PZC Extreem zuinige huizen in Goes Nat zand bouwt het best 11 Ara's voeren show op in Arsenaal Alcoholverbod in straten van Borsele Gedreven archivaris Abelmann overleden m l oorbeeldproject aan de Elvis Presleylaan VAKANTIE VAKANTIE VAK ANTI 1 VAKANTIE rM*5kH.'&jilffrV&t&i'r if; "AN "A,,. Vrouw rijdt tegen boom zeeuwse almanak Balkenende AutoTrack.nl BEVELANDEN/THOLEN zaterdag 20 juli 2002 irioor Rolf Bosboom I GOES - In de nieuwe wijk Ou- I verture in Goes-Zuid komt een toorbeeldproject met twaalf otreem energiezuinige wonin- •cn. De gemeente Goes heeft en kele maanden geleden diverse partijen gevraagd daarvoor een iplan in te dienen. Zij beoordeel - dedeze week het project dat ma kelaardij Faasse Faasse uit 'Goessamen met debouwbedrij- ven Rijk uit Heinkenszand en jfonnekes uit Goes heeft opge zet, als beste. I De stadsuitbreiding, waar uit- I eindelijk enkele honderden wo- I ningen komen, wordt al geken- I merkt door een ruime aandacht I voor duurzaam bouwen. Het I opvallendst is wel het verwar- Uingssysteem. De wijk kent geen aardgasnet, maar de wo ningen worden verwarmd (en in de zomer ook gekoeld) door een ingenieus systeem met warmte pompen. Op een van de prominentste lo caties in Ouverture, aan de Elvis Presleylaan, wil de gemeente nog een stap verder gaan met duurzaam bouwen. De bedoe ling is een nieuw voorbeeldpro ject op dat gebied, als opvolger van de zogeheten Ecosolar-wo ningen die enkele jaren geleden inOverzuid zijn verrezen. Her en der in den lande bestaan al zogeheten energienulwonin- gen. Dat houdt in dat door de vormgeving van het pand en het gebruik van installaties even veel energie wordt opgewekt als wordt verbruikt aan warmte, wateren licht. Daarbij wordt echter geen reke ning gehouden met het energie verbruik door huishoudelijke apparaten. Dat gebeurt in het Goese voor beeldproject wel. Als de toe komstige bewoners spaarzaam omgaan met elektriciteit en ook zuinige huishoudelijke appara ten aanschaffen, dan moet het mogelijk zijn om evenveel ener- aan het nutsbedrijf te leve- als er wordt afgenomen. De energierekening is dus uiteinde lijk nul. Faasse Faasse, Rijk en Non- nekes mogen het project uitein delijk gaan uitvoeren. „Ons plan is wel vernieuwend, maar met opzet niet experimenteel", zegtM. Faasse. „We combineren allerlei technologieën die zich inmiddels bewezen hebben. Ko pers moeten er ook op kunnen vertrouwen dat ze een goed pro duct krijgen." De voorlopige ontwerpen laten twaalf vrijstaande woningen zien die volledig op de zon zijn georiënteerd. De noordzijde kent vrijwel geen ramen, terwijl er aan de zuidwestkant over de gehele hoogte van het huis een serre is gedacht. Die dient, dankzij de opwarming door de zon, in de winter als buffer tus sen binnen en buiten. Verder wordt gebruik gemaakt van on der meer intelligente ventilatie, extreme isolatie, korte en dunne waterleidingen en op het dak een grote zonneboiler en zonne panelen. Subsidies De maatregelen vergen forse in vesteringen. De meerkosten ten opzichte van een standaardwo ning bedragen zo'n 45.000 euro. Een deel kan naar verwachting worden gedekt door subsidies van diverse instanties. Daar naast verdienen de eigenaren de kosten uiteindelijk ook deels te rug door een fors lagere energie rekening. Een andere eis die de gemeente had gesteld is dat de toekomsti ge bewoners meer dan gebrui kelijk inspraak moeten hebben in het ontwerp van hun huis. „Dat is eigenlijk in tegenspraak met het principe van energie zuinigheid", zegt Faasse. De keuzevrijheid zit hem dan ook vooral in de indeling van de bin nenruimte. Aan de buitenzijde valt echter nauwelijks te tor nen. „In principe moet de hoofdvorm blijven staan", al dus Faasse. Hij verwacht dat eind dit jaar kan worden begon nen met de werving van kopers. Een van de nieuwe acrobaten in het Arsenaal laat zien hoe goed hij kan steppen. foto Lex de Meester door Miriam van den Broek VLISSINGEN - Een piraat zon der papegaai op de schouders is geen echte piraat. Dat moeten ze