Pleidooi voor kleine scholen Risico op kartelvorming hoog bij grote bouwers Man mag ex twee jaar niet sms'en Amsterdamse politie staakt recrutering van nieuwe agenten 3 Zware straffen voor schietpartij Ambulances toch zonder zuurstof Stroef overleg ziekenhuis Ede Rotterdammers klunen Elfsteden Rouwbrieven op Tilburgse kermis Tiriele man jet tehuis >p stelten Advies om ook ouders nauwer te betrekken bij onderwijs Nawijn stapt uit het CDA Weinig uitvallers op slotdag Vierdaagse Files door uitgebrande bus Witte asbest op Nederlandse basis in Kaboel Koningin gaf landbouwsteun olijfgaard aan een goed doel Dus je bent toe aan een grotere uitdaging...? ARNHEM - Het gerechtshof in Arnhem heeft gisteren een va der (53) en zijn zoon (34) uit Oss veroordeeld tot gevangenis straffen van respectievelijk tien en vijftien jaar wegens het neerschieten van twee mannen in wegrestaurant De Lucht langs de A2. Een 28-jarige man uit Utrecht kwam om het le ven en een 24-jarige man raakte zwaargewond. Vader en zoon werden in juni vorig jaar door de rechtbank veroordeeld tot respectievelijk negen en twaalf jaar cel. Ze kwamen 9 augustus 1999 het restaurant binnen en begonnen meteen te schieten. Onder de bijna vierhonderd bezoekers van het wegrestaurant brak door de schietpartij paniek uit. De schutters meldden zich na afloop bij de politie, aan wie zij vertelden dat de slachtoffers hen geld wilden afpersen. ANP AMSTERDAM - De GG&GD Amsterdam bant voorlopig toch zowel de vaste zuurstofflessen als de mobiele zuurstofci- linder tot nader order uit de ambulances. De GG&GD besloot eerder deze week al de flessen uit de am bulances te verwij deren, omdat maandag een ziekenbroeder zwaargewond raakte toen hij werd geraakt door een steek vlam uit een mobiele cilinder. Een woordvoerster meldde daarna echter dat de flessen toch in de wagens zouden blijven. Naar de oorzaak van het ongeval doet de Arbeidsinspectie nog steeds onderzoek. ANP EDE - Het overleg tussen het noodlijdende ziekenhuis Gel derse Vallei in Ede en de vakbonden verloopt uiterst stroef. De Gelderse Vallei moet wegens financiële problemen 6,5 mil joen euro bezuinigen en 160 banen schrappen. „Ondanks de afspraak dat dit plan eerst met de bonden zou worden bespro ken, lijkt de raad van bestuur met de uitvoering van dit plan te zijn begonnen", zei vakbondsbestuurder C. Baggerman van de RMU gisteren. Baggerman sluit acties niet uit en zonodig vragen de bonden de minister van Volksgezondheid in te grijpen. ANP LEEUWARDEN - Vier Rotterdammers gaan proberen de Elf stedentocht in zeven dagen klunend af te leggen. Op schaatsen met dubbele ijzers en in schaatspakken hopen zij de meer dan 200 kilometer op schaatsen te lopen. Zij willen zoveel mogelijk langs de oevers van de wateren klunen. Het begon allemaal als een grapmaar al snel was het een seri eus plan. „We weten dat het heel zwaar wordt, maar des te meer uitdaging is het voor ons", aldus O. Van Panhuis. ANP TILBURG - Horecaondernemers rond het kermisterrein in Tilburg gaan maandag tijdens het homo-evenement Roze Maandag rouwbrieven verspreiden. Hiermee protesteren ze tegen het besluit dat ze geen buitenactiviteiten mogen organi seren en slechts kleine terrassen mogen opstellen. De gemeente verbiedt buitenevenementen en grote terrassen omdat ze vreest dat dan de doorstroming van publiek op het kermisterrein in gevaar komt. Vorig jaar ontstonden gevaar lijke situaties tijdens de Roze Maandag, met 200.000 bezoe kers één van de drukste dagen van de kermis. v Een woordvoerder van de horecaondernemers stelt dat met goede beveiliging heel goed zonder gevaar buitenactiviteiten kunnen worden georganiseerd. ANP