Mantelzorgers zijn te bescheiden We wisten dat ze ons zouden pakken Nieuwe politiek moet zich eerst nog bewijzen Telefonische hulplijn wordt overspoeld met wanhopige vragen om praktische bijstand 20 juli 1952 Mensen die langdurig een ziek familielid of vriend verzorgen, kunnen stoom afblazen bij de Mantelzorg-lijn. Maar het aan tal 'huiltelefoontjes' valt mee. Toch schuilt achter elke prakti sche vraag emotie. Een middagje meeluisteren. door Bernice Breure Een vrouw vraagt zich af waar ze een 'oppas' voor haar demente moeder kan krij gen. Ze zorgt al acht jaar voor haar, vertelt ze bijna achteloos. Ze woont bij haar in huis, maar moet 'natuurlijk' wel naar haar werk. En zo langzamerhand durft ze haar moeder niet meer alleen te laten. Een ernstig zieke patiënte met twee thuis wonende kinderen hangt aan de lijn; ze vraagt zich af of er niet iemand is die een paar dagen in de week kan ko men koken. ,,Dat zou zo fijn zijn, vooral voor mijn man. Want die doet al zo veel." Met een stem die ingehouden woede en verdriet verraadt, belt een man vanaf zijn werk. Hij eist zo snel mogelijk hulp voor zijn ge handicapte zus. Want zijn tach tigjarige moeder kan de zorg onmogelijk nog langer in haar eentje aan. Het is overdreven te stellen dat de medewerkers van de Mantel zorg-lijn, drie jaar geleden op gezet door de LOT, de vereni ging van mantelzorgers, wordt overspoeld met wanhopige tele foontjes. We hadden verwacht vooral troost te moeten bieden. Maar de meerderheid van de bellers heeft een concrete, prak tische vraag", vertelt coördina tor Keate Last. Medewerkster José Tielen, die deze middag de telefoon in het Bunnikse kantoorpand beant woordt, voegt daaraan toe: „Mantelzorgers zijn vaak heel nuchter. Maar achter elke vraag voel je de emotie." Dat valt ook op te maken uit de stapels ver slagen van de gesprekken op het bureau. Kreten als 'kan het niet meer aan', 'zijn op' en 'ten einde raad' komen veelvuldig vooi\ Bijna anderhalf miljoen Neder landers'verzorgen een langdu rig zieke of gehandicapte part ner, ouder, kind, kennis of buur. Door de vergrijzing en perso neelstekorteninde professione le zorg zal de behoefte aan deze 'thuisverzorgers' de komende j aren flink toenemen Maar de term 'mantelzorg' is nog lang niet zo ingeburgerd als het verschijnsel zelf. 'Heeft dat niet iets met de stomerij te ma ken', hoort Keate Last wel eens. Ze verhaalt van een oudere vrouw die eens opbelde en zich direct verontschuldigde. „Ze vroeg zich af of ze zich wel een mantelzorger mocht noemen, want ze zorgde maar 'twintig uur' per week voor een ander." Drie jaar geleden werd een voorzichtig begin gemaakt met het openstellen van een tele foonlijn voor concrete vragen of om stoom af te blazen. In de eer ste maand zochten al direct 700 mensen contact. Onlangs zijn de openingstijden van de lijn flink uitgebreid, en is een juridisch medewerker aan het team toe gevoegd. „Mantelzorgers hebben ontzet tend veel te maken met proce dures in de zorg", aldus de coördinator. Een term als 'per soonsgebonden budget' klinkt in de meeste gesprekken door. De medewerkers van de tele foonlijn verwijzen, bemiddelen en leggen de uiteenlopende re gelingen nog eens uit. Ze 'coa chen' ook, want mantelzorgers zijn vaak veel te bescheiden, stelt Last. Ze noemt als voorbeeld bezoe ken van medewerkers van het indicatie-orgaan, de regionale instantie die bepaalt hoeveel zorg iemand krijgt toebedeeld. „Veel mantelzorgers denken: ha, die gaat met mij samen be denken hoe we de zorg gaan aanpakken. Ze ontvangen het bezoek stralend in een netjes opgeruimd huis." Helemaal fout, aldus Last. „De medewerker van het indicatie orgaan denkt: nou, hier is alles onder controle, en zal niet al te