bij attractiecentrum Het Ar senaal in Vlissingen hebben ge dacht. Enkele maanden geleden zijn vier blauwgele ara's ge kocht die eerder optraden in Avonturenpark Hellendoorn. Na een tijdje wennen en oefenen werd gisteren voor het eerst de papegaaienshow opgevoerd. Eddie, Joke, Jopie en Loko. Zo heten de ara's die vier jaar gele den in gevangenschap zijn ge boren. Normaal komen deze ara's voor in de tropische wou den van Zuid-Amerika. Het Ar senaal kocht ze van een Engels man die met ze in Hellendoorn werkte. Hij heeft een week lang met een medewerker van Het Arsenaal getraind om tot een mooie show te komen. De pape gaaien kunnen fietsen, rol schaatsen, rekenen en zijn goed in het spel balletje, balletje. „Dit is Jopie, en Jopie heeft zijn rijbewijs gehaald", zegt Akim, een van de twee medewerkers die de show opvoeren. Akim duikt onder de tafel waarop de vogels hun kunsten vertonen en komt terug met een elektrisch autootje. „Jopie, doe eens een rondje boulevard", zegt hij. Jo pie kruipt op het voertuigje, pakt het 'gaspedaal' beet en sjeest over de tafel heen. Snel houdt Akim zijn hand voor het einde van de tafel zodat Jopie er niet van af rijdt. „Jopie, rijd maar weer terug", zegt Akim. „Er wordt toch niet geflitst van daag." En als Akim het autootje omdraait, racet de papegaai te rug. De tientallen kinderen en volwassenen zien het geamu seerd aan. De twintig minuten durende show wordt drie keer per dag opgevoerd. „Voor de mensen die denken dat het zielig is: dat is het niet", zeggen S. van Rijswijk en E. Angelini, de di recteuren van Het Arsenaal. „Papegaaien zijn groepsdieren. Het is pas zielig als één papegaai ergens in een kooitje belandt", zegt Angelini. De ara's praten niet, legt Van Rijswijk uit. „Dat doen ze alleen als ze eenzaam zijn en dat zijn die van ons niet. Wel jammer, want het zou leuk zijn als ze hun eigen show kon den aankondigen." IdoorValeska Nastaly De zee heeft zich ver teruggetrokken en de zon laat zich af en toe zien. Het zijn haast volmaakte omstandig- lieden voor het bouwen van een zand kasteel. Daar is een aantal badgasten het wel mee eens. Met of zonder ouders gaan de veelal jeugdige deelnemers omstreeks twee uur aan de slag. Vijf teams deden gistermiddag op het Vlissingse Badstrand mee aan de twee de wedstrijd zandkastelen bouwen die deze krant organiseert. De winnaars, de tienjarige Robbert Wevers en even oude Coen Westerduin, waren nog lang niet klaar met bouwen toen het einde van de wedstrijd in zicht kwam, maar dePZC-jury vond het verhaal dat zij bij hun kasteel vertelden en hun creativi teit in uitvoering doorslaggevend. Coen uit Vlissingen heeft zijn vriend Robbert gevraagd mee te doen. „We hebben van tevoren niets bedacht. We zijn gewoon gaan bouwen." Al bou wend vertellen de twee vrienden wat er in en om hun kasteel gaat komen. „Er moet een hele verdediging voor ons kasteel komen. En hier komt een vul kaan waarin een draak woont. Als de vulkaan uitbarst, loopt de gracht vol met lava", legt Robbert uit. „Dit moet een ruïne worden", zegt Coen over een klein zandvormpje bui ten zijn kasteel. „De stad wordt steeds aangevallen, vandaar dat het gebouw kapot is." De jongens laten in twintig minuten tijd een fort uit de grond rijzen met uitkijktorens, wegen en een enor me slotgracht. „We noemen het Slot Zandkasteel", zegt Robbert. Naast de twee vrienden is een andere groep bezig met het bouwen van een vliegtuig. Dat mag ook van de jury. Het Waar: Badstrand Vlissingen Aantal deelnemers: ca. 17 Winnaars: Robbert Wevers en Coen Westerduin Volgende wedstrijd: Vrijdag 26 juli in regio Beveland/Tholen (zie PZC van 25 juli) Kosten deelname: gratis Prijzen: eerste prijs wegwerpca mera, overige deelnemers krijgen tasje met allerlei kleinigheidjes zijn de twaalfjarige Bastiaan Ruster, de zesjarige Marijn Heijmans en vader Anco uit Groningen. „We zijn gewoon helemaal gek van vliegtuigen. Vandaar dat we er eentje maken." Bastiaan ver telt dat ze eerder deze week ook al een vliegtuig hadden