zaterdag 20 juli 2002 lOTTERDAM - Ogenschijnlijk jl «toont het Dutilh Huis in Rot- jü «dam de kenmerken van een fledaags verzorgingstehuis. Er tordt tv gekeken en een kaartje relegd. Maar achter de ramen an het acht verdiepingen tel- mde tehuis voor 55-plussers is ie rust danig verstoord sinds iénvan de bewoners, de 67-jari- meneer Bax, zijn dagelijks bestaan op een in het oog sprin- wde wijze heeft opgevrolijkt. jx heeft zich op gevorderde eeftijd verzekerd van het gezel- ïhap van een jeugdige geliefde ut Indonesië. Maar, zeggen imige bewoners, tot over- iat van ramp heeft hij bij zijn ieuwe vlam tevens nakome lingschap verwekt: de inmid dels tweejarige Ricardo is bijna klagelijks te vinden op de gangen Jofin de gemeenschappelijke re- joeatiezaal van het tehuis. En dat vindt menige bewoner jsaar niets. k'el (87): „Een gezin met een jong kind, dat hoort hier ge- •-koon niet. Niemand heeft een (hekel aan die twee, hoor. Maar iet past gewoon niet." ien vriendin van Nel heeft ïoeite met het rondslingerende van onze redactie binnenland DEN HAAG - Slechte leerprestaties hangen samen met crimineel en antisoci aal gedrag. Om deze problemen te onder vangen moeten ouders nauwer bij scho len betrokken zijn en scholen ïdeiner worden. Dat zijn de belangrijkste adviezen van sociologe Junger-Tas aan staatssecreta ris Kalsbeek van Justitie. Ze staan in het rapport 'Diploma's en goed gedrag', dat Kalsbeek gisteren aan de Tweede Kamer heeft gezonden. Scholen hebben veel invloed op de leer lingen en zijn centra voor de opvoeding tot 'goed burgerschap', zo schrijft Jun ger-Tas. Zo ziet een onderwijsinstelling bijvoorbeeld toe op de handhaving van gedragsnormen. Bij grote scholen is dit echter moeilijk. Daar heerst dan ook meer wanorde en onrust, wordt meer ge pest en komt meer criminaliteit voor, schrijft Junger-Tas. Dit heeft weer een slechte invloed op de leerprestaties. Ouders moeten weten dat hun kinderen een betere kans in de samenleving heb ben met diploma's en goed onderwijs, stelt de sociologe. Daarom moeten scholen proberen meer ouders als vrijwilligers in te zetten. Bo vendien moeten ouders beslissen over de toekomst van de school. Huisbezoek en opvoedingscursussen zijn uitgelezen middelen om hen meer te betrekken bij het onderwijs. Brede school Junger-Tas is bovendien een voorstander van de brede scholen om de leerlingen beter te begeleiden. De brede school is een soort buurtcentrum, waar voorzie ningen op het gebied van onderwijs, wel zijn, politie, sport en zorg samenkomen. Het zou voor leerlingen van deze onder wijsinstellingen buitengewoon nuttig zijn als ze na school bezig konden zijn met sport, muziek, toneel en bibliotheek, stelt Junger-Tas. Scholen kunnen leerlingen stimuleren hun opleiding af te maken door bijvoor beeld een beurs of geld te beloven. On derwijsinstellingen moeten jongeren juist niet straffen wanneer het niet goed gaat. Verder zouden gemeenten meer moeten investeren in alternatieve scho- lings- en werkprojecten. Kalsbeek laat het aan het nieuwe kabinet over om te reageren op het rapport. ANP „Het is een troep, ja", beaamt |.