royaal zijn met het toekennen van hulp." De mantelzorgers moeten het gesprek zien als 'een onderhandeling'. „Laat maar eerlijk zien wat er niet zo goed verloopt." En sommige ver pleeghuizen zetten de mantel zorger onder druk om zich als 'vrijwilliger' voor bijvoorbeeld het rondbrengen van de maaltij den op te geven. Vakantie In de zomermaanden bellen veel mensen die graag, met of zonder de patiënt, met vakantie willen. De medewerkers verstrekken adressen van aangepaste va kantiehuisjes, en voor de man telzorgers zijn zorg-voor-jezelf- weekeinden opgezet. Geen overbodige luxe; uit een recente enquête blijkt dat 23 procent van deze groep 'te moe' is om in de vrije tijd nog iets te onderne men. Acht procent zegt zelfs ziek of overspannen te zijn door alle verplichtingen. Bij de telefoonlijn wordt veel geklaagd over de slechte bereik baarheid van instanties, zoals de gemeentelij ke diensten,Het is vaak letterlijk een halve dag taak om overal achteraan te bel len." En bijvoorbeeld omgaan met dementie vergt behoorlijk wat geduld en incasseringsver mogen. „Deze patiënten reage ren zich vaak af op degene die het dichtst bij staat." Binnen de familie zorgt dat vaak voor spanningen. „De mantelzorger is vaak de boeman. Terwijl het kind dat nauwelijks langskomt, geen kwaad kan doen." Als mantelzorgers weten dat veel andez'en ook als 'boksbal' voor hun demente familieleden dienst doen, maakt dat het ver zorgen wat makkelijker. GPD De Mantelzorg-lijn is tijdens kantooruren te bereiken op 0900-2020496. Door de vergrijzing en perso neelstekorten in de professione le zorg zal de behoefte aan man telzorgers de komende jaren flink toenemen. foto Niels Westra/GPD door Koos van Wees Nu de poppetjes bekend zijn, kan de balans wor den opgemaakt: is het nieu we kabinet inderdaad zo ver nieuwend, zo in de geest van de nieuwe politiek, als na de verkiezingen kon worden verwacht? Wie zich de verslagenheid en euforie na de verkiezingsuit slag voor de geest haalt, ziet daarin tekenen van grote verandering. Het wordt nooit meer zoals het was, luidde de eensluidende mening van zo wel winnaars als verliezei's. De termen 'oude politiek' en 'nieuwe politiek' deden hun intrede. Oud stond voor het gesloten Haagse bolwerk, het regentendom, voor een cultuur van pappen en nat houden. Nieuw voor de af keer daarvan, voor openheid en daadkracht. Het gezelschap dat zich maandag op het bordes van paleis Huis ten Bosch aan de bevolking zal tonen, geeft niet de indruk dat er op 15 mei op dat gebied iets onher roepelijks is gebeurd. Het is alléén de LPF die een frisse wind laat waaien, met minis ters die politiek volledig on ervaren zijn. CDA en vooral WD grijpen terug op het ou de Haagse gebruik om men sen als dank voor bewezen diensten met een plaats in het kabinet te belonen. Hoezo nieuwe politiek? Meest frappante voorbeel den van die handelwijze vor men de bewindslieden Kort hals (WD) en De Hoop Scheffer (CDA). Korthals is hét symbool van de politiek waar juist Pim Fortuyn tegen te hoop liep. Er is geen minis ter geweest in het vorige paarse kabinet die meer re den had om op te stappen dan hij. Dode Dovex-Chinezen, ongestrafte bolletjesslikkers en schikkingen met fraude rende bouwondernemers, Korthals zat met superlijm aan het pluche geplakt. En voor die misplaatste vast houdendheid wordt hij nu beloond met het ministerie van Defensie. De Hoop Scheffer krijgt Bui tenlandse Zaken omdat for mateur Balkenende zich schatplichtig voelt aan zijn voorganger als CD A-leider. In dat licht bezien vormen de vier LPF-kandidaten een verademing. Ze zijn politiek onbelast, met uitzondering wellicht van minister van Vreemdelingenbeleid Na- wijn, die ex-varing haalt uit zijn jaren bij