gemaakt. „Maar die is helemaal vertrapt", zegt hij wijzend op een grote berg stuifzand. Cockpit Bastiaan strijkt alle delen van het vliegtuig zorgvuldig glad. Hij lijkt een goede toekomst te hebben als stuka door. Marijn zorgt ervoor dat de cock pit een comfortabele zitplaats wordt. Hij maakt daarin drie stoelen, want met zoveel zijn ze. Deze keer zijn de mannen niet bang voor vertrapping. „Pas vanavond wordt het hoog water. ';v' - M v S '•V 'y....y ■s, t, door Rolf Bosboom GOES - L. J. Abelmann uit Goes is donderdag op 71-jarige leef tijd overleden. Hij was jaren lang gemeentearchivaris en di recteur van het Museum voor Zuid- en Noord-Beveland in Goes. Van december 1968 tot mei 1990 combineerde Abelmann beide functies. Zijn echtgenote P. Abelmann-Harder was op deeltijdbasis eveneens bij in het streekmuseum in dienst, maar werkte in de praktijk op volle kracht mee. Onder hun hoede groeide het museum uit tot wat het nu is. Abelmann stond bekend als een markant figuur, die nimmer een blad voor de mond nam. Met die instelling voerde hij bijvoor beeld een lange strijd voor een passende behuizing voor het ar chief. Vermaard waren ook zijn jaar verslagen, waarin hij geen gele genheid voorbij liet gaan om duidelijk te maken dat het ge meentebestuur in zijn ogen te weinig over had voor het be houd van het culturele erfgoed. Ooit liet hij zelfs met opzet een bladzijde wit om aan te geven wat er zou gebeuren als er niet meer geld op tafel kwam. Toen dat niet het gehoopte effect had, volgde een verslag met een zwarte pagina. Volgens Abelmann is het archief allesbehalve stoffig, maar juist onmisbaar. „Een archief is het geheugen van de stad", zei hij in een af- scheidsinterview in de PZC. „En naarmate je ouder wordt, kun je minder onthouden. Dus moet je het opschrijven en be waren. Dan kan je het latei- raadplegen." Ridder Ondanks zijn soms weerbarsti ge opstelling kreeg de archivaris in april 1990 bij diens vertrek alle lof toegezwaaid en werd hij benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Nadien bleef hij actief in het verlengde van zijn loopbaan, onder meer als Zeeuws corres pondent voor de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemon derzoek. Tot enkele maanden was hij ook nog zeer regelmatig op het gemeentearchief te vin den. F. de Klerk, die hem opvolgde als museumdirecteur, en de hui dige gemeentearchivaris A. Barthomschrijvenhembeide als een uiterst gedreven man op zijn vakgebied. „Hij heeft ge zorgd voor het opstoten van het archief in de vaart der volke ren", zegt Barth. „Dankzij hem zijn er archiefbewaarplaatsen gekomen die aan alle eisen vol doen. Abelmann is ook begon nen met het inventariseren en publieksvriendelijk maken van archieven." ZIERIKZEE - Een 26-jarige vrouw is donderdag vroeg in de avond op de Lange Blokweg in Zierikzee gewond geraakt na dat zij met haar auto tegen een boom gereden was. De vrouw uit Schouwen-Duive- land reed iets na half acht van uit Schuddebeurs over de weg richting Zierikzee. Door onbe kende oorzaak raakte zij de macht over het stuur kwijt en botste tegen een boom in de berm. De 26-jarige bestuurster is met verwondingen per ambu lance overgebracht naar het zie kenhuis. Advertentie WöTPNUGHT CRUISES het Veerse Meer ^^nd-vaartochten op de ^^lady Madeleine' Een avond vol gezelligheid, amusement, eten en varen Zat. 10 en 17 augustus Prijs 33,50 Info: Rederij Dijkhuizen tel. 0118-419367 foto Ruben Oreel Dan spoelt onze creatie weg", weet va der Anco. De dertienjarige Beau Mulder wordt geassisteerd door drie zeer jeugdige dames: de tweeënhalf jarige Wies van Aanholt, de even oude Frederique Mijnlieff en haar zusje Beaudine van anderhalf. „Ik bouw het kasteel en zorg ervoor dat de kleintjes het niet kapot maken", zegt Beau lachend. Ze stuurt de ukkies om schelpjes, zodat die ver bij haar creatie uit de buurt blijven. Even later liggen de schelpjes als ver siering op en om het kasteel. Vier witte veren prijken op elke hoek van het slot. Gespecialiseerd