\'el. En die rommel dreigt nog groter te worden. Immers, het is de bedoeling van het jonge stel een tweede kind te krijgen. Met zijn vieren in 'zo'n bejaar denkrotje' is onleefbaar stellen de dames. Rust Ook voorzitter Stolk van de be wonerscommissie zit met de si tuatie. „Nou ja, het is natuurlijk geen goede gang van zaken. De meeste bewoners zijn oud en wonen hier voor hun rust. We willen gewoon geen toestanden. Meneer Bax heeft zijn flat vele jaren geleden gehuurd. Die jon ge vrouw is er later bijgekomen. Naderhand zijn ze getrouwd. Hij was toen 66, zij 23. Maarzo- iets moeten ze allemaal zelf we- toch?" Willem Bax, de veroorzaker van al die grijze commotie, ziet geen problemen. „Misschien ben ik de enige Nederlander met AOW én kinderbijslag." GPD DEN HAAG - H. Nawijn, die voor de LPF de nieuwe minister voor Vreemdelingenbeleid en Integratie wordt, legt zijn lid maatschap van het CDA neer. Hij maakte dit gisteren bekend. Nawijn, voormalig directeur van de Immigratie en Naturali satiedienst (IND), was voor het jCDAlid van de gemeenteraad in Zoetermeer en lid van de studie commissie Asiel en Immigratie. ANP NIJMEGEN - In Nijmegen hebben 36.153 wandelaars gisteren de 86e editie van de Nijmeegse Vierdaagse uitgelopen. Dinsdagochtend gingen 39.657 wandelaars van start. Volgens de organisatie wa ren er op de laatste dag 'extreem weinig' uitvallers. Tijdens de laatste etappe gaven slechts 319 wandelaars de strijd op. In voorgaande jaren waren dat er meer dan zeshonderd. De oorzaak voor de goede prestaties is voornamelijk het goede wan delweer, aldus de organiserende Koninklijke Nederlandse Bond voor Lichamelij ke Opvoeding. Over het verloop van de Vierdaagse is de bond tevreden. Er hebben zich geen ern stige incidenten voorgedaan. foto Vincent Jannink/ANP VALBRUG - Brandweerlieden blussen een brandende bus op de A50 ter hoogte van knooppunt Valburg. De bus, die geheel uit brandde, vervoerde geen passagiers. De chauffeur wist het voertuig op tijd te verlaten en bleef ongedeerd. Door de brand onstonden gis teren lange files op de snelwegen rondom Nijmegen, waar de Vier daagse toch al voor drukte zorgt. Naar de oorzaak van de brand wordt onderzoek gedaan. foto ANP door Hans Leber en Alex Boqers DEN HAAG - De overheid moet scherper toezien op de samen werking van grote bouwonder nemingen. Combinaties van concerns bij grote bouwprojec- len brengen een verhoogd risico can kartelvorming met zich mee. Het moet mogelijk worden aanbestedingsprocedures stop te zetten als bij een analyse van de offertes het vermoeden rijst can prijsafspraken. Dit schrijft de Nederlandse Me dedingingsautoriteit (NMa) in faar gisteren vrijgegeven on derzoeksrapport 'Scan van de Nederlandse bouwsector'. De kartelwaakhond NMa con cludeert dat in de bouwsector fen verhoogd risico van kartel vorming bestaat, vooral in de §rond-, water- en wegenbouw (GWW). Kartels zijn verboden, want zij zorgen voor lagere pro ductie en hogere kosten. Inter nationaal erkende aannames gaan er van uit dat opdrachtge vers, onder wie mogelijk ook de Nederlandse overheid, tien pro cent te veel betalen als gevolg van kartelvorming. Voor haar onderzoek analyseer de de NMa de honderd grootste bouwprojecten van de Neder landse overheid in de jaren 1998-2001, met een gezamenlij ke waarde van 5,7 miljard euro. De tien grootste waren samen goed voor 3,8 miljard euro. Bij 71 van de 100 projecten zijn de tien grootste bouwconcerns betrokken. Dit zijn Koninklijke Volker Wessels Stevin, Heij- mans, HBG, Koninklijke BAM NBM NV, TBI, Strukton, Van Wijnen, Ballast Nedam, Koop Tjuchem en Dura Vermeer. De tien werken bij de projecten veel samen. Waar doorgaans capaci teitsproblemen en specialismen een logische verklaring voimen voor samenwerking, kwam de NMa ook projecten tegen - voor al in de wegenbouw - waar dit soort samenwerking vanuit be- drijfstechnisch oogpunt niet nodig was. Een mogelijke verklaring vindt de NMa in de asfaltvoorziening. Grote concerns hebben de as- f al tf abrieken in eigendom. Omdat asfalt warm op de werk plaats moet worden aangele verd en dus over beperkte af stand vervoerd kan worden, zijn bouwers aangewezen op asfalt- fabrieken in de regio waar zij