerking Zeeuwse theaters Gedreven archivaris Abelmann overleden 13 Coördinator Plattelandsvernieuwing tevreden over respons ondernemers Orgelbespeling Auto rijdt tegen boom Gestolen meubels gevonden Nieuw bestuur stadsraad Knuppel in beslag genomen Boete voor wildplasser Rijverbod voor automobilist Koorkerkstraat en plein Onder den Toren krijgen tijdelijke parkeerplaatsen Bourgondische Krabbenfoor in Bergen op Zoom zaterdag 20 juli 2002 door Ali Pankow I ZIERIKZEE - De inspanning I voor projecten in het kader van I plattelandsvernieuwing op Schouwen-Duiveland begint zijn vruchten af te werpen. Een boekje in drie talen over Dreischor, het groenste dorp van Europa. Een placemat die aanmoedigt de omgeving van Kerkwerve als 'Het platte van I Schouwen' te ontdekken. En een poster en flyer die de rust en ruimte van Ouwerkerk bena drukken. Dit materiaal moet de recreant overtuigen dat er op het eiland meer te beleven valt dan zee, strand en disco. Coördinator Plattelandsver nieuwing Marjan Nieboer is te vreden over de respons van de ondernemers bij de totstandko ming van het promotiemateri aal. Nieboer is nu ruim een half jaar actief in deze functie. Zij heeft zich in die tijd geconcen treerd op vier deelgebieden: Dreischor, Kerkwerve, Ouwer kerk en Zonnemaire. Haar taak is vooral de ondernemers in de dorpen en het omliggende bui tengebied te stimuleren ideeën te bundelen en uit te voeren. De provinciale subsidie daarvoor werd dan ook verstrekt onder de noemer 'Van idee naar project'. „Ik fungeer als een soort start motor om zaken in gang te zet ten. Ik richt me in de eerste plaats op agrarische onderne mers die zich ook met recreatie bezighouden", zegt Nieboer. Volgens haar vormt Dreischor een verhaal apart. Daar kon mooi worden ingehaakt op de verworvenheden van de Enten te Florale, die resulteerden in het predikaat 'Groenste dorp van Europa'. Onder de titel BROUWERSHAVEN - De we kelijkse orgelbespeling op de zaterdagmiddag in cle Sint Ni- colaaskerk in Brouwershaven wordt vandaag uitgevoerd door Joost de Nooijer uit Delft. De concerten beginnen om 14.00 uur en om 15.30 uur. 'Dreischor, Groen Toen' zijn er wandel- en fietsroutes sa mengesteld en is er in drie talen een informatieboekje uitgege ven. Kerkwerve was nog een blinde vlek. Op de oproep van Nieboer eens te praten over de mogelijk heden dorp en buitengebied extra onder de aandacht te brengen, reageerden veertig on dernemers. Dat waren niet al leen campingboeren, maar ook ondernemers uit andere bran ches die een graantje meepik ken van het toerisme. Het over leg resulteerde in het besluit een poster in de vorm van een place mat uit te geven. Aan de ene kant staat een kaartje van het gebied met daarop aangegeven een fietsroute en de locaties van alle deelnemende ondernemin gen. Aan de andere kant staat informatie over Kerkwerve zoals het was en over natuur ontwikkelingsgebied Plan Tu reluur. Verder is een lijst afge drukt met praktische adressen van onder meer campings, pen sions, horeca, fietsverhuur en taxibedrijven. De placemat is in een oplage van vierduizend stuks gedrukt. De dorpsraad Kerkwerve heeft een financiële bijdrage geleverd. In de poster en de flyer over Ou werkerk ligt de nadruk op de rust en ruimte in dit gebied. De recreant wordt gewezen op wandel- en fietsmogelijkheden. Tevens wordt informatie ver strekt over het Natuurpad dat is uitgezet langs de mooie plekjes in het krekengebied. Verder maakt, de bezoeker via deze wandeling kennis met de cul tuurhistorie binnen de bebouw de kom van Ouwerkerk. „In Zonnemaire is alleen nog maar een eerste overleg ge weest. Daar gebeuren in geza menlijk verband al veel din gen", zegt Nieboer. Ze doelt onder meer op het bekende boerderij festival Zonnemaire Buitengewoon en de fietsroutes langs de bloeiende akkerran den. Toch zal in