Nick van Winkelman, negen jaar oud, uit Kudelstaart heeft zijn kasteel hele maal in zijn hoofd zitten. Samen met zijn drie jaar jongere broertje Mike en zijn negenjarige vriend Marvin Siecker voert hij het plan uit. „Ik doe het graaf werk, want daar ben ik in gespeciali seerd", zegt Nick. Marvin loopt af en aan met emmertjes zeewater. „Ik stop ermee, want het wa ter loopt steeds weg", zegt hij als hij voor de zoveelste keer water in de kas teelgracht giet. Hij richt zich op het zand buiten het kasteel. Hij bouwt een walletje om een plat vlak. „Hier kun je rennen of zo." Mike weet een betere functie: „Het wordt een speeltuin", schreeuwt hij uit. Dieper Het valt op dat alle deelnemers op het wat hardere, natte zand bouwen. „Dat bouwt gewoon het beste", zegt vlieg tuigbouwer Anco. Zijn zoon Marijn heeft daar nog een toelichting bij. „Kijk, je graaft een gat en dat wordt dan steeds dieper. Op een gegeven mo ment kom je water tegen en met dat zand ga je bouwen", zegt hij met een ui terst serieus gezicht. De materialen waarmee de deelnemers werken variëren van enkel handen tot emmertjes, scheppen en zelfs plamuur- schijven. Er is geen enkele strijd over het gebruik van de gereedschappen. Iedere deelne mer weet zijn taak. Opvallend is de overeenkomstige belevenis van een zandkasteel onder de deelnemers. Elk gebouwd kasteel heeft een gracht, to rens en een verdedigingsmuur. De tra ditionele kantelen, die meestal op kas teelmuren staan, zijn nergens te beken nen. door Rob Paardekam HEINKENSZAND - Er komt een alcoholverbod in de dorps kernen van de gemeente Borse le. Per 1 augustus is het verbo den op de openbare weg alcohol te nuttigen of aangebroken fles sen of blikjes te vervoeren. Volgens W. Krijger van de ge meente was er geen speciale aanleiding voor de invoering van het alcoholverbod. Het moet gezien worden als een standaardmaatregel, zoals die inmiddels in meer gemeenten is genomen. „Het college heeft dit besluit genomen op advies van de politie", aldus Krijger. De maatregel moet de politie hand vatten geven bij de bestrijding van openlijke geweldpleging of vandalisme. Hij is zeker niet be doeld voor iemand die met een pilsje in zijn hand met de buur man staat te kletsen. Bij eventu ele opstootjes heeft de politie, voor het menens wordt, al grond om in te grijpen. In Goes deed de invoering van een alcoholver bod enkele maanden geleden het nodige stof opwaaien. Mede omdat het slechts in bepaalde wijken gold. De raad vreesde een stigmatiserende werking, waarop het college de maatregel in de hele gemeente invoerde. Ook in Borsele geldt het alco holverbod voor alle kernen. Advertentie Natuurlijk GEOPEND tijdens de BOUWVAK!! Glashandel Moerstee Kapelle - Biezelinge s 0113-341688 Jochem staat voor een grote stap inz'n jonge leven. Van de basisschool naar het voortge zet onderwijs. Dat was nog een heel getob met die Cito- toets, want rekenen, daar heeft hij een broertje aan dood. Maar taal, dat is z'n lust en z'n leven. Zijn basisschooltijd had hij goeddeels doorgebracht in Groningen, maar in het Zeeuwse kon hij inmiddels aardig aarden. Het besluit van zijn ouders om een week endje in Groningen door te brengen, werd door hem ech ter meteen toegejuicht. Hij wilde in ieder geval naar de kinderboerderij, want daar had hij het idee opgevat om boer te worden. Aangekomen op die droomplek zocht hij direct de stokoude ezel op. Benieuwd of die hem nog zou herkennen. Maar wat hij ook zocht, geen ezel te bekennen. De manager van de kinder boerderij loste snel zijn pro bleem op. „Jochem, het is heel zielig, maar die ezel is dood. Erg hè." Jochem was secondenlang uit het veld geslagen, maar tenslotte kwam z'n reactie. „Balkenende dus." Advertentie Off-road rijden, bergbeklimmen, abseilen en kanoën... VertegenwoordigjijAutoTrack.nl tijdens de 10-daagse spectaculaire Kia Sorento Driving Experience? Schrijf je snel in viaAutoTrack.nl en win! s De autosite voor heel Nederland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 45