bouwen. Wie daarvan eigenaar is, zou vanzelfsprekend bij het project betrokken moeten wor den. Toch constateert de NMa dat ook individuele onderne mingen op de opdrachten in schrijven, wat er mogelijk op wijst dat de grondstoffen voor een ieder beschikbaar zijn. In het gareel De samenwerking van bedrij ven ziet de NMa als een potenti eel gevaar. Vooral de openbaar heid van de aanbesteding, waarbij de verschillende bedrij ven achteraf kunnen inzien welk offertebedrag de concur renten indienden, brengt risi co's met zich mee. Wanneer bedrijven bij de offertes samen werken, zien zij direct wanneer een collega-onderneming tegen de afspraken in een ander be drag biedt. Als sanctie kunnen de bedrijven die branchegenoot vervolgens uitsluiten bij het vormen van de combinaties. Zo kan de sector er voor zorgen dat iedereen in het 'gareel' blijft, al dus de NMa. Het Algemeen Verbond Bouw bedrijf (AVBB) stelt in een reac tie op het onderzoek dat slechts weinig bouwbedrijven op drachten boven de 45 miljoen euro kunnen uitvoeren, waar door vaak samengewerkt moet worden. Ook opdrachtgevers ei sen vaak samenwerking. Dat bouwconcerns combinaties vormen wordt volgens het AVBB gestimuleerd door het ministerie van Economische Zaken om zo het gebruik van vernieuwende technieken en werkwijzen te bevorderen. GPD www.jouwzaak.nl ZUTPHEN - Een inwoner van 's-Heerenberg mag de komende twee jaar geen sms'jes meer aan zijn ex-vrouw sturen. Ook is hem verboden om advertenties met of zonder haar afbeelding te plaatsen in de krant. Dat alles op straffe van een dwangsom van 100 euro per overtreding tot maximaal 10.000 euro. De Zutphense rechtbankpresi dent D. Vergunst bepaalde dat gisteren in een kort geding, dat de vrouw vorige week had aan gespannen. De man had zijn ex afgelopen voorjaar minstens honderd telefoonberichtjes ge stuurd van beledigende, obsce ne en bedreigende aard. Ook plaatste hij enkele felicitatie- advertenties met pasfoto's van haar en haar nieuwe vriend. Tijdens de zitting ontkende de man de berichtjes te hebben verzonden. De vrouw had alle ontvangen sms'jes via de com puter ingelezen en afgedrukt. Daaruit bleek onder meer, dat de afzender de term 'gladde aal' had gebruikt om de nieuwe vriend van de vrouw te typeren. Dezelfde betiteling had hij ook in een kaartje aan zijn kinderen gebruikt. GPD van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De politie Am- sterdam-Amstelland staakt de werving van nieuwe agenten. Ongeveer vierhonderd mensen die naar de politieschool wil den, hebben een brief gekregen met de mededeling dat de proce dure wordt stopgezet. Als reden voert de korpsleiding aan dat de verwachte forse uit breiding van het politiekorps niet doorgaat. Dat zou blijken uit het nieuwe regeerakkoord. Volgens een woordvoerster van de korpsleiding gaan alleen de sollicitanten die al een toezeg ging op zak hadden dit jaar naar de vierjarige opleiding in Apel doorn. Was tijdens de verkiezingsstrijd nog sprake van een sterke uit breiding van de politie in heel Nederland met circa 8000 agen ten, in het nieuwe regeerak koord valt daar weinig meer van terug te vinden. Volgens de woordvoerster van de Amster damse korpsleiding zal pas tij dens de presentatie van de be groting in september volledig duidelijk worden hoeveel nieu we agenten er bij kunnen ko men. Voor het politiekorps Amster- dam-Amstelland ondervindt van het staken van de werving op korte termijn geen nadelige gevolgen. Het korps is met een kleine 6000 personeelsleden op sterkte. Bovendien is het ver loop, dat bij dit korps altijd groot was, sterk afgenomen. Dat heeft volgens de woord voerster onder meer te maken met de nasleep