overleg met de ondernemers worden bezien of er nog aanvullingen in het kader van de plattelandsvernieuwing mogelijk zijn. Coördinator Plattelandsvernieuwing Marjan Nieboer (r) is tevreden over de medewerking van ondernemers. foto Marijke Folkertsma door Ab van der Sluis VLISSINGEN - GroenLinks Vlissingen wil opheldering van wethouder L. Poppe-de Looff (Cultuur) over de samenwer king van Zeeuwse theaters. De Vlissingse Raad voor Kunst en Cultuur, onder meer verant woordelijk voor het Arsenaal- en het Vestzaktheater, doet niet mee aan het samenwerkings verband. GroenLinks vraagt de wethouder naar de reden. De Zeeuwse theaters hebben besloten om met ingang van het theaterseizoen 2003-2004 nau wer te gaan samenwerken. Ruim voor het begin van het sei zoen zullen zij hun theaterpro gramma gezamenlijk presente ren in één brochure, die door de hele provincie wordt verspreid. De intensieve samenwerking is ingegeven door de opening van de Westerscheldetunnel. GroenLinks vraagt de wethou der of zij voorstander is van re gionale podiumsamenwerking. Het verband moet leiden tot een op elkaar afgestemde program mering. De partij vraagt of Pop- pe-de Looff ook vindt dat sa menwerking noodzakelijk is in Walcheren. Als de wethouder daarop bevestigend antwoordt, wil GroenLinks weten wanneer zij voor het laatst contact heeft gehad met de Raad voor Kunst en Cultuur en waarom die in stelling niet deelneemt aan het samenwerkingsverband. De fractie vraagt de Vlissingen wethouder om zo spoedig moge lijk met de Raad voor Kunst en Cultuur te overleggen over een mogelijke aansluiting bij de an dere Zeeuwse theaters, groen - ling wijst de wethouder erop dat niet meedoen aan het regionale pocliumbeleid in strijd is met het beleidsprogramma van de ge meenteraad. De partij wil uiterlijk 19 augus tus antwoord hebben. ZIERIKZEE - Een 26-jarige vrouw is donderdag vroeg in de avond op de Lange Blokweg in Zierikzee gewond geraakt na dat zij met haar auto tegen een boom gereden was. De vrouw uit Schouwen-Duiveland reed iets na half acht vanuit Schud- debeurs over de weg richting Zierikzee. Door onbekende oor zaak raakte zij de macht over het stuur kwijt en botste tegen een boom in de berm.' De 26-jarige bestuurster is met verwondingen per ambulance overgebracht naar het ziekenhuis. OOLTGENSPLAAT - In twee loodsen op de Spuidijk in Oolt- gensplaat heeft de politie deze week een grote partij gestolen meubels gevonden, alsmede enkele onderdelen van een opleg ger. Deze vondst geeft aanleiding tot een nader onderzoek naar de daders van een diefstal onlangs in een meubelzaak in Sliedrecht. Daar stonden zestig bankstellen en veertig stoelen in de laad ruimte van een vrachtwagenoplegger die werd gestolen. In de loodsen in Ooltgensplaat werden naast deze meubels ook zes tien hogedrukspuiten aangetroffen. Deze werden eveneens in beslag genomen. BROUWERSHAVEN - De Stichting Stadsraad Brouwersha ven heeft een nieuw bestuur. Reden voor de bestuurlijke ver schuivingen is het vertrek van voorzitter R. Bolderman. De voormalig secretaris van de stadsraad, R. Bolderman- Op de Beek zal de voorzittershamer overnemen. J. van den Boogert is benoemd als de nieuwe secretaris. Net als de afgelopen ja ren blijft B. Merz penningmeester in het nieuwe stadsraad- bestuur. RENESSE - De politie heeft in de nacht van donderdag op vrijdag in Renesse een honkbalknuppel in beslag genomen. Bij een controle werd de knuppel die als slagwapen gebruikt kan worden gevonden in een auto. De bestuurder kreeg een boete en deed vrijwillig afstand van de honkbalknuppel. In dezelfde nacht zijn in het centrum van Renesse nog zes andere stappers op de bon geslingerd. Drie wildplassers kregen een boete, terwijl een andere vakantievierder zijn baldadig ge drag in rekening werd gebracht. Eén gast van de badplaats ontving een