de IND en als CDA-raadslid in Zoeter- meex-. Scepsis Wat opvalt, en ook dat is ge heel conform de oude poli tiek van het regentendom, is de scepsis waarmee de nieuwkomers bejegend wor den. Eenmaal in de praktijk, zo is de opvatting, worden die LPF'ers net zulke gewone politici als alle anderen. Compromissen slui ten, dat is óók het voorland van de LPF, denken ze. De eerste werkelijke proeve, het regeerakkoord, geeft ze wel een béétje gelijk. Het aangescherpte vreemdelin gen- en veiligheidsbeleid bij voorbeeld is een mix van voorstellen van CDA, WD en LPF. Inderdaad, een com promis. Maar zolang de eerste rege ringsvoornemens van dit nieuwe kabinet niet in daden zijn omgezet, moet de LPF- ploeg het voor-deel van de twijfel gegund worden. Pas als wegens aantoonbare on kunde of moedwil van LPF- politici het land achteruit holt, mag de mond weer open. En laten we wel zijn: zo goed ging het onder die oude poli tiek nou óók weer niet. GPD zaterdag 20 juli 2002 Hij staat bekend als een gruwelijke kindermoor denaar: Michael J. Samen met zijn, inmiddels ex-, vriendin wordt hij verant woordelijk gehouden voor de dood van de 4-jarige Roioena Rikkers, het meisje van Nulde. Ten on rechte, beioeert hij zelf. Nadat de advocaat van de moeder eerder het straf dossier liet uitlekken om duidelijk te maken dat Michael, als vriend van de moeder de hoofdschuldi ge is, wil hij nu zijn kant- van het verhaal vertellen. Onderstaand verhaal zal zijn verweer zijn bij de rechtszaak, die dinsdag begint. door Sander Rooijakkers Voor alles is een markt. Dus ook voor het laten verdwij nen van een kinderlijkje, zegt Michael J. (33). Hij vex*telt hoe hij na het overlijden van het meisje een kennis belde, die 'ie mand regelde'. „Het lichaampje heeft twee weken in mijn vriezer gelegen. Een dag na het tele foongesprek stond een onbe kende man voor de deur, die direct aan de slag ging. De li chaamsdelen deed hij in plastic zakken." Aarzelend somt hij de gruwelij ke feiten op. Toch moet hij ze vertellen, vindt hij. „Zo is het nu eenmaal gebeurd. Het is de waarheid.Met horten en stoten doet de grote, brede Rottex'dam- mer zijn relaas. Waren de feiten die we kennen al bizar, zijn ver klaringen zijn zo mogelijk nog angstaanjagender, net als cle manier waarop hij vex-telt over de zaak die heel Nederland schokte. Terwijl heel Nederland zich ge schokt afvroeg hoe zoiets in een beschaafd land mogelijk is, hielden de moeder en haar vriend zich schuil in Spanje. „We hebben het er samen uit voerig over gehad. We wisten niet wat we moesten doen en uiteindelij k leek dit de beste op - tie. We waren in paniek," zegt Michael. Mike en de moeder sloegen met de toen 3-jax"ige kleuter Rochel- Ie op de vlucht, op het moment dat Rowena's rompje werd ge vonden. Ze reden naar Spanje, Marokko, kwamen tenxg in Ne- derland en vestigden zich uit eindelijk in het Spaanse Murcia. MUSKUSRAT - De commis saris voor de koningin in Zeeland waarschuwt water schappen en polderbesturen voor de oprukkende muskus rat: wezigheid van muskus ratten altijd worden gemeld Een gevangen exemplaar le vert vijf gulden op. INSTITUUT - Het Econo misch Technologisch Insti tuut in Middelburg krij gt van: de provincie jaaxiijks een subsidie van maximaal tien duizend gulden. De verhou dingen bij het instituut, dat de welvaart in Zeeland moet bevorderen, zijn weer op or de. Eerder was er grote onrust. Het bestuurs- en fi- nanciële beleid haperde, waardoor twee mensen onte recht zijn ontslagen. FANNY - De Olympische Spelen in Helsinki zijn offici eel geopend. De Nederlandse équipe rnoest een uur in de regen wachten voor ze het stadion in mocht voor het openingsdefilé. Steratlete Fanny Blankers-Koen mocht echter op de