van 11 septem ber en de verslechterde econo mische omstandigheden, waar door het minder makkelijk wordt om van baan te wisselen. Daarnaast zijn de arbeidsvoor waarden voor Amsterdamse agenten aanzienlijk verbeterd. Om het werken in de Randstad aantrekkelijker te maken, krij gen agenten nu bijvoorbeeld voorrang bij het huren van een huis, meer reiskosten en andere extra's die collega's elders in het land niet hebben. „Wij delen de zorg van Amster dam", zegt een woordvoerder van het Nederlands Politie In stituut. „Doorgaan met werven betekent een gigantisch finan cieel risico voor de korpsen. Wij hebben onze zorg ook al geuit toen we de financiële paragraaf bij het regeerakkoord zagen." Volgens hem geeft Amsterdam met de maatregel een 'duidelijk signaal af dat wij steunen'. Een woordvoerder van de regio politie Rotterdam-Rijnmond laat weten dat het korps gewoon doorgaat met werven. Al enige tijd leidt de Rotterdamse politie boven de sterkte aspirant poli tieagenten op. Korpsbeheerder Opstelten liet onlangs weten niet van plan te zijn daarmee te stoppen. ANP DEN HAAG - Op de basis van de Nederlandse militairen in Ka boel is witte asbest ontdekt. Witte asbest is minder gevaar lijk dan blauwe asbest en kan bovendien alleen kwaad als het wordt ingeademd. De witte asbest is in zichtbare stukken aangetroffen tussen het grind van het looppad tussen de tenten op de Nederlandse Isaf- basis. Het grind was begin deze maand gestort ter verharding van het looppad. De aanwezige specialist 'hygiëne en preven tieve gezondheidszorg' trof de verdachte witte deeltjes aan en heeft de Nederlandse Isaf-arts ingelicht. Om zeker te zijn dat de militairen geen gezondheids risico's lopen, gaat een arbo- team van de Koninklijke Land macht naar Kaboel om aanvul lende metingen te verrichten. De landmacht werd in augustus 1999 opgeschrikt toen externe deskundigen grote hoeveelhe den van de zeer kankerverwek kende blauwe asbest aantroffen op de basis van het geniehulp- bataljon in Prizren in Kosovo. Dat leidde tot grote commotie onder de manschappen en hun achterban. Het hele kamp werd voor miljoenen euro's afgedekt met een waslaag die de stoffige asbest moest binden. Uiteindelijk bleken de deskun digen de onderzoeksresultaten te hebben vervalst met de be doeling geld te verdienen aan de daarna te nemen maatregelen. De twee 'asbestoplichters' kre gen in november vorig jaar ge vangenisstraffen van twee jaar, respectievelijk vijftien maan den, waarvan vijf voorwaarde lijk. ANP DEN HAAG - Koningin Beatrix heeft de landbouwsubsidie die zij van de Europese Unie voor haar olijf boomgaard in Ita lië kreeg, geschonken aan een goed doel. Eigenlijk wilde zij de steun niet, maar haar verzoek daartoe werd niet gevolgd om dat het om een collectieve Europese regeling ging. Dat heeft een woordvoerder van de Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) gisteren meegedeeld, nadat de PvdA deze week vragen over de kwestie had gesteld aan Europees Commissaris Fisch- ler van Landbouw. Het ging om een olijfboomgaard op het Italiaanse buitenverblijf Tavernelle van de vorstin. Door de strenge winter in 1984-1985 gingen veel olijfbomen in de re gio verloren waarop de EU besloot de gedupeerde landbou wers te steunen. De RVD wil niet zeggen hoeveel de koningin uiteindelijk voor haar olijfbomen ontving en aan welk goed doel zij het heeft overgemaakt. ANP Advertentie Dat is dan jouw zaak. Een eigen zaak; wie droomt er niet van? Met Olympia kan je die droom vervullen. Informeer naar onze franchisemogelijkheden en wellicht start jij binnenkort je eigen uitzendbureau. OLYMPIA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3