bon omdat hij een bevel van de politie negeerde; een tweede omdat hij beledigende opmerkingen naar de agenten slingerende. VLISSINGEN - De politie heeft gisterochtend om kwart over vijf een 38-jarige Vlissinger beboet. De man was aan het w'ild- plassen op de Nieuwendijk in zijn woonplaats. Hij kreeg een bekeuring van 45 euro. ZOUTELANDE - Een 33-jarige automobilist uit Oostvoorne is gisterochtend betrapt op rijden onder invloed. De man werd om tien over vijf aangehouden in de Ooststraat in Zoute- lande. Uit een ademanalyse bleek dat hij 15 maal de toegesta ne hoeveelheid had gedronken. De automobilist kreeg een proces-verbaal en een rijverbod van drie uur. door Ali Pankow Henk Blom (links) en de bestuursleden Peter van der Aart (midden) en Dick Kooman van de Stichting Dorpshuis bekijken de vaandels van Rederijkerskamer 'De Watergeus' en van Zangvereniging 'Vooruitgang Zij Ons Streven'. foto Marijke Folkertsma BERGEN OP ZOOM - Van don derdag 25 juli tot en met zater dag 27 juli wordt in de binnen stad van Bergen op Zoom de Bourgoixdische Krabbenfoor gehouden. Het evenement staat bekend als een van de grootse braderieën van Nederland. De vele kraam pjes en muziek, terrasjes en spe ciale activiteiten op de Krab benfoor staan in het teken van vroeger tij den. Op het programma staat een bruisend Bourgondisch feest. Met een echte kunstmarkt, ambachtslieden die oude am bachten demonstx'eren en straatmuzikanten die optreden in historische kledij. Optredens zijn er van onder andere The Twang Men, Ierse formatie rond de bekende Mark Giligan, en Marianne Weber. Verder is er een tentoonstelling De Grote Markt door de eeuwen heen en kan er live mee gekeken worden op een monitor naar het zetten van piercings en tatoeages. De Krabbenfoor wordt donderdag op de Grote Markt om 14.00 uur officieel geopend door wethou der C. van der Weegen. RENESSE - Er borrelen direct verhalen op bij de aanblik van de twee oude, in ere herstelde vaandels in het dorpshuis in Renesse. Het ene vaandel da teert uit 1872 en behoorde ooit toe aan Rederijkerskamer De Watergeus, het andere uit 1903 gold bijna een halve eeuw als visitekaartje voor het Renesser zangkoor Vooruitgang Zij Ons Streven, oftwel VZOS. Hoewel deze vaandels in het verleden nooit in dit dorpshuis hingen, zijn ze er in feite toch terug waar ze horen. In Renes se, op een plek waar veel men sen elkaar met regelmaat ont moeten. Tot 1997 hingen de vaandels in het voormalige ge meentehuis van Westerschou- wen. „Ze hingen daar te hoog, in de tocht en in de rook van si- gax-en", zegt Henk Blom, be vlogen Renessenaar. Al liggen zijn wortels hier niet, door zijn lange loopbaan als hoofd van de school, dirigent van de plaatselijke fanfare en vele an dere activiteiten, is zijn be trokkenheid bij het wel en wee van het dox-p bijzonder groot. Toen Blom opperde dat die ou de vaandels toch eerder in Re nesse thuishoorden dan op een verscholen plekje in het muse um in Zierikzee, nam het be stuur van de Stichting Dorps huis dat zeer sex'ieus. „In het halfjaarlijks overleg met wethouder Van der Salm hebben we vooi'gesteld de vaandels in ons eigen dorps huis te hangen", zegt secretaris Peter van der Aart van de stichting. Het leek een simpel voorstel en Van der Aart is uit eindelijk tevreden over de me dewerking van de gemeente, maar anderzijds concludeert hij dat er veel geduld voor no dig is om zo'n wens uitgevoerd te krijgen. Het bleek bepaald geen kwes tie van vaandels onder de arm nemen, haakjes in de muur slaan en ophangen. Geschenk De vaandels moesten worden geconserveerd door een gespe cialiseerd bedrijf in Tilburg. Daar hing een fors prijskaartje aan. Het gebeux-de uiteindelijk in opdracht en op kosten van de gemeente, maar daax-mee was de Stichting Dorpshuis er nog niet. Er moesten ook nog geavanceerde vitrinekasten komen om de fraaie doeken te gen de tand des tijds te be schermen. Stofdicht, uitge voerd in aluminixxm en glas en een trespa achterwand, aldus luidden de voorschriften. Kos ten van de kasten: circa 2300 euro per stuk. Volgens voorzit ter Dick Kooman had het dorpshuisbestuur dat bedx-ag niet direct in de achterzak, ze ker niet na veel investeringen in de renovatie van het dorps huis vorig jaar-. Ook hierin kwam de gemeente tegemoet. De vitrinekasten golden als ge schenk bij de heropening van het dorpshuis. Sinds enkele dagen prijken de vaandels hier. Dat van Rederij - kerskamer De Watergeus is ge maakt van rood fluweel. De tekst is er met gouden letters op geborduurd. De grandeur van de vereniging blijkt onder meer uit de weelderige kwas ten tussen de franjes. De naam wordt mooi verbeeld met een ingeweven illustratie van drie strijders in een scheepje op zee. Verder prijkt op het doek de spx'euk: Alle begin is moeyelyk. Zo'n spreuk, oftewel een de vies, was noodzaak. Elke zich zelf respecterende rederijkers kamer droeg zo'n devies in het vaandel. Volgens Blom was het een gebruik dat de dichters in de Middeleeuwen al introdu ceerden. Het bekendste devies is Omnibus Idem (Voor Ieder Dezelfde) van P.C. Hooft. Groene gloed Het vaandel van de zangver eniging VZOS heeft een bruine ondex-gx'ond met een groene gloed. Ook hier staat de tekst in gouden letters op geborduurd. De afbeelding is een openge slagen zangboek met noten balken. De verenigingen waar deze vaandels ooit het visitekaartje voor wax-en, gingen lang gele den al ter ziele. De hex'innerin- gen eraan zijn nog levendig. „Zo'n vaandel hoorde er hele maal bijHet stond te pronk bij opvoeringen in de plaatselijke cafés en bij concerlen op de houten muziektent", zegt Blom. Hij heeft uit de archie ven twee programmaboekjes tevoorschijn gehaald om aan te tonen dat er op zo'n avond een rijk gevarieerd programma werd geboden. Zo verraste het koor in 1925 met een zangpro gramma, de klucht 'Tante en Nicht', daarna weer zang, ver volgens een operette in één be- di'ijf en tot slot een tableau vi- vant. Het publiek kreeg waar voor z'n geld. Het vaandel moet ook getuige zijn geweest van de woede van dirigent Jan van de Werf van Luctor et Emex'go destijds bij een zondagmiddagconcert op de tent. Zijn fanfax-ekorps gaf met regelmaat samen met het zangkoor een concert. Er werd scherp op gelet dat de ene keer de muziek en de andere keer de muzikanten het optreden mochten openen. Ook de tijd voor de presentatie was eerlijk vei'deeld. „Ze motte d'r af", meldde Van de Werf op norse toon toen het koor over de toe bemeten tijd heen ging. „Ach, ze zijn aan het laatste lied be zig, daarna stoppen ze", kreeg hij te hox-en. Daar nam Van de Werf geen genoegen mee. Stoppen was stoppen bij hem. Zijn muziekkorps was aan de beurt. De dirigent vertrok op hoge poten en is nooit meer te- x-uggekomen. Blom geniet bij het ophalen van dit soort anek dotes. Hij weet ook nog te ver tellen dat dirigent M. Jonker het koor lange tijd met strenge hand leidde. Als er tijdens re petities even verkeerd werd gezongen, was zijn standaard- uitroep 'Wat, stom donder!'. De leden wisten dan dat het niet goed zat. Over het reilen en zeilen van de Rederijkerskamer is minder bekend. Wel weet Blom dat het bepaald geen vereniging was voor 'Jan met de Pet'. Je moest tot de no tabelen behoren om er lid van te kunnen worden. Eén van de leden was gemeentesecretaris Ko Haringman, de vader van de later landelijk bekend ge worden operettezanger Jacco van Renesse. Zowel Blom als de bestuursle den van de Stichting Dorps huis zijn ervan overtuigd dat vooral oudei'e Renessenaren blij zullen zijn met eerherstel voor de oude vaandels. Ze ver tegenwoordigen een boeiend stukje cultuurhistorie binnen de dorpsgemeenschap. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Na de herin richting van het Middelburgse centrum komen alleen tijdelijke parkeerplaatsen terug voor de Koorkerkstraat en het plein On der den Toren. Dat antwoordt het college van burgemeester exx wethouders op schriftelijke vragen van de CD A-fractie. De christen-democraten vroe gen vorige maand uitleg over het verdwijnen van parkeer plaatsen in het winkelgebied als gevolg van de herinrichtings werkzaamheden. Het CDA stel de zich op het standpunt dat de parkeerplaatsen pas mogen verdwijnen als vervangende ruimte is gerealiseerd. Het college stelt dat al ruim voor het huidige collegeprogramma door Rolf Bosboom GOES - L.J. Abelmann uit Goes is donderdag op 71-jarige leef tijd overleden. Hij was jareix- lang gemeentearchivaris en di recteur van het Museum voor Zuid- en N-Beveland in Goes. Van december 1968 tot mei 1990 combineerde Abelmann beide functies. Zijn echtgenote P. Abelmann-Harder was op deeltijdbasis eveneens bij in het streekmuseum in dienst, maar werkte in de praktijk op volle kracht mee. Onder him hoede groeide het museum uit tot wat het nu is. Abelmann stond be kend als een markant figuur, die nimmer een blad voor de mond nam. Met die instelling voerde hij bijvoox'beeld een lange strijd voor een passende behuizing voor het archief. Vermaard wa ren ook zijn jaarverslagen, waarin hij geen gelegenheid voorbij liet gaan om duidelijk te maken dat het gemeentebestuur in zijn ogen te weinig over had voor het behoud van het cultu rele erfgoed. Ooit liet hij zelfs met opzet een bladzijde wit om aan te geven wat er zou gebeu ren als er niet meer geld op tafel kwam. Toen dat niet het ge hoopte effect had, volgde een verslag met een zwarte pagina. werd vastgesteld, het aantal parkeerplaatsen ondei*werp van discussie is geweest tijdens de inspraakprocedure. Afge sproken is toen dat mensen die in de Vlasmarkt of Kromme Weele wilden parkeren, na de herinx-ichting een plekje moes ten zoeken in de aangrenzende straten. Later is daar de gisteren geopende parkeei'garage aan Achter de Houttuinen bijgeko men als alternatief. Voor de Koorkex'kstraat en On der den Toren zijn andere af spraken gemaakt. Pai'keer- plaatsen daar komen zoveel als mogelijk is terug, totdat een nieuwe parkeergarage aan de Bachtensteene wordt geopend. Mensen die parkeerden in de Se- geei'sstraat/Zusterstraat moe ten na de herinrichting hun auto kwijt in de omgeving. Volgens Abelmann is het archief allesbehalve stoffig, maar juist onmisbaar. „Een archief is het geheugen van de stad", zei hij in een afscheidsinterview in de PZC. „En naarmate je ouder wordt, kun je minder onthou den. Dusmoetjehet opschrijven en bewax'en. Dan kan je het later raadplegen." Ondanks zijn soms weerbarsti- ge opstelling kreeg de archivaris in april 1990 bij diens vertrek alle lof toegezwaaid en werd hij benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Nadien bleef hij actief in het vexiengde van zijn loopbaan, onder meer als Zeeuws correspondent voor de Rijksdienst voor Oudheid kundig Bodemonderzoek. Tot enkele maanden was hij ook nog zeer regelmatig op het gemeen tearchief te vinden. F. de Klerk, die hem opvolgde als museumdirecteur, en de hui dige gemeenteax'chivaris A. Barth omschrijven hem beide als een uiterst gedreven man. „Hij heeft gezox'gd voor het op stoten van het archief in de vaaxl der volkeren", zegt Barth. „Dankzij hem zijn er archiefbe waarplaatsen gekomen die aan alle eisen voldoen. Abelmann is ook begonnen met het inventa riseren en publieksvriendelijk maken van archieven." redactie schouwen-duiveland Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB zierikzee Tel: (0111) 454647 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) PietKleemans Famke van Loon Ali Pankow Rudy Boogert (sport) centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 53