warme tribune zitten. COPPI WINT - Fausto Coppi heeft de Tour de France ge- Wonnen. De zege kon hem niet meer ontgaan. Coppi was de hele Ronde van Frankrijk oppermachtig. Uitgever: J. C. Boersema Hooïdredactie: A. L Oosthoek D Bosscher (adjunct) A L Kroon (adjunct) Cerctraie redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AAVIissingen Tel (0118)484000 Fax. (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118)484000 Fax. (0118) 470102 E-mail. redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113) 2730-30 E-mail: redgoes@pzc nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115) 645769 Fax. (0115)645741 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114) 372776 Fax. (0114)372771 E-mail redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111)454657 E-mail. redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee, Goes en Hulst: 8.30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10,30 uur v.pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AAVIissingen E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden, zaterdags tot 12.00 uur. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag, tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0118) 484000 Fax (0118) 470100 Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van /,--) per maand: 19,25 per kwartaal.' 52,- - per jaar: 198,-- Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: abo@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk- maandag t/m vrijdag: zaterdag: 1,50 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93 00 Advertenties Alle advertenlieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het adverlentiewezen. Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd Voor gewone advertenties. Tel: (0118) 484240 Fax: (0118) 470100 Voor kleintjes- Tel. (0118) 484321 Fax:(0118)484370 :n onderdeel van het Wegener-concern De door u is verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor onze (abonnementenadministratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en pr°j ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener ol door ons zorgvuldig geselecleero derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij. PZC, aioe» y lezersservice. Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Behoort tot UJGQènGf Mike J. wordt uit de rechtszaal in het Spaanse Murcia geleid. foto J.F. Moreno/GPD Daar werden ze koxT voor Kerst gearresteerd. „We wisten vanaf het begin clat we ooit zouden worden gepakt, zegt J. „Maar we wilden tijd winnen. Mijn vriendin had me vlak voor Rowena's dood ver- teld dat ze zwanger was. En de eerste maanden van de zwan gerschap zijn kritiek, weet ik uit exvaring. Een ex-vriendin van me kreeg na drie maanden een miskraam. De stress van de ge vangenis zou zeker niet goed zijn voor het ongeboren kind, daarom wilde ik eex'st een paar maanden vluchten. De Rotter dammer knikt. Hij weet het. „Ze was toen helemaal niet zwan ger, ze is pas ongeveer een maand later zwanger geraakt. Maar dat kon ik niet weten." Michael J., die sinds december vast zit, herinnert zich zondag middag 12 augustus 2001. Ro- wena en Rochelle renden door zijn appartemtexït aan de Husly- straat in Rotterdam-Prinsen land. „Ik wilde dat ze daarmee ophielden en dus stak ik plotse ling mijn hand uit. Rowena ren de daar vol tegen aan. Ja, dat deed pijn, geloof ik." Hectische tijd De volgende dag had de kleuter nog steeds buikpijn. En weer een dag later moest ze zelfs overgeven. Destijds was het koppel volop bezig met de defi nitieve verhuizing van de moe der en de kinderen vanuit Dor drecht. „Dat deden we 's nachts, omdat Martin Huisman - haar- ex - niet mocht weten waar we naartoe gingen. Hij hield haar nog altijd in de gaten. Het was een hectische tijd. Omdat het niet goed ging met Rowena, be sloten we woensdag naar de dokter te gaan." 's Ochtends zag J. dat Rowena weer had overgegeven. „Geel spul, dat moet gal zijn geweest," zegt hij. „Ik ging snel de hond uitlaten, tex-wijl mijn vriendin Rochelle onder de douche zette. Toen ik terugkwam, zag ik dat het al te laat was. Rowena was dood. Gestikt in haar eigen bx-aakselof slijm." Mike J. verklaart dat hij twintig minuten lang probeerde het meisje te reanimeren. „Al die tijd stond mijn vriendin als ver steend toe te kijken. Het was al lemaal tevergeefs." Na een tijd je gingen ze met zijn drieën wandelen. „Om tot rast te ko men." Het lichaampje van Ro wena legde Michael bij terag- komst.in de vriezer, op advies van 'mensen uit het verleden' die hij inmiddels had gebeld. Zijn klap heeft misschien best iets te maken met Rowena's dood, denkt J. „Maar er moet meer aan de hand zijn geweest." De Rotterdammer denkt dat het xneisje al enige tijd ziek was. „Kort voor haar dood had ze voor de tweede keer dat jaar roodvonk, wat duidt op een ver- minderde weerstand. "De eerste rapportages van diverse medici geven hem gelijk, stelt hij. Axfsen van het Nedexiands Fo rensisch Instituut in Rijswijk zouden Cribra Orbitalia - chro nische bloedarmoede - hebben vastgesteld bij Rowena. Het po- x-euze bot dat is gevonden, zou daarop wijzen. Bewaarders en medegevange nen benaderen hem 'anders', vindt hij. Het openbaar maken van delen van het politiedossier door advocaat mr. J.L.J. Leijen- dekker van de moeder heeft daar ook aan bijgedragen. „Ik ben heel blij dat hij zich nu voor de Tuchtraad moet verantwoor den voor die actie." „Het publiek heeft mij veroor deeld. Dat weet ik. Heel eenvou dig, nadat een paar delen uit het politiedossier op straat kwamen te liggen. Maar ik ga er nog steeds vanuit dat tijdens de be handeling van de strafzaak de ware toedracht naar voren komt. Bij de politie gaf J. na een aantal verhoren uiteindelijk toe, dat hij Rowena zelf had gedood en in stukken gehakt. „Ik had al zo vaak vex'teld hoe het echt was gebeurd. Dat ik iemand had ge beld. Maar dat wilden ze ge woon niet horen. Ze bléven maar doorgaan. Toen heb ik uit eindelijk gezegd dat ik het heb gedaan.Volgens J. waren de re chercheurs erg' blij met zijn be kentenis. „Ze wisten al lang wat ze wilden horen.." Hondenbench In dat licht moeten volgens de Rotterdammer ook de andere ten laste gelegde feiten worden bezien. Zo stopte hij Rowena wel eens in een hondenbench. „Een heel erg groot ding, dat ze zelf vaak gebruikte als haar hut. Telkens waarschuwde ik dat ze weg moest blijven bij de hon den. Maarze luisterdeniet. Toen heb ik haar een keer in die kooi gezet. Als ze dan toch zo graag voor hondje wilde spelen, dan maar zo. De kooi ging niet op slot. Toch lees ik nu op de dag vaarding dat ik haar van haar vrijheid heb beroofd. Ik heb haar ook wel eens een tik gege ven met een pottenlikker. Zo'n plastic ding aan een lange steel. Omdat Rochelle onlangs heeft verklaard dat ze ook wel eens klapjes kreeg met die pottenlik ker, zou ik de kinderen ineens stelselmatig hebben mishan deld met behulp van dit soort voorwerpen. Belachelijk na- tuurlijk." Dat hij straf verdient, daar is Michael J. het volledig mee eens. „Ik was er bij toen ze in stukken werd gesneden, gaf daar zelf de opdracht voor en heb geen dok ter gewaax'schuwd. Dus ben ik schuldig. Voor het verspreiden van haar lichaamsdelen verdien ik de allerhoogste straf. En als daar twintig jaar op staat, geef me dan maar twintig jaax: Die straf heb ik verdiend. Maar straf me niet voor moord. Want ik heb